fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 bizhuteritë dhe diamantet më të shtrenjta Graff të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


 

Bizhuteritë Graff janë disa nga bizhuteritë më të shtrenjta dhe më të kërkuara për t’u shitur në ankand në MB. Që kur Graff u themelua në vitin 1960, kompania është bërë sinonim i diamanteve me cilësi të lartë dhe ka fituar një reputacion si një nga emrat më të shquar dhe më të respektuar në skenën britanike të bizhuterive.

 

Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë historinë e Graff dhe do të shohim 10 nga pjesët më të shtrenjta të bizhuterive dhe diamanteve Graff të shitura ndonjëherë në ankand. Ne gjithashtu do të ofrojmë një përmbledhje të koleksioneve të Graff dhe do të listojmë disa gjëra që mund të mos i dini për këtë argjendari me famë botërore.

 

Historia e Graff

 

Graff është një argjendari i njohur britanik që është i specializuar në prodhimin e disa prej bizhuterive më luksoze dhe të nivelit të lartë në botë. E njohur për diamantet dhe orët Graff, historia e kompanisë daton në fillim të viteve 1960 kur Laurence Graff e themeloi atë në Londër.

 

I lindur në vitin 1938 në Lindjen e Londrës, Laurence Graff ishte djali i një rrobaqepësie hebreje. Ai u rrit në varfëri dhe filloi karrierën e tij në industrinë e bizhuterive si nxënës në Schindler, një argjendari me qendër në Kopshtin Hatton të Londrës. Pasi fitoi përvojë atje, ai filloi biznesin e tij, të quajtur Graff Diamonds, në vitin 1960.

 

Një nga momentet më të mëdha të hershme në historinë e Graff ishte kur Laurence Graff fitoi Yllin e Bombeit, një safir 47,39 karatësh, në 1974. Ylli i Bombeit dikur ishte në pronësi të Maharajahut të Bombeit dhe nuk ishte parë në publik për më shumë se 50 vjet përpara se Graff ta merrte atë. Kjo blerje ndihmoi në vendosjen e Graff si një argjendari me një sy unik për gurë të jashtëzakonshëm.

 

Graff vazhdoi të rritet në vitet 1980 dhe 1990, duke hapur dyqane në Tokio, Nju Jork dhe Monte Karlo. Në vitin 1998, kompania bëri një blerje tjetër të rëndësishme, duke blerë Lesoto Promise, një diamant 603 karatësh, për 12.4 milionë dollarë. Premtimi i Lesotos ishte diamanti i pesëmbëdhjetë më i madh i zbuluar ndonjëherë, dhe përfundimisht u pre në 26 gurë më të vegjël, duke përfshirë një diamant 76.4 karatësh në formë dardhe.

 

Laurence Graff ka qenë gjithmonë një argjendari praktik dhe ai ka qenë i përfshirë personalisht në dizajnimin dhe krijimin e shumë prej pjesëve më të famshme të kompanisë. Në vitin 2008, ai projektoi Graff Pink, një diamant rozë 24,78 karatësh që u shit për 46 milionë dollarë në ankand. Graff Pink është një nga diamantet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë, dhe ai çimentoi reputacionin e Graff si një argjendari me shije të hollë.

 

Sot, Graff operon dyqane në disa nga vendet më ekskluzive në botë, duke përfshirë Londrën, Nju Jorkun, Tokion dhe Hong Kongun. Kompania është ende në pronësi dhe operuar nga Laurence Graff, i cili ka qenë i rëndësishëm në ndërtimin e reputacionit të saj si një nga argjendaritë kryesore në botë. Diamantet Graff vazhdojnë të jenë të kërkuar nga koleksionistët dhe njohësit e bizhuterive të shkëlqyera dhe emri i kompanisë është sinonim i luksit, stilit dhe elegancës.

 

Top 10 copat më të shtrenjta të bizhuterive Graff

dhe diamante të shitura ndonjëherë në ankand

 

Bizhuteritë Graff kanë marrë më parë disa nga çmimet më të larta të parë ndonjëherë në ankand për gurë të çmuar dhe bizhuteri. I njohur në të gjithë botën për cilësinë dhe bukurinë, emri Graff lidhet me pjesë të nivelit të lartë dhe xhevahire luksoze.

 

Më poshtë janë 10 nga pjesët më të shtrenjta të bizhuterive dhe diamanteve Graff të shitura ndonjëherë në ankand në mbarë botën.

 

1. Karfica e pallua

 

Ndërsa karfica e famshme botërore e Graff, Peacock nuk është shitur ende në ankand, ajo meriton një përmendje të dukshme në krye të kësaj liste pasi konsiderohet nga shumica si një nga artikujt më të vlefshëm të bizhuterive në botë.

 

graffi i karficës së pallua

 

E krijuar nga Graff, karfica përmban një pallua të madhe dhe shumëngjyrëshe të vendosur në një degë, me pendët e tij të punuara me përpikëri me diamante, safirë, smerald dhe gurë të tjerë të çmuar. Është një kryevepër e vërtetë e artit dhe mjeshtërisë, dhe është bërë një nga krijimet më ikonike të Graff.

 

Karfica u vlerësua në mbi 100 milionë dollarë në vitin 2013, dhe shpesh arrin vendin e dytë në renditjen e bizhuterive më të shtrenjta në botë për momentin. Është e vështirë të dihet se sa do të shitet një ditë kjo pjesë në ankand, por ka shumë të ngjarë që të jetë një nga shitësit më të mëdhenj në koleksionin Graff nëse shitet një ditë.

 

2. The Graff Pink

 

Graff Pink është një nga diamantet më të famshëm dhe më të vlefshëm në botë, i njohur për ngjyrën e tij të rrallë rozë. Ky gur mahnitës peshon 24,78 karat dhe klasifikohet si një diamant i tipit IIa, ndër diamantet më të pastër dhe më të përsosur nga ana strukturore në botë.

 

Graff Pink ka kaluar nëpër duart e koleksionistëve të ndryshëm bizhuterish përpara se të blihej nga Laurence Graff në vitin 2010 për çmimin rekord prej 46 milionë dollarësh në një ankand të Sotheby’s në Gjenevë.

 

 

Diamanti u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut në mesin e shekullit të 20-të dhe fillimisht ishte në pronësi të argjendarit të famshëm të famshëm Harry Winston. Më vonë ai iu shit një blerësi anonim, i cili e mbajti diamantin për disa dekada përpara se të dilte në ankand në vitin 2010.

 

Sot, Graff Pink konsiderohet një kryevepër në dizajnin e bizhuterive dhe konsiderohet si një nga diamantet më të vlefshme në botë.

 

3. Premtimi Rozë

 

Pink Promise është një diamant i bukur rozë që peshon 14,93 karat dhe klasifikohet si një diamant i tipit IIa ashtu si Graff Pink. Ky diamant shquhet veçanërisht për ngjyrosjen e tij të bukur, e cila e bën atë shumë të çmuar në mesin e koleksionistëve dhe entuziastëve të bizhuterive të shkëlqyera.

 

 

Premtimi Pink u shit në një ankand të Christie’s në Hong Kong në vitin 2017 për një vlerë marramendëse prej 32 milionë dollarësh . Në atë kohë, kjo vendosi një rekord të ri botëror për çmimin më të lartë të paguar ndonjëherë për një diamant rozë të zbukuruar në ankand.

 

Ky diamant fillimisht u minua në Afrikë dhe u ble nga Graff në 2013. Guri më pas u pre dhe u lëmua për të shfaqur bukurinë e tij të jashtëzakonshme dhe u vendos në një unazë mahnitëse diamanti të projektuar nga ekipi i mjeshtrave ekspertë të Graff. I konsideruar gjerësisht si një nga diamantet më të jashtëzakonshme në botë, Premtimi Rozë është i kërkuar nga koleksionistët dhe argjendaritë në të gjitha kontinentet.

 

4. Wittelsbach-Graff

 

Wittelsbach-Graff është një diamant blu legjendar që ka qenë i njohur për madhësinë, bukurinë dhe rëndësinë e tij historike. Fillimisht u zbulua në shekullin e 17-të në minierën e Kollur në Indi dhe më vonë u bë pjesë e bizhuterive të kurorës së familjes mbretërore bavareze.

 

 

Diamanti u ble për herë të parë nga Laurence Graff, themeluesi i Graff Diamonds, në vitin 2008 në një ankand në Zvicër për 23.4 milionë dollarë. Më vonë ai vendosi të përmirësojë ngjyrën dhe qartësinë e diamantit, dhe diamanti u pre për të hequr disa nga të metat dhe për të përmirësuar shkëlqimin dhe zjarrin e tij.

 

Sot, vlerësohet se diamanti vlen rreth 80 milionë dollarë pasi Laurence Graff thuhet se ia shiti atë në vitin 2011 emirit të Katarit, Sheikh Hamad bin Khalifa.

 

5. Premtimi i Lesotos

 

 

Premtimi i Lesotos është një diamant i jashtëzakonshëm që u zbulua në minierën Letseng në Lesoto, Afrikë, në vitin 2006. Guri i ashpër peshonte 603 karat, duke e bërë atë një nga diamantet më të mëdhenj të zbuluar ndonjëherë. Diamanti u ble nga Graff në vitin 2008 dhe më pas u pre dhe u lëmua në një koleksion prej 26 diamantesh më të vegjël, nga të cilët prerja më e madhe e diamantit ishte Lesoto Promise, një diamant i tipit IIa 75,36 karatësh.

 

Premtimi i Lesotos u shit në një shtëpi ankandesh Sotheby’s në Londër në vitin 2008 për një çmim rekord prej 12.4 milionë dollarësh . Kjo vendosi një rekord të ri botëror për çmimin më të lartë të paguar ndonjëherë për një diamant të papërpunuar në ankand.

 

6. Rubini Graff

 

Graff Ruby është një gur i rrallë i çmuar i zbuluar në Mozambik në vitin 2008. Ai peshon 8.62 karat dhe është një ngjyrë e pasur, e kuqe, e cila është shumë e kërkuar në botën e gurëve të çmuar. Graff Ruby u ble nga Laurence Graff për 8.6 milionë dollarë , duke e bërë atë një nga rubinët më të shtrenjtë në botë.

 

 

Rubini Graff u minua në rajonin Montepuez të Mozambikut, i cili është bërë i njohur për prodhimin e disa prej rubinëve më të mirë të nxjerrë ndonjëherë. Rubini u pre dhe u lëmua në përsosmëri nga ekipi i ekspertëve të prerësve të gurëve të çmuar të Graff, të cilët nxorën në pah bukurinë dhe shkëlqimin natyror të gurit. Graff Ruby është vërtet një gur i çmuar i veçantë, me madhësinë, qartësinë dhe ngjyrën e tij të jashtëzakonshme.

 

7. Graff Vivid Yellow

 

Graff Vivid Yellow është një diamant i rrallë dhe një nga diamantet më të mëdhenj të verdhë Fancy Vivid të zbuluar ndonjëherë. Ai vendosi një rekord botëror për çmimin më të lartë të paguar ndonjëherë për një diamant të verdhë kur u shit në një ankand të Sotheby’s në maj 2020 për 16.3 milionë dollarë . Vetë diamanti peshon 100.09 karat dhe është i dashur për ngjyrën e tij të verdhë të thellë dhe qartësinë e përsosur.

 

 

Thuhet se ky diamant e ka mahnitur Laurence Graff kur e pa për herë të parë dhe më vonë u bë i njohur si ‘Diamanti i ëndrrave’. Diamanti është një diamant i llojit Ib, një lloj diamanti shumë i rrallë që përbën vetëm rreth 0.1% të të gjithë diamantëve që gjenden në natyrë. Ky lloj njeh papastërtitë e azotit në gur, të cilat i japin perlës ngjyrën e saj të verdhë të famshme.

 

8. Binjakët e Përjetshëm Graff

 

Binjakët Graff Eternal janë një palë vathë të mrekullueshëm diamanti të bëra nga Graff që nuk janë shitur ende në ankand, megjithëse ka të ngjarë që një ditë të marrin një sasi të konsiderueshme. Çifti i vathëve diamanti 50,23 karatësh njihen si Binjakët e Përjetshëm sepse përputhen në mënyrë të përkryer në madhësi, ngjyrë, formë dhe qartësi. Binjakët e përjetshëm u prenë nga një diamant i ashpër 269 karatësh i zbuluar në Botsvanë.

 

 

Binjakët e Përjetshëm shënojnë një moment ambicioz në historinë e Graff, sepse asnjë arritje e tillë nuk ishte tentuar ndonjëherë nga argjendaritë më parë. Krijimi i dy vathëve që përputhen me pasqyrën nga një diamant i vetëm është një sfidë tepër e vështirë dhe rrallësia e këtij grupi që përputhet është pa dyshim ajo që një ditë do t’i japë atij një çmim të lartë në ankand.

 

9. Graff Sweethearts

 

Graff Sweethearts janë një palë diamante në formë zemre që përbëhen nga diamante 51,33 dhe 50,76 karatësh me ngjyrë D të tipit IIa pa të meta. Dy diamantet në formë zemre formojnë një palë vathë diamanti të bukur dhe unik, jo ndryshe nga Graff Eternal Twins.

 

 

Vathët u shfaqën në mënyrë të famshme në një foto të titulluar ” Flokët & Jewel “, në të cilën një modele veshi stoli me vlerë gjysmë miliardë dollarë në festimin e 60-vjetorit të punës së Laurence Graff në industrinë e bizhuterive.

Graff Sweethearts ende nuk janë shitur në ankand, por nuk ka dyshim se një ditë do të kenë një çmim të lartë. Rrallësia e vathëve me diamant që përputhen, cilësia e diamanteve dhe fama e kësaj palë të veçantë do të kontribuojnë në vlerën e kësaj pjese.

 

10. Graff Lesoto Pink Diamond

 

Graff Lesotho Pink Diamond është një diamant jashtëzakonisht i rrallë rozë i ashpër 13,33 karatësh që u zbulua në Minierën Letseng në Lesoto në vitin 2019. Laurence Graff e bleu gurin për 8.8 milionë dollarë , një çmim që theu rekordin e dollarit për karat të shpenzuar ndonjëherë për një diamant Letseng.

 

Vetë diamanti është i njohur për ngjyrën e tij të mrekullueshme rozë, dhe vlera e këtij guri është pa dyshim për shkak të shterrimit të shpejtë të diamanteve rozë në mbarë botën. Graff Lesotho Pink Diamond ka të ngjarë të shfaqet në një pjesë të ardhshme nga Graff gjatë viteve të ardhshme.

 

Një vështrim në koleksionet e bizhuterive të Graff

 

 

Graff krijon bizhuteri të bukura dhe unike për burra dhe gra. Ndërsa shumë nga diamantet dhe gurët e çmuar më të famshëm dhe më të vlefshëm Graff janë shitur për miliona në shtëpitë e ankandeve në mbarë botën, koleksionet e rregullta të bizhuterive të Graff përfshijnë disa pjesë luksoze paksa më të përballueshme që mishërojnë elegancën dhe bukurinë e përjetshme.

 

Unaza graff

 

Graff krijon unaza të guximshme dhe të mrekullueshme si për burrat ashtu edhe për gratë, me disa nga pjesët e tyre më të njohura që janë unazat e fejesës, grupet e dasmave dhe unazat e përjetësisë për raste romantike ose të veçanta. Me çmime që variojnë nga vetëm disa mijëra paund në 60,000 £ e lart, unazat Graff janë të disponueshme me çmime të ndryshme për të tërhequr një audiencë të gjerë.

 

Unazat e fejesës Graff përfshijnë diamantet e firmës Graff në mënyra unike dhe të pazakonta për të krijuar pjesë mahnitëse dhe tërheqëse, ose nëse preferoni një pjesë më të thjeshtë, mund të zgjidhni një grup martese Graff në ditën tuaj të madhe.

 

Disa nga bizhuteritë më të famshme të Graff kanë qenë unazat, duke përfshirë unazën e diamantit rozë Graff. Përveç unazave rozë, të bardhë dhe të verdhë diamanti, Graff krijon unaza fejese dhe fashat martesash që përfshijnë materiale të tjera dhe gurë të çmuar, duke përfshirë rubinët dhe safirët. Bandat e dasmave të Graff janë të punuara nga ari dhe platini, dhe shiritat e dasmave me dhe pa gurë të çmuar dhe diamante janë të disponueshme nga Graff.

 

 

Si një nga llojet më të njohura të bizhuterive në treg, nuk është çudi që unazat dhe unazat e diamantit Graff janë disa nga pjesët më të kërkuara në koleksionin Graff. Të gjitha unazat e diamantit Graff përmbajnë gurë të çmuar Graff që janë zgjedhur për qartësinë dhe cilësinë e tyre, dhe dizajni i unazave të diamantit Graff kap stilin e veçantë të Laurence Graff. Koleksionet individuale të unazave Graff përfshijnë koleksionet Spiral, D Shape dhe Classic Graff, secila prej të cilave është po aq unike.

 

Ndoshta një nga unazat më të famshme Graff në botë është unaza e diamantit Wittelsbach-Graff. Unaza e diamantit Wittelsbach-Graff është një unazë e bukur diamanti e prerë nga diamanti i famshëm Wittelsbach, i cili vetëm në vetvete vlen miliona paund.

 

Vathë graff

 

Si argjendari përgjegjës për krijimin e dy prej palëve më të famshme në botë të vathëve në Eternity Twins dhe Graff Sweethearts, nuk është për t’u habitur që koleksioni i rregullt i bizhuterive të Graff gjithashtu përmban një gamë të gjerë vathësh, duke përfshirë si vathët me vathë ashtu edhe vathët me kurvar. Graff është më i famshëm për krijimin e copave të bizhuterive me diamante të bukur, dhe shumë nga vathët e argjendarit përfshijnë diamante të bardhë Graff ose diamante të verdhë.

 

Disa nga stilet më të njohura të vathëve Graff janë koleksionet e kompanisë Butterfly, Kiss dhe Wild Flower. Siç sugjeron emri i koleksionit, vathët Graff Butterfly janë vathë të mrekullueshëm me flutura diamanti të bardhë me gaz. Çmimet e vathëve Graff variojnë nga rreth 8,000 £ për një palë vathë të thjeshtë diamanti, deri në mbi 100,000 £ për një palë vathë të ndërlikuar nga koleksioni i tyre popullor Butterfly.

 

Vathët me kurorë graff janë të disponueshëm në platin dhe ar, me ar të bardhë, rozë dhe të verdhë në të gjithë koleksionin. Nga vathët e thjeshtë me kurvar deri tek kërpudhat e ndërlikuara të bëra me dhjetëra diamante të vegjël, koleksioni i vathëve të Graff është i përshtatshëm si për burrat ashtu edhe për gratë që dëshirojnë të veshin bizhuteri të përjetshme diamanti me një dizajn bashkëkohor. Vathët me kurvar graff janë të disponueshëm në një sërë formash dhe modelesh, duke përfshirë stufat e thjeshta unazore, si dhe stufat në formën e fluturave, luleve dhe zemrave.

 

Varëse dhe gjerdan graff

 

Varëse dhe gjerdan mbeten disa nga bizhuteritë e dhuruara më popullore, dhe koleksioni i varëseve dhe gjerdanëve Graff pasqyron shumëllojshmërinë e gjerë të shijeve dhe modeleve që janë në modë sot. Ashtu si vathët dhe unazat Graff, varëset Graff janë të disponueshme në koleksione të shumta të ndryshme për t’u përshtatur me linjat e tjera të Graff. Disa nga varëset më të njohura Graff përfshijnë varëse Flutur, pedants Wild Flower dhe varëse Spiral.

Shumica e varëseve dhe gjerdanëve Graff paraqesin diamante të bardhë Graff si gurët e çmuar kryesorë, por koleksioni Graff përfshin gjithashtu gjerdan me diamante të verdhë, rubin, smerald dhe safirë. Shembulli më i famshëm dhe më i vlefshëm i një gjerdani Graff sot është Lesoto Promise, një gjerdan diamanti 223,35 karatësh, 26 gurësh i bërë nga diamante të minuara në Lesoto, Afrika e Jugut.

Varëse graff në linjën komerciale të markës variojnë në çmim sot nga rreth 6,000 £ deri në 100,000 £ në varësi të kompleksitetit të dizajnit dhe numrit dhe madhësisë së gurëve të çmuar të paraqitur në copë. Gjerdanët Graff janë të njohura si dhurata dhe blerje personale, dhe varëset Graff shiten në shumë nga dyqanet më të famshme dhe me reputacion të bizhuterive në Bond Street dhe Oxford Street.

 

Rrathë graff

 

Graff krijon byzylykë dhe rrathë unikë ose me diamante të bardhë të firmës së kompanisë ose pa gurë të çmuar. Byzylykët Graff janë në dispozicion në ar të bardhë, ari rozë dhe ari të verdhë, dhe çmimi varion nga rreth 6,000 £ për një byzylyk të thjeshtë pa gurë deri në mbi 100,000 £ për një byzylyk të zbukuruar me diamant të mbuluar me gurë të çmuar të vegjël. Krahas projektimit të byzylykëve me stuko guri me vlerë shumë mijëra paund, Graff prodhon gjithashtu rrathë të thjeshtë ari me detaje të vogla diamanti dhe hijeshi.

Ashtu si të gjitha bizhuteritë Graff, byzylykët Graff janë bërë të dallueshëm nga përdorimi i guximshëm i diamanteve Graff dhe gurëve të çmuar. Përveç krijimit të byzylykëve Graff për tregun e nivelit të lartë, është gjithashtu e mundur të porosisni një byzylyk të personalizuar Graff në një dizajn të krijuar vetëm për ju. Një byzylyk i personalizuar Graff mund t’ju rikthejë pak më shumë se një pjesë e disponueshme, por gjithashtu do të jetë krejtësisht unik për ju.

Një nga byzylykët më të shtrenjtë Graff të prodhuar ndonjëherë është kombinimi i unazës, orarit dhe byzylykut prej 40 milionë dollarësh , The Fascination. Me 152,96 karat diamante të bardhë, The Fascination mund të vishet si orë dore ose si byzylyk pa faqe ore.

 

Orë Graff

 

Pas diamanteve, orët janë ndoshta artikulli luksoz për të cilin Graff është më i njohur. Orët Graff janë orë luksoze që janë të njohura për kombinimin e dizajnit inovativ me teknikat klasike të prodhimit të orëve dhe teknologjinë moderne. Orët Graff shpesh përmbajnë diamante dhe gurë të tjerë të çmuar të prerë dhe të stiluar nga kompania Graff.

 

I projektuar dhe prodhuar në Zvicër, Graff përfshin prekje unike, si p.sh. numri i dorës që kontribuon në bukurinë dhe funksionin e artikullit. Një nga tiparet më dalluese të orëve Graff është përdorimi i tyre i diamanteve dhe gurëve të tjerë të çmuar. Shumë nga orët e markës janë të zbukuruara me diamante dhe Graff është i njohur për përdorimin e disa prej diamanteve më të rrallë dhe me cilësi të lartë në botë për të dekoruar orët e tij.

 

Duke kombinuar një përkushtim ndaj cilësisë me një sy të mprehtë për dizajnin bashkëkohor, orët Graff janë të kërkuara si nga koleksionistët ashtu edhe nga njohësit. Një nga orët më të shtrenjta të krijuara ndonjëherë në botë është Graff Diamonds Halucination, e cila vlerësohet në 55 milionë dollarë . Ora është një pjesë e ndritshme dhe e gjallë që është e mbuluar me 110 karat diamante me ngjyra të rralla në të verdhë, rozë dhe blu, dhe e vendosur në platin.

 

 

Blerësit që kërkojnë të shpenzojnë pak më pak se kjo mund të marrin një orë Graff të nivelit të lartë për nga 20,000 deri në 400,000 £. Orët Graff janë të dizajnuara si për meshkuj ashtu edhe për femra, dhe është e mundur të gjesh modele ore nga Graff që variojnë nga të ndritshme dhe tërheqëse deri tek ato të thjeshta dhe të sofistikuara.

 

Mansheta graff

 

Linja kryesore e bizhuterive të Graff-it për meshkuj së bashku me orët është seria e mansheteve të tyre, shumë prej të cilave janë të mbushura me diamante dhe bizhuteritë e firmës Graff. Mansheta me graff janë të përjetshme, të qëndrueshme dhe elegante dhe variojnë nga rreth 8,000 deri në 19,000 £ në varësi të modelit dhe materialeve të përdorura në mansheta. Të disponueshme si në ar të bardhë ashtu edhe në flori rozë, është e mundur të gjeni një grup manshetash Graff që përputhen me çdo veshje apo pamje.

Pavarësisht nëse blini mansheta Graff direkt nga Graff ose nga argjendaritë në Bond Street, do të zbuloni gjithashtu se mansheta Graff me siguri do të tërheqin vëmendjen e të tjerëve në festa dhe tubime. Shumë mansheta Graff përmbajnë diamante të bardhë të famshme të Graff-it, por është gjithashtu e mundur të gjesh mansheta të vendosura me safirë, rubin dhe smerald.

 

Tre gjëra që mund të mos i dini për Graff

 

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth Graff, duke përfshirë atë që e bën Graff kaq të veçantë në mesin e bizhuterive të tjerë, mund të dëshironi të dini disa fakte më të veçanta rreth markës dhe kompanisë. Më poshtë janë tre gjëra që mund të mos i dini për bizhuteritë Graff ose Graff në MB.

 

1. Graff ka një angazhim të fortë ndaj bizhuterive etike në MB

 

Kompania Graff ka qenë për një kohë të gjatë përpara paketës kur bëhet fjalë për etikën dhe qëndrueshmërinë e bizhuterive. Graff vlerësohet shumë për angazhimin e tij ndaj burimeve etike dhe respektimit të Procesit Kimberley. Kompania shmang në mënyrë aktive blerjen ose tregtimin e diamanteve të papërpunuara nga rajone ku një veprim i tillë do të nxiste konfliktin ose do të shkaktonte vuajtje njerëzore.

 

Graff Diamonds është shumë krenare për praktikat e saj të përgjegjshme të prokurimit dhe ka shumicën e diamanteve të saj të gdhendura me lazer me numra unik gjurmues nga Instituti Gemologjik i Amerikës (GIA). Këto shifra janë të dukshme me sy të lirë dhe lejojnë të gjurmohet origjina e diamanteve.

 

2. Laurence Graff është një nga bizhuteritë më të pasura në botë

 

Bizhuteritë Graff mund të jenë të njohura në MB dhe të shiten në bizhuteritë lart e poshtë Bond Street , por janë gjithashtu të famshme dhe të pëlqyera në mbarë botën. Është e vështirë të mbivlerësohet ndikimi i Graff Diamonds në industrinë globale të bizhuterive, jo vetëm në Londër, ku bazohet marka.

Me një vlerë neto të vlerësuar mbi 5 miliardë dollarë, Laurence Graff është padyshim argjendari më i pasur në Mbretërinë e Bashkuar dhe ndoshta një nga bizhuteritë më të pasura në botë, që meriton një pozicion të tillë për kontributin e tij të jashtëzakonshëm në industri. Bizhuteri të tjerë të njohur që mund të kenë një vlerë neto të ngjashme ose më të lartë në krahasim me Laurence Graff përfshijnë Dan Gertler dhe Cheung Yu-Tung.

 

3. Graff ka fituar çmime të shumta ndërkombëtare

 

Kompania Graff ka marrë çmime të shumta ndërkombëtare për punën e tyre në bizhuteri dhe dizajn, duke përfshirë pesë herë fitimin e Çmimit të Mbretëreshës për Tregtinë Ndërkombëtare. Ky çmim prestigjioz njeh zgjerimin e jashtëzakonshëm ndërkombëtar të markës. Vetë Laurence Graff iu dha gjithashtu një OBE, një nga nderimet më të larta të dhënë nga Monarkia Britanike, si mirënjohje për shërbimet e tij ndaj bizhuterive.

 

Kontaktoni

 

Nëse po mendoni të siguroni një kredi kundër bizhuterive Graff në Bond Street , është e rëndësishme të punoni me një agjent pengjeje të njohur me bizhuteritë luksoze për t’u siguruar që të merrni çmimin që meritoni. Ne jemi një agjent pengjesh në Bond Street që specializohet në kreditë e siguruara kundrejt bizhuterive të nivelit të lartë, duke përfshirë pjesë nga Graff.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority