fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Orë të shkëlqyera – 13 markat kryesore që duhet të konsideroni të investoni në 2024


Ne huazojmë dhe lëmë peng kundër orëve Roger Dubuis. Një artikull mbi orët më të mira të investimeve në 2024.

E keni pyetur ndonjëherë veten se cilat janë orët më të mira të investimeve në 2024?

Nuk ka asgjë të ngjashme me cilësinë dhe mjeshtërinë e një ore mekanike luksoze, siç e dinë mirë ekspertët tanë të orëve në New Bond Street Pawnbrokers . Veshja e një marke të tillë si Audemars Piguet ose Patek Philippe jep një deklaratë se kush jeni. Por ndërsa shumë njerëz i shohin orët luksoze si aksesorë të shtrenjtë, blerësi i zgjuar e di se ora e duhur mund të shërbejë gjithashtu si një investim fitimprurës.

Shumë orë me botime të kufizuara ose të specializuara mund të dyfishohen ose edhe trefishohen në vlerë pasi të pushojë prodhimi, duke i bërë ato disa nga orët më të mira për t’u mbledhur për investime në 2024. Truku është të dish se cilat nga mijëra orë cilësore të prodhuara çdo vit kanë më shumë gjasa të rriten në vlerë.

Në këtë blog, ne do t’i hedhim një vështrim prodhuesve dhe modeleve që përfaqësojnë mundësinë më të mirë të investimit në të ardhmen.

 

Table of Contents

TREGU I INVESTIMEVE TË ORËVE LUKSORE NË 2024

 

Investimi i orëve luksoze është edhe pasion edhe hobi. Shumica e koleksionistëve në botë kanë një vlerësim të thellë për mjeshtërinë e ndërlikuar, stilin dhe, në shumë raste, historinë e orëve luksoze.

Investimi i orës së dorës kërkon njohuri për disa gjëra të ndryshme. Si fillim, duhet të dini markat e orëve që kanë vlerë. Së dyti, duhet të kuptoni se cilat modele specifike mund të sjellin kthime. Së fundi, ju duhet të qëndroni në krye të tendencave të tregut që nxisin çmimet.

Pra, përpara se të ndajmë orët që janë investime të mira, ne duhet të eksplorojmë tregun në 2024, në mënyrë që të mund të caktoni kohën e hyrjes dhe daljes tuaj për fitim maksimal.

Analiza e tregut të investimeve të orëve të dorës

Tregu global i orëve luksoze vlen pothuajse 50 miliardë dollarë . Me një CAGR të shëndetshëm prej rreth 5%, analistët e biznesit sugjerojnë se tregu mund të jetë rreth 75 miliardë dollarë deri në vitin 2032.

Megjithatë, viti 2023 ishte një vit i vështirë, me vetëm disa orë që vlerësuan vlerën dhe shumë të tjera ranë në çmim. Megjithatë, këto rënie janë rezultat i një korrigjimi të tregut dhe jo një tregues se njerëzit po bien nga dashuria me orët luksoze.

Çmimet u përshkallëzuan gjatë COVID-19 për një sërë arsyesh, duke përfshirë aksesin në shuma të bollshme kapitali, bllokime që kufizuan shpenzimet diskrecionale dhe kërkesa për ora luksoze që tejkaluan shumë kërkesën dhe i shtynë çmimet në nivele të pabesueshme.

Ngjitja ishte e paprecedentë. Kështu ishte edhe korrigjimi. Sipas Indeksit Subial të Tregut të Bloomberg, i cili gjurmon “50 orët luksoze më të tregtuara në tregun sekondar sipas vlerës së transaksionit”, tregu ra me 48% në 24 muaj.

 

Bloomberg Subial Market Index, i cili gjurmon 50 orët luksoze më të tregtuara në tregun sekondar sipas vlerës së transaksionit

 

Sidoqoftë, midis shkurtit 2023 dhe shkurtit 2024, ato humbje ishin rreth 7% dhe që nga ajo kohë janë ngadalësuar. Duket se tregu ka arritur fundin, gjë që është një lajm i mirë për këdo që mendon të investojë në orët e dorës në vitin 2024.

 

Ora të shkëlqyera në trend në treg

 

Sigurisht, investitorët duhet të konsiderojnë se rikthimi midis të gjitha markave të orëve nuk ka ndodhur me të njëjtin ritëm. Suksesi në vitin 2024 kërkon përcaktimin e orëve më të mira për t’u blerë për investime, kërkon zhytje thellë në markat individuale dhe modele të veçanta.

 

INVESTIMET NË ORËT DORE: TRE ARSYE

TË JESH TË GËZUAR NË 2024

Çmimet e Rolex, Patek Phillpe dhe Audemars Piguet që e tejkalojnë S&P500 vitet e fundit

 

Pas një tregu të ftohtë të vitit 2023, ku shumë investitorë që ishin të ekspozuar ndaj orëve luksoze shkuan në mur, ka shenja të vërteta pozitiviteti në treg. Le të hedhim një vështrim në arsyet për të qenë pozitivë në 2024.

 

1. NDIENJA RRETH ORËVE MË MË TË MIRË PËR TË INVEStuar ËSHTË EVOLUON

 

Në një intervistë magjepsëse në New Yorker Magazine, Austen Chu , themelues dhe shef ekzekutiv i Wristcheck, sugjeron se:

 

“Ndryshimi i ndjenjave ka qenë shumë i qartë për sa i përket asaj që njerëzit duan të blejnë. Vitin e kaluar, ne thjesht po shisnim Rolex, Audemars Piguet (AP), Patek Philippe. Dhe nga ato marka, ishin vetëm modelet e nxehta – Submariners, Daytonas, Royal Oaks, Nautiluses, Aquanauts – si dhe Richard Milles dhe FP Journes.

Chu thekson se orët Omega dhe Cartier tani po ecin mirë, duke ripërcaktuar markat e orëve që kanë vlerë në 2024.

 

2. AZIA DO TË JETË LOJTARE KRYESORE NË 2024

 

Kolapsi i Evergrande dhe kriza e pronave në Kinë në vitin 2023 shkaktuan alarm për tregun më të gjerë. Investitorët e orëve duhet të monitorojnë situatën me kujdes, sepse Kina kontinentale dhe Hong Kongu janë bërë importuesit më të mëdhenj në botë të orëve zvicerane, duke blerë mbi 5 miliardë dollarë orë orë nga rajoni vitin e kaluar.

Ndërsa SHBA nuk është shumë prapa, Kina kontinentale dhe Hong Kongu së bashku kanë shfaqur rritje prej rreth 25%. Megjithatë, Deloittes Karine Szegedi parashtron se trazirat e tregut mund të rrisin investimet e orëve luksoze në rajon pasi investitorët me vlerë të lartë neto kërkojnë asete alternative të portofolit.

Deloitte Swiss Watch Industry Study anketoi 75 drejtues të lartë në industrinë e orëve. Opinioni për Kinën është në teh thikë, me 50% të drejtuesve që sugjerojnë se do të jetë një vit pozitiv në rajon. Shumë do të varet nga situata më e gjerë makroekonomike në zonë.

Është interesante se i njëjti raport sugjeron se India do të jetë një lojtar kryesor, me tre në katër drejtues që sugjerojnë rritje të fortë. Azia mund të jetë shpëtimtari i tregut të orëve.

 

3. Rënia e normave të interesit MUND TË RINDIZJË TREGUN

 

Rritja e normave të interesit ka qenë një pikë e pafund diskutimi në qarqet e investimeve në 18 muajt e fundit. Bankat qendrore kanë ulur normat. Megjithatë, në Raportin e fundit Monetar të Bankës së Anglisë, ata sugjerojnë se normat mund të qëndrojnë në rreth 5.25% deri në vjeshtën e vitit 2024. Në SHBA, Rezerva Federale po bën një punë më të mirë në zbutjen e inflacionit dhe me tre ulje të normave të parashikuara për vitin 2024 , gjërat duken pozitive.

Investitorët duhet ta shikojnë këtë situatë me interes të madh. Ndonëse huamarrja nuk do të jetë aq e lirë sa ishte gjatë orarit të fundit të “demit”, blerjet e orëve luksoze do të rriten me një politikë monetare më lehtësuese.

Për investitorët, perspektiva e një bumi të ardhshëm do të thotë se çmimet aktuale paraqesin një mundësi të rëndësishme për të blerë orë me zbritje. Për koleksionistët nën ujë për blerjet që kanë bërë gjatë viteve të fundit, një rikthim i tregut mund të jetë një shans për të marrë disa fitime.

Në rregull, me atë që është jashtë rrugës, është koha për të parë markat dhe orët e veçanta që janë investime të mira në 2024.

Ora më e mirë e investimeve

markat për vitin 2024

Rolex-Sky-Dweller-gold-front - një nga orët ku New Bond Street Pawnbrokers i jep hua

1. Patek Philippe – padiskutim një nga 3 orët më të mira për të investuar në 2024

 

Kur hartoni orët më të mira për të investuar në vitin 2024 , Patek Philippe është një nga markat më të njohura për njohësit dhe koleksionistët e orëve. Të famshëm për stilin e tyre të nënvlerësuar, dizajnin e hollë dhe cilësinë e pakrahasueshme. Çdo komponent i një ore Patek Philippe nga kutia deri te duart është i punuar me dorë dhe i përfunduar duke siguruar që numri i prodhimit të jetë i kufizuar.

Po kërkoni më shumë sugjerime se pse Patek Phillipe është një nga orët më të mira për t’u mbledhur për investime në 2024 ?

Patek Philippe aktualisht mban rekordin për orën më të shtrenjtë të shitur në ankand që nga viti 2024: 24 milionë dollarë u ofruan për një Henry Graves Supercomplication, një nga orët më të komplikuara të krijuara ndonjëherë. Por nuk keni nevojë të shpenzoni aq shumë për të shtuar një nga këto orë të mrekullueshme në koleksionin tuaj.

Me një markë dhe reputacion kaq të nderuar, nuk do të gaboni shumë me asnjë nga orët standarde. Disa modele do të vlerësojnë më shumë se të tjerët, megjithatë, duke i bërë ato orë më të mira për të investuar në vitin 2024 .

Calatrava, për shembull, është gjithmonë e popullarizuar, por, si një orë e vjetër, ajo është e vogël për standardet e sotme, gjë që mund të largojë disa blerës. Për një investim më të shëndoshë në orët, kërkoni një nga kronografët e pas vitit 1998.

Një nga koleksionistët më të kërkuar është kronografi 5070, i lëshuar në vitin 1998. Kjo orë përmban lëvizjen e njohur Caliber CH 27-70 e cila konsiderohet si një nga lëvizjet kronografike të dizajnuara më bukur të disponueshme në treg dhe është e njohur si nga njohësit ashtu edhe nga koleksionistët.

Një gjë e fundit për t’u përmendur në lidhje me Patek Philippe është se çdo orë ka historinë e saj të regjistruar në arkivat e markës. Një kërkim i shpejtë mund t’ju tregojë datën e saktë të prodhimit dhe vendin ku është shitur.

Hetimi i mëtejshëm mund të zbulojë emrat e blerësve të orëve të cilësisë së mirë. Asnjëherë nuk e dini, mund të zbuloni se ora që dëshironi të blini dikur ishte në pronësi të një personi të famshëm, gjë që do të rrisë shumë vlerën e saj, duke e shtuar atë në listën tuaj të orëve më të mira për të investuar 2024 .

Patek Phillipe është një tjetër nga orët më të mira për të investuar në vitin 2024.

 

Në mënyrë të ngjashme, The Nautilus Ref. 5711 është bërë Orë luksoze për të zotëruar pasi u ndërpre në 2021, me një rritje të vlerës prej 61%. Në Dhjetor 2021, i pari nga botimi i kufizuar i Patek Philippe Tiffany & Co. Orë Nautilus shitur në ankand për rreth 4.87 milionë funte .

 

.

 

Në një shembull tjetër, ari rozë 5204R i ribërë i Patek Philippe është një kronografi kalendarik i përhershëm rattrapante me një çmim fillestar prej 232,103 £.

 

Për më tepër, 5905/1A e tyre është një kronograf fluturues me një kalendar vjetor dhe po shfaqet në çelik për herë të parë me një çmim prej 44,295 £.

Dhe, së fundi, 5930P më i ri është një kronograf fluturues vetë-mbështjellës në kohë botërore në ar të bardhë, duke filluar nga 106,450 dollarë.

ANALIZA E TREGUT PATEK PHILIPPE PËR VITIN 2024

Çmimi mesatar për një orë Patek Philippe në tregun sekondar ra nga 170,000 dollarë në 145,000 dollarë gjatë fillimit dhe fundit të 2023. Rënia prej gati 14% ishte një lajm shkatërrues për koleksionistët e orëve.

ANALIZA E TREGUT PATEK PHILIPPE PËR VITIN 2024

 

Humbësit më të mëdhenj në vitin 2023 ishin të gjitha modelet Nautilus, me 5711/1R (-14,8%), 5980/1A (-14,5%) dhe 5711/1A (11,3%) që të gjitha ranë në vlerë vetëm në gjashtë muajt e fundit . Sidoqoftë, marka legjendare i ka frenuar humbjet gjatë fillimit të 2024-ës, me Nautilus 5711/1R tashmë duke u rikthyer me një rritje prej 10% të çmimit të vitit të ri.

PATEK PHILIPPE ANALIZA e Tendencës PËR VITIN 2024

 

Burimi: Morgan Stanley/Watch Charts

Inventari i disponueshëm do të mbetet një faktor i madh këtu. Ndërsa orët Patek Philippe janë të rralla, ka shumë në tregun e dorës së dytë. Grafiku i mësipërm tregon rritjen e ofertës për orë luksoze në tregun sekondar në vitet e fundit. Derisa kërkesa të rritet dhe të konsumojë atë ofertë, çmimet do të mbeten të ndrydhura gjatë gjithë vitit 2024.

 

2. Rolex

Rolex është një markë luksoze dhe e përjetshme dhe ka të ngjarë të jetë gjithmonë një nga markat më të sigurta dhe më të mira për të investuar. Ata kanë adresuar kërkesën e lartë të kohëve të fundit dhe trendin e ulët të prodhimit. Pritet që Rolex të prezantojë orët e reja në treg këtë vit. Çmimi pritet të rritet siç ka qenë, duke e konsideruar një investim solid për vitin 2024.

Vlera e Rolex Daytona është rritur me 37% dhe vazhdon të jetë një nga modelet më sfiduese për të gjetur në tregun primar, gjë që ka nxitur kërkesën. Versioni i tyre prej çeliku inox është një nga më të paktat dhe një nga zgjedhjet kryesore të investimeve për vitin 2024.

Sigurisht, një klasik i përjetshëm, elegant i markës zvicerane, si Rolex, është një emër i famshëm i njohur kur bëhet fjalë për markat më të mira të orëve luksoze. Rolex vazhdon t’u ofrojë pronarëve të orëve luksoze pjesë të shkëlqyera dhe disa nga mundësitë më të mira të investimit për 2024 për orët.

Këto orë mund të vlerësohen ndjeshëm në vlerë dhe sigurisht që janë një investim i zgjuar i orëve luksoze për vitin 2024 dhe më tej. Në një ankand të kohëve të fundit të orarit të Nju Jorkut të vitit 2021, një orë luksoze Rolex model Cosmograph Daytona “Paul Newman” e vitit 1971 u shit për 321,300 dollarë .

Disa shembuj të modeleve më të mira Rolex për të investuar:

 

1. Rolex Deepsea

Edhe brenda kategorisë së orëve të zhytjes, ka shumë lloje të ndryshme që mund të merrni për aplikime të shumta. Rolex Deepsea është ora që dëshironi nëse do të zhyteni duke përdorur pajisje skuba, dhe një tjetër “ora më e mirë për të blerë për investim në 2024 “.

Është i testuar në presion dhe është i garantuar të jetë i papërshkueshëm nga uji deri në 1.2 km nën sipërfaqe. Ora përfshin gjithashtu një valvul ikjeje heliumi, e cila lejon që mekanizmi të dekompresohet përpara se të kthehet në sipërfaqe. Kjo lejon që ora të kthehet në sipërfaqe të sigurt pas zhytjes në det të thellë.

një nga orët me investime më luksoze për 2024 - Rolex

Rezistenca e jashtëzakonshme e kësaj ore ndaj ujit në thellësi të mëdha nuk bën asnjë kompromis me luksin; me sy të lirë duket si një dizajn klasik Rolex që nuk do të dukej jashtë vendit në tapetin e kuq.

Nëse jeni një zhytës skuba dhe jeni duke kërkuar për një orë luksoze që nuk do t’ju zhgënjejë në asnjë thellësi, Deepsea është ora për ju.

2. Rolex Submariner

Submariner njihet nga shumë si ora thelbësore e James Bond, pasi Sean Connery, Roger Moore, George Lazenby dhe Bond e Timothy Dalton mbanin të gjithë një të tillë. Megjithatë, siç sugjeron emri i orës, ajo është gjithashtu një orë zhytjeje jashtëzakonisht e aftë, e aftë për t’u zhytur në mënyrë të sigurtë në thellësi deri në 1000 këmbë.

Rolex Submariner - një nga modelet me më shumë gjasa për të shlyer investimet pas vitit 2024

Korniza e tij e rrotullueshme me një drejtim i lejon zhytësit të monitorojnë në mënyrë të sigurt dhe të saktë kohën e zhytjes dhe ndalesat e kompresimit.

Pavarësisht nga të gjitha tiparet e tij spektakolare të zhytjes, luksi i Submariner është i tillë që shumë përdorues nuk do ta marrin kurrë atë duke u zhytur. Ata thjesht e pëlqejnë orën. Dhe a mund t’i fajësoni vërtet ata?

 

ANALIZA E TREGUT ROLEX PËR VITIN 2024

Orët Rolex gjithashtu morën një goditje të madhe në vitin 2023, me çmimet mesatare që ranë nga 28,500 në rreth 26,000, një rënie prej gati 8%.

ANALIZA E TREGUT ROLEX PËR VITIN 2024

 

Pas vitesh spekulimesh dhe rritjesh të shfrenuara të çmimeve, kërkesa ka kaluar në krye. Ekspertët parashikojnë një periudhë stabiliteti për markën ikonike në tregun sekondar.

 

Në gjashtë muajt e fundit, dy Masters GMT kanë qenë performuesit më të keq në tregun sekondar të Rolex. 126720 ka rënë me 11%, ndërsa 126715 ka humbur rreth 3% në vlerë. Sidoqoftë, nuk janë të gjitha lajmet e këqija për pronarët e GMT Master. 126710 BLRO, i njohur me dashuri si “Pepsi”, është rritur me rreth 5% gjatë gjashtë muajve të fundit, duke sugjeruar se mund të jetë një nga orët më të mira për të investuar këtë vit.

 

3. Audemars Piguet

 

E themeluar nga Jules Louis Audemars dhe Edward Auguste Piguet në 1875, Audemars Piguet është një nga prodhuesit më inovativë të orës në botë dhe një nga orët më të mira për t’u mbledhur për investime brenda dhe përtej 2024.

Pikat kryesore përfshijnë prezantimin e përsëritësit të minutave në 1892 dhe orën e parë të skeletit në botë në 1934. Sot, marka vlerësohet shumë nga koleksionistët që e duan stilin e saj të veçantë, cilësinë e pakrahasueshme dhe besueshmërinë.

Ashtu si me Rolex, është e rrallë që ndonjë Audemars Piguet të vlejë më pak se vlera e tij me pakicë pas pesë vjetësh. Por ka një orë AP që me siguri do të rritet në vlerë më shumë se çdo tjetër (padyshim një nga orët më të mira për t’u shtuar në portofolin tuaj të investimeve në 2024 ). Automatik Royal Oak. Prodhuar nga 280 komponentë dhe 40 bizhuteri, lëvizja e kalibrit 3120 të Royal Oak është e njohur si një nga lëvizjet më të besueshme të krijuara ndonjëherë.

Por është kutia tetëkëndore e përjetshme dhe byzylyku i integruar, të cilat kanë mbetur praktikisht të pandryshuara që nga fillimi i tij në 1972, ato që garantojnë që Royal Oak do të mbetet i preferuari për koleksionistët. Edhe një herë, pjesët më të kufizuara janë ato që duhen kërkuar, një turbillon i rrallë i vitit 2005, Royal Oak, i shitur së fundmi për 137,500 dollarë në ankand.

një nga kandidatët për orët më të mira për të investuar në 2024

 

Audemars Piguet ndërpreu prodhimin e tyre ikonik Royal Oak 15202ST Jumbo në vitin 2022, kështu që shikoni që ky model të fillojë të rritet në qiell në kosto, ndërsa edicioni i tyre i ardhshëm për 50-vjetorin do të bëhet ora për t’u zotëruar. Christie’s shiti një version në pension për më shumë 2.523 milionë funte në nëntor 2021.

 

Për më tepër, Audemars Piguet vazhdoi të shesë disa nga orët më të shtrenjta në botë, me modelin e tyre jashtëzakonisht të rrallë rreth vitit 2009, Royal Oak Grande Complication, i shitur së fundmi në ankandin e dhjetorit 2020 Racing Pulse në New York për 504,000 dollarë .

 

ANALIZA E TREGUT AUDEMARS PIGUET PËR VITIN 2024

Orët Audemars Piguet ndjenë barrën e një tregu ftohës të vitit 2023, me çmime mesatare që ranë nga rreth 82,000 dollarë në rreth 68,000 dollarë midis fillimit dhe fundit të vitit. Këto shifra përbëjnë një rënie prej rreth 15%, duke minuar reputacionin e Audemars Piguet si një nga markat më të mira të orëve që ka vlerë.

ANALIZA E TREGUT AUDEMARS PIGUET PËR VITIN 2024

 

Sidoqoftë, ndërsa fotografia e fundit mund të jetë shqetësuese, markat cilësore si AP kanë ekzistuar për një kohë të gjatë. Ata kanë kaluar ulje-ngritje, por kërkesa mbetet gjithmonë e qëndrueshme.

Nëse shikojmë kërkimet në Google për prodhuesin legjendar zviceran të orës, është e qartë se interesi për markën është i fortë.

 

Tendencat e kërkimit të Audemars Piguet

 

Sipas WatchCharts.com, dhjetë versione të ndryshme të Royal Oak klasik kanë rënë me më shumë se 10% në gjashtë muajt e fundit. 26240OR ishte performuesi më i keq, me një rënie të mprehtë prej më shumë se 17%. Megjithatë, tregu u stabilizua gjatë muajit të parë të 2024-ës, duke sugjeruar që rimëkëmbja ekonomike dhe normat më të ulëta të interesit mund të rezultojnë në rifillimin e rendit normal.

 

 

4. Richard Mille

Shumica e markave të orëve të paraqitura këtu janë prodhues të orës tradicionale me prejardhje qindra vjeçare, por Richard Mille është përjashtim dhe një tjetër hyrje magjepsëse në listën tonë të orëve më të mira për t’u blerë për investim në 2024 .

E themeluar në vitin 1999, në vetëm 20 vjet, Richard Mille është bërë legjendar për orët e saj unike dhe novatore. Marka mund të gjendet në kyçin e dorës së shumë yjeve të famshëm të sportit dhe të famshëm, duke përfshirë; Rafael Nadal, Jackie Chan dhe Natalie Portman.

Arsyeja e këtij suksesi qëndron pas stilit të veçantë dhe inovativ të rasteve, të kombinuara me inxhinierinë e jashtëzakonshme të lëvizjeve. Orët Richard Mille dallohen menjëherë për shkak të kutive të tyre në formë toneau, të cilat shpesh janë të skeletizuara për të treguar detajet e hollësishme të lëvizjes së mbështjellë brenda.

Nga këndvështrimi i investitorit, gjëja më e mirë për orët Richard Mille është se çdo orë e vetme është pjesë e një koleksioni të kufizuar. Sa më i kufizuar numri, aq më e vlefshme është ora.

Një nga modelet më të rralla, RM52 Tourbillon Skull Asia Edition, nga të cilat vetëm gjashtë u bënë, u shit në ankand për 3,460,000 HKD (346,000 £) në 2015. Nëse e njëjta orë do të dilte në treg sot do të vlente mbi 500,000 £.

Por orët zvicerane të Richard Mille vazhdojnë të shtyjnë kufirin në inovacionet e orëve luksoze. Në dhjetor 2021, një nga orët e tyre Tourbilon të vitit 2012 u shit për një çmim të madh 883,384 £ .

Në një shembull tjetër të mundësisë së investimit, fansat e garave të Richard Mille janë përpjekur në vitin 2022 për një nga 150 orët e garave me botim të kufizuar që festojnë rikthimin e konkursit të automobilave në Le Mans. Richard Mille sponsorizoi këtë ngjarje në Bugatti Circuit dhe po ia kushton modelin e tij të tetë me botim të kufizuar rikthimit të korrikut 2022.

Kjo orë sportive jeshile, e zezë, e bardhë dhe e kuqe me botim të kufizuar do të shitet me pakicë për 131,810 £ dhe do të jetë me të vërtetë një pamje e rrallë.

 

ANALIZA E TREGUT RICHARD MILLE PËR VITIN 2024

Çmimi mesatar i një ore Richard Mille është rreth 200,000 dollarë. Kjo shifër i vendos këto orë luksoze mbi Patek Philippe dhe e bën Richard Mille orën më të shtrenjtë zvicerane mesatarisht. Megjithatë, ato janë gjithashtu një nga orët më të mira për të mbajtur vlerën e viteve të fundit, edhe gjatë korrigjimit të gjerë të tregut të orëve.

Për shembull, në vitin 2022, çmimi mesatar i një RM55 shkoi mbi 300,000 dollarë. Shfletoni një treg dytësor orësh si Chrono24.co.uk dhe do të shihni modele të ngjashme që mbajnë ose tejkalojnë atë çmim.

Një nga arsyet që markat kryesore si Rolex, Audemars Piguet dhe madje edhe Patek Philippe humbën vlerën vitet e fundit është se kishte shumë furnizime për të shkuar. Richard Mille prodhon vetëm rreth 5000 orë në vit, ndërsa markat e tjera luksoze si PP ose AP prodhojnë më shumë se dhjetë herë më shumë se kjo sasi. Si i tillë, Richard Mille do të mbetet një nga orët më të mira për të mbajtur vlerën bazuar vetëm në mungesë.

 

5. Vacheron Konstantin

 

Ne vendosim peng dhe japim kredi për orët Vacheron Constantin në Londër

Vacheron Constantin u themelua nga Jean-Marc Vacheron në 1755, duke e bërë atë prodhuesin më të vjetër të orëve në botë në prodhim të vazhdueshëm dhe një tjetër nga orët më të mira të markës për të investuar në vitin 2024 .

Francoise Constantin iu bashkua firmës në 1819 si një drejtor i asociuar, pas së cilës firma u riemërua Vacheron Constantin. Marka është e njohur për dizajnin, mjeshtërinë dhe trashëgiminë e saj me shembuj të cilësisë së mirë që kërkojnë rregullisht çmime të larta.

Vacheron Constantin është i krahasueshëm si në dizajn ashtu edhe në cilësi me Patek Phillippe, por marka shpesh anashkalohet nga koleksionistët e rinj që favorizojnë orët më të njohura Patek. Kjo do të thotë që çmimet për shembujt vintage janë shpesh më pak se gjysma e çmimit të një cilësie të ngjashme Patek Phillippe, duke i bërë ato orë të shkëlqyera për investim në 2024 .

Megjithatë, kërkesa për këto orë cilësore është e sigurt që do të rritet në të ardhmen, pasi më shumë koleksionistë kuptojnë përfitimet e kësaj marke cilësore… ju duhet ta shtoni këtë në listën tuaj të orëve më të mira për t’u mbledhur për investim në 2024 .

Nëse mund ta gjeni, kërkoni për 4621 vintage, e cila është një orë klasike shumë e kërkuar nga koleksionistët. Ajo që besohet të jetë 4621 e parë e prodhuar ndonjëherë e shitur në Christie’s në 2016 për një rekord prej 605,000 dollarë.

Si një shembull tjetër, në ankandin e orës në Gjenevë të nëntorit 2019, një orë dore e vitit 1946, modeli i mrekullueshëm i verës indiane, Vacheron Constantin, u shit për 64,800 dollarë .

 

ANALIZA E TREGUT VACHERON CONSTANTIN PËR VITIN 2024

2023 ishte një vit i vështirë për Vacheron Constantin, me një rënie mesatare të tregut prej 7%. Prodhuesi legjendar zviceran i orës pa çmimet e tregut dytësor që ranë nga rreth 55,000 dollarë në 47,000 dollarë nga fillimi deri në fund të vitit.

ANALIZA E TREGUT VACHERON CONSTANTIN PËR VITIN 2024

 

Disa modele pësuan rënie të mëdha gjatë gjashtë muajve të fundit, me Overseas 6000V/110A-B544 duke humbur mbi 20%. Megjithatë, modelet më të përballueshme si Fifty-Six 4600E/000A-B487 e kanë kundërshtuar trendin dhe janë rritur me rreth 4% gjatë të njëjtit hark kohor.

Historikisht, Vacheron Constantin ka qenë një nga markat më të mira të orëve që ka vlerë gjatë dekadave të fundit. Marka është shumë prestigjioze dhe e dëshirueshme, dhe me vetëm 20,000 të prodhuara çdo vit, çmimet do të rikthehen sapo të bien normat e interesit.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni:

 

6. Breguet – një tjetër kandidat i madh, por shpesh i anashkaluar për çmimin “Orët më të mira të investimeve 2024”

E themeluar nga Abraham-Louis Breguet në Paris 1775, firma u vendos shpejt si një orëndreqës me një reputacion të caktuar. Brenda pesë viteve, klientët e markës përfshinin Louis XVI dhe Mbretëreshën Marie Antoinette.

Sot, Breguet është pjesë e familjes Swatch, por i qëndron besnik parimeve të themeluesit për përsosmërinë dhe inovacionin e dizajnit. Orët Breguet dallohen menjëherë me duart e tyre të bukura dhe numrat guilloché.

Ashtu si me Vacheron Constantin, marka shpesh anashkalohet nga koleksionistët më të rinj që favorizojnë markat më të njohura, dhe megjithatë ju mund të çlironi vlerë të madhe të këtyre orëve duke penguar vlerën e tyre.

Por orët Breguet mbajnë një cache të veçantë me njohësit që janë të gatshëm të paguajnë çmime të larta për shembuj të rrallë ose interesantë. Si rezultat, çdo Breguet vintage ose edicion i kufizuar përfaqëson një orë të shkëlqyer për t’u mbledhur për një mundësi investimi dhe do t’ju japë mundësinë të zotëroni një pjesë të vërtetë të artit horologjik në proces.

ne pengojmë dhe japim kredi për orët breguet në Londër

ANALIZA E TREGUT BREGUET PËR VITIN 2024

ANALIZA E TREGUT BREGUET PËR VITIN 2024

 

Ndërsa orët Breguet patën një goditje gjatë vitit 2023, çmimet mesatare ranë vetëm rreth 2%, duke rënë nga 23,300 dollarë në 22,700 dollarë. Duke krahasuar performancën e tyre në treg me Rolex dhe lojtarët e tjerë të mëdhenj, kjo markë franceze është shfaqur si prodhuesi i disa prej orëve më të mira që ruajnë vlerën në epokën moderne.

Në të vërtetë, dy modele Tradition (5057BB dhe 7097BB) janë rritur në çmim me 8% në gjashtë muajt e fundit, ndërsa Classique 5717BR është rikthyer 11%. Investitorët nuk duhet të flenë në këtë markë.

 

7. Jaeger-LeCoultre

E themeluar nga Antoine LeCoultre në 1833, Jaeger-LeCoultre u konsiderua si prodhuesi më inovativ i orës së shekullit të 19-të. Marka mban qindra patenta, duke përfshirë kalibrin më të vogël në botë dhe një lëvizje pothuajse të përhershme.

Sot, marka konsiderohet si një prodhues i orës së nivelit më të lartë së bashku me njerëz të njohur si Patek Philippe, Audemars Piguet dhe Breguet. Padyshim një nga zgjedhjet tona të orëve më të mira për t’u blerë për investim në 2024.

Ka shumë modele të njohura Jaeger-LeCoultre si ora Reverso, Memovox dhe Ultra-thin Moon. Ashtu si me markat e tjera të nivelit të lartë, duhet t’i përmbaheni një prej modeleve klasike, ose të përpiqeni të gjeni një botim të kufizuar për të garantuar investimin tuaj. Orët Reverso me botim të kufizuar janë gjithmonë të njohura dhe rregullisht tejkalojnë vlerësimet e ankandeve.

Një shembull i rrallë i arit rozë u shit kohët e fundit për 118,750 dollarë HK (15,150 dollarë) më shumë se dyfishi i vlerësimit të tij.

Ne vendosim peng dhe japim kredi për orët jaeger LeCoultre

ANALIZA E TREGUT JAEGER-LECOULTRE PËR VITIN 2024

ANALIZA E TREGUT JAEGER-LECOULTRE PËR VITIN 2024

 

Jaeger-LeCoultre ka përballuar turbulencat e tregut gjatë 12 muajve për t’u bërë gjërat më të rralla: një markë ore luksoze që u rrit në çmim gjatë vitit 2023. Në pjesën më të madhe, ky sukses është për shkak të rritjes së interesit për dy modele Jaeger-LeCoultre, Master dhe Reverso.

Ndërsa çmimet mesatare për orët janë rritur vetëm me 1%, kur vendosen në kontekstin e një tregu në rënie të lirë, gjërat po duken mirë. Në të vërtetë, gjatë pesë viteve të fundit, Jaeger-LeCoultre ka përjetuar rritje mesatare të çmimeve prej 20%. Duke marrë parasysh qëndrueshmërinë dhe performancën historike të markave, koleksionistët kanë filluar të kuptojnë se janë ora të mira për të investuar në afat të gjatë.

 

8. A. Lange & Sohne

E themeluar në 1845 nga Ferdinand Adolph Lange, A. Lange & Sohne konsiderohet si një nga prodhuesit më të mirë të orës në botë dhe një tjetër i preferuari ynë për orët më të mira për të investuar në vitin 2024 .

Si një kompani gjermane, orët e tyre ndryshojnë në stil nga shumica e prodhuesve zviceranë, me markën që favorizon një stil më tradicional Glashütte i cili është i ngjashëm me orët klasike britanike. Kjo pamje e nënvlerësuar është ajo që i bën orët A. Lange & Sohne tërheqëse për koleksionistët.

Kur zgjidhni një A. Lange & Sohne, është mirë të qëndroni larg pjesëve klasike dhe të shkoni për një nga Kronografët e botimit të kufizuar. Një nga orët më të dëshirueshme është Dataograph Up/Down Lumen i cili ishte i kufizuar në 200 njësi dhe është i kërkuar si nga njohësit ashtu edhe nga koleksionistët.

Çmimi më i mirë që u arrit në ankand për një A. Lange & Sohne ishte 825,525 dollarë për një “Homage to Walter Lange” elegante të vitit 1815, e cila ishte një orë e vetme e krijuar për të festuar jetën e Walter Lange që vdiq në 2017.

Orët lange sohne janë një tjetër markë luksoze për t'u marrë parasysh për qëllime investimi afatgjatë në 2024

A. ANALIZË E TREGUT A. LANGE & SOHNE PËR VITIN 2024

 

Orëbërësi i nderuar gjerman kishte një 2023 të përzier. Çmimet mesatare ranë nga rreth 55,000 dollarë në 52,000 dollarë, duke përbërë një rënie prej pak më shumë se 4%. Kur vendoset kundër markave të mëdha zvicerane, kjo rënie nuk është fundi i botës për koleksionistët që mbajnë disa nga këto pjesë ekskluzive.

Zeitwerk, një nga modelet më të njohura të A. Lange & Sohne, ka përjetuar një turbullirë 6 muajsh. Modeli 140.029 humbi bazën e tij gjatë periudhës dhe ra me 12%, një rënie që u përputh vetëm me korrigjimin e Odysseus 363.179 prej 11%.

Megjithatë, dy modele të tjera Zeitwerk (148.038 dhe 144.028) janë rritur të dy mbi 10% gjatë gjashtë muajve të fundit në tregun sekondar. Orët e modelit Saxonia dhe Lange 1 po rriten gjithashtu, kështu që ka fitime nëse merrni A. Lange & Sohne të duhur, pavarësisht nga dinamikat aktuale të tregut.

 

9. IWC

International Watch Company (IWC) është një markë zvicerane e themeluar nga inxhinieri amerikan Florentine Ariosto Jones në 1868. Marka u themelua me qëllimin e kombinimit të teknikave të përparuara të prodhimit amerikan me mjeshtërinë tradicionale zvicerane. Orët do të montoheshin në një fabrikë e cila ishte novator në një kohë kur shumica e komponentëve të orës po montoheshin në shtëpitë e njerëzve.

Sot, marka është e fokusuar në prodhimin e orëve mekanike dhe kronografëve me cilësi të lartë. IWC nuk ka të njëjtat ndjekje si markat më të famshme si orët Rolex ose Patek Philippe, por kjo nuk do të thotë se ato nuk bëjnë konsideratë të mirë investimi për vitin 2024.

Në fakt, ju mund të merrni një orë IWC për një pjesë të çmimit të një Patek me cilësi të ngjashme. Një pjesë për t’u kujdesur është Ingenieur 3227 i cili ka një kasë gjashtëkëndore të pazakontë. Kjo orë është ndërprerë kohët e fundit dhe çmimet kanë filluar të rriten, por ende mbetet e aksesueshme për shumicën e blerësve.

Ne vendosim peng kundër dhe huazojmë orët IWC në Londër. IWC është një nga orët tona më të mira për të blerë për investim në 2024

ANALIZA E TREGUT IWC PËR VITIN 2024

Çmimi mesatar për një orë IWC ra nga 9,700 dollarë në pak më shumë se 9,000 dollarë gjatë vitit të kaluar. Kjo sugjeron një rënie prej rreth 6%, por korrigjimi është ngadalësuar në përputhje me tregun sekondar më të gjerë të orëve dhe çmimet janë afër stabilizimit në një fazë gjatë vitit 2024.

ANALIZA E TREGUT IWC PËR VITIN 2024

 

Ndryshe nga markat e tjera të orëve në listën tonë, kthimet pesëvjeçare të IWC kanë qenë -2%. Pra, ndërsa ato janë një nga markat e orëve që kanë vlerë, ato janë tejkaluar nga disa nga konkurrentët e tyre zviceranë në vitet e fundit.

Disa orë IWC, si Portugieser 371611 (rritje 14,5%) dhe 371446 (rritje 11,9%), kanë performuar vërtet mirë gjatë gjashtë muajve të fundit. IWC ka orë të mira për të investuar për investitorët e zgjuar që qëndrojnë në krye të modeleve në trend.

 

10. Panerai

Një tjetër kandidat për orët më të mira për të investuar në listën e 2024 është prodhuesi italian, Panerai .

I quajtur pas themeluesit Giovanni Panerai i cili hapi dyqanin e tij të parë të orëve në Firence, Itali në 1860. Orët Panerai janë bërë gjithnjë e më të koleksionueshme vitet e fundit, falë kutive të tyre të pazakonta në formë jastëku dhe lëvizjeve cilësore.

Të gjitha orët Panerai janë në botim të kufizuar, megjithëse dallimet mes tyre janë të vogla. Kjo do të thotë se çdo orë Panerai do të bëhet e koleksionueshme në një moment, me edicionet më të rralla që janë më të kërkuarat.

Nëse sapo po filloni portofolin tuaj të investimeve të orëve, Panerai Luminor Base është një vend i mrekullueshëm për të filluar. I prezantuar në vitin 1950, Luminor është një orë zhytjeje që përmban një lëvizje me dorë ETA 6497. Kjo lëvizje u zëvendësua nga vetë lëvizja e Panerai në 2017, e cila rriti çmimin me më shumë se 1000 £. Kjo e bën Luminor-in origjinal me bazë ETA 6497 një okazion dhe sigurisht që do të rritet në vlerë ndërsa modelet e reja bëhen më të shtrenjta.

Ora Panerai Radiomir e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

 

ANALIZA PANERAI TREGUT PËR VITIN 2024

ANALIZA PANERAI TREGUT PËR VITIN 2024

 

Investimi në markën luksoze italiane të orëve nuk ka qenë i thjeshtë gjatë pesë viteve të fundit. Në të vërtetë, çmimi mesatar i një ore Panerai ka rënë rreth 10% në tregun sekondar që nga viti 2019. Preferencat ndryshojnë dhe orët e reja hyjnë e dalin nga moda, por ka arsye për të qenë të gëzuar për pronarët e Panerai, si p.sh. rritja e çmimit të PAM 90 me 22% gjatë gjashtë muajve të fundit.

PAM 1616 është rritur gjithashtu në çmim gjatë gjashtëmujorit të fundit, me një rritje prej 10%, ndërsa PAM 111 dhe PAM671 janë rritur me 6%. Panerai mund të rikthehet në vitin 2024.

 

11. TAG HEUER

E themeluar në vitin 1860, marka e orëve luksoze Heuer është e njohur për saktësinë e saj ekstreme dhe orët e lehta për t’u lexuar. Një orë dore Heuer model Autavia “Full Lume” e vitit 1962, e cila shfaq regjistrat e mëdhenj të firmës së Heuer dhe duart me lumë të plotë, u shit kohët e fundit në ankandin e orëve të dhjetorit 2021 në Nju Jork për 163,800 dollarë .

Në 1985, Techniques d’Avant Garde (TAG) bleu kompaninë dhe u bë TAG Heuer.

 

ANALIZA E TREGUT TAG HEUER PËR VITIN 2024

Çmimi mesatar i orës Tag Heuer ra në vitin 2023, duke rënë nga 3,870 dollarë në 3,700 dollarë. Ndërsa një rënie nën 4% është e vogël në krahasim me Rolex et al., ajo theu një rritje të qëndrueshme pesëvjeçare për prodhuesin legjendar zviceran të orës.

ANALIZA E TREGUT TAG HEUER PËR VITIN 2024

Carrera është një nga modelet më ikonike të Tag Heuer. Performanca e tyre gjatë gjashtë muajve të fundit në tregun sekondar përmbledh thesin miks për markën zvicerane. CBN2AF1 ka rënë me 12%, ndërsa CV2A10 ka humbur 11%. Nga ana tjetër, CAR5A8Y dhe CV2010 janë rritur përkatësisht 7.3% dhe 5.4%.

Tag Heuer është ende një nga orët më të mira që ruan vlerën në treg sot. Blini modelin e duhur dhe rrini mirë për disa vjet, dhe zakonisht do të rritet në çmim.

 

12. De Bethune

E themeluar në vitin 2002, kjo markë luksoze zvicerane e orëve është bërë shpejt e njohur për materialet dhe dizajnin e saj të teknologjisë së lartë. Nëse jeni të interesuar të blini ora teknike moderne nga një markë orëve luksoze të nivelit të lartë, atëherë De Bethune është ai që duhet marrë parasysh. Një orë dore mahnitëse prej ari të bardhë të vitit 2007, Avante-Garde De Bethune, me një ekran të qiellit të natës, u shit kohët e fundit në ankandin e dhjetorit 2021 në Nju Jork për 176,400 dollarë .

 

ANALIZA E TREGUT DE BETHUNE PËR VITIN 2024

De Bethune është një nga prodhuesit më të mirë të orës të pavarur zvicerane. Ata prodhojnë nga 150 deri në 300 orë çdo vit. Si të tillë, koleksionistët konkurrojnë vazhdimisht për këto pjesë të rralla dhe jashtëzakonisht të shtrenjta dhe tregu nuk është i ngopur. De Bethune janë orë të mira për të investuar, sepse ato janë gjithmonë të pakta. Modelet e njohura si DB28 nuk kanë vepruar në korrelacion me tregun më të gjerë dhe janë në rritje, duke u rritur nga rreth 40,000 dollarë në 50,000 dollarë në vitet e fundit.

 

13. OMEGA

OMEGA nuk konsiderohet gjithmonë si investimi më i mirë i orës, por ju mund të dëshironi të rishqyrtoni opsionet tuaja. Omega Seamaster është një shembull që të vjen në mendje kur mendon të investosh në orët që mund të vlerësohen përtej 2024-ës.

Nga një orë James Bond në tjetrën – Submariner ka qenë ora zyrtare e 007 që kur Pierce Brosnan mori rolin në vitet 1990 dhe një nga të preferuarat tona për orët më të mira për të investuar në listën e 2023 .

Ashtu si Submariner, Omega Seamaster gjithashtu mund të arrijë thellësi prej 1000 këmbësh dhe është një konkurrent i drejtpërdrejtë i orës kryesore të zhytjes të Rolex në çdo kuptim. Përsëri, shumë përdorues të Seamaster nuk do të zgjedhin të zhyten, të kënaqur që është një orë luksoze që duket e mrekullueshme në kyçin e dorës.

Jo shpesh i menduar si një orë investimi, disa modele të Omega ende ia vlen të merren parasysh për këtë qëllim.

ANALIZA E TREGUT OMEGA PËR VITIN 2024

Gjatë pesë viteve të fundit, Omega ka qenë një nga orët më të mira që ruan vlerën, duke u rritur në çmim me 13.2%. Sidoqoftë, ashtu si pjesa tjetër e tregut, ata ndjenë të ftohtin e pikut pas vitit 2020 dhe panë që çmimet mesatare të shkonin nga 9,300 dollarë në 8,900 dollarë.

Rënia më e madhe ishte në modelet Speedmaster dhe Seamaster, disa prej të cilave ranë midis 7% dhe 10%. Megjithatë, versionet e tjera të të njëjtave modele kanë pasur rritje të çmimeve prej 3%. Në përgjithësi, Omega ka ende njohje të madhe të markës dhe shumë miratime të të famshmëve për të siguruar një 2024 të fortë.

 

Si të vlerësoni orët më të mira për të investuar në 2024

 

Orët e shkëlqyera janë një artikull luksi i popullarizuar në të gjithë botën, me shumë marka kryesore që janë sinonim i prestigjit, klasit dhe stilit. Pavarësisht nëse po mendoni të huazoni për orët e shkëlqyera ose t’i shisni ato, gjëja e parë që duhet të keni parasysh është vlera e tyre.

Në New Bond Street Pawnbrokers, ne kemi aranzhuar shumë kredi kundër orëve të shkëlqyera gjatë një periudhe dekadash dhe ekipi ynë i vlerësuesve të orës është bërë ekspertë të pakrahasueshëm në përcaktimin e vlerës së orëve të koleksionueshme në proces.

Ashtu si shumë asete, popullariteti (dhe, në përputhje me rrethanat, vlera) e orëve të shkëlqyera mund të luhatet me kalimin e kohës dhe ajo që mund të jetë shumë e koleksionueshme sot mund të jetë e vështirë për t’u shitur brenda pak muajsh. Nga ana tjetër, një orë e pamodës që nuk shitet mirë mund të bëhet një pjesë e rrallë në vitet në vijim, duke rritur vlerën e saj.

Këtu në New Bond Street Pawnbrokers, ne ofrojmë rregullisht kredi kundër orëve të shkëlqyera dhe ka disa parime që do t’ju qëndrojnë në vend të mirë kur dëshironi të blini orën tuaj të shkëlqyer për qëllime investimi.

Këtu janë faktorët kryesorë të vlerësimit për t’u kujdesur kur kërkoni hua kundrejt orëve të shkëlqyera.

 

Prodhuesi dhe modeli

hua kundrejt orëve të shkëlqyera. Një orë e shkëlqyer për t'u blerë për investim 2024

Kur merret parasysh se cila është ora më e mirë për të blerë për investim në vitin 2024 , pika fillestare e dukshme është prodhuesi i orës dhe modeli specifik.

Disa emra përkthehen automatikisht në vlerën e tregut në një orë.

Huatë ndaj orëve Patek Philippe, për shembull, priren të tërheqin një vlerë më të lartë pasi kjo markë e veçantë e orës së dorës vlerësohet rregullisht në vlerë me një shumë të konsiderueshme nga çmimi i saj origjinal i blerjes.

Huatë ndaj orëve Rolex, nga ana tjetër, ndonëse janë më të bollshme dhe aspak më pak të bukura, rrallë tërheqin të njëjtën % rritje në vlerë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se Rolex-i juaj nuk është i vlefshëm. Disa modele të Rolex (për shembull, Rolex Red Submariner) janë vlerësuar me një diferencë të konsiderueshme që nga lëshimi i tyre origjinal dhe mund të jenë një depozitë e vlefshme nëse do të mendonit të vendosnit në peng Rolex-in tuaj.

Dhe edhe nëse Rolex-i juaj nuk është rritur ndjeshëm në vlerë, ka të ngjarë që të ketë të paktën vlerën origjinale për të cilën e keni blerë.

 

gjendja

hua kundrejt orëve të shkëlqyera. Rolex Submariner është një orë e shkëlqyer për t'u mbledhur për investime në 2024 dhe më tej

Kur mendoni të investoni në orët e shkëlqyera, kushti është gjithçka.

Në përgjithësi, njerëzit kërkojnë të blejnë orë të shkëlqyera në një gjendje sa më të mirë sa të munden. Kjo do të thotë që çdo punë restaurimi që i bëhet një ore ka shumë të ngjarë të ndikojë negativisht në vlerën e saj. Kushdo që kërkon të marrë hua kundër Vacheron Constantin, për shembull, do të ishte i vështirë të arrinte një marrëveshje të mirë nëse pjesët janë zëvendësuar dukshëm, ose nëse fytyra është e mbuluar me gërvishtje, gërvishtje ose defekte të tjera kozmetike.

Megjithatë, vlen të përmendet se ka një shkollë në rritje të mendimit midis koleksionistëve të orëve që një orë që ka gërvishtje dhe papërsosmëri të tjera nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Nëse papërsosmëritë tregojnë një histori dhe shtojnë karakterin e një ore, ato mund të ndihmojnë për ta bërë atë më të vlefshme.

Rolex Daytona i Paul Newman u gërvisht dhe u dëmtua, por kjo nuk ndikoi në vlerën e tij; ajo në fakt u bë ora më e shtrenjtë e të gjitha kohërave kur doli në ankand. Këta janë të gjithë faktorë që duhet t’i merrni parasysh kur merrni hua kundrejt orëve të shkëlqyera, prandaj duhet t’i konsideroni vërtet këta faktorë kur vendosni investimin tuaj të vitit 2024 në orët luksoze.

 

Mosha

hua kundrejt orëve të shkëlqyera. Gjendja është shumë e rëndësishme kur blini një orë për qëllime investimi

Ndërsa disa modele të orëve luksoze mbajnë vlerën e tyre për vite pas prodhimit, shumë prej tyre nuk e bëjnë këtë. Nëse orari në fjalë ishte i konsumuar, në vend që të ekspozohej ose në një koleksion, atëherë gjasat janë të mira që ajo të ketë pësuar ndonjë dëmtim, thjesht duke u ekspozuar ndaj elementeve gjatë përdorimit të përditshëm.

Thënë kështu, disa modele konsiderohen të cilësisë së mirë, dhe kështu gjendja e tyre duhet të balancohet me rrallësinë e tyre në treg.

Prodhuesi i shkëlqyer zviceran i orëve, Audemars Piguet, ka prodhuar orë dore që nga viti 1875. Nëse shfaqet ndonjëherë një nga orët e dorës së tyre origjinale përsëritëse, çdo dëmtim sipërfaqësor do të tejkalohej nga natyra historike e vetë orës. Kjo nuk do të thotë se çmimet e investimit të Audemars Piguet tërheqin automatikisht një vlerë më të lartë, thjesht për të ilustruar se gjendja, mosha dhe gjëja e rrallë duhet të merren parasysh kur vlerësohet vlera e një ore të mirë.

 

Prejardhja

Ne nuk mund ta theksojmë sa duhet rëndësinë e origjinës kur blejmë orë të shkëlqyera për mbledhjen e qëllimeve investuese.

Orët më të mira për t’u blerë për investime në vitin 2024 dhe më tej janë artikuj luksoz dhe, duke qenë kështu, shpesh vijnë në kuti prezantimesh të vendosura bukur. Ato kuti, në gjendje të shkëlqyeshme, i shtojnë vlerë vetë orës, ashtu si edhe fatura origjinale e shitjes, duke konfirmuar koston origjinale të artikullit.

Letrat e servisit mund t’i shtojnë vlerë të mëtejshme copës, duke konfirmuar se çdo riparim i orës është kryer nga një profesionist i trajnuar dhe i certifikuar.

Në të vërtetë, çdo material ose dokumentacion origjinal që erdhi me orën ia vlen të mbash, pasi ato nuk mund të bëjnë gjë tjetër veçse të rrisin vlerën kur përpiqen të vendosin peng ose të rishiten. Kjo mund të përfshijë (në varësi të markës dhe modelit) kartat e garancisë, broshurat e garancisë, etiketat e numrave serialë dhe pëlhurat lustruese.

 

Materiale

hua kundrejt orëve të shkëlqyera. Sigurisht, materialet janë gjithashtu një faktor i rëndësishëm në vlerësimin e orëve të investimit

Ndërsa pjesa më e madhe e vlerës në orën tuaj luksoze investohet në emrin e markës, modelin specifik dhe gjendjen e vetë pjesës, materiali nga i cili është bërë ora mund të përcaktojë gjithashtu vlerën e saj.

Shumë metale të çmuara hyjnë në prodhimin e orëve luksoze – ari dhe platini janë më të njohurit – dhe këto kanë një vlerë të qenësishme përtej funksionit dhe dizajnit të vetë orës.

Disa orë të nivelit të lartë përfshijnë gjithashtu gurë të çmuar si rubinët, diamantet dhe safirët, të cilët përsëri kanë një vlerë të dukshme të tyren.

Duhet të prisni që ndonjë zbukurim si ky të rrisë vlerën e orës suaj.

 

Shpëtim

kredi kundër orëve të shkëlqyera 2024

Mund të ndodhë që ora juaj e mirë ka parë ditë më të mira, dhe kjo është turp.

Megjithatë, ndonëse ora në vetvete mund të mos marrë shumë as në tregun e hapur, as si bazë për një huazim, pjesët ose materialet e brendshme mund të jenë ende me interes nëse mbeten në gjendje të mirë. Riparimi dhe mirëmbajtja e orëve është një profesion shumë i aftë dhe pjesët origjinale shpesh janë me çmim të lartë në këtë industri.

Pra, edhe nëse pjesa e jashtme e orës tuaj është e gërvishtur dhe e gërvishtur gjatë dekadave të përdorimit të rregullt, është plotësisht e mundur që funksionimi i saj i brendshëm të ketë ende një vlerë.

 

A është e vërtetë?

kaq shumë orë janë false në ditët e sotme - prandaj vlerësimi i orës suaj të investimit me profesionistë me reputacion është parësor

Është një fakt i trishtuar që në çdo arenë ku shiten mallra me vlerë të lartë, ka gjithmonë njerëz me reputacion që kërkojnë të përfitojnë nga konsumatorët e pakujdesshëm.

Si të tilla, orët e rreme dhe të kopjuara janë të përhapura në tregtinë e orëve luksoze, shumë prej tyre duken jashtëzakonisht bindëse për syrin e pa trajnuar. Për fat të mirë, ekipi ynë i vlerësuesve sjell vite përvojë në tryezë dhe mund të identifikojë shpejt artikujt mashtrues dhe orët më të mira për të investuar në vitin 2024 dhe më tej.

 

Ndikimi i luftës Rusi-Ukrainë në investimin e orëve luksoze

 

Parashikimet vendosin CAGR të tregut global të orëve luksoze në 3.25 përqind nga 2022-2027. Me sanksionet kundër Rusisë që bëjnë që rubla të bjerë ndjeshëm dhe tregjet e aksioneve të mbeten të mbyllura, rusët e pasur po investojnë në orët luksoze për të mbrojtur vlerën e kursimeve të tyre.

Në mars 2022, shitjet në dyqanet e orëve luksoze ruse u rritën pas reagimit ndërkombëtar ndaj pushtimit të vendit në Ukrainë, i cili kufizoi shumë lëvizjen e parave.

Trendi i dha industrisë një nxitje afatshkurtër, por ishte e vështirë të parashikohej se sa do të zgjaste kjo rritje, duke pasur parasysh se zbatimi i plotë i politikave SWIFT pritej ta bënte eksportin në Rusi sfidues, në mos të pamundur.

Putin njoftoi një ndalim të depozitimit të parave të gatshme në llogaritë e huaja për të parandaluar paratë, veçanërisht ato të mbajtura nga rusët e pasur, të largohen nga vendi dhe të destabilizojnë më tej ekonominë. Orët luksoze siguruan një strehë dhe një investim gjatë pasigurisë ekonomike.

Megjithatë, efekti pushtues i Rusisë në çmimin e mallrave luksoze ishte një makth i mundshëm i marrëdhënieve me publikun. Që nga 1 marsi 2022, kompanitë e nivelit të lartë si Apple ndaloi shitjet në Rusi. Në mënyrë të arsyeshme, kjo është një kosto për ta, e cila mund të kompensohet nga imazhi pozitiv i komunikimit që gëzojnë në segmentet e tjera të tregut.

Bulgari ka mbetur në Rusi dhe ka parë një rritje në shitje. Ndërkohë, orët luksoze Watches të Zvicrës ka u larguan nga Këshilli Përgjegjës i Bizhuterive (RJC) pasi nuk arritën të shkëputnin lidhjet me Rusinë.

Orët e daljes së Zvicrës nga RJC do të thotë se markat e orëve si Rolex, Patek Philippe, Cartier, Grand Seiko, Tudor, Omega, Breitling, Tag Heuer dhe Hublot nuk janë më të disponueshme për shitje të dorës së parë në Rusi. Ato janë ndër orët më të mira për investim në 2023.

Trendet e tregut të orëve luksoze gjatë luftës Rusi-Ukrainë

 

Meqenëse kaq shumë marka orëve janë tërhequr nga Rusia, shumica e orëve luksoze ende të disponueshme janë nga shitës me pakicë të pavarur dhe në pronësi private, të cilët kanë ende inventar të mbetur nga para pushtimit rus të Ukrainës.

Meqenëse orët Bulgari janë ende të disponueshme, shitjet e tyre janë në rritje pasi të pasurit e Rusisë po i përdorin ato si orët më të mira për investime.

Ndërkohë, në tregun sekondar në Rusi, orët e njohura po arrijnë tre herë ose më shumë se çmimi i tyre origjinal.

Disa rusë kanë provuar të blejnë orë luksoze jashtë Rusisë. Megjithatë, dyqanet si Harrod’s janë përgjigjur duke kufizuar rusët që të shpenzojnë më shumë se 300 £ në dyqanet e tyre, duke eliminuar aftësinë e rusëve për të blerë ora luksoze atje për shitje në tregun e zi.

Është interesante se vjedhja e orëve luksoze është në rritje në Evropë dhe disa nga blerësit e mëdhenj të këtyre orëve të vjedhura janë rusë.

Peizazhi i konkurrencës së orëve luksoze gjatë luftës Rusi-Ukrainë

 

Watches of Switzerland ka rritur shitjet në dyqane dhe në internet me 48% në SHBA gjatë vitit fiskal 2022. Të ardhurat e saj u rritën 36% në tregun e saj vendas, në MB. Në të njëjtën kohë, çmimi mesatar i orëve luksoze të dorës së parë është rritur me 4 %-5% në vitin 2022.

Kërkesa për orë luksoze gjatë luftës Rusi-Ukrainë ka tejkaluar shumë furnizimin. Mungesat ishin fillimisht brenda markave si Rolex, Audemars Piguet dhe Patek Philippe. Megjithatë, mungesa është përhapur në markat e tjera luksoze, të nivelit të lartë si Zenith, Omega dhe IWC, duke i bërë të gjitha këto marka opsione të shkëlqyera për investime.

Dyqanet nuk mund të ngopen me produktet më të reja, si kronografët Zenith, pilotët e IWC dhe modelet e Omega-s James Bond Seamaster dhe Speedmaster. Ata po fluturojnë jashtë rafteve, duke i bërë ato disa nga orët më të mira për të investuar në 2023.

Tre të katërtat e shitjeve aktuale të orëve luksoze janë shitje në listë pritjeje për orët që nuk janë ende në magazinë. Watches of Switzerland po vendos më shumë njerëz në listat e pritjes sesa po heqin listat e pritjes. Pra, ata kanë ende izolim financiar nga ngadalësimi aktual ekonomik.

Indeksi për orët luksoze është rritur me 32% vitin e fundit. Dhe investimi në orët luksoze është ende përpara investimeve të tjera të aseteve alternative si makinat e vjetra, ari dhe kriptovalutat.

Tani që vlerat e kriptomonedhave janë ulur, disa nga investitorët e orëve luksoze në fillim të pandemisë kanë filluar të shesin orët e tyre.

Megjithatë, ndërsa vlerësimet e aksioneve dhe të kriptomonedhave kanë rënë, çmimet e tregut sekondar për orët luksoze kanë filluar të bien.. Pa blerës rusë dhe kinezë, Çmimet kanë rënë rreth 25%.

 

Për ta përmbledhur, 5 orët më të mira për të investuar në vitin 2024 dhe më tej janë:

Disa nga markat e shumta të orëve që ne i huazojmë përfshijnë: A. Lange & Sohne, Breguet, Breitling, Bulgari, Cartier, Chopard, Harry Winston, Hublot, IWC, Jaeger LeCoultre, Omega, Panerai, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Tiffany , Ulysse Nardin, Urwerk, Vacheron Constantin, Van Cleef & Arpels, Audemars Piguet, Graff, Patek Philippe dhe Rolex

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority