fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 kujtimet e filmit më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë që nga viti 2023


Foto Jeremy Selwyn i paraqitur nga www.nbsp.verta.net, një agjent pengjesh i themeluar në Londër me dyqanin e tij kryesor pengjesh në Londër, Bond Street

Kur këto rekuizita apo kostume u përdorën fillimisht, askush nuk do ta imagjinonte se ato do të bëheshin aq të njohura në historinë moderne të filmit, saqë do të bëheshin disa nga pjesët më të shtrenjta të kujtimeve të shitura ndonjëherë.

 

1. Lotus nga The Spy Who Loved Me

Lotus Esprit i bardhë nga filmi i vitit 1977 ishte pjesë e një prej momenteve më të paharrueshme të Bond-it kur 007 largohet nga një bankinë vetëm që makina të shndërrohet në një nëndetëse. Në vitin 1989 makina iu shit në kontejnerin e saj të magazinimit një blerësi që nuk dyshon për nën 100 dollarë. Pasi u zbulua përmbajtja e vlefshme e kontejnerit, ajo u rishit në ankand për 860,000 dollarë në 2013.

 

2. Audrey Hepburn’s Breakfast at Tiffany’s fustan

Hepburn ka veshur fustanin e zi Givenchy në filmin e vitit 1961 kur del nga një taksi e verdhë në skenën e hapjes. Pritej të kapte rreth 130,000 dollarë, fustani u shit në të vërtetë për 807,000 dollarë në 2006… një shembull tjetër se si relikeve më të shtrenjta mund të mposhtin edhe pritshmëritë më të egra në ankand.

 

3. Kostum garash i Steve McQueen nga Le Mans

Kostumi nga filmi i vitit 1971 fillimisht iu dhurua si çmim gazetës britanike The Observer dhe u fitua nga Thomas Davies i cili e shiti për 155,000 dollarë në 2011. Në të njëjtin vit, ajo u shit në një ankand të Hollivudit për 984,000 dollarë.

 

4. Duesenberg i Elvisit nga Spinout

Duesenberg klasik i vitit 1929, i përdorur në filmin e vitit 1966, ku luajti Elvis Presley, u shit në vitin 2011 për 1.2 milionë dollarë.

 

5. Veshjet Do-Re-Mi nga The Sound of Music

Veshjet, të bëra nga perde, të veshura nga fëmijët Von Trapp ndërsa ishin ulur në bar duke kënduar Do-Re-Mi në filmin e vitit 1965, u shitën jashtëzakonisht për 1.5 milion dollarë në 2013. Vetëm për të ritheksuar, perdet e bëra me relikeve u bënë një nga asetet më të shtrenjta të filmit në botë (që nga koha e shkrimit të këtij shkrimi në 2023)

6. Kostumi i Luanit Frikacak nga Magjistari i Ozit

Kostumi i luanit në këtë film të përjetshëm duket kaq realist kryesisht sepse është bërë nga gëzof i vërtetë i luanit. Ajo u ble nga Muzeu i TV në Arizona në 2014 për 3 milionë dollarë.

 

7. Veshja ime Fair Lady Ascot

Fustani i bukur i bardhë me dantella dhe kapela e ngjashme e veshur nga Audrey Hepburn në My Fair Lady dallohen dhe mahniten menjëherë. Pjesa e Cecil Beaton fitoi 3.7 milionë dollarë në një ankand të koleksionit të kujtimeve të Debbie Reynold në 2011.

 

8. Sokoli maltez

Statuja e Skifterit Maltez u shfaq në filmin e vitit 1941 me të njëjtin emër, megjithëse disa besojnë se kopjet më të lehta të suvasë janë përdorur në të vërtetë gjatë xhirimeve. Ajo arriti në 4.1 milionë dollarë në vitin 2013.

Bonhams _ Statuja ikonë plumbi e Skifterit Maltez nga filmi i vitit 1941 me të njëjtin emër

 

9. Aston Martin DB5 i James Bond

Aston Martin i argjendtë u shfaq në Goldfinger në 1964 dhe Thunderball vitin e ardhshëm. Makina u shit për 2.6 milionë funte (rreth 4.4 milionë dollarë) në vitin 2010. Makina tjetër e përdorur në xhirime e njohur si makina e efekteve u vodh nga një hangar aeroporti në vitin 1997.

 

10. Fustani i bardhë i Marilyn Monroe nga The Seven Year Itch

Kur fotografon Marilyn Monroe, ky është imazhi që vjen në mendje: bomba bionde që qëndron mbi një grilë metroje, ndërsa fustani i saj i bardhë kokteji i rrjedhur rrotullohet rreth këmbëve të saj. Fustani ikonë i veshur në The Seven Year Itch në 1955 ishte gjithashtu pjesë e koleksionit të Debbie Reynolds të ndjerë në ankand në 2011. Është pjesa më e shtrenjtë e kujtimeve të filmit në histori e shitur për 4.6 milionë dollarë.

https://www.youtube.com/watch?v=wUjege2gYEU

 

Vlerësimi

Nëse keni një pjesë të kujtimeve të shtrenjta që dëshironi të huazoni, kontaktoni ekipin tonë fitues të çmimeve në Londrën Qendrore për një vlerësim falas dhe pa detyrim!

Ne ofrojmë gjithashtu kredi për diamante , bizhuteri të bukura , makina klasike , verëra të shkëlqyera , arte të bukura , antike , libra të rrallë , çanta dore dhe ora të bukura.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority