fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

10 makinat më të mira britanike të të gjitha kohërave që nga viti 2024 (përfshirë klasikët)


 

Koleksioni i makinës Aston Martin i paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street. Ata huazojnë dhe lënë peng kundër makinave Aston Martin

 

Megjithëse industria britanike e automobilave nuk konsiderohet më një prodhues lider në botë, ajo dikur ishte shumë e famshme për makinat sportive më të mira dhe më të njohura që prodhonte.

Në fakt, pjesa më e madhe e procesit të prodhimit të makinave që ne e dimë sot ekziston për shkak të ndryshimeve revolucionare të bëra nga dizajnerët britanikë si William Lyons. Si të tilla, ka shumë shembuj të makinave britanike të dizajnuara bukur që duket se janë vlerësuar me kalimin e moshës dhe janë ende tepër të dëshirueshme sot.

Pra, ekipi ynë i pengmarrësve ekspertë për makinat klasike dhe moderne e kthen kohën pas dhe hedh një vështrim në disa nga makinat më të mira, më të njohura sportive dhe klasike britanike të të gjitha kohërave që nga viti 2024.

 

1. McLaren F1

Kur u zbulua për herë të parë në 1992, Ford McLaren pushtoi botën e automobilizmit dhe mbetet i konsideruar si një nga makinat sportive më të mira britanike të prodhuara ndonjëherë. Ishte kombinimi perfekt i dizajnit futurist dhe bukurisë, së bashku me performancën dhe trajtimin e pakrahasueshëm.

Një makinë e tillë u krijua për shkak të bashkëpunimit midis ekipit F1 të Roy Dennis dhe dizajnerit të makinave Gordon Murray. Çmimi i tij fillestar ishte gjysmë milioni paund, dhe me siguri keni marrë shumë për paratë tuaja.

Por do ta keni të vështirë ta kapni një të tillë sot pasi vetëm 106 nga këto makina të njohura britanike janë prodhuar ndonjëherë.

Makina sportive mclaren - një nga klasikët më të lezetshëm dhe më të njohur britanikë

 

2. Mini Cooper S

Mini Cooper S lindi nga një bashkëpunim midis John Cooper dhe Sir Alec Issigonis. Së bashku, ata ndërtuan një makinë britanike që përmbante një motor të fuqishëm 1071 cc, i vendosur brenda stilit klasik kompakt të Mini origjinal.

Mini Cooper S u bë shpejt një i preferuar në mesin e entuziastëve të makinave dhe u bë një mjet përcaktues në kulturën klasike britanike. Edhe një makinë sportive, por edhe një klasike, mbyllja e saj në listën tonë 2024 të makinave më të mira britanike të të gjitha kohërave është e qartë.

ekspozitë mini bakri

1967 Morris Cooper S

3. Range Rover Mk1

Mk1 mban një vend në arkivat më të mira të makinave britanike pasi u bë një makinë jashtëzakonisht efektive si jashtë rrugës ashtu edhe në rrugët e shtruara. Ai përdori susta spirale, lëvizje me katër rrota dhe një motor V8 për të ndihmuar në arritjen e niveleve të larta të performancës.

I pari u lëshua në vitin 1970 dhe kjo i hapi rrugën Range Rover për t’u bërë prodhuesi britanik i makinave i njohur dhe i dashur globalisht, siç është edhe sot.

Rritja e saj në famë dhe popullaritet u ndihmua pa dyshim nga marrëdhënia e ngushtë që makina ka pasur gjithmonë me familjen mbretërore britanike. Ju nuk merrni më shumë britanikë se kaq.

Regal Rovers_ Një lidhje mbretërore me Rangies

range rover mk2

 

4. Aston Martin DB5

Aston Martin DB5 është një nga makinat britanike më të mira, më të njohura dhe më të njohura në botë që nga viti 2024, e cila është po aq e dëshirueshme sot sa ishte në vitin 1963 kur u lansua e para.

Motori i tij 4.0 litra nënkuptonte se mund të ecte me shpejtësi deri në 143 mph dhe ishte me të vërtetë një pamje për t’u parë.

Vendi i saj në sallën e famës britanike u vulos kur u shfaq si mjeti kryesor në James Bond. Filmi i tij i parë ishte Goldfinger i vitit 1964, dhe që atëherë është shfaqur shumë herë. Në të vërtetë, kjo makinë sportive është plot personalitet dhe është e dashur jo vetëm nga adhuruesit e makinave britanike, por nga njerëzit në mbarë botën.

 

aston martin db5

Aston Martin DB5 me Vetë Legjendën_ Pusho në Paqe

5. Jaguar E-Type

I pari Jaguar E-type u shit gati 6 dekada më parë, por është ende një nga makinat sportive britanike (dhe tani edhe klasike) më të pëlqyera dhe më të njohura globalisht të kohës sonë, në kohën e këtij shkrimi në 2024.

Ai kishte një shpejtësi maksimale prej 150 mph dhe mund të shkonte nga 0 në 60 në më pak se 7 sekonda. Kjo ishte një arritje masive për kohën e saj dhe performanca e saj përputhej vetëm me pamjen e saj të hijshme dhe të bukur që i bënte përshtypje kujtdo që kalonte.

Ishte dhe ende konsiderohet aq madhështore sa Enzo Ferrari e quajti dikur “makina më e bukur e bërë ndonjëherë”.

jaguar e tipit, një nga makinat klasike sportive britanike më të njohura në botë

JAGUAR E-TYPE

 

6. Rolls-Royce Silver Cloud II

I lëshuar për herë të parë në vitin 1959, Rolls-Royce Silver Cloud II ishte i pari i këtij lloji që përfshinte një motor V8 6.2 litra.

Megjithatë, ajo që e ka bërë këtë makinë klasike britanike kaq ikonike ndër vite është stili klasik që ajo nxjerr si brenda ashtu edhe jashtë. Si një përmirësim në krahasim me paraardhësin e tij, Silver Cloud II ka një ndriçim instrumentesh blu për brendësinë e tij dhe një sistem të përmirësuar ventilimi.

Kjo ishte dhe është ende një nga makinat më të mira klasike britanike që nga viti 2024, dhe vendos tonin e elegancës për vitet në vijim.

rolls royce silver cloud 2, një tjetër nga makinat britanike më të shtrenjta të të gjitha kohërave

 

7. Morgan Plus 8

Para se të dilte Plus 8, prodhuesi britanik i makinave Morgan kishte tashmë një reputacion të fortë si ndërtues i automjeteve të bukura luksoze.

Megjithatë, kur i pari doli nga linja e prodhimit në 1968, Plus 8 shpejt u bë makina kryesore në linjën e tyre. Kjo makinë klasike dhe sportive kombinoi elegancën dhe stilin britanik të modës së vjetër me drejtimin modern dhe efektiv dhe performancën e përgjithshme.

Ishte aq e pëlqyer sa kjo makinë u prodhua për gati 4 dekada, me të fundit të prodhuar në vitin 2004.

 

morgan plus 8, një nga 10 makinat më të mira klasike dhe sportive britanike të të gjitha kohërave që nga viti 2022 - 2023

 

8. Land Rover Defender

Land Rover Defender konsiderohet të jetë një nga makinat më të mira britanike. Automjeti fuoristradë 4×4 u prezantua në vitin 1983 dhe u prodhua deri në vitin 2016. Ai është prodhuar nën tre gjenerata, me gjeneratën e tretë duke u mbështetur në popullaritetin e paraardhësit të tij duke shtuar më shumë veçori luksoze dhe duke ridizajnuar brendësinë për ta bërë atë më komode.

Defender prodhohej në MB deri në vitin 2016 kur përfundoi prodhimi; megjithatë, ka ende shumë të përdorura për blerje nëse jeni duke kërkuar për një makinë klasike të përballueshme!

Motori i këtij automjeti ikonë është një njësi nafte 2.2 litra që prodhon 148 kuaj fuqi dhe 295 Nm çift rrotullues në 1500 rpm.

Land Rover Defender - një nga makinat më të njohura britanike të të gjitha kohërave

9. Ford GT40

Ford GT40 ishte një makinë garash e projektuar dhe ndërtuar nga Ford për 1967 24 Hours of Le Mans, dhe 1968 12 Hours of Sebring. Ishte një nga makinat më të rëndësishme të garave të dizajnuara ndonjëherë, dhe fituesi i 24 orëve të Le Mans në 1968 dhe 1969. Njihet si një nga makinat më të mira klasike britanike që nga viti 2024.

Në vitin 1964, Henry Ford II donte të mundte Ferrarin në lojën e tyre, kështu që ai porositi Carroll Shelby të krijonte një makinë sportive që do të ishte në gjendje të shkonte kokë më kokë me makinat e garave të Enzo Ferrarit në terrenin e tyre në shtëpi në Le Mans. Rezultati ishte kjo makinë e jashtëzakonshme: e hijshme, e shpejtë dhe efikase vdekjeprurëse.

Ford GT40 - një nga makinat tona klasike sportive të preferuara ndonjëherë

10. Caterham Seven

Caterham Seven është një makinë sportive e vogël, e lehtë, me një motor të pasëm dhe një motor të përparmë, plan urbanistik me rrota të përparme. Makina u prezantua për herë të parë në vitin 1957 nga themeluesi i Lotus Cars, Colin Chapman dhe që atëherë është prodhuar në vende të ndryshme në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë edhe selinë aktuale të Lotus.

Shasia tubulare prej çeliku e Caterham Seven mbështet mekanikën e saj të papërpunuar për të krijuar një automjet tepër të thjeshtë që mund të personalizohet pothuajse pafundësisht nga pronarët që janë të gatshëm të ndotin duart e tyre (ose të telefonojnë dikë tjetër). Dikur ishte makina më e njohur britanike dhe një nga të parat që u krijua duke përdorur softuerin e dizajnit kompjuterik.

Caterham Seven - një nga makinat më të bukura britanike ndonjëherë

 

Për të përmbledhur shpejt 5 makinat më të mira britanike, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

Nëse zotëroni ndonjë nga këto makina klasike dhe sportive, atëherë me siguri zotëroni një nga automjetet më të mëdha britanike të prodhuara ndonjëherë. Ju gjithashtu zotëroni një pasuri tepër të vlefshme, pasi makinat mbresëlënëse si këto konsiderohen shumë të çmuara në mesin e koleksionistëve të makinave luksoze.

Nëse keni dashur ndonjëherë të vendosni peng makinën tuaj luksoze, atëherë New Bond Street Pawnbrokers është një dyqan pengjesh luksoze me çmime të larta në Mayfair, Londër me mbi 30 vjet përvojë në kreditë kundrejt një sërë asetesh të nivelit të lartë, duke përfshirë makinat klasike. Ekipi ynë i ekspertëve të makinave është në gjendje më të mirë për të llogaritur vlerën e një makine të tillë dhe për t’u siguruar që ju të merrni një çmim të drejtë. Kontaktoni për të mësuar më shumë.

New Bond Street Pawnbrokers ofrojnë kredi kundër makinave klasike të mëposhtme: Aston Martin, Bugatti, Ferrari, Jaguar, Mercedes dhe Porsche

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority