fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Panerai


Sot do të flasim për gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Panerai. Markat e orëve luksoze shpesh kanë histori të gjata dhe të ndryshme, dhe Panerai nuk bën përjashtim. Me rrënjë mbi 150 vjeçare dhe përfshirje në ngjarje botërore si Lufta e Dytë Botërore, është e sigurt të thuhet se Panerai nuk është një kompani e mërzitshme.

Gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për orët Panerai

 

1. Fillimet dhe Historia e orëve Panerai

Për të kuptuar orët e Panerai , së pari duhet të kuptoni historinë e kompanisë. Duke u kthyer në vitin 1860, Giovanni Panerai hapi dyqanin e tij të parë në Firence. Kjo nuk ishte vetëm një dyqan dhe punishte ore, por edhe shkolla e parë e orës së qytetit.

Nga këtu, Panerai do të kishte një histori të pasur dhe të shquar, siç është përdorimi nga Marina Mbretërore Italiane gjatë pjesës më të madhe të gjysmës së dytë të shekullit të 20-të. Panerai do të hapej në tregun ndërkombëtar menjëherë pas fundit të mijëvjeçarit.

2. Përdorimi i orëve me pleksiglas dhe zhytjeje

Kur një markë ore ka ekzistuar për aq kohë sa Panerai, do të ketë veçori interesante, fakte dhe informacione të reja që do të dalin gjatë viteve për kompaninë. Për shembull, Radiomir, një gjë interesante në lidhje me linjat e orëve të Panerait, është se ajo ishte Ora e parë që përdor pleksiglas në dizajnin e saj. Plexiglasi ishte më i qëndrueshëm se kristalet e xhamit të përdorura zakonisht në atë kohë, gjë që e bëri Radiomir të shkëlqyeshëm për zhytësit në Marinën Mbretërore Italiane.

Që herët, Panerai dukej se kishte ndërmend të prodhonte orët më të mira të zhytjes që mundnin, deri në atë pikë ku përdorën edhe një makinë për të testuar sesi orët e tyre menaxhojnë ujin e detit. Fokusi i tyre mund të jetë larguar nga zhytja në orët e markës luksoze, megjithëse ato ende ofrojnë shumë orë zhytjeje cilësore.

3. Radium në orët Panerai dhe zhytës gjermanë

Ashtu si shumë marka të tjera të orëve që kanë qenë rreth e rrotull për një kohë, orët Panerai kanë sekrete. Një sekret i dukshëm nga e kaluara e Panerai është se modelet origjinale të orëve të tyre ishin toksike. Panerai i krijoi orët e tyre me shenja të ndritshme për shikueshmëri më të mirë, por ata përdorën elementin Radium , një element tepër radioaktiv.

Orët Panerai nuk ishin ekskluzive për Marinën Mbretërore Italiane, por përdoreshin gjithashtu nga zhytësit ushtarakë gjermanë. Megjithatë, këto orë nuk panë shumë prodhim dhe janë të rralla sot.

4. Një partneritet me Rolex

Një tjetër fakt interesant në lidhje me orët Panerai është se Rolex kishte një dorë në zhvillimin e saj. Kur themeluesi Giovanni Panerai dhe djali i tij filluan të shikonin dizajnin e orëve të tyre, ata përdorën furnitorë zviceranë, më së shumti Rolex . Ishte Rolex ai që ndihmoi në vënien në lëvizje të prototipit të Panerai-t të një kutie ore të papërshkueshme nga uji me idetë e tyre.

Në vitin 1936, Marinës Mbretërore Italiane iu dha ora e parë Radiomir e mundësuar nga komponentët Rolex . Ky partneritet nuk do të zgjaste pasi do të përfundonte në vitin 1956 gjatë një qetësie në historinë e kompanisë.

5. Orë të shitura dhe marka në kërkesë

Panerai është një central elektrik në tregun e markës së orëve luksoze, duke shitur rreth 70,000 orë. vjetore. Kjo është për shkak të disa prej koleksioneve të tyre më ikonike si Bronzo, një orë që është përgjegjëse vetëm për bumin aktual të orëve prej bronzi në tregun e orëve luksoze sot. Këto ora fillimisht u shitën me çmime që varionin nga 7,000 dollarë dhe 8,000 dollarë, por për shkak të popullaritetit të tyre të jashtëzakonshëm, nuk është e pazakontë t’i shohësh ato të shkojnë për 26,000 dollarë dhe 32,000 dollarë plus.

Ora Bronzo dhe koleksionet e tjera e ndihmuan Panerai-n të gjejë vendin e saj në tregun e orëve luksoze, duke e mbajtur kompaninë të gjallë dhe të lulëzuar për vitet në vijim.

Mendimet Përfundimtare

Duke parë mbrapa, Panerai ka një histori të pasur me ulje-ngritje, të para dhe gabime, por në fund të fundit, tepër interesante dhe me shumë fakte dhe gjëra interesante rreth orëve të tij. Shumë prej këtyre fakteve argëtuese të kompanisë dhe sekreteve të orës mund të përshtaten me librat tanë të historisë dhe ato ofrojnë një pasqyrë të asaj që disa mund ta konsiderojnë vetëm një kompani tjetër orash.

Si gjithmonë, nëse po kërkoni të vendosni orën tuaj luksoze në peng, kontaktoni vlerësuesit tanë të orëve për një konsultim falas në dyqanin tonë në Mayfair, Londra Qendrore

 

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority