fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Orët më të bukura dhe më të pazakonta për burra dhe gra të lançuara gjatë 9 viteve të fundit


Montblanc Tourbillon - deri tani fituesi ynë i preferuar i orëve më interesante, më interesante dhe të pazakonta për meshkuj që nga viti 2024

 

Është e vështirë të përcaktohet momenti i saktë kur orët u bënë më shumë sesa thjesht një mënyrë për të treguar kohën. Rreth shekullit të 16-të, orët e xhepit ishin një simbol i sofistikimit për fisnikërinë e pasur. Ndërsa horologjia përparoi gjatë shekullit të 19-të, dizajnet u bënë më të ndërlikuara dhe ekspresive dhe u miratuan shpejt nga individë që çmuan stilin dhe modën.

Megjithatë, nuk ishte deri në Luftën e Parë Botërore se orët e lezetshme për meshkuj u hoqën me të vërtetë. Ushtarëve iu dhanë orë dore për të ndihmuar në koordinimin e sulmeve dhe lëvizjeve nga llogoret, dhe së shpejti, këto orë u bënë pjesë e jetës civile ndërsa trupat u kthyen nga lufta.

Lëvizja Art Deco midis viteve 20 dhe 30 pa ora të pazakonta, avangarde dhe të pazakonta, të cilat u shfaqën si nga të famshëm ashtu edhe nga stilistët. Nga vitet 50, markat si Rolex ishin bërë shenjë dalluese e aventurës dhe inovacionit dhe krijuan skenën për epokën e artë të orëve luksoze, të konsideruara gjerësisht si midis 1965 dhe 1975 .

Ndërsa në vitet ’80 dhe ’90 orët dixhitale u bënë një trend i madh i teknologjisë, oraret vintage nuk dolën kurrë nga moda ose nuk humbën shkëlqimin e tyre si një simbol statusi. Tani, ndërsa bota bëhet gjithnjë e më dixhitale dhe uniforme, orët analoge të cilësisë së mirë janë gjëja më e bukur që mund të keni në kyçin e dorës për burrin ose gruan e ndërgjegjshme për modën.

Orë të reja po lëshohen gjatë gjithë kohës. Ndërkohë që disa koleksionistë orash kërkojnë ditët e sigurisë dhe të lavdisë së të kaluarës, ka klasikë të rinj që bëjnë kokë çdo vit.

Le të eksplorojmë disa orë interesante për burra dhe gra në epokën moderne.

 

Table of Contents

ORAT MË TË PAHARRUARA TË 2023

Orët më të paharrueshme të vitit 2023 nuk janë domosdoshmërisht më të njohurat apo më të shtrenjtat. Disa paraqesin zgjedhje të guximshme dizajni që ju mahnitin në shikim të parë, ndërsa të tjerët janë më të përmbajtur, por zbulojnë bukurinë e tyre ndërsa vini re detajet e shkëlqyera dhe mjeshtërinë e nivelit tjetër.

 

Le të shohim se çfarë ofrohej në 2023 nga markat më të mira të orëve për femra dhe meshkuj.

 

1. VAN CLEEF & ARPELS LUDO SECRET WATCH

Sekreti i Van Cleef & Arpels Ludo është lehtësisht një nga orët më të mira të grave të vitit 2023. Ai merr frymëzim nga byzylyku ​​Ludo, një pjesë ikonë e historisë së modës e krijuar në vitin 1934. Shiriti prej ari 18 kt është i mbushur me diamante, safirë dhe perla, gjë që i jep asaj një shkëlqim tërheqës që nuk do ta gjeni në orën tuaj mesatare.

Megjithatë, ajo që e ngre këtë orë përtej mbretërive të bizhuterive luksoze dhe në sallat e qetësisë është fakti se ora është sekrete. Po, ju mund të hapni menteshat e kësaj ore elegante të modës për të zbuluar një orë të vogël dhe delikate. Vetë numri është i mrekullueshëm dhe i mundësuar nga lëvizja zvicerane e kuarcit, kështu që është një martesë e vërtetë e elegancës, prakticitetit dhe performancës.

Ludo Secret Watch është në dispozicion në ngjyrë trëndafili 18kt, të verdhë dhe ari të bardhë. Ne mendojmë se versioni rozë gold është më befasuesi; megjithatë, opsionet e tjera janë të dyja vizualisht të habitshme. Në të vërtetë, Van Cleef ofron shumë zgjedhje, me bizhuteri si Lapis Lazuli, Sapphire dhe Chrysoprase që të gjitha ofrojnë pamje të ndryshme.

Kjo është, pa dyshim, një nga orët më të bukura dhe më të mira femërore të vitit 2023. Por me një çmim prej 200,000 dollarë, më mirë filloni të kurseni tani.

 

2. AUDEMARS PIGUET ROYAL OAK “CACTUS JACK” 26585CM

Bashkëpunimi i reperit amerikan Travis Scott me Nike ka prodhuar disa nga atletet dhe veshjet më të bukura të rrugës gjatë viteve të fundit. Megjithatë, kjo Bashkëpunimi Cactus Jack-Audemars Piguet ishte një kryetar i shfaqjeve të vitit 2023.

Kjo orë me botim të kufizuar përmban një kuti qeramike të qëndrueshme dhe të lehtë, e para për AP. Forma e hapur dhe urat dhe pllakat kafe e bëjnë lehtësisht këtë një nga orët më unike për meshkujt në epokën moderne. Megjithatë, akrepat ndriçuese të orës dhe minutave dhe rripi i lëkurës së viçit e çojnë atë në një nivel tjetër.

Natyrisht, duke qenë se është Audemars Piguet, ora nuk është stil mbi substancën. Ajo ka një kalibër Audemars Piguet 5832, që është një lëvizje automatike me një ndërlikim të përhershëm kalendar, që do të thotë se ora nuk do të ketë nevojë për rregullim deri në vitin 2100.

Vetëm 200 prej këtyre orëve me botim të kufizuar u lëshuan ndonjëherë. Etiketa e çmimit ishte rreth 200,000 dollarë, por zhurma po fryn në tregun sekondar. Aktualisht, çmimet e kërkuara janë shumë më të larta se 500,000 dollarë, por nëse ka marrës me atë çmim mbetet për t’u parë.

 

3. PATEK PHILIPPE CALATRAVA KOHA E UDHIMIT REF. 5224R-001

Një listë e orëve të bukura për meshkuj nuk do të ishte e plotë pa një copë nga i nderuari Patek Phillipe. I lëshuar në vitin 2023, Patek Philippe Calatrava Koha e Udhëtimit ref. 5224R-001 është një përzierje magjepsëse e teknologjisë bashkëkohore të horologjisë me një dizajn tradicional.

Ka kaq shumë për të dashur për këtë orë sa është e vështirë të dish se ku të fillosh. Së pari, kutia është bërë nga një flori luksoz i trëndafilit që nxjerr klas. Thypat e lakuar me dy nivele dhe rripi lëkure nubuck blu me qepje krem ​​janë një sofistikim i pastër. Megjithatë, është numri ku gjërat bëhen vërtet interesante.

Forma blu e thellë blu duket e mahnitshme kundrejt kasës dhe përmban një ekran të ri 24-orësh. Për më tepër, numri ka një zonë të dytë kohore, duke e bërë orën perfekte për udhëtarët që duan të gjurmojnë kohën lokale dhe të shtëpisë. Lëvizja sigurohet nga një Kalibër Vetë-mbështjellës 31-260 PS FUS 24H. Me pak fjalë, kjo është një orë që do t’i zgjasë pronarëve të saj.

Disa nga orët më unike për meshkuj mund të duken paksa shumë jokonvencionale dhe të bie në sy. Kjo orë është një fillim bisede, por në një farë mënyre qëndron e rezervuar në të njëjtën kohë. Me 57,000 dollarë për copë, mos prisni të shihni shumë në natyrë.

 

4. BULGARI SERPENTI MISTERIOSI ARI I BARDHE REF.103795

Bulgari është lehtësisht një nga markat më të mira të orëve për femra. Ata përziejnë bizhuteritë më të mira të hauteur me mjeshtëri të jashtëzakonshme për të prodhuar orë që nuk do të dukeshin të pavend në një galeri arti. Serpenti Misteriosi është gjithçka dhe më shumë.

Disa nga orët më të mira femërore në treg përmbajnë diamante dhe gurë të tjerë të çmuar. Të Serpenti Misteriosi i çon gjërat një hap më tej sepse ka formën e një gjarpri me një orë të fshehur brenda gojës. Ajo përmban një kuti ari të bardhë 18kt të shtruar me diamante. Për më tepër, ka dy smeraldë të vegjël për sytë, duke kompletuar pamjen.

Kjo orë mund të mos jetë për shijen e të gjithëve për shkak të dizajnit të saj unik dhe të zhurmshëm. Sidoqoftë, ne mendojmë se versioni i arit të bardhë 2023 ka diçka më delikate dhe të nënvlerësuar se varietetet e tjera të arit të kësaj ore.

 

5. OMEGA SEAMASTER PLOPROF 1200M

2023 ishte 75 vjetori i Omega Seamaster Ploprof 1200M. Pra, ka mënyrë më të mirë për të festuar ditëlindjen historike të kësaj ore ikonë sesa një botim special?

Modeli 2023 merr frymëzim nga dizajni dallues asimetrik i fillimit të viteve ’70. Origjinali është bërë për zhytje deri në 600 m. Si i tillë, kutia ishte e rëndë dhe konsiderohej shumë e madhe për përdorim të përditshëm. Ky Proplof i ri është rikthyer pak, me kasë duke rënë nga 48 mm në 48 mm, duke i dhënë atij një dizajn më të hijshëm që nuk do të duket i pavend në tokë.

Ajo që na pëlqen më shumë në këtë version të ri të kufizuar është numri mahnitës blu me gradient. I ndritshëm në qendër dhe gradualisht më i errët ndërsa arrin skajet, përvjetorin e 75-të të Seamaster dallon vërtet nga turma.

Ashtu si Ploprof origjinal, ky version i ri përmban një mbrojtëse kurore të madhe dhe një valvul ikjeje heliumi. I kombinuar me O-MEGASTEEL të pronarit, Ploprof është i lehtë, por praktikisht i pathyeshëm.

Hidhni një kuti prezantimi mahnitëse dhe mbishkrimin “Seamaster 75th Anniversary” në kasë prapa dhe do të keni diçka vërtet të veçantë këtu. Prisni që kjo bukuri të vlerësohet në tregun sekondar.

 

6. KRONOMASTER ZENIT SPORT AARON RODGERS

Ora tjetër super e lezetshme në listën tonë është një tjetër bashkëpunim mes një orëpunuesi të famshëm dhe një ikone kulturore. Këtë herë, është partneriteti i Zenith me qendërmbrojtësin e NFL-së, Aaron Rodgers. Të Kronomaster Sport Aaron Rodgers është i kufizuar në 250 copë. Është i bazuar në Chronomaster Sport klasik, por ky version 2023 ka mjaft detaje të vogla për ta bërë atë një hyrje të denjë në seri.

Kutia prej çeliku inox vjen me një kornizë qeramike të bukur jeshile. Është një referencë për Green Bay Packers, për të cilët Rodgers doli midis 2005 dhe 2023. Thirrja përdor gjithashtu ngjyrën jeshile Packers dhe përmban numrat arabë me tre ngjyra të orës që dallohen nga numrat e përdorur në fanellat e futbollit amerikan. Së fundi, pjesa e pasme përmban një numër midis 1 dhe 250 dhe nënshkrimin e Rodgers. Është një domosdoshmëri për fansat e Packers dhe koleksionistët e orëve në mbarë botën.

Ne e duam këtë partneritet sepse ora është po aq e qëndrueshme dhe elastike sa ishte Rodgers në pompozitetin e tij. Ai përmban një lëvizje automatike kronografike El Primero 3600, e konsideruar gjerësisht si një nga më të saktat dhe më të besueshmet në botë. Kjo mekanizëm sahati gjithashtu mund të masë kohën deri në 1/10 e sekondës, që është diçka që Rodgers duhej të ishte në gjendje të bënte për të zgjedhur shokët e tij të skuadrës në fushë.

Ndërsa kjo seri speciale u shit shpejt në faqen Zenith, mund ta gjeni në tregun sekondar. Megjithatë, ajo tashmë është vlerësuar nga rreth 10 mijë dollarë në më afër 14 mijë dollarë, një dëshmi për tërheqjen e kësaj ore dhe vendin e veçantë që Rodgers zë në zemrën e sportdashësve globalë.

 

Orët më interesante të vitit 2022

 

1. Hublot Square Bang Unico

Një dizajn i pazakontë i orës që u lëshua në vitin 2022 ishte Hublot Square Bang Unico. Kjo orë bazohet në orët rrethore Big Bang, por ka një kasë katrore. Kutia me gjerësi 43 mm është 14,5 mm e trashë dhe është e disponueshme në titan, qeramikë të zezë dhe ar 18 k. Numri është i hapur në mënyrë që të mund të shikoni lëvizjet dhe ora është rezistente ndaj ujit deri në 100 metra.

Hublot është një markë zvicerane e orëve luksoze e njohur për dizajnin e saj inovativ dhe përdorimin e materialeve të tilla si goma, fibra karboni dhe titan. Square Bang Unico është një shtesë unike në koleksionin Hublot dhe me siguri do të bëhet diçka si një ikonë.

2. Hermès Arceau Le Temps Voyageur

Hermès Arceau Le Temps Voyageur është një orë udhëtimi me dy zona kohore që është elegante dhe e ndryshme. Numri është blu i galvanizuar me oqeane të llakuar në hartë. Adhuruesit e orëve të lezetshme për femra do të jenë të kënaqur të dinë se ato janë të disponueshme në platin dhe titan me një numërues të zi ose në çelik inox me një numërues blu. Vendet fantastike të shfaqura në orë bazohen në shallin e Hermes ‘Planisphère d’un monde équestre’.

Emrat e vërtetë të vendeve qarkullojnë rreth numrit dhe përfaqësojnë 24 zona kohore. Qytetet rreth numrit shënohen me shkronja të ndryshme, si “-S” për verën për vendet anglishtfolëse. Një veçori e këndshme është “24 FBG”, e përdorur për Kohën Qendrore Evropiane, e cila qëndron për 24 rue du Faubourg, shtëpia e la Maison Hermès.

 

3. Dior Grand Soir Libellule

Dior Grand Soir Libellule është një pjesë e veçantë e frymëzuar nga pilivesa në kopshtin e Christian Dior. Ora përmban një kuti 36 mm në ar të bardhë me një kornizë ari të bardhë të vendosur me diamante të prera brilante. Pjesa e pasme e kasës është e gdhendur me një pilivesa. Numri është ari i bardhë me diamante. Ajo është e zbukuruar me një grup pilivesa ari me smerald, safirë dhe ametist, duke e bërë me të vërtetë një nga orët më të lezetshme për gratë për t’u veshur që nga viti 2024.

Karakteristikat e kësaj ore mbresëlënëse përfshijnë gjithashtu perla dhe pupla. Çuditërisht, për një bizhuteri kaq të mrekullueshme, ora është rezistente ndaj ujit deri në 30 metra. Dior Grand Soir Libellule është një orë e bukur dhe unike që është e përkryer për adhuruesit e modës Dior.

 

4. Rolex Air-King

Rolex është ndoshta marka më e njohur dhe më e njohur në botë e orëve . Orët e reja Rolex të vitit 2022 krijuan shumë emocione midis investitorëve dhe entuziastëve, dhe Air-King është një nga lansimet e reja më të njohura.

Air-King përmban një këllëf prej 40 mm prej çeliku goca deti me një byzylyk çeliku gocë deti me lidhje të ngurtë. Forma e zezë bie në kontrast të dukshëm me argjendin me shkëlqim të çelikut të gocës për të krijuar një fytyrë klas dhe tërheqëse.

Air-King ka një ndjenjë të veçantë aviatori, dhe kjo bëhet me qëllim. Rolex bëri origjinalin Rolex Oyster për pilotët , dhe Air-King u rikthehet atyre rrënjëve duke krijuar një pamje të re të veçantë që do t’ju ndihmojë të fluturoni mirë në shekullin e 21-të.

 

5. Tudor’s Black Bay Pro

Tudor është një tjetër markë ore luksoze ideale për investitorët e orëve pa buxhet Rolex ose Patek Phillipe. Marka erdhi në jetë në Zvicër dhe ka bërë pjesë të jashtëzakonshme për gati 100 vjet. Megjithëse Tudor është i njohur për orët e tij të zhytjes, Black Bay Pro është po aq elegant.

Rasti është prej çeliku dhe përmban një fytyrë të zezë të ngjashme me Rolex Air-King. Black Bay Pro përdor një akrep të verdhë të orës dytësore për të treguar GMT në çdo kohë. Akrepat e orës paraqesin një akrep të dallueshëm të stilit të borës që ndihmon Black Bay Pro të dalë nga konkurrenca.

 

6. Rolex Yacht-Master 42

Yacht-Master vjen në një kuti 42 mm të bërë nga çeliku gocë deti. Ajo është e theksuar me ar të verdhë 18 kartë dhe ka një byzylyk Oysterflex që përputhet. Yacht-Master është gjithashtu funksional. Ka një kornizë 60-minutëshe me numra të dukshëm në sfondin mat. Më në fund, ky model fantastik Rolex 2022 mund t’i rezistojë elementeve. Është i papërshkueshëm nga uji dhe është ora e përsosur për marinarët.

 

7. Dita e Rolex-Data 40

Nga modelet e reja Rolex në 2022, Day-Date 40 qëndron kokë e shpatulla mbi pjesën tjetër. Kjo orë është bërë me çelikun më të mirë të detit, dhe ora 40 mm është e bukur prej platini me një numërues blu të lehtë. Forma ngjitet kundër çelikut të lëmuar të detit dhe tërheq vëmendjen tuaj pa u zhdërvjellët.

Data-Dita ka një histori krenare që filloi në vitin 1956 kur ishte ora e parë që përfshinte ditën e javës. Dita-Date 40 vazhdon këtë traditë krenare dhe tregon ditën e javës në krye të numrit. Korniza me fyell e rrethon këtë orë të mrekullueshme.

 

8. Tank Chinoise i Cartier

Për të mos u zgjatur, Cartier lëshoi ​​​​modelin e tij më të fundit Chinoise Tank i cili është ikonik si historikisht ashtu edhe në të tashmen. Cartier lëshoi ​​​​tankenë e parë në 1917 me shumë bujë – ky ridizajn i fundit i qëndron besnik origjinës së Chinoise Tank, por shton prekje të reja stilistike që do ta mbajnë atë në modë për 100 vjet të tjerë.

 

Orë Crazy Unusual për burra dhe gra të lançuara në vitin 2021

 

1. Vacheron Constantin Jashtë Kalendari i Përhershëm Ultra-Thin

Kjo orë ultra e hollë për meshkuj e lëshuar në vitin 2020 është vetë përkufizimi i “cool”. Është tepër i hollë me trashësi pak më shumë se tetë milimetra. Ai përmban fazat e hënës dhe një kalendar të përhershëm që trajton vitet e brishtë. Dizajni është i thjeshtë dhe elegant, me një numërator blu opaline dhe këllëf me ngjyrë argjendi në ar të bardhë 18 karatësh.

Vacheron Constantin është një nga kompanitë më të vjetra të prodhimit të orës në botë, e themeluar në 1755. Ajo është e njohur për mjeshtërinë e saj të shkëlqyer dhe ka krijuar disa nga orët më të ndërlikuara të bëra ndonjëherë që nga viti 2024. Kalendari i Përhershëm i Jashtëm Ultra-Thin është një dëshmi e përkushtimit të markës ndaj përsosmërisë.

2. Orë Limelight Gala High Jewellery

Një version i ri i orës klasike Limelight Gala High Jewellery u prezantua në Watches & Wonders në 2021. Kjo orë përmban një opal australian të zi në numërues me mbi njëqind e pesëdhjetë smeraldë dhe diamante në kasë dhe byzylyk.

Piaget njihet si një markë bizhuterish Haute që krijoi gjithashtu ora të pazakonta për burra dhe gra. Piaget u bë i njohur në vitet 1960 për orët e tyre të nivelit të lartë që fokusoheshin në kreativitetin dhe stilin. Ata vazhdojnë këtë traditë të kombinimit të bizhuterive dhe prodhimit të orës me këtë orë Limelight Gala High Jewellery. Adhuruesit e famshëm të Piaget përfshijnë Elizabeth Taylor, Jackie Kennedy dhe Sophia Loren, të cilat ishin të gjitha ikona të stilit që donin orët e lezetshme për gratë.

3. Vianney Halter Deep Space Rezonance

E përkryer për adhuruesit e fizikës dhe makinerive komplekse, Vianney Halter Deep Space Resonance është një nga orët më interesante të prodhuara që nga viti 2024. Vianney Halter Deep Space Resonance është një orë turbillon me bosht të trefishtë me një mekanizëm bashkues akustik që përfshin dy rrota ekuilibri. Kjo orë komplekse horologjikisht u frymëzua nga Abraham-Louis Breguet i cili ishte një orëndreqës në vitet 1900. Është produkt i viteve të kërkimit dhe zhvillimit, i cili filloi në 1996.

Vianney Halter është një pioniere e prodhimit të orës bashkëkohore dhe të pavarur. Ai u frymëzua nga puna e inxhinierëve të shekullit të 19-të si Isambard Kingdom Brunel dhe Nikola Tesla. Deep Space Resonance është një dëshmi e përkushtimit të tij për të krijuar orë unike dhe inovative.

 

Ora që na lanë përshtypje në vitin 2020

 

1. Breitling Top Time Limited Edition

Nëse jeni duke kërkuar për ora të pazakonta për meshkuj dhe femra të prodhuara në vitin 2020, Breitling Top Time Limited Edition është një fillim i mirë. Kjo orë e stilit retro ka një dizajn ‘papioni’ në fytyrën e saj dhe është frymëzuar nga ora origjinale Top Times e Breitling. Është bërë prej çeliku inox 41 mm dhe ka një regjistër kronografik 30-minutësh. Breitling Top Time Limited Edition është një orë me edicion të kufizuar me vetëm 2000 copë.

Ora origjinale Breitling Top Time u projektua nga Gerald Genta dhe u lëshua fillimisht në 1968. Breitling është një kompani zvicerane e prodhimit të orës që u themelua në 1884 dhe fansat e saj të rëndësishëm përfshijnë John F. Kennedy dhe Buzz Aldrin.

2. Masque Dior Grand Bal

Nëse jeni duke kërkuar për orë të bukura për femra, mos kërkoni më larg se Masque Dior Grand Bal. Një orë e bukur për femra e lëshuar në vitin 2020 ishte Dior Grand Bal Masqué. Dizajni interesant u frymëzua nga kostumet luksoze të Christian Dior të dizajnuara për të famshmen “Ball of the Century” të mbajtur në vitin 1951 në Palazzo Labia në Venecia. Dizajni i Grand Bal Masqué përmban maska vallëzimi, xhevahire dhe pupla. Është një orë me edicion të kufizuar dhe janë bërë vetëm 1000 copë.

Dior është i famshëm për oraret e tij të pazakonta të frymëzuara nga topi, të cilat përfshinin Maskën Dior VIII Grand Bal, Dior IX Grand Bal Plume dhe Dior X Grand Bal Poudre.

3. Rolex Oyster Perpetual Day-Date 36

Një orë e pazakontë dhe tepër e lezetshme për meshkujt, edhe tani në vitin 2024, është Rolex Oyster Perpetual Day-Date 36. Kjo orë është e disponueshme në 26 gjuhë të ndryshme, duke e bërë atë zgjedhjen perfekte për njeriun ndërkombëtar. Ky është modeli më i vogël që u lançua në vitin 2020. Kjo orë retro ka një dizajn të viteve 1970 dhe mundësohet nga arratisja kronergjike e Rolex dhe surja e flokëve Parachrom.

Rolex është marka më e madhe e vetme e orëve luksoze dhe pëlqehet nga ata që vlerësojnë prodhimin e mirë të orëve. Ajo prodhon rreth 2000 orë të pazakonta për burra dhe gra në vit dhe u themelua në vitin 1905 nga Hans Wilsdorf dhe Alfred Davis. Ora e parë Rolex ishte Oyster, e cila u lëshua në vitin 1926 dhe ishte ora e parë e papërshkueshme nga uji.

 

Orët më të bukura të 2019

 

1. Patek Philippe Golden Ellipse

Patek Philippe Golden Ellipse është një nga orët më të lezetshme për meshkuj që nga viti 2024 që përmban një numërues interesant në formë elipse. Kjo do të thotë që ora ka një dizajn të pazakontë dhe tërheqës. Ora ka gjithashtu një tregues të datës dhe është prej ari të bardhë 18 karatësh, që i jep asaj një pamje dhe ndjesi luksoze. Ajo u dizenjua nga prodhuesi i orës Gerald Genta dhe u lëshua fillimisht në vitin 1968 dhe më pas u rikthye në vitin 2019.

Patek Philippe Golden Ellipse mundësohet nga lëvizja vetë-mbështjellëse e kalibrit 240 dhe ka një rezervë energjie prej 38 orësh. Gjithashtu është rezistent ndaj ujit deri në 30 metra dhe ka një kristal safiri.

2. Raymond Weil Tango Diamonds

Ora më e lezetshme për gratë në 2019 ishte Raymond Weil Tango Diamonds. Raymond Weil është një kompani zvicerane e prodhimit të orës, e themeluar në vitin 1976. Kompania është e njohur për orët e saj luksoze dhe me cilësi të lartë. Kjo orë e bukur përmban një kornizë dhe kasë të vendosur me diamant, si dhe një numërues nënë e perlës.

Dizajni i kësaj ore është frymëzuar nga lëvizja Art Deco. Raymond Weil Tango Diamonds është një orë me edicion të kufizuar me vetëm 1000 copë të prodhuara. Raymond Weil Tango Diamonds është bërë prej ari të bardhë 18 karatësh dhe ka një rezervë energjie prej 42 orësh. Gjithashtu është rezistent ndaj ujit deri në 30 metra.

3. MB&F HM7 Aquapod

Ndoshta një nga orët më interesante të krijuara në vitin 2019 ishte MB&F HM7 Aquapod. Kjo orë interesante është projektuar që të duket si një kandil deti dhe përmban një kuti transparente që ju lejon të shihni funksionimin e brendshëm të orës.

MB&F HM7 Aquapod është bërë prej ari të bardhë 18 karatësh dhe ka një rezervë energjie prej 42 orësh. Gjithashtu është rezistent ndaj ujit deri në 30 metra. Është një nga një numër i orëve të pazakonta nga MB&F, të cilët prodhojnë gjithashtu Makinën Horological N°9, e cila duket si një anije kozmike, dhe HM6, e cila është krijuar për t’u dukur si një robot.

 

Orat e meshkujve dhe femrave të vitit 2018

1. Rolex GMT-Master II

Një orë e lezetshme për meshkuj në 2018 ishte Rolex GMT-Master II dhe fansat e saj përfshijnë David Beckham, Jay-Z dhe LeBron James. GMT-Master II është një version i përditësuar i GMT-Master origjinal dhe përmban një sërë përmirësimesh, të tilla si një akrep i pavarur 24-orësh dhe një ekran i dyfishtë i zonës kohore, në mënyrë që të mund të mbani gjurmët e dy zonave kohore në të njëjtën kohë.

Ora është bërë nga Oystersteel, i cili është një lloj çeliku inox që është shumë rezistent ndaj korrozionit. Është gjithashtu rezistent ndaj gërvishtjeve dhe mund të përballojë temperaturat ekstreme. Për luks të shtuar, kutia është prej ari të bardhë 18 karatësh.

2. Cartier Ballon Bleu de Cartier

Orët më interesante për gratë për të veshur në vitin 2018 ishin Cartier Ballon Bleu de Cartier. Kjo orë e bukur përmban një numërues të smaltit blu dhe një kuti me diamante. Cartier është njohur prej kohësh për krijimin e orëve të lezetshme për femra, dhe ky dizajn bazohet në orën ikonike Cartier Tank dhe kombinon elegancën e orës Tank me luksin e diamanteve. Është projektuar nga kreu i projektuesit të Cartier, Pierre-Alexis Dumas dhe është një shembull i përsosur i mjeshtërisë së Cartier.

Ballon Bleu de Cartier mundësohet nga lëvizja automatike e kalibrit 1847 MC dhe ka një kristal safiri. Ajo u prezantua në panairin e orëve dhe bizhuterive Baselworld në 2018.

3. Dior Grand Soir Skeleton

Dior është i njohur për krijimin e orëve luksoze për burra dhe gra, ora Dior Grand Soir Skeleton është e pazakontë sepse është e skeletizuar. Shumica e orëve kanë një numërues të fortë, por ora Dior Grand Soir Skeleton ka një numërues të hapur që ju lejon të shihni funksionimin e brendshëm të orës. Skeletizimi është procesi i heqjes së materialit të panevojshëm nga lëvizja e orës për të krijuar një efekt të qartë.

Dior Grand Soir Skeleton Watch është gjithashtu i vendosur me 48 diamante, gjë që ia shton luksin. Dior Grand Soir Skeleton u publikua për herë të parë në panairin e orëve dhe bizhuterive Baselworld në vitin 2018. Është një orë me edicion të kufizuar dhe janë bërë vetëm 30 copë. Skeleton është një orë e bukur që demonstron mjeshtërinë e hollë të Dior.

 

Orët më interesante të vitit 2017

1. IWC Portugeze Sidérale Scafusia

IWC Portugeze Sidérale Scafusia është një orë me edicion të kufizuar që është prodhuar nga IWC Schaffhausen, një prodhues zviceran i orëve luksoze dhe është lëshuar në vitin 2017. Është një orë unike që përmban një hartë të botës me orë, minuta dhe akrepa të dytë që rrotullohen rreth saj. Scafusia gjithashtu ka një kalendar të përhershëm, tregues të rezervës së energjisë dhe turbillon. Është me të vërtetë një orë e jashtëzakonshme dhe një nga orët më të lezetshme për burrat.

Scafusia është prej ari të bardhë 18 karatësh dhe ka një kasë 45 mm. Mundësohet nga lëvizja e kalibrit IWC 89802 dhe ka një rezervë energjie prej 7 ditësh. Ora është rezistente ndaj ujit deri në 30 metra dhe ka një kristal safiri.

2. Bulgari Serpenti Incantati

Bulgari Serpenti Incantati është një orë për femra me edicion të kufizuar që u lançua në vitin 2017. Është një orë me orë interesante që përmban një byzylyk në formë gjarpri të bërë nga ar rozë 18 karatësh dhe diamante. Numri është gjithashtu i vendosur me diamante dhe i emaluar me një motiv gjarpri jeshil.

Bulgari njihet më së shumti për bizhuteritë e saj luksoze, por gjithashtu krijojnë disa nga orët më interesante. Serpenti Incantati është një shembull i përsosur i mjeshtërisë së tyre dhe vëmendjes ndaj detajeve. Ora u frymëzua nga legjenda e perëndisë romake Merkuri, i cili thuhej se kishte shndërruar një gjarpër në një byzylyk për të mbrojtur gruan e tij nga e keqja.

 

3. Arbitri i Hublot Big Bang

Një nga orët më të bukura të stilistëve për burrat për t’u veshur në 2017 ishte Hublot Big Bang Referee. Kjo orë unike është projektuar për gjyqtarët e FIFA-s dhe përmban një numërues të kuq, të verdhë dhe jeshil që i ngjan një semafori. Mundësohet nga lëvizja automatike e kalibrit HUB1241 të Hublot dhe ka një rezervë energjie prej 72 orësh. Ajo përmban një skemë ngjyrash të verdhë dhe të kuqe, si dhe një kuti në formë topi futbolli.

Hublot Big Bang Referee u projektua nga stilisti francez Philippe Starck. Ai është një stilist i njohur që ka krijuar disa nga orët dhe produktet më interesante në botë, duke përfshirë Apple Cube dhe shtrydhësin e agrumeve Alessi Juicy Salif.

 

Orë të lezetshme dhe të pazakonta për burra dhe gra 2016

Nga qëndisja gotike deri te shpërthimet e papritura të ngjyrave, Java e Modës në Londër AW16 prezantoi një shumëllojshmëri të orëve të bukura për burra dhe gra për të plotësuar çdo tendencë të deklaratave.

Këtu do t’i hedhim një vështrim disa prej këtyre orëve interesante, me siguri që do të lënë një përshtypje të qëndrueshme në botën magjepsëse të modës.

 

Hublot

Kjo orë Hublot Big Bang Broderie Sugar Skull nga Alexander McQueen tregoi disa karakteristika interesante dhe të lezetshme si një dizajn i qëndisur me porosi në të gjithë fytyrën, duke krijuar një pamje me teksturë për një kthesë elegante. Me një prirje ndaj tendencave gotike, kjo orë e lezetshme është një pamje e gjallë e një pamjeje që tenton të përfshijë më pak ngjyra.

E punuar me fije të pasura Lurex, motivi i kafkës dhe rripi arabesk i kësaj ore ofron një përbërje të guximshme dhe të pazakontë, të përfunduar me një kuti të thjeshtë qeramike të zezë. Feminiliteti i sigurt takohet me inovacionin për një orë të vërtetë deklarate.

orë hublot - një nga orët më të pazakonta të lançuara që nga viti 2024

Chopard

Ora Chopard Happy Fish Métiers d’Art bëri një paraqitje interesante gjatë shfaqjes Preen by Thornton Bregazzi. Me një temë verbuese për sfilatën që përfshin teminat seksi dhe shumë factor wow, kjo orë e lezetshme dhe interesante shtoi një tërheqje shtesë të veçantë.

Me një dizajn diaspër të kuq dhe peshk me gjethe ari që shkëlqen në errësirë, kjo orë e pazakontë paraqiste diamante lëvizëse për karakter të shtuar. Fundi i perlës dhe safirët blu të vendosur nga bora tregojnë pamjen ekskluzive – duke kombinuar magjepsjen e bukur me shkëlqimin modern.

Chopard Métiers d'art Happy Fish - orë të çmendura të lezetshme, super interesante dhe më të pazakonta për femra që nga viti 2024

Gucci

Ora super e lezetshme Diamantissima nga Gucci ishte një përfaqësuese e vërtetë e markës së pazakontë, duke shfaqur modelin e firmës diamante, të theksuar me detaje të thjeshta. Me këllëf rozë prej ari dhe PVD të zezë, kjo orë interesante jep sigurisht një stil klasik dhe të sigurt.

Orët e bukura të gucci-t 2016 e çuan përkufizimin e interesantit dhe të ndryshëm në një nivel tjetër

Në vitin 2016, ishte Java e Modës në Londër ajo që vendosi tonin për tendencat e ardhshme të vjeshtës/dimrit të atij viti dhe përdorimi i orëve luksoze por të lezetshme dhe të pazakonta dëshmoi se sa domethënëse janë këto shfaqje në ofrimin e frymëzimit për çdo dizajn ore.

Sipas The Wealth Report 2015 nga Knight Frank, “A moda për orët dhe bizhuteritë pak më të mëdha, e kombinuar me fuqinë blerëse në rritje të grave, veçanërisht në bastionet luksoze si Kina, po ndihmon në rritjen e shitjeve. Pjesa e orëve femra në treg është rritur në rreth 35% nga 20% në 1995 (Bain & Altagamma). (Ledbury Research, analistë luksi)

 

Orët interesante të vitit 2015

 

SIHH Watch Show Geneva - një vend ku të gjitha markat e orëve luftojnë çdo vit për titullin e orës dhe orëve më interesante, më interesante dhe më të pazakonta

 

Në vitin 2015, SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie) ishte shfaqja më prestigjioze e orëve në botë dhe u zhvillua në (ku tjetër?) Gjenevë. Shfaqja e parë e madhe e orëve të atij viti mori topin në drejtim të rritjes së zhurmës dhe interesit rreth orëve më të lezetshme, më të pazakonta dhe më interesante si për burrat ashtu edhe për gratë.

 

Pra, le të rendisim dhjetë orët më të mira për vitin 2015!

 

1. Cartier Ballon Bleu Serti Vibrant

Cartier bëri atë që bën më së miri dhe e mbushi vitin 2015 me një sasi të madhe diamante. Kishte 123 gurë në versionin e atij viti të orës së lezetshme Ballon Bleu dhe sigurisht që bëri një deklaratë interesante.

Ora e pazakontë e huazuar nga një stil mjedisi i panjohur i quajtur en Tremblant. Këtu janë montuar diamantet në orë me anë të sustave. Rezultati ishte shkëlqimi i mrekullueshëm që ishte i dukshëm kur e mbante orën e ftohtë drejt dritës.

Cartier Ballon Bleu - një orë e veçantë për femra e lançuar që nga viti 2024

2. Audemars Piquet Royal Oak 41mm 15400 Dy-ton

Kjo orë e lezetshme ishte një version pak më i madh i versionit të pazakontë të vitit 2012 dhe përmban një përfundim prej çeliku me dy ngjyra, si dhe një spërkatje prej ari 18 karatësh. Ky edicion interesant ishte gjithashtu ora e parë Audemars që shfaqte si një çelik dy-ngjyrëshe ashtu edhe një fije ari rozë.

Audemars Piquet Royal - një orë e hijshme, e ndryshme dhe më e pazakontë për meshkuj

3. Jaeger-LeCoultre Duometre Spherotourbillion Moon

Një orë e zgjuar, delikate, por e lezetshme për meshkuj – kjo orë interesante shfaqte një ekran të pazakontë të ‘fazës së hënës’, i cili ishte 30 herë më i saktë se konkurrentët e saj në atë kohë. Çuditërisht, kjo orë e pazakontë për meshkuj prodhonte një gabim vetëm çdo 3,877 vjet! Imagjinoni atë!

Standardi i industrisë ishte çdo 122 vjet dhe kjo është arsyeja pse kjo orë e lezetshme ishte ora kryesore e Jaegers për sezonin.

Jaeger Lecoutre Duometre - ky është një nga pretendentët tanë të preferuar për orët më të bukura për meshkuj që nga viti 2024

4. Vacheron Constantin Harmony Ultra-Thin Grande Compplication Chronograph Caliber 3500

 

Vacheron Constantin lëshoi vetëm këto ora burrash vërtet të lezetshme si pjesë e një serie të kufizuar, kështu që kishte vetëm dhjetë në dispozicion. Këto orë interesante dhe të pazakonta erdhën gjithashtu me një çmim premium prej 235,000 £, gjë që e bëri atë një nga orët më të shtrenjta në shfaqje në 2015.

Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për ora krejtësisht të hijshme, të lezetshme dhe interesante, atëherë mos kërkoni më tej. Caliber 3500 shfaqi një ndjenjë relativisht të përmbledhur stili në krahasim me rivalët e tjerë premium. Vetëm sytë më të mprehtë mund ta dallonin këtë lloj mjeshtërie.

Orë e pazakontë Vacheron Constantin
5. Montblanc Villeret Tourbillon Cylindrique Geospheres Vasco de Gama

Jo, e keni gabim. Kjo nuk ishte një lidhje e veçantë me ekipin legjendar të futbollit brazilian . Ky ishte crème de la crème, prodhimi më i lezetshëm francez i orëve në të mirën e tij. Këto orë interesante dhe të pazakonta për meshkuj kishin një veçori vërtet të lezetshme që tregonte kohën në çdo pjesë të botës në çdo kohë nëpërmjet përdorimit të dy globeve. Këto gjysmë-globe janë pjesë e faqes së orës.

Sidoqoftë, ky nivel i lezetshëm dhe mjeshtëri vjen me një çmim dhe për shkak të besimit të fortë të Montblanc se çdo orë duhet të punohet me dorë, kishte një sasi të vogël të disponueshmërisë.

Montblanc Tourbillon - deri tani fituesi ynë i preferuar i orëve më interesante, më të lezetshme dhe të pazakonta për meshkuj të vitit 2015 (ajo vlen edhe sot, në 2024)

6. Skelet automatik Roger Dubuis Excalibur

I larguar prej kohësh nga ekspertët konservatorë të orës, Roger Dubuis tani po ngjitet në majën e malit. Kompania ka kaluar një ndryshim të vërtetë krijues në dekadën e fundit dhe dukej se ishte vendosur në stilin e saj.

Këto orë të pazakonta, interesante dhe vërtet të lezetshme nuk janë krijuar vetëm për të tronditur, por në fakt ishin ora të këndshme për burrat dhe zotërinjtë modernë.

Orë interesante Roger Dubuis për meshkuj

7. Greubel Forsey Tourbillon 24 Secondes Vision

Duket se është një trend në rritje që orët e lezetshme për meshkuj në ditët e sotme duhet të kenë fytyra më të mëdha dhe Greubel 2015 nuk ishte ndryshe. Lëvizja 36 mm ishte veçanërisht masive, veçanërisht kur mendoni se ajo ishte e shtrydhur në një kuti 43.5 mm.

Këto ora të hijshme por shumë interesante mund të mos jenë për të gjithë, por Tourbillon e lezetshme 24 sekondash padyshim që ka bërë që ndikuesit të flasin.

Greubel Forsey

8. Cartier Cle de Cartier

Cartier ka qenë prej kohësh standardi i artë për sa i përket orëve dhe bizhuterive të nivelit të lartë dhe edicioni i vitit 2015 pasoi këtë trashëgimi.

Me një fytyrë me përmasa mesatare dhe një skemë tradicionale ngjyrash me lëvizje të huazuara nga orët e vjetra, ora interesante ngjall kujtime të filmit klasik të viteve 1950.

Cartier Cle de Cartier - një nga orët më interesante dhe të pazakonta për femra që nga viti 2024

9. Panerai Radiomir 47mm 3 Ditë Firenze Acciaio

Një tjetër orë interesante e botimit të kufizuar, kjo pjesë e veçantë është edhe më e vështirë për t’u marrë në ditët e sotme. Këto ora vërtet të lezetshme ishin të disponueshme vetëm për vendasit e qytetit italian të Firences, një strategji mjaft e pazakontë marketingu. Ora ishte në thelb vetëm një përmirësim i vogël në krahasim me modelin e mëparshëm, Radiomir seminal.

Dallimi kryesor ishte se mekanizmi është ndryshuar në një Panerai P.3000 më të besueshëm.

Panerai Radiomir

10. Byzylyk Richard Mille RM 11

Mbreti i orëve më të bukura dhe më të pazakonta për burra dhe gra ka goditur sërish me një tjetër stil klasik dhe modern. Këto janë llojet e orëve që janë shumë të lezetshme, të pazakonta dhe super interesante – ato thjesht nuk mund të përmirësohen (mund të shihni se jemi fansa të mëdhenj). Dizajn klasik me një fytyrë mjaft joortodokse. Këto orë jashtëzakonisht të lezetshme mund të vishen nga gra ose burra.

Orët kishin gjithashtu të gjitha tiparet klasike të shijuara nga fansat besnikë të markës së lezetshme Richard Mile – çeliku i krehur, skajet e lëmuara dhe një hapës me susta.

Richard Mille - mbreti i orëve të lezetshme

 

Për ta përmbledhur, disa nga orët më interesante dhe më interesante të grave dhe burrave përfshijnë :

 

Si të huazoni për orët më të lezetshme, më të pazakonta dhe më interesante

Mësoni më shumë rreth vendosjes së orëve tuaja të shkëlqyera në peng me një nga dyqanet e pengut më të vlerësuar në botë, me qendër në Londrën Qendrore . Së fundi, disa nga markat e shumta të orëve ku ne huazojmë përfshijnë: Lange & Sohne, Breguet, Breitling, Bulgari, Cartier, Chopard, Harry Winston, Hublot, IWC, Jaeger LeCoultre, Omega, Panerai, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Tiffany , Ulysse Nardin, Urwerk, Vacheron Constantin, Van Cleef & Arpels, Audemars Piguet, Graff, Patek Philippe dhe Rolex, për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority