fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 orët më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


Origjinali i Paul Newman's Rolex Cosmograph Daytona Ref_ 6239 - një nga orët më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Orët më të shtrenjta në botë në vitin 2023 zakonisht janë gjithashtu disa nga orët më të rralla në botë, duke përfshirë orët që variojnë nga orët xhepi të cilësisë së mirë deri te orët e dorës luksoze. Megjithëse orët e nivelit të lartë priren të bëjnë një pjesë të mirë investimi, ato mund të kushtojnë dhjetëra miliona dollarë për t’i vënë në dorë.

Më poshtë, ne do të diskutojmë 10 orët më të mira në botë të shitura në ankand.

Table of Contents

Industria e orëve luksoze pas Covid

Pavarësisht nga ngadalësimi i pandemisë Covid-19, orët luksoze janë ende të kërkuara. globale vlera e tregut të orëve luksoze në 2023 është 28.43 miliardë dollarë krahasuar me 27.19 miliardë dollarë në 2021.

Kjo kryengritje ka një lidhje të rëndësishme me luftën e vazhdueshme në Ukrainë. Lufta çoi në vendosjen e sanksioneve të rënda ndaj Rusisë, të cilat bënë që vlera e rublës ruse të bjerë, veçanërisht në fazat e para të luftës. Sipas CNBC, rubla ruse ra rreth 29% kundrejt dollarit amerikan. Si rezultat, shumica e njerëzve të pasur në Rusi filluan të blejnë ora luksoze për t’i ndihmuar ata të ruajnë vlerën e pasurisë së tyre.

Performanca e dobët e bursës ka detyruar gjithashtu njerëzit t’i drejtohen orëve luksoze. Njerëzit zgjedhin të përdorin orët luksoze si një dyqan pasurie dhe si një alternativë për të investuar në aksione.

Orët më të shtrenjta në botë SHITEN NË 2022

Dy mijë e njëzet e dy ka parë shitjen e disa prej orëve më të shtrenjta në ankande në mbarë botën. Këtu është një listë e disa prej shitjeve më të dukshme të orëve të shtrenjta.

1. Patek Philippe ref 5217 Grand Complication: 2.28 milion dollarë

Patek Philippe Referenca 5217 |

Duke filluar listën tonë me një Patek Philippe, një nga orët më të shtrenjta në botë të shitura në vitin 2022 është Patek Philippe ref 5217 Grand Complication.

Ai krenohet me disa kompleksitete shumë të lakmuara, duke përfshirë një përsëritës minutash, kalendar të përhershëm dhe një turbillon. Prejardhja e orës përmirësohet më tej nga një kalendar i përhershëm i menjëhershëm, i cili mundëson funksionimin e kalendarit të saj menjëherë.

Kjo orë u shit për 2.28 milionë dollarë në Sotheby’s .

2. Rolex ref. 6062 Faza e Hënës prej Ari Rozë

Ref. Rolex. 6062 Pink Gold Moonphase është ndër orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë. Shumica e njerëzve dëshirojnë ta zotërojnë këtë pjesë të rrallë sepse është një nga orët e pakta të ndërlikuara Rolex të prodhuara ndonjëherë për një periudhë të shkurtër në vitet 1950.

E vetmja gjë që njerëzve u duket magjepsëse është se si një kalibër kompleks mund të futet brenda mbështjelljes ikonë të Oyster të Rolex – kombinimi i një guaskë të fortë të papërshkueshëm nga uji dhe fazës së hënës e përfaqëson Rolex-in në mënyrën më elegante dhe sportive.

Monaco Legends e shiti këtë orë me 2.2 milionë dollarë në prill 2022.

3. Cartier London Crash

Kjo është një nga orët më të bukura në botë. Zbulimi i një modeli origjinal të Londrës Crash nga ankandi online Loupe në vitet 1960 dhe 1970 ishte emocionues, sepse dihet vetëm një pjesë e vogël.

Për më tepër, ai ka karakteristika që datojnë që nga viti 1967, duke e bërë atë ndoshta një nga përplasjet më të hershme ndonjëherë.

Në maj 2022, Cartier London Crash u hodh në ankand dhe u shit me 1.7 milion dollarë nga Loupe This .

4. Kronografi Patek Philippe Perpetual Calendar ref. 2499 Shkëlqyeshëm

Patek Philippe Perpetual Calendar Kronograph ref. 2499 Shkëlqyeshëm

Kredia e imazhit: Sotheby’s

Kronografi i Kalendarit të Përhershëm Patek Philippe ref. 2499 Luminous është ndoshta ora më e ndërlikuar që ekziston ndonjëherë. Është gjithashtu ndër orët më të shtrenjta të Patek Philippe të shitura në 2022.

Kjo orë është e vetmja mostër e njohur e serisë së dytë ref 2499 me një numërues të ndritshëm. Për më tepër, ekzistojnë vetëm pesë nga 349 shembujt e referencës 2499 me numra të ndezur, duke e bërë atë të rrallë.

Në prill 2022, kjo orë e shtrenjtë u shit për 2.98 milionë dollarë në Sotheby’s në një ankand.

5. Lisi mbretëror personal i Gerald Gentës

Personal Royal Oak e Gerald Genta është një nga orët më të shtrenjta për meshkuj në botë të shitura në vitin 2022 (që nga viti 2023) që do të hyjë në histori si një nga veprat më të mira të Karl Lagerfeld. Për të kurorëzuar arritjen e tij, Personal Royal Oak i Gerald Genta është ndoshta ora e vetme që mund t’i përshtatet përkufizimit të një skulpture.

Korniza e artë në lisin mbretëror të Genta-s, i pari inox 5402 me kornizë ari, i shton intrigës orës.

Kjo orë u shit për 2.1 milion dollarë në Sotheby’s .

6. Rolex Daytona ref. 6239 ‘Doktor i çmendur’

I vetmi 6239 i njohur me një numërues pulsimi është referenca Rolex Daytona 6239. Koleksionisti i njohur Eric Clapton fillimisht e bleu këtë orë, por më vonë e shiti atë si pjesë e një ankandi në 2003.

Koleksionistët e adhurojnë klasiken Rolex Daytona. Për më tepër, Rolex është ndër markat më të shtrenjta të orëve të vitit 2023.

Prandaj, nuk është për t’u habitur që ky artikull u shit me 1.7 milion dollarë në një ankand në Gjenevë Philips .

7. Patek Philippe ref. 1503 ‘Wiesenthal’

Patek Philippe ref. 1503

krediti i imazhit: https://www.philips.com/detail/patek-philippe/CH080122/212/zh

 

Një tjetër orë më e shtrenjtë në këtë listë është ref. Patek Philippe. 1503 “Wiesenthal”. Ora njihet si “Wiesenthal” pasi Simon Wiesenthal, një i mbijetuar i Holokaustit dhe ithtar i të drejtave të njeriut, e kishte dikur atë.

Wiesenthal është një nga vetëm dy shembujt e referencës 1503 me numra Breguet dhe një numërues të zi me llak, duke e bërë atë modelin më të pakapshëm dhe ndoshta më të bukurin. Kjo thekson më tej rrallësinë e jashtëzakonshme të referencës, duke pasur parasysh se ajo u përdor vetëm nga 1941 deri në 1944.

Wiesenthal u shit me 1.36 milion dollarë në Gjenevë .

8. Kronografi Patek Philippe Perpetual Calendar ref. 1518 ‘Trëndafili në rozë’

Në mbyllje të listës së orëve më të shtrenjta në botë të shitura në vitin 2022 është ref. Patek Philippe Perpetual Calendar Chronograph. 1518 ‘Trëndafili në rozë’ nga një koleksionist Nevadan. Ora u shit për 2.9 milionë dollarë në Sotheby’s .

https://www.youtube.com/watch?v=1sLkkw8Wo6o

Si ndikoi Covid-19 në industrinë e orëve luksoze

Pandemia globale, Covid-19, ka prekur bizneset dhe individët në mbarë botën që nga fillimi i saj në 2019. Megjithatë, Kutia e orës raporton një rritje të shitjeve. Në gjysmën e fillimit të vitit 2020, ajo shiti gati 40% më shumë orë me kosto që variojnë nga 50,000 dollarë dhe 100,000 dollarë sesa në vitin 2019, tha CEO.

Me shumë individë që eksplorojnë hobi të rinj, shumë prej tyre e kanë gjetur veten duke zbritur në vrimën e lepurit të orës luksoze. Megjithëse tregu i orëve luksoze dukej se po ngadalësohej me shpejtësi në fillim, me interes të ri, ai ka filluar të tejkalojë pritshmëritë pavarësisht pandemisë.

Cila është ora më e shtrenjtë në botë që nga viti 2023?

Nëse po pyesni se cila është ora më e shtrenjtë në botë në vitin 2023, “The Hallucination” është ora më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë.. E bërë nga Graff Diamonds, ora më e shtrenjtë e dorës përmban 110 karat diamante në një larmi ngjyrash të vendosur në një byzylyk platini. Thuhet se vlen 55 milionë dollarë dhe ende konsiderohet të jetë ora më e shtrenjtë në botë.

Cilat janë markat më të shtrenjta të orëve në 2023?

Patek Philippe

Patek Philippe është një prodhues i orës zvicerane dhe njihet si një nga markat më të shtrenjta të orëve në botë. Shumë nga orët më të shtrenjta të shitura në ankand deri në vitin 2023 kanë qenë të kësaj marke.

Rolex

Rolex është një emër ikonik i familjes që pothuajse të gjithë i tërheqin. Koleksionistët e pasur të orëve vlerësojnë orët e punuara mirë të Rolex që nuk duket se nuk dalin kurrë nga moda.

Edhe ata që nuk janë të pasur ëndërrojnë të kenë një prej këtyre markave më të shtrenjta të orëve në një moment të jetës së tyre për shkak të reputacionit të tyre të fuqishëm.

Rolex ka gjithashtu një nga orët më të rralla në botë, Rolex Reference 4113 Split Second Chronograph, i cili është 1 nga vetëm 12 të prodhuara .

Rolex Reference 4113 Kronografi i dytë i ndarë

 

Top 10 orët më të shtrenjta në botë të shitura gjatë Pandemisë COVID-19 (2019 – 2021)

Më poshtë janë 10 orët më të mira në botë që nga viti 2023, të shitura gjatë pandemisë COVID-19.

1. Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010

Ora më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në një ankand orësh është Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010, e cila u shit për 31.1 milion dollarë amerikanë në Gjenevë në nëntor të 2019 në Christie’s.

Ora më e shtrenjtë në botë – Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010 'Only Watch'

2. Patek Philippe Two-Crown Worldtime me Guilloché Gold Dial

Patek Philippe Two-Crown Worldtime with Guillouché Gold Dial u shit për 2.9 milionë dollarë amerikanë në Gjenevë në nëntor të vitit 2021 në Christie’s.

Patek Philippe Two-Crown Worldtime with Guillouché Gold Dial u shit për 2.9 milionë dollarë amerikanë në Gjenevë në nëntor të vitit 2021 në Christie's.

Burimi: https://www.christies.com/en/lot/lot-6338513

 

 

3. Rolex Paul Newman Big Red Daytona

Rolex Paul Newman Big Red Daytona u shit për 5.4 milionë dollarë amerikanë në Nju Jork në dhjetor të 2020 në Phillips.

La Rolex Daytona 6263 _Big Red_ nga Paul Newman mise en vente

4. Përsëritësi i minutave Patek Philippe Henry Graves

Përsëritësi i minutave Patek Philippe Henry Graves u shit për 4.5 milionë dollarë amerikanë në Gjenevë në nëntor 2019 në Christie’s.

5 minuta me… Ora e dorës e artë e Henry Graves Jr_ Patek Philippe minutë duke përsëritur _ Christie's

5. George Daniels Yellow Gold Space Traveller’s I

George Daniels Yellow Gold Space Traveller’s I shiti për 4.6 milion dollarë amerikanë në Londër në korrik të 2019 në Sotheby’s.

GEORGE DANIELS YELLOW GOLD SPACE TRAVELLER'S I

6. Patek Philippe Jean-Claude Biver Gold Pink

Patek Philippe Jean-Claude Biver Pink Gold u shit për 3.6 milionë dollarë amerikanë në Gjenevë në qershor të 2020 në Phillips.

PATEK PHILIPPE JEAN-CLAUDE BIVER PINK GOLD

7. Rolex Daytona Lapis Lazuli Platinum

Rolex Daytona Lapis Lazuli Platinum u shit për 3.2 milionë dollarë amerikanë në Hong Kong në korrik të 2020 në Sotheby’s.

Rolex Daytona Lapis Lazuli Platinum u shit për 3.2 milionë dollarë amerikanë në Hong Kong në korrik të 2020 në Sotheby's.

Burimi: https://www.hodinkee.com/articles/rare-rolex-daytona-fetches-dollar327-million-at-sothebys-hong-kong-auction

8. Urwerk Atomic Clock Master & Orë Dore Titanium

Ora dore Urwerk Atomic Master Clock & Titanium u shit për 2.9 milion dollarë amerikanë në Nju Jork në dhjetor të 2019 në Phillips.

9. Jehan Cremsdorff Gold, Enamel dhe Diamond-set Verge Watch

Jehan Cremsdorff Gold, Enamel dhe Diamond-set Verge Watch u shit për 2.7 milion dollarë amerikanë në Londër në korrik të 2019 në Sotheby’s.

Jehan Cremsdorff Gold, Enamel dhe Diamond-set Verge Watch u shit për 2.7 milion dollarë amerikanë në Londër në korrik të 2019 në Sotheby's.

10. Patek Philippe Jean-Claude Biver Ari i Verdhe

Patek Philippe Jean-Claude Biver Yellow Gold Two-Crown Worldtime with Guillouché Gold Dial u shit për 2.7 milionë dollarë amerikanë në Gjenevë në qershor të 2020 në Phillips.

Parashikimi për industrinë e orëve luksoze

Në një kohë kur pandemia ka krijuar njëfarë pasigurie me mbyllje për shkak të kufizimeve që janë ende në fuqi në disa zona, markat e shtrenjta të orëve po punojnë për të lundruar në mënyrë efektive.

Duke ideuar mënyra të reja dhe inovative për të arritur klientët së bashku me uljen e kostove pa kompromentuar cilësinë, mund të ketë një mundësi unike që markat e pavarura të orëve të ngrihen në krye brenda tregut të orëve luksoze.

Në fund të fundit, industria e orëve luksoze pritet të rritet gjatë viteve të ardhshme. Sipas Technavio, tregu i orëve luksoze pritet të rritet 1.64 miliardë në 2021–2025 .

 

Orët më të shtrenjta në botë që nga viti 2023 (para COVID-19)

Nuk ka asgjë më tërheqëse se një orë mekanike, ingranazhet e vogla dhe shtylla kryesore pulsuese, mjeshtëria dhe përkushtimi ndaj përsosmërisë inxhinierike. Orët mekanike përfaqësojnë disa nga arritjet më të mëdha të njeriut në një pajisje mjaft të vogël për t’u futur në xhepin tuaj. Nuk është çudi që shembujt më të mirë janë shumë të kërkuar nga koleksionistët.

Në fakt, tregu me horologji të lartë është kaq i gjallë tani saqë shembujt më të rrallë po arrijnë shuma rekord në ankand. Por çfarë e bën një orë të koleksionueshme?

Me një treg kaq kompleks si ky, përgjigja nuk është kurrë e thjeshtë, siç duan të thonë vlerësuesit tanë specialistë të orës . Vlera e një ore varet jo vetëm nga rrallësia e saj relative, por edhe nga specifikimet teknike, rëndësia historike dhe prejardhja e saj.

Për të nxjerrë në pah gjerësinë dhe sofistikimin e tregut me horologji të lartë, le të shohim 10 orët më të mira të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023 . Asetet gjobë janë gjithmonë në kërkesa të mëdha pasi çmimet në ankande në mbarë botën vazhdojnë të rriten çdo vit.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni artikujt tanë gjithëpërfshirës mbi artikujt më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand për asete si koleksionet e verërave të shkëlqyera, bizhuteritë e shtrenjta , (duke përfshirë një artikull mbi bizhuteritë më të shtrenjta Cartier ) çanta dore luksoze , makina klasike dhe art . Nëse ju pëlqejnë orët, atëherë ne kemi shkruar gjithashtu artikuj mbi 10 Rolexet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë dhe 10 markat më të mira të orëve të shkëlqyera në të cilat duhet të investoni

1. Patek Philippe – Henry Graves Superkomplikimi

Kjo orë xhepi mekanike konsiderohet si një nga më të komplikuarat e prodhuar ndonjëherë. Superkomplikimi i Henry Graves ishte një pjesë e vetme e porositur nga Patek Philippe nga bankieri amerikan Henry Graves Jr.

Graves e porositi orën në vitin 1925 posaçërisht për të tejkaluar orën xhepi Grande të porositur nga Vacheron Constantin nga manjati i automobilave James Ward Packard. Si i tillë, Superkomplikimi u krijua si ora më e ndërlikuar e bërë ndonjëherë dhe përmban më shumë se 24 funksione të ndryshme duke përfshirë një kalendar të përhershëm, orët e lindjes dhe perëndimit të diellit, një hartë qiellore të Nju Jorkut dhe Westminster Chimes.

Kjo orë e mrekullueshme mori tre vjet për t’u dizajnuar dhe pesë vjet të tjera për t’u bërë. Kur u dorëzua në 1933, i kushtoi Graves CHF 60,000 franga zvicerane (15,000 dollarë USD). Doli të ishte një investim i shëndoshë. Ora është shitur dy herë që atëherë, së pari më 2 dhjetor 1999 kur arriti një rekord prej 11,002,500 dollarësh në shitjen e Sotheby’s në Nju Jork. Dhe për herë të dytë, ora më e shtrenjtë në botë për periudhën 2022-2023 doli në shitje në Sothebys Gjenevë më 10 korrik 2014, kur vendosi një rekord të ri prej 3,237,000 CHF (24 milionë dollarë USD), pasi u shit për 7 milionë £ 15 vjet më parë. . Henry Graves Supercomplication, një orë xhepi e bërë nga prodhuesit e orëve luksoze Patek Phillipe tetëdhjetë vjet më parë, mund të jetë jashtë gamës së çmimeve të shumicës, por tarifa e lartë që komandon ilustron joshjen e pavdekshme të orëve të vjetra.më 10 korrik 2014, kur ajo vendos një, rekord i ri prej 3,237,000 CHF (24 milion USD).

Lista e të famshmëve që zotërojnë orët e dorës vintage është e gjerë dhe e forcon më tej magjepsjen e këtyre pjesëve; Cristiano Ronaldo, Leonardo DiCaprio dhe Daniel Craig njihen të gjithë si adhurues të orës. Ndoshta nuk është befasuese që Daniel Craig duhet të jetë një adhurues i orës; Pjesa e personazhit të tij James Bond në vendosjen e Rolex-it si një artikull i modës shtrihet deri në vitet 1960.

Në të vërtetë, pavarësisht nëse bëhet fjalë apo jo nga agjenti sekret fiktiv, Rolex është deri diku marka më e famshme, e shtrenjtë dhe më e grumbulluar e orëve në botë që nga viti 2023 . E themeluar në 1905 në Londër si Wilsdorf & Davis, nga Hans Wilsdorf dhe Alfred Davis, kompania së shpejti do të ndryshojë emrin e saj në Rolex dhe do të vendoset në ballë të revolucionit të orëve të dorës. Para Luftës së Parë Botërore, orët e dorës ishin më pak të njohura se ora tradicionale e xhepit, por pas luftës, gjithçka ndryshoi. Teoritë ndryshojnë, por një e njohur është se përdorimi i orëve të dorës u përhap kur u zbulua se orët e xhepit ishin më pak të përshtatshme për ushtarët në llogore. Cilado qoftë e vërteta, nga mesi i viteve 1920, orët e xhepit u bënë lajmi i djeshëm.

Megjithatë, siç tregon etiketa prej 24 milionë dollarësh për copën Patek Phillipe të përmendur më sipër, Rolex nuk është i vetmi emër shumë i vlerësuar nga koleksionistët e orëve për investim. Patek Phillipe u themelua në vitin 1852 në Gjenevë nga prodhuesit e orës Antoni Patek dhe Adrien Phillipe, dhe gjatë viteve të formimit të tyre ata ishin përgjegjës për një numër të madh inovacionesh në zanatin e prodhimit të orës. Kalendari i përhershëm, akrepat e ndarë të sekondave, kronografi dhe përsëritësi i minutave u shpikën të gjitha nga orarëbërësit. Përveçse janë përgjegjës për risitë e ndryshme në prodhimin e orëve, oraret e tyre kanë qenë artikuj tepër të dëshiruar gjatë gjithë historisë së kompanisë. Në të vërtetë, ata kanë pasur një numër klientësh mbretërorë, më së shumti mbretëresha Victoria e cila dihet se ka pasur të paktën dy orë Patek Phillipe në jetën e saj. Mbreti Christian IX i Danimarkës, Mbreti Victor Emmanuel III i Italisë dhe Sulltan Husein Kamel i Egjiptit ishin gjithashtu klientelë të kompanisë në shekujt 19 dhe 20 .

Pra, siç mund ta shohim, nuk janë vetëm personazhet e famshëm modernë ata që mahniten nga joshja e orëve të nivelit të lartë. Vacheron Constantin – një orëpunues zviceran – është i famshëm pjesërisht për afinitetin e Napoleon Bonapartit për produktet e tyre. Presidenti amerikan Harry Truman gjithashtu zotëronte një të tillë. E gjithë kjo thjesht tregon se orët e cilësisë së lartë kanë qenë gjithmonë një artikull shumë i dëshiruar dhe pasioni për to nuk është pakësuar me kalimin e kohës; nëse ndonjë gjë popullariteti i tyre është rritur. Këtu në New Bond Street Pawnbrokers edhe ne jemi shumë të apasionuar pas koleksionit të orëve të bukura dhe të vjetra, dhe në fakt kemi parë që çmimi i tyre rritet me kalimin e viteve.

2. Rolex – Paul Newman Daytona Ref. 6239

Në vitin 2017 unë parashikova që Paul Newman Rolex Daytona do të thyente çmimin rekord botëror të shitjes për një orë Rolex; mbajtur më parë nga Bao Dai, i cili u shit për 5 milionë dollarë në fillim të atij viti. Parashikova se do ta mposhtte me lehtësi atë, dhe ndoshta edhe do të shtynte shifrën prej 10 milionë dollarësh. Atë ditë, ora u shit për 17.75 milionë dollarë, që do të thotë se jo vetëm që trefishoi çmimin rekord të shitjes për një orë Rolex, por gjithashtu u bë ora më e shtrenjtë në histori që nga viti 2022-2023 . Rekordi i mëparshëm u vendos nga një Patek Philippe Ref. 1518 në nëntor 2016.

Pra, si u bë ora e garave e Paul Newman ora më e shtrenjtë e dorës e të gjitha kohërave në vitin 2023 ? Këtu, unë përshkruaj historinë e plotë se si ndodhi e gjitha, nga origjina e orës deri te shitja e saj mahnitëse e rekordeve.

Ora

Paul Newman Rolex

Pra, cilat janë detajet më të imta të vetë orës? Ora është një Rolex Cosmograph Daytona , e ndërtuar në vitin 1968 me numrin e referencës 6239. Daytonat me një numër referencë katërshifrore janë më të vlefshmet, pasi kjo tregon se ora në fjalë është ndërtuar midis viteve 1961 dhe 1987.

Pjesët më të reja kanë një numër modeli më të gjatë. Edhe pa origjinën e të famshmëve të bashkangjitur në orën e Paul Newman, Daytonas me një numër referencë katërshifrore zakonisht do të shitet për dhjetëra – apo edhe qindra – mijëra paund.

Ashtu si të gjitha modelet e Rolex Daytona, ai u projektua duke pasur parasysh drejtuesit e garave, me një sërë veçorish që lejojnë shoferët e garave të regjistrojnë me saktësi xhirot e tyre dhe të hartojnë taktikat e tyre të garës. Newman ishte i famshëm një entuziast i garave, kështu që nuk është çudi që ai tërhiqej nga Daytona.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se – në atë kohë – Daytona nuk ishte një model popullor. Ishte një orë e veçantë për një grup të veçantë entuziastësh dhe u bë e njohur vetëm kur Newman filloi të fotografohej me një të tillë. Sot, ajo është një nga modelet më të njohura të Rolex.

Historia e pasme

Ora e famshme e famshëm Rolex Michael Caine

Historia e kësaj ore madhështore fillon në vitin 1968, kur Joanne Woodward – gruaja e Paul Newman – hyri në Tiffany & Co. në Fifth Avenue, New York City. Ajo donte të merrte një dhuratë për burrin e saj, i cili kohët e fundit kishte filluar të garonte me makina. Ajo vendosi për një Rolex Daytona dhe kishte gdhendur në pjesën e pasme të saj fjalët “Drive Carefully Me”, që mund të jetë një referencë për aksidentin me motor të Newman në 1965.

Ora do të vazhdonte të ishte e preferuara e Newman dhe ai e mbante atë shumicën e ditëve për 16 vitet e ardhshme. Ai e mbante orën në sesione fotografike për një numër revistash në fillim të viteve 1980, gjë që ndërtoi mistikën e orës, pasi ajo u zhduk jo shumë kohë pasi u kryen xhirimet. Gruaja e Newman i bleu atij një Daytona të re në vitin 1984 – të cilën ai supozohet se e vishte çdo ditë deri në vdekjen e tij në 2008 – dhe e vjetra nuk u pa më kurrë.

Shumë entuziastë të orës supozuan se ora nuk do të gjendej kurrë, duke e konsideruar atë një pjesë të gralit të shenjtë; shumë e dëshirueshme por në fund të paarritshme. Teoritë e konspiracionit rreth vendndodhjes së orës rezultuan të gjitha si fantazi, megjithatë, kur e vërteta doli në fillim të këtij viti.

Në qershor 2017, James Cox, ish-i dashuri i vajzës së Newman, Nell, zbuloi se ai e kishte orën dhe kishte ndërmend ta nxirrte në shitje . Paul Newman i kishte dhënë Koks orën si dhuratë në vitin 1984 si shlyerje për Cox që ndihmonte me disa punë DIY nëpër shtëpi.

Duke lënë mënjanë vlerën sentimentale, Cox nuk kishte asnjë ide për vlerën e vërtetë të orës dhe e mbante atë rregullisht gjatë dekadës së ardhshme. Vetëm kur një entuziast i orës iu afrua në një konferencë biznesi në vitet 1990, duke thirrur i emocionuar se kishte veshur orën e Paul Newman, Cox filloi të kuptonte se ora mund të kishte një vlerë monetare.

Fillimisht ai synonte ta mbante, por në fund vendosi ta shiste bashkë me Nell Newman dhe njoftoi se një pjesë e të ardhurave do të shkonte për bamirësi.

Shitja

Paul Newman Rolex

Ora doli në ankand si pjesë e shitjes së orëve luksoze në Phillips në Park Avenue më 26 tetor, në orën 18:00. Siç ndodh shpesh në shitjet e mëdha si kjo, ofertuesit u nisën herët. Pavarësisht nëse ata ishin atje kaq herët për të shijuar atmosferën e rastit, ose thjesht sepse kishin frikë të mos vonoheshin, deri në orën 17:30, dhoma ishte e mbushur plot. Kishte 16 persona në dhomë që ishin miratuar të bënin ofertë për Newman dhe 16 ofertues telefonik që thërrisnin nga e gjithë bota.

Në orën 18:00, Aurel Bacs – eksperti i orëve Phillips i cili ka punuar për çdo shtëpi ankandi të madh në botë – mori qëndrimin. Sapo shortet e hapjes ishin jashtë rrugës, vëmendja u kthye te Loti numër 8 – Paul Newman. Ofertimi filloi me një ofertë në mungesë prej 1 milion dollarësh që ishte paraqitur më herët gjatë ditës. Më pas, pothuajse menjëherë, erdhi një ofertë telefonike për 10 milionë dollarë. Pas dy ofertave, Newman u konfirmua në librat e rekordeve si Rolexi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave që nga viti 2023 .

Pas kësaj oferte të sigurt, të gjithë ofertuesit në dhomë u vlerësuan, dhe kështu u la në dorë ofertuesve telefonikë që ta bënin atë për Rolex-in më të shtrenjtë të të gjitha kohërave. S’kaloi shumë, oferta shkoi përtej 11 milion dollarëve të paguara për Patek Philippe Ref. 1518 në nëntor 2016, dhe përfundimisht, çekiçi zbriti në 15.5 milion dollarë, i cili u rrit në 17.75 milion dollarë sapo u shtua primi i blerësit.

Pse kushtoi kaq shumë?

Paul Newman Rolex

Tani që Newman ka hyrë në librat e historisë, ia vlen të merret parasysh pse u shit për një çmim kaq të lartë. Dy arsyet më të rëndësishme janë prejardhja dhe rrallësia e pjesës.

Në tregun e luksit, prejardhja është gjithçka, dhe të kesh pak fuqi ylli pas pjesës mund ta dërgojë vlerën e saj në stratosferë. Fakti që Paul Newman e mbante këtë orë afër çdo ditë për një periudhë prej 16 vjetësh është faktori më i madh në çmimin e saj të lartë.

Të gjitha gërvishtjet, gërvishtjet dhe papërsosmëritë në orë janë bërë nga vetë Newman, teksa ai kalonte nëpër pistë, ecte në tapetin e kuq ose punonte në sheshxhirimin e një filmi. Kjo karakteristikë e veçantë është ajo që është krejtësisht unike për këtë orë, dhe ka luajtur një rol të madh në çmimin e saj të lartë të shitjes.

Rariteti – i perceptuar ose i vërtetë – mund të ketë një ndikim të madh në çmimin e shitjes së një artikulli. Zhdukja prej tre dekadash e Newman nga qendra e vëmendjes ndërtoi një atmosferë rreth orës si të paarritshme.

Pasi u bë e qartë se ajo ishte ende në ekzistencë dhe e disponueshme për t’u blerë, tridhjetë vjet nga kjo atmosferë vazhdonte ende. Jam absolutisht i sigurt se ora nuk do të ishte shitur për çmimin që u shit nëse do ta dinim që James Cox e kishte ulur në shtëpinë e tij gjatë gjithë këtyre viteve.

Në përgjithësi, Newman është tani një pjesë e historisë dhe duhet të them se jam pak xheloz për blerësin me fat që e kapi atë. Unë me të vërtetë shpresoj që ata ta shijojnë atë. Tani, duhet të mendojmë, cila orë në tokë mund të shitet për një shumë më të lartë? Mund të presim që rekordi të thyhet sërish për një kohë të gjatë.

Origjinali ‘Daytona’ Ref 6239 u krijua nga Rolex në 1962 për të festuar bërjen zyrtare të orës së shpejtësisë ndërkombëtare të Daytona. Ora ishte një kronografi manual me erë Rolex Caliber 727, në një këllëf dhe byzylyk çelik inox Oyster.

Orët origjinale Ref 6239 janë shumë të kërkuara nga koleksionistët për shkak të numrit të vogël të prodhuar. Por një Ref 6239 është më i kërkuar se çdo tjetër. Versioni Exotic Dial, i quajtur kështu sepse ka një numërues të rrallë të dyfishtë, u mbiquajt Paul Newman sepse ylli i filmit zotëronte një të tillë në vitet 1970.

Ora aktuale në pronësi të Newman mendohej se kishte humbur, por ajo u rishfaq në tetor 2017 kur ishte pjesa yllore e shitjes “Winning Icons” të Philips Auctioneers në Nju Jork. Loti u shit për 17.75 milionë dollarë rekord duke e bërë atë orën më të shtrenjtë të dorës të shitur ndonjëherë në ankand. Kjo orë thekson se si rrallësia dhe prejardhja ndikojnë shumë në vlerën e një ore.

3. Patek Philippe – Stainless Steel 1948 Ref. 1518

Lëshuar në vitin 1941 Patek Philippe Ref. 1518 ishte kronografi i parë kalendarik i përhershëm në botë me orë dore në fazën e hënës. Kjo në vetvete do ta bënte këtë një koleksion të dëshirueshëm. Por ky model i veçantë u lëshua në kulmin e Luftës së Dytë Botërore, kështu që nuk u shit në numër të madh.

Tre versione të Ref. 1518 janë prodhuar me ar të verdhë, flori rozë dhe kuti çeliku inox. Të tre modelet janë të dëshirueshme, por versioni inox është më i kërkuari nga koleksionistët, për faktin se mendohet se ekzistojnë vetëm katër.

Kur një shembull i vitit 1943 doli në ankand në vitin 2016, koleksionistët ishin të prirur të merrnin në dorë këtë orë dore më të rralla. Ora u shit nga Phillips Bacs & Russo në Gjenevë me shitjen e faturuar si një ngjarje një herë në jetë. Ofertimi filloi me 3 milionë CHF (3 milionë dollarë USD) dhe zgjati pak më shumë se dhjetë minuta. Çekiçi më në fund zbriti në 9.6 milionë CHF (9.7 milionë dollarë USD), një rekord për një orë dore në atë kohë.

4. Patek Philippe – Stainless Steel 2015 Ref. 5016A-010

Patek Philippe Ref. 5016A-010 është një nga orët e dorës më të ndërlikuara të prodhuara ndonjëherë. Ai përmban një lëvizje me dorë të Caliber RT O27 PSQR me një turbillon një minutësh, përsëritës minutash dhe kalendar të përhershëm. Vetë lëvizja përmban 506 pjesë secila prej të cilave është e punuar me dorë nga mjeshtrit në Patek.

Shembulli këtu ishte një model unik çeliku inox Ref 5016A-010 me një numërues blu të lakuar dhe rrip lëkure aligator të qepur me dorë. Kjo orë ekskluzive u hodh në ankand nga Patek Philippe në ankandin e bamirësisë vetëm Watch 2015 në Gjenevë.

E organizuar nga Phillips Auctioneers, ora u faturua si “një nga klasikët më të mëdhenj të komplikimeve të mëdha të kyçit të dorës Patek Philippe” dhe erdhi me një vlerësim prej 700,000 – 900,000 CHF. Kur çekiçi më në fund zbriti, çmimi kishte arritur një 7.3 milionë CHF (7.4 milionë dollarë).

5. Patek Philippe – Titanium 2017 Ref. 5208T-010

Patek gjithmonë e shtyn varkën për ankandin e bamirësisë dy-vjeçare të Only Watch. Oraret e saj janë zakonisht pika kryesore e ngjarjes dhe shpesh marrin çmimet më të larta. Pasi vendosi rekordin në ngjarjen e 2015-ës (shih Ref. 5016A-010 më lart), Patek duhej të dilte me diçka të veçantë.

Patek Philippe Ref. 5028 ishte vërtet i veçantë. Kompletuar me një kalendar automatik, kronograf, përsëritës minutash dhe kalendar të përhershëm të menjëhershëm. Kjo orë përfaqëson më të mirat e Patek Philippe. Por ajo që e bën këtë orë vërtet të veçantë është se ajo erdhi me një kuti titani. Titani përdoret rrallë nga Patek, dhe ky shembull është i vetmi version titani i Ref. 5208 e bërë ndonjëherë.

Ora kishte një vlerësim prej 900,000-1,100,000 CHF (931,000-1,137,700 dollarë), por ishte e sigurt se do të arrinte më shumë se kaq. Çekiçi më në fund ra në 6.2 milionë CHF (6.3 milionë dollarë), shuma e dytë më e lartë e arritur ndonjëherë në ngjarjen dyvjeçare. Të ardhurat nga ankandi shkuan për Shoqatën e Monakos kundër Distrofisë Muskulare Duchenne, e cila financon kërkimin mbi çrregullimin degjenerues muskulor.

6. Rolex – Daytona Unicorn Ref. 6265

Rolex Daytona Ref. 6265 nuk është një orë veçanërisht e rrallë. Prodhuar midis viteve 1970 dhe 1988, ai vjen me një kasë çelik inox 37 mm Oyster që përmban një kalibër dredha-dredha manuale 727. Një orë e dëshirueshme me të gjitha mënyrat, por jo me shumë interes për koleksionistët. Por ky nuk ishte Ref i zakonshëm. 6265.

Ajo që e bën këtë shembull unik është se është bërë me një kuti ari të bardhë dhe numërues sigma të zi. E mbiquajtur “Unicorn”, kjo orë u porosit nga fabrika në vitin 1970 dhe u dorëzua në 1971 tek një shitës me pakicë gjermane. Mendohet të jetë shembulli i vetëm i një Ref. 6265 i bërë në ar të bardhë duke e bërë atë vërtet unik dhe jashtëzakonisht të dëshirueshëm.

Ora doli në ankand në Phillips Daytona Ultimatum Sale në mars 2018. Pritej të shitej për më shumë se 3 milionë CHF. Kur çekiçi ra, çmimi kishte arritur një 5.937 milionë CHF (6 milionë dollarë). Të ardhurat nga shitja shkuan për përfitimin e Children Action i cili ndihmon në mbështetjen e fëmijëve në të gjithë botën në zhvillim.

 

7. Patek Philippe – Kronografi i artë Ref. 1527

I shitur në ankand nga Christies Geneva në maj 2010, ky kronografi ari Patek Philippe 18K u faturua si një “orë dore historikisht e rëndësishme”. Prodhuar në vitin 1943, Ref. 1527 përmban një lëvizje të kalibrit 13 me kalendar të përhershëm, datën dhe fazën e hënës. Ora është domethënëse sepse shërben si një pararendëse për disa nga orët më ikonike të Patek, siç është Ref. 5270.

Ashtu si me shumicën e orëve të prodhuara gjatë Luftës së Dytë Botërore, Ref 1527 shitej në numër të ulët. Ky shembull i veçantë mendohet të jetë një nga vetëm dy Ref. Prodhuan 1527 komplikime, ndërsa tjetri ishte një version jo-kronografik. Si rezultat, konkurrenca ishte e ashpër kur doli në ankand.

Vlerësimi u vendos në 1,5-2,5 milion CHF (1,55-2,6 milion dollarë). Kur ra çekiçi, çmimi kishte arritur në 6.259 milionë CHF (6.3 milionë dollarë), duke e bërë atë orën e dorës më të shtrenjtë të shitur në ankand në atë kohë.

8. Rolex – Bao Dai Ref. 6062

Rolex – Bao Dai Ref. 6062 Faza e hënës e kalendarit trefish është disi e a legjendë në rrethet e koleksionistëve të orëve – jo vetëm sepse kjo orë është i vetmi version i njohur i Ref. 6062, me një numërues të zi dhe diamante baguette, por edhe sepse dikur ishte në pronësi të Bao Dai, perandorit të fundit të Vietnamit.

Kjo origjinë imperialiste dhe gjë e rrallë e bëjnë Bao Dai një nga koleksionet më të dëshirueshme në botë. Ora është shitur dy herë në ankand në 20 vitet e fundit, duke thyer rekordin e arritur nga një Rolex çdo herë. Shitja e parë në 2002 arriti një rekord të atëhershëm 235,000 dollarë, dhe përsëri në 2017, kur mposhti rekordin e saj, duke arritur një çmim prej 5,060,427 dollarë. Ky çmim që atëherë është tejkaluar nga Paul Newman Rolex Daytona Ref. 6239.

9. Patek Philippe – Ari i Verdhë Kalibri 89

Për më shumë se një çerek shekulli, Patek Philippe Caliber 89 u konsiderua si ora më e ndërlikuar në botë. Ndërsa mund ta ketë humbur atë kurorë në vitin 2015 ndaj Vacheron Constantin Ref. 57260. Caliber 89 është ende ora më e ndërlikuar që Patek ka bërë ndonjëherë dhe kjo e bën atë një orë me të vërtetë shumë të veçantë.

I lëshuar në 1989 për të festuar 150 vjetorin e Patek-ut, u prodhuan vetëm katër modele Caliber 89. Secila nga një në Ar të Bardhë, Ar Rozë, Ar të Verdhë dhe Platin. Ora e paraqitur këtu është versioni i Arit të Verdhë i cili doli në ankand në Gjenevë më 14 nëntor 2009.

Ora u shit për 5,120,000 CHF (5,042,000 USD) me blerësin e identifikuar si koleksionisti i njohur japonez i Patek dhe Ferrari, Yoshiho Matsuda. Ora ka mbetur në koleksionin e tij edhe sot e kësaj dite, megjithëse ka dalë në shitje disa herë, por nuk arriti të arrijë rezervën e saj, e vendosur në 11 milionë dollarë.

10. Patek Philippe – Ari i Bardhë Kalibri 89

Vetëm Caliber 89 mund të paraqitet në këtë listë dy herë. Këtë herë ora në fjalë është versioni i arit të bardhë e cila është prodhuar së bashku me të tjerat në vitin 1989 për të festuar 150 vjetorin e Pateks. Ai përmban një kuti ari të bardhë, me lëvizjen Caliber 89 që përmban 1278 komponentë.

Ashtu si të gjitha Caliber 89, kjo orë përmban 33 komplikime duke përfshirë një turbillon të fshehur një minutësh, orët e lindjes dhe perëndimit të diellit, koha botërore për 125 qytete, viti i brishtë, ekuinoksi, solstici, orbita hënore dhe grafiku i yjeve. Ekziston edhe një përsëritës minutash, termometër, barometër, higrometër, lartësimatës dhe busull.

Ora doli në shitje në ankand më 24 prill 2004 në Gjenevë, ku iu shit një koleksionisti privat për 6,603,500 CHF (5,003,000 USD). Kush e ka blerë duhet të jetë i kënaqur me të, sepse që atëherë nuk është kthyer më në treg.

 

Për të përmbledhur shpejt 5 orët më të shtrenjta në botë, mund të shikoni edhe videon tonë të shkurtër më poshtë:

 

Cilat ishin 10 orët më të shtrenjta në botë në vitin 2023?

Nëse keni një orë të mirë dhe dëshironi ta vlerësoni atë, kontaktoni me ekipin tonë të orëve të shkëlqyera sot. Ekipi ynë i vlerësimit ka më shumë se 60 vjet përvojë në vlerësimin e orëve të rralla dhe të pazakonta nga të gjitha shtëpitë kryesore të orëve, duke përfshirë A. Lange dhe Sohne , Breguet , Breitling , Bulgari , Cartier , Chopard , Harry Winston , Hublot , IWC , Jaeger LeCoultre , Omega , Panerai , Piaget , Richard Mille , Roger Dubuis , Tiffany , Ulysse Nardin , Urwerk , Vacheron Konstantin , Van Cleef & Arpels , Audemars Piguet , Graff , Patek Philippe , dhe Rolex

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority