fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 20 artikujt më të shtrenjtë të ankandit të shitur ndonjëherë që nga viti 2023


Artikujt më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në botë që nga viti 2023

E keni pyetur ndonjëherë veten “Cilët janë artikujt më të shtrenjtë të ankandit”, “Cili është artikulli më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand”, ose “Cilat janë gjërat më të shtrenjta të shitura në ankand”? Ose, pyetje më specifike si “Cili është arti më i shtrenjtë i shitur”, “Cilat janë artikujt historikë më të shtrenjtë” dhe “Cilat janë antiket më të shtrenjta”?

Ankandet priren të tërheqin një gamë të gjerë ofertuesish dhe blerësish, si personalisht ashtu edhe përmes telefonit, për shkak të shumëllojshmërisë së artikujve të rrallë dhe drithërues në shitje.

Ankandet më prestigjioze ofrojnë bizhuteri dhe vepra arti unike në llojin e tyre, relikeve të përjetshme dhe thesare të tjera të rralla që nuk gjenden askund tjetër përveçse nën çekiç.

Është për këtë arsye që ankandet kanë qenë të njohura për të marrë shuma të mëdha për artikuj të vetëm. Nga arti te artefaktet, jahtet te gurët e çmuar dhe metalet, ankandet me reputacion janë të njohur për pritjen e artikujve më të lakmuar në botë, me çmime që shkojnë në qindra milionë; me të vërtetë shtëpitë më të mëdha të ankandeve do të lehtësojnë shitjen e artikujve dhe gjërave më të shtrenjta të ankandeve në botë.

20) “Fustani i metrosë” i Marilyn Monroe

Ndoshta një nga artikujt më të famshëm të veshjeve të shekullit të 20-të dhe një hyrje e denjë në listën tonë të artikujve dhe gjërave më të shtrenjta të ankandit të shitura ndonjëherë, fustani me palosje fildishi u dizenjua nga William Travilla në vitin 1955 që Marilyn të vishte në film. “The Seven Year Itch”, me regji të Billy Wilder.

Pothuajse po aq ikonë sa vetë ajo që e vesh, fustani sajon imazhin e Marilyn Monroe që qëndronte në majë të një grilë metroje, duke u përpjekur të përdorte fundin e tij për t’u mbuluar. Pamjet e famshme që atëherë kanë gjetur rrugën e tyre në mijëra artikuj me tematikë ‘retro’, nga veshjet te mallrat e shtëpisë. Të posedosh origjinalin, megjithatë, është diçka krejtësisht e ndryshme.

I zotëruar më parë nga aktorja “Singin’ in the Rain”, Debbie Reynolds, stili i veshjes i bën jehonë atij të Hollivudit të viteve 1950 dhe 1960, me një bust si kapëse dhe një dekolte të zhytur. Burri i Monroe në atë kohë, Joe DiMaggio, thuhej se e “urrente” fustanin.

Debbie Reynolds e shiti fustanin, i cili ishte bërë në ngjyrë ekru për shkak të moshës së tij, në vitin 2011 – duke vlerësuar se do të shitej për 1-2 milionë dollarë.

Në fakt, fustani arriti në 5,500,000 dollarë në ankandin në Beverly Hills, duke u bërë veshja më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand dhe një nga artikujt më të shtrenjtë të ankandit që nga viti 2023.

19) Pulla e Guianës Britanike One Cent Magenta

Nëse lista jonë e artikujve dhe gjërave më të shtrenjta të ankandit do të matej me çmimin për inç katror, ky artikull me siguri do ta kryente atë.

Me peshë 0,04 gram, pulla e Guianës Britanike One Cent Magenta u shit dikur për një qindarkë kur u shtyp për herë të parë, në 1856. Pulla më e rrallë në botë, është një artikull i veçantë koleksionist i cili u përkiste emrave të tillë si Count Philippe la Renotiere von Ferrary, Arthur Hind dhe John E. du Pont.

Pas vdekjes së du Pont, pulla u shit disa herë në ankande të ndryshme, duke pretenduar përfundimisht një vend si një nga artikujt më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në Sotheby’s.

Qëndrimi i tij si një nga artikujt më të shtrenjtë të ankandit vjen nga rrallësia e tij dhe kalimi prestigjioz i mbledhjes së pullave.

Pulla u ble nga stilisti i këpucëve Stuart Weitzman për shumën 9,000,000 dollarë. Gjatë mbledhjes së sendit, Weitzman thuhet se e futi pullën në xhepin e tij të pasmë, në mënyrë që të mos tërhiqte vëmendjen ndaj saj.

18) Dollari i argjendtë i flokëve që rrjedhin

I prerë për herë të parë në 1794, dollari i argjendtë Flowing Hair ishte monedha e parë e dollarit e lëshuar ndonjëherë nga Shtetet e Bashkuara.

Monedha u pre në argjend, pas krijimit të një Mint Kombëtare nga Alexander Hamilton. Sot, monedha është një gjë e rrallë e jashtëzakonshme, me shumë pak të mbijetuar nga epoka, gjë që shpjegon pse ky është një nga artikujt më të shtrenjtë të ankandit antike që nga viti 2023.

Në vitin 2013, monedha mbi 200-vjeçare më shumë se dyfishoi rekordin e mëparshëm botëror prej 4.1 milionë dollarësh për një monedhë të shitur në ankand, sipas Stack’s Bowers Galleries .

Thuhet se ka qenë monedha më e mirë e njohur e mbijetuar nga prerja origjinale, prandaj vlera e saj. Ishte pjesë e Koleksionit Cardinal, i grumbulluar nga koleksionisti Martin Logies, përpara se të dilte nën çekiç.

Stack’s Bowers Galleries e shiti monedhën për 10,000,000 dollarë në Nju Jork te Legend Numismatics, një firmë monedhash të rralla me bazë në Nju Xhersi.

17) Figura mermeri cikladik

Departamenti i Antikiteteve të Christie’s kryesoi çmimin rekord botëror në ankand në vitin 2015, kur lehtësoi shitjen e një prej artikujve më të shtrenjtë të ankandit në të gjithë botën atë vit, një figurë mermeri cikladik. Një figurë femër e shtrirë e gdhendur në mermer, skulptura e bujshme është mbi 3000 vjet e vjetër, që daton rreth 2400 para Krishtit.

E lartë vetëm 11,5 inç, pjesa është e vetmja figurë e plotë nga dymbëdhjetë veprat që i atribuohen Mjeshtrit Schuster që dihet se ka mbijetuar. Ajo u ble nga Madame Marion Schuster e Lozanës në vitin 1965 dhe më pas u zhvendos në një koleksion privat në Shtetet e Bashkuara.

Figura e gdhendur e mermerit u shit për 16,882,500 dollarë në Christie’s.

16) Patek Philippe Henry Graves Supercomplication Watch

E porositur nga miliarderi Henry Graves Jr, kësaj ore ari 18 karatësh të punuar me kujdes, iu deshën tetë vjet për t’u krijuar.

E shitur më parë në ankand në 1999 për 11,000,000 dollarë, ora u ble nga Sheikh Saud Bin Mohammed Bin Ali Al-Thani i familjes mbretërore të Katarit, i cili ia shiti përsëri shtëpisë së ankandit 15 vjet më vonë.

Oferta përfundimtare në Sotheby’s në vitin 2014 ishte 23,237,00 franga zvicerane – në atë kohë, mbi 24,000,000 dollarë – duke e bërë Patek Philippe Supercomplication orën më të shtrenjtë të ankandit në botë.

Eksploroni disa nga konkurrentët e orës për titullin “më e shtrenjtë” në listën tonë të orëve më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand .

15) Fauteuil Aux Dragons nga Eileen Grey

Ky kolltuk lëkure dikur ishte në pronësi të Yves Saint Laurent dhe ishte projektuar nga artistja irlandeze Eileen Grey . Fillimisht e punuar në të bardhë, karrigia tani është e veshur me lëkurë kafe.

Me lartësi vetëm 24 inç, pjesa unike franceze njihet si kolltuku i ‘dragoit’, për shkak të mbështetëseve të saj të zbukuruara të skulpturuara. Grey, i cili studioi në Shkollën e Arteve të Bukura Slade, kaloi dy vjet për të krijuar këtë artikull, nga 1917 deri në 1919.

Pronari fillestar i karriges ishte Suzanne Talbot, mbrojtësja e parë e Greit.

Philippe Garner, kreu ndërkombëtar i Artit dhe Dizajnit Dekorativ të Shekullit të 20-të të Christie, tha për këtë pjesë: “Është një pjesë përrallore. Shitja ishte një homazh për personalitetet, stilistët, koleksionistët dhe klientët e mëdhenj që shënuan epokën e tyre në Paris në vitet 1920 dhe 1930 dhe për vizionin pionier të Yves Saint Laurent dhe Pierre Berge si koleksionistë .

Pjesa u shit për 28,300,000 dollarë mahnitëse – dukshëm më e lartë se 3,000,000 dollarët me të cilat Christie’s e kishte vlerësuar, duke e bërë këtë antike një tjetër hyrje interesante në listën tonë të gjërave më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023.

 

14) Statuja e epokës romake të Artemidës dhe drerit

Statuja e epokës romake e Artemidës dhe drerit

Statuja prej bronzi 2000 vjeçare u zbulua në vitin 1920 dhe përshkruan perëndeshën Artemis. Është thënë se pjesa është një shembull i shkëlqyer i skulpturës së bronzit të lashtë romak dhe një nga veprat më të bukura të mbijetuara nga epoka.

Tregtari londinez i artit Giuseppe Eskenazi e bleu statujën për një koleksionist anonim, pas një raundi jashtëzakonisht të gjatë ofertimi në Sotheby’s. Kur ra çekiçi, çmimi u ul në 28,600,000 dollarë – duke vendosur një rekord të ri si skulptura më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ankand dhe një hyrje e merituar në Top 20 Artikujt më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2023.

13) Codex Leicester i Leonardo Da Vinçit

Në vitin 1994, themeluesi i Microsoft Bill Gates bleu një fletore me 72 faqe në ankand. Koleksioni i faqeve përmban ide, vizatime dhe diagrame nga mendja e polimatit të njohur Leonardo Da Vinci.

Historianët e konsiderojnë Da Vinçin si një gjeni me një “imagjinatë shpikëse të ethshme”. Ai ishte një piktor, shpikës, skulptor dhe inxhinier – për të përmendur vetëm disa nga fushat e tij të ekspertizës. Por ky artikull fokusohet kryesisht në pasionin e tij për shkencën dhe përmban shënimet dhe mendimet e tij mbi marrëdhëniet midis Tokës, diellit dhe hënës.

Bill Gates e vendos fletoren në ekspozitë në një rotacion muzeumesh të zgjedhura , duke i lejuar vizitorët të shohin nga dora e parë funksionet më të thella të mendjes së Da Vinçit.

Dorëshkrimi është një nga artikujt më të shtrenjtë të ankandit që kemi hasur, pasi është blerë nga Gates për 30,800,000 dollarë.

12) Tapeti me gjethe Clark Sickle

Ky qilim islamik u shit në Sotheby’s në qershor 2012, duke vendosur rekordin e ankandit jo vetëm për një qilim islamik, por për veprën dhe artikullin më të shtrenjtë të ankandit islamik të artit.

Pjesa mendohet të jetë endur në Kirman në shekullin e 17-të. Eleganca e tij e veçantë ka ruajtur një cilësi të shkëlqyer pavarësisht nga mosha e saj. I zbukuruar me hardhi të rrotulluara dhe lule të gjalla, tapeti ruhet për dekada nga Galeria e Arteve Corcoran .

Mary Jo Otsea deklaroi se tapeti ishte “kulmi i[her] 30 vite karrierë”, duke thënë se “askush nuk e priste që ta shihte në treg. Bukuria dhe rrallësia e saj – krahasimet më të afërta janë në muze .”

Pas një konkursi dhjetë minutash me shumë ofertues, ky qilim i mrekullueshëm iu shit një ofertuesi anonim për 33,700,000 dollarë.

11) Varëse e Marie Antoinette

Kjo varëse me perla natyrale në formë pike u shit në vitin 2018 në Sotheby’s në Gjenevë dhe u faturua si një blerje një herë në jetë.

Kjo ishte pjesa kurorëzuese në një grup prej 10 pjesësh të zotëruara më parë nga Mbretëresha Marie Antoinette, disa prej të cilave nuk ishin parë në publik për 200 vjet deri në datën e ankandit, prandaj ne absolutisht duhej ta përfshinim atë në listën tonë të gjërat më të shtrenjta të shitura në ankand që nga viti 2023.

Mbretëresha e fundit e Francës para Revolucionit Francez, Marie Antoinette ishte gruaja e mbretit Louis XVI. Të dy u ekzekutuan gjatë kryengritjes në shekullin e 18-të që rrëzoi pasurinë e vetmuar të mbretërve francezë.

Ajo kontrabandoi disa nga pasuritë e saj më të çmuara te të afërmit e saj gjatë revolucionit.

Varëse u shit për 36,000,000 dollarë në Sotheby’s.

10) Kabineti i Badmintonit

Ky dollap i mrekullueshëm është bërë nga zezak dhe i zbukuruar me ormolu të imët dhe pietra dura. E bërë në 1726 nga punëtoritë fiorentine, pjesa u porosit nga një Henry Somerset atëherë 19-vjeçar, Duka i tretë i Beaufort.

Pjesa është një triumf i mjeshtërisë, duke përfshirë një gamë të gjerë materialesh, duke përfshirë agat, lazuli lapis, diaspër të kuq dhe jeshil sicilian, kalcedoni, kuarc ametist dhe gurë të tjerë të fortë.

Emrin e ka marrë nga shtëpia e Somerset, Badminton House, ku kabineti prej 12 këmbësh 7 inç qëndroi për më shumë se 25 vjet. Pas vdekjes së Dukës së dhjetë në 1984, kabineti hyri në domenin publik kur u shit në ankand.

Kur u kthye në ankand në 2004, ai theu çmimin e tij rekord dhe i shiti për 36,662,106 dollarë Dr Johan Kraeftner, Drejtor i Muzeut Lichtenstein në Vjenë… padyshim një nga artikujt më të shtrenjtë në botë në atë kohë, dhe që nga 2023 gjithashtu.

9) Jimson Weed/Lulja e Bardhë nr. 1 nga Georgia O’Keeffe

Në vitin 2014, Jimson Weed/Lulja e Bardhë Nr.1 theu rekorde si vepra më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand nga një artiste femër. Rekordi i mëparshëm i ankandit të Gjeorgjisë O’Keeffe me famë botërore ishte 6.2 milionë dollarë, shifër e cila u eklipsua nga shitja e kësaj pikture.

E njohur më së shumti për stilin e saj të veçantë dhe temën e luleve të zmadhuara, kjo kanavacë e veçantë është jashtëzakonisht e madhe për O’Keeffe. E lindur në 1887, O’Keeffe njihet sot si nëna e modernizmit amerikan për punën e saj.

Sotheby’s e përshkroi pikturën si “një përfaqësim jashtëzakonisht të guximshëm dhe elegant të qëllimit dhe estetikës së pjekur të artistit”.

Blerja u financua kryesisht nga trashëgimtarja e Walmart Alice Walton, e cila ndihmoi në marrjen e pjesës për Muzeun Crystal Bridges në Bentonville, Arkansas.

Pjesa u shit për 44,400,000 dollarë në Nju Jork.

8) 1962 Ferrari 250 GTO Berlinetta

Një tjetër shitje rekord, Ferrari 250 GTO Berlinetta i vitit 1962 është makina më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand, që nga viti 2021.

E përshëndetur si “Grali i Shenjtë në makinat e koleksionit”, Berlinetta u ndërtua për të konkurruar në Kampionatin Botëror të klasës 3 litra FIA në 1962. Ajo fitoi kampionatin GT 1962 dhe ka mbi 15 fitore në emër të saj. Ajo u drejtua gjithashtu nga Phil Hill, kampioni i parë amerikan në Formula 1. Për më tepër, është gjithashtu i përshtatshëm për përdorim në rrugë.

‘Familja’ e Ferrarit GTO përbëhet nga vetëm 39 makina, dhe kjo Berlinetta jetoi e sigurt nën pronësinë e entuziastit italian Fabrizio Violati për 49 vite të gjata, derisa u rishit në 2014.

Makina u shit përsëri në 2018 në Sotheby’s për 48,000,000 dollarë.

7) Oppenheimer Blue Diamond

Mund të ketë pasur një numër diamante të rrallë në listën tonë të artikujve dhe gjërave më të shtrenjta të ankandit, por diamanti Oppenheimer Blue bëri histori në vitin 2016 si xhevahiri më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2023.

Diamanti është gjithashtu diamanti më i madh blu i gjallë i ofruar ndonjëherë në ankand, me prerjen e tij drejtkëndore që peshon 14,62 karat dhe që më parë i përkiste Philip Oppenheimer.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga Blue Moon Diamond, i cili u shit për 48,600,000 dollarë.

Ofertimi u hap me 30 milionë franga zvicerane në Christie’s në Gjenevë dhe në fund u shit për 57,600,000 dollarë tek një ofertues telefonik pas një beteje të gjerë 20 minutash.

6) Portreti i një artisti (pishinë me dy figura) nga David Hockney

Kjo pikturë enigmatike e dy burrave dhe një pishine nga David Hockney u shit në Christie’s në nëntor 2018.

David Hockney është një piktor, zejtar dhe skenograf i talentuar. Ai është në skenën e artit që nga vitet 1960 dhe aktualisht po shijon disi një rilindje.

Piktura, e një artisti të hapur homoseksual, përshkruan jetën emocionale të burrave homoseksualë – një temë e rrallë në veprat e artit me një çmim të tillë. Ishte një nga pikturat më të admiruara në retrospektivën e zotit Hockney në Muzeun Metropolitan të Artit.

Duke tejkaluar paraardhësin e saj, Balloon Dog nga Jeff Koons, piktura theu rekorde si vepra më e shtrenjtë e një artisti të gjallë e shitur në ankand, duke u shitur për 90,300,00 dollarë.

5) Lepuri nga Jeff Koons

Jeff Koons nuk mbeti pa rekord për një kohë të gjatë, megjithatë. Skulptura e artistit kontrovers zuri vendin si vepra më e shtrenjtë e një artisti të gjallë vetëm gjashtë muaj pasi piktura e David Hockney theu rekordin e ankandit.

Skulptura me shkëlqim prej çeliku inox, e krijuar në vitin 1986, u frymëzua nga lodra e fryrë e një fëmije dhe është nderuar nga kritikët e artit si elegante dhe duke aluduar në pjesët e mëparshme të Duchamp dhe Warhol.

Karriera e Koons ka qenë e pabarabartë, dhe kështu shitja vjen si vërtetim pasi ai u detyrua të zvogëlojë studion e tij në 2017.

Skulptura iu shit në Christie’s Robert E. Mnuchin, një tregtar arti dhe babai i Sekretarit të Thesarit Steven Mnuchin. Çmimi ishte 91,100,000 dollarë kur ra çekiçi. Pa u menduar, një nga artikujt më origjinalë dhe më të shtrenjtë të shitur në ankand deri në vitin 2023.

4) Njeriu që tregon Giacometti

“L’homme au doigt” ose “Njeriu me gisht” është një skulpturë me përmasa reale e një njeriu të hollë në stilin tipik të artistit Alberto Giacometti. Giacometti njihet gjerësisht si një gjigant i botës së artit modern.

Skulpturës iu deshën vetëm nëntë orë për t’u bërë – Giacometti e krijoi atë në një natë në vitin 1947, duke nxituar për ta bërë gati për ekspozitën e tij të parë në Nju Jork. Fillimisht, ajo ishte menduar si pjesë e një kompozimi më të madh, por Giacometti ndryshoi mendje, duke vendosur që skulptura ishte një vepër e plotë më vete.

Si rezultat i kësaj shitje në Christie’s në vitin 2015, Galeria Kombëtare e Portreteve shpalli ekspozitën e saj të parë ndonjëherë të Giacometti për të përkujtuar 50-vjetorin e vdekjes së tij, e cila u zhvillua në 2016.

Kur u shit në Nju Jork për 141,000,000 dollarë, ajo u bë skulptura më e vlefshme e shitur ndonjëherë në ankand dhe një nga artikujt më të shtrenjtë të ankandit të shitur ndonjëherë në ankand që nga koha e këtij shkrimi në 2023 – duke mposhtur një tjetër skulpturë të Giacomettit, i famshëm “The Walking Man”, i cili u shit në vitin 2010 për 104,000,000 dollarë.

3) Gigayacht

Artikulli më i shtrenjtë i shitur në një ankand online që nga viti 2023 ishte shitja e Gigayacht. Gigayacht është një jaht kënaqësie prej 405 këmbësh i pajisur me luks të panumërt, nga një kinema dhe helikopter deri te 18 dhomat dhe suitat e tij të miqve. Megjithatë, jahti nuk ishte ndërtuar ende në datën e shitjes.

Dizajni i jahtit ka një tërheqje unike prej vetëm 5 këmbësh, duke e lejuar atë të lëvizë në shumicën e porteve.

Craig Timm, president i 4Yacht Inc, kërkoi një ofertë me gjysmë çmimi, duke kuptuar se çmimi aktual do të ishte dyfishi i tij, për shkak të paaftësisë së eBay për të përpunuar ofertat mbi 99,999,999 dollarë.

Oferta fituese ishte 168,000,000 dollarë në eBay.

2) Les Femmes d’Alger (Versioni O) nga Pablo Picasso

E pikturuar në vitin 1955 nga Pablo Picasso, Les Femmes d’Alger (Versioni O) u krijua si pjesë e rivalitetit të Picasso-s me Henri Matisse që u kthye në një lloj adhurimi. Pas vdekjes së Matisse në 1954, Picasso vajtoi duke krijuar 15 vepra në homazh ndaj pikturës së Eugene Delacroix të vitit 1834 Les Femmes d’Alger, e cila u vlerësua shumë nga i ndjeri Matisse. Origjinali përshkruante konkubinat algjeriane në haremin e tyre dhe ishte i njohur në shekullin e 19-të për përmbajtjen e tij seksuale. Në vitet 1950, varej në Luvër, ku Picasso do ta vizitonte.

Kur u pyet se si ndihej për Delacroix-in, Picasso u përgjigj: “Ai bastard. Ai është vërtet i mirë.”

Kryevepra e gjallë kubiste u shit në Christie’s në vitin 2015, me një zhurmë brohoritjesh, duartrokitjesh dhe gulçimesh, për 179,400,000 dollarë që të lë pa frymë, një hyrje e pamohueshme në listën tonë të artikujve më të shtrenjtë të ankandit të shitur ndonjëherë që nga viti 2023.

1) Salvator Mundi i Leonardo Da Vinçit

Një pikturë e harruar prej kohësh, ajo u vërtetua në vitin 2008 si një kryevepër e humbur e Leonardo Da Vinçit nga disa prej ekspertëve më të mëdhenj të Da Vinçit në Londër. Një ekspert i tillë vuri në dukje se piktura kishte “prezencë”.

Pavarësisht zhurmave në komunitetin e artit se piktura ishte e paligjshme, dhe ndoshta vepër e imituesit të Da Vinçit, Bernadino Luini, portreti i Krishtit u zbulua për herë të parë në Galerinë Kombëtare në vitin 2011. Gjashtë vjet më vonë, ajo u shit në Christie’s dhe u bë piktura më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand. Ajo u ble për Luvrin Abu Dhabi dhe ishte planifikuar të zbulohej në shtator 2018. Megjithatë, për momentin është shtyrë pa shpjegime.

Ndërsa disa kritikë e kanë marrë shtyrjen për të nënkuptuar se piktura është zbuluar të jetë e rreme, teoritë më të mundshme sugjerojnë se është kërkuar shumë më shumë restaurim në pikturë sesa ishte parashikuar më parë. Janë publikuar disa imazhe të restaurimit, i cili ka pastruar disa nga trajtimet origjinale nga restauratorja e respektuar Dianne Dwyer Modestini.

Me vetëm 20 apo më shumë piktura të Da Vinçit që mbijetojnë sot, Salvator Mundi – nëse është vërtet autentik – është vërtet i paçmuar – gjë që shpjegon pse kryeson listën tonë me një çmim të madh shitje prej 450,300,000 dollarë.

 

Kredi kundrejt mjeteve gjobë

Kontaktoni ekipin me shumë çmime në New Bond Street Pawnbrokers nëse keni parasysh një hua kundrejt ndonjë prej llojeve të mëposhtme të aktiveve: diamante , bizhuteri të bukura , makina klasike , verëra të shkëlqyera , arte të bukura , orë të shkëlqyera , argjend antik , libra të rrallë dhe Hermes çanta dore .

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority