fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Një udhëzues i plotë për koleksionet e unazave Cartier që nga viti 2024


një koleksion i plotë i unazave Cartier që nga viti 2024

 

Table of Contents

Një histori e shkurtër e Cartier

 

E themeluar në Paris, Francë në 1847 nga Louis-François Cartier, marka Cartier ka qenë sinonim i dizajnit prestigjioz të bizhuterive dhe mbretërisë që nga krijimi i saj Mbreti Edward VII iu referua Cartier si ‘mbreti i bizhuterive’, duke porositur 27 diadema nga argjendaria në 1904. . Ky urdhër mbretëror u përhap si një zjarr i egër, duke e bërë Cartier në stoli du jour për familjet mbretërore në mbarë botën.

Ndërsa Cartier u shit nga familja në vitin 1964, biznesi ka vazhduar të rritet nga forca në fuqi, me dizajne ikonike në çast, punë me cilësi të jashtëzakonshme dhe standarde të jashtëzakonshme të ruajtura gjatë më shumë se 100 viteve shërbim.

Ndërsa Cartier u vu re për herë të parë për krijimin e orëve të dorës me cilësi të lartë, ato shpejt u diversifikuan në karfica, byzylykë dhe unaza – duke përfshirë unazën e fejesës Cartier të Grace Kelly në 1956, me një diamant mahnitës 12 karatësh të prerë smeraldi.

Historia e unazave Cartier

 

Cartier shpesh shoqërohet me gjerdanet e tyre të pabesueshme me orët e dorës elegante. Por përzgjedhja e tyre e frikshme e unazave të bukura, elegante dhe luksoze ari Cartier dhe unazave të argjendta Cartier për burra dhe gra nuk duhet të neglizhohet.

Si një argjendari, nuk është për t’u habitur që Louis-François Cartier ishte gjithashtu një mjeshtër ekspert kur bëhet fjalë për unazat e diamantit Cartier, me Unazën e Trinitetit Cartier që gjurmon origjinën e saj në 1924 – një nga koleksionet më të vjetra të njohura të Cartier.

Që nga ai koleksion i parë, shumë nga sferat e firmave të Cartier kanë përfshirë unaza të pabesueshme, shpesh të deklaruara – nga unaza Cartier Panther në vitet 1930 te unaza Cartier Love, byzylykët dhe vathët e viteve ’60. Me unazën Cartier Nail Ring dhe koleksionin e ri Clash Cartier Ring duke modernizuar tërësisht koleksionin me po aq vëmendje ndaj detajeve dhe luksit, Cartier vazhdon të jetë një histori suksesi mes bizhuterive. Për unazat e martesës me diamante luksoze, unazat e fejesës apo dhuratat unike, banda Cartier është vendi për të filluar.

 

Koleksionet më ikonë të unazave të Cartier

 

Unazat dhe bizhuteritë më të dallueshme të Cartier-it si për burrat ashtu edhe për gratë, duke përfshirë unazat e martesës dhe unazat e deklaratave Cartier, mund të ndahen në koleksione specifike, disa prej të cilave shtrihen në dekada më parë.

Nga bizhuteritë ikonike të unazës së dashurisë të veshur me diamant Cartier deri te unazat e pastra dhe të drejtpërdrejta të brezit Cartier për burra dhe gra, ka pasur shumë dizajne të pabesueshme, të njohura menjëherë të krijuara dhe të kuruara gjatë viteve nga bizhuteritë pas markës Cartier.

 

Këtu janë disa nga më të paharrueshmet, por edhe disa nga më të rejat:

 

1. Unaza Cartier Trinity

Ndoshta koleksionet më të vjetra të Cartier, unaza Cartier Trinity – dhe koleksioni i bizhuterive – daton në vitin 1924. Ndërsa jetëgjatësia e serisë është vetëm mbresëlënëse, është kuptimi i këtij dizajni pothuajse 100-vjeçar që e bën atë veçanërisht unik. Tre unazat e ndërlidhura të dizajnit përfaqësojnë secila diçka specifike – argjendi për miqësi, të verdhë për besnikëri dhe trëndafil për dashuri.

Me përfshirjen e një unaze floriri Cartier, një unaze ari Cartier dhe një unaze argjendi Cartier në një dizajn të vetëm, shpesh me një pluhur diamante, kjo unazë është sa luksoze aq edhe kuptimplote.

Me të tre nuancat e arit të përfshira në një copë, këto unaza Cartier janë gjithashtu shtesa të shkëlqyera për koleksione më të gjera. Ato përputhen pothuajse me çdo pjesë tjetër të Cartier, dhe disa në një sërë stilesh duke përdorur diamante dhe logon ikonike të Cartier.

2. Unaza Panthere de Cartier

Kafshët kanë qenë një pjesë masive e botës Cartier dhe asnjë kafshë nuk është më simbolike e markës së Cartier-it sesa pantera. Në vitin 1914, Louis-François Cartier porositi një vepër arti unike me një grua dhe panterë të bukur – duke përdorur atë frymëzim për të prodhuar një orë dore elegante që përputhet me njollat e bukura të lëkurës së panterës. Por obsesioni i Cartier për të gjitha gjërat e maces së madhe nuk u ndal me kaq.

Në vitin 1918, Jeanne Toussaint iu bashkua markës Cartier dhe shpejt fitoi pseudonimin “La Panthere”. Pasi u bë drejtoreshë kreative, një nga aktet e saj të para me krijimin e pjesëve elegante dhe të guximshme bazuar në adashin e saj. Me këtë lindi koleksioni Panthere de Cartier. Në vitin 1935 u lansua unaza e parë, duke përdorur smaltin e ndritshëm të artë dhe të errët për një përfundim me kontrast të lartë.

Ndërsa organizatorët e koleksionit Panthere dhe unazës unike të Cartier Panther nuk kanë më pjesë në procesin e dizajnit të Cartier, pantera vazhdon të jetë një pjesë e veçantë dhe ikonë e markës.

Unazat Cartier Panther shiten ende sot e kësaj dite, duke u mbështetur në origjinën mbresëlënëse dhe stilet unike të dizajnit të së kaluarës.

3. Unaza e dashurisë Cartier

Nëse keni dëgjuar për Cartier, keni dëgjuar për byzylykun Love. Kushëriri më i vogël i këtij dizajni ikonik është grupi i bukur i dasmës Cartier Love për burra dhe gra, duke ofruar të njëjtin dizajn ikonik në një shkallë të vogël.

E disponueshme në një gamë të artë të ndryshëm dhe me shumë karakteristika të ndryshueshme dizajni, unaza e brezit Cartier Love për burra dhe gra është një zgjedhje klasike për një unazë mode. Megjithatë, ajo është përdorur edhe si një unazë dashurie Cartier për grupin e dasmave për meshkuj.

Sa i përket kuptimit të koleksionit Cartier Love, çdo pjesë është e zbukuruar me zbukurime të stilizuara me vida. Ndërsa byzylyku ishte projektuar vetëm për t’u hequr nga një kaçavidë përkatëse, brezi Cartier Love është pak më pak kufizues. Megjithatë, ajo ka ende të njëjtin kuptim – dashuri e qëndrueshme dhe besnikëri, të shfaqura në dizajnin e saj pothuajse të dëlirësisë.

Një pjesë ikonë, dhe një që është ende e dashur dhe evoluar pas më shumë se 40 vjetësh.

4. Unaza Cartier Juste Un Clou

Me një emër që fjalë për fjalë do të thotë ‘vetëm një gozhdë’, unaza Cartier Juste un Clou është pikërisht ajo që mund të prisni. Edhe pse nuk u publikua deri në fillim të viteve 2010, ideja për unazën me temë gozhdë, e quajtur shpesh si ‘Unaza me vidë Cartier’, daton në vitet ’70.

Me origjinë nga byzylyku i thonjve i dizajnuar për Cartier nga Aldo Cipullo menjëherë pas suksesit të byzylykut Love, ky koleksion unik përfshin vathë, mansheta dhe gjerdan – si dhe vetë bandën ikonë Cartier.

Unaza Cartier Nail është e disponueshme në shumë variacione të ndryshme, nga botimet e zbukuruara me gurë të çmuar deri te dizajnet e pastër dhe të thjeshtë të arit të bardhë, të verdhë dhe rozë. Me një pamje moderne dhe një ndjesi të re paksa të pop-artit, këto pjesë luksoze kërkohen për pamjen e tyre unike dhe shpesh tërheqin koleksionistët falë modeleve të shumta që ofrohen – si dhe origjinës vintage të viteve 1970 të vetë gamës.

5. Unaza Clash de Cartier

Koleksioni më i fundit që vjen nga Cartier është Clash de Cartier, një seri unazash, byzylykësh, gjerdanësh dhe më shumë e frymëzuar nga punk-u. I prezantuar në vitin 2019, Clash de Cartier nuk është aspak vintage, por pikërisht këtu qëndrojnë frymëzimet e tij.

Një nga unazat më të reja dhe më mahnitëse që Cartier ka nxjerrë në 2022 është Clash de Cartier . Vjen në tre modele, por modeli me dy rreshta është krejt i ri. Ky version vjen me ngjyrë rozë të gjallë, një nga ngjyrat më në trend për bizhuteritë këtë vit, si dhe një opsion shtesë prej ari të bardhë, i cili është i disponueshëm si në përfundime rodium dhe jo rodium.

Ajo ka një gjerësi relativisht të madhe prej 9.2 mm, duke e bërë atë një unazë të spikatur për pamjen e zakonshme. Është ari i kombinuar 750/1000. Çmimi do t’ju kthejë 3,450 £, që është një shifër mjaft e përballueshme në krahasim me modelin më të shtrenjtë të unazës Clash de Cartier, e cila vlen pothuajse 20,000 £ me përfundimin e saj XL dhe perlat Tahiti, oniks dhe diamante.

Ekziston edhe modeli i rruazave dhe stufave i cili është i rangut të mesëm për sa i përket çmimeve prej 4,700 £, me veçorinë e tij unike të oniksit të brendshëm që i jep një pamje shumë të veçantë. Ne mendojmë se të dyja janë mahnitëse, veçanërisht të kombinuara me gjerdanin dhe vathët Clash de Cartier.

Kur bëhet fjalë për të gjithë koleksionin Clash du Cartier, dualiteti është një fokus kritik – përdorimi i stufave dhe rruazave në koleksion daton që nga puna e argjendarit në vitet 1930, si dhe guximi për të cilin Cartier është i njohur.

Si një gamë relativisht e re, Clash de Cartier nuk i ka fituar ende shiritat e saj si një seri ikonë unazash diamanti Cartier, por kjo nuk do të thotë që pjesët nuk janë një pjesë e vlefshme e historisë së markës. Me fokus në ofrimin e elementeve mashkullore dhe femërore – njësoj si unaza Cartier Love dhe koleksioni Cartier Juste un Clou, ka çdo indikacion që kjo gamë e re unazash me diamante mund të jetë po aq e kërkuar në vitet në vijim, si për burrat ashtu edhe për gratë. .

Ndërsa këto koleksione nuk mbulojnë çdo unazë të krijuar ndonjëherë nga Cartier, ato ofrojnë themelet për disa nga pjesët më të njohura të markës, të njohura menjëherë. Të cilat kanë shumë më shumë gjasa të përfshijnë vrapime të kufizuara, një herë dhe variacione sesa vargjet më pak të suksesshme nga bizhuteritë.

Cartier është gjithashtu i njohur për pjesët me porosi – kryesisht gjerdan dhe karfica – me copa që shpesh arrijnë çmime të pabesueshme në ankand për artikujt ose kompletet e njëhershme, veçanërisht brenda katalogut të tyre të mëparshëm, falë lidhjeve të tyre të shumta mbretërore dhe me fuqi të lartë.

 

6. Unaza Les Berlingots de Cartier

Gjithashtu të reja për Cartier janë unazat Les Berlingots de Cartier të cilat vijnë në një shumëllojshmëri opsionesh . Kalcedoni rozë është i preferuari ynë personal sepse është më i përballueshëm, me granatë dhe një brez të bukur rozë prej ari.

Modeli tjetër më i përballueshëm i linjës së re Les Berlingots është modeli i krizoprazës dhe ametistit me 2880 £. Ai gjithashtu përmban një brez rozë floriri, por tonet e gjelbër dhe vjollcë e bëjnë atë shumë më tepër një shije të fituar sesa versioni rozë.

I ngjashëm është versioni i arit të verdhë dhe malakitit që përmban ari të gjelbër dhe mahnitës. Kjo unazë Cartier është gjithashtu e vendosur me 12 diamante me gjithsej 0.33 karat. Ky Les Berlingtos mahnitës e sheh çmimin të ngritur në 4,650 £. Për 400 £ më pak, ju mund të zgjidhni versionin oniks që nuk bën kompromis me diamantet dhe ruan një fund të lë pa frymë.

Megjithatë, nëse diamantet janë ato që ju kërkoni, do të ishte më mirë të zgjidhnit versionin e arit të bardhë. Kjo gjithashtu përmban oniks, por i plotëson këto me 53 diamante, me një total prej 0,98 karatësh. Kjo unazë është e bukur dhe justifikon çmimin e saj prej 10,600 £.

 

7. Unaza Beautés du Monde

Një linjë krejt e re nga Cartier është seria Beautés du Monde , e cila është deri tani oferta më luksoze e unazave të tyre të reja me diamant. Duke filluar nga 61,500 £, janë tre në koleksion.

Të gjitha ato shfaqin tone mahnitëse rozë nga rubellitët dhe theksohen nga oniksi i zi. Banda është prej ari të bardhë dhe është e vendosur me 134 diamante për 1.44 karat. Të tre opsionet ofrojnë dizajne unike për zgjedhje në varësi të stilit tuaj, por më e shtrenjta do t’ju kushtojë 76,500 £.

 

8. TANK FRANÇAISE

Ora Cartier Tank është një nga pjesët më ikonike të modës bashkëkohore. Rripi i orës është modeluar sipas shkallëve të një tanku ushtarak. Ora Tank, e lëshuar në vitin 1917 gjatë Luftës së Parë Botërore, ishte revolucionare. Ai tërhiqej nga format gjeometrike të Art Deco-s dhe linjat e pastra të tankeve Renault të përdorura gjatë konfliktit.

Tank ka evoluar nëpër stile të ndryshme gjatë viteve, duke përfshirë Tank Louis Cartier dhe Tank Américaine, ekziston një stil që është veçanërisht i përshtatshëm për këdo që kërkon një grup martese Cartier: The Tank Française.

Tank Française u prezantua në vitin 1996, duke shfaqur një byzylyk metalik të hijshëm të integruar pa probleme në kasë. Megjithatë, ajo gjithashtu frymëzoi Unaza Tank Française, një shirit prej ari të bardhë me atë fije të paharrueshme ikonë tanku ushtarak. Për adhuruesit e orës, kjo unazë është thelbësore.

 

9. CARTIER D’AMOUR

Koleksioni Cartier d’Amour u frymëzua nga unaza ikonë e platinit e vitit 1938 me të njëjtin emër. Koleksioni mahnitës përmban gjerdan, vathë dhe byzylykë. Megjithatë, unaza e lëmuar e platinit është mishërimi i elegancës së thjeshtë. Krejtësisht i pashënuar nga jashtë, brenda unazës, do të gjeni një Cartier të gdhendur në mënyrë perfekte. Përsëri, thjeshtësia dhe diskrecioni janë emri i lojës.

Unaza e martesës Cartier nga ky koleksion d’Amour ka një çmim të arsyeshëm në pak më pak se 4000 dollarë. Megjithatë, vështirësia më e madhe qëndron në marrjen në dorë të një. Këto unaza të thjeshta janë shumë të kufizuara.

 

10. DIAMANTS LÉGERS DE CARTIER

Diamants Légers, që do të thotë “diamante të lehta”, është një nga koleksionet më të rafinuara dhe delikate të markës. Ndërsa shumë unaza fejese Cartier përdorin diamante, ky koleksion është veçanërisht i fokusuar në vendosjen e gurëve brenda bizhuterive delikate dhe minimale. Nuk është vetëm hiri dhe finesa e bizhuterive që janë të rëndësishme këtu; është gjithashtu aftësia e dritës për të kaluar nëpër diamante.

Koleksioni Diamants Légers përfshin varëse, gjerdan, vathë dhe byzylykë. Çdo pjesë është frymëzuar nga butësia me pupla. Megjithatë, unazat Cartier të koleksionit Diamants Légers janë spektatorët e vërtetë.

Për këdo që kërkon unazën perfekte të propozimit Cartier, ka dy opsione. E para është Unaza e përjetshme Diamants Légers de Cartier, e cila përmban një brez të hollë ari me një diamant të vendosur në korniza. Opsioni tjetër është Unaza e Hapur më moderne Diamants Légers de Cartier, me dy diamante të rrumbullakëta në skajet e kundërta të brezit të hapur.Nëse jeni në treg për një unazë nusërie Cartier, Banda Dasmash Diamants Légers de Cartier mund të jetë zgjidhja e duhur. Banda është e formuar nga ari i thjeshtë i stolisur me diamante të vendosura me delikatesë. Është një zgjedhje e pabesueshme si unazë martese apo përjetësie.

 

11. ÉCROU DE CARTIER

Koleksioni Écrou de Cartier është një linjë e guximshme dhe e gjallë që sfidon status quo-në. Pjesët brenda koleksionit janë bërë për të transformuar çdo ditë në të jashtëzakonshmen; në këtë rast, arra industriale (écrou në frëngjisht) bëhet simbol i stilit dhe elegancës.

Ndërsa koleksioni Écrou de Cartier përmban byzylykë dhe vathë, ka gjashtë unaza Cartier me çmime të ndryshme brenda këtij ikonik. vendosur. Opsionet e verdha, trëndafili dhe ari i bardhë vijnë në forma të ndryshme interesante, secila me arrën e pagabueshme të ngjitur në brez. Megjithatë, të Versioni rose gold dhe diamanti është më i habitshmi.

Unaza rozë prej ari dhe diamanti Écrou de Cartier vjen me 1,21 karat me 30 diamante të prera në baguette. Është shumë larg nga unaza tradicionale e propozimit të Cartier-it që mund të prisni, por kjo është krejtësisht çështja.

 

12. PANTHÈRE MAILLON

Maillon Panthere, frëngjisht për “Panther Link”, është një referencë për simbolin e fuqishëm dhe magnetik të markës, panterën, e cila u shfaq për herë të parë në 1914. E hijshme, elegante dhe e egër, kafsha ka dëshmuar një gur prove për markën për më shumë se një shekull.

Ashtu si pantera, unazat Maillon Panthere kanë të bëjnë me lëvizje të qetë dhe të lëngshme. Lidhjet e zinxhirit të ndërthurur janë të lëmuara, të rrumbullakëta dhe të bukura kundër lëkurës. Unazat përdorin gjithashtu metale të çmuara luksoze, si ari 18k, dhe kanë një shumëllojshmëri diamantesh, nga ato delikate deri tek ato të dukshme.

Zgjedhjet shtrihen edhe në rastin. Nëse jeni duke kërkuar për një grup fejese Cartier ose një unazë martese Cartier, ka diçka të veçantë që mund të gjeni. Ekzistojnë gjithashtu disa pjesë të deklaratave si Unaza Maillon Panthere, e cila është 1,26 karat e 175 diamante të shkëlqyeshme me gaz, ndriçues. Mund ta gjeni edhe në rozë, por gjetja e 30,000 dollarëve për të siguruar këtë bukuri mund të jetë sfida më e madhe.

 

Unaza Cartier Dasma dhe Fejese

Falë natyrës luksoze të bizhuterive të tyre, Cartier është një zgjedhje gjithnjë e popullarizuar për unazat e fejesës dhe martesës për burra dhe gra. Për nuset dhe dhëndërit e ardhshëm, unazat Cartier janë një zgjedhje e shkëlqyer, sepse ato shpesh rriten në vlerë me kalimin e kohës dhe janë një bizhuteri individuale e tyre.

Gama e fejesave dhe dasmave të tyre si për meshkuj ashtu edhe për femra përfshin disa nga koleksionet e tyre më të mira, përveç pjesëve unike me vlerën dhe sharmin e tyre.

1. Unaza Cartier për fejesa (burra dhe gra)

 

Pjesa më e madhe e ofertave të unazave të fejesës të Cartier për burra dhe gra përmban diamante të spikatur, shpesh në shirita të hollë – siç është rasti me gamë të unazave Etincelle de Cartier, të cilat janë të mbushura me gurë të çmuar luksoz në të gjithë grupin, si dhe një prerje në formë katrore. ose diamanti në formë dardhe.

Diamantet e tyre të stilit diamant janë gjithashtu një opsion i popullarizuar për çiftet e lumtura, por nuk do të ishte Cartier pa disa copa deklarate të hedhura në përzierje.

Gama Love Solitaire merr dizajnin klasik të unazës Cartier Love. Ai fut ose një diamant të vogël ose më të madh në qendër të dizajnit, duke e bërë atë ideal për qëllime fejese. Një Trinity Solitaire është gjithashtu një pjesë e gamës, me arin e trefishtë dhe diamantin e vetëm që ofrojnë një qasje unike për unazën e fejesës.

Sa i përket çmimit të një unaze fejese Cartier, ju po kërkoni në mijëra për shumë prej pjesëve të tyre ikonike – të cilat ia vlen investimi.

 

2. Unaza Cartier për Dasma

 

Siç do të pritej nga çdo bizhuteri e nivelit të lartë, Cartier gjithashtu disponon një gamë të gjerë unazash martese të përshtatshme brenda koleksionit të tyre. Sidoqoftë, varësisht se sa konvencionale është dasma, ndonjë nga unazat e shumta të bukura të markës mund të jetë grupi ideal i dasmave Cartier.

Unaza Trinity, në veçanti, e quajtur ndonjëherë edhe unaza e martesës ruse Cartier, është pjesa kryesore e dasmës nga Cartier. Me çdo unazë që përfaqëson përkushtimin dhe dashurinë, është e lehtë të kuptosh pse është një nga opsionet kryesore të Cartier-it për stolitë e dasmës – dhe pse ekzistojnë kaq shumë variacione në dizajn.

Unaza e grupit Cartier Love është një tjetër shembull klasik i një grupi martese nga argjendaritë luksoze, falë gjithçkaje që përfaqëson koleksioni. Cartier ka gjithashtu një gamë aktuale Cartier A’Amour, me banda të thjeshta dhe minimaliste që do të përputheshin në mënyrë të përkryer me një unazë fejese të zbukuruar me gurë të çmuar ose unazë të përjetësisë Cartier.

Me shumë variacione për pothuajse çdo çift, shumë prej modeleve që mbeten në koleksionin e sotëm janë vintage ashtu siç vijnë – me dizajne të pandryshuara që shtrihen deri në 100 vjet.

Unazat Cartier më të shtrenjta në botë që nga viti 2024

 

Cartier kryeson shumë lista për çmimet e ankandit të gjerdanëve dhe orëve të tyre të vjetër – por koleksioni i unazave të tyre mund të ketë gjithashtu një çmim të lartë. Këtu janë disa nga unazat më të vlefshme të krijuara ndonjëherë nga Cartier, shumë prej të cilave janë modele të njëhershme ose të kufizuara:

1. Unaza rubine Cartier Sunrise 30 milion dollarë

Duke marrë një vlerë mbresëlënëse prej 19.6 milionë paund në ankand në 2019, kjo perlë e kuqe gjaku është vërtet unike dhe e veçantë. Me një kornizë të bukur diamanti për të shoqëruar këtë perlë të madhe dhe tërheqëse. Në këtë rast, është gjëja e rrallë e pjesës dhe perlë e bukur që çon në një çmim kaq të konsiderueshëm – këto lloj rubinësh janë aq të kërkuar sa çmimi i tyre ka të ngjarë të rritet me kalimin e kohës gjithashtu.

Unaza rubine Cartier Sunrise Duke marrë një ankand mbresëlënës prej 19.6 milionë funte në 2019-ën, kjo gur i çmuar si gjaku është vërtet unik dhe i veçantë në llojin e tij. Me një kornizë të bukur diamanti për të shoqëruar këtë perlë të madhe dhe tërheqëse. Në këtë rast, është gjëja e rrallë e pjesës dhe perlë e bukur që çon në një çmim kaq të konsiderueshëm – këto lloj rubinësh janë aq të kërkuar sa çmimi i tyre ka të ngjarë të rritet me kalimin e kohës gjithashtu.

Burimi i imazhit: https://www.telegraph.co.uk/luxury/jewellery/worlds-expensive-gemstones/expensive-gemstones-sunrise-ruby/

2. UNAZË KARTIER DIAMANTI BLU SKY BLU – 19 milion dollarë

Sky Blue Diamond Cartier është një unazë diamanti 8 karatësh në formë katrore me ngjyrë blu të zbukuruar me cilësi të jashtëzakonshme. Ai doli nën çekiç në 2016 me një çmim të vlerësuar nga 15 deri në 25 milionë dollarë. Ai u ul përafërsisht në mes të atij diapazoni kur u kap për 19 milionë dollarë .

Sotheby’s e përshkroi ngjyrën e diamantit si “blu qiellore e qartë”. Në të vërtetë, ka diçka tjetër të botës për freskinë e ngjyrës qiellore të unazës. Diamantet blu janë jashtëzakonisht të rrallë, veçanërisht në këtë madhësi, gjë që shpjegon çmimin e pabesueshëm.

 

3. Unaza e fejesës së Grace Kelly – 4 milion dollarë

Nuk mund të përmendësh unazat Cartier pa përmendur Grace Kelly. Banda e saj elegante e diamantit me prerje smeraldi u punua me dorë nga argjendarët mjeshtër në Cartier në vitet 1950, me një kufi prej dy diamante të bukur baguette.

Unazat Cartier nuk janë shumë më të mëdha dhe më të guximshme se kjo. Kur Grace Kelly takoi Princin Rainier III të Monakos në Festivalin e Filmit në Kanë në vitin 1955, dyshja u dashuruan menjëherë me njëri-tjetrin. Shtatë muaj më vonë, princi fluturoi në atdheun e saj për t’i propozuar martesë, e cila është si një skenë nga një romancë hollivudiane.

Unaza që Princi Rainier III i dha Kelly-t ishte një diamant 10,48 karatësh, duke e bërë atë ndoshta grupin më spektakolar të fejesës Cartier të të gjitha kohërave. Me vlerë 4 milionë dollarë në atë kohë, në tregun e sotëm, një unazë e këtij kalibri do të kushtonte më shumë se 40 milionë dollarë. Dyshja ishin të lumtur të martuar deri në vdekjen e Kelly në 1982 pas komplikimeve nga një aksident me makinë.

Unaza e fejesës së Grace Kelly

4. Unaza CARTIER SMERALD DHE DIAMAND 3.6 milion dollarë

 

Në shtëpinë e ankandit Sotheby në Nju Jork në fund të vitit 2020, një unazë mahnitëse smeraldi dhe diamanti Cartier doli në shitje. Vlerësimet para ankandit sugjeruan se shitësi mund të priste rreth 1 milion dollarë për unazën. Megjithatë, shkoi për 3.5 milionë dollarë.

Smeraldi është 21,86 karat. E prerë në formë smeraldi dhe e zbuluar në Kolumbi, unaza ishte montuar në ar të verdhë. Ndërsa unaza nuk ishte e përsosur për sa i përket standardeve të përpikta të vlerësimit të diamantit, pamja e saj befasuese ishte e mjaftueshme për të kthyer kokën dhe për të hapur kuletat.

Smeraldi erdhi nga koleksioni i Cecile Zilkha, gruaja e financierit amerikan me origjinë nga Iraku, Ezra Zilkha.

 

5. Unaza CARTIER ROYAL BLU SAPFIRI 3.3 milion dollarë

 

Kjo unazë e pabesueshme safiri birmane doli në ankand në ankandin e Sotheby’s New York Magnificent Jewel. Nuk ishte pa vend. Safiri i prerë smerald, një monstruoz 33,51 karat, ishte nga koleksioni Constance Prosser Mellon.

Sipas Sotheby’s, unaza ishte “adhuruar dhe dashur nga matriarkët e familjes Mellon për dekada”. Një vlerësim i para-shitjes prej nën 2 milion dollarë u tejkalua shpejt në ankand, me këtë grup mahnitës të fejesës Cartier që u shit për 3.3 milionë dollarë .

 

6. UNAZË KARTIER MAGNIFICENT DIAMAND 3.2 milion dollarë

 

Në nëntor 2022, një grup fejese 33.13 Cartier doli në shitje në Sotheby’s Gjenevë. Unaza u quajt Diamanti i Madhërishëm, dhe është më se e fituar këtë emër. Guri mahnitës qendror i prerë me hapa me një montim diamantesh baguette të ngushta është absolutisht i paharrueshëm.

Raporti i GIA sugjeron që ky gur me ngjyrë D shumë pak i përjashtuar mund të bëhet i përsosur nga brenda me pak lustrim. Vlerësimi i para-shitjes sugjeroi se unaza mund të kapte rreth 3.8 milionë dollarë. Në fund, shkoi për rreth 3.2 milionë dollarë , duke e bërë atë një nga unazat më të shtrenjta Cartier të të gjitha kohërave.

 

 

Si të dalloni nëse një unazë Cartier është origjinale

çfarë-lloji-e-xhevahire-cartier-mund-ju-ju-huazoni kundër

Është një përfundim i gabuar se një nga markat më të njohura të bizhuterive luksoze në botë ka shumë imitues dhe si i tillë, është e domosdoshme të siguroheni që pjesët tuaja Cartier të jenë reale. Koleksioni Cartier Love Ring për burra dhe gra, në veçanti, ka shkaktuar shumë mashtrime dhe falsifikime, të cilat mund të jenë një gabim i kushtueshëm për blerësit e painformuar. Këto janë disa nga mënyrat se si mund të siguroheni që unaza juaj Cartier është e vërtetë:

1. Paketimi

 

Nëse unaza juaj Cartier ka ende paketimin e saj origjinal, mund të jetë e lehtë të dallosh një të vërtetë nga një false. Në mënyrë tipike, logoja e Cartier do të përfshihet brenda kutisë së unazës dhe cilësia e pëlhurave dhe kamoshi që përdoren për paketim do të jetë shumë e lartë. Duhet të keni një certifikatë autenticiteti brenda paketimit tuaj, gjë që rrit gjasat që unaza juaj Cartier të jetë origjinale.

2. Logot dhe shenjat dalluese

 

Në varësi të moshës dhe llojit të unazës Cartier që keni, shenjat dalluese do të përfshihen në brendësi të vetë unazës. Kjo do të përbëhet nga logoja e Cartier, dhe gjithashtu numri serial i vetë unazës për pjesët moderne. Madhësia e unazës Cartier mund të përfshihet gjithashtu në brendësi. Të gjitha shkronjat e përdorura për shenjat dalluese janë të qëndrueshme dhe me të njëjtën thellësi, ndërsa te falsifikimet ato mund të jenë më pak të qëndrueshme.

3. Cilësia e materialit

 

Unazat Cartier janë bërë me një standard të lartë, shpesh me ar 18 karat ose më të lartë në disa raste. Për shembull, të gjitha versionet e arit të unazës Cartier Love janë prej ari 18 k të verdhë, të bardhë ose rozë. Ky është i njëjti rast nëse është një version i unazës Cartier për burra ose gra, dhe e njëjta gjë vlen edhe për koleksionet më të gjera të disponueshme nga Cartier.

Sa kushtojnë unazat Cartier që nga viti 2024?

Shitja kundrejt pengjeve të bizhuterive Cartier

Unazat Cartier vijnë në forma, madhësi dhe dizajne të ndryshme dhe përdorin një gamë të gjerë materialesh dhe gurësh. Si i tillë, çmimet ndryshojnë shumë nga pjesa në copë. Megjithatë, nëse i ndajmë këto unaza në kategori, mund të fillojmë të kuptojmë se sa mund të prisni të paguani për një grup Cartier.

 

1. Banda të thjeshta Cartier

Ju mund të gjeni një unazë të thjeshtë nusërie Cartier për vetëm 1000 dollarë direkt nga faqja e internetit e Cartier. Opsionet tuaja në këtë pikë çmimi janë zakonisht ari rozë ose i verdhë. Unazat e thjeshta platini Cartier do të kushtojnë më shumë se 1150 dollarë.

Bandat e dasmave Love ose Panthere Cartier fillojnë nga rreth 1500 dollarë. Ju mund të gjeni një unazë Cartier Trinity për rreth 2,000 dollarë, por çmimet së shpejti rriten pasi modelet bëhen më komplekse.

Koleksione të ndryshme, si Just un Clou, Ecrou de Cartier dhe C de Cartier, do të fillojnë me mbi 3000 dollarë për shkak të mjeshtërisë dhe dizajnit të tyre të hollë.

 

2. Bandat e dasmave Diamond Cartier

Bandat e dasmave Cartier Love me diamante fillojnë nga rreth 5000 dollarë dhe rriten në çmim bazuar në dizajnin dhe cilësinë e diamanteve. Bandat e dasmave Broderie de Cartier do të kushtojnë rreth 8,000 dollarë në tregun e sotëm, me koleksionet e tjera të unazave të nusërisë Cartier, si Enticelle de Cartier, duke i kaluar 10,000 dollarë e më shumë.

 

3. Unaza fejese Cartier

Unazat e fejesës Cartier gjithashtu ndryshojnë shumë në çmim. Një unazë propozimi Cartier e nivelit fillestar do të kushtojë shumë 3000 dollarë për një diamant 0,16 karatësh. Një diamant balerine 0,49 karat do të kushtojë më shumë se 8,000 dollarë, ndërsa diamantët me gurë të jashtëzakonshëm kushtojnë rreth 20,000 deri në 30,000 dollarë.

 

Si e ruan Cartier imazhin e tyre

agjensitë e pengut të rrugëve të reja të kartierit

Ndërsa unaza Cartier Love për femra dhe meshkuj do të thotë dashuri dhe besnikëri, Cartier ka disa mjete të zgjuara për të ruajtur imazhin e tyre luksoz. Është mirë e pranuar që kërkesa për bizhuteri Cartier tejkalon ofertën, duke treguar se ato kanë inventar të pakët. Megjithatë, kjo realizohet nga Cartier duke hequr rregullisht mallrat e tyre nga qarkullimi.

Duke kufizuar bizhuteritë e tyre, Cartier zvogëlon mundësinë që dikush të blejë një unazë dhe ta shesë atë me një çmim të volitshëm. Kompania madje do të blejë pjesë të cilësisë së mirë, të cilat rrisin në mënyrë drastike vlerën e atyre në qarkullim. Kjo praktikë është e zakonshme në mesin e markave luksoze.

Cartier gjithashtu ruan imazhin e tyre luksoz duke tërhequr klientët mbretërorë. Mbreti Edward VII iu referua Cartier si “Bizhuteri i Mbretërve dhe Mbreti i Bizhuterive” për një arsye. Mbreti Edward VIII i propozoi Wallis Simpson-it në vitin 1936 me një unazë smeraldi 19,77K, e cila shkaktoi zemërim për shkak të efekteve të vazhdueshme të Depresionit të Madh në Evropë. Ai hoqi dorë nga froni menjëherë pas.

Një tjetër unazë mbretërore Cartier i përkiste Princeshës Diana. Unaza e saj akuamarin e prerë me smerald u mbajt përmes familjes së saj – ish-dukesha e Sussex Meghan Markle e veshi atë gjatë pritjes së saj të dasmës.

Duke punuar me familjen mbretërore dhe duke mbajtur furnizime të pakta, Cartier e ka çimentuar veten si një markë luksoze, duke e mbajtur atë të rëndësishme gati dy shekuj pas fillimit të saj.

 

Duke kërkuar këshilla profesionale

 

Pavarësisht nëse është një unazë trashëgimie apo një dhuratë, ka shumë arsye pse mund të dëshironi të dini nëse një unazë Cartier që zotëroni është e vërtetë. Sidomos nëse është nga një prej koleksioneve ikonë të përfshirë në këtë udhëzues. Kërkimi i ndihmës profesionale për të vlerësuar dhe vlerësuar unazën tuaj të martesës për burra Cartier, ose çdo lloj unaze tjetër, mund t’ju sigurojë të dini vlerën e unazës që zotëroni.

Në New Bond Street Pawnbrokers, ne ofrojmë shërbime të dedikuara kredie për unazat Cartier , orët Cartier dhe bizhuteri të tjera të bukura . ose diamante .

Unazat Cartier 750 – nën të cilat bien shumë nga unazat e Cartier – janë unaza që janë më shumë se 75% metal, si ari 18k—me sy të lirë, duke parë nëse unaza juaj e plotëson atë kriter mund të jetë një sfidë. Por me njohuritë dhe ekspertizën tonë, vlerësimi i një unaze Cartier është një përvojë e shpejtë, e lehtë dhe e lehtë. Qoftë pjesë e koleksioneve të famshme Love, Panthere ose Trinity të Cartier, ose një pjesë e vetme, ne jemi gati t’ju ndihmojmë.

 

Pyetjet e shpeshta

Which Cartier ring to buy?

Cartier rings are renowned for their beauty and high quality, and we understand how important it is to pick the right one. Which Cartier ring you buy depends very much on what you are looking for in your Cartier band. Many people consider Cartier’s Art Deco period to have been the brand’s finest, so if you’re looking for a luxurious, glamorous, statement piece, we would recommend looking at Cartier rings from this period. One of the most sought-after Cartier bands is the beautiful Trinity design, which consists of three interlocking bands in yellow, white, and rose gold, with each band representing a different feature of a relationship. This romantic element to the Trinity design makes it perfect for those looking to buy a Cartier engagement or wedding ring, as it is wonderfully symbolic of enduring love, and has been since the launch of the Trinity line in 1924. The Cartier Love range, which was born in 1969, is perhaps one of the brand’s most iconic ranges to date. The Cartier Love ring features two tiny screws holding the ring in place, invisible from the outside, and its simplistic band design makes it a highly popular choice for a simple yet luxurious-feeling wedding ring. If you are looking for a sophisticated and elegant Cartier ring to buy which features some adornment, then we can recommend a Juste un Clou ring. These strikingly beautiful rings wrap in an elegant spiral around the wearer’s finger, and many feature a gemstone adornment, making them a perfect choice for a slightly more unique engagement ring.

Can Cartier Love rings be resized?

The answer is, that due to the ring’s signature screw design, it is incredibly difficult to resize, as resizing it may ruin the symmetry of the design. We would advise against attempting to have the Cartier Love ring resized, as attempted alterations can make it more difficult to sell it in the future, particularly if the alteration affects the design of the band. So, in simple terms, no, Cartier Love rings cannot be resized due to their unique design.

Can Cartier Trinity rings be resized?

Yes, Cartier Trinity rings can be resized. However, due to the design of the Trinity ring, which features the three interlocking bands, it can prove relatively difficult, and therefore quite costly, for a Cartier Trinity ring to be resized. Given the complications that resizing these timeless rings can pose, it is recommended not to get your ring resized by a non-reputable jeweller – taking it directly to Cartier would be the best idea. It is also important to remember that a bad adjustment can impact the value of your Cartier ring.

Can you exchange a Cartier ring?

If you’re considering exchanging a Cartier ring, you will have to do so within 30 days of purchase, in order to fulfil Cartier’s Returns & Exchange policy terms and conditions. If you have had your ring engraved or modified, it will not be eligible for exchange. Engravings and modifications also affect the selling value of your Cartier ring.Therefore, if you are not completely happy with your Cartier ring once you have purchased it, make sure to get in touch with Cartier as soon as possible in order to be able to exchange it, and don’t get any modifications to your ring.

How to clean a Cartier ring?

It is important to know how to clean your Cartier ring, as improper cleaning can leave it with unwanted marks, ruining the appearance of your band. Luckily, you can carry out the cleaning of your Cartier ring yourself, if you so wish. To do so, dip a small, soft brush in lukewarm water, and very gently brush your ring. Once finished with brushing it, lightly rinse your Cartier ring in lukewarm water, and wipe it with a soft cloth. We would also recommend taking it to a Cartier store annually in order for it to undergo a proper cleaning.

How much does a Cartier ring cost?

Finding out how much a Cartier ring costs is an important part of the buying process. The price of a Cartier ring varies depending on its design when it was made, and a variety of other factors. Even within the same collection, the price of different designs can vary significantly. For example, a Cartier Love yellow gold wedding ring retails for £950 on the Cartier website, whilst the most expensive ring in the collection, the white gold diamond-paved Love ring, retails for £13,300. Meanwhile, the Trinity de Cartier collection ranges from £830 all the way up to £37,600, showing that the cost of your ring really depends on what you want it to look like, be made out of, and be adorned with, amongst other things. The most expensive Cartier ring ever sold is the Sunrise Ruby ring, which sold at auction in 2015 for an enormous £19.6 million. This fantastic ring houses the world’s most valuable ruby, at 25.59 carats and with remarkable clarity.

How to measure Cartier ring size

Measure your finger as opposed to the ring itself, in order to get a more accurate measurement. In order to measure, wrap a length of string or ribbon around the base of your finger, allowing for it to slide on and off with relative ease. You should also measure your knuckle to ensure it will be able to go on properly. Mark the point on the ribbon where the ends meet with a pen, then measure in millimetres and compare to the Cartier ring size chart, going for the closest measurement. You should now have found your perfect ring size, and this should be consistent across all Cartier collections, with the exception of the Trinity de Cartier collection.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority