fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 20 pikturat më të shtrenjta dhe arti modern që nga viti 2023 (6 vitet e fundit)


Cilat janë pikturat dhe artet më të shtrenjta në botë, të shitura ndonjëherë që nga viti 2023?

Nga arti dhe pikturat më të vlefshme deri te ndikimi i dy prej krizave më të fundit të njerëzimit (COVID 19 dhe Lufta e Ukrainës), ekipi i New Bond Street Pawnbrokers do të mbulojë gjithçka që duhet të dini rreth 6 viteve të fundit.

Le të zhytemi direkt!

Një nga emrat më të mëdhenj në vitin 2022 ka qenë Sage Blue Marilyn e Andy Warhol, e cila u bë vepra arti/piktura më e shtrenjtë në botë e shekullit të 20-të e shitur ndonjëherë në ankand.

Sidoqoftë, shumë shpejt pas kësaj, kryevepra e Andy Warhols u rrëzua nga froni nga koleksioni Macklowe, i cili së fundmi është bërë koleksioni më i shtrenjtë i artit dhe pikturës në botë i shitur ndonjëherë në ankand , që nga viti 2023, me kosto 922 milionë dollarë.

Për më tepër, megjithëse kishte pasiguri se inflacioni për shkak të luftës në Ukrainë dhe pandemisë do të shkaktonte luftën e botës së artit, Christie’s ka raportuar një shitje marramendëse prej 4.1 miliardë dollarësh në 2023 deri më tani. Ekspertët thonë se kthimi në normalitet pas pandemisë ka ndihmuar, me ankandet hibride të transmetuara drejtpërdrejt duke parë shifra të mëdha.

 

Table of Contents

Ndikimi i luftës në Ukrainë

Bota e artit nuk ka pasur kohë të shërohet nga efektet e pandemisë (të cilat janë ende duke u ndjerë) dhe tani vuan nga efektet e luftës në Ukrainë. Ka pasur shumë ndikime në botën e artit për shkak të konfliktit , jo më pak shumë lidhje me galeritë e artit dhe artistët rusë që janë ndërprerë nga koleksionistët në mbarë botën dhe arti ukrainas është mbajtur nën mbrojtje.

Por si ka ndikuar e gjithë kjo në çmimet?

Shumë ankande të artit rus janë anuluar, duke përfshirë ankandin vjetor të artit rus të mbajtur nga Sotheby’s dhe Christie’s në qershor, i cili do t’i shohë ata të humbasin fitime prej 17.7 milion £, bazuar në performancën e vitit të kaluar kur disa piktura shumë të veçanta, por të shtrenjta dhe arti është shitur.

Ekziston një ndalim i plotë i eksporteve të artit në Rusi nga Britania e Madhe dhe shumë vende të tjera, dhe Sotheby’s gjithashtu ka njoftuar se do të ndalojë disa blerës rusë dhe njerëz të ardhurat e të cilëve rrjedhin nga Rusia të marrin pjesë në shitjet e tyre. Shtëpia gjermane e ankandeve Ketterer Kunst gjithashtu nuk komunikon më me klientët rusë.

Oligarkët rusë janë të njohur për mbështetjen e industrisë së arteve të bukura me donacione të mëdha, kështu që këto lëvizje tregojnë të gjitha humbje të konsiderueshme. Ka pasur shumë përpjekje për mbledhjen e fondeve nga artistë në mbarë botën për të mbështetur Ukrainën, e cila ka parë fitime të mëdha, megjithatë, asgjë nuk është domosdoshmërisht e dukshme në listën tonë të artit dhe pikturave më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në botë që nga viti 2023.

 

Efekti i pandemisë COVID

Kjo vjen pasi çmimet e veprave të artit të të gjitha llojeve janë prekur ndjeshëm që nga fillimi i vitit 2020, i cili e pa pandeminë të tronditi mënyrën se si funksionoi bota. As edhe një nga pikturat më të famshme dhe më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë, nuk mund t’i shmangte ndikimet, pasi Luledielli i Van Gogut u mbajt në karantinë në shkurt të vitit 2020, kur supozohej të udhëtonte nga Galeria Kombëtare e Londrës në Muzeun Kombëtar të Perëndimit të Tokios. Art. Ishte në këtë kohë që shumica e muzeve të artit u mbyllën për të shmangur përhapjen e COVID.

Megjithëse mbyllja e galerive çoi në një frikë se do të kishte një rënie të interesit për artin – dhe shtëpitë e ankandeve u detyruan të mbylleshin, gjë që mund të kishte parë rënien e çmimeve – industria e artit arriti të përshtatet mirë dhe të qëndrojë e rëndësishme, duke mburrur fitimet pavarësisht ndryshime të paprecedentë. Ankandet nuk mund të ndodhnin personalisht, por shumë tregtarë dhe artistë iu drejtuan platformave online për të përshpejtuar shitjet dhe kjo, në përgjithësi, ishte shumë e suksesshme.

Sotheby’s madje arriti të arrijë totalin më të lartë vjetor në historinë e tyre 277-vjeçare në vitin 2021, me ofertuesit në internet që përbëjnë 92% të të gjitha ofertave. Kjo ishte më shumë se 68% më e lartë se në vitin 2020, ndoshta për shkak se njerëzit u mësuan dhe u rehatuan me ofertën online deri në vitin 2021. Besimi ka vazhduar të rritet që atëherë, me më shumë se gjysma e blerësve të artit në internet që thonë se kanë rritur besimin në blerjen e arteve dhe pikturave të shtrenjta në internet në vitin 2022.

Në vitin 2020, infrastruktura në internet për të akomoduar shitjet e artit në internet ishte në zhvillim të ri. Pavarësisht kësaj, ka pasur ende ritme masive rritjeje në shitjet e artit në internet vetëm nga viti 2019 deri në vitin 2020, duke shkuar nga 4.8% në 64% .

Deri në vitin 2022, dhe duke vazhduar në vitin 2023 e më tej, shtëpitë e ankandeve, shitësit dhe artistët janë përshtatur mirë dhe vërtet me një sistem online, me platforma më të lehta për t’u naviguar dhe të afta për t’i bërë ballë trafikut më të lartë – shitja po ndodh edhe në platformat e mediave sociale si Instagram!

Kalimi në platformat online ka parë gjithashtu rritje të çmimeve të artit. Kjo ndoshta sepse, në kulmin e pandemisë, njerëzit nuk kishin mundësi të dilnin dhe të shihnin artin në një galeri, kështu që në vend të kësaj, ata duhej ta blinin atë për ta shijuar, duke rritur kërkesën dhe konkurrencën. Që atëherë, ankandet në internet janë bërë më të normalizuara dhe më të lehta për t’u aksesuar, kështu që gjithnjë e më shumë njerëz tërhiqen nga ofertat, gjë që rrit më tej çmimet.

E gjithë kjo ka hapur pikturat dhe artin modern për një audiencë shumë më të gjerë se kurrë më parë.

Në vitin 2021, tre në dhjetë koleksionistë të rinj blenë veprat e tyre të para artistike duke përdorur një platformë online. 47% e blerësve të artit të ri (të përcaktuar si njerëz që filluan të blinin art më pak se tre vjet më parë) e bënë blerjen e tyre të parë në internet. Sotheby’s, në veçanti, ka vënë në dukje se pothuajse 40% e blerësve të tij ishin klientë të rinj në vitin 2020, dhe 30% ishin nën 40 vjeç. Kjo është për shkak se nuk ka kufizime fizike për ofertën online – nuk keni nevojë të udhëtoni qindra milje apo edhe të dilni nga dhoma juaj e ndenjes.

Kjo ua hap derën atyre që nuk ndihen rehat të bëjnë oferta në një ankand dhe është shumë më tërheqëse për audiencën më të re, siç tregojnë qartë këto statistika.

Gjithashtu, në vend që të pengojë përvojën vizuale të blerjes së artit personalisht, zhvillimi i teknologjisë i lejon koleksionistët të shohin artin në më shumë detaje. Fotografia do të thotë që ata mund të zmadhojnë dhe të shikojnë mirë përpara se të bëjnë ofertë, gjë që i bën njerëzit më të sigurt në blerjen sepse ata e dinë se çfarë po marrin. Megjithëse nuk ka asnjë kopje për të parë artin personalisht, kjo ka qartë se ka grupin e vet unik të përfitimeve.

Kur pandemia nënkuptonte që arti nuk mund të shfaqej personalisht, artistët e gjallë iu drejtuan mediave sociale për të treguar punën e tyre të palodhur. Kjo rrit shtrirjen e tyre dhe në fund shitjet, pasi dikush mund të pyesë brenda pak sekondash në Instagram dhe një shitje sigurohet pak çaste më vonë pa pasur nevojë për një agjent.

Kjo lloj shitjeje zakonisht ka vlerë të ulët dhe e përbashkëta do të vazhdojë të ulë çmimet, por aftësia për të arritur një audiencë më të gjerë dhe për të shitur më shumë njësi është një përfitim për shumë artistë që mund të kenë vuajtur ndryshe për shkak të pandemisë. Mediat sociale gjithashtu e bëjnë shumë më të lehtë ndjekjen e tendencave të artit, duke nxitur kërkesën për lloje të caktuara të artit.

20 pikturat dhe arti modern më i mirë i shitur në të fundit

6 vite deri në vitin 2023 janë…

2017-a në veçanti ishte një vit i vështirë për disa nga shitjet më të shtrenjta të artit në botë, me jo më pak se tre nga veprat më të shtrenjta të artit në botë që do të hidheshin nën çekiç për më shumë se 100 milionë dollarë.

Ky ishte në atë kohë një përmirësim për tregun në lidhje me shitjet relativisht të ngadalta të vitit të kaluar, por nuk arrinte mjaft lartësinë e pesë copëve prej 100 milionë dollarësh të shitura në 2015.

Megjithatë, shitja numër një në 2017 ishte vërtet shumë e veçantë. Më shumë për këtë më vonë. Së pari, le të numërojmë 10 pjesët më të shtrenjta të pikturave moderne dhe artit të shitura ndonjëherë sipas çmimit që nga viti 2017.

AB, ST JAMES – Gerhard Richter

 

një nga pikturat moderne më të shtrenjta në botë

 

E para nga dy paraqitjet në këtë listë të pikturës më të shtrenjtë në botë të shitur ndonjëherë që nga viti 2022 i përket artistit gjerman Gerhard Richter.

Piktura e tij abstrakte AB, ST JAMES u shit për 22.7 milionë dollarë në Sotheby’s në Nju Jork. Ndërsa Richter mund të jetë më i dukshëm për pikturat që përdorin teknikën e tij të frikshme të saktë të fotorealizmit, portofoli i tij i punës në abstrakt është gjithashtu i pëlqyer dhe i kërkuar.

Efekti interesant i pikturës u krijua duke përdorur një kruajtëse – një sipërfaqe e gjatë, e sheshtë metalike me një dorezë – për të vendosur ngjyrat bazë, përpara se të vendosni detajet sipër.

 

Rigide et courbé – Wassily Kandinsky

 

një nga artet moderne më të shtrenjta në botë

 

E shitur për 23.3 milionë dollarë në Christie’s në Nju Jork, Rigide et courbé (Ngurtë dhe e lakuar) nga Wassilly Kandinsky u pikturua në vitin 1935. Kandinsky e krijoi veprën ndërsa jetonte në Paris dhe – duke parë se ai ka lindur në Rusi – është e drejtë të supozohet se titulli francez u zgjodh në homazh ndaj atdheut të tij të adoptuar.

Stilistikisht, është e ngjashme me shumë vepra të tjera të Kandinskit në atë kohë; abstrakte që karakterizohen nga linja jo gjeometrike dhe paleta rustike të ngjyrave. Një hyrje e denjë në listën tonë 2023 të pikturave dhe artit më të shtrenjtë në botë të shitura ndonjëherë në ankand.

 

Les Grandes Artères – Jean Dubuffet

një nga pikturat moderne më të shtrenjta të shitura ndonjëherë

 

Les Grandes Artères, i shitur për 23.76 milionë dollarë në Christie’s në Nju Jork, ishte pjesë e koleksionit të artistit francez në Paris Circus , i konsideruar nga shumë si ndër veprat e tij më të mira dhe më të arrira.

Në të vërtetë, pjesa e luanit të këtij koleksioni shfaqet në disa nga galeritë më të famshme të artit në botë në Paris, Nju Jork dhe Uashington DC Prandaj, nuk është befasi që kjo pjesë mori një çmim kaq të lartë kur doli në ankand.

Kanavacja e gjallë dhe shumëngjyrëshe është një përshkrim abstrakt i Parisit, qyteti ku Dubuffet kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij të rritur.

AUTOPORTRETI (PARUKE E FRIKJES) – Andy Warhol

Warhol është një nga ata emra që është pothuajse mjaft i garantuar për të qenë një pasuri masive për çdo pjesë që i bashkëngjitet dhe shpërndan rregullisht disa nga pikturat dhe pjesët më të shtrenjta të artit të shitura ndonjëherë në botë që nga viti 2023.

Ky autoportret mund të mos ketë pasur një shifër aq të lartë sa disa – si për shembull Eight Elvises që u shitën për 100 milionë dollarë të raportuar në vitin 2009 – por gjithsesi u shit për 24.4 milionë dollarë në Sotheby’s në Nju Jork.

Pjesa është një foto polaroid, e bërë në vitin 1986, dhe kjo shitje me siguri e vendos atë në garë për polaroidin më të shtrenjtë të të gjitha kohërave.

Dϋsenjäger – Gerhard Richter

 

Pjesa e dytë e Gerhard Richter në këtë listë të pikturave më të shtrenjta në botë ndonjëherë, Dϋsenjäger u shit për 25.56 milionë dollarë në Phillips në Nju Jork.

Ndoshta më i famshmi nga seritë e dashura të avionëve luftarakë të Richter-it, Dϋsenjäger përshkruan një avion luftarak, duke përdorur një teknikë turbullimi për të cilën Richter u bë i famshëm.

Ndërsa Richter është i njohur për përshkrimet e tij fotorealiste të njerëzve dhe objekteve, ai përdor turbullimin në shumë pjesë për t’i dhënë asaj një cilësi unike artistike. Për Dϋsenjäger, pikturuar në 1963, Richter përdori një aplikim liberal të efektit të tij të turbullt të përdorur shpesh për të dhënë përshtypjen se avioni është në fluturim.

Radha në dritën e hënës – Raja Ravi Varma

 

Shitur për 29.4 milion dollarë në Pundole’s, Mumbai, Varma’s Radha në dritën e hënës ishte piktura e vetme në këtë listë të pikturave më të shtrenjta në botë, për t’u shitur jashtë Nju Jorkut.

Megjithëse emri i tij mund të bjerë në vesh të shurdhër në perëndim, Raja Ravi Varma është një artist i njohur gjerësisht në Indi, shpesh i konsideruar ndër më të mëdhenjtë që ka prodhuar ndonjëherë vendi. Ai ishte një njeri i ditur, që studionte teknikat e artit të të mëdhenjve evropianë, ndërkohë që ngjallte atë që kishte mësuar me një zell vërtet indian.

Teknikat e pikturimit të përdorura në Radha në dritën e hënës janë dukshëm perëndimore, megjithatë subjekti i saj është padyshim indian.

AB, ENDE – Gerhard Richter

 

Vepra e tretë e Gerhard Richter që shfaqet në këtë listë të 2022 të pikturave dhe arteve më të shtrenjta në botë ndonjëherë, AB, shitet ende për 33 milionë dollarë në Sotheby’s New York.

Ai u shit si pjesë e të njëjtës shitje si abstrakti tjetër Richter në këtë listë, AB, ST JAMES. Është bërë në një stil të ngjashëm abstrakt si AB, ST JAMES, megjithëse paleta e ngjyrave e përdorur për ta krijuar atë është shumë më e gjallë dhe më e habitshme.

Ashtu si me shumë nga abstraktet e Richter-it, një kruajtëse u përdor për të aplikuar bojën bazë, duke rezultuar në blloqe të gjera ngjyrash të cilat më pas u pikturuan me detaje.

PIKENE PÅ BROEN – Edvard Munch

 

PIKENE PÅ BROEN (ose The Girls on the Bridge) nga Edvard Munch u shit për 54.4 milionë dollarë në Sotheby’s në Nju Jork.

Pjesa e piktorit norvegjez, piktura e famshme e të cilit ‘Scream’ i bëri atij një emër të njohur, u pikturua në vitin 1900 dhe – siç sugjeron emri – përshkruan një grup grash që qëndrojnë në një urë.

Munch ishte diçka si një nomad, duke jetuar në qytete të ndryshme nëpër Evropë gjatë një karriere të gjatë. Pjesa u krijua gjatë kohës që jetonte në Berlin; ka të ngjarë që qyteti të ketë qenë frymëzimi i tij.

E pikturuar në vitin 1902 me ngjyra të ndezura dhe duke përshkruar një skenë në natyrë – ndryshe nga pjesa më e madhe e punës së tij të mëparshme – shumë e konsiderojnë këtë pjesë si një nga më të bukurat e Munch, prandaj çmimi i saj i lartë e rekomandon atë si një nga pikturat më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë. që nga viti 2023.

Pa titull XXV – Willem de Kooning

 

Untitled XXV i Willem de Kooning – një abstrakt i krijuar në mes të një stuhie krijimtarie në vitet 1970 – u shit për 66 milionë dollarë në Christie’s në Nju Jork.

Vepra kishte thyer një rekord për veprën më të shtrenjtë të artit të pasluftës kur u shit për 40 milionë dollarë në vitin 2005 dhe e ka përmirësuar atë çmim shitje me 26 milionë dollarë.

Artisti holandez-amerikan pohoi se, nga viti 1975-1978, fotografitë rrodhën prej tij “si uji”. Një pjesë e vogël e asaj rryme arti ishte Untitled XXV, pikturuar në vitin 1977.

Meule – Claude Monet

 

 

Sa i përket artistëve, pak janë ngritur në statusin e vërtetë të emrit të familjes. Warhol, i përmendur më parë në këtë pjesë, është një. Claude Monet është me siguri një tjetër.

Vlera e këtij emri shpesh provohet kur çekiçi bie edhe në ankande; kjo pjesë në veçanti u shit për 81.4 milion dollarë monumentale në Christie’s në Nju Jork. I famshëm për pikturat e tij të zambakëve të ujit, artisti francez ishte pionier i një stili që do të ndihmonte në krijimin e bazës për lëvizjen e impresionizmit.

Meule është pikturuar në këtë stil, duke përshkruar një kashtë në një fushë në Francën e lindjes së artistit.

Untitled (2005) – Cy Twombly – 46.4 milion dollarë

shitjet e arteve të bukura

Kjo pjesë e abstraksionistit amerikan Cy Twombly u shit për 46.4 milionë dollarë në Christie’s në Nju Jork, pjesë e së njëjtës shitje si Salvator Mundi i Leonardo Da Vinçit (rreth 1500). Pjesa, e pikturuar në vitin 2005, thuhet se është një nga veprat e fundit vërtet të shkëlqyera të artistit, përpara vdekjes së tij në 2011. Një tjetër hyrje e denjë në listën tonë të pikturave dhe veprave artistike më të shtrenjta në botë, të shitura ndonjëherë që nga viti 2023.

 

Leda and the Swan (1962) – Cy Twombly – 52.9 milionë dollarë

shitjet e arteve të bukura

Hyrja e dytë për Twombly në listën e këtij viti, Leda and the Swan (1962) ishte shumë më herët në karrierën e artistit. Pjesa ishte pjesë e një koleksioni privat për pjesën më të madhe të fundit të shekullit të 20- , gjë që pa dyshim do të ketë qenë një faktor në çmimin e saj të lartë të shitjes.

 

La Muse Endormie (1910) – Constantin Brancusi – 57.4 milion dollarë

shitjet e arteve të bukura

Kjo skulpturë e artistit rumun Constantin Brancusi u shit për 57.4 milion dollarë kur çekiçi ra në Christie’s New York. Vepra, e krijuar në vitin 1910 ndërsa artisti jetonte në Paris, u frymëzua shumë nga arti egjiptian, asirian, iberik dhe aziatik dhe artefaktet në disa nga muzetë më të nderuar të kryeqytetit francez.

Blumengarten (1907) – Gustav Klimt – 59 milionë dollarë

shitjet e arteve të bukura

Blumengarten i Klimt u bë vepra e tretë më e shtrenjtë e artit për t’u shitur në Evropë kur u shit në Sotheby’s në Mayfair. Vetëm Walking Man i Alberto Giacometti-t dhe Masakra e të Pafajshmëve të Peter Paul Rubens kanë marrë një çmim më të lartë në tokën evropiane, duke u shitur për 87 milion dollarë dhe 66.5 milion dollarë përkatësisht në 2010 dhe 2002.

Sixty Last Suppers (1986) – Andy Warhol – 60.9 milionë dollarë

shitjet e arteve të bukura Warhol është një emër që komandon çmime të larta në tregun e artit dhe nuk është kurrë një tronditje të shohësh një nga veprat e tij në 10 shitjet më të mira të artit të vitit në mbarë botën.

Piktura prej 32 metrash ishte ndër veprat e fundit të artistit para vdekjes së tij në 1987 dhe përmban 60 printime në ekranin e mëndafshtë bardh e zi të Darkës së Fundit të Da Vinçit.

Shitur së bashku me Salvator Mundi të Leonardo Da Vinçit në Christie’s në Manhattan (më shumë për këtë më vonë), Sixty Last Suppers dëshmon se tregu për Warhol mbetet po aq i fortë sa kurrë.

Contraste de Formes (1913) – Fernand Léger – 70.1 milion dollarë

shitjet e arteve të bukura

Duke vendosur një çmim të ri rekord për një pjesë të Léger, Contraste de Formes – ose “kontrasti i formës” në anglisht – u shit në Christie’s në Manhattan muajin e kaluar për 70.1 milionë dollarë. Rrallësia e pjesës ishte padyshim një faktor në çmimin përfundimtar të shitjes; nuk ishte nxjerrë më parë në shitje në ankand.

Laboureur dans un Champ (1889) – Vincent Van Gogh – 81.3 milion dollarë

shitjet e arteve të bukura

Ashtu si Warhol, Van Gogh është gjithmonë një fitues i garantuar në tregun e artit dhe shpesh po prodhon disa nga pikturat më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në botë, madje edhe në kohën e këtij shkrimi në 2023.

Piktori holandez është një emër i njohur përtej kufijve të ngushtë të botës së artit dhe çdo koleksionist do të ishte krenar që një nga veprat e tij të vendosej në koleksionin e tyre. Laboureur dans un Champ u pikturua në 1889, më pak se një vit para vdekjes së artistit. Ajo u shit si pjesë e së njëjtës shitje si Contraste de Formes nga Fernand Léger, por e tejkaloi çmimin e shitjes së asaj pjese me më shumë se 10 milion dollarë kur ra çekiçi.

 

Pa titull (1982) – Jean-Michel Basquiat – 110.5 milionë dollarë

shitjet e arteve të bukura

Artisti i grafitit, i kthyer në artist të shkëlqyer, Jean-Michel Basquiat, me siguri do të kishte kundërshtuar mundësinë që një nga pikturat e tij të shitej për një tarifë të tillë, po të ishte gjallë për ta parë atë.

Vendasja e Bruklinit ishte një pjesë kyçe e skenës së lulëzuar të artit të Nju Jorkut në vitet 1980, kur arti i rrugës dhe hip hopi ishin në ballë të peizazhit kulturor të qytetit. Untitled u ble nga një koleksionist privat në një shitje në Sotheby’s Nju Jork në maj.

Kryevepër (1962) – Roy Lichtenstein – 165 milionë dollarë

shitjet e arteve të bukura

Nuk është befasi që Masterpiece arriti një shumë kaq komanduese dhe është një nga pikturat dhe veprat më të shtrenjta të artit në botë, të shitura ndonjëherë që nga viti 2023; Si një nga shembujt më të shquar të hershëm të artit pop, do të ishte ëndrra e çdo koleksionisti të artit modern të zotëronte këtë pjesë.

Përdorimi i stilit klasik të artit me pika Ben-Day, së bashku me një flluskë të foluri, është një shembull klasik i stilit që e bëri Lichtenstein të famshëm.

Piktura ishte varur në murin e një apartamenti të një koleksionisti privat në Manhattan për dekada të tëra, përpara se të dilte më në fund në shitje në fillim të këtij viti. Ky faktor i rrallë pa dyshim do të ketë kontribuar në çmimin e lartë të shitjes.

Salvator Mundi (rreth 1500) – Leonardo da Vinci – 450,3 milionë dollarë

shitjet e arteve të bukura

Ku të fillojë?

Thjesht një nga shitjet më mahnitëse të një artikulli luksoz të të gjitha kohërave. Salvator Mundi – që nuk u pajtua botërisht nga studiuesit që të ishte pikturuar nga Leonardo Da Vinci – pritej të kishte një tarifë prej rreth 100 milionë dollarë.

Pasi u shtua primi i blerësit, kjo tarifë u katërfishua më shumë nga një princ saudit pas një faze intensive ofertimi midis një numri palësh të interesuara.

Kjo shitje është e rëndësishme për një sërë arsyesh. Kryesisht, është shuma më e lartë e paguar ndonjëherë për një pikturë të vetme, duke thyer rekordin e mëparshëm për pikturën më të shtrenjtë në botë të shitur ndonjëherë – 300 milionë dollarët e paguara për Interchange të William de Kooning (1955) – me 150 milionë dollarë. Kjo shitje do të jetojë gjatë në kujtesë dhe ndoshta do të mbajë rekordin botëror për disa kohë.

 

Për të përmbledhur shpejt 5 pikturat dhe artin modern më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në 6 vitet e fundit, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

 

Retrospektivë 6-vjeçare mbi artet e bukura dhe pikturat e shtrenjta

Pas zbulimit të pjesëve më të shtrenjta të artit modern dhe pikturave të shitura ndonjëherë midis viteve 2016-2023, le të bëjmë një hap prapa në histori dhe të flasim pak për disa fakte interesante dhe shitjet e arteve të bukura në kulmin e tyre (këshilla: ju mund të dëshirojë gjithashtu të lexojë artikullin tonë në Pikturat më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023 ).

Viti 2015 ishte një vit historik në vlerësimin dhe tregtimin e pikturave dhe artit më të shtrenjtë modern dhe abstrakt në botë. Koleksionistët e arteve kishin çdo arsye për t’u ndjerë mirë në atë moment, pasi të dhënat e ankandit kanë zbuluar se arti modern po sfidonte ngadalësimin e përgjithshëm në tregun global të ankandeve të vitit 2015. Shitjet e veprave të shkëlqyera impresioniste, moderne dhe bashkëkohore arritën të gjitha çmime të jashtëzakonshme atë vit dhe kontribuan që SHBA të ishte një nga tregjet e pakta ndërkombëtare të ankandeve që tregon një rritje të shitjeve në krahasim me shifrat e 2014-ës.

Picasso ishte fituesi më i lartë i vitit 2015 në përgjithësi, me 2800 vepra që arritën shitje totale prej 652.9 milionë dollarë. “L’femme d’Alger (Version 0)” e artistes ishte gjithashtu piktura moderne më e shtrenjtë e vitit e shitur ndonjëherë, e shitur në ankand në maj për 170.4 milionë dollarë.

Në janar 2015 doli se mbesa e Pablo Picasso – Marina Picasso – po shiste shtatë nga pikturat e gjyshit të saj për një vlerë të përafërt prej 200 milionë funte, si dhe vilën në Kanë ku ai kaloi vitet e tij të mëvonshme. Në vend që të shkonte në ankand për të shitur ato që konsiderohen si disa nga pikturat më të shtrenjta në botë, zonja Picasso tha se po pranonte oferta private për atë që do të bëhej një nga veprat më të vlefshme të artit modern të atij viti.

 

marina

Pra, çfarë ishte në dispozicion?

Detajet e veprave në shitje ishin të paqarta, por disa burime thanë se ishte përfshirë një portret i nënës së Marinës, Olga Khokhlova, i pikturuar në vitin 1923 dhe me vlerë 40 milionë funte. Një tjetër pjesë e hershme që nuk është në stilin ikonik kubist të Pikasos ishte pjesa Maternité e vitit 1921, e vlerësuar në 35 milion £.

Gjithsesi, lista e plotë e pjesëve në shitje nuk është publikuar dhe vetë zonja Picasso nuk ka bërë asnjë deklaratë – njoftimi për shitjen erdhi nga një mike e mbesës së piktorit legjendar.

Më shumë për të ardhur?

Kjo nuk është hera e parë që Marina Picasso shet veprën e gjyshit të saj – në vitin 2014 ajo shiti dy piktura relativisht të shtrenjta, në atë kohë që tregonte se do të kishte më shumë në rrugë. Të ardhurat nga këto shitje shkuan kryesisht për fondacionin Marina Picasso, i cili mbështet fëmijët e varfër në Vietnam. Vendimi i saj për të shitur grupin e pikturave privatisht thuhet se rrjedh nga fakti se ajo nuk ishte e impresionuar me 5 milionë £ që morën në Sotheby’s’s Paris.

Mendohet se zonja Picasso disponon diku në rajon rreth 400 piktura dhe 7000 skica të artistit spanjoll. Duke marrë parasysh që shpallja e saj e shitjeve ishte e dyta në një kohë të shkurtër, në atë kohë kishte spekulime se ajo mund të kërkonte të shiste pjesë të konsiderueshme të koleksionit të saj, duke krijuar potencialisht një fluks të disa prej pjesëve më të shtrenjta për t’u shitur. në botën e artit.

Kuptohet që kjo ka ngjallur një entuziazëm të konsiderueshëm në botën e artit për mundësinë e pjesëve të reja që vërshojnë tregun, por u ngrit edhe një pyetje.

Pse po shiste zonja Pikaso?

Përgjigja duket e ndërlikuar. Lindur nga djali i Pikasos, Paulo, fëmija i tij i parë në një martesë jetëshkurtër, Marina u injorua kryesisht nga piktori gjatë gjithë jetës së tij dhe kaloi një kohë të konsiderueshme duke jetuar në varfëri. Pas vdekjes së Picasso-s, ajo trashëgoi një pjesë të pasurisë së tij, duke përfshirë pikturat e shtrenjta që ajo po shiste tani.

Shpjegimi më i qartë për arsyet e saj për të shitur është i thjeshtë; paratë.

Por shumë komentues mendojnë se mund të jetë më komplekse. Shumica e parave nga shitja e saj e mëparshme shkuan për të ndihmuar fëmijët në Vietnam, kështu që disa e kanë parë këtë si një përpjekje për ta detyruar artistin të bëjë diçka për fëmijët pas vdekjes së tij, diçka që ai nuk e bëri për të. Kjo ka bërë që disa njerëz ta quajnë këtë një akt hakmarrjeje.

 

6 vjet retrospektivë…përtej Pikasos

Pikturat dhe arti i dytë më i shtrenjtë i 2015-ës në të gjitha kategoritë ishin ato të Andy Warhol, me 1400 vepra që realizuan 525.6 milionë dollarë në ankand.

Claude Monet ishte në vendin e tretë në përgjithësi, me shitje prej 338.6 milionë dollarësh për vetëm 33 vepra, tetë prej të cilave ishin pikturat më të shitura impresioniste të vitit.

Numri relativisht i vogël i veprave të Monet-it të nxjerra në ankand në 2015-ën e vendos epërsinë e Picasso-s dhe Warhol-it në një perspektivë më të mirë. Në fakt, shifrat tregojnë se ishte një vit kur çështja e vlerës kundrejt vëllimit në art u ngrit në disa raste. Vetëm 13 vepra të Van Gogh arritën shitjet prej 143.5 milionë dollarë, 33 vepra të Modiglianit arritën një vlerë mahnitëse prej 141.3 milionë dollarësh dhe vetëm nëntë vepra të Mark Rothko u shitën në ankand për 219 milionë dollarë.

Por, shenjat më inkurajuese të shëndetit të vazhdueshëm në tregun e arteve figurative erdhën në kategorinë Bashkëkohore, falë shitjes së jashtëzakonshme të Lichtenstein nga Christie’s New York në nëntor. “Infermierja” e Lichtenstein, pikturuar në 1964 dhe për herë të fundit në ankand për 1.4 milionë dollarë në 1995, u shit në fund të 2015 për 95 milionë dollarë duke e bërë atë një nga artet më të shtrenjta në botë të shitur ndonjëherë në atë kohë. Çmimi përfundimtar i ofertës tejkaloi vlerësimin e katalogut me 15 milionë dollarë dhe theu rekordin e mëparshëm të ankandit të artistit prej 56.1 milionë dollarësh, i arritur gjithashtu nga Christie’s New York në 2013.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni…

 

Nëse arti është forca juaj dhe keni pjesë në koleksionin tuaj që besoni se janë me vlerë dhe që jeni të gatshëm t’i ndani, atëherë vlerësimi dhe konsiderata për ankand mund të jenë opsioni juaj më i mirë. Këtu në New Bond Street Pawnbrokers , ekspertët tanë të ditur mund t’u ofrojnë koleksionistëve të artit si ju, një shërbim cilësor dhe vlerësime diskrete që ju lejojnë të qëndroni në kontroll.

Si një agjent pengjesh luksoze, ne e kuptojmë vlerën e artikujve tuaj dhe punojmë së bashku me specialistët që janë ndër më të diturit në fushat e tyre përkatëse, duke ju dhënë sigurinë se të gjitha informacionet që ju ofrojmë do të jenë të sakta dhe përfaqësuese të vlerës së vërtetë të artikuj.

New Bond Street Pawnbrokers janë një shërbim diskret, luksoz i pengmarrjes duke përfshirë hua kundër artit të bukur dhe një shumëllojshmëri artistësh si Andy Warhol , Bernard Buffet , Damien Hirst , David Hockney , Marc Chagall, Raoul Duffy , Sean Scully , Tom Wesselmann , Banksy . , dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority