fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Tiffany & Co të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


Historia e Tiffany & Co.

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Tiffany & Co të shitura ndonjëherë në ankand

 

Tiffany & Co qëndron sot si një nga markat më luksoze të bizhuterive në mbarë botën – megjithëse historia e saj tregon se sa shumë ka ndryshuar kompania në gati dy shekuj funksionimi. Në 1837, Charles Tiffany u bashkua me John Young, shokun e tij të shkollës dhe kunatin e fundit, për të krijuar “Tiffany and Young”, i cili hapi dyert e tij në Manhattan në 1837. Shumë larg nga shitësi i bizhuterive që është sot, Tiffany dhe Young do të specializoheshin në artikuj shkrimi dhe bric-à-brac për vitet e para; gjatë së cilës ata morën një partner të ri (JL Ellis) dhe shpejt u bënë ‘Tiffany, Young dhe Ellis’.

Ky partneritet trepalësh ishte jetëshkurtër, me Tiffany që mbajti pronësinë e vetme të kompanisë në 1853. Si një njeri i fokusuar në biznes, ai e dinte se diamantet dhe bizhuteritë e tjera mund të çonin në një të ardhme të fortë për firmën e tij – kjo e bëri atë ta kthente organizatën pothuajse tërësisht drejt bizhuterive të vlefshme nën emrin ‘Tiffany & Company’. Në kontrast të fortë me bizneset e kohës, Tiffany’s do të zbatonte çmime të përcaktuara për të parandaluar pazaret dhe refuzimin e pagesave të kredisë. Në 1845, organizata filloi katalogun e porosive të tyre me postë ‘Blue Book’, i cili është ende pjesë e Tiffany’s sot, duke treguar modelet më të fundit dhe më të mëdha.

Shumëllojshmëria e madhe e Tiffany’s dhe produkteve të saj u shfaq plotësisht gjatë Luftës Civile Amerikane; kompania furnizoi forcat e Bashkimit me flamuj, mjete kirurgjikale dhe madje edhe shpata për luftime nga afër. Megjithëse tashmë ishte bërë i njohur kryesisht si një biznes bizhuterish, argjendi i firmës ende mori vlerësime – duke përfshirë çmime në disa ekspozita ndërkombëtare.

Në 1879, Charles Tiffany bleu një nga diamantet e verdhë më të mëdhenj në histori (me peshë 287 karat) menjëherë pas zbulimit të tij në Afrikën e Jugut. Diamanti Tiffany që atëherë është prerë në 128 karat, me Audrey Hepburn, Lady Gaga dhe Beyoncé ndër të vetmit që e kanë veshur.

Pasi Charles vdiq në 1902, djali i tij Louis iu bashkua biznesit si drejtor dizajni. Gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20-të, Tiffany’s vazhdoi brezin e saj eksperimental, duke krijuar medalje, enë porcelani dhe orët luksoze Tiffany’s gjatë kësaj kohe. Organizata u zhvendos në dyqanin e saj aktual të Fifth Avenue në vitin 1940, duke sjellë statujën ikonike të Atlasit që mban lart orën e një Tiffany nga selia e mëparshme në proces. Avon Products, Inc. mori pronësinë e organizatës në vitin 1978, por ua shiti atë investitorëve gjashtë vjet më vonë pas ankesave për çështje të cilësisë; kompania më pas doli publike në 1987, duke shitur 4.5 milionë aksione.

Megjithëse ruante një imazh luksi, Tiffany’s do të theksonte në mënyrë specifike opsionet e saj me çmime më të ulëta gjatë recesionit të 1990 në SHBA për ta paraqitur veten si një argjendari të përballueshme. Vitet e fundit, biznesi ka zgjeruar rrjetin e tij të partneriteteve; duke krijuar smartfonë diamanti me SoftBank, trofe esports me Riot Games dhe madje edhe këpucë speciale Nike Air Force.

Konglomerati LVMH bleu Tiffany & Co. për mbi 15 miliardë dollarë në vitin 2021 dhe ruan kontrollin sot – ndërkohë që produktet e markës janë ende simbole të fuqishme statusi. Krijimet e Tiffany vlejnë shumë para , duke arritur çmime të larta në dyqanet e pengut në mbarë botën.

 

Top 10 pjesët më të shtrenjta të Tiffany & Co. Bizhuteritë e shitura ndonjëherë në ankand

 

1. Varëse Medusa (2.9 milionë £)

 

E shitur për 3.7 milionë dollarë në një ankand në Nju Jork, varëse “Medusa” është dizajni më i shitur i Louis Comfort Tiffany dhe madje mund të jetë pjesa më e shtrenjtë e të gjithë kompanisë. Krijuar afërsisht në vitin 1904, kjo varëse përdor opal, ar dhe granatë për të krijuar një pjesë që është sa magjepsëse aq edhe gjarpërore. Varëse Medusa është një shembull i shkëlqyer se si marka ka integruar vazhdimisht motive natyrore në punën e saj.

Disa nga gjarpërinjtë e artikullit janë artikuluar për fleksibilitet të shtuar – duke treguar se bizhuteritë e fillimit të shekullit të 20-të ishin ende plot karakter dhe lulëzim unik. Profesor Shimon Schocken e shiti këtë në ankandin e Sotheby’s 2021, ku arriti një vlerë shumë më të lartë se sa sugjerohej vlerësimi i para-shitjes (midis 100,000 dhe 200,000 dollarë). Suksesi i kësaj pjese të veçantë e ndihmoi atë të bëhej një nga më të spikaturat e ankandit, duke treguar prestigjin e plotë të kësaj marke luksoze.

 

2. Unaza safiri dhe diamanti (1.08 milion £)

 

Unazat e safirit dhe diamantit janë një shenjë dalluese e çdo bizhuteri luksoze – dhe një unazë diamanti Tiffany me një safir të prerë me jastëk në qendër është veçanërisht e shkëlqyeshme. Diamantet janë veçanërisht të vjetra me prerje evropiane, një stil popullor në fund të shekullit të 20-të që u jep artikujve një ndjenjë klasike antike. Kjo shitur për 1.3 milionë dollarë në një ankand të vitit 2015 në Nju Jork, duke përfaqësuar kulmin e unazave të diamantit Tiffany & Co.

Objekti i Laboratorëve Gjemologjik Amerikan në Nju Jork analizoi këtë unazë dhe zbuloi se safiri nuk kishte përmirësime; ata gjithashtu zbuluan se ishte me origjinë nga Kashmiri. Këta gurë janë veçanërisht të rrallë, me koleksionistët që i konsiderojnë ato si gurët e çmuar më të vërtetë blu që mund të ofrojë çdo bizhuteri. Safiri në këtë pjesë të kërkuar peshon rreth 8 karat dhe është në gjendje të bëhet edhe më i shkëlqyeshëm me ndihmën e dy diamanteve të tij refraktive.

 

3. Gjerdan Schlumberger Hedges and Rows (425,502 £)

E dizenjuar nga Jean Schlumberger, një argjendari kaq prestigjioz sa u lejua të firmoste krijimet e tij për biznesin, ky gjerdan Tiffany and Co kombinon arin, berilin e verdhë, bruzin dhe diamante. Rezultati përfundimtar është një kaskadë e ngjashme me tendinën që përfaqëson pa mundim temën natyrore të pranishme në shumë prej pjesëve të tij. Për shembull, përzierja e bruzës dhe diamantit krijon përshtypjen e një luleje të lulëzuar që shkëlqen shumë në një ditë me diell.

Shtimi i berilit të verdhë balancon dhe bën kontrast me shkathtësi gurët bruz – duke i ndihmuar që të dy të shpërthejnë me më shumë ngjyra. Kjo gjerdan u shit për 529,575 dollarë (ose 425,502 £) në vitin 2022 në një ankand në Nju Jork të koleksionit privat të bizhuterive të të ndjerit Charlotte dhe George Shultz. Afërsisht një e treta e bizhuterive të tyre ishin nga Tiffany & Co., me gjerdanin Hedges and Rows që ishte pjesa më e shtrenjtë e këtij ankandi.

 

4. Unaza Soleste (355,866 £)

 

Unaza Soleste përzien diamante me diamante me ngjyrë rozë – duke e lejuar atë të shfaqë një gamë më të madhe nuancash ndërsa kap dritën. Disa i konsiderojnë diamantet rozë si një shembull të papërsosmërive ose papastërtive, por dizajni i qëllimshëm i kësaj unaze tregon se është e mundur të përzihen disa lloje diamanti së bashku duke theksuar ende elegancën dhe përsosmërinë. Unaza i përkiste një filantropisti kanadez dhe u shit për 3,468,000 dollarë HK (355,866 £) në një ankand të vitit 2022 në Hong Kong.

Një diamant i rrumbullakët me prerje brilante me peshë 10 karat është në zemër të kësaj unaze, me montim prej ari rozë që ndihmon në theksimin e cilësisë romantike të këtij guri të çmuar. Diamantet më të vegjël rozë e rrisin më tej këtë lidhje; potencialisht duke e bërë atë një unazë martese të shkëlqyer Tiffany për blerësin. Unaza Soleste është ende një zgjedhje popullore e bizhuterive sot; Tiffany’s ende shet me pakicë shumë dizajne të ngjashme që përdorin ngjyra dhe gurë të ndryshëm.

 

5. Unazë turmalinë dhe diamanti (262,850 £)

 

Kjo unazë zbaton një turmalinë të tipit Paraiba, e cila ofron një blu më të shndritshme se turmalinat e tjera – një të tillë që shumë e krahasojnë me Karaibe. Dizajni i bombës (‘në formë bombë’) pasqyron një trend Eduardian të cilësisë së mirë, i cili ishte veçanërisht i popullarizuar në gjysmën e parë të shekullit të 20-të dhe lejon që guri të lulëzojë edhe më shumë. Ky gur i çmuar është i rrethuar nga diamante me prerje të rrumbullakët brilant me safirë rozë, të verdhë dhe blu me prerje rrethore, duke rezultuar në një pjesë shumë të gjallë.

Një unazë turmaline dhe diamanti mund të shërbejë si një unazë e jashtëzakonshme fejese e Tiffany & Co. për shkak të shkëlqimit të shtuar që sjell ky gur. Raportet gjemologjike sugjerojnë se turmalina vjen nga Mozambiku, vendi më i madh në botë i këtyre gurëve të çmuar. Pjesa u shit për 2,565,000 dollarë HK (ose 262,850 £) në një ankand në Hong Kong në 2021. Stili art deco i këtij artikulli është një pjesë kyçe e asaj që e bën atë kaq të vlefshëm për koleksionistët e bizhuterive luksoze.

 

6. Gjerdan me perla natyrale dhe diamant (230,570 £)

 

Perlat dhe diamantet janë një kombinim klasik për shkak të aftësisë së të parës për të zbutur të dytin, ndërsa diamantet janë po aq në gjendje t’i shtojnë një buzë më të mprehtë perlave. Gjerdani me perla dhe diamanti është i fillimit të shekullit të 20-të, konkretisht rreth vitit 1910, duke e bërë atë një artikull të drejtuar nga Louis Tiffany, djali i themeluesit. Ka 81 perla në këtë gjerdan, duke përfshirë gurë të rrumbullakët dhe jashtë rrumbullakët; llojet më të vlefshme të perlave.

Pjesa qendrore e këtij artikulli është një diamant me peshë gati 3 karat; Njëra që raporton Instituti Gemologjik i Amerikës është me qartësi SI1, që do të thotë se ka vetëm përfshirje të vogla. Ky diamant i prerë në markezë është gjithashtu i ngjyrës E, gjë që e bën atë efektivisht të padallueshëm nga ngjyra më e pastër D dhe ofron një pamje të veçantë të akullt. Në një ankand të Hong Kongut të bizhuterive të rralla në nëntor 2017, kjo gjerdan u shit për 2,250,000 dollarë HK (230,570 £).

 

7. Gjerdan i tulipanit Schlumberger (206,702 £)

 

Një tjetër pjesë e Jean Schlumberger që tregon përkushtimin e tij ndaj natyrës, gjerdani i Tulipan përzien arin, diamantin dhe platinin për të prodhuar tekstura mbresëlënëse me shumë shtresa. Ky artikull kishte një vlerësim të sipërm prej 1,500,000 dollarë HK – por përfundimisht u shit për 2,019,000 dollarë HK (206,702 £), gjë që tregon se krijimet e Schlumberger shpesh janë në gjendje të tejkalojnë pritjet. Gjerdani Tulip e arriti këtë çmim në një shitje në Hong Kong në nëntor 2022 dhe vjen nga i njëjti koleksion si unaza Soleste.

Tulipanët e këtij gjerdani janë të punuar me dorë – duke e bërë çdo syth të veçantë për të nxjerrë në pah diversitetin natyror të botës në përgjithësi. Fluturat dhe pilivesa diamanti me prerje shkëlqyese zbukurojnë gjithashtu gjerdanin, duke e përqafuar këtë motiv të natyrës edhe më tej, ndërsa japin më shumë shkëlqim. Harqet e artë plotësojnë sythat e diamanteve dhe tulipanëve, duke krijuar një estetikë neutrale por verbuese. Ky gjerdan ka firmën e Schlumberger, duke treguar se si qasja e tij unike është një faktor kryesor në cilësinë e pjesës.

 

8. Unaza Diamant Solitaire (226,211 £)

 

Kjo unazë diamant dikur ishte pjesë e koleksionit Tiffany’s Legacy – një seri që fokusohej në diamantet dhe rëndësinë e tyre në krijimet historike të bizhuterive të kompanisë. Diamanti në formë jastëku që zbukuron këtë artikull peshon mbi 5 karat dhe ka një ngjyrë E të akullt me cilësi të lartë. Qartësia e tij është VS2, që do të thotë se ka më shumë përfshirje se një diamant VS1, por këto janë ende vetëm ‘shumë të vogla’ dhe akoma më pak të dukshme se gurët pak të përfshirë.

Diamanti qendror është i rrethuar gjithashtu nga shumë diamante të rrumbullakosura në stilin e prerjes shkëlqyese – duke i dhënë më shumë shkëlqim, si dhe duke shtuar më shumë dimensione në pjesën e përgjithshme. Kjo do ta bënte atë një unazë të shkëlqyer fejese Tiffany & Co., veçanërisht në kombinim me montimin prej platini. Unaza e diamantit u shit për 282,000 dollarë (226,211 £) në një pjesë të Nju Jorkut në prill 2008; dhe ka të ngjarë të jetë rritur në vlerë edhe më tej në vitet që pasuan.

 

9. Unazë me diamant me ngjyrë dhe lule diamanti (185,816 £)

 

Kjo unazë është një tjetër që përdor diamante në lidhje me diamante me ngjyra për të rritur shkëlqimin e saj; ky mburret me një gur të kuq vjollcë që peshon rreth 0,4 karat. Ndërsa kjo ngjyrë ndonjëherë tregon për probleme me procesin e formimit, guri i çmuar ende ofron qartësi të jashtëzakonshme me vetëm përfshirje të lehta. Kjo e lejon atë të kombinohet mirë me diamantet shtesë të prera në trëndafil në një formacion lulesh, duke vazhduar temën e natyrës Tiffany & Co.

Diamantet e prera në trëndafil peshojnë gjithsej 7 karat, duke e bërë këtë një artikull të shkëlqyeshëm dhe një tjetër që mund të dyfishohet si një unazë fejese Tiffany & Co. Ky artikull është nga Sarah Davis dhe ishte i veçantë në një ankand të bizhuterive dhe jadeitit në Hong Kong në qershor 2021, ku u shit për 1,815,000 dollarë HK (185,816 £). Diamanti vjollcë-kuq i jep kësaj pjese një ngjyrë të veçantë trëndafili, e cila rrit më tej ngjashmërinë e luleve.

 

10. Gjerdan me varëse me diamant me ngjyra dhe diamante (155,103 £)

 

Ky gjerdan varëse integron gjithashtu diamante me ngjyra për të plotësuar dizajnin e tij; në këtë rast, duke përdorur një diamant të verdhë me prerje brilante si pjesë qendrore. Këto gurë të çmuar janë të rrallë dhe dihet se simbolizojnë diellin, potencialisht arsyeja pse ky diamant është në thelbin e gjerdanit. Diamanti i verdhë peshon 11 karat dhe është i vendosur në korniza me një motiv të valëzuar së bashku me shumë diamante të tjerë, duke krijuar një shkëlqim spektakolar dhe të gjallë, të zgjeruar nga një zinxhir diamanti.

Për më tepër, diamanti kryesor ka qartësi IF (brenda e përsosur) – kjo do të thotë se çdo papërsosmëri e pranishme është efektivisht e padukshme. Gjerdani ka një gjatësi prej 70 m, duke i lënë një mbajtës të shfaqë në mënyrë të dukshme artikullin kryesor; zinxhiri gjithashtu ka një cilësi të përdredhur, duke e bërë atë të duket më i butë. Ky artikull u shit për 1,515,000 dollarë HK (155,103 £) në një ankand bizhuterish në Hong Kong në 2022, ku ishte një nga lotet më të shtrenjta në dispozicion.

 

Një përmbledhje e koleksioneve Tiffany & Co

 

Ka pasur shumë koleksione të Tiffany ndër vite – të cilat të gjitha shërbejnë si një testament për markën dhe përkushtimin e saj për të prodhuar bizhuteri premium. Aktualisht ekzistojnë dymbëdhjetë koleksione, duke përfshirë:

 

1. Tiffany Lock

 

Koleksioni Tiffany Lock nënkupton bashkim dhe unitet i cili ka aftësinë të përballojë çdo stuhi, i përbërë nga dymbëdhjetë byzylykë luksozë dhe katër sende bizhuteri shtesë. Çdo pjesë në koleksion merr formën e një kapëse si dry, duke ju lejuar ju ose një të dashur të shfaqni thellësinë e marrëdhënies suaj si dhe sigurinë që ofron.

Veçanërisht rrathët ofrojnë tre opsione ngjyrash – ari i bardhë, ari rozë dhe ari i verdhë. Ka variante të tjera që vijnë me thekse diamanti, diamante gjysmë të shtruar ose diamante të plotë, duke i lejuar përdoruesit të shtojnë një nivel edhe më të madh prestigji në byzylykun e tyre.

Katër artikujt jo-banxhi përfshijnë vathë Tiffany & Co., një unazë, një unazë me dy gishta dhe një varëse, të gjitha prej ari rozë dhe përfshijnë diamante gjysmë të shtruar. Megjithëse format ndryshojnë natyrshëm për këto pjesë, ato ende përdorin këtë dizajn të frymëzuar nga dryni, së bashku me mekanizmin inovativ të rrotullimit që dizajnerët e Tiffany kaluan një vit të plotë duke e përsosur.

Këto krijime janë të gjitha unisex dhe mund të përfaqësojnë çdo lloj lidhjeje personale – jo vetëm atë romantike. Si pjesë e një bashkëpunimi me Daniel Arsham, marka dizenjoi gjithashtu një byzylyk ari të bardhë me tsavorite që shkon së bashku me drynin e bronzit të vjetër Tiffany.

 

2. Tiffany HardWear

 

Një nderim i drejtpërdrejtë për arkitekturën e Nju Jorkut, koleksioni Tiffany HardWear thekson ekuilibrin dhe tensionin endemik të jetës në një qytet të ngarkuar. Kjo përfshin mbi 100 artikuj të bizhuterive Tiffany me cilësi të lartë – të tilla si byzylyk, gjerdan dhe vathë Tiffany & Co., me opsione të shumta dizajni të disponueshme për secilin.

Shumë prej këtyre pjesëve kanë një stil zinxhir që simbolizon elementin urban të Nju Jorkut, i cili lidh çdo banor së bashku. Artikujt në këtë koleksion janë në dispozicion në ari të bardhë, rozë dhe të verdhë, me disa artikuj që përdorin gjithashtu diamante si një mënyrë për të shtuar edhe më shumë luks në dizajnin e tyre.

Opsione të tjera stili përfshijnë rruzull dhe dry në pjesë, duke përfaqësuar frymën e Nju Jorkut në mënyra të ndryshme inovative. Për të plotësuar zgjedhjet e bizhuterive, ka edhe syze dielli HardWear që mund t’i ndihmojnë përdoruesit të lundrojnë në qytet në një ditë me diell. Disa pjesë në këtë koleksion janë thjesht dizajne të preferuara të femrave në Nju Jork, si për shembull një grup vathësh Tiffany & Co apo edhe një unazë klasike diamanti Tiffany.

Pavarësisht nga forma apo forma, bizhuteritë Tiffany janë një opsion luksoz i spikatur pasi këto artikuj ende ofrojnë shumë prestigj për ata që i veshin të cilët në vend të kësaj blejnë në Tiffany UK.

 

3. Tiffany T

 

Pjesët Tiffany T përfaqësojnë dizajne të pastra dhe të hijshme që secila mishëron shkronjën T, një motiv i zakonshëm në artikujt e Tiffany për katër dekadat e fundit. Kjo është edhe një mënyrë tjetër se si marka inkorporon lidhjen në produktet e saj – me një sasi të konsiderueshme të pjesëve T duke përdorur këtë shkronjë si menteshë ose kapëse. Me këto artikuj, Tiffany’s po tregon fuqinë e modeleve të tyre dhe se si i afrojnë klientët.

Për shembull, vathët e koleksionit Tiffany & Co modernizojnë stilin klasik të rënies si një shirit në formë T-je dhe ka byzylykë për meshkuj Tiffany që ngjiten së bashku me një menteshë të shkëlqyeshme të mbushur me diamant në formë T-je.

Ekzistojnë tre lloje të koleksionit T; këto janë T True, T1 dhe T Smile. T True ka të bëjë me forcën e dashurisë së një personi, me T-të e ndërlidhura që tregojnë rëndësinë e partneritetit ose bashkëpunimit. Pjesët T1 ofrojnë një ndjenjë klasike dhe të fuqishme që ngjall modelet e para në formë T të popullarizuara për herë të parë gjatë viteve 1980.

Pjesët T Smile theksojnë gëzimin, duke përdorur kthesat për të përzier këtë T ikonë me shprehjen titullare. Të tre varietetet fokusohen në përzierjen e modeleve dhe motiveve të përjetshme me stile më moderne – për shembull, unazat Tiffany & Co në të gjithë këtë koleksion mund të jenë ose të guximshme ose delikate.

 

4. Tiffany Knot

 

Koleksioni Tiffany Knot është një seri tjetër që i jep përparësi lidhjeve dhe lidhjeve, këtë herë në formën e një nyje të mirëfilltë. Këto pjesë janë të disponueshme në ar rozë ose ari të verdhë me opsione diamanti – artikujt përfshijnë një numër gjerdanesh, vathë, unaza, byzylykë për meshkuj dhe më shumë Tiffany & Co. Ky dizajn nyje është një simbol i fuqishëm i cili është i popullarizuar në bizhuteri për shkak të konotacioneve të dashurisë afatgjatë.

Artikujt Tiffany Knot mund të shërbejnë si një dhuratë e mrekullueshme martese, për shembull, duke përfaqësuar çiftin që lidh nyjën; Ka shumë situata ku një Tiffany Knot është një dhuratë e shkëlqyer.

Ikonografia e përjetshme e nyjeve gjithashtu përzihet mirë me sendet e zbukuruara me diamant, pasi të dyja simbolizojnë qëndrueshmërinë dhe thellësitë e dashurisë. Copat e bizhuterive Tiffany shpesh pasqyrojnë rëndësinë e lidhjes – veçanërisht lidhjet midis blerësit dhe mbajtësit. Çdo artikull është një testament i mjeshtërisë së kompanisë, me kompleksitetin e kësaj nyje që i shton elegancë të mëtejshme dizajnit që mund të plotësojë lehtësisht një varg të natyrshëm rebelimi.

Koleksioni Tiffany Knot është frymëzuar nga Nju Jorku, i ngjashëm me serinë HardWear dhe simbolizon shpirtin e paepur të Nju Jorkut. Këto dizajne mund të kalojnë lehtësisht kufijtë, duke ju lejuar t’i shijoni ato edhe në Tiffany UK.

 

5. Kthehu në Tiffany

 

Ky koleksion vepron si një homazh për një çelës klasik të Tiffany të vitit 1969 – një që kishte “Ju lutemi kthehuni në Tiffany & Co.” gdhendur mbi të. Mbi pesëdhjetë vjet më vonë, dizajni ikonë është ende i popullarizuar dhe përbën bazën për 113 pjesë në serinë Return to Tiffany.

Çdo artikull synon të kopjojë formën dhe tekstin specifik të çelësave në një formë, duke treguar se sa të pandryshueshme (dhe të përjetshme) janë zakonisht bizhuteritë Tiffany. Pjesët janë në dispozicion në ar të verdhë, ari rozë, argjend dhe argjend të pastër; disa artikuj madje përfshijnë smalt me ngjyrë, ose amazonit, i cili ndihmon koleksionin të shkëlqejë në Tiffany Blue.

Gjerdanët Tiffany & Co në këtë koleksion janë veçanërisht të njohura, duke i lejuar njerëzit të shfaqin lirisht markën tek personi i tyre me ndihmën e një varëseje në formë zemre. Disa pjesë përfshijnë një shigjetë në të njëjtën ngjyrë ose një tjetër tërësisht për ta bërë dizajnin edhe më të mrekullueshëm.

Ky koleksion tregon bizhuteritë Tiffany si një shenjë statusi mbi gjithçka tjetër – duke u siguruar që mbajtësit të jenë në gjendje të demonstrojnë ndjenjën e stilit dhe prestigjit të tyre. Unazat dhe prangat Tiffany & Co janë gjithashtu pjesë e këtij koleksioni dhe mburren me gdhendje me cilësi të lartë, ndërsa disa nga këto pjesë janë varietete të përditësuara të dizajnit origjinal të çelësave.

 

6. Tiffany Victoria

 

Një koleksion që merr frymëzim kryesisht nga natyra, seria Tiffany Victoria synon të lidhë përdoruesit me botën natyrore që i rrethon. Vetë Beyoncé ka modeluar shumë nga këto pjesë me lule ndërsa bashkëpunonte me markën Tiffany, një shenjë e qartë e cilësisë së tyre të shkëlqyer.

Ky koleksion ofron shumë zgjedhje gurësh të çmuar – si diamante, perla, safirë dhe morganit, të cilat të gjitha përzihen së bashku me motivet e gjetheve dhe luleve. Artikujt janë në dispozicion në ari të verdhë, ari rozë ose platin; kjo e fundit në veçanti jep një shkëlqim të pagabueshëm me çdo xhevahir që zgjidhni. Thekset e diamantit vijnë gjithashtu në prerje markeze, dardhe ose të rrumbullakëta.

Këto pjesë kanë shumë larmi, duke përfshirë gjerdanët Tiffany & Co. me varëse hardhi të lakuar, pika të thjeshta lulesh dhe çelësa rrethore – madje disa gjerdan janë tërësisht të përbërë nga motivi elegant i hardhisë. Ky koleksion është gjithashtu emblematik i përpjekjeve të kompanisë për qëndrueshmëri; Bizhuteritë Tiffany përdor arin e nxjerrë në mënyrë etike dhe synon të bëhet një organizatë zero deri në vitin 2050.

Marka Tiffany angazhohet rregullisht në fushata konservimi, gjë që tregon më tej pasionin e kompanisë në lidhje me mjedisin. Victoria nuk është thjesht një motiv i thjeshtë i natyrës që i bën jehonë tendencave aktuale dhe vlerësimit në rritje të natyrës në mbarë botën; është një plotësim i qartë i punës së tyre të palodhur.

 

7. Elsa Peretti

Disa koleksione Tiffany janë në mënyrë të qartë një vitrinë dhe një festë e punës së një stilisti; seriali Elsa Peretti është një shembull i tillë. Elsa Peretti dizenjonte rregullisht copa të shkëlqyera Tiffany gjatë shekullit të 20-të – me këto artikuj që formojnë deri në 10% të produkteve të markës në një moment.

Punimet e saj morën një vlerësim të jashtëzakonshëm si në vendlindjen e saj në Itali (ku mori një urdhër meritash), ashtu edhe jashtë vendit, ku ajo është cilësuar si një nga gratë më të suksesshme në fushën e bizhuterive. Ky koleksion luksoz përfshin 662 artikujt Tiffany që Peretti projektoi ose kontribuoi para vdekjes së saj në 2021.

Pjesët në këtë koleksion përfshijnë: unaza martese Tiffany, bandat e dasmës, unaza fejese, pranga, gjerdan dhe shumë më tepër. Ajo i projektoi këto artikuj gjatë disa dekadave, duke i lejuar ata të pasqyrojnë ndryshimet në qasjen e vetë Perettit krahas tendencave të përgjithshme që prekin të gjithë fushën; ndonjëherë tendencat që ajo personalisht vendosi.

Me një autor inovativ në zemër të këtij koleksioni, pjesët ofrojnë shumëllojshmëri pothuajse të pakufishme. Për shembull, vetëm unazat e saj të fejesës Tiffany & Co përfshijnë shumë mënyra për të integruar diamantin. Kjo i lejon blerësit të zgjedhin unazën që përputhet me të dashurin e tyre, ndërkohë që ende festojnë karrierën e gjatë dhe emocionuese të Elsa Perettit si stiliste.

 

8. Atlas

Figura mitologjike Atlas ka qenë pjesë e historisë së Tiffany që nga viti 1853. Kjo ishte kur marka krijoi për herë të parë ‘Orën e Atlasit’ – një statujë e Titanit titullar që mbante një mekanizëm sahati. Disa ndryshime të vendndodhjes më vonë, statuja është ende mbi hyrjen e dyqanit kryesor në Fifth Avenue; ky është frymëzimi për koleksionin e tyre Atlas, i cili ka një temë të dukshme romake.

Artikujt e koleksionit përfshijnë thekse diamanti në formën e numrave romakë në trëndafil, të verdhë dhe ari të bardhë. Disa pjesë i ngjajnë në mënyrë të qartë numrit X, duke përfshirë vathët Tiffany & Co., varëse dhe unaza me shumë rreshta, duke e komplikuar këtë motiv më tej.

Ka gjithashtu 17 ora në koleksionin Atlas që shërbejnë si një haraç shtesë për statujën ikonike. Ngjashëm me opsionet e zakonshme të bizhuterive Tiffany, këto orë janë të disponueshme në madhësi, ngjyra dhe gurë të çmuar të ndryshëm për të ofruar edhe më shumë fleksibilitet për përdoruesit.

Megjithëse bizhuteritë kanë qenë tregtia kryesore e firmës për 170 vjet, Tiffany’s është gjithashtu një prodhues i orës premium – dhe është në gjendje të kapërcejë hendekun midis këtyre dy fushave. Këto pjesë synojnë t’u kujtojnë klientëve historinë e vetë organizatës, si dhe nevojën që mbajtësit të shfrytëzojnë ditën përpara duke shfrytëzuar sa më shumë kohën e tyre.

 

9. Paloma Picasso

Paloma Picasso (vajza e piktorit të famshëm) është një tjetër nga stilistet më të njohura të Tiffany & Co dhe filloi të punojë me biznesin në vitin 1980. Frymëzimi i saj i hershëm përfshinte artin e rrugës urbane dhe gurët e çmuar që ajo mendonte se ishin të nënpërfaqësuara në aksesorët bashkëkohorë – gjë që e ndihmuan atë të bëhej shpejt një zë radikal dhe progresiv për kompaninë.

Vibrancy ka qenë gjithmonë në zemër të këtyre modeleve, dhe koleksioni i përgjithshëm i Paloma Picasso përbëhet nga katër nën-kategori të ndryshme. Këto përfshijnë “Grafitet e Paloma”, “Gjete ulliri”, “Studio e Paloma” dhe “Melody e Paloma”, duke treguar gjerësinë e madhe të kontributeve të saj në biznes gjatë disa dekadave.

Graffiti i Paloma e transformon artin e rrugës në Nju Jork në dizajne të mahnitshme bizhuterish. Këto gjerdan, byzylykë dhe unaza Tiffany & Co. janë modeluar sipas fjalëve ‘dashuri’, ‘shkëmb’, ‘dëshir’ dhe ‘paqe’, së bashku me modele të thjeshta zemrash, shigjetash dhe puthjesh. Pjesët e gjetheve të ullirit pasqyrojnë pemët e ullirit maroken me ngjyra të ndryshme dhe shumë dizajne elegante, si p.sh. një grup dasmash Tiffany të modeluar pas një dege.

Paloma’s Studio përfshin artikuj shumëngjyrësh me gurë të çmuar me tanzanite, turmalinë, rubelit dhe më shumë nëpër vathë, unaza dhe varëse. Paloma’s Melody përfshin byzylykë, unaza dhe varëse Tiffany & Co. duke përdorur shirita të ndërthurur që rrëshqasin dhe zhvendosen gjatë ditës.

 

10. Tiffany & Co. Schlumberger

Jean Schlumberger projektoi shumë bizhuteri për Tiffany’s midis 1956 dhe vdekjes së tij në 1987, duke përfshirë montimin e karficës së famshme të Tiffany Diamond të frymëzuar nga zogjtë. Kjo afinitet për botën natyrore është një pjesë kyçe e krijimeve të tij, nga kapëset e veshëve të petaleve deri te karfica me bizele deri tek prangat e prangave.

Tiffany & Co. Seritë Schlumberger i bëjnë modelet të disponueshme për audiencën moderne – duke përfshirë sende më konvencionale, të tilla si një unazë safiri dhe diamanti që mund të dyfishohet si një unazë martese Tiffany. Këto pjesë tregojnë edhe një herë përkushtimin unik të kompanisë ndaj natyrës, me burime etike pas çdo guri të çmuar që përfshin këtë koleksion.

Pjesët e frymëzuara nga natyra e Schlumberger janë padyshim më të famshmet e tij – karfica e sipërpërmendur e bizeleve është një veçori e veçantë. Kjo përzien arin e verdhë në formën e gjetheve me perla ose topa krizoprazë jeshile, të cilat mund të dyfishohen si vetë bizelet, në varësi të artikullit të saktë.

Një tjetër pjesë e Schlumberger është unaza e fejesës ‘Two Bees’ Tiffany & Co. Këto bletë simbolizojnë mbretërinë dhe bashkimin, duke ndihmuar një blerës të tregojë vlerën e vërtetë të dashurisë së tyre; veçanërisht pasi kjo unazë zakonisht kushton rreth 74,500 £. Çdo pjesë në këtë koleksion qëndron si një shembull i mjeshtërisë së Schlumberger dhe syrit unik për bizhuteri të shkëlqyera.

 

11. Tiffany Keys

Një plotësues natyral i serisë Tiffany Lock, Tiffany Keys përfshin mbi 100 varëse, të cilat të gjitha përmbajnë një dizajn unik të çelësave. Ky koleksion shpreson të festojë pavarësinë dhe optimizmin, duke u treguar përdoruesve se kanë forcën për të ecur drejt së ardhmes, të sigurt në aftësinë e tyre për të hapur çdo derë përpara.

Ka gjerdan Tiffany & Co në shumë forma dhe përmasa për të përfaqësuar individualitetin e çelësit të përdoruesit; ata mund të zgjedhin një që duket si dizajni i tyre ose thjesht më tërheqës. Ashtu si me shumë koleksione të Tiffany-t, këto pjesë përfshijnë gjithashtu opsione për thekse diamanti, si dhe pave të plotë.

Koleksioni Keys ka gjithashtu disa artikuj të tjerë, duke përfshirë disa unaza Tiffany & Co dhe byzylykë për meshkuj që ende përfshijnë elementë që ngjajnë me një çelës çelësi. Shumë nga pjesët përfshijnë një motiv fleur-de-lis – duke ofruar një nivel më të madh të sofistikimit dhe përsosjes.

Ky simbol është përdorur historikisht për të përfaqësuar shenjtorët dhe madje edhe mbretërinë franceze, ndoshta një haraç për argjendaritë francezë që i dhanë Tiffany’s diamantet e tyre të parë në vitet 1840. Çdo artikull në këtë koleksion ka një vëmendje të jashtëzakonshme ndaj detajeve, një markë tregtare e Tiffany që ndihmon në shpjegimin e popullaritetit të qëndrueshëm të markës dhe ofron dizajne të ndërlikuara kyçe që mund t’i përshtaten çdo blerësi.

 

12. Tiffany 1837

Koleksioni Tiffany 1837 është emëruar pas fillimeve modeste të kompanisë në të njëjtin vit, duke ofruar një gamë të gjerë artikujsh me cilësi të lartë që tregojnë historinë unike të kësaj marke prestigjioze. Bizhuteritë Tiffany kanë përjetuar shumë ndryshime gjatë gati dy shekujve; kjo seri kombinon bizhuteri, orë dhe aksesorë të tjerë në dizajne të njohura dhe të përjetshme.

Për shembull, një byzylyk Tiffany & Co. me rrathë të ndërthurur, i cili i bën homazh bizhuterive klasike të bukura. Unazat në këtë koleksion mund të dyfishohen edhe si një grup dasmash Tiffany, duke u lejuar përdoruesve të tregojnë historinë e tyre të dashurisë është po aq e përjetshme sa popullariteti i bizhuterive Tiffany.

Për të theksuar më tej historinë e historisë së kësaj marke, çdo pjesë e 1837-ës ka të gdhendur vitin e njëjtë me të, duke treguar se suksesi i saj afatgjatë do të ishte i pamundur pa përkushtimin e secilit mbajtës. Ky koleksion nderon mbi 180 vjet dizajne ekspertësh, duke përfshirë unazën ikonike Makers Signet Ring, e cila i sjell këto krijime të përjetshme në epokën moderne.

Njëmbëdhjetë orët vijnë në disa stile, duke i bërë ato një zgjedhje të shkëlqyer për përdoruesit e modës së vjetër, si dhe për ata që kërkojnë të përqafojnë ditët e sotme. Bizhuteritë dhe aksesorët Tiffany krenohen me mjeshtëri të papërlyer – këta artikuj janë në gjendje të kombinohen në mënyrë të përkryer për një pamje më maksimaliste.

 

3 gjëra që mund të mos i keni ditur për Tiffany & Co.

 

1. Tiffany Blue

Tiffany’s prezantoi ngjyrën e saj të nënshkrimit blu me versionin e parë të katalogut të Librit Blu në 1845 – i cili ende merr përditësime të rregullta edhe sot. Termi ‘libër blu’ i referohet një udhëzuesi blerësi që nga shekulli i 15-të, megjithëse kjo nuancë ikonë e blusë me vezë robin është origjinale e kompanisë. Me kalimin e kohës, kjo ngjyrë u njoh (jozyrtarisht) si Tiffany Blue, duke u bërë pjesë e shumë dizajneve të shkëlqyera. Pantone e kodifikoi këtë më tej duke e njohur nuancën si ‘1837 Blue’, duke iu referuar origjinës historike të kompanisë.

Tiffany Blue është gjithashtu nuanca e paketimit të famshëm Blue Box të markës – një degë e Tiffany në Mbretërinë e Bashkuar në Londër madje e kujton këtë ngjyrë përmes Blue Box Café. Vetë Charles Tiffany zgjodhi këtë nuancë për të qenë estetika përcaktuese e kompanisë së tij, me Tiffany & Co. përfundimisht duke mbrojtur këtë nuancë në 1998 për të siguruar ekskluzivitetin.

Çdo adhurues i bizhuterive njeh menjëherë cilësinë prestigjioze të Tiffany Blue dhe aftësinë e saj për të nxjerrë në pah dizajne të shkëlqyera në pothuajse çdo lloj bizhuteri apo aksesor.

 

2. Rehati Tiffany

Comfort Tiffany ishte babai i Charles Tiffany dhe kontribuoi shumë drejt ëndrrës së djalit të tij, duke siguruar një hua 1000 dollarë për të ndihmuar Tiffany dhe Young të siguronin pronën e tyre të parë. Ai do të inkurajonte mendjen e biznesit të Charles, madje duke e lejuar atë të menaxhonte dyqanin e përgjithshëm të familjes në moshën 15-vjeçare. Përvoja që ai fitoi nga kjo mund të jetë përgjegjëse për strategjitë e tij fituese të kompanisë. Për shembull, Tiffany dhe Young morën vetëm 4,98 dollarë në ditën e tyre të parë, por këmbëngulja e tyre solli sukses të madh.

Babai i Charles zotëronte një biznes të prodhimit të pambukut, me vetë Charles gjithashtu duke punuar shkurtimisht në zyrën e mullirit. Comfort vdiq në vitin 1843 në moshën 66-vjeçare, vetëm gjashtë vjet në ndërmarrjen e djalit të tij dhe shumë kohë përpara se ajo të ishte në gjendje të bëhej perandoria që është sot. Pa ndihmën e kredisë së Comfort, është e mundur që Charles mund të mos ketë qenë në gjendje të themelojë kompaninë e tij. Kjo do të thotë se një vlerësim i trashëgimisë së Tiffany fillon me të kuptuarit e kontributeve të ofruara nga babai i themeluesit titullar.

 

3. Tiffany Cross

Medaljen e Nderit Tiffany Cross

Medalja e Nderit Tiffany Cross ishte një mënyrë për të njohur heroizmin në luftime aktive midis personelit të marinës dhe marinës gjatë gjithë periudhës ndërluftëtare. Dizajni origjinal i Medaljes së Nderit u bë një version jo luftarak dhe kryqi i projektuar nga Tiffany i vitit 1919 do t’u jepej atyre që ndërmerrnin rreziqe të mëdha për të përfunduar misionin e tyre gjatë luftimit. Përshtatshmëria ishte e kufizuar kryesisht për ushtarët dhe marinarët që shfaqën këto bëma gjatë ose pas fushatës amerikane të Luftës së Parë Botërore – nga 6 prilli 1917.

Kishte disa përjashtime për të drejtën e medaljes, me Floyd Bennett dhe Richard Byrd që të dy morën nga një për fluturimin në Polin e Veriut në 1926. I vetmi person që mori këtë medalje për qëllimin e saj jashtë kontekstit të Luftës së Parë Botërore ishte Frank Schlit, i cili ndihmoi patrullat e rrethuara të marinës në Nikaragua në 1928. Është plotësisht e mundur që ka më shumë marrës që ishin të dokumentuar dobët në atë kohë, me të dhënat bashkëkohore nga ushtria amerikane që ofronin raporte kontradiktore.

Nëse po kërkoni të mësoni më shumë për bizhuteritë më të shtrenjta luksoze dhe historinë e tyre, mund të vizitoni gjithashtu artikujt tanë mbi Chopard , Boucheron , Van Cleef & Arpels , Harry Winston , Graff dhe Cartier .

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority