fbpx

Tregu i orëve të shkëlqyera në 2024 – A e kanë humbur shkëlqimin orët luksoze?

Pesë vitet e fundit në tregun e orëve luksoze kanë qenë një shëtitje me rulcoaster. Në fillim të vitit 2022, tregu arriti nivele rekord. Megjithatë, nga fundi i të njëjtit vit, ajo pësoi një rënie nga e cila ende nuk është rikuperuar. Pra, çfarë pret e ardhmja për investitorët dhe koleksionistët e orëve të shkëlqyera?…


5 orët e ardhshme luksoze në 2024

Orëbërësit më të mirë në botë pëlqejnë të na bëjnë të hamendësojmë. Ata rrallë ndajnë lajmet për orët e tyre luksoze të ardhshme përpara shfaqjeve tregtare ose ngjarjeve speciale. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se viti 2024 do të jetë një surprizë totale. Në fakt, viti ka nisur një fillim të mbarë, me Czapek,…


Top 10 telefonat luksoz më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë që nga viti 2024: Tregu, markat dhe çmimet

Një celular i ri i nivelit të lartë iPhone ose Samsung nuk është pikërisht ajo që do ta quani të lirë. Megjithatë, kur i krahason ato modele me telefonat më të shtrenjtë në botë, ato duken si një pazar absolut. Mirë se vini në botën e egër dhe të pasur të telefonave celularë luksozë.  …


10 pjesët më të mira të veprave artistike Ai Wei Wei të shitura ndonjëherë në mbarë botën që nga viti 2024

Artisti kinez Ai Weiwei është një nga figurat më të njohura dhe më të dashura të artit modern. Artisti dhe aktivisti multidisiplinar njihet për përkushtimin e tij ndaj artit politik, të cilin e arrin përmes instalacioneve, skulpturave dhe dokumentarëve mahnitës. Në këtë artikull, ne do të shikojmë dhjetë pjesët më të shtrenjta të artit Ai…


Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Tiffany & Co të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Historia e Tiffany & Co.   Tiffany & Co qëndron sot si një nga markat më luksoze të bizhuterive në mbarë botën – megjithëse historia e saj tregon se sa shumë ka ndryshuar kompania në gati dy shekuj funksionimi. Në 1837, Charles Tiffany u bashkua me John Young, shokun e tij të shkollës dhe kunatin…


Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Van Cleef & Arpels të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

  Van Cleef & Arpels është një markë bizhuterish luksoze që ka qenë sinonim i sofistikimit, elegancës dhe bukurisë për më shumë se një shekull. E njohur për mjeshtërinë e saj të hollë dhe vëmendjen ndaj detajeve, kompania ka krijuar disa nga pjesët më mahnitëse dhe më ikonike në historinë e dizajnit të bizhuterive, duke…


Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Boucheron të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Historia e Boucheron Një element kryesor i prestigjit parizian, emri Boucheron është sinonim i inovacionit dhe ka pasur një histori të historisë që nga themelimi i kësaj marke në 1858. Boucheron është një stilist i përjetshëm i bizhuterive luksoze përgjegjës për disa përparime të rëndësishme, duke përfshirë diamante rondelle dhe gjerdan pa kapëse, të cilat…


Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Chopard të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

  Chopard është një markë luksoze zvicerane e bizhuterive dhe orëve, e njohur për dizajnin e saj të hollë dhe mjeshtërinë cilësore. E themeluar nga Louis-Ulysse Chopard në 1860, marka fitoi shpejt një reputacion për oraret e saj të sakta dhe të besueshme përpara se të zgjerohej në bizhuteri të shkëlqyera në vitet 1970. Në…


10 unazat dhe bizhuteritë më të shtrenjta Harry Winston të shitura ndonjëherë në ankand

  Harry Winston është një kompani bizhuterish luksoze që ka prodhuar pjesë të shkëlqyera për më shumë se tetë dekada. E njohur për mjeshtërinë e saj të jashtëzakonshme dhe vëmendjen ndaj detajeve, kompania është vendosur si një nga markat më prestigjioze të bizhuterive në botë. Një nga pjesët e tij më të famshme është Diamanti…


Top 10 bizhuteritë dhe diamantet më të shtrenjta Graff të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

  Bizhuteritë Graff janë disa nga bizhuteritë më të shtrenjta dhe më të kërkuara për t’u shitur në ankand në MB. Që kur Graff u themelua në vitin 1960, kompania është bërë sinonim i diamanteve me cilësi të lartë dhe ka fituar një reputacion si një nga emrat më të shquar dhe më të respektuar…


Investimi në orët Rolex – Një udhëzues 2023 (Përfshin 10 modelet kryesore për të investuar)

E keni pyetur ndonjëherë veten “Cilin Rolex vlerëson më shumë?”, “Cilin Rolex për të blerë për investim në 2023” ose “A humbet vlerën Rolex? “Rolex – “Përsosmëri hoROLOGical” – Asnjëherë një emër marke nuk ka treguar një të vërtetë të tillë. Megjithatë Rolex e kapërcen pozicionin e saj si prodhuesi superior i orëve dhe është…


Top 10 kujtimet e filmit më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë që nga viti 2023

Kur këto rekuizita apo kostume u përdorën fillimisht, askush nuk do ta imagjinonte se ato do të bëheshin aq të njohura në historinë moderne të filmit, saqë do të bëheshin disa nga pjesët më të shtrenjta të kujtimeve të shitura ndonjëherë.   1. Lotus nga The Spy Who Loved Me Lotus Esprit i bardhë nga…


Top 20 artikujt më të shtrenjtë të ankandit të shitur ndonjëherë që nga viti 2023

E keni pyetur ndonjëherë veten “Cilët janë artikujt më të shtrenjtë të ankandit”, “Cili është artikulli më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand”, ose “Cilat janë gjërat më të shtrenjta të shitura në ankand”? Ose, pyetje më specifike si “Cili është arti më i shtrenjtë i shitur”, “Cilat janë artikujt historikë më të shtrenjtë”…


Top 10 pikturat më të famshme të grave që nga viti 2024

Pra, pse të flasim për 10 pikturat më të famshme të grave që nga viti 2024? E pra, në çdo epokë, zhanër dhe medium, artistët janë përpjekur të kapin formën femërore. Disa nga talentet më të ndritura të botës kanë zgjedhur një muzë që mendojnë se është thelbi i feminitetit për të zbukuruar kanavacën e…


Top 10 librat komikë më të shtrenjtë dhe të rrallë të shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Pra, pse të flasim për librat komikë më të shtrenjtë, më të vlefshëm dhe të rrallë të shitur ndonjëherë që nga viti 2023? Epo, librat e rrallë komikë po bëhen gjithnjë e më të popullarizuar me brezin mijëvjeçar. Sidoqoftë, mund të habiteni kur të mësoni se librat komikë kanë ekzistuar për shumë vite para gjeneratës…


5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për Rolex

Rolex është një nga kompanitë më të famshme dhe më të njohura në botë të orëve. Orët Rolex janë sinonim i klasit, cilësisë dhe prestigjit për më shumë se 100 vjet. Pavarësisht kësaj historie të pasur, ka ende shumë fakte dhe gjëra interesante Rolex që nuk dihen për orët e tij nga publiku i gjerë….


5 gjëra dhe fakte që nuk i dinit për orët Audemars Piguet

Nëse jeni adhurues i Audemars Piguet , mund të mendoni se dini shumë gjëra dhe fakte interesante për kompaninë. Në të vërtetë, adhuruesit më të pasionuar të orës i dinë këto fakte argëtuese për kompaninë Audemars Piguet.   Këtu janë pesë fakte dhe sekrete interesante rreth orëve Audemars Piguet që ndoshta nuk i keni ditur….


37 koleksionet më të shtrenjta të pikturave dhe artit të dekadës (që nga viti 2024)

  Bota e koleksionit të artit po ndryshon dhe evoluon vazhdimisht. Dekada e fundit ka parë shumë zhvillime emocionuese, nga shitjet rekord deri te format e reja të veprave artistike si NFT dhe koleksionet e jashtëzakonshme dhe të gjera që dalin në treg. Përpara se të ndajmë listën tonë të pikturave më të kushtueshme në…


5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Patek Philippe

Sot do të flasim për 5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Patek Philippe. Patek Philippe ka qenë një nga markat më të kërkuara të orëve luksoze për një kohë shumë të gjatë. Ata janë të njohur botërisht për cilësinë dhe mjeshtërinë e tyre të pakrahasueshme, por shumica e njerëzve ende…


5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Panerai

Sot do të flasim për gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Panerai. Markat e orëve luksoze shpesh kanë histori të gjata dhe të ndryshme, dhe Panerai nuk bën përjashtim. Me rrënjë mbi 150 vjeçare dhe përfshirje në ngjarje botërore si Lufta e Dytë Botërore, është e sigurt të thuhet se Panerai…


Një udhëzues i plotë për koleksionet e unazave Cartier që nga viti 2024

  Një histori e shkurtër e Cartier   E themeluar në Paris, Francë në 1847 nga Louis-François Cartier, marka Cartier ka qenë sinonim i dizajnit prestigjioz të bizhuterive dhe mbretërisë që nga krijimi i saj Mbreti Edward VII iu referua Cartier si ‘mbreti i bizhuterive’, duke porositur 27 diadema nga argjendaria në 1904. . Ky…


23 orët më të shtrenjta Patek Philippe të shitura ndonjëherë në botë që nga viti 2024

  Patek Phillippe është një institucion zviceran i prodhimit të orës. E themeluar në Gjenevë në 1839, marka është e njohur për materialet e jashtëzakonshme, mjeshtërinë e shkëlqyer dhe dizajnin e mrekullueshëm. Këto cilësi të veçanta reflektohen në çmimin e orëve të tyre luksoze, disa prej të cilave shkojnë për shuma shtatë ose tetë shifra….


Top 10 çantat Hermes më të shtrenjta në botë të prodhuara ndonjëherë që nga viti 2023

  Çantat e dorës Hermes, konkretisht çantat Birkin, njihen si çantat më të shtrenjta në botë që nga viti 2023. Çmimet variojnë nga disa mijëra deri në gjysmë milioni për të marrë në dorë një. Këto ditë, çantat dhe çantat e shtrenjta Hermes Birkin, në veçanti, janë më shumë se një aksesor – ato janë…


Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta të Cartier, që nga viti 2023

  Ndikimi i luftës në Ukrainë në bizhuteritë e shtrenjta Cartier (unaza, gjerdan, byzylykë dhe më shumë) Kompanitë e mëdha të argjendarisë po tërhiqen nga Rusia për shkak të pushtimit të Ukrainës, Cartier duke qenë një nga markat kryesore. Lufta ka ndikuar në Cartier në disa mënyra drastike, por të qenët i lidhur me Rusinë…


19 orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë në mbarë botën që nga viti 2024

  Magjepsja e botës me orët Rolex nuk është e vështirë të shpjegohet. Ato janë të dizajnuara bukur, të dashura nga të famshmit dhe të zhytur në histori dhe kulturë. Nuk është vetëm se Rolex është një emërtim për orët luksoze; është gjithashtu një nga markat më të njohura në botë. Ora më e shtrenjtë…


Top 10 diamantet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

  Nga kohra të lashta e deri në kohën e këtij shkrimi në vitin 2022, diamanti ka vazhduar të jetë një nga produktet e minierave më të kërkuara në botën e gurëve të çmuar dhe të arritura nga kjo punë çmimet kur fiksohen në unazat më të shtrenjta të diamantit , të shitura në ankand….


Top 10 makinat klasike më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Top 10 makinat klasike dhe koleksioniste më të shtrenjta në botë, të shitura në ankand në 2022 1. 1955 Mercedes-Benz 300 LR Uhlenhaut Coupé Një Mercedes-Benz 300 LR Uhlenhaut Coupé i vitit 1955 u shit nga shtëpia e ankandit RM Sotheby’s për 115 milionë £ në maj të këtij viti, jo vetëm që e bëri…


Top 24 pikturat më të shtrenjta në botë që nga viti 2024

Përpara se të zbulojmë pikturën e artit më të shtrenjtë në botë që nga viti 2024, është e rëndësishme të vendosim konceptin e koleksionit të artit në kontekst. Praktika është ndoshta më e vjetër se sa mendoni dhe shtrihet në antikitet. Njerëzit e kanë vlerësuar dhe çmuar artin që nga kohra të lashta. Nga pikturat…


Top 10 orët më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Orët më të shtrenjta në botë në vitin 2023 zakonisht janë gjithashtu disa nga orët më të rralla në botë, duke përfshirë orët që variojnë nga orët xhepi të cilësisë së mirë deri te orët e dorës luksoze. Megjithëse orët e nivelit të lartë priren të bëjnë një pjesë të mirë investimi, ato mund të…


Si të investoni në verëra: Çfarë duhet të dini në 2024?

  Verërat më të mira për të investuar në 2024 ? Është interesante se arti i bukur, makinat klasike, orët e punuara me dorë dhe kronografët, veçanërisht me origjinë zvicerane janë gjërat që më shumë gjasa të vijnë në mendje kur mendon për blerjen e artikujve prestigjioz në ankand. Sigurisht, këto janë vërtet krijime të…


Investimi në diamante – çfarë duhet të dini në vitin 2023

  Vendosja se ku t’i investoni paratë tuaja është një vendim i rëndësishëm në kohën shqetësuese të 2022-ës në të cilën jetojmë, dhe nëse mendoni të investoni në diamante, ne kemi përgatitur një udhëzues gjithëpërfshirës mbi diamantet më të mira për të investuar dhe praktikat më të mira të vlerësimit. Diamantet kanë parë një kthim…


Top 10 koleksionet më të shtrenjta të verërave të bukura të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Përpara se të fillojmë diskutimin tonë për koleksionet dhe shishet më të shtrenjta të verërave të shkëlqyera të shitura ndonjëherë në botë që nga viti 2023 , duhet të dini se kërkesa për koleksione verërash me cilësi të jashtëzakonshme është në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave. Ka shumë koleksionistë të verërave në…


20 unazat më të shtrenjta të diamantit të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Jeni kuriozë për 20 unazat më të shtrenjta të diamantit në botë, të shitura në ankand që nga viti 2023 ? Bizhuteritë kanë përfaqësuar pasurinë dhe sofistikimin për mijëvjeçarë. Egjiptianët e lashtë përdornin arin për të ndihmuar në dallimin e të pasurve dhe të fuqishmëve, ndërsa romakët përdornin gurë të çmuar për të ndihmuar në…


Cilat janë antiket dhe koleksionet më të mira për të investuar në 2023?

  Marrja në konsideratë se cilat janë antiket dhe sendet më të mira për të investuar në vitin 2023 mund të jetë një vendim shpërblyes dhe, për më tepër, mund të argëtoheni mirë përgjatë rrugës për të ndërtuar koleksionet tuaja. Shumë investime antike ose koleksioniste janë pjesë dekorative ideale për shtëpinë ose të veshur, kështu…


Orë të shkëlqyera – 13 markat kryesore që duhet të konsideroni të investoni në 2024

E keni pyetur ndonjëherë veten se cilat janë orët më të mira të investimeve në 2024? Nuk ka asgjë të ngjashme me cilësinë dhe mjeshtërinë e një ore mekanike luksoze, siç e dinë mirë ekspertët tanë të orëve në New Bond Street Pawnbrokers . Veshja e një marke të tillë si Audemars Piguet ose Patek…


10 librat më të rrallë të shitur ndonjëherë që nga viti 2023 ( + Udhëzues për Investimin e Librave të Vjetër)

Nuk jeni i sigurt nëse duhet të investoni në libra të rrallë në vitin 2023 ? Dëshironi të dini se cilët ishin 10 librat më të rrallë, më të vjetër ose më të shtrenjtë në botë të shitur ndonjëherë në ankand? Letërsia mbart një pasuri njohurish që shtrihet përtej fjalëve në faqe. Mbledhësit e librave…


Top 10 investimet më të mira të makinave klasike në 2023

Me uljen e normave të interesit, frikën e paqëndrueshme të paundit mbi ndikimin e Brexit, ndikimin e COVID-19 dhe më pas të luftës në Ukrainë, në vitin 2023 njerëzit po kërkojnë mundësi alternative investimi, përtej tregut tradicional të aksioneve, dhe makinat klasike përfaqësojnë një nga ato alternativa të mundshme. zonat e investimit. Ekspertët tanë të…


12 orët më të mira për të penguar në 2023

Cilat janë orët më të mira për të lënë peng në 2023? Markat klasike të orëve si Rolex , Patek Philippe , Breitling dhe shumë të tjera përfaqësojnë jo vetëm një artikull të bukur për t’u veshur ose ruajtur për t’u ruajtur, por edhe pasuri të vlefshme për t’u përdorur kur vendosni peng kundër tij….


Si të vlerësoni, vlerësoni dhe vendosni peng artin dhe pikturat tuaja të bukura në 2024

Arti i bukur është një shprehje e krijimtarisë që mund t’i çojë ata që e vlerësojnë atë në një udhëtim nëpër kohë, emocion dhe mendim. Artistët pjellorë si Van Gogh, Monet, Picasso, Dali dhe Michelangelo janë emra të njohur, sepse arti mund të vlerësohet nga kushdo. Kur shikon një pikturë dhe merr parasysh mjeshtërinë që…


Top 30 orët më të njohura të famshëm Rolex (dhe të tjera) të të gjitha kohërave që nga viti 2024

Të hijshme, elegante dhe të sofistikuara, orët Rolex janë sinonim i luksit dhe shpenzimeve, dhe një zgjedhje popullore për një mori të famshëm. Në film dhe televizion, Rolex është popullarizuar për të përcjellë pasurinë dhe qëndrueshmërinë e madhe të personazheve që e veshin atë. Ora është bërë pjesë e kulturës moderne. Për shkak të dëshirueshmërisë…


Arti dhe politika: lidhja mes të dyve në 2023

Në shumë mënyra, kur mendojmë për artin dhe politikën, veprat e artit politik dhe pikturat janë forma e tyre e aktivizmit. Në të vërtetë, ato përfaqësojnë një mesazh, të portretizuar në një skenë, që pasqyron idetë, opinionet ose pikëpamjet e vetë shikuesit për botën. Aty ku dikur Martin Luteri shtypi dhe gozhdoi një proklamatë që…


Top 10 Arti / Pikturat më të famshme dhe të shtrenjta të Andy Warhol (që nga viti 2023)

Kur mendoni për Artin e famshëm Pop, një emër të vjen në mendje para kujtdo tjetër: Andy Warhol. Duajeni ose urreni, nuk mund ta mohoni që ky artist amerikan fitoi shumë më tepër se 15 minutat e tij të famës. Ai u bë sinonim i një lëvizjeje të tërë dhe mbahet mend në të gjithë…


10 pikturat dhe artet më të shtrenjta të impresionizmit të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

    Historia e impresionizmit Impresionizmi është padyshim një nga lëvizjet më domethënëse në historinë e artit dhe pikturës, me origjinën e tij që në shekullin e 19-të në Paris. Lëvizja nisi në 1874 me organizimin e një ekspozite nga Shoqëria Anonime e Piktorëve, Skulptorëve, Grafikantëve, etj. Disa anëtarë të rëndësishëm themelues të lëvizjes përfshijnë…


Historia e makinave motorike Rolls-Royce që nga viti 2023

1904 – Fillimi Charles Stewart Rolls (1877-1910) lindi në Hill Street, Mayfair vetëm një hedhje guri nga Sheshi Berkeley, Londra Perëndimore. Pasi ndoqi Kolegjin Eton dhe Universitetin e Kembrixhit, ku studioi inxhinieri, ai zgjodhi një karrierë si tregtar makinash dhe hapi shitësin e tij të parë me një kredi prej 6600 £ nga babai i…


Galeritë e Artit Modern Tate – Histori, fakte interesante dhe koleksione të famshme

Cilat janë 4 galeritë Tate Modern? 1. Tate Britani Tate Britain ndodhet në Pimlico, Londër, në vendin e ish-burgut Millbank. Në vitin 1987, një njeri i quajtur Henry Tate financoi ndërtesën fillestare të Galerisë Kombëtare të Artit Britanik. Fillimisht një aneks i Galerisë Kombëtare, më vonë u bë i njohur si Galeria Tate. Tate i…


Historia e huadhënies me pengje dhe kolateralit

Historia e huave me pengmarrje dhe kolaterale përfshin një periudhë prej më shumë se 3000 vjetësh, me dyqanet e para të pengut të ngritura në Kinë për të siguruar akses në kreditë afatshkurtra për punëtorët dhe fshatarët me pagë të ulët. Dyqanet e pengjeve ishin gjithashtu një pamje e njohur për qytetarët në Greqinë e…


10 veprat më të famshme të artit të Banksy (përfshin histori artistike dhe fakte interesante)

Banksy është artisti më i njohur i grafitit në botë, duke shitur vepra me vlerë miliona paund dhe duke krijuar një emër të njohur kur bëhet fjalë për disa nga veprat më të famshme dhe më të shtrenjta të artit në botë (në kohën e këtij shkrimi në 2023). Gjithçka duke mbetur i fshehur në…


10 makinat më të mira britanike të të gjitha kohërave që nga viti 2024 (përfshirë klasikët)

    Megjithëse industria britanike e automobilave nuk konsiderohet më një prodhues lider në botë, ajo dikur ishte shumë e famshme për makinat sportive më të mira dhe më të njohura që prodhonte. Në fakt, pjesa më e madhe e procesit të prodhimit të makinave që ne e dimë sot ekziston për shkak të ndryshimeve…


Top 10 posterat më të shtrenjtë të filmave horror të shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2024 (Vintage & Classic)

E keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë i bën posterat e filmave horror vintage, klasikë dhe retro, disa nga asetet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë deri më sot, që nga viti 2024? Epo, ndërsa sot riprodhimet e posterave të filmave janë të lehta për t’u marrë, në vitet 1930, posterat nuk u lëshuan në…


Aston Martin: historia pas një ikone

Historia e Aston Martin fillon në vitin 1913 kur Lionel Martin dhe Robert Bamford kërkuan të krijonin gamën e tyre të automjeteve për shkak të faktit se Martin ishte një vrapues i etur në Aston Hills. Automjeti i tyre i parë përmbante një motor me katër cilindra Coventry-Simplex me shasinë e një Isotta-Fraschini të vitit…


10 pikturat më të famshme dhe të shtrenjta të LS Lowry dhe printimet me kornizë (që nga viti 2023)

Laurence Stephen Lowry (LS Lowry) ishte një artist i Stretfordit, i lindur më 1 nëntor 1887, i njohur për botën e artit për disa nga pikturat më të famshme dhe printimet me kornizë. Ai vdiq në moshën 88-vjeçare më 23 shkurt 1976, duke lënë pas një trashëgimi artistike mbresëlënëse. Lowry thuhet të ketë pasur një…


Bentley: historia pas një ikone

Historia e Bentley fillon me Depresionin e Madh që erdhi pas rrëzimit të Wall Street. Kjo ardhje goditi rëndë prodhuesit e makinave luksoze, duke detyruar Rolls Royce të zhvendoste fokusin e saj në projektimin e një makine të re më të vogël. Qëllimi ishte të zhvillohej kjo makinë më e vogël pa humbur asnjë nga…


10 pikturat dhe artet më të famshme (dhe të shtrenjta) të Jean-Michel Basquiat që nga viti 2023

Përpara se të fillojmë të diskutojmë pikturat dhe pjesët e artit më të famshme dhe të shtrenjta nga Jean-Michel Basquiat, është e rëndësishme të kuptojmë prejardhjen e tij dhe ndikimin që ka pasur në veprën e tij artistike gjatë viteve.     Prezantimi i Jean Michel Basquiat   Ndërsa artisti i ndjerë i rrugës, i…


Top 10 artet, pikturat dhe skulpturat më të famshme nga dinastitë Qin dhe Han (që nga viti 2023)

Shefi ynë i departamentit të artit në dyqanin premium të pengut New Bond Street Pawnbrokers diskuton historinë e dinastive Qin dhe Han, pse ato u bënë kaq me ndikim në art dhe Artin, Pikturat dhe Skulpturat më të Famshme që datojnë në atë epokë. Prezantimi i dinastive Han & Qin Pyetni një student të historisë…


Top 10 pikturat dhe artet më të famshme të Damien Hirst që nga viti 2023

Para se të fillojmë të diskutojmë pikturat dhe pjesët e artit më të famshme dhe të shtrenjta nga Daniel Hirst, është e rëndësishme të kuptojmë prejardhjen e tij dhe ndikimin që ka pasur në veprën e tij artistike gjatë viteve.   Prezantimi i Daniel Hirst   Më 7 qershor 1965, piktori dhe skulptori Damien Hirst…


Orët më të bukura dhe më të pazakonta për burra dhe gra të lançuara gjatë 9 viteve të fundit

  Është e vështirë të përcaktohet momenti i saktë kur orët u bënë më shumë sesa thjesht një mënyrë për të treguar kohën. Rreth shekullit të 16-të, orët e xhepit ishin një simbol i sofistikimit për fisnikërinë e pasur. Ndërsa horologjia përparoi gjatë shekullit të 19-të, dizajnet u bënë më të ndërlikuara dhe ekspresive dhe…


Top 10 super jahtet më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2023

Nëse keni pyetur ndonjëherë veten se cilët janë jahtet më të shtrenjta në botë në vitin 2023, kush i zotëron dhe i bleu këto superjahte dhe çfarë i bën ata kaq të vlefshëm në radhë të parë, atëherë shpresojmë që artikulli ynë më poshtë do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve. Pa u zgjatur, top 10…Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority