fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Chopard të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


 

Chopard është një markë luksoze zvicerane e bizhuterive dhe orëve, e njohur për dizajnin e saj të hollë dhe mjeshtërinë cilësore. E themeluar nga Louis-Ulysse Chopard në 1860, marka fitoi shpejt një reputacion për oraret e saj të sakta dhe të besueshme përpara se të zgjerohej në bizhuteri të shkëlqyera në vitet 1970. Në këtë artikull, ne do të zhytemi në historinë e Chopard dhe do të eksplorojmë disa nga pjesët më të shtrenjta të Chopard të shitura ndonjëherë në ankand ose të parë në mbarë botën.

 

Historia e Chopard

 

 

Chopard është një markë luksoze zvicerane e bizhuterive dhe orëve, e themeluar nga Louis-Ulysse Chopard në 1860. Marka ka qenë e njohur për dizajnet e saj të hollë dhe mjeshtërinë cilësore. Që nga fillimi i saj, kompania ka krijuar një reputacion për veten si një nga markat më prestigjioze në botën e bizhuterive dhe orëve të nivelit të lartë.

I themeluar fillimisht në Sonvilier, Zvicër, Louis-Ulysse Chopard filloi të prodhonte ora me saktësi dhe vëmendje ndaj detajeve në fund të shekullit të 19-të. Orët e tij fituan shpejt një reputacion për saktësinë dhe besueshmërinë e tyre, dhe së shpejti marka filloi të zgjeronte operacionet e saj. Në vitin 1921, Chopard e zhvendosi selinë e saj në Gjenevë, Zvicër, ku marka ndodhet edhe sot.

Në ditët e para, Chopard ishte i njohur kryesisht për orët e tij, por në vitet 1970 kompania filloi të zgjeronte ofertat e saj për të përfshirë bizhuteri të shkëlqyera. Ky veprim ishte një moment historik i rëndësishëm për markën dhe ndihmoi në çimentimin e statusit të saj si një nga bizhuteritë dhe prodhuesit kryesorë të luksit në botë.

Një nga modelet më ikonike në historinë e Chopard është koleksioni Happy Diamonds, i cili u prezantua për herë të parë në 1976. Koleksioni përmban diamante që lëvizin të lirë brenda një kuti transparente, duke krijuar një efekt lozonjar dhe të çuditshëm. Ky dizajn u bë shpejt një nënshkrim për markën dhe është ende shumë i kërkuar nga koleksionistët sot.

Në vitet 1980, Chopard zgjeroi përsëri operacionet e saj, këtë herë duke blerë një zinxhir dyqanesh me pakicë në të gjithë Evropën. Kjo lëvizje i mundësoi kompanisë të ofronte produktet e saj për një audiencë më të gjerë dhe ndihmoi në rritjen e shikueshmërisë së saj në tregun e luksit. Në vitet që pasuan, Chopard ka vazhduar të inovojë dhe zgjerojë ofertat e saj. Marka ka lëshuar koleksione të shumta ikonike, duke përfshirë koleksionet Imperiale, Happy Sport dhe LUC, secila prej të cilave ka stilin dhe dizajnin e vet unik.

Sot, Chopard është ende në pronësi të familjes, me Caroline Scheufele dhe vëllai i saj Karl-Friedrich Scheufele që shërbejnë si bashkë-presidentë të kompanisë. Nën udhëheqjen e tyre, Chopard ka vazhduar të lulëzojë, duke zgjeruar shtrirjen e saj në të gjithë globin dhe duke forcuar pozicionin e saj si një nga markat më prestigjioze të bizhuterive luksoze në botë.

Përveç gamës së bizhuterive dhe orëve, Chopard njihet edhe për përkushtimin e saj ndaj qëndrueshmërisë. Kompania ka zbatuar një sërë nismash për të reduktuar ndikimin e saj mjedisor, duke përfshirë përdorimin e materialeve me burim etik dhe investimin në energjinë e rinovueshme. Në vitin 2013, kompania filloi Udhëtimin e tyre drejt Luksit të Qëndrueshëm dhe mori një angazhim për të bërë një ndikim pozitiv në industrinë e luksit.

Chopard ka një histori të gjatë dhe me histori në botën e bizhuterive dhe orëve luksoze. Nga fillimet e saj modeste si prodhuese orash në Sonvilier deri te statusi i saj aktual si një markë luksoze globale, kompania ka mbetur e përkushtuar ndaj cilësisë, mjeshtërisë dhe inovacionit. Me një të ardhme të ndritur përpara dhe një trashëgimi të përsosmërisë pas saj, Chopard me siguri do të vazhdojë të jetë lider në botën e mallrave luksoze dhe unazave dhe orëve me diamant Chopard për shumë vite në vijim.

 

Top 10 pjesët më të shtrenjta të bizhuterive Chopard

 

1. Orë Chopard 201-karat

 

Ora Chopard 201-Carat është një kryevepër e veçantë që u shit për 25 milionë dollarë në vitin 2000, duke e bërë atë orën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand. Vetë ora përmban 201 karat diamante, duke përfshirë tre diamante të mëdhenj në formë zemre që rrethojnë vetë faqen e orës: një diamant rozë 15 karatësh, një diamant blu 12 karatësh dhe një diamant të bardhë 11 karatësh.

Fytyra e orës dhe rripi i orës janë 163 karat diamante të bardhë dhe të verdhë, të gjitha të vendosura në një byzylyk dhe kuti ari të bardhë. Kjo është një nga orët më ekstravagante dhe më të guximshme të krijuara ndonjëherë nga një orëpunues, dhe luksi dhe rrallësia e pjesës reflektohen në çmimin e saj. Ora Chopard 201-Carat nuk është vetëm një vepër arti, por edhe një mrekulli teknike. Ora mundësohet nga një lëvizje mekanike me një ndërlikim tourbillon, e cila është e dukshme përmes një kaseje kristali safiri prapa.

 

2. Unaza Chopard Blue Diamanti

 

Një nga bizhuteritë më të shquara të krijuara ndonjëherë, Unaza e Diamantit Blu Chopard përmban një diamant blu mahnitës 9 karatësh, i cili është jashtëzakonisht i rrallë dhe i vlefshëm. Diamanti është vendosur në një trekëndësh diamantësh të vegjël të bardhë mbi një rrip pave prej ari të bardhë 18 karatësh për të krijuar një artikull të mrekullueshëm të bizhuterive të shkëlqyera.

Unaza Chopard Blue Diamond u shit në një ankand të Sotheby’s për mbi 16 milionë dollarë , duke e bërë atë një nga unazat më të shtrenjta të diamantit Chopard të shitura ndonjëherë në ankand.

Unaza Blue Chopard Diamanti është një kryevepër e vërtetë e dizajnit të bizhuterive dhe pa dyshim një nga diamantet më të shtrenjta blu të shitura ndonjëherë në mbarë botën. Kjo stoli e jashtëzakonshme mbetet e kërkuar nga koleksionistët dhe njohësit. Sot, thuhet se është në posedim të familjes Scheufele, e cila tani është bashkëpronarë e markës Chopard.

 

3. Set vathësh Chopard me 62 opale

 

Seti i vathëve Chopard me 62 opale është një palë vathë diamanti të përputhur të stolisur me 62 opale dhe të vendosura në ar të zbukuruar. Seti u vesh në mënyrë të famshme nga Cate Blanchett në Oscar Awards 2014 dhe vlerësohet në rreth 18 milionë dollarë , duke e bërë atë një nga bizhuteritë më të shtrenjta të veshura ndonjëherë në Oscars.

Vlera e këtij grupi vathësh është pa dyshim e fryrë për shkak të kësaj, si dhe prejardhjes etike të diamanteve dhe metaleve të përdorura në grup. Seti i vathëve Chopard me 62 opale është një shembull i shkëlqyeshëm i bizhuterive të qëndrueshme të larta që Chopard është angazhuar për të krijuar vitet e fundit.

 

4. Gjerdan Chopard Emerald dhe Diamanti

 

Gjerdani Chopard Superb Diamanti dhe Emerald është një gjerdan i mrekullueshëm që përmban një grup mahnitës diamantesh dhe smeraldi. Qendra e gjerdanit përmban një smerald të madh në formë dardhe të rrethuar nga një aureolë diamante të bardhë të varur për të krijuar një pikë qendrore të habitshme. Në total, gjerdani krenohet me rreth 191 karat smerald kolumbian të gjelbër dhe 16 karat diamante të bardhë.

Është e vështirë të japësh një vlerë të saktë për gjerdanin e smeraldit dhe diamantit Chopard sepse është një pjesë e veçantë, por mendohet se vlerësohet rreth 3 milionë dollarë , duke e bërë atë një varëse Chopard jashtëzakonisht të rrallë dhe të kërkuar. Diamantet e paraqitura në gjerdan janë, si shumë gurë të çmuar të bizhuterive Chopard, të minuara në mënyrë të qëndrueshme dhe me cilësi të lartë, duke krijuar një pamje të bukur, me teksturë, me ngjyra të gjelbra të gjelbra.

 

5. Orë Chopard Happy Diamond

 

Një nga pjesët më të shtrenjta Chopard të shitura ndonjëherë në ankand është Chopard Happy Diamond Watch, një orë dore e veshur me diamant që u shit në shtëpinë e ankandit Christie për 1.67 milionë dollarë në Gjenevë në 2015.

Ora në vetvete është unike dhe përmban një numërues rrethor diamanti të vendosur nën një ndarje me xham që përmban pesë rrota diamanti lundrues me prerje rrethore. Secila prej tyre kufizohet nga diamante të zbukuruara me prerje markeze rozë që peshojnë afërsisht 2,62 karat, si dhe diamante të zbukuruara blu të gjalla me prerje markezë që peshojnë rreth 1,48 karat. Ora është e vendosur në platin dhe ar, dhe dizajni i saj ka disa ngjashmëri me artikujt e tjerë të koleksionit ‘Happy’ Chopard.

 

6. Orë Chopard Super Ice Cube

 

Duke nxjerrë në pah sofistikimin dhe stilin, ora Chopard Super Ice Cube është ora e dytë më e shtrenjtë e Chopard e krijuar ndonjëherë – megjithëse vlen shumë më pak se ora 201 karatësh me një çmim relativisht modest 1.1 milion dollarë .

Ora përmban një dizajn unik, gjeometrik që është sa elegant dhe modern. Është punuar nga diamante me cilësi të lartë që janë gdhendur dhe formësuar që të ngjajnë me kube akulli. Diamantet janë vendosur rreth një numri katërkëndësh dhe dore, të cilat të dyja janë të formuara nga ari i bardhë i veshur me më shumë diamante. Ora peshon gjithsej 60 karat dhe ka një fytyrë kristali safiri kundër gërvishtjeve.

Një arritje e horologjisë dhe bizhuterive, ora Chopard Super Ice Cube tregon se sa inovativ është dizajni Chopard. Përveçse duket tërheqëse në kyçin e dorës, kjo orë e shkëlqyer ofron gjithashtu funksionalitet modern si rezistencë ndaj ujit deri në 160 këmbë.

 

7. Chopard Secret Watch

 

Më tej është një tjetër orë nga Chopard, këtë herë e njohur si Chopard Secret Watch. Chopard Secret Watch është një orë e mrekullueshme e zbukuruar me diamant që vlerësohet rreth 508,000 dollarë .

Chopard Secret Watch është emëruar pas derës së varur të veshur me diamant që mbulon numrin e përparmë të orës. Chopard krijoi vetëm dy orë Secret, gjë që rrit vlerën e artikullit dhe e bën atë një pjesë të kërkuar nga koleksionistët. Vetë ora është gjithashtu e mbushur me gurë të çmuar dhe diamante, dhe numri është i mbuluar me diamante pavé.

Kutia e orës është e vendosur me gjithsej 19 karat diamante të prera në baguette, prerje brilante dhe katrore. Ora Sekrete Chopard është një dëshmi e elegancës së përjetshme të bizhuterive Chopard, si dhe e tërheqjes së saj për burrat dhe gratë.

 

8. Syze dielli Chopard

 

Përveç krijimit të orëve dhe bizhuterive luksoze, Chopard ka bërë emër duke krijuar aksesorë të mbushur me diamante, duke përfshirë një palë syze dielli luksoze të veshura me diamante. Me vlerë 400,000 dollarë , këto janë syzet e diellit më të shtrenjta në botë.

Syzet e diellit janë bërë nga 60 gram ari 24 karat dhe të zbukuruara me 51 diamante, të cilat janë vendosur jashtëzakonisht afër njëra-tjetrës – shumë më tepër sesa në mjedisin tradicional të pave. Kjo i lejon gurët të krijojnë një sipërfaqe të butë që lejon dritën të shkëlqejë përmes saj.

I ekspozuar për herë të parë në Dubai në The One and Only Royal Mirage më 14 maj 2012, dizajni dhe krijimi i syzeve të diellit Chopard, syzet e diellit më të shtrenjta në botë, tregon se sa i gatshëm është Chopard për të shtyrë kufijtë dhe për të krijuar pjesë të guximshme të deklaratave.

 

9. Orë Chopard LUC Tourbillon Baguette

 

Chopard LUC Tourbillion Baguette është një orë me edicion të kufizuar që kombinon horologjinë e qindra viteve me modën bashkëkohore të bizhuterive. Ora ka lëvizjen mbresëlënëse LUC 02.01-L të certifikuar me kronometër, e cila nënkupton matjen e saktë të kohës dhe mban vulën e Poincoinde Genéve.

Ora mendohet të kushtojë rreth 240,000 dollarë , pa dyshim sepse është e veshur me mbi 300 diamante të prera në baguette që peshojnë gjithsej 27 karat. Chopard prodhoi vetëm 25 orë LUC Tourbillion Baguette, duke e bërë këtë orë sa të hollë dhe të rrallë.

Ora Chopard LUC Tourbillion Baguette është bashkimi i përsosur i dizajnit Chopard dhe horologjisë së ekspertëve. Kjo orë do t’u tërheqë njëlloj koleksionistëve të interesuar për orët e dorës të punuara mirë, si dhe ata që tërhiqen nga gurët e çmuar dhe bizhuteritë e rralla.

 

10. Chopard Imperiale Quartz 28 mm Ar i Bardhë

 

Hyrja e fundit në këtë listë është një tjetër orë Chopard, këtë herë Chopard Imperiale Quartz 28 mm Ari i Bardhë. Kjo orë dore Chopard vlerësohet të jetë me vlerë rreth 90,000 dollarë , duke e bërë atë një pjesë relativisht modeste në krahasim me shumë orë të tjera Chopard.

Chopard Imperiale Quartz 28 mm Ari i Bardhë është një orë e vogël që është krijuar kryesisht për femra. Pjesa është e mbuluar plotësisht me diamante të bardhë të shtruar, të prera shkëlqyese, gjithsej 9,61 karat, dhe është vendosur në ar të bardhë 18K. Kurora dhe foletë e larjes janë të përfunduara me diamante të përmbysur dhe – për shkak se Chopard nuk e harron kurrë funksionalitetin edhe kur ata krijojnë pjesë të bukura si kjo – ora është gjithashtu rezistente ndaj ujit deri në 50 metra.

 

Koleksionet e bizhuterive Chopard

 

Sot, Chopard është më i famshëm për orët e tij luksoze të nivelit të lartë, por gama e tij përfshin gjithashtu koleksione të bukura bizhuterish, duke përfshirë unazat e diamantit Chopard dhe gjerdanët e diamantit. Lexoni më shumë për disa nga koleksionet më të njohura dhe më të dashura të bizhuterive Chopard më poshtë.

 

1. Orë Chopard

 

Chopard është më i famshëm për prodhimin e orëve dhe orëve të bukura, të cilat kompania i ka krijuar që nga shekulli i 19-të. Shumë nga pjesët më të shtrenjta Chopard janë orët e dorës, të cilat kombinojnë bizhuteritë dhe gurët e çmuar me matjen e saktë të kohës dhe saktësinë.

Chopard krijon ora për burra dhe gra, me orët e dorës për burra që peshojnë zakonisht pak më të rënda se koleksionet më të vogla të grave. Disa nga më të famshmit Orë Chopard Linjat përfshijnë koleksionin Happy Diamonds, një koleksion ikonë i njohur për dizajnin lozonjar dhe elegant me diamante në çdo orë, dhe koleksionin LUC, i quajtur pas themeluesit të Chopard dhe i njohur për ofrimin e nivelit më të lartë të ekspertizës teknike dhe lëvizjeve precize.

Koleksioni i orëve Alpine Eagle nga Chopard është frymëzuar nga bukuria e Alpeve Zvicerane, dhe çdo orë Alpine Eagle përmban një dizajn unik me një numërues me teksturë që të kujton irisin e një shqiponjeje. Koleksioni Alpine Eagle përfshin ora për burra dhe gra, me opsione që variojnë nga ato sportive në ato të zbukuruara.

Shumëllojshmëria e koleksioneve të orëve të Chopard e bën Chopard një nga prodhuesit më të famshëm të orëve sot në botë, i njohur për koleksionet e orëve luksoze që tërheqin blerësit që vlerësojnë stilin, bukurinë, saktësinë dhe praktikën.

 

2. Unaza Chopard

 

Chopard ka krijuar bizhuteri të shkëlqyera që nga vitet 1970, duke përfshirë unazat e diamantit Chopard dhe unazat e futura me gurë të tjerë të çmuar. Të gjitha unazat Chopard janë punuar me të njëjtën vëmendje ndaj detajeve si orët e tyre, dhe disa nga koleksionet më të njohura të unazave Chopard përfshijnë koleksionin Happy Hearts, koleksionin Ice Cube dhe koleksionin Happy Diamonds.

Koleksioni Happy Hearts është një koleksion ikonik i unazave Chopard me motive në formë zemre të stolisur me diamante dhe gurë me ngjyra. Frymëzuar nga temat e dashurisë dhe gëzimit, unazat Happy Hearts janë delikate dhe tërheqëse në të njëjtën masë dhe janë të njohura si dhurata romantike.

Një tjetër koleksion i njohur i unazave të diamantit Chopard është koleksioni Happy Diamonds. Happy Diamonds janë unaza Chopard me diamante lundruese të vendosura në një mënyrë që lejon që diamantet të lëvizin lirshëm brenda mjedisit. Unazat Happy Diamonds janë lozonjare, elegante dhe të përjetshme, dhe ato vijnë në shumë forma, duke përfshirë zemrat dhe lulet.

Së fundi, koleksioni i unazave të Chopard’s Ice Cube është një koleksion unik që ndan një stil të ngjashëm me orën e famshme Chopard Ice Cube. Çdo unazë Ice Cube është bërë nga blloqe ari të cilësisë së lartë dhe ka një dizajn të pastër dhe modern. Këto unaza janë perfekte për klientët që preferojnë një dizajn minimalist.

 

3. Fejesa & bandat e dasmave Chopard

 

Përveç krijimit të unazave për veshjet e përditshme dhe raste të veçanta, Chopard dizajnon dhe krijon unaza të bukura fejese dhe fashat martese Chopard për burra dhe gra. Çdo unazë martese ose unazë fejese Chopard është bërë me të njëjtën vëmendje të hollë ndaj detajeve si vargjet e tjera të Chopard, dhe unazat e fejesës Chopard janë bërë me një shumëllojshmëri dizajnesh, duke përfshirë unazën Chopard Ice Cube ose unazën Chopard For Ever.

Shumica e unazave të fejesës Chopard përmbajnë një diamant të mrekullueshëm të bardhë ose një numër diamantesh të bardhë më të vegjël në një ambient pave. Një koleksion i njohur i unazave të fejesës nga Chopard është koleksioni For Ever. Ky koleksion përmban dizajne elegante, minimaliste me fokus në diamantet me cilësi të lartë. Koleksioni For Ever është perfekt për ata që duan një unazë fejese të përjetshme dhe elegante që do t’i rezistojë kohës.

Përveç unazave të fejesës, Chopard ofron gjithashtu një sërë bandash martese dhe unazash martese që janë po aq mahnitëse. Koleksioni Ice Cube përmban shirita në formë katrore që janë punuar nga ari i bardhë, rozë ose i verdhë 18 k. Dizajni gjeometrik i koleksionit Ice Cube është perfekt për ata që duan një bandë dasmash moderne dhe bashkëkohore Chopard.

 

4. Gjerdan Chopard

 

Si dhe vathët dhe unazat e diamantit Chopard, Chopard krijon gjerdan dhe varëse të bukura prej diamanti. Blerësit duke shfletuar për një varëse Chopard mund të gjejnë pjesë të mrekullueshme, unike që kanë temat dhe dizenjot e firmës së markës, duke përfshirë varëse në vargjet Happy Hearts, Happy Diamonds dhe Ice Cube. Secili prej këtyre stileve është i veçantë, ndërsa është ende i njohur Chopard.

Gjerdanët Chopard Happy Hearts, si sende të tjera nga koleksioni Happy Hearts, të gjitha paraqesin simbole të zemrës së ëmbël dhe bukuri të varura në zinxhirë prej ari të bardhë ose rozë. Të disponueshme në ngjyra dhe stile të shumta, gjerdanët e diamantit Chopard Happy Hearts janë një zgjedhje popullore dhuratash për raste romantike, duke përfshirë përvjetorët dhe ditën e Shën Valentinit, megjithëse ato nuk jepen ekskluzivisht si dhuratë romantike.

Gjerdanët Happy Diamonds të Chopard janë një tjetër dizajn popullor, dhe çdo gjerdan Happy Diamonds përmban diamante verbuese që vezullojnë midis dy kristaleve. Si një nga koleksionet më të famshme të Chopard, gjerdanet Happy Diamonds simbolizojnë luksin dhe elegancën. Ky koleksion është i disponueshëm në një sërë stilesh dhe ngjyrash, duke përfshirë të bardhën, të verdhën dhe ari rozë dhe platinin.

Së fundi, varëse Chopard Ice Cube janë gjerdan të bukur diamanti që kanë dizajnin tradicional Chopard Ice Cube. Çdo gjerdan Ice Cube është zbukuruar me diamante të vegjël të prerë në katrorë kub që ngjajnë me kube akulli. Duke përputhur me koleksionet e orëve dhe unazave të Chopard-it, gjerdanët Ice Cube janë bashkëkohorë dhe minimalistë.

 

5. Byzylykë Chopard

 

Ashtu si vargjet e tjera të bizhuterive të Chopard, byzylykët Chopard janë në dispozicion në një numër koleksionesh duke përfshirë Happy Hearts, Happy Diamonds, Ice Cube dhe Precious Lace. Gama e byzylykëve të Chopard është elegante dhe moderne, duke kombinuar dizenjot e ndërlikuara të markës me prerjet dhe stilet bashkëkohore.

Byzylykët Precious Lace Chopard janë byzylykë të hollë dhe delikate që përmbajnë diamante të hollë, të lehtë dhe metale të çmuara në dizajne të rastësishme që mund të vishen si për raste të veçanta ashtu edhe të kombinohen me veshjet e përditshme. Byzylykët me dantella të çmuara janë në dispozicion si në ar rozë ashtu edhe në ar të bardhë dhe në dizajne me diamante dhe rubin.

Byzylykët Happy Hearts, si gjerdanët dhe orët Happy Hearts, kanë dizenjot e zemrës së markës në rrathë të thjeshtë që mund të vishen çdo ditë. Byzylykët Happy Hearts janë të disponueshëm me një larmi gurësh të çmuar dhe gurë të çmuar, duke përfshirë oniksin, malakitin dhe nënën e perlës, dhe të gjithë byzylykët Happy Hearts janë gjithashtu të stolisur me diamante.

Së fundi, një tjetër koleksion i njohur i byzylykëve Chopard është gama Happy Diamonds. Ashtu si pjesët e tjera të Chopard Happy Diamonds, byzylykët Happy Diamonds përmbajnë diamante të hollë të rrethuar nga kristale safiri dhe gama e byzylykëve Chopard Ice Cube ka të njëjtin dizajn kub bashkëkohor si pjesët e tjera të këtij koleksioni.

 

6. Vathë Chopard

 

Krahas byzylykëve, unazave dhe gjerdanëve Chopard, kompania prodhon edhe vathë të bukur diamanti në grupe të ngjashme. Vathët me diamant Chopard janë të disponueshëm në koleksione të shumta duke përfshirë vathët Happy Hearts, Ice Cube dhe Precious Lace. Ashtu si shumica e pjesëve Chopard, vathët Chopard përmbajnë diamante të vegjël, të bardhë dhe xhevahire të tjera të çmuara të formuara në dizajne dhe modele unike.

Koleksioni Happy Hearts përmban gurë të çmuar dhe gurë mahnitës në formë zemre, të prera në forma zemre, ndërsa vathët Chopard Precious Lace përfshijnë grupe që përputhen me dizajne të ndërlikuara diamanti të formuara në lule dhe forma të tjera delikate. Ashtu si modelet e tjera të bizhuterive Chopard në gamën e Ice Cube, vathët Ice Cube janë vathë bashkëkohorë diamanti me diamante të prera katrore të vendosura në ar të bardhë, të verdhë dhe rozë.

Vathët Chopard nga koleksionet Happy Hearts, Happy Diamonds, Ice Cube dhe Precious Lace mund të kombinohen me copa të tjera Chopard nga të njëjtat linja ose të kombinohen me copa luksoze nga bizhuteritë e tjera për një stil përzierjeje dhe ndeshjeje sipas porosisë.

 

Tre gjëra që mund të mos i dini për Chopard

 

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth markës Chopard, këtu janë tre gjëra që mund të mos i dini tashmë për prodhuesin e orëve luksoze dhe argjendarët.

 

1. Chopard është e përkushtuar për të transformuar qëndrueshmërinë e luksit

 

Gjatë dekadës së fundit, Chopard ka dyfishuar përpjekjet e saj për të praktikuar orët etike dhe minierat, dhe këto diamante dhe metale etike shkojnë në prodhimin e unazave të qëndrueshme të diamantit Chopard dhe gjerdanëve të diamantit Chopard. Chopard ka shkuar përtej dhe përtej skemës së certifikimit të procesit Kimberley, dhe në vitin 2013 kompania nisi programin e saj ‘Udhëtim drejt luksit të qëndrueshëm’ bazuar në tre shtylla: burimi etik i lëndëve të para, përpunimi i përgjegjshëm i materialeve dhe përdorimi i burimeve të rinovueshme të energjisë në prodhim.

Për të siguruar që kompania të përdorë vetëm ar dhe metale të tjera të çmuara me burim të përgjegjshëm në bizhuteritë e saj, marka ka krijuar partneritete të drejtpërdrejta me miniera dhe rafineri ari në Amerikën e Jugut dhe Afrikën Perëndimore, ku prodhohet një përqindje e madhe e arit në botë. Kompania kërkon gjithashtu që të gjithë furnizuesit e saj t’i përmbahen “Kornizës së Arit Etik Chopard”, e cila përcakton standarde strikte për përgjegjësinë mjedisore dhe sociale, si dhe të drejtat e njeriut dhe kushtet e punës.

 

2. Chopard ka një partneritet të gjatë me Festivalin e Filmit në Kanë

 

Chopard ka pasur një partneritet të gjatë me Festivalin e Filmit në Kanë, i cili është një nga festivalet më prestigjioze të filmit në botë. Marka ka qenë partneri zyrtar i festivalit që nga viti 1998, dhe bizhuteritë e saj janë kthyer në tapetin e kuq.

Si partneri zyrtar i Festivalit të Filmit në Kanë, Chopard është përgjegjës për dizajnimin dhe krijimin e trofeut të Palmës së Artë, i cili i jepet filmit më të mirë të festivalit. Trofeu është bërë nga 118 gramë ar të pastër dhe është një nga çmimet më të lakmuara në industrinë e filmit.

Përveç krijimit të trofeut të Palmës së Artë, Chopard gjithashtu dizajnon një koleksion unik të bizhuterive të larta çdo vit që do të vishen nga të famshëm në tapetin e kuq.

Koleksioni shpesh përmban pjesë të shkëlqyera që janë krijuar për të plotësuar magjepsjen dhe elegancën e festivalit. Marka ka bashkëpunuar me një numër të famshëm të njohur gjatë viteve, duke përfshirë Rihanna, Julianne Moore dhe Marion Cotillard, për të krijuar bizhuteri unike që kapin frymën e festivalit.

 

3. Chopard është ende në pronësi dhe drejtuar nga anëtarët e familjes së gjeneratës së katërt

 

Chopard është një shembull i rrallë i një marke luksoze që ka arritur të mbetet në pronësi të familjes dhe të funksionojë për katër breza. Kompania u themelua në 1860 nga Louis-Ulysse Chopard dhe që atëherë ajo ka mbetur në duart e familjes Chopard.

Sot, marka drejtohet nga Karl-Friedrich Scheufele dhe motra e tij, Caroline Scheufele, të cilët përfaqësojnë gjeneratën e katërt të familjes për të udhëhequr kompaninë. Karl-Friedrich Scheufele shërben si bashkë-president i markës dhe është përgjegjës për mbikëqyrjen e operacioneve të prodhimit të orëve të kompanisë, ndërsa Caroline Scheufele shërben si drejtore artistike dhe është përgjegjëse për dizajnin e bizhuterive dhe aksesorëve të markës.

Pavarësisht se është një markë luksoze globale me dyqane në mbarë botën, Chopard ka arritur të ruajë një ndjenjë familjare, me një theks të fortë te vlerat tradicionale dhe mjeshtëria. Kompania ka një reputacion për trajtimin e punonjësve të saj si familje, dhe shumë nga mjeshtrit dhe artizanët që punojnë për kompaninë kanë qenë me markën për dekada.

 

Kontaktoni

 

Nëse dëshironi të siguroni një kredi kundër bizhuterive Chopard , na kontaktoni sot në New Bond Street Pawnbrokers. Ne jemi një ekip i agjentëve pengues fitues të çmimeve në New Bond Street, Londër, dhe ne ofrojmë hua kundër bizhuterive të nivelit të lartë, duke përfshirë copat Chopard, Graff dhe Harry Winston.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority