fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 diamantet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


Ne huazojmë dhe vendosim peng kundër diamanteve me ngjyra të zbukuruara - nëse keni investuar në diamante dhe dëshironi të vendosni peng në 2023, na tregoni

 

Nga kohra të lashta e deri në kohën e këtij shkrimi në vitin 2022, diamanti ka vazhduar të jetë një nga produktet e minierave më të kërkuara në botën e gurëve të çmuar dhe të arritura nga kjo punë çmimet kur fiksohen në unazat më të shtrenjta të diamantit , të shitura në ankand. .

Rrallësia, bukuria, tërheqja e shtrenjtë dhe madje edhe historia e saj e pasur e lashtë ka parë që rekordet e vjetra të çmimeve të thyhen dhe rekorde të reja të vendosura në të gjitha ankandet e mëdha në mbarë botën.

Një vështrim i shkurtër në histori tregon se diamantet ishin një ruajtje e lartë dhe e fuqishme edhe para qytetërimit modern. Për shembull, kinezët besonin se diamantet mund të largonin të keqen, dhe për rrjedhojë, mbretërit, mbretërit dhe individët e pasur të asaj kohe i mbanin ato për mbrojtje. Grekët e lashtë mbanin diamante për të treguar përkushtimin ndaj Zeusit – perëndisë greke të qiellit dhe bubullimës – i cili i krijoi ato për të qenë të shenjtë.

Me shpejtësi në botën e sotme, në vitin 2023 diamantet janë ende një nga gurët më të vlefshëm dhe më të shtrenjtë në botë. Zotërimi i një të tillë konsiderohet të jetë shenja përfundimtare e pasurisë. Guri mbretëron suprem në të gjitha rastet e rëndësishme, një herë në jetë, të festuara në mbarë botën. Një unazë ose dhuratë diamanti përdoret për të nënkuptuar dashurinë e pavdekshme të dikujt në dasma, ditëlindje ose fejesa.

Për të na ndihmuar të kuptojmë se sa të shtrenjtë mund të jenë, merrni parasysh diamantin Koh-i-Noor, që do të thotë “Mali i dritës” në Persi. Kurora Britanike e zotëron atë dhe vlera e tij e saktë mbetet e panjohur që nga viti 2022, sepse është “shumë e shtrenjtë për të pasur një çmim”. Megjithatë, vlerësohet të jetë mbi një miliard euro.

Meqenëse Koh-i-Noor ka një çmim astronomik, ne do ta përjashtojmë atë nga lista jonë dhe do të fokusohemi në 10 diamantet më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2023 .

Ndikimi i luftës së Ukrainës në industrinë e diamanteve

Ndërsa rajone të caktuara po preken drejtpërdrejt nga konflikti në Ukrainë, industria e diamanteve po goditet gjithashtu rëndë. Rusia llogarit rreth 25-30% e të gjitha furnizimeve me diamant të papërpunuar dhe sanksionet ndaj Rusisë po e ndërpresin atë linjë furnizimi.

1. Kufizimet dhe sanksionet

Prodhuesi rus Alrosa ishte përfshirë në OFAC Specially-Designated Nationals (SDN) të qeverisë amerikane. Ky status e bën të pamundur për bankat të përpunojnë pagesat e destinuara për ALROSA, që do të thotë se klientët nuk mund të blejnë prej tyre diamante të papërpunuara. Qeveria amerikane e ka bërë të vështirë kryerjen e transaksioneve, edhe nëse ato janë në shuma jo dollarë.

Mungesa e diamanteve në mbarë botën ka goditur më së shumti Indinë. India lustron shumicën e diamanteve të përafërt, shumë prej të cilëve e kanë origjinën në Rusi. Ky fakt mund të ndikojë drejtpërdrejt në 2-3 milionë njerëz, nga punonjësit tek punëtorët indirekt tek familjet e tyre. Dhe do të ketë mungesa masive gjithashtu për kompanitë që dëshirojnë të blejnë diamante të lëmuar.

Në krye të sanksionit, markat dhe shitësit me pakicë kanë marrë përsipër të shmangin blerjen e diamanteve të lëmuara që kanë origjinën nga ruse. Ndërsa konfliktet e mëparshme kanë prekur në një farë mënyre industrinë e diamanteve, konflikti ukrainas ka pasur një ndikim të madh.

2. Rritja e Çmimeve

Sigurisht, duke qenë se ka një mungesë të konsiderueshme të diamanteve, do të ketë edhe një rritje dramatike të çmimit të tyre. Nëse prodhuesit e tjerë të përafërt nuk mund të rrisin prodhimin e tyre për të përmbushur kërkesën, çmimet e lëmuara dhe pikat e çmimeve për bizhuteritë do të rriten për të reflektuar ofertën e ulët. Një furnizim i ulët ndikon në koston e diamanteve më të rrallë në botë në vitin 2023.

Me një mungesë kaq të madhe, disa kompani të mëdha po kërkojnë të rrisin pjesën e tyre të diamantëve të rritur në laborator (LGD). Por mbani në mend se furnizimet e LGD janë gjithashtu të kufizuara, veçanërisht kur bëhet fjalë për diamante të vegjël.

Çmimet e LGD do të duken më tërheqëse për klientët dhe mund të përfitojnë nga kjo furnizim i kufizuar i përafërt. Por me rritjen dramatike të kërkesës në vitin 2023, kush mund të thotë nëse kjo do të mbetet e njëjtë për një kohë të gjatë?

De Beers Cullinan Blue

Diamanti blu i De Beers Cullinan u zbulua në vitin 2021 në minierën Cullinan në Afrikën e Jugut. Ky diamant i gjallë blu nuk është vetëm jashtëzakonisht i rrallë për ngjyrën e tij, por prerjen dhe madhësinë e tij të përsosur nga brenda. Kur diamanti priste të dilte në ankand, Sotheby vlerësoi se do të shkonte për rreth 48 milionë dollarë.

Cullinan Blue ndodhi të dilte në ankand pasi Lufta Ruso-Ukrainase kishte filluar të tronditte industrinë e diamanteve. Kur diamanti u shit më 27 prill 2022, ai u shit për më shumë se 57.4 milionë dollarë.

Ky çmim i lartë e bën Cullinan Blue diamantin më të shtrenjtë në botë në 2022, në krye të diamantit më të rrallë në botë të shitur ndonjëherë në 2023. Ai ka thyer disa rekorde në industrinë e diamanteve dhe është një ekzemplar i bukur për entuziastët e diamantit.

Duke qenë se Cullinan Blue është tashmë diamanti më i shtrenjtë në botë i shitur në vitin 2023, mungesa e furnizimit dhe rritja e sanksioneve do të rrisë çmimin e diamanteve si ai.

 

Ndikimi i COVID-19 në diamantet më të shtrenjta në botë

 

Do të ishte një nënvlerësim të thuhet se shumë kanë ndryshuar për shkak të COVID-19 dhe pandemia teknikisht nuk ka përfunduar. Koronavirusi ka pasur pak një ndikimi mbi industrinë e shtrenjtë të tregtisë së diamanteve në mbarë botën, në lidhje me përpjekjet e udhëtimit dhe minierave. Kjo ndikoi veçanërisht në bizhuteritë që dilnin nga Kina. Duke mos marrë parasysh virusin, ankandet e diamanteve mezi u ngadalësuan pasi rekordet u thyen përgjatë 2020 dhe 2021.

Diamantet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë përpara COVID-19

 

1. Ylli Rozë

Ylli Rozë , i njohur më parë si Steinmetz Pink, aktualisht mban rekordin nga Instituti Gemologjik i Amerikës për të qenë diamanti më i madh pa të meta Vivid Pink i shitur ndonjëherë. Ylli Pink arriti një shifër marramendëse prej 71.2 milionë dollarësh në më pak se pesë minuta oferta në ankandin e Sotheby’s në Hong Kong.

Diamanti, i cili që atëherë është riemërtuar në CTF PINK STAR, është blerë nga argjendari i famshëm, Chow Tai Fook, dhe peshon 59.6 karat. Ajo i ka rrënjët në Afrikën e Jugut, ku De Beers e nxori atë në vitin 1999. Në formën e saj të përafërt, peshonte 132.5 karat. Grupi Benny Steinmetz më pas e preu në mënyrë të ndërlikuar diamantin gjatë 20 muajve në peshën e tij aktuale prej 59.6 karatësh.

2. Oppenheimer Blue Diamond

Ky diamant blu jashtëzakonisht i rrallë që peshon 14,62 karat është diamanti më i madh në botë me ngjyrë blu, i cili është shitur ndonjëherë në një shtëpi ankandi.

Në maj 2016, diamanti i mahnitshëm u shit për një rekord prej 57.5 milionë dollarësh, që përfshinte tarifat dhe komisionin në ankandin e Christie’s në Gjenevë.

Diamanti në formë drejtkëndëshe ka një nuancë unike me një proporcion befasues. Së pari në pronësi të Oppenheimer, diamanti e kishte origjinën nga Afrika e Jugut, ku familja kishte miniera diamanti.

Familja që zotëronte minierat e diamanteve nënkuptonte gjithashtu se ata zotëronin edhe disa nga diamantet e mahnitshme dhe më të rralla në botë.

3. Diamanti Wittelsbach-Graff

Diamanti Wittelsbach-Graff , i njohur më parë vetëm si Der Blaue Wittelsbach, peshon 31.06 karat dhe ka një ngjyrë të Fancy Deep Blue.

Historia e diamantit daton në vitet 1600 kur u zbulua në minierat e Kollur, e cila është në Andhra Pradesh, Indi. Miliarderi Laurence Graff e bleu gurin në ankandin e Christie’s të vitit 2008 për një rekord të atëhershëm botëror prej 24.3 milionë dollarësh.

Në atë kohë, ajo kishte një ngjyrë blu të përhirtë dhe peshonte 35,56 karat. Pronari i ri mendoi se një diamanti mbi 360 vjeç kishte nevojë për disa retushime, për të arritur një qartësi dhe shkëlqim “perfekt”. Megjithëse humbi 4,52 karat gjatë procesit, i mundësoi të arrinte një notë më të lartë nga Instituti Gemologjik i Amerikës.

Tani ajo vesh ngjyrën e lakmuar të “blu e zbukuruar e thellë” në krahasim me ngjyrën e saj origjinale të blusë së zbukuruar gri të thellë. Për më tepër, tani është vlerësuar si Brenda e përsosur (IF) që mban më shumë peshë sesa vlerësimi fillestar i qartësisë VS1.

Pas riprodhimit, Laurence Graff e riemëroi diamantin Wittelsbach-Graff.

4. The Graff Pink

Pasi vendosi një rekord botëror me blerjen e The Wittelsbach-Graff, Laurence Graff do ta thyente atë dy vjet më vonë me blerjen e diamantit ” The Graff Pink ” në ankandin e Sotheby’s, për një çmim fantastik prej 46.15 milionë dollarë.

Është me prerje smeraldi, ka ngjyrën rozë Fancy Intense dhe peshon 24.78 karat. Instituti Gemologjik i Amerikës e ka klasifikuar atë si Diamanti Lloji IIa, gjë që e vendos atë në radhët e lakmuara të 2% të diamantëve më të mirë në botë. Ashtu si me The Wittelsbach-Graff, miliarderi identifikoi 25 të meta natyrore që duheshin hequr, për ta ngritur statusin e tij në të patëmetë nga brenda.

Përpjekjet e tij nuk ishin të kota; megjithëse Graff Pink tani peshon 23,88 karat, ngjyra e tij është rritur nga rozë e zbukuruar në rozë të gjallë dhe qartësia është rritur në pa të meta nga brenda.

Ai mbajti rekordin e diamantit rozë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë deri në vitin 2017 kur Ylli Rozë e rrëzoi atë.

5. Princie Pink Diamond

Diamanti Princie , i cili mori emrin e tij nga djali 14-vjeçar i Sita Davit, Maharani i Barodës, është një tjetër gur i rrallë dhe unik. Diamanti i shtrenjtë, i cili e ka origjinën nga India, është ndër diamantet më të mëdhenj rozë në botë që nga viti 2023.

Kur doli për herë të parë në ankand, guri 34.6 karatësh u shit për 24.3 milionë dollarë.

Në vitin 2013, diamanti u shit për 40 milionë dollarë në Christie’s në Nju Jork, duke e bërë atë një nga diamantet rozë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë që nga viti 2023 . Megjithëse polemikat ende rrethojnë pronësinë e tij, ai mbetet një nga gurët më të hollë dhe më të rrallë të shitur ndonjëherë.

Kredia e imazhit: bbc.co.uk & www.christies.com

6. Portokallia

Diamantet rozë dhe blu janë disa nga gurët më të çmuar dhe më të vlerësuar. Shtimi i Diamantit Portokalli në listën e diamantëve me ngjyra më të bukura ia vlente gjithçka sepse ky gur është në një klasë më vete.

Perlë e rrallë me peshë 14.82 karat u vlerësua fillimisht të shitej për 21 milionë dollarë në ankand. Megjithatë, “Portokalli” i tejkaloi pritjet duke u shitur me një rekord prej 35.5 milionë dollarë në 2013 në ankandin e Christie’s në Gjenevë.

Guri vendosi gjithashtu një rekord të ri të çmimit më të lartë për karat për çdo diamant me ngjyrë të shitur ndonjëherë.

Ajo që e bën këtë diamant jashtëzakonisht të veçantë është ngjyra e tij e pastër-portokalli, e cila është shumë e rrallë. Shumica e diamanteve portokalli kanë ngjyra të tjera dytësore.

7. Hëna blu e Josephine

Miliarderi nga Hong Kongu, Joseph Lau, pagoi 48.4 milionë dollarë për Hënën Blu në ankandin e Sotheby’s 2015 në Gjenevë.

Ai peshon 12.03 karat dhe konsiderohet diamanti më i madh i prerë në formë jastëku që është shfaqur ndonjëherë në një ankand. Ka ngjyrën e Fancy Vivid Blue.

I zbuluar në Afrikën e Jugut në janar 2014, vlen të përmendet se ky nuk ishte diamanti i parë që thyen rekord që blihej nga manjati. Ai thuhet se pagoi 28.5 milionë dollarë për një diamant të shtrenjtë në formë jastëku, 16.08 karat në ankandin e Christie’s, një ditë para ankandit të Sotheby’s ku shpenzoi mbi 48 milionë dollarë për “Hënën Blu”.

Joseph Lau që atëherë e ka riemërtuar atë ” Sweet Josephine “, ndoshta si një shenjë dashurie për vajzën e tij njëmbëdhjetë vjeçare. Në mënyrë të ngjashme, “Hëna Blu” u riemërua “Hëna Blu e Josephine”, përsëri për të treguar dashurinë e tij për vajzën e saj, Josephine.

8. 101

Firma Harry Winston iu bashkua rradhës së adhuruesve të tjerë të shtrenjtë të diamanteve duke blerë këtë gur të përsosur dhe të rrallë nga ankandi i Christie’s në Gjenevë në 2013.

Rrënjët i ka në Botsvana, ku u emërua 101, duke e marrë emrin nga pesha e tij pothuajse perfekte prej 101.73 karatësh.

Është ndër diamantet më të mëdhenj pa ngjyrë që dihet se ekzistojnë, me strukturën e tij në formë dardhe që krahasohet me madhësinë e një veze të vogël. Ai është klasifikuar si i përsosur dhe arriti në 26.7 milionë dollarë, duke e bërë atë të bashkohet me radhët e diamantëve më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në një shtëpi ankandi deri në vitin 2023.

Ai është pagëzuar me emrin ” Diamanti i përsosur ” dhe është shitur për një rekord prej 254,000 dollarë për karat, që është një rekord botëror i diamantit pa ngjyrë. Instituti Gemologjik i Amerikës e ka klasifikuar atë si gurin “më të përsosur” me ngjyrë D, të tipit IIA pa të meta.

9. Diamanti Winston Blue

Winston blu peshon 13.22 karat dhe është një nga diamantet blu pa të meta më të mëdha të shitura ndonjëherë që nga viti 2023 .

Diamanti, vendi i origjinës së të cilit është Afrika e Jugut, mban rekordin për çmimin më të lartë për karat (afërsisht 1.8 milionë dollarë) të paguar ndonjëherë për një diamant blu.

Ai është diamanti më i madh dhe pa të meta Vivid Pink në botë dhe u shit për 23.8 milionë dollarë rekord në ankandin e Christie’s në Geneva Magnificent Jewels. Fillimisht njihej si “The Blue”, por u riemërua “The Winston Blue” nga Nayla Hayek, CEO i Harry Winston Inc.

10. Roza e përsosur

Jo të gjithë diamantet bëhen të barabartë; Diamantet rozë, në veçanti, mbajnë rekordin për diamantet më të shtrenjtë në botë që nga viti 2023 . Pavarësisht nga rrallësia e tyre, magjepsja me diamantet rozë daton që në epokën elizabetiane, kur ato mbaheshin si simbol i lumturisë. Sot, ngjyra rozë mendohet se simbolizon dashurinë dhe butësinë, e cila është po aq e rrallë sa diamanti rozë.

Perfect Pink është një diamant i prerjes drejtkëndëshe, i tipit IIA me një peshë prej 14.23 karatësh. Ai u shit për 23.3 milionë dollarë në ankandin e Christie’s 2010 në Hong Kong, duke vendosur një rekord si xhevahiri më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në Azi.

Pra, cili është diamanti më i shtrenjtë në botë në vitin 2023? Ndërsa kjo listë e përditësuar ende nuk e ka mundur diamantin më të vlefshëm në botë, “Yllin Rozë”, është po aq e qartë sa këto kristale të mrekullueshme që ankandet e diamanteve janë këtu për të qëndruar.

 

Përtej diamanteve më të kushtueshëm në listën tonë të vitit 2023

 

Pavarësisht se Ylli Pink dhe Oppenheimer Blue janë diamantet më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në të gjithë globin që nga viti 2023, ka disa pretendentë të rinj dhe të anashkaluar që ia vlen të diskutohen.

 

Trashëgimia rozë

Zotërimi i ngjyrës më të shtrenjtë të diamantit deri më sot, “ The Pink Legacy Diamond” fillimisht i përkiste familjes Oppenheimer. Perlë e rrallë u minua në Afrikën e Jugut në vitin 1980, me peshë 18,96 karat dhe u shit në Christie’s për 50 milionë dollarë ose gati 50,4 milionë franga zvicerane në nëntor të 2018.

I blerë nga kompania e bizhuterive Harry Winston, ky diamant i zbukuruar rozë u riemërua Winston Pink Legacy nga CEO i Harry Winston, Nayla Hayek. Çdo karat shitet për 2.6 milionë dollarë duke vendosur një rekord botëror në kohën e shitjes së këtij diamanti rozë. Ajo ka një prerje drejtkëndore me kënde të prera dhe më parë ishte ekspozuar në dyqanin Harry Winston në Nju Jork.

The Pink Legacy e mban këtë titull si diamanti më i rrallë me nuanca rozë.

 

Diamanti më i madh i shitur ndonjëherë

“Diamanti më i madh i shitur ndonjëherë” u ble në një ankand Christie’s në Hong Kong në vitin 2013. Diamanti më i madh dhe një nga diamantet më të shtrenjta në botë që nga viti 2023 ishte me çmim 30.6 milionë dollarë. Deri më sot, diamanti i bardhë nuk mban një emër unik si të tjerët.

Me një peshë prej 118.28 karatësh, është prerë në formën e një ovali që aktualisht konsiderohet të jetë një nga prerjet më të shtrenjta të diamantit në botë. Njerëzit shpesh i referohen si “Diamanti i mrekullueshëm Oval” në vend të çdo titulli zyrtar.

I minuar fillimisht në një pjesë të paspecifikuar të Afrikës Jugore në vitin 2011, ky xhevahir është diamanti pa ngjyrë më i madh dhe më i vlefshëm që ka arritur ndonjëherë në një ankand. Ai gjithashtu mbetet diamanti më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand në Azi deri më sot (2023).

Diamant i mrekullueshëm Oval 118.28 karat diamant shumë i shtrenjtë

Burimi: https://www.gia.edu/gia-news-research-sothebys-diamond-auction-2013-shor

 

Sakura

“The Sakura Diamond” është një diamant vjollcë-rozë që u shit për 29.3 milionë dollarë në ankandin e Christie’s në Hong Kong në maj 2021. I emëruar sipas pemës japoneze të lulëzimit të qershisë, ky diamant peshon 15,81 karat dhe është diamanti më i shtrenjtë në botë, me ngjyrën e tij të veçantë, i shitur ndonjëherë në një ankand që nga viti 2023.

Marrja përsipër e Perfect Pink, e cila dikur mbante vendin e parë për diamantin rozë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në Azi, diamantin Sakura klasifikohet si i zbukuruar i gjallë, dhe nga brenda i patëmetë. Fancy vivid është një titull që marrin vetëm 4% e diamanteve rozë në botë, duke i dhënë edhe më shumë arsye për të kushtuar afro 30 milionë dollarë.

Për më tepër, ky xhevahir i rrallë diamanti është më i madhi absolut i llojit të tij që mund të dalë nën çekiç. Jo vetëm që Sakura është diamanti më i madh në ngjyrë vjollcë-rozë dhe diamanti i dytë më i madh rozë në botë, rekord vazhdon pasi kjo perlë fitoi vendin numër një të diamantit më të shtrenjtë ngjyrë vjollcë-rozë, një titull që i përkiste fillimisht “Fryma e trëndafilit”.

 

Shpirti i Trëndafilit

“The Spirit of the Rose”, i quajtur sipas baletit “Le Spectre de la rose” i Vaslav Nijinsky i vitit 1911, u shit për 26.6 milionë dollarë në ankandin e Sotheby’s në Gjenevë në nëntor 2020. Ky gur i çmuar u zbulua në Rusinë veriore në vitin 2017, dhe u pre nga një diamant i ashpër shumë më i madh i zbuluar në Alrosa.

Përpara se të dilte Sakura, “The Spirit of the Rose” theu rekordin botëror si diamanti më i shtrenjtë vjollcë-rozë në ekzistencë për t’u shitur në një ankand, që nga viti 2023.

 

De Beers Millennium Jewel 4

“De Beers Millennium Jewel 4” është një diamant blu me vlerë 31.8 milionë dollarë. Me peshë 10,10 krate, ai u shit në Sotheby’s në Hong Kong në vitin 2016 dhe është diamanti i dytë më i madh në ngjyrë blu të zbukuruar që ka dalë ndonjëherë në një ankand.

Në përmbledhje

Cili është diamanti më i shtrenjtë në botë 2023?

Përgjigja mbetet “Ylli Rozë”, por kjo listë është dëshmi se diamanti më i shtrenjtë në botë nuk është i vetmi diamant që ia vlen të shikohet.

Në përgjithësi, diamantet, pavarësisht nga klasifikimi i ngjyrave, do të vazhdojnë të mbajnë vlerën e tyre dhe të marrin çmime astronomike në treg. Bukuria dhe mungesa e tyre e pabesueshme e kanë bërë atë t’i bashkohet listës së koleksioneve më të kërkuara në botë dhe për rrjedhojë, çmimet e tyre vazhdojnë të rriten.

 

Për një përmbledhje të shpejtë të 5 diamantëve më të shtrenjtë në botë, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

Asetet gjobë janë gjithmonë në kërkesa të mëdha pasi çmimet në ankande në mbarë botën vazhdojnë të rriten çdo vit. Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni artikujt tanë gjithëpërfshirës mbi artikujt më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand për asete si koleksionet e verërave të shkëlqyera, bizhuteritë e shtrenjta , (duke përfshirë një artikull mbi bizhuteritë më të shtrenjta Cartier ) çantat luksoze , makinat klasike dhe arti . Nëse ju pëlqejnë orët, atëherë ne kemi shkruar artikuj mbi 10 orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë , 10 orët më të shtrenjta të shitura ndonjëherë dhe 10 markat kryesore të orëve të shkëlqyera në të cilat duhet të investoni

Ata që kanë një prirje për gjërat më të bukura në jetë e kuptojnë se diamantet tregojnë luksin, klasin, pasurinë ose ndjenjat e paçmueshme për të cilat dëshirojmë ose dëshirojmë të shprehim se paratë nuk mund t’i blejmë.

Na kontaktoni

Nëse keni ndonjë gur të çmuar që dëshironi të shisni sot, mos kërkoni më larg se New Bond Street Pawnbrokers . Përndryshe, nëse keni nevojë të madhe për para dhe dëshironi të vendosni gurë të çmuar, bizhuteri ose ndonjë gur tjetër të çmuar, vizitoni faqen tonë të internetit për kreditë dhe zbuloni një marrëveshje të parezistueshme. Mos hezitoni të na kontaktoni në seksionin e komenteve më poshtë nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim pa përgjigje.
Për të mësuar më shumë rreth huave tona për bizhuteritë e bukura, mund të vizitoni faqet tona të internetit të dedikuara për diamante ose bizhuteri të shkëlqyera . Ne ofrojmë kredi për llojet e mëposhtme të diamanteve: 2 karat , prerje baguette , diamante blu , prerje me jastëk , prerje smeraldi , ngjyra elegante , prerje markeze , prerje e vjetër , prerje ovale , prerje dardhe , rozë , prerje princeshe dhe diamante të certifikuara nga GIA.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority