fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 super jahtet më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2023


Nëse keni pyetur ndonjëherë veten se cilët janë jahtet më të shtrenjta në botë në vitin 2023, kush i zotëron dhe i bleu këto superjahte dhe çfarë i bën ata kaq të vlefshëm në radhë të parë, atëherë shpresojmë që artikulli ynë më poshtë do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve.

Pa u zgjatur, top 10 jahtet private më të shtrenjta që nga viti 2023 janë:

ZAHA HADID SUPERYACHT i paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

1. History Supreme (4.8 miliardë dollarë)

History Supreme Yacht njihet si superjahti më i shtrenjtë në botë dhe me një çmim prej 4.8 miliardë dollarësh, është e qartë për të kuptuar pse. Jahti më i shtrenjtë në botë në vitin 2023, është një anije 30 metra që u deshën tre vjet për t’u përfunduar dhe është krijuar nga 100,000 kg ar dhe platin. Zbukurimi i bazës së varkës, zona e ngrënies, spiranca, kuverta, hekurudha dhe shkallët janë të zhytura në luks.

Stuart Hughes, krijuesi i History Supreme, foli për materialet e brendshme të përdorura në varkë, duke treguar një fakt interesant për dhomat e fjetjes, të cilat të gjitha kanë një mur me veçori. [This is] “i bërë nga guri meteorik me kockë të vërtetë dinosauri të rruar nga grabitqari T-Rex.” Si dhe materialet mbresëlënëse të përdorura, jahti gjithashtu përmban një dizajn të jashtëzakonshëm me vende të brendshme dhe të jashtme për t’u çlodhur dhe për t’u pirë e darkuar me bollëk të plotë.

2. Eclipse (1.5 miliardë dollarë)

Eclipse është superjahti i dytë më i shtrenjtë në botë dhe është ndërtuar nga Blohm + Voss i Hamburgut, Gjermani. Jahti i tretë më i gjatë që është aktualisht në det, ajo krenohet me një bollëk karakteristikash mbresëlënëse të dizajnit që e bëjnë çmimin e lartë kaq të justifikueshëm. Në pronësi të Roman Abramovich dhe i lançuar në vitin 2010, ai ishte, në atë kohë, jahti privat më i gjatë dhe më i shtrenjtë, një titull që e mbajti për tre vjet. Ekziston një nivel mbresëlënës sigurie në bord, me një sistem zbulimi të raketave, sisteme vetëmbrojtëse dhe lëshues raketash nëse ndonjëherë sulmohet.

Disa nga veçoritë kryesore që duhen shënuar në Eclipse përfshijnë 24 kabina për mysafirë, dy pishina, një numër vaskash të nxehtë, tre anije lëshimi dhe një mini-nëndetëse. Ekziston edhe një sallë disko për ata që janë në bord që duan të kërcejnë dhe të lëshojnë flokët. Materialet e përdorura për të dizajnuar jahtin dhe për t’i dhënë fundin e tij të pasur përfshijnë predha, panele metalike prej bronzi, mozaikë dhe dru të fosilizuar.

3. Azzam (650 milionë dollarë)

Një tjetër nga jahtet private më të shtrenjta në botë që nga viti 2023, Superyacht Azzam u lançua në prill 2013, duke marrë përsipër nga Eclipse si superjahti më i madh në botë. Ka një gjatësi prej 180 metrash dhe është projektuar nga Mario Pedol, themeluesi i Nauta Design. Jahti është i pajisur për të fjetur 36 të ftuar dhe 80 ekuipazh me një sallon të madh kryesor me plan të hapur. Detajet kryesore të brendshme janë mbajtur kryesisht të fshehta, por është thënë se ka një mori mobiljesh të ndërlikuara prej druri në bord me detaje margaritarësh.

Disa nga objektet e disponueshme për përdorim përfshijnë një dhomë trajnimi golfi, palestër në bord dhe pishinë. Azzam është një nga superjahtet më të shpejta në botë dhe është po aq i shpejtë sa një fregatë e Marinës, duke përdorur teknologji të ngjashme për ta ndihmuar atë të rrëshqasë nëpër ujë. Shpejtësia dhe manovrueshmëria e tij ndihmohen gjithashtu nga motorët dhe mënyrat e ndryshme të tij – njëri i ndërtuar për “sprint” dhe tjetri për “gamë të gjatë”.

4. Topaz, i riemërtuar në A+ (527 milionë dollarë)

Tjetra në listën tonë të jahteve private më të shtrenjta në botë në 2023 është Topaz. Jahti Topaz u krijua për herë të parë në maj 2012, duke u riemëruar në A+ në 2019. Një jaht luksoz me motor dhe superjahti i katërt më i shtrenjtë privat në botë, ai u projektua nga Terence Disdale Design, me Tim Heywood që dizajnonte pamjen e jashtme. Ai ka një gjatësi mbresëlënëse 147 metra dhe është ndërtuar në të njëjtin kantier detar gjerman si Azzam.

Jahti krenohet me një mori karakteristikash dhe komoditetesh mbresëlënëse, duke përfshirë stabilizues me shpejtësi zero, një xhakuzi në kuvertë, platforma uljeje të dyfishta helikopterësh, një garazh të butë, një pishinë dhe platformë noti, një kinema, një sallë fitnesi dhe një sallë konferencash. Sipas raportimeve të mediave, jahti A+ është nën pronësinë e Sheikh Mansour Bin Zayed Al Nahyan, i cili gjithashtu zotëron kompaninë e investimeve ADUG – pronar i Manchester City Football Club. Superjahti më i shtrenjtë në botë që nga viti 2023, ka 26 kabina në bord dhe mund të strehojë 62 të ftuar dhe 79 anëtarë të ekuipazhit.

5. Dubai (350 milionë dollarë)

Dubai është superjahti i dytë më i madh në botë dhe është në pronësi të Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum, sundimtar i Dubait dhe Zëvendës President/Kryeministër i Emirateve të Bashkuara Arabe. Jahti i pestë privat më i shtrenjtë në botë në vitin 2023, ky jaht ka një gjatësi mbresëlënëse 162 metra dhe u lançua për herë të parë në vitin 2006. Me pamjen e jashtme të projektuar nga Andrew Winch dhe të brendshmen e dizajnuar nga Platinum Yachts, ajo është me të vërtetë një anije luksoze e krijuar për të bërë përshtypje.

Ndërtimi i Dubait filloi mbi dhjetë vjet para fillimit të tij dhe fillimisht u quajt Platinum, Panhandle dhe Golden Star. E katërta në listën e jahteve private më të shtrenjta, ka një mori karakteristikash mbresëlënëse në bord të dizajnuara për t’u dhënë mysafirëve përvojën më të pasur dhe relaksuese.

Kjo përfshin një platformë helikopterike, dy varka me motor 10 metra të gjatë, një dhomë ngrënie që mund të strehojë deri në 90 të ftuar dhe një pishinë me përmasa 10 metra. Ekziston edhe një fushë kungujsh, rezervuar për karavidhe, nëndetëse, kinema, dhomë disko dhe më shumë.

6. Serene (330 milionë dollarë)

Serene është një nga superjahtet më të mëdha në botë dhe ka një gjatësi mbresëlënëse 133.9 metra, me një rreze prej 18.5 metrash.

Është ndërtuar nga kantieri italian Fincantieri dhe ambientet e brendshme janë projektuar nga Reymond Langton Design. Anija u ndërtua fillimisht për manjatin rus të vodkës Turi Shefler në vitin 2011 dhe iu shit Princit Mohammed bin Salman të Arabisë Saudite në vitin 2014 për rreth 500 milionë euro.

Jahti Serene është ndërtuar për të akomoduar deri në 24 vizitorë me 12 suita në bord – një master, shtatë dyshe, tre dyshe dhe një kabinë VIP. Ajo gjithashtu mund të mbajë deri në 62 ekuipazh, si dhe një kapiten.

Disa nga objektet në bord që janë krijuar për të argëtuar mysafirët përfshijnë një sallon bukurie, klub plazhi, palestër, xhakuzi në kuvertë, spa dhe pistë vallëzimi. Impresionues si brenda ashtu edhe jashtë, është e qartë të shihet pse ky është një nga jahtet private më të shtrenjta në botë në vitin 2023.

7. Superjahti A (323 milionë dollarë)

Superyacht A është aktualisht në pronësi të sipërmarrësit dhe industrialistit rus Andrey Melnichenko dhe është projektuar nga Philippe Starck në nëntor 2004.

Ndërtesa zgjati katër vjet dhe jahti u lançua në janar 2008. Një nga jahtet private më të shtrenjta në botë në vitin 2023, Starck ka folur më parë për projektin në Boat International.

Ai tha, “Kjo ishte bukuria e projektit dhe bukuria dhe inteligjenca e pronarit, ai thjesht më la plotësisht të lirë.”

Kur u vu në përdorim për herë të parë, dihej pak për superjahtin, megjithatë, shumë nga veçoritë janë zbuluar që atëherë. Ajo është e dekoruar sipas standardeve më të larta me sipërfaqe të pasqyruara dhe mobilje me kristal Baccarat.

Ka një platformë helikopterike, tre pishina dhe një dhomë disko, si dhe shtatë kabina për mysafirë që kanë mure lëvizëse për t’u shndërruar në katër dhoma më të mëdha.

8. Radiant (320 milionë dollarë)

Tjetra në listën tonë të jahteve më të shtrenjta në botë në 2023 është Radiant – një jaht privat motorik që u ndërtua në vitin 2009. Ka një gjatësi mbresëlënëse 110 metra me një rreze prej 16 metrash.

Brendësia është projektuar nga Glen Pushelburg ndërsa pjesa e jashtme është projektuar nga Tim Heywood dhe është e ndërtuar prej çeliku dhe alumini.

Pronari i jahtit Radiant është miliarderi i Emirateve Abdulla Al Futtaim.

Ka një sërë objektesh në bordin e jahtit, duke përfshirë stabilizues me shpejtësi zero, një helipad, një dhomë masazhi, një platformë noti, një xhakuzi, një kinema, një pishinë, një klub plazhi dhe më shumë.

Radiant është një nga kartat më të shtrenjta të jahteve private dhe flenë 20 persona, me 10 kabina të dizajnuara individualisht në bord. Ai gjithashtu mund të mbajë deri në 44 anëtarë të ekuipazhit.

9. Al Said (300 milionë dollarë)

Al Said është një nga jahtet private më të shtrenjta në botë dhe përmban një dizajn të jashtëm mbresëlënës nga Espen Øino International dhe një brendshme të dizajnuar nga RWD.

Ajo ka një gjatësi prej 155 m dhe një brendshme të gjerë, me vend për deri në 70 të ftuar dhe 174 anëtarë të ekuipazhit, si dhe kapitenin.

Ashtu si me shumë nga superjahtet private më të shtrenjta atje, detajet më të imta të karakteristikave të jahtit mbahen kryesisht të fshehta.

Thuhet se ka një dhomë koncertesh që mund të strehojë një orkestër prej 50 pjesësh – ideale për argëtimin e të ftuarve. Kur Al Said po ndërtohej, asaj iu dha emri i koduar “Project Sunflower” dhe u përfundua në vitin 2008 përpara se t’i paraqitej pronarit të jahtit, Sulltanit të Omanit.

Thuhet se jahti banon në portin Sulltan Qaboos shumicën e kohës, megjithëse u zbulua relativisht kohët e fundit se ai ishte shitur. Detajet konkrete për këtë ende nuk janë bërë të ditura.

10. Pelorus (300 milionë dollarë)

Jahti Pelorus u porosit në vitin 1999 dhe hyri në shërbim në 2003.

Ai iu shit Roman Abramovich gjatë udhëtimit të tij të parë, i cili shtoi përmirësime të mëtejshme në dizajn, të tilla si një helipad i dytë, modifikime në shkarkimin nënujor dhe stabilizues të përmirësuar me shpejtësi zero për t’i dhënë asaj një udhëtim më të qëndrueshëm nëpër ujë.

Jahti i ka kaluar duart disa herë gjatë viteve dhe aktualisht është në pronësi të miliarderit kinez Samuel Tak Lee, i cili mori përsipër pronësinë në vitin 2016.

Kjo hyrje e fundit në listën tonë 2023 të superjahtit më të shtrenjtë në botë ka strehim për 24 të ftuar dhe 46 anëtarë të ekuipazhit, duke përfshirë kapitenin.

Karakteristikat aktuale të vetë jahtit mbahen kryesisht të fshehura, por ai kaloi përmes një rinovimi të madh në vitin 2018 që u krye nga Kusch Yachts.

Një vit historik që ndezi “konkurrencën” mbarëbotërore për super jahtet më të shtrenjta…

një nga jahtet më të mëdhenj dhe më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në kohën e tij

‘Azzam’ nga kantieret detare Lürssen.

‘100 më të mirët’ të renditur nga lideri në industri www.superyachts.com është një listë e nderuar që përcakton standardet për prodhuesit e industrisë, klientët dhe entuziastët. Gary Wright , bashkëthemelues dhe kryetar i Y. CO, e përshkroi 2015-ën si një vit jashtëzakonisht ‘monumental’ në lidhje me inovacionin, teknologjinë dhe përparimin në industrinë e super jahteve.

Industria e Super Jahteve

 

Industria e jahteve është një treg si askush tjetër. Dhe top 100-shja e famshme e krijuar nga disa prej ekspertëve kryesorë të industrisë është një pikë referimi për oligarkët, emiratin dhe anëtarët e glitteratëve. Ky është me të vërtetë vendi ku super-pasanikët e botës kërkojnë të blejnë superjahtet e tyre më të shtrenjta në botë – ikona të mëdha të pasurisë, industrisë dhe luksit të privilegjuar.

Për të kontekstualizuar më tej komentet e Wright, është e rëndësishme të merren parasysh piketa në botën e jahteve , modele të veçanta jahtesh, prodhues pionierë dhe në të vërtetë individë që kanë nxitur zhvillime instrumentale në inxhinierinë e super-jahteve më të shtrenjta në botë.

super jaht i shtrenjtë i ankoruar

Shfaqja Ndërkombëtare e Varkave në Dubai 2015.

Zhvillimi

 

Ishte një kohë kur një prodhues që lëshonte një jaht bashkëkohor prej 50 metrash të gjatë do të kishte zbukuruar disa nga nivelet më të larta të listës së 100 topave, dhe për këtë arsye do të ekspozohej si një nga më të dalluarit e tij.

Tregu global dhe kërkesa për superjahte të shtrenjta – së bashku me madhësinë themelore të hartuar në fazën e planit – është rritur me shpejtësi që nga konceptimi i listës.

100 më të mirat

 

Dikush do të ketë gjithmonë dëshirën për të zotëruar jahtin më të madh në botë, grupi i pasur i globit i biznesmenëve, filantropëve dhe entuziastëve kanë shtyrë kufijtë dhe natyrën e asaj që kompanitë po prodhojnë. Shkalla e ndryshimit është shënuar këtu në një citat nga një kontribues në www.Superyachts.com :

“Me superjahtin 180 metra Azzam – jahti më i madh në botë i ndërtuar nga Lürssen Yachts – që arriti në ujë në 2013, renditja e 100 jahteve më të mëdha në botë ka ndryshuar ndjeshëm vetëm gjatë tre viteve të fundit”. Ben Roberts – SY & Y. CO Launch Top 100 Parashikimi 2015.

Ajo që është e qartë është se industria ka evoluar masivisht që nga viti 2013 dhe parashikimet për vitin 2023 po i shtyjnë në mënyrë të prerë kufijtë e luksit, teknologjisë dhe aftësive të jahteve me një vrull jo më pak novator.

‘Ne si kompani do të dorëzojmë dy ose tre jahte historike këtë vit’ Gary Wright , bashkëthemelues dhe kryetar i Y. CO

Viti 2015 – një vit ‘revolucionar dhe monumental’ brenda botës së shtrenjtë private hiper-luksoze të super jahteve – me të vërtetë mund ta ketë përmbushur tashmë këtë titull.

Azzam ishte superjahti privat më i shtrenjtë në vitin 2015

‘Azzam’ në kantierin e saj në Lürssen.

Një vit historik

Ndërsa kryetari i Y. Co citon disa ‘anije historike’ për atë vit, imagjinata nxiti menjëherë me frikë se si këto jahte do të kalonin grupin e disa prej anijeve më të mëdha dhe më të shtrenjta të paraqitura në listën e 100 Top 2014. 140m Ocean Victory nga prodhuesi italian i jahteve Fincantieri ; anija kolosale ishte më e madhja nga gjashtë modelet që do të dilnin në listën e atij viti. Midis tyre 104m Quantam Blue nga Lürssen Yachts’, 101m V853 nga kantieret Kusch , 95m Lürssen -built Kismet, 91m Equanimity, 88.5m Y710 nga Oceanco dhe në fund Abeking dhe Ras.

Me Panairin Ndërkombëtar të Varkave të Dubait 2015 (në vitin e tij të 23 -të në atë kohë) disa jahte të një kalibri të paparë filluan të demonstrojnë madhështinë e ndryshimit në industri dhe shkallën me të cilën po ndodhte në vitin 2015.

Me të ftuar të profilit të lartë si lartësia e tij Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Zëvendës President dhe Kryeministër i Emirateve të Bashkuara Arabe ishte vetëm një nga mijëra e komunitetit global të individëve me vlerë të lartë neto. Sulltan Al Shaali, CEO i grupit Al Shaali, tha në atë kohë:

“Cilësia e vizitorëve këtë vit ka qenë super, dhe biznesi me të vërtetë po lulëzon” Sulltan Al Shaali, CEO i Al Shaali Group

Me klimën e prirur, vizitorët në mijëra dhe të gjitha kompanitë kryesore të super-jahteve që shfaqin arritjet e tyre më të mira në projektim; Shfaqja Ndërkombëtare e Varkave në Dubai ishte një ngjarje vërtet ndërkombëtare dhe shënoi fillimin e asaj që u bë dekada më inovative në prodhimin dhe dizajnimin e jahteve më private të shtrenjta në botë që nga viti 2023.

Në atë vit , për madhësinë e tij të madhe, jahti Azzam i ndërtuar nga jahtet Lürssen ruajti pozicionin e tij pole në top 100 me një gjatësi marramendëse 180 m. Dhe duke shqyrtuar meritat individuale të secilës prej këtyre emblemave me vlerë të lartë neto; u bë e qartë se 100 më të mirët ndryshuan kriteret e tyre të shënjimit dhe u bënë të shfaqin jo vetëm madhësinë, por edhe teknologjinë. Kjo ishte në fund të fundit qendra e industrisë, kjo ishte ajo ku klientët donin të shihnin aspekte të ndryshme, origjinale ose teknologjikisht të avancuara të blerjes së shtrenjtë të jahteve të tyre.

Duke qenë një industri shumë miliarda dollarëshe, nxitja për të inovuar dhe aplikuar zgjidhje të teknologjisë së lartë për elitat financiare është me të vërtetë shumë tërheqëse.

Një nga anijet konceptuale më të shtrenjta nga Zaha Hadid Architects

Super jahte konceptuale janë kudo në internet dhe ky nga Zaha Hadid Architects duket i pabesueshëm.

 

Me pak fjalë, vetëm viti 2015, një numër çift, në dukje futuristik, nuk ka pasur mungesë të teknologjisë së mahnitshme dhe u bë një vit historik i shënuar nga një ndryshim i shpejtë në teknologji në botën e jahteve apo ndryshe.

 

Për të përmbledhur, disa nga më të famshmit

dhe super jahtet e shtrenjta përfshijnë:

 

Agjentët pengues të New Bond Street kanë huazuar jahte të ankoruar në disa nga portet më ekskluzive në Evropë. Lëshimi i kapitalit të investuar në/ngritja e një kredie kundrejt një jahti mund të jetë një proces mjaft i drejtpërdrejtë dhe i thjeshtë.

Ne kemi një marrëdhënie ekskluzive duke punuar me një nga ndërmjetësit kryesorë të jahteve në Evropë, duke i lejuar klientët tanë të përfitojnë nga përvoja e viteve dhe vlerësimet aktuale të tregut.

Për më tepër, asetet e shkëlqyera janë gjithmonë në kërkesë të madhe pasi çmimet në ankande në mbarë botën vazhdojnë të rriten çdo vit. Ne ofrojmë gjithashtu kredi kundrejt aseteve të mëposhtme: diamante , bizhuteri të bukura , makina klasike , verëra të shkëlqyera , arte të bukura dhe ora të bukura si Patek Philippe , Audemars Piguet ose Rolex , argjend antik dhe çanta dore Hermes .

 

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority