fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Patek Philippe


Patek Philippe Perpetual Calendar Kronograph ref. 2499 Shkëlqyeshëm

Sot do të flasim për 5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Patek Philippe.

Patek Philippe ka qenë një nga markat më të kërkuara të orëve luksoze për një kohë shumë të gjatë. Ata janë të njohur botërisht për cilësinë dhe mjeshtërinë e tyre të pakrahasueshme, por shumica e njerëzve ende nuk i kanë dëgjuar këto pesë fakte rreth Patek Philippe që i veçojnë ata nga konkurrenca.

 

5 gjërat dhe faktet kryesore që mund të mos i keni ditur për Patek Philippe

 

 

1. Çdo Përsëritës Minute Kontrollohet Personalisht nga Presidenti i Kompanisë

Patek Philippe krenohet që është një nga prodhuesit e fundit të orëve në pronësi të familjes në biznes, dhe nëse kjo nuk e tregon atë krenari, atëherë nuk e di se çfarë do të ndodhë.

Është pothuajse e padëgjuar në ditët e sotme që një kompani e një shkalle kaq të madhe të ketë CEO ose Presidentin e saj të përfshirë në operacionet e përditshme. Megjithatë, një gjë interesante për orët Patek Philippe është se Thierry Stern, presidenti i kompanisë, ende arrin të përfshihet në prodhimin e çdo ore të vetme që prodhojnë.

2. Edhe orëve më bazike Patek Philippe u duhen mbi 9 muaj për t’u prodhuar dhe prodhuar

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten pse këto orë mund të jenë më të shtrenjta , kjo është arsyeja pse!

Patek Philippe kërkon të paktën nëntë muaj për të prodhuar modelet e tyre më themelore dhe mbi dy vjet për orët e tyre më të ndërlikuara. Koha e gjatë e prodhimit të tyre është për shkak të të gjitha orëve të shitura nga Patek Philippe që nga viti 2008 që mbajnë vulën Patek Phillipe. Kompania prezantoi vulën në vitin 2008, duke premtuar se orët e tyre do të mbaheshin me standarde edhe më të larta se standardet tashmë të larta të industrisë.

3. Patek Philippe është një nga prodhuesit më të vjetër të orëve në botë, pasi u themelua në 1839

Antoine Norbert de Patek dhe François Czapek ishin themeluesit e kompanisë, që nga viti 1839.. Deri në vitin 1851, kompania ishte ndër të parat në botë që prodhoi orë pa çelës, dhe deri në vitin 1868 kompania prodhoi orën e parë të dorës zvicerane.

Patek Philippe vazhdoi të inovonte dhe zhvillonte koncepte të reja gjatë pjesës tjetër të shekullit të 19-të dhe në shekullin e 20-të. Ata kanë qenë pionierë të industrisë që nga fillimi i saj, duke vazhduar këtë trend edhe sot.

4. Ora më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë ishte një orë Patek Philippe

Në vitin 2014, Patek Philippe prodhoi orën e tyre më të ndërlikuar të dorës ndonjëherë, duke festuar 175 vjetorin e kompanisë. Ora, Ref. 6300A-010 Grandmaster Chime u shit për 31.2 milion dollarë amerikanë në 2019 në Gjenevë. Ora mori shtatë vjet për t’u prodhuar dhe mbi 100,000 orë punë për të përfunduar. Ora përmban 20 komplikime dhe dy numra të ndryshëm, së bashku me të qenit e vetmja prej çeliku inox Grandmaster Chime e bërë ndonjëherë, duke e bërë atë një orë të veçantë në llojin e saj.

5. Patek Philippe Mos lejoni askënd që të blejë një orë të madhe komplikuese

Një tjetër fakt interesant në lidhje me orët Patek Philippe është se kompania ka pesë klasifikime të përgjithshme për orët e tyre, por orët e tyre më luksoze, Grand Complications, nuk janë të disponueshme për publikun. te blesh. Këto orë janë krenaria dhe gëzimi i kompanisë, duke shënuar orët e tyre më të ndërlikuara dhe më të detajuara të krijuara ndonjëherë.

Si rezultat, Patek Philippe nuk i shet këto ora tek publiku për t’i parandaluar ato të arrijnë në tregun gri. Ata shesin privatisht për t’u siguruar që do të shkojnë te koleksionistët e vërtetë të gatshëm të vlerësojnë veprën e mrekullueshme të artit – vetë orën.

Si gjithmonë, nëse jeni pronar krenar i një Patek Phillipe dhe kërkoni të lironi kapitalin kundrejt orës suaj , ekspertët tanë mund ta vlerësojnë orën tuaj në dyqanin në Londrën Qendrore, Mayfair !

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority