fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Van Cleef & Arpels të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


 

Van Cleef & Arpels është një markë bizhuterish luksoze që ka qenë sinonim i sofistikimit, elegancës dhe bukurisë për më shumë se një shekull. E njohur për mjeshtërinë e saj të hollë dhe vëmendjen ndaj detajeve, kompania ka krijuar disa nga pjesët më mahnitëse dhe më ikonike në historinë e dizajnit të bizhuterive, duke përfshirë bizhuteritë e veshura nga aktoret dhe yjet me famë botërore.

Midis këtyre pjesëve është një grusht që bie në sy jo vetëm për bukurinë e tyre, por edhe për çmimet e tyre të jashtëzakonshme. Në këtë artikull, ne do të eksplorojmë disa nga pjesët më të shtrenjta të bëra ndonjëherë nga Van Cleef & Arpels, duke u thelluar në dizajnin, materialet dhe historitë pas krijimit të tyre.

Nga gjerdanët e veshur me diamante deri te orët e punuara në mënyrë të ndërlikuar, këto pjesë përfaqësojnë majën e luksit dhe ekskluzivitetit dhe ofrojnë një vështrim në botën e bizhuterive të nivelit të lartë që Van Cleef & Arpels kanë ndihmuar në formësimin.

 

Historia e Van Cleef & Arpels

 

Van Cleef & Arpels është një markë bizhuterish, orash dhe parfumesh luksoze franceze që ka magjepsur klientët me modelet e saj të ndërlikuara dhe elegante për më shumë se një shekull. Kompania u themelua në vitin 1896 nga Alfred Van Cleef dhe Salomon Arpels, dy mjeshtër bizhuterish nga Franca që u takuan në Paris.

Vitet e para të kompanisë u shënuan nga vëmendja e përpiktë e themeluesve ndaj detajeve dhe angazhimi i tyre për të përdorur vetëm materialet më të mira. Ata shpejt fituan një reputacion për krijimin e pjesëve të shkëlqyera që ishin të bukura dhe funksionale, dhe modelet e tyre u bënë të njohura në mesin e elitës së pasur dhe në modë të Parisit.

Në vitin 1906, Salomon Arpels vdiq dhe në vend të kësaj, Alfred Van Cleef drejtoi biznesin me dy kunetërit e tij, Charles dhe Julien. Ata fituan hapësirë për markën përballë Hotel Ritz në Paris dhe hapën dyqanin e tyre të parë të bizhuterive. Vëllai i tretë Arpels, Louis, iu bashkua kompanisë në 1913.

Gjatë periudhës së Art Deco të viteve 1920 dhe 1930, Van Cleef & Arpels zgjeroi ofertat e saj duke përfshirë orët dhe aksesorët e tjerë luksoz. Reputacioni i kompanisë për cilësinë dhe inovacionin vazhdoi të rritet, dhe shumë shpejt ajo u bë e preferuara e të famshmëve dhe familjes mbretërore në mbarë botën.

Një nga klientët më të famshëm të kompanisë ishte aktorja Grace Kelly, e cila mbante një gjerdan Van Cleef & Arpels në dasmën e saj me Princin Rainier III të Monakos në 1956. Gjerdani, i cili përbëhej nga tre fije diamanti dhe platini, më vonë u emërua gjerdani “Princesha Grace” për nder të aktores.

Sot, Van Cleef & Arpels është në pronësi të Richemont Group, një kompani zvicerane e mallrave luksoze që zotëron gjithashtu marka të tilla si Cartier, Dunhill dhe Montblanc. Pavarësisht se është pjesë e një korporate më të madhe, kompania mbetet e përkushtuar ndaj trashëgimisë së saj të mjeshtërisë dhe vëmendjes ndaj detajeve.

CEO aktual dhe drejtori kreativ i markës, Nicolas Bos, ka qenë me kompaninë që nga viti 1994 dhe ka luajtur një rol kyç në zgjerimin dhe modernizimin e saj. Nën udhëheqjen e tij, kompania ka hapur butikë të rinj në mbarë botën dhe ka prezantuar koleksione të reja që kombinojnë mjeshtërinë tradicionale me dizajnin bashkëkohor.

Përveç stolive dhe orëve të saj, Van Cleef & Arpels prodhon gjithashtu një sërë parfumesh që janë të frymëzuara nga e njëjta ndjenjë luksi dhe rafinimi që karakterizon bizhuteritë e markës. Parfumet e kompanisë janë të njohura për përbërjet e tyre komplekse dhe të sofistikuara, të cilat shpesh përfshijnë përbërës të rrallë dhe ekzotikë.

Pavarësisht sfidave të funksionimit të një marke luksoze në epokën moderne, Van Cleef & Arpels mbetet e përkushtuar ndaj vlerave të saj thelbësore të cilësisë, mjeshtërisë dhe bukurisë. Pavarësisht nëse është një gjerdan diamanti apo një shishe parfumi, çdo pjesë që mban emrin e markës është një testament për vizionin e themeluesve dhe trashëgiminë e qëndrueshme të përsosmërisë së kompanisë.

 

10 nga pjesët më të shtrenjta të Van Cleef & Arpels

Bizhuteritë e shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

 

1. Karficë diamanti Walska Briolette

 

Sotheby’s Geneva vendosi një rekord botëror në ankand në vitin 2013 për artikullin më të shtrenjtë të bizhuterive Van Cleef & Arpels të shitura ndonjëherë në ankand, kur ata shitën karficin Walska Briolette Diamond për mbi 10.5 milionë dollarë, shumë më tepër se vlerësimi i tij i lartë.

Karfica e diamantit Walska Briolette është një bizhuteri mahnitëse që u krijua nga Van Cleef & Arpels në 1971 pasi blenë diamantin Walska Briolette nga këngëtarja e operës Ganna Walska, një koleksionist i njohur i bizhuterive të shkëlqyera. Kompania e transformoi diamantin e verdhë të zbukuruar në këtë karficë diamanti të bukur menjëherë pas.

Vetë diamanti është rreth 96 karat dhe është një shembull i shkëlqyer i një diamanti të verdhë të gjallë.

 

2. Seti i kurorëzimit të perandoreshës Farah Pahlavi

 

Ndoshta një nga porositë më të veçanta dhe më të famshme që Van Cleef & Arpels kanë krijuar ndonjëherë është Seti i Kurorëzimit të Perandoreshës Farah Pahlavi, e cila u kurorëzua si Perandoresha e fundit e Iranit në 1967. Kompleti përbëhet nga një diademë, gjerdan, vathë, karficë zbukurimi dhe byzylyk, të gjitha me diamante, smerald, rubin dhe perla.

Pierre Arpels bëri 24 udhëtime në Teheran për të zgjedhur gurë nga Thesari Kombëtar i vendit për t’u përdorur në grup. Diadema përmban një smerald qendror që peshon 150 karat dhe është i rrethuar me diamante. Gjerdan dhe vathët janë zbukuruar me një kombinim të diamanteve në formë dardhe dhe të rrumbullakëta, smeraldi dhe perla. Byzylyku përmban një diamant qendror të rrethuar nga diamante, smerald dhe perla më të vogla, dhe karfica është një përbërje e bukur diamanti dhe smeraldi.

Në total, kurora e mbajtur nga Perandoresha në kurorëzimin e saj është e mbuluar me 36 smeraldë, 36 spinele dhe rubin, 105 perla dhe 1,469 diamante. Ndërsa grupi nuk është shitur kurrë në ankand, ka të ngjarë të vlejë shumë miliona dollarë – potencialisht rreth 20 milion dollarë.

 

3. Gjerdan Chevron Mystérieux

 

Gjerdani Chevron Mysterieux është një nga krijimet më të famshme dhe më të vlefshme të Van Cleef & Arpels. Gjerdani është një shembull mahnitës i përdorimit nga marka të teknikës Mystery Set, e cila lejon që gurët e çmuar të vendosen pa dhëmbëza ose cilësime të dukshme, duke krijuar një pamje të qetë dhe të përsosur.

Gjerdani përmban një dizajn në formë chevron, i bërë nga diamante dhe rubina të grupit të misterit, me një diamant qendror, safir dhe motiv smeraldi. Diamantet dhe safirët janë të rregulluar në një model që të jep përshtypjen e një çifute tredimensionale, me secilin gur të çmuar që përshtatet pa probleme me atë pranë tij.

Gjerdani është krijuar nga një seri gurësh të prerë nga diamanti i famshëm Legend prej 40 milionë dollarësh , i cili është diamanti i pestë më i madh me cilësi të çmuar i nxjerrë ndonjëherë. Vlera e saktë e gjerdanit në vetvete nuk dihet, megjithëse ka të ngjarë të vlejë shumë miliona dollarë.

 

4. Diamanti Princ

 

Sot, diamanti “Princi” është në duart e familjes mbretërore të Katarit, e cila pagoi 40 milionë dollarë për gurin e çmuar në një ankand në vitin 2013. Por guri ka një histori të gjatë dhe të shquar që përfshin Van Cleef & Arpels.

Diamanti Princie është një diamant i rrallë dhe i jashtëzakonshëm rozë prej 34,65 karatësh, i cili fillimisht është nxjerrë në minierat e Golcondës në Indi mbi 300 vjet më parë. Ai u shit në ankand në vitin 1960 dhe u ble nga Van Cleef & Arpels, të cilët e quajtën “Diamanti Princi” për nder të princit të ri të Barodës, i cili ishte i pranishëm në ankand. Diamanti u shit më vonë te një koleksionist privat, por u rishfaq në vitin 2013 kur u shit në ankand.

Van Cleef & Arpels luajtën një rol të rëndësishëm në historinë e Princie Diamond, pasi e blenë atë në vitin 1960 dhe e shfaqën në sallonin e tyre të Nju Jorkut për shumë vite. Bukuria unike dhe e jashtëzakonshme e diamantit, e kombinuar me reputacionin e Van Cleef & Arpels për mjeshtëri dhe dizajn të jashtëzakonshëm, ndihmoi për të çimentuar vendin e tij në analet e historisë së diamantit.

 

5. Gjerdan Zip

 

Një nga krijimet më inovative dhe më të guximshme nga Van Cleef & Arpels është gjerdani Zip . Renée Puissant, Drejtoresha Artistike e Maison-it dhe vajza e Estelle Arpels dhe Alfred Van Cleef, u frymëzua nga zinxhiri, një mbërthyes i ri që u shfaq në veshje në fund të viteve 1930, për të zhvilluar një copë bizhuteri. Dukesha e Windsor, një mike e Puissant, thuhet se ka sugjeruar idenë.

Gjerdan origjinal Zip, i krijuar në vitin 1950, është një shembull i jashtëzakonshëm i shpirtit inovativ dhe zgjuarsisë teknike të Maison. Shkathtësia e tij është e jashtëzakonshme; mund të vishet si gjerdan kur është i hapur dhe si byzylyk kur është i mbyllur.

Dizajni dhe funksionaliteti i jashtëzakonshëm i gjerdanit Zip e bëri atë një ikonë të menjëhershme të Van Cleef & Arpels, dhe Maison vazhdoi të krijonte versione të pjesës në ar dhe platin, të stolisur me gurë të çmuar dhe zbukurues. Vlera e gjerdanit Zip është vlerësuar të jetë rreth 1.5 milion dollarë deri në 2 milion dollarë.

 

6. Gjerdan Bleu Absolu

 

Një tjetër varëse e famshme Van Cleef & Arpels është gjerdani Bleu Absolu, një varëse mahnitëse me pesë safirë Kashmir që gjithsej pothuajse 86 karat. Safirët e përdorur në gjerdan kanë qenë të gjatë për Maharani të Barodës, një fakt që shërben vetëm për të rritur famën dhe vlerën e këtij gjerdani unik.

Varëse Bleu Absolu është një shembull i shkëlqyer i aftësisë së Van Cleef & Arpels për të transformuar materiale të rralla dhe të çmuara në bizhuteri të përjetshme. Që nga krijimi i saj, varëse është shfaqur në ekspozita në mbarë botën. Ajo nuk është shitur kurrë në ankand, por ka të ngjarë që kjo gjerdan do të kapte miliona dollarë.

 

7. Seti i dasmës së Grace Kelly’s Diamond and Pearl

 

Bizhuteritë e dasmës së Grace Kelly, të krijuara nga Van Cleef & Arpels, janë një nga shembujt më ikonë dhe më të paharrueshëm të mjeshtërisë së hollë të markës. Kelly, një aktore e Hollivudit që u bë Princesha e Monakos, veshi një set mahnitës bizhuterish për martesën e saj me Princin Rainier III në vitin 1956.

Kompleti përfshinte një gjerdan, një byzylyk dhe një unazë, të gjitha të vendosura në platin dhe të zbukuruar me diamante dhe perla . Pas krijimit të këtyre pjesëve me porosi për dasmën në vitin 1956, Van Cleef & Arpels u emërua “Furnizuesi i patentuar i Principatës së Monakos”.

Përfshirja e Van Cleef & Arpels në dasmën e Kelly ishte një testament për reputacionin e markës si furnizues i bizhuterive të hollë dhe të përjetshme. Pjesët e krijuara për dasmën e Kelly mbeten disa nga shembujt më ikonë dhe më të kërkuar të krijimeve të Van Cleef & Arpels, dhe ato vazhdojnë të frymëzojnë stilistët dhe dashamirët e bizhuterive në mbarë botën.

 

8. Orë Heures Florales

 

Ora më e shtrenjtë e dorës e krijuar nga Van Cleef & Arpels është ora Heures Florales, e cila ka një çmim prej 256,000 dollarë . Kjo orë është një shembull mahnitës i mjeshtërisë dhe elegancës së prodhimit të orëve të Van Cleef & Arpels.

Me një motiv delikat lulesh në numërues me lule individuale që përfaqësojnë çdo orë të ditës, ora Heures Florales është krijuar nga një shumëllojshmëri gurësh të çmuar, duke përfshirë diamante, safirë dhe rubin. Ora Heures Florales nuk është vetëm një stoli e bukur, por edhe një orë funksionale.

Ora mundësohet nga një lëvizje mekanike me cilësi të lartë dhe është e vendosur në një kuti të bërë nga ari i bardhë ose ari rozë, në varësi të modelit.

 

9. Gjerdan Passe-Partout

 

Gjerdani Passe-Partout është një stoli ikonë nga Van Cleef & Arpels që i lejon përdoruesit të personalizojë formën dhe madhësinë e gjerdanit për t’iu përshtatur një shumëllojshmërie pamjesh dhe stilesh. Gjerdani ka dy kapëse të mëdha lulesh që janë të fiksuara në një zinxhir fleksibël floriri me anë të shiritave metalikë të cilët mund të shkëputen nga gjerdani për ta ndryshuar gjerdanin në një byzylyk, një mbytje ose karfica.

Emri i tij, që përkthehet në “çelës kryesor”, është i përshtatshëm pasi është projektuar për të qenë i gjithanshëm dhe i veshur me një shumëllojshmëri veshjesh. Ajo që e dallon gjerdanin Passe-Partout nga gjerdanët e tjerë është aftësia e tij për të plotësuar çdo veshje, qoftë rastësore apo zyrtare. Me safirë blu dhe të verdhë, rubin, smerald dhe diamante, është një pjesë e ndritshme dhe e vlefshme që do të merrte shumë në ankand.

 

10. Gjerdan Van Cleef & Arpels Alhambra

 

Jo në fakt një nga bizhuteritë më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand, por gjithsesi ia vlen të futet në këtë listë është gjerdani Van Cleef & Arpels Alhambra , pa dyshim një nga pjesët më të famshme dhe ikonike të bizhuterive Van Cleef & Arpels në botë. . Bizhuteritë Alhambra janë zbukuruar me një dizajn të veçantë me katër fletë tërfili të frymëzuar nga motivet e gjetura në pllaka në Pallatin Alhambra në Grenada, Spanjë.

Që kur gjerdani i parë Alhambra u zbulua në vitin 1968, është konsideruar si bizhuteria e njohur nga Van Cleef & Arpels. Të veshura nga të famshëm dhe mbretër, duke përfshirë Dukeshën e Kembrixhit dhe Elizabeth Taylor, asnjë listë e bizhuterive Van Cleef & Arpels nuk do të ishte e plotë pa përmendur këtë pjesë të famshme. Shumë gjerdan Van Cleef & Arpels Alhambra shiten për qindra mijëra dollarë.

 

Gjithçka rreth koleksioneve Van Cleef & Arpels

 

Nëse jeni të interesuar të blini disa pjesë të Van Cleef & Arpels, ose nëse dëshironi të siguroni një hua për bizhuteritë Van Cleef , është e rëndësishme të njihni rrugën tuaj rreth koleksioneve bashkëkohore të bizhuterive të markës.

 

1. Unaza Van Cleef & Arpels

 

Van Cleef & Arpels janë të njohur për krijimin e unazave të bukura, duke përfshirë unazat e fejesës dhe grupet e dasmave, në një shumëllojshmëri stilesh. Bizhuteritë Van Cleef janë të vendosura në metale të ndryshme të çmuara, duke përfshirë ari të verdhë, ari rozë dhe platin, dhe unazat e tyre janë të vendosura me gurë të çmuar të mrekullueshëm, duke përfshirë diamante të bardhë, safirë dhe smerald.

Ndër unazat e tyre më të njohura janë unazat Alhambra, të cilat si pjesët e tjera të bizhuterive Van Cleef Alhambra, kanë motivin unik të tërfilit me katër fletë Alhambra. Dizajni Alhambra vjen në variacione të ndryshme të gurëve të çmuar, si p.sh. margaritar, oniks, karneli dhe malakit.

Van Cleef & Arpels ofron gjithashtu një sërë unazash bashkëkohore që shfaqin dizajne të ndërlikuara, prerje unike të gurëve të çmuar dhe cilësime të pazakonta. Koleksioni i tyre “Perlée” përmban një seri unazash të zbukuruara me rruaza të vogla ari që krijojnë një efekt të teksturuar dhe elegant dhe unazat e tyre “Midis gishtit” përmbajnë dy unaza të veçanta të lidhura nga një urë delikate që ndodhet midis gishtërinjve.

 

2. Orë Van Cleef & Arpels

 

Krahas bizhuterive Van Cleef & Arpels, orët Van Cleef & Arpels janë disa nga pjesët më të kërkuara nga Van Cleef & Arpels.

Linjat e tyre të orëve shfaqin dizajne të ndërlikuara, materiale unike dhe veçori të avancuara teknike. Një nga koleksionet e tyre më të njohura është “Komplikimet poetike”, i cili përmban orë që shfaqin vepra arti në miniaturë dhe lëvizje të ndërlikuara mekanike. Këto orë janë të zbukuruara me gurë të çmuar dhe dizajne të ndërlikuara që shfaqin ekspertizën e markës në prodhimin e bizhuterive.

Një tjetër koleksion i njohur është linja “Charms”, e cila përmban ora lozonjare dhe shumëngjyrëshe me numra që ngjajnë me byzylykët ikonë sharm të Van Cleef & Arpels, ndërsa koleksioni “Midnight” i Van Cleef & Arpels është një linjë më klasike dhe e rafinuar e orëve që përmban dizajne të thjeshta por elegante. Këto orë janë bërë me materiale të cilësisë së lartë si rozë ari dhe diamante dhe janë perfekte për raste zyrtare.

 

3. Gjerdan Van Cleef & Arpels

 

Gjerdanët Van Cleef & Arpels janë të njohur për mjeshtërinë e tyre të jashtëzakonshme dhe dizajnet e hollë. Një nga varëset më ikonike Van Cleef është varëse Van Cleef & Arpels Alhambra, e cila ka modelin e famshëm të tërfilit me katër fletë Alhambra që shihet në shumë pjesë të tjera të Alhambra.

Koleksioni Alhambra është ikonik dhe është veshur nga të famshëm në mbarë botën, duke përfshirë Reese Witherspoon dhe Gwyneth Paltrow. Gjerdanët Alhambra janë të disponueshëm në një gamë të gjerë stilesh dhe dizajnesh, duke përdorur gurë dhe metale të çmuar të ndryshëm për të krijuar ekrane unike.

Një gamë tjetër e famshme e varëseve Van Cleef është koleksioni Lucky Spring, i cili përmban dizajne të çuditshme dhe të çuditshme pranverore, duke përfshirë lule, mollëkuqe dhe zemra të vendosura në ar rozë dhe platin. Koleksioni Lucky Spring është një pamje argëtuese dhe lozonjare e simboleve të pranverës dhe kombinon elegancën e bizhuterive Van Cleef me dizajne të lehta, por delikate.

 

4. Vathë Van Cleef & Arpels

 

Vathët Van Cleef janë disa nga pjesët më të famshme në gamën e bizhuterive Van Cleef & Arpels. Me linjat e vathëve Van Cleef duke përfshirë Alhambra, Lucky Spring dhe Frivole, është e mundur të vishni vathë Van Cleef që përputhen me pjesën tjetër të veshjes tuaj ose kontrast me pjesët e tjera.

Ashtu si koleksionet e tjera të markës, disa nga vathët më ikonë Van Cleef janë vathët Alhambra, të cilët shfaqin motivin e tërfilit që është bërë sinonim i markës. Vathët Alhambra janë të disponueshëm në përmasa dhe materiale të ndryshme, duke përfshirë ari të verdhë, ari rozë dhe arin e bardhë, me opsione për gurë të çmuar si perla, oniksi dhe diamante.

Krahas vathëve Van Cleef me motivin Alhambra, Van Cleef & Arpels krijojnë gjithashtu vathë në gamën e Perlée. Koleksioni i vathëve Perlée përmban punime delikate me rruaza dhe dizajne elegante, duke krijuar një pamje të bukur dhe të nënvlerësuar.

Një tjetër gamë e njohur e vathëve Van Cleef, koleksioni i vathëve Frivole është i frymëzuar nga natyra dhe përmban dizajne me lule. Këta vathë janë të disponueshëm në një sërë stilesh, duke përfshirë vathët me kurvar dhe vathët me rënie. Vathët Frivole janë punuar me vëmendje të jashtëzakonshme ndaj detajeve, duke krijuar një pamje mahnitëse që është edhe delikate dhe e rafinuar.

 

5. Byzylykë Van Cleef & Arpels

 

Disa nga bizhuteritë më të njohura të Van Cleef & Arpels në Mbretërinë e Bashkuar janë byzylykët Van Cleef, të cilët mund të vishen rreth kyçit të dorës dhe të kombinohen me aksesorë të tjerë Van Cleef, duke përfshirë gjerdanët dhe unazat. Byzylykët Van Cleef & Arpels janë në dispozicion me të gjitha motivet më të njohura të markës, duke përfshirë modelet Alhambra dhe Lucky Spring.

Koleksioni i byzylykëve Alhambra është një nga linjat më ikonike të markës, duke shfaqur motivin e tërfilit. Këta byzylykë janë punuar me një sërë materialesh të çmuara, duke përfshirë ar, perla, oniks dhe diamante. Byzylykët Alhambra janë të disponueshëm në madhësi dhe stile të ndryshme, duke përfshirë byzylykë të vetëm dhe të dyfishtë, byzylykë dhe byzylykë sharm.

Koleksioni i byzylykëve Lucky Spring është frymëzuar nga bukuria e natyrës dhe përmban dizajne delikate me lule. Këta byzylykë janë të disponueshëm në një sërë stilesh, duke përfshirë byzylykët, prangat dhe byzylykët sharm. Byzylykët Lucky Spring janë krijuar me vëmendje të përpiktë ndaj detajeve, duke i bërë ato mahnitëse dhe unike.

 

6. Kapëse dhe mansheta Van Cleef & Arpels

 

Krahas bizhuterive tradicionale dhe orëve, Van Cleef & Arpels gjithashtu krijojnë aksesorë të çmuar, duke përfshirë mansheta për këmisha fustanesh dhe kapëse bizhuterish. Disa nga klipet më të njohura të Van Cleef & Arpels përfshijnë koleksionin Lucky Animals, i cili përmban një sërë klipesh të ndritshme dhe të zbukuruara me temë kafshësh.

Koleksioni i klipeve Lucky Animals shfaq kreativitetin dhe ekspertizën teknike të markës, duke shfaqur një sërë kafshësh si elefantët, majmunët dhe fluturat. Çdo kapëse është punuar me materiale të çmuara, duke përfshirë ar, diamante dhe smalt shumëngjyrësh, duke i bërë ato mahnitëse dhe unike. Këto kapëse janë perfekte për t’i dhënë një prekje të çuditshme çdo veshjeje.

Van Cleef & Arpels ofron gjithashtu një gamë mbresëlënëse manshetash, duke përfshirë stile klasike dhe dizajne bashkëkohore. Manshetat e markës janë punuar me të njëjtën vëmendje ndaj detajeve si stolitë e tjera të tyre, me një sërë materialesh, duke përfshirë arin, argjendin dhe smaltin. Manshetat vijnë në forma të ndryshme, duke përfshirë të rrumbullakëta, katrore dhe ovale, dhe janë perfekte për t’i shtuar një prekje të sofistikimit çdo kostum apo këmishë fustani.

 

3 gjëra që mund të mos i dini për Van Cleef & Arpels

 

Nëse dëshironi të dini gjithçka që duhet të dini rreth Van Cleef & Arpels, pse të mos filloni me disa fakte më pak të njohura për kompaninë dhe historinë e saj? Këtu janë tre fakte magjepsëse që mund të mos i dini për Van Cleef & Arpels.

 

1. Ata njihen për një teknikë të quajtur ‘Serti Mystérieux’

 

Van Cleef & Arpels është i njohur për përdorimin e teknikës “Serti Mystérieux” në bizhuteritë e saj. Kjo teknikë përfshin vendosjen e diamanteve ose gurëve të tjerë të çmuar në ar në mënyrë që dhëmbët të fshihen nga pamja, duke krijuar një sipërfaqe të lëmuar dhe të qetë. Efekti shpesh krahasohet me pamjen e një dritareje xhami me njolla, ku pjesët individuale të xhamit mbahen së bashku me shirita plumbi.

Teknika “Serti Mystérieux” kërkon një nivel të lartë aftësie dhe saktësie, pasi çdo gur duhet të pritet me kujdes dhe të formësohet për t’u përshtatur në përbërjen e artë. Më pas, dhëmbët manipulohen me kujdes dhe përkulen rreth gurit në mënyrë që ta mbajnë atë në vend pa u dukur nga sipërfaqja. Rezultati është një bizhuteri mahnitëse që duket se është bërë tërësisht prej gurësh të çmuar, pa asnjë metal të dukshëm ose dhëmbë që të ia prishë bukurinë.

Van Cleef & Arpels e ka përdorur këtë teknikë në një shumëllojshmëri dizajnesh bizhuterish, nga gjerdanet dhe byzylykët deri te vathët dhe karficat.

 

2. Një nga modelet më të famshme të Van Cleef & Arpels është frymëzuar nga një lojë tavoline

 

Van Cleef & Arpels shpikën motivin “Ludo Hexagone” në 1935, i cili u frymëzua nga loja e tavolinës Ludo. Forma gjashtëkëndore u përdor në shumë prej modeleve të tyre të bizhuterive dhe orëve dhe që atëherë është bërë një element nënshkrimi i identitetit të markës. Motivi ishte një goditje gjeniale nga Van Cleef & Arpels, pasi i lejoi ata të krijonin modele të ndërlikuara gjeometrike duke përdorur një formë të thjeshtë dhe lehtësisht të dallueshme. Gjashtëkëndëshi, me gjashtë anët e tij, i përshtatet mirë simetrisë dhe përsëritjes dhe mund të kombinohet me forma dhe ngjyra të tjera për të krijuar një shumëllojshmëri dizajnesh.

Një nga shembujt më të famshëm të motivit “Ludo Hexagone” është koleksioni “Alhambra”, i cili u prezantua për herë të parë në vitin 1968. Ky koleksion përmban gjerdan, byzylykë, vathë dhe unaza të thjeshta, por elegante, të gjitha të zbukuruara me gjashtëkëndësha të vegjël të artë. Gjashtëkëndëshat janë të rregulluar në formë tërfili, me çdo gjethe të përbërë nga katër gjashtëkëndësha, duke krijuar një dizajn delikat dhe të përjetshëm.

 

3. Van Cleef & Arpels drejtojnë shkollën e tyre të arteve të bizhuterive

 

Van Cleef & Arpels është një nga markat e pakta të bizhuterive luksoze që ka shkollën e saj të arteve të bizhuterive, e njohur si “L’Ecole Van Cleef & Arpels”. Shkolla ofron kurse për dizajnin e bizhuterive, historinë dhe mjeshtërinë, dhe është e hapur si për profesionistët ashtu edhe për publikun e gjerë.

E themeluar në vitin 2012 në Paris, L’Ecole Van Cleef & Arpels që atëherë është zgjeruar për të përfshirë vendndodhje satelitore në Hong Kong dhe Shanghai. Kurrikula e shkollës është krijuar për t’u ofruar studentëve një kuptim gjithëpërfshirës të artit dhe shkencës së bërjes së bizhuterive, nga historia e gurëve të çmuar deri te teknikat e përdorura për vendosjen dhe lustrimin e tyre.

Kurset në L’Ecole Van Cleef & Arpels mësohen nga një ekip ekspertësh, duke përfshirë mjeshtër bizhuterish, gemologë, historianë dhe stilistë. Studentët kanë mundësinë të mësojnë nga këta ekspertë përmes një sërë klasash dhe seminaresh, duke përfshirë kurse mbi gjeologjinë, dizajnin e bizhuterive, bërjen e orëve dhe historinë e artit.

 

Kontaktoni

 

New Bond Street Pawnbrokers , ne jemi agjentë pengjesh në Londër, MB, të cilët specializohen në ofrimin e kredive kundrejt bizhuterive të shkëlqyera , duke përfshirë pjesë nga Van Cleef & Arpels, Chopard dhe Graff.

Nëse dëshironi të siguroni një kredi kundër bizhuterive Van Cleef në MB, na kontaktoni sot dhe flisni me një nga ekspertët tanë.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority