fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 30 orët më të njohura të famshëm Rolex (dhe të tjera) të të gjitha kohërave që nga viti 2024


Ora e famshme e famshëm Rolex Michael Caine

Të hijshme, elegante dhe të sofistikuara, orët Rolex janë sinonim i luksit dhe shpenzimeve, dhe një zgjedhje popullore për një mori të famshëm. Në film dhe televizion, Rolex është popullarizuar për të përcjellë pasurinë dhe qëndrueshmërinë e madhe të personazheve që e veshin atë. Ora është bërë pjesë e kulturës moderne.

Për shkak të dëshirueshmërisë dhe lidhjeve me prosperitetin dhe suksesin, orët më të shtrenjta Rolex do të jetë përgjithmonë i lidhur me një personazh të famshëm. Emrat më të mëdhenj në botë kanë mbajti orën e veshur me një Rolex, duke ndihmuar gjigantët zviceranë të bëhen orët më të njohura të markës në botë.

Sot do të flasim për orët më të njohura Rolex të famshëm të veshur në filma të famshëm, deri në kohën e këtij shkrimi (2024), por edhe për një sërë orëve të tjera të njohura të veshura në filma të suksesshëm.

Ne do të fillojmë duke prezantuar dhjetë të famshëm që veshin orët Rolex dhe 11 orët më të njohura të famshëm Rolex, të ndjekur nga 10 orët më të njohura të veshura ndonjëherë në ekran nga të famshëm në filma, që nga viti 2024.

 

Table of Contents

TOP 10 personazhet e famshëm që veshin orë ROLEX

 

Përpara se të futemi në listën tonë të orëve ikonike që kanë shkëlqyer në ekranin e argjendtë gjatë viteve, duhet të shohim disa nga orët e famshme Rolex. Marka, një emërtim për luksin dhe magjepsjen që nga vitet 1950, është bërë e lidhur pazgjidhshmërisht me yjet e Hollivudit, shumë prej të cilëve kanë koleksione orash për të rivalizuar princat më të dukshëm sauditë.

Nëse vazhdoni me lajmet e biznesit të shfaqjes, do të shihni foto të panumërta të të famshmëve meshkuj dhe femra që mbajnë ora Rolex.

Sigurisht, nuk janë vetëm aktorët e Hollivudit që i duan orët Rolex. Lista jonë e të famshmëve përfshin gjithashtu disa atletë dhe një kuzhinier televiziv që pëlqen të mbajë orët më të famshme të markës në kyçin e dorës.

 

Pra, le t’i hedhim një vështrim 10 personave të famshëm që zotërojnë orët Rolex.

 

1. Dwayne “The Rock” Johnson

Dwayne “The Rock” Johnson është shumë gjëra: një atlet, një mundës, një aktor dhe një djalë i këndshëm. Ai është gjithashtu një koleksionist i madh orash. Ndërsa ai duket se preferon Audemars Piguet – ai është parë i veshur me një botim të kufizuar të The Royal Oak Chronograph Ref. 26331BC.GG.1224BC.01 — ai ka disa orë Rolex në koleksionin e tij.

https://www.youtube.com/watch?v=qGT1XYsE5yM

Shkëmbi është parë nëpër qytet në një Rolex Yacht-Master Ref. 16628 me një numër të mrekullueshëm shampanje. Një orë prestigjioze e prodhuar në vitet 2000 si kjo mund të dalë në tregun sekondar për rreth 30,000 dollarë.

Një tjetër orë moderne e famshme që Johnson ka veshur në të kaluarën është Rolex GMT-Master II “Root Beer” me dy ngjyra. Ndonëse ngjyra me dy ngjyra nuk do të jetë për shijen e të gjithëve, ky kombinim prej çeliku dhe floriri gjithnjë rozë është i klasit të parë. Kohët e vështira në tregun sekondar do të thotë që ju mund ta zgjidhni këtë orë për rreth 20,000 dollarë këto ditë.

 

2. Brad Pitt

Brad Pitt është një tjetër A-lister i Hollivudit me një prirje për një orë të këndshme. Ai ka një koleksion të madh të orëve të markave më të famshme, duke përfshirë Rolex, Vacheron Constantin, Cartier, Breitling dhe Patek Phillipe.

Disa nga orët më të mira të dorës Brad Pitt janë Rolexs. Në të vërtetë, në Ocean’s Thirteen, një nga vazhdimet e filmit klasik të grabitjes Ocean’s Eleven, personazhi i Brad Pitt, Rusty Ryan, shihet i veshur me një Rolex GMT-Master II 116718.

Ajo që është interesante për këtë fakt është se GMT-Master ishte nga koleksioni i tij personal. Me çmimet që shkojnë deri në 75,000 dollarë për këto orë të bukura, kryerja e një grabitjeje të hollësishme është mënyra e vetme që shumica prej nesh do ta zënë në dorë një të tillë.

Rolex Daytona Zenith 16520 është një tjetër nga orët më tërheqëse të dorës Brad Pitt në rekord. E disponueshme në treg për rreth 40,000 dollarë , versioni i Pitt ka një numërues të bardhë mahnitës, i cili i përshtatet një njeriu me shije të madhe.

 

3. Charlize Theron

Ndërsa orët Rolex dikur konsideroheshin si orari për njeriun aventurier, marka është modernizuar vitet e fundit. Tani, është e zakonshme të shohësh femrat e famshme më në modë të veshin orë Rolex në Hollywood dhe më gjerë.

Këto ditë, Charlize Theron ka një lidhje të fortë me Breitling. Në vitin 2022, ajo luajti në fushatën e re të Breitling Chronomat. Megjithatë, ajo nuk ishte gjithmonë një fanse e asaj orash luksoze zvicerane.

Në fakt, në vitin 2010, Theron u fotografua në një ndeshje të LA Lakers i veshur me një orë Rolex mashkullore. Pavarësisht disponueshmërisë së orëve më të vogla, vitet 2000 panë një tendencë të grave që mbanin orë më të mëdha, kështu që e vetmja surprizë për aktoren që veshi 44 mm të gjerë Rolex Seadweller Deepsea ishte sa bukur dukej.

E konsideruar gjerësisht si ora kryesore e zhytjes e Rolex, ju mund të zgjidhni një të tillë në tregun sekondar për rreth 15,000 dollarë. Pas kësaj, gjithçka që duhet të bëni është të gjeni biletat e Lakers pranë oborrit. Paç fat!

 

4. Mark Wahlberg

Ylli i Hollivudit, Mark Wahlberg, ka një koleksion orash të lakmueshme me disa nga orët më të njohura të markës. Koleksioni i tij përbëhet nga mbi 20 orë, të cilat ekspertët thonë se vlejnë më shumë se 10 milionë dollarë.

Në mënyrë tipike, ju do të shihni Wahlberg të veshur me një Patek Phillip ose një Rolex. Pra, cilat janë orët më të mira të dorës Mark Wahlberg që fshihen në koleksionin e tij?

Janë tre orët kryesore Mark Wahlberg që ne i duam. E para është 2016 Rolex Daytona Qeramike ref. 116500 me numrin e zi. Wahlberg u fotografua duke e veshur atë në kopertinën e revistës Men’s Health pak pasi ora u publikua.

Megjithatë, Wahlberg zotëron gjithashtu një ref Rolex Submariner. 116618. Kjo orë është graali i shenjtë për shumë koleksionistë falë kornizës së saj të madhe dhe të fortë prej ari 18 kt. Wahlberg zgjodhi modelin me numrin e zi, i cili i jep orës një prekje super elegante.

Më në fund, sikur të mos mjaftonte kjo, aktori Ted ka gjithashtu ref 44 mm Rolex Yacht-Master II. 116688. Është një pjesë spektakolare me ar 18 kt dhe një kornizë qeramike të paharrueshme blu të ndezur Cerachrom. Pjesë të tilla janë arsyeja pse Rolex ruan vendin e saj në mesin e orëve më të njohura të markës.

 

5. Gordon Ramsey

Gordan Ramsey, kuzhinier televiziv dhe restorant i klasit botëror, është pronar krenar i shtatë yjeve të Michelin. Ai është gjithashtu pronar krenar i disa prej orëve të markës më të famshme në treg.

Përpara se të ndajmë orët e tij klasike Rolex, ekziston një orë e famshme e verdhë Gordon Ramsey që mund ta keni parë në shfaqjet e tij. Megjithatë, është Breitling Chrono Avenger M1 E73360, një orë e bukur më vete, por jo një Rolex.

Sidoqoftë, ekziston një tjetër orë e verdhë Gordan Ramsey që mund ta keni vënë re në kyçin e dorës së shefit të famshëm. Ai është Rolex 16808 Submariner Yellow Gold: The Legendary “Nipple” Dial. Kjo orë është aq e dashur saqë mund të arrijë mbi 70,000 dollarë në tregun sekondar. Ramsey gjithashtu vesh herë pas here një vintage 1608 Submariner.

Orë të tjera të mahnitshme Rolex që Ramsey zotëron përfshijnë Rolex Submariner ‘Smurf’ 116619LB, Yacht-Master 116655 në Rose Gold dhe Rolex Explorer II “Cream”. Të gjitha klasikët që çdo koleksionist do të hidhërohej.

 

6. Jennifer Anniston

Jennifer Anniston ishte e martuar me Brad Pitt për shumë vite. Megjithatë, dashuria e saj për orët Rolex i paraprin kohës së tyre së bashku. Në të vërtetë, ajo një herë tha se Rolex-i i saj i parë vintage “më kushtoi pjesën më të mirë të kursimeve të mia. Kisha frikë se mos e humbja, por kurrë nuk u pendova që e bleva.”

Ylli i Friends ka veshur shumë orë ikonike gjatë viteve. Ajo është rregullisht ndër femrat e famshme më të famshme që mban ora Rolex ndërsa është jashtë në qytet. Disa nga orët me të cilat ajo është parë përfshijnë Rolex Presidenciale për meshkuj me datë 118238 dhe Datejust 36 Salmon 16220.

Sidoqoftë, ora jonë e preferuar nga koleksioni i saj i mahnitshëm është 40 mm Rolex Milgauss i veshur me PVD me porosi në çelik inox. Kjo perlë e zezë dhe portokalli është jashtëzakonisht e stilit të lartë dhe tregon se si ndërtimet e personalizuara ndonjëherë mund të përmirësojnë estetikën.

Sigurisht, koleksioni i shkëlqyer i Anniston nuk kufizohet vetëm në orët Rolex. Ajo gjithashtu ka një Cartier Tank të mahnitshëm dhe një Omega Speedmaster, për të përmendur vetëm disa.

 

7. Tom Brady

Tom Brady konsiderohet gjerësisht qendërmbrojtësi më i mirë për të luajtur në NFL. Në kulmin e tij, ai kishte një nga krahët më të vlefshëm dhe më të saktë në botë. Pra, është e drejtë që shtojca e tij të jetë e stolisur me orët më të famshme të markës.

Koleksioni i orëve të Brady-t është aq i mirë sa që është quajtur “e egër” nga revista GQ. Dhe me të drejtë. Ajo përmban disa nga orët më interesante dhe më të rralla që artizanët zviceranë kanë prodhuar ndonjëherë.

Shtatë herë fituesi i Super Bowl tani është në pension. Por në vend që të mahnitë tifozët me gjuajtjet e tij të gjata dhe inteligjencën e lojës, ai po ua merr mendjen me koleksionin e tij të orëve. Vetëm vitin e kaluar, ai u pa me një ref Rolex Cosmograph Daytona. 6241 “John Player Special”, e cila është lehtësisht një nga orët më të rralla dhe më të shtrenjta në botë. Për kontekstin, një ishte shitur në ankand për rreth 2.5 milionë dollarë në maj 2023.

Nëse tashmë po ndjeni dhimbje xhelozie, do të përkeqësohet. Brady është parë gjithashtu i veshur me një Rolex Day-Date 40 – 228206 Formular Platinum Arabisht dhe Rolex Oyster Perpetual ‘Celebration Dial’. Ai ka veshur gjithashtu Oyster Perpetual Day-Date 36 , e cila është një nga orët më të bukura Rolex për shkak të numrit të saj argëtues dhe shumëngjyrësh që përmban një bashkim pjesësh figure.

 

8. Ryan Gosling

Ryan Gosling i ka të gjitha: paratë, fuqinë, famën, pamjen e bukur dhe një koleksion orësh që do ta bënte mbretin të skuqej. Ylli dhe ikona e stilit të Barbie me origjinë kanadeze tani është ambasadore e Tag Heuer.

Bashkëpunimi i tij me Tag Heuer nuk ka çuar në prodhimin e orëve të dedikuara Ryan Gosling. Tani për tani, ai ka bashkëpunuar me markën për të bërë një film të shkurtër të quajtur The Chase for Carrera, me regji nga David Leitch i famës John Wick.

Sigurisht, këto nuk janë orët e vetme luksoze që Gosling është parë të ketë veshur. Pra, cilat janë orët më të mira Ryan Gosling në koleksionin e tij? Epo, përveç Patek Philippe Calatrava 5196G që mbante në Drive dhe Omega Y6277 që veshi në La La Land, Gosling ka disa orë fantastike Rolex.

Një nga orët më të mira në koleksionin e tij është referenca Rolex Air King 5500. Ai është parë gjithashtu me një ref Rolex Submariner. 16610 dhe një Rolex Datejust e viteve 1940.

 

9. David Beckham

David Beckham ka qenë një ikonë e modës që nga mesi i viteve ’90. Ish-futbollisti anglez pati një karrierë të dekoruar në krye të lojës, falë përkushtimit ndaj zanatit të tij. Ai sjell të njëjtin qëndrim pa kompromis në koleksionin e tij të orëve, i cili përbëhet nga disa nga orët më të njohura të markës që mund të blihen me para.

Partneriteti i David Beckham Tudor ka parë që legjenda e Manchester United të veshë Black Bay Chrono në vitet e fundit. Ndërsa nuk është aq i njohur sa një Rolex, David Beckham Tudor Black Bay 58 Ref. m79018v-0001 do t’ju kushtojë 18,000 dollarë.

Në fund të viteve ’90, Rolex Yachtmaster me ngjyrë ari të verdhë u bë një orë dore klasike e David Beckham. Në vitet e mëvonshme, ai u vu re me një birrë root-GMT Master II, një Submariner të cilësisë së mirë dhe Datejust.

Megjithatë, nëse ka dy orët e dorës përfundimtare David Beckham nga marka Rolex, ato duhet të jenë Sky-Dweller prej ari rozë 18kt dhe Rolex Day-Date 40 në ngjyrë ari Everose me një numërues ulliri.

 

10. Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger është një nga yjet më të njohur në Hollywood. Aktori i Terminator ka një koleksion të lakmueshëm orësh që përfshin Jacob and Co, me vlerë 600,000 dollarë. Napoleon Quadra Tourbillon dhe një Panerai Radiomir PAM00341 Edition Special “Egiziano”.

Ai madje ka një botim të kufizuar Audemars Piguet Royal Oak Offshore të quajtur pas tij të quajtur “Arnold Schwarzenegger The Legacy”. Megjithatë, në janar 2024, Arnie u ndalua nga doganat austriake për një Audemars Piguet të padeklaruar që ai planifikoi ta shiste në një ankand bamirësie.

Megjithatë, përveç orës speciale Audemars Piguet dhe Arnold Schwarzenegger, bodybuilderi profesionist i dikurshëm ka një lidhje të fortë me Rolex.

Ndoshta ora më ikonike e viteve 1980 Arnold Schwarzenegger është ora e tij Rolex GMT-Master 16758, me të cilën ai u fotografua menjëherë pasi fitoi famë në “Conan the Barbarian”. Përveç bukurisë, ai zotëron edhe një të rrallë ari 18kt “Concorde” GMT-Master 1675.

Përjashtime të dukshme

Ndërsa marka Rolex është e lidhur me disa nga emrat më të famshëm në botë, ka disa përjashtime të dukshme.

George Clooney, një nga drejtuesit më të mirë të Hollivudit, duket si një përshtatje e përkryer për një orë Rolex. Megjithatë, si ambasador i markës për Omega, ai i qëndron besnik orëve të famshëm të prodhuara nga rivali shumëvjeçar zviceran i Rolex.

Bear Grylls, mbijetuesi i famshëm televiziv dhe i huaji, e di se si është të mbijetosh në elemente. Në të vërtetë, çdo orë Bear Grylls duhet të jetë në gjendje të përballojë stuhinë e përdorimit të guximshëm. Pra, përveç mbledhjes së druve të lagur për një zjarr nën yje, do të mendonit se ai do të ishte një njeri Rolex.

Megjithatë, ndërsa ai kishte veshur një ref Rolex Submariner të vitit 1984. 16800 për një xhirim reviste, ai ka gamën e tij të orëve të bëra me Luminox. Një orë Bear Grylls do të kushtojë shumë më pak se 1000 dollarë dhe ato janë një zgjedhje e mirë për mbijetuesit.

Bill Gates është njeriu më i pasur në botë. Ai ndoshta mund të blinte kompaninë Rolex nëse do të shitej. Në vitin 2023, ai u pa i veshur me një Casio Duro Analog prej 50 dollarësh.

Top 11 më të njohurit, të njohur

Orë të famshme Rolex të veshura në filma:

 

20 orët më të njohura të famshëm Rolex (dhe të tjera) të të gjitha kohërave që nga viti 2024

 

1. Daytona e Paul Newman

 

Më 26 tetor 2017, një nga Rolexet e njohura që i përkiste të ndjerit dhe aktorit të famshëm të Hollivudit u shit në ankand.

Oferta fituese arriti në 17.75 milionë dollarë, duke e bërë këtë orë dore Rolex më të shtrenjtën e shitur ndonjëherë.

Ironikisht kur u lansuan modelet origjinale të Daytona, ato ishin orët më të padëshirueshme dhe më pak të njohura Rolex në treg. U deshën 20 vjet që orët Rolex Daytona të bëheshin të njohura, falë një grupi të vogël koleksionistësh dhe personash të famshëm.

Paul Newman iu dhurua një Daytona nga gruaja e tij në vitin 1969. Burri dhe ora shpejt u bënë të pandashëm dhe ka një bollëk fotografish të të dyve që plotësojnë njëri-tjetrin. Legjenda dhe personazhi i famshëm i Hollivudit veshi ikonën e tij Rolex Daytona çdo ditë nga viti 1972 deri në vdekjen e tij në 2008.

Kjo është një vlerë e shkëlqyer për paratë. Lidhja e Paul Newman me orën ishte aq e suksesshme sa inkurajoi Rolex të prodhonte një seri të dytë në mënyrë që ata të mund të plotësonin kërkesën.

Me Daytona, Newman mbahet mend përgjithmonë si një ikonë stili. Ajri i ftohtë i orës që i dha Newman-it ndikoi qartë në rritjen masive të popullaritetit dhe në vlerën që mori ky model Rolex pas vdekjes së tij.

 

Paul Newman Rolex i paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

Rolex Paul Newman Daytona - një orë shumë e njohur

 

 

2. Nëndetësja e 007

 

I quajtur për aftësinë e tij për të qëndruar i papërshkueshëm nga uji deri në 330 këmbë, qëndrueshmëria e Rolex Submariner u rrit në popullaritet kur vishej nga vetë spiuni i famshëm James Bond.

Bond vesh Rolexes në romanet e spiunazhit të Ian Fleming, por deri në Dr No të vitit 1962 ne arritëm ta shihnim atë në ekranin e madh. Aktori i famshëm Sean Connery lidh një orë të zezë dhe të argjendtë Rolex Submariner ndërsa gjuan zuzarin me të njëjtin emër.

Ora Rolex Submariner vazhdon të bëhet e njohur kur vishet nga Connery’s Bond në From Russia with Love, Goldfinger dhe Thunderball.

Kur erdhi koha për një 007 të ri, George Lazenby fatkeq u ngjit në pjatë i veshur me një Submariner elegant krejt argjendi.

Një tjetër personazh i famshëm që luan Bond, Roger Moore, mbante një orë Rolex model 5513 në Live and Let Die të vitit 1973. Në filmin “Q” modifikoi mekanizmin e orës duke e kthyer atë në një sharrë lëvizëse të dobishme në përpjekjet për arratisje.

Rolex Submariner ishte zgjedhja perfekte e stilit për Bond dhe është ende e popullarizuar dhe e kërkuar nga koleksionistët dhe të famshëm. Mbetet ndoshta ora më ikonike e kinemasë.

 

Qëndrueshmëria e Rolex Submariner u rrit në popullaritet kur vishej nga vetë spiuni i famshëm James Bond.

Roger Moore është James Bond (1973 deri në 1985) - i veshur me markën e tij të preferuar të orëve Rolex

 

3. Dita-Data e Tom Cruise

 

Aktori jashtëzakonisht i popullarizuar ka një “Rolex Day-Date” të artë në filmin rrugor të vitit 1988 Rain Man.

Në film, Cruise luan rolin e vëllait të shumëvuajtur tregtar me rrota të Dustin Hoffman autik. Cruise është i detyruar të udhëtojë në të gjithë vendin me Hoffman dhe kontrasti mes të dyve shihet qartë në mënyrën se si ata vishen.

Prodhuesit e filmit përdorin këtë model Rolex ekstravagant dhe jashtëzakonisht të popullarizuar për të përcjellë suksesin e personazhit të Cruise si një shitës makinash Lamborghini.

 

ora e famshme rolex tom cruise

 

4. GMT-Master i Dustin Hoffman

 

Në një tjetër yll të Rain Man tani.

Për disa dekada, aktori veteran dhe i famshëm Dustin Hoffman mbante orën e tij të dorës Rolex të kuqe dhe blu si para kamerës ashtu edhe në publik.

Ai e kishte veshur atë kur fitoi Oscarin për aktorin më të mirë.

Rolex-i iu dhurua atij nga askush tjetër përveç ekzekutivit të vetë kompanisë gjatë gjysmës së dytë të viteve ’60. Ai e vlerësoi qartë atë. Ashtu si aktori i famshëm Paul Newman, edhe njeriu edhe ora Rolex u bënë të pandashëm.

Herën tjetër që do të shikoni Straw Dogs ose Marathon Man, kujdesuni për të.

 

Dustin Hoffman - një nga orët rolex më të njohura për të famshëm. GMT-Master i tij aka Pepsi_

 

 

5. Nëndetësja e James Cameron

 

Një nga kineastët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, veprat e James Cameron përfshijnë Titanic, Avatar, Terminator dhe Aliens.

Ai e mbajti orën për 20 vjet gjatë gjithë karrierës së tij filmike. Ishte me të në 33 zhytje në Titanikun e vërtetë.

Ai përfundimisht ia dhuroi Rolex Submariner-in e tij të njohur shefit të një fisi Amazonian, sepse ishte objekti më i vlefshëm në zotërimin e tij. Ai e humbi shumë dhe së shpejti bleu një Submariner zëvendësues.

Siç thotë Cameron: “Është i vetmi shoqërues i vazhdueshëm. Njerëzit vijnë dhe shkojnë – ora është gjithmonë aty.”

 

James Cameron rolex i famshëm - Ai e mbajti orën për 20 vjet gjatë gjithë karrierës së tij filmike.

James Cameron ia dhuroi Rolex Submariner-in e tij të njohur, shefit të një fisi Amazonian, sepse ishte objekti më i vlefshëm që zotëronte.

 

 

6. Datejust i Michael Caine

 

Michael Caine është aktori klasik britanik në një nga filmat më të mëdhenj të gangsterëve të të gjitha kohërave.

Sidoqoftë, në këtë goditje hakmarrëse të Cockney – Geordie ai mban një orë zvicerane. Rolex Datejust është ndoshta më e popullarizuara nga të gjitha orët e famshme Rolex.

Në Get Carter, Kejni luan një gangster të dhunshëm londinez për hakmarrje kur vëllai i tij vritet. Filmi është një nga rolet më të paharrueshme të Michael Cane.

Duke shfaqur të gjitha tiparet klasike të dizajnit që e bënë këtë orë Rolex kaq ikonike, nuk është çudi që Jack Carter e vesh atë.

Gjatë gjithë kërkimit të tij të përgjakshëm për hakmarrje, Jack Carter vesh Rolex Datejust elegant dhe popullor me një fytyrë të artë dhe rrip kafe. Ai shfaqet dukshëm në posterin ikonik të Caine duke drejtuar një armë gjahu drejt shikuesit. Është një nga imazhet më të fundit moderne të pushtetit.

 

michael cane rolex - Jack Carter vesh Rolex Datejust elegant dhe popullor me një fytyrë ari dhe rrip kafe.

Ora e famshme e famshëm Rolex Michael Caine

 

 

7. Çuditërisht, American Psycho (2000) bëri Rolex Datejust

edhe më popullor se më parë!

 

Fytyrë e bukur e filmit – disa etiketa nuk donin të lidheshin me filmin. Për shembull, Cerrutti tha se personazhi kryesor i filmit, Patrick Bateman, mund të vishte kostumet e tyre, por jo kur ai vriste dikë.

Rreshti ‘Hej! Mos e prek Rolex’ duhej të hiqej për arsye të ngjashme.

 

American Psycho Rolex - Çuditërisht, American Psycho (2000) e bëri Rolex Datejust edhe më popullor se më parë!

 

8. Oficeri i çmendur i Marlon Brandos vesh modelin popullor GMT-Master Rolex në xhunglën e nxehtë në Apocalypse Now.

 

 

9. Dennis Hopper përdor një për të kohë bombat e tij në Speed.

 

Dennis Hopper Rolex GMT Pepsi

 

10. Danny Devito përpiqet të korruptojë një alien me Rolex-in e tij përpara se të goditet nga një lazer.

 

 

11. David Oyelowo ka një Datejust të artë si Martin Luther King, Jr në Selma.

 

David Oyelowo ka një Datejust të artë si Martin Luther King, Jr në Selma.

krediti i imazhit: https://www.rolexmagazine.com/2017/02/rolex-celebrating-cinema-89-academy.html

 

Le ta kthejmë vëmendjen tonë tek 10 orët më të njohura të veshura nga të famshëm në filma, përtej Rolex

1. Batman Begins (2005)

Ora e veshur: Grande Reverso Ultra Thin Tribute to 1931

Regjisori i famshëm Christopher Nolan, organizatori i Dark Knight Rises kërkoi oraret e specializuara Jaeger-LeCoultre si projektues të orës popullore të Bruce Wayne.

Orëbërësit zviceranë bënë një edicion special të Grande Reverso Ultra Thin Tribute në vitin 1931, i kompletuar me një simbol Batman. Karakteristika më domethënëse e kësaj Jaeger-LeCoultre është se ajo ka dy anë – pjesa e pasme e saj prej çeliku mund të kthehet për të mbrojtur faqen e orës.

Orë Batman

2. Kolaterali (2004)

Ora e veshur: IWC Vintage Ingeniuer Automatic IW3233

Vrasësi me flokë argjendi i Tom Cruise është vizioni i Hollivudit për një mercenar të shkëlqyeshëm.

Ai vesh një IWC Vintage Ingeniuer Automatic IW3233. Kjo përshtatet në mënyrë të përkryer me personazhet e Cruise me stilin e zgjuar dhe të nënvlerësuar.

Në Collateral, Tom Cruise vesh një IWC Vintage Ingeniuer Automatic IW3233.

3. Drive (2011)

Ora e veshur: Patek Phillipe

Ryan Gosling kishte vajza që i binin në këmbë në vitin 2011 me rolin e tij si “Shofer” me xhaketë akrepi.

Personazhi enigmatik bëri jehonë me fansat meshkuj dhe femra pasi ndjenja e stilit të filmit pushtoi zemrat dhe mendjet e shikuesve të filmit.

Në këtë film, shoferi kishte veshur një Patek Phillipe me një rrip kafe.

Patek Philippe e njohur e veshur në filmin

4. Pulp Fiction (1994)

Ora e veshur: Vintage Lancet

Disa gjëra thjesht duhet të bëni, në filmin kult popullor Pulp Fiction, një Butch i ri (Bruce Willis) takon mikun e babait të tij i cili ka diçka për t’i thënë dhe nuk është se ora është një Langedorf ….

Orë Pulp Fiction

5. Kthehu në të ardhmen (1985)

Ora e veshur: Casio CA53W Twincept Bank

Në këtë film të njohur, Marty McFly na kthen pas në kohë me këtë orë ikonike llogaritëse Casio .

Në atë kohë ishte një orë e zakonshme dhe jo e famshme, por një kombinim i popullaritetit të filmave dhe dashurisë sonë për të gjitha gjërat, nostalgjia e viteve ’80 e ka bërë atë një produkt relativisht të veçantë.

kthim në të ardhmen - Marty McFly na kthen pas në kohë me këtë orë llogaritëse ikonike Casio.

 

6. Të huajt (1986)

Ora e veshur: Seiko Speedtimer 7A28-7000

Kjo orë është një shembull i shkëlqyer i modës së viteve ’80.

Ora është mjaft elegante për heroinën tonë, por edhe mjaft e fortë për të luftuar me një anije kozmike të infektuar nga ksenomorfë që urrejnë njerëzit.

alienet popullore watch ripley

7. Ghostbusters (1984)

Ora e veshur: Orë Seiko M516 ‘Voice Note’

Orët Seiko ishin vërtet të njohura në vitet ’80. Kjo orë “e famshme” u krijua posaçërisht për filmin Ghosbusters. Ai me të vërtetë i ka të gjitha pajisjet e nevojshme për ‘goditjen’ e fantazmave.

orë e veshur nga aktorë të famshëm në filmin popullor

 

8. 2001: A Space Oddysey (1968)

Ora e veshur: Hamilton Custom

Regjisori i famshëm Stanley Kubrick iu afrua personalisht kompanisë prodhuese zvicerane-amerikane, Hamilton për të krijuar orët për kozmonautët në filmin e tij klasik fantastiko-shkencor.

Orët simbolizojnë mënyrën se si fëmijët e fundit të viteve ’60 e shihnin të ardhmen. Vini re këndet e mprehta dhe dizajnin funksional. Është një stil krejtësisht i ndryshëm nga filmat fantastiko-shkencor të bardhë, të qartë e të lakuar të sotëm.

Orë hapësinore e vitit 2001 - një orë ikonike dhe e njohur në atë kohë

 

9. Suksesi i Real Madridit i shpërblyer me orë të shkëlqyera në 2014…

 

CePanerai_Radiomir_1940_3_Days_Oro_Rosso_PAM00515 - orë e famshme e njohur e dhuruar nga Ronaldo për lojtarët e ekipit të tij të famshëm në Real Madrid

 

Lojtarët e Real Madridit iu dhanë të gjithë jo vetëm një, por dy orë për të fituar një Kupë historike të 10 -të Evropiane kundër rivalëve ndërqytetës Atlético Madrid në maj 2014.

Një nga orët ishte Panerai Radiomir GMT Oro Rosso e njohur prej 30,000 € (në atë kohë) (foto më lart), me një kornizë, kapëse dhe kasë të lëmuar prej ari të kuq 18K. Pjesët luksoze kishin një rrip lëkure aligatori dhe emri i secilit lojtar ishte i gdhendur në pjesën e pasme.

Por kjo nuk ishte e gjitha, Krishtlindja kishte ardhur mirë dhe vërtet herët për lojtarët e klubit spanjoll kur lojtari i tyre i famshëm Cristiano Ronaldo (foto këtu në një jaht luksoz ) vendosi t’i dhuronte secilit prej tyre një orë prej 8200 € të bërë nga Bulgari. Secila orë ishte e gdhendur me shkurtesën e markës së Ronaldos ‘CR7’, emrin e lojtarit dhe fjalët ‘La Decima’.

Mbrojtësi Alvaro Arbeloa ishte aq i lumtur me orën e tij, saqë shkoi në Twitter për të postuar një foto të saj, të cilën mund ta shihni më poshtë:

Ora Arbeloa Ora BULGARI e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

 

Orë sportive dhe të shkëlqyera – të lidhura thelbësisht

Kjo është provë – nëse ka pasur nevojë – që orët e të famshmëve janë shumë të njohura dhe të kërkuara si nga koleksionistët ashtu edhe nga personat e famshëm; Vetë Ronaldo njihet si entuziast i orëve.

Dhe, me vendin e tij në krye të listës së të pasurve të futbollit, ai me siguri ka kapitalin për të ndjekur atë entuziazëm. Në fakt, Ronaldo ka qenë një ambasador i gjigantëve të prodhimit të orëve TAG Heuer dhe Jacob & Co, për të përmendur vetëm disa.

Pasioni për orët luksoze tek sportistët e rinj, të suksesshëm dhe të njohur është i dukshëm. Si një pasuri e stilit dhe statusit, ata janë të jashtëzakonshëm dhe, për atletët e rinj në modë dhe të pasur, jashtëzakonisht tërheqës.

Në të vërtetë, TAG Heuer i lartpërmendur ka lidhje të gjata me skenën e Formula 1. Pilotët e famshëm Lewis Hamilton, Sebastian Vettel dhe Fernando Alonso – mes shumë të tjerëve – kanë mbajtur të gjithë një ambasador për prodhuesin e orëve.

Ambasadorë të tjerë të njohur për kompaninë gjermane/zvicerane përfshinin tenisten Maria Sharapova, lojtarin e golfit Tiger Woods dhe skiatoren Therese Johaug. Për më tepër, kompania ka lidhje me ekranin e argjendtë; një grup yjesh të Hollivudit dhe Bollywood-it i kanë mbështetur më parë ato. Ish-ambasadori Leonardo DiCaprio njihet veçanërisht si një njohës i orëve luksoze.

 

Si një përmbledhje e shpejtë e orëve më të njohura të të famshëmve, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

 

 

New Bond Street Pawnbrokers është një dyqan pengjesh luksoze me shumë çmime në qendër të Londrës . Disa nga shumë markat e shikojnë ku ne huazojmë përfshijnë: A. Lange & Sohne, Breguet, Breitling, Bulgari, Cartier, Chopard, Harry Winston, Hublot, IWC, Jaeger LeCoultre, Omega, Panerai, Piaget, Richard Mille, Roger Dubuis, Tiffany, Ulysse Nardin, Urwerk, Vacheron Constan Van Cleef & Arpels, Audemars Piguet, Graff, Patek Philippe dhe sigurisht Rolex.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority