fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

5 gjëra dhe fakte që nuk i dinit për orët Audemars Piguet


fakte dhe gjëra interesante rreth kompanisë Audemars Piguet

Nëse jeni adhurues i Audemars Piguet , mund të mendoni se dini shumë gjëra dhe fakte interesante për kompaninë.

Në të vërtetë, adhuruesit më të pasionuar të orës i dinë këto fakte argëtuese për kompaninë Audemars Piguet.

 

Këtu janë pesë fakte dhe sekrete interesante rreth orëve Audemars Piguet që ndoshta nuk i keni ditur.

 

Nëse ju pëlqejnë këto fakte interesante të Audemars Piguet, regjistrohuni në kanalin tonë në YouTube dhe në listën tonë të postës elektronike, ose shikoni faqen tonë të internetit për më shumë gjëra interesante rreth prodhuesve të orës luksoze.

 

1. Audemars Piguet është një biznes në pronësi familjare dhe ka qenë gjithmonë.

Jules Louis Audemars dhe Edward Auguste Piguet themeluan punëtorinë e tyre të prodhimit të orës në 1875 në Le Brassus, Zvicër, në Vallee de Joux afër Gjenevës. Atje, ata zhvilluan dhe ndërtuan orët e tyre të para të bëra me dorë që do të evoluonin në markën Audemars Piguet që njohim sot.

Fakt interesant, sot e kësaj dite, kompania është në pronësi familjare, siç ka qenë për afro 150 vjet.

Angazhimi i Audemars Piguet ndaj pavarësisë i lejon prodhuesit të orës luksoze të ruajë standardet dhe vlerat e tij vit pas viti, pavarësisht se çfarë po bën pjesa tjetër e tregut.

 

2. Audemars Piguet zhvilloi orën e parë të xhepit të skeletizuar.

Një tjetër gjë interesante që mund të mos e dini është se ora e parë e skeletizuar u lëshua në vitin 1760 nga prodhuesi i orës Andre Charles Caron, i cili la numrin jashtë orëve të tij për të ekspozuar mjeshtërinë e shkëlqyer mekanike brenda. Në vitin 1934, mbi 150 vjet më vonë, kompania Audemars Piguet vendosi ta çonte këtë koncept unik luksoz një hap më tej, duke lëshuar orën e parë të skeletizuar të xhepit.

Megjithëse orët e dorës në përgjithësi ishin bërë më të njohura se orët e xhepit, kjo risi transparente bëri bujë në tregun e orëve luksoze. Orët e skeletizuara janë ende jashtëzakonisht të njohura sot, veçanërisht në mesin e prodhuesve të orëve të nivelit të lartë si Audemars Piguet, Vacheron Constantin dhe të tjerë.

 

3. Audemars Piguet zhvilloi orën e parë sportive luksoze të bërë nga çeliku, Royal Oak.

Audemars Piguet po feston 50 vjetorin e orës origjinale Royal Oak. Fakt interesant: i lëshuar për herë të parë në 1972, Royal Oak ishte ora e parë sportive luksoze prej çeliku, dhe disa thonë se ishte ora e parë sportive luksoze.

Është interesante se Audemars Piguet nuk e bëri prototipin origjinal Royal Oak nga çeliku. Modeli i paraqitur nga Audemars Piguet në 1972, i quajtur atëherë Safari, ishte bërë nga ari i bardhë. Edhe modelet e çelikut të shitura për publikun kishin vida ari të bardhë, një prekje delikate e cilësisë për vëzhguesin e mprehtë.

Besoni apo jo, prototipi Royal Oak, i frymëzuar nga helmetat e zhytësve, u projektua vetëm një ditë para prezantimit të tij. Pavarësisht nga koha e tij e shkurtër e projektimit, Royal Oak vazhdon të jetë një klasik i përjetshëm.

Audemars Piguet përditësoi dhe ri-lëshoi Royal Oak në 1993, të quajtur Royal Oak Offshore. Kompania vazhdon të rishikojë dhe përmirësojë trashëgiminë Royal Oak me çdo përsëritje të re.

 

4. Ora Royal Oak shpëtoi kompaninë Audemars Piguet.

Pas gati 100 vitesh në biznes pa një sukses në treg, kompania Audemars Piguet pati vështirësi financiare. Por lëshimi i Royal Oak e ktheu valën në favor të këtij orëpunuesi historik.

Kompania Audemars Piguet nuk kishte qenë një hit i menjëhershëm, dhe as ora Royal Oak, së cilës iu desh më shumë se një vit për të shitur 1000 modelet e para te publiku. Në fund, çmimi astronomik – më shumë se dhjetëfishi i kostos së një Rolex Submariner në atë kohë – ishte i mjaftueshëm për të nxjerrë Audemars Piguet nga rrëmuja e tij financiare dhe në hartën e prodhuesve të orës luksoze.

 

5. Çdo orë Audemars Piguet është ende e punuar me dorë.

Jules Louis Audemars dhe Edward Auguste Piguet besonin në cilësinë e një ore luksoze të punuar me dorë. Edhe pse marka e tyre u rrit, ata zgjodhën t’i bënin orët e tyre me dorë në vend që t’i prodhonin ato në masë.

Deri më sot, një nga shenjat përcaktuese të orëve Audemars Piguet është arti i tyre i punuar me dorë. Pak prodhues të orës luksoze mund të përputhen me këtë nivel përkushtimi ndaj cilësisë dhe detajeve.

 

 

Si gjithmonë, nëse keni një Audemars Piguet që dëshironi të vendosni peng , kontaktoni ekipin tonë të orëve të shkëlqyera , i cili do të vlerësojë orën tuaj dhe do t’ju rekomandojë hapat e ardhshëm.

New Bond Street Pawnbrokers është një dyqan pengjesh i nivelit të lartë me qendër në Londrën Qendrore, duke ofruar kredi kundrejt një sërë orëve të shkëlqyera, duke përfshirë A Lange & Sohne, Breguet, Breitling, Bulgari, Cartier, Chopard, Harry Winston, Hublot, IWC, Jaeger LeCoultre, Omega, Panerai, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Tiffany, Ulysse Nardin, Urwerk, Vacheron Constantin, Van Cleef & Arpels, Audemars Piguet, Graff, Patek Philippe dhe Rolex, për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority