fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

17 orët më të njohura të famshëm Rolex (dhe të tjera) të të gjitha kohërave që nga viti 2023


Sot do të flasim për orët më të njohura Rolex të famshëm të veshur në filma të famshëm, deri në kohën e këtij shkrimi (2023), por edhe për një sërë orëve të tjera të njohura të veshura në filma të suksesshëm.

Ne do të fillojmë duke prezantuar 7 orët më të njohura Rolex për të famshëm, të ndjekur nga 10 orët më të njohura të veshura ndonjëherë në ekran nga të famshëm, që nga viti 2023.

 

Pa u zgjatur më, le të zhytemi direkt!

7 orët më të njohura dhe më të njohura të të famshmëve Rolex:

 

Të hijshme, elegante dhe të sofistikuara, orët Rolex janë sinonim i luksit dhe shpenzimeve, dhe një zgjedhje popullore për një mori të famshëm.

Në film dhe televizion, Rolex është popullarizuar për të përcjellë pasurinë dhe qëndrueshmërinë e madhe të personazheve që e veshin atë. Ora është bërë pjesë e kulturës moderne.

Për shkak të dëshirueshmërisë dhe lidhjeve me prosperitetin dhe suksesin, orët Rolex do të jenë përgjithmonë të lidhura me një personazh të famshëm. Emrat më të mëdhenj në botë e kanë veshur këtë orë.

• Oficeri i çmendur i Marlon Brandos vesh modelin popullor GMT-Master Rolex në xhunglën e nxehtë në Apocalypse Now.
• Dennis Hopper përdor një për të fiksuar bombat e tij në Speed.
• Danny Devito përpiqet të korruptojë një alien me Rolex-in e tij përpara se të goditet nga një lazer.
• David Oyelowo ka një Datejust të artë si Martin Luther King, Jr në Selma.

Në të vërtetë, gjatë dekadave, marka e njohur Rolex zgjeroi identitetin e saj të markës dhe famën e saj duke u parë herë të panumërta në film dhe televizion.

Pra, cilat janë orët më të njohura Rolex të personazheve të famshëm të veshur që nga viti 2023?

1. Daytona e Paul Newman

Më 26 tetor 2017, një nga Rolexet e njohura që i përkiste të ndjerit dhe aktorit të famshëm të Hollivudit u shit në ankand.

Oferta fituese arriti në 17.75 milionë dollarë, duke e bërë këtë orë dore Rolex më të shtrenjtën e shitur ndonjëherë.

Ironikisht kur u lansuan modelet origjinale të Daytona, ato ishin orët më të padëshirueshme dhe më pak të njohura Rolex në treg. U deshën 20 vjet që orët Rolex Daytona të bëheshin të njohura, falë një grupi të vogël koleksionistësh dhe personash të famshëm.

Paul Newman iu dhurua një Daytona nga gruaja e tij në vitin 1969. Burri dhe ora shpejt u bënë të pandashëm dhe ka një bollëk fotografish të të dyve që plotësojnë njëri-tjetrin. Legjenda dhe personazhi i famshëm i Hollivudit veshi ikonën e tij Rolex Daytona çdo ditë nga viti 1972 deri në vdekjen e tij në 2008.

Kjo është një vlerë e shkëlqyer për paratë. Lidhja e Paul Newman me orën ishte aq e suksesshme sa inkurajoi Rolex të prodhonte një seri të dytë në mënyrë që ata të mund të plotësonin kërkesën.

Me Daytona, Newman mbahet mend përgjithmonë si një ikonë stili. Ajri i ftohtë i orës që i dha Newman-it ndikoi qartë në rritjen masive të popullaritetit dhe në vlerën që mori ky model Rolex pas vdekjes së tij.

 

Paul Newman Rolex i paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

Rolex Paul Newman Daytona

 

2. Nëndetësja e 007

I quajtur për aftësinë e tij për të qëndruar i papërshkueshëm nga uji deri në 330 këmbë, qëndrueshmëria e Rolex Submariner u rrit në popullaritet kur vishej nga vetë spiuni i famshëm James Bond.

Bond vesh Rolexes në romanet e spiunazhit të Ian Fleming, por deri në Dr No të vitit 1962 ne arritëm ta shihnim atë në ekranin e madh. Aktori i famshëm Sean Connery lidh një orë të zezë dhe të argjendtë Rolex Submariner ndërsa gjuan zuzarin me të njëjtin emër.

Ora Rolex Submariner vazhdon të bëhet e njohur kur vishet nga Connery’s Bond në From Russia with Love, Goldfinger dhe Thunderball.

Kur erdhi koha për një 007 të ri, George Lazenby fatkeq u ngjit në pjatë i veshur me një Submariner elegant krejt argjendi.

Një tjetër personazh i famshëm që luan Bond, Roger Moore, mbante një orë Rolex model 5513 në Live and Let Die të vitit 1973. Në filmin “Q” modifikoi mekanizmin e orës duke e kthyer atë në një sharrë lëvizëse të dobishme në përpjekjet për arratisje.

Rolex Submariner ishte zgjedhja perfekte e stilit për Bond dhe është ende e popullarizuar dhe e kërkuar nga koleksionistët dhe të famshëm. Mbetet ndoshta ora më ikonike e kinemasë.

 

imazhe të reja të postimeve në blog

Roger Moore është James Bond (1973-1985)_

3. Dita-Data e Tom Cruise

Aktori jashtëzakonisht i popullarizuar ka një “Rolex Day-Date” të artë në filmin rrugor të vitit 1988 Rain Man.

Në film, Cruise luan rolin e vëllait të shumëvuajtur tregtar me rrota të Dustin Hoffman autik. Cruise është i detyruar të udhëtojë në të gjithë vendin me Hoffman dhe kontrasti mes të dyve shihet qartë në mënyrën se si ata vishen.

Prodhuesit e filmit përdorin këtë model Rolex ekstravagant dhe jashtëzakonisht të popullarizuar për të përcjellë suksesin e personazhit të Cruise si një shitës makinash Lamborghini.

 

ora e famshme rolex tom cruise

 

4. GMT-Master i Dustin Hoffman

Në një tjetër yll të Rain Man tani.

Për disa dekada, aktori veteran dhe i famshëm Dustin Hoffman mbante orën e tij të dorës Rolex të kuqe dhe blu si para kamerës ashtu edhe në publik.

Ai e kishte veshur atë kur fitoi Oscarin për aktorin më të mirë.

Rolex-i iu dhurua atij nga askush tjetër përveç ekzekutivit të vetë kompanisë gjatë gjysmës së dytë të viteve ’60. Ai e vlerësoi qartë atë. Ashtu si aktori i famshëm Paul Newman, edhe njeriu edhe ora Rolex u bënë të pandashëm.

Herën tjetër që do të shikoni Straw Dogs ose Marathon Man, kujdesuni për të.

 

Dustin Hoffman - një nga orët rolex më të njohura për të famshëm. GMT-Master i tij aka Pepsi_

 

 

5. Nëndetësja e James Cameron

Një nga kineastët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, veprat e James Cameron përfshijnë Titanic, Avatar, Terminator dhe Aliens.

Ai e mbajti orën për 20 vjet gjatë gjithë karrierës së tij filmike. Ishte me të në 33 zhytje në Titanikun e vërtetë.

Ai përfundimisht ia dhuroi Rolex Submariner-in e tij të njohur shefit të një fisi Amazonian, sepse ishte objekti më i vlefshëm në zotërimin e tij. Ai e humbi shumë dhe së shpejti bleu një Submariner zëvendësues.

Siç thotë Cameron: “Është i vetmi shoqërues i vazhdueshëm. Njerëzit vijnë dhe shkojnë – ora është gjithmonë aty.”

 

James Cameron i famshëm rolex rolex

 

6. Datejust i Michael Caine

Michael Caine është aktori klasik britanik në një nga filmat më të mëdhenj të gangsterëve të të gjitha kohërave.

Sidoqoftë, në këtë goditje hakmarrëse të Cockney – Geordie ai mban një orë zvicerane. Rolex Datejust është ndoshta më e popullarizuara nga të gjitha orët e famshme Rolex.

Në Get Carter, Kejni luan një gangster të dhunshëm londinez për hakmarrje kur vëllai i tij vritet. Filmi është një nga rolet më të paharrueshme të Michael Cane.

Duke shfaqur të gjitha tiparet klasike të dizajnit që e bënë këtë orë kaq ikonike, nuk është çudi që Jack Carter e vesh atë.

Gjatë gjithë kërkimit të tij të përgjakshëm për hakmarrje, Jack Carter vesh Rolex Datejust elegant dhe popullor me një fytyrë të artë dhe rrip kafe. Ai shfaqet dukshëm në posterin ikonik të Caine duke drejtuar një armë gjahu drejt shikuesit. Është një nga imazhet më të fundit moderne të pushtetit.

 

michael cane rolex

Ora e famshme e famshëm Rolex Michael Caine

 

7. Çuditërisht, American Psycho (2000) e bëri Rolex Datejust edhe më popullor se më parë!

Fytyrë e bukur e filmit – disa etiketa nuk donin të lidheshin me filmin.

Për shembull, Cerrutti tha se personazhi kryesor i filmit, Patrick Bateman, mund të vishte kostumet e tyre, por jo kur ai vriste dikë.

Rreshti ‘Hej! Mos e prek Rolex’ duhej të hiqej për arsye të ngjashme.

Psiko Rolex Amerikan

 

 

Le ta kthejmë vëmendjen tonë tek 10 orët më të njohura të veshura nga të famshëm në filma, përtej Rolex

1. Batman Begins (2005)

Ora e veshur: Grande Reverso Ultra Thin Tribute to 1931

Regjisori i famshëm Christopher Nolan, organizatori i Dark Knight Rises kërkoi oraret e specializuara Jaeger-LeCoultre si projektues të orës popullore të Bruce Wayne.

Orëbërësit zviceranë bënë një edicion special të Grande Reverso Ultra Thin Tribute në vitin 1931, i kompletuar me një simbol Batman. Karakteristika më domethënëse e kësaj Jaeger-LeCoultre është se ajo ka dy anë – pjesa e pasme e saj prej çeliku mund të kthehet për të mbrojtur faqen e orës.

Orë Batman

2. Kolaterali (2004)

Ora e veshur: IWC Vintage Ingeniuer Automatic IW3233

Vrasësi me flokë argjendi i Tom Cruise është vizioni i Hollivudit për një mercenar të shkëlqyeshëm.

Ai vesh një IWC Vintage Ingeniuer Automatic IW3233. Kjo përshtatet në mënyrë të përkryer me personazhet e Cruise me stilin e zgjuar dhe të nënvlerësuar.

orë kolaterale

3. Drive (2011)

Ora e veshur: Patek Phillipe

Ryan Gosling kishte vajza që i binin në këmbë në vitin 2011 me rolin e tij si “Shofer” me xhaketë akrepi.

Personazhi enigmatik bëri jehonë me fansat meshkuj dhe femra pasi ndjenja e stilit të filmit pushtoi zemrat dhe mendjet e shikuesve të filmit.

Shoferi kishte veshur një Patek Phillipe me rrip ngjyrë kafe.

orë me makinë

4. Pulp Fiction (1994)

Ora e veshur: Vintage Lancet

Disa gjëra thjesht duhet të bëni, në filmin kult popullor Pulp Fiction, një Butch i ri (Bruce Willis) takon mikun e babait të tij i cili ka diçka për t’i thënë dhe nuk është se ora është një Lancet ….

Orë Pulp Fiction

5. Kthehu në të ardhmen (1985)

Ora e veshur: Casio CA53W Twincept Bank

Marty McFly na kthen pas në kohë me këtë orë llogaritëse ikonike Casio .

Në atë kohë ishte një orë e zakonshme, por një kombinim i popullaritetit të filmave dhe dashurisë sonë për të gjitha gjërat, nostalgjia e viteve ’80 e ka bërë atë një produkt relativisht të veçantë.

kthehen në të ardhmen

 

6. Të huajt (1986)

Ora e veshur: Seiko Speedtimer 7A28-7000

Kjo orë është një shembull i shkëlqyer i modës së viteve ’80.

Ora është mjaft elegante për heroinën tonë, por edhe mjaft e fortë për të luftuar me një anije kozmike të infektuar nga ksenomorfë që urrejnë njerëzit.

alienet popullore watch ripley

7. Ghostbusters (1984)

Ora e veshur: Orë Seiko M516 ‘Voice Note’

Orët Seiko ishin vërtet të njohura në vitet ’80. Kjo orë është krijuar posaçërisht për filmin Ghosbusters. Ai me të vërtetë i ka të gjitha pajisjet e nevojshme për ‘goditjen’ e fantazmave.

orë e veshur nga aktorë të famshëm në filmin popullor

 

8. 2001: A Space Oddysey (1968)

Ora e veshur: Hamilton Custom

Drejtori i famshëm Stanley Kubrick iu drejtua personalisht kompanisë prodhuese zvicerane-amerikane, Hamilton për të krijuar orët për kozmonautët në klasiken e tij fantastiko-shkencore.

Orët simbolizojnë mënyrën se si fëmijët e fundit të viteve ’60 e shihnin të ardhmen. Vini re këndet e mprehta dhe dizajnin funksional. Është një stil krejtësisht i ndryshëm nga filmat fantastiko-shkencor të bardhë, të qartë e të lakuar të sotëm.

Orë hapësinore e vitit 2001 - një orë ikonike dhe e njohur në atë kohë

 

9. Suksesi i Real Madridit i shpërblyer me orë të shkëlqyera në 2014…

 

CePanerai_Radiomir_1940_3_Days_Oro_Rosso_PAM00515 - orë e famshme e famshme

 

Lojtarët e Real Madridit iu dhanë të gjithë jo vetëm një, por dy orë për të fituar një Kupë historike të 10 -të Evropiane kundër rivalëve ndërqytetës Atlético Madrid në maj 2014.

Një nga orët ishte Panerai Radiomir GMT Oro Rosso e njohur prej 30,000 € (në atë kohë) (foto më lart), me një kornizë, kapëse dhe kasë të lëmuar prej ari të kuq 18K. Pjesët luksoze kishin një rrip lëkure aligatori dhe emri i secilit lojtar ishte i gdhendur në pjesën e pasme.

Por kjo nuk ishte e gjitha, Krishtlindja kishte ardhur mirë dhe vërtet herët për lojtarët e klubit spanjoll kur lojtari i tyre i famshëm Cristiano Ronaldo (foto këtu në një jaht luksoz ) vendosi t’i dhuronte secilit prej tyre një orë prej 8200 € të bërë nga Bulgari. Secila orë ishte e gdhendur me shkurtesën e markës së Ronaldos ‘CR7’, emrin e lojtarit dhe fjalët ‘La Decima’.

Mbrojtësi Alvaro Arbeloa ishte aq i lumtur me orën e tij, saqë shkoi në Twitter për të postuar një foto të saj, të cilën mund ta shihni më poshtë:

Ora Arbeloa Ora BULGARI e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

 

Orë sportive dhe të shkëlqyera – të lidhura thelbësisht

Kjo është provë – nëse ka pasur nevojë – që orët e të famshmëve janë shumë të njohura dhe të kërkuara si nga koleksionistët ashtu edhe nga personat e famshëm; Vetë Ronaldo njihet si entuziast i orëve.

Dhe, me vendin e tij në krye të listës së të pasurve të futbollit, ai me siguri ka kapitalin për të ndjekur atë entuziazëm. Në fakt, Ronaldo ka qenë një ambasador i gjigantëve të prodhimit të orëve TAG Heuer dhe Jacob & Co, për të përmendur vetëm disa.

Pasioni për orët luksoze tek sportistët e rinj, të suksesshëm dhe të njohur është i dukshëm. Si një pasuri e stilit dhe statusit, ata janë të jashtëzakonshëm dhe, për atletët e rinj në modë dhe të pasur, jashtëzakonisht tërheqës.

Në të vërtetë, TAG Heuer i lartpërmendur ka lidhje të gjata me skenën e Formula 1. Pilotët e famshëm Lewis Hamilton, Sebastian Vettel dhe Fernando Alonso – mes shumë të tjerëve – kanë mbajtur të gjithë një ambasador për prodhuesin e orëve.

Ambasadorë të tjerë të njohur për kompaninë gjermane/zvicerane përfshinin tenisten Maria Sharapova, lojtarin e golfit Tiger Woods dhe skiatoren Therese Johaug. Për më tepër, kompania ka lidhje me ekranin e argjendtë; një grup yjesh të Hollivudit dhe Bollywood-it i kanë mbështetur më parë ato. Ish-ambasadori Leonardo DiCaprio njihet veçanërisht si një njohës i orëve luksoze.

 

Si një përmbledhje e shpejtë e orëve më të njohura të famshëm Rolex, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

 

 

Disa nga shumë Markat e orëve ku ne huazojmë përfshijnë: A. Lange dhe Sohne , Breguet , Breitling , Bulgari , Cartier , Chopard , Harry Winston , Hublot , IWC , Jaeger LeCoultre , Omega , Panerai , Piaget , Richard Mille , Roger Dubuis , Tiffany , Ulysse Nardin , Urwerk , Vacheron Konstantin , Van Cleef & Arpels , Audemars Piguet , Graff , Patek Philippe , dhe Rolex

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority