fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

20 unazat më të shtrenjta të diamantit të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


Shembuj të unazave të diamantit që i huazojmë. Këto janë disa nga unazat më të shtrenjta të diamantit në botë që nga viti 2023, bazuar në çmimet e ankandeve

Jeni kuriozë për 20 unazat më të shtrenjta të diamantit në botë, të shitura në ankand që nga viti 2023 ?

Bizhuteritë kanë përfaqësuar pasurinë dhe sofistikimin për mijëvjeçarë. Egjiptianët e lashtë përdornin arin për të ndihmuar në dallimin e të pasurve dhe të fuqishmëve, ndërsa romakët përdornin gurë të çmuar për të ndihmuar në komunikimin e statusit dhe pasurisë. Sot, bizhuteritë ende konsiderohen si simboli i fundit i pasurisë. Diamantet me ngjyra janë shumë të lakmuara nga koleksionistët dhe rëndësia historike e disa pjesëve mund të shtojë shumë vlerën e tyre.

Kjo i bën pjesët e shtrenjta të unazës së diamantit një investim të shëndoshë. Por për ata që nuk janë iniciuar, një unazë e shtrenjtë diamanti ngjan shumë me një tjetër, pasi ekspertët tanë të diamantëve rezidentë shpesh zbulojnë se në cilën ia vlen të investojnë.

Pra, si e dini se cilat unaza të shtrenjta diamanti kanë potencialin më të mirë investues në 2023 ?

Për ta zbuluar, le t’i hedhim një sy 20 bizhuterive dhe unazave më të shtrenjta në botë, të shitura në ankand deri në vitin 2023.

Asetet gjobë janë gjithmonë në kërkesa të mëdha pasi çmimet në ankande në mbarë botën vazhdojnë të rriten çdo vit. Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni artikujt tanë gjithëpërfshirës mbi asetet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand për asete si koleksionet e verërave të shkëlqyera, bizhuteritë më të shtrenjta Cartier, çanta dore luksoze , makina klasike , diamante dhe art .

Nëse ju pëlqejnë orët, atëherë ne kemi shkruar artikuj mbi 10 orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë , 10 orët më të shtrenjta të shitura ndonjëherë dhe 10 markat kryesore të orëve të shkëlqyera në të cilat duhet të investoni

 

Cila është unaza më e shtrenjtë e diamantit në botë në 2023 pas COVID-19?

Është interesante se shitjet e përgjithshme të bizhuterive në fakt janë rritur gjatë pandemisë dikur dyqanet dhe shtëpitë e ankandeve patën mundësinë të hapeshin sërish. Dhe, çfarë lloj bizhuteri ka udhëhequr shitjet? Unaza diamanti.

COVID-19 u kujtoi njerëzve se jeta është e brishtë dhe për rëndësinë e të jetuarit në këtë moment, gjë që bëri që numri i angazhimeve të rritet. Gjithashtu, duke qenë se njerëzit nuk mund të bënin dasma të mëdha gjatë COVID-19, ata kanë vendosur të shpenzojnë më shumë për asetin më të prekshëm të eventit, unazën e shtrenjtë të diamantit.

Pandemia madje ka parë që shumë njerëz të vendosin të përmirësojnë unazat e tyre të martesës pasi industria e bizhuterive nuk duhet të konkurrojë me udhëtimet, konkurrenti i saj numër një.

 

Pra, cila është unaza më e shtrenjtë e diamantit në botë në vitin 2023? Lexoni për të zbuluar.

1. Unaza e Diamantit Pink Star – 57.3 milionë funte

I montuar në një unazë platini me katër krahë, Pink Star Diamond është një diamant ultra i rrallë 59,60 karatësh ‘trëndafili i gjallë’ i minuar në Afrikën e Jugut nga De Beers në 1999.

Guri u pre me përpikëri gjatë një periudhe dyvjeçare për të krijuar diamantin e fundit rozë pa të meta. Pra, ky gur i çmuar ultra i rrallë dhe gjigant ishte i sigurt se do të krijonte një stuhi kur doli në shitje në Sotheby’s , Hong Kong në prill 2017.

Pas ofertave të tërbuara të hershme nga tre blerës, çekiçi më në fund zbriti në 57.3 milionë funte, duke e bërë atë unazën më të shtrenjtë të diamantit në botë që nga viti 2023 .

Blerësi me fat ishte argjendari kinez Chow Tai Fook Enterprises i cili bleu unazën më të shtrenjtë të diamantit në botë dhe e riemëroi atë CTF Pink Star në kujtim të themeluesit të kompanisë, Dr Cheng Yu-Tung.

2. Unaza Oppenheimer Blue Diamond – 40 milionë funte

Oppenheimer Blue është diamanti më i madh blu i gjallë që ka dalë ndonjëherë në treg dhe një tjetër hyrje e denjë në listën tonë të unazave më të shtrenjta të diamantit në botë në vitin 2023 .

Guri është vendosur së bashku me dy diamante të prera në trapez në një unazë platini me pesë tehe dhe mban emrin e Sir Philip Oppenheimer, familja e të cilit zotëronte kompaninë e minierave De Beers. Oppenheimer ishte shumë i fshehtë dhe pak dihej për unazën deri pas vdekjes së tij në 1995.

Kështu që kur doli në ankand në Christie’s Gjenevë në maj 2016, shkaktoi mjaft bujë. Pas një stuhie fillestare të ofertuesve, vetëm dy blerës të vendosur mbetën për ta luftuar atë. Ata shkëmbyen goditjet për afro 20 minuta përpara se çekiçi më në fund të zbriste në 40 milionë funte.

Ky është çmimi më i lartë i arritur ndonjëherë për një unazë diamanti blu.

3. Unaza Gjithë Diamanti – 44 milionë funte

All-Diamond është një unazë 150 karatësh. Bizhuteritë e Shawish Geneva e gdhendën atë në formën e saj aktuale nga një gur më i madh. Siç sugjeron emri, unaza është diamant i pastër dhe unaza e parë me diamant në botë .

Unazat e lashta të diamantit kanë metale të çmuara në to, me diamantin si pjesë qendrore. Unaza Gjithë-Diamanti , megjithatë, nuk ka mbështetje metalike; i gjithë brezi është diamant.

Unaza e Parë e Gjithë Diamanti në botë

E frymëzuar nga presidenti i Shawish Gjenevës, unaza është një kryqëzim i përsosur i fantazisë, realitetit, artit dhe stilit. Bizhuteritë kishin të drejtën e autorit të dizajnit shumë kohë përpara lëshimit të unazës.

Pas lëshimit, unaza iu nënshtrua shumë testeve për të lazeruar dizajnin dhe për të ruajtur gurin origjinal. Në vitin 2012, vlerësuesit i dhanë një vlerë prej 44 milionë funtesh.

Ndonëse deri më tani nuk është shitur kurrë në ankand, ajo është një nga unazat më të shtrenjta të diamantit në botë që nga viti 2023 dhe do të vlente çfarëdo çmimi të vendosin blerësit.

4. Unaza e diamantit Pink Legacy – 38.5 milionë funte

Trashëgimia Pink është një tjetër pjesë e dikur në pronësi të familjes Oppenheimer.

Unaza është e vendosur me një diamant të rrallë rozë të zbukuruar me prerje smeraldi me peshë 18,96 karat, i rrethuar nga dy diamante të pastër në secilën anë. Guri i madh rozë u përshkrua nga kreu ndërkombëtar i stolive të Christie’s Rahul Kadakia si “një nga diamantet më të mëdhenj në botë” kur doli në shitje në Christie’s Geneva në nëntor 2018.

Të gjithë diamantet rozë janë të rrallë, të shtrenjtë dhe tepër të vlefshëm për qëllime investimi, por ajo që e bën të veçantë Pink Legacy është shpërndarja e barabartë e ngjyrave dhe ngopja e ekuilibruar. Kjo e kualifikon atë si një gur ‘të zbukuruar të gjallë’ nga Instituti Gemologjik i Amerikës (GIA), një emërtim të cilin e arrijnë vetëm 1 në një milion diamante.

Pra, natyrisht, pati një konkurrencë të fortë për këtë pjesë të bukur, të rrallë dhe elegante kur doli në ankand. Pas vetëm pesë minutash oferta të furishme, çekiçi zbriti në 38.5 milionë funte. Blerësi u identifikua si askush tjetër përveç shtëpisë së argjendarisë amerikane Harry Winston.

5. Unaza e diamantit “The Blue Moon of Josephine” – 31.7 milionë funte

Pjesa qendrore e kësaj unaze të rrallë dhe të shtrenjtë është një diamant blu me peshë 12,03 karat. Diamantet blu përbëjnë vetëm 0.1% të prodhimit të diamantit, kështu që çdo diamant blu është i rrallë dhe i vlefshëm.

Por ky diamant i veçantë blu vlerësohet gjithashtu si i përsosur.

Pothuajse të gjithë diamantet luksoze të nivelit të lartë përmbajnë elementë mikroskopikë të karbonit të pakristalizuar, të cilët shfaqen si njolla të errëta kur inspektohen nën një mikroskop. Por Hëna Blu e Josephine nuk përmban përfshirje të tilla dhe është klasifikuar zyrtarisht si e përsosur nga GIA.

Kështu, kur kjo unazë shumë e shtrenjtë dhe e hollë diamanti doli në shitje në Sotheby’s Gjenevë në tetor 2011, ajo tërhoqi blerës nga e gjithë bota.

Siç pritej, oferta ishte e ashpër për mundësinë e investimit të unazës së diamantit të thjeshtë. Rezerva prej 35 milionë dollarësh u plotësua shpejt dhe çmimi vazhdoi të rritet. Kur çekiçi më në fund ra, ai kishte arritur një rekord prej 48 milionë dollarësh (31.7 milionë funte), duke e bërë atë një nga diamantet më të shtrenjtë në botë të shitur para vitit 2023 .

Blerësi u identifikua si manjati i pronave në Hong Kong, Joseph Lau, i cili e quajti atë “Hëna Blu e Josephine” sipas vajzës së tij.

6. Unaza e diamantit Graff Pink – 29 milionë funte

Graff Pink fillimisht u shit nga argjendari i famshëm Harry Winston tek një koleksionist privat në vitet 1950.

Pjesa qendrore e unazës është një diamant rozë i prerë në smerald me peshë 24,78 karat. Kjo është vendosur duke përdorur një vendosje tradicionale të shpatullave me tre gurë së bashku me dy diamante më të vogla të qarta në një unazë të punuar me argjend.

Kjo pjesë e bukur doli në shitje në ankandin e Sotheby’s Magnificent Jewels në Gjenevë, në nëntor 2010.

Blerësi përfundimtar ishte Lawrence Graff, themeluesi i London Diamond Merchants, Graff Diamonds. Pas shitjes, Graff e quajti unazën “Graff Pink” dhe e përshkroi atë si “diamantin më përrallor që kam parë në historinë e karrierës sime”.

një nga unazat më të vlefshme dhe më të kushtueshme të diamantit të shitur ndonjëherë në ankand deri në 2022-2023

Kredia e imazhit: sothebys.com

7. Unaza Princie Diamanti – 25.5 milionë funte

Më shumë se 300 vjet më parë, diamanti i princeshës erdhi për herë të parë nga India Qendrore Jugore. Pjesa fitoi shpejt favorin e familjes mbretërore Hyderabad, sundimtarët e perandorisë Mughal. Më në fund, pas shekujsh, familja mbretërore nxori në ankand unazën në Sotheby’s në vitet 1960. Van Cleef dhe Arpels e blenë unazën për 46,000 £ në atë kohë.

Diamant rozë i shtrenjtë i shitur në ankand, kthim i madh nga investimi

Kur unaza u shit përsëri në ankand në Christie’s në vitin 2013, shumë njerëz besuan se pjesa do të shkonte për mbi 33.2 milionë paund. Megjithatë, 25.5 milionë nuk janë larg pritjeve.

Unaza ishte pjesa më e shtrenjtë e diamantit që Christie’s kishte nxjerrë ndonjëherë në ankand në të gjithë botën. Identiteti i ofertuesit është sekret, por koleksionisti ka shkruar se unaza tani është pranë familjes mbretërore të Katarit.

8. Sakura – 21.6 milionë funte

Sakura, që do të thotë ‘lulja e qershisë’ në japonisht, është një diamant 15,8 karatësh vjollcë-rozë me një unazë platini dhe ari. Sakura, e cila është bërë unaza më e shtrenjtë në botë në botë e shitur gjatë pandemisë, është “e bukur” si dhe e patëmetë nga brenda.

Ngjashëm me unazën më të shtrenjtë në botë që nga viti 2023 (Ylli rozë CTF), Sakura ka një nuancë rozë të lehtë që e bëri të egër botën e bizhuterive luksoze kur doli në ankand në Christie’s në maj 2021.

Një blerës privat aziatik bleu atë që përfaqëson një nga unazat më të shtrenjta të diamantit në botë në një ankand në Hong Kong për 21.6 milionë funte.

 

9. Unaza Cartier Sunrise Ruby 19.6 milionë funte

Pjesa qendrore e kësaj unaze është një rubin i prerë në jastëk me origjinë birmaneze, i vendosur në një mjedis tradicional të shpatullave me tre gurë, i rrethuar nga dy diamante në formë mburoje.

I pari jo-diamanti që u shfaq në listën tonë të “unazave më të shtrenjta në botë 2023″ , Cartier Sunrise Ruby (emërtuar sipas një poezie me të njëjtin emër nga Rumi), përshkruhet se ka një ngjyrë shumë tërheqëse dhe pastërti të hollë. .

Me 25,59 karat guri qendror është një nga rubinët më të mëdhenj që ka dalë ndonjëherë në treg, kështu që pati një konkurrencë të fortë kur doli në ankand në shitjen e Sotheby’s në Gjenevë në maj 2015.

Çmimi përfundimtar i shitjes ishte 19.6 milionë funte, duke e bërë atë rubinin më të shtrenjtë ndonjëherë dhe çmimin më të lartë të arritur ndonjëherë për një gur të çmuar përveç një diamanti, që nga viti 2023 .

10. Unaza e Diamantit Wittelsbach-Graff – 16.40 milionë funte

Diamanti Wittelsbach-Graff është sa një pjesë e historisë, aq edhe një copë bizhuteri. Ky diamant i zbukuruar i thellë blu-gri dikur formoi qendrën e Kurorës së Bavarisë derisa u shit nga familja Wittelsbach në 1931.

I minuar në Golkonda, Indi, regjistrimi i parë i xhevahirit ishte në vitin 1686 kur u rendit si pjesë e pasurisë së familjes Habsburg. Ky diamant i shtrenjtë u transferua më pas në familjen bavareze Wittelsbach si pjesë e një prikë kur kryedukesha Maria Amalia e Austrisë u martua me Charles të Bavarisë.

Ajo mbeti në familjen Wittelsbach deri në vitin 1931 kur iu shit një koleksionisti privat. Ajo mbeti në duar private deri në dhjetor 2008 kur doli në ankand në Christie’s .

Blerësi eventual ishte tregtari londinez i diamanteve Lawrence Graff, i cili pagoi 16.4 milionë funte për të.

Pas blerjes, Graff bëri diçka të diskutueshme. Ai kishte prerë gurin për të rritur qartësinë dhe ngjyrën e tij dhe e vendosi atë në një unazë platini me katër cepa.

Në formën e tij origjinale, diamanti peshonte 35,56 karat, por raportohet të ketë humbur 4,45 karat pas prerjes. Megjithatë nuk humbi vlerën. Graff raportohet se ia ka shitur këtë unazë të shtrenjtë diamanti Emirit të Katarit për 80 milionë dollarë, një kthim i madh nga investimi.

unazë blu e shtrenjtë diamanti që është blerë si investim

Kredia e imazhit: flickr.com

11. Unaza Perfect Pink Diamond – 15.08 milionë funte

Pjesa qendrore e kësaj unaze të shtrenjtë është një diamant i madh rozë, i cili ishte i vetmi diamant rozë që është vlerësuar ndonjëherë si rozë e gjallë e zbukuruar kur u shit në vitin 2010. Kjo e bëri këtë një pjesë vërtet të veçantë. Pra, nuk ishte befasi kur doli në ankand që arriti një çmim shumë më të lartë se vlerësimi i tij; një hyrje e denjë në listën tonë të unazës më të shtrenjtë të diamantit në botë që nga viti 2023.

Diamanti 14,23 karatësh është vendosur në një unazë ari rozë 18k në një vendosje tradicionale të shpatullave të rrethuara nga dy diamante të pastër në secilën anë. Është një pjesë elegante me nuanca arti deco që të rikthehen në të njëzetat e zhurmshme. Por është ngjyra e shkëlqyer e gjallë e gurit që e dallon vërtet këtë pjesë.

Unaza doli në ankand në Christie’s Hong Kong më 20 nëntor 2010. Oferta ishte e ashpër me katër blerës ende në veprim deri në momentin që ra çekiçi. Çmimi përfundimtar i unazës ishte 50 milionë dollarë, 30% më i shtrenjtë se vlerësimi më i lartë dhe një investim rekord për një diamant rozë në atë kohë.

12. Unazë e hollë me diamant rozë – 14.6 milionë funte

Sa i përket unazave të mëdha të diamantit, kjo unazë e hollë rozë diamanti është një mahnitëse. Edhe pse shumë më e vogël se unaza më e madhe e diamantit e shitur ndonjëherë, diamanti rozë i purpurt, 10,64 karatësh solli 155,831,000 HKD në tetor 2019.

Një diamant rozë e gjallë 10,64 karat shitet për 155 milionë dollarë HK

E njëjta ngjyrë si unaza më e rrallë në botë, rozë e tipit IIa, ky diamant i rrallë (dhe i shtrenjtë) është një prerje e përzier drejtkëndëshe me kënde të prera, e montuar në një brez ari të bardhë dhe rozë 18 karatësh.

Sotheby’s e shiti unazën si pjesë e shitjes së saj të bizhuterive madhështore dhe jadeite në Hong Kong, e cila solli një total prej 28.2 milionë paund. Shumica e bizhuterive të tjera të shitura në ankand përfshinin vepra të argjendarisë kineze Anna Hu.

13. Dy unaza fantastike të gjalla në formë zemre – 13.7 milionë funte

Kur përcaktohet unaza më e shtrenjtë e diamantit në botë në vitin 2023, përgjigja mund të jetë sfiduese, veçanërisht kur shtëpitë e ankandeve shesin unaza në çifte, si dy unazat e zbukuruara të gjalla në formë zemre të shitura në vitin 2020.

Dy unaza diamanti të gjalla në formë zemre për investime të shkëlqyera për të udhëhequr ankandin e drejtpërdrejtë të Sotheby's HK Magnificent Jewels

Njëra unazë është një diamant blu i zbukuruar 5,04 karatësh, i prerë shkëlqyeshëm me qartësi VS2 me një brez platini dhe dy diamante në formë dardhe anash. Tjetri është një diamant rozë e zbukuruar 4,49 karatësh që është i përsosur nga brenda në një unazë ari të bardhë 18K me dy diamante në formë dardhe në anë.

Sotheby’s i shiti unazat në Hong Kong në korrik 2020 tek një blerës i panjohur. Shtëpia e ankandeve i ka shitur unazat në ankande të veçanta, por nuk dihet nëse i njëjti blerës i ka blerë ato si komplet apo jo.

 

14. Unaza 103-karat Drita e Afrikës – 13 milionë funte

Një nga diamantet më të mira për investim që nga viti 2022 - 2023

Unaza Carat Light of Africa u pre nga një diamant i ashpër 299.3 karatësh në minierën e diamanteve Cullinan. Unaza ngjall frikë nga shikimi, duke kapur dhe reflektuar shumë mirë dritën. Grupi Stargems e bleu këtë pjesë në vitin 2021.

Në vitin 2022, pjesa u shit përsëri në ankand në Christie’s New York. Çmimi filloi në 4.98 milionë funte dhe ngrihej gjithnjë e më lart. Më në fund, me 10.8 milionë funte, mbetën vetëm katër ofertues. Çmimi përfundimtar ishte 13 milionë funte, duke tejkaluar koston e pritshme.

 

15. Unazë diamanti 12,11-karatësh, blu intensive/IF – 11,7 milionë funte

Unazat e rralla të diamantit janë gjithmonë të preferuara në ankand dhe kjo unazë blu diamanti e shitur në ankandin e “Christie’s Magnificent Jewels” në korrik 2020 e vërteton këtë.

Diamanti 12,11 karatësh në formë markeze është një prerje e brendshme e përsosur dhe e shkëlqyer, duke e bërë gurin e çmuar një thesar midis unazave të mëdha të diamantit.

Unazë diamanti 12,11-Karat Fancy Blu/IF - 11,7 milionë funte. Kjo është një nga unazat me çmimin më të lartë në ankand

 

Unaza shkaktoi mjaft bujë në ankand, ku ofertimi vazhdoi për më shumë se 15 minuta. Përfundimisht, një koleksionist privat që telefononte me telefon fitoi ankandin me një vlerë befasuese 122,385,000 HKD.

Ankandi i bizhuterive të mrekullueshme arriti në total 29.3 milionë funte. Pjesë të tjera me vlerë të lartë të shitur në ankand përfshijnë gjerdanin Burmese Star Ruby dhe Diamond (1.9 milion £) dhe një gjerdan diamanti dhe platini me safirë (1 milion £).

16. Unaza Martian Pink Diamond – 11.1 milionë funte

Martian Pink u krijua nga argjendari i famshëm Harry Winston në vitin 1976 pasi u frymëzua nga misioni Viking i NASA-s për të fotografuar sipërfaqen e Marsit.

Pjesa qendrore e unazave më të shtrenjta të diamantit (që nga viti 2023) është një diamant i madh rozë 12,04 karatësh i klasifikuar si rozë ‘e zbukuruar’ me qartësi VS1. Guri është montuar thjeshtë në një unazë ari 18k me katër këmbë, madhësia 7.

Vetëm një në 10 milionë diamante rozë vlerësohet si ‘të gjalla të zbukuruara’, kështu që kjo pjesë ishte e sigurt që do të krijonte shumë emocion kur doli në ankand.

Shitja u trajtua nga Christie’s Hong Kong , për faktin se diamantet me ngjyra shpesh arrijnë çmime më të larta në tregjet aziatike. Shitja zgjati vetëm gjashtë minuta me çekiçin që zbriti në 11.1 milionë funte.

17. Unaza Sky Blue Diamond – 11 milionë funte

Siç sugjeron emri, unaza e diamantit Sky Blue ka një shkëlqim të bukur dhe pamjen elegante të qiellit të verës. Përveç kësaj, ngjyra përfaqëson besueshmërinë, besimin, ndershmërinë dhe përgjegjësinë.

Vite pas zbulimit të tij, Cartier e montoi diamantin në bazën e unazës për të përfunduar dizajnin.

Unaza 8 karatëshe është një blu qiellore e pastër elegante me një prerje të dallueshme katrore smeraldi. Çmimi prej 11 milionë funtesh ishte mbresëlënës, por la disa njerëz të zhgënjyer.

Për shembull, unaza duhet të kishte shkuar deri në 20.7 milionë funte, bazuar në vlerësimet e bizhuterive Thomas Erickson. Sidoqoftë, një tjetër hyrje e denjë në listën tonë kryesore të diamantëve më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në botë që nga viti 2023

18. Unaza Vivid Yellow Diamond- 10.5 milionë funte

Unaza e verdhë e gjallë e diamantit, një unazë 100 karatësh, u shit në ankand për 10.5 milionë dollarë në Sotheby’s në maj 2014. Ankandi kishte pjesëmarrës nga më shumë se 30 vende, me çmimin më të lartë ndonjëherë për një diamant të verdhë.

Diamanti më i madh i verdhë i zbukuruar në botë do të shitet në ankand për 10 milionë funte, diamanti i verdhë më i shtrenjtë në botë që nga viti 2022 - 2023

Kjo unazë diamanti me ngjyrë të verdhë është një nga diamantet e verdha më të mëdha në histori. Dizajni është fleksibël, pasi guri është i mbështjellë në unazë, por është i lëvizshëm. Pronari mund ta heqë dhe ta vendosë në bizhuteri të ndryshme, si një varëse apo karficë zbukurimi.

19. Unazë diamanti me dy gurë Bulgari – 10.2 milionë funte

Pse të blini një diamant kur mund të keni dy? Kjo unazë e shkëlqyer e krijuar nga Bulgari në vitin 1972 përmban dy diamante gjigante. Njëri është një diamant shumë i rrallë blu i zbukuruar me peshë 10,95 karatësh dhe tjetri është një diamant i pastër pothuajse i përsosur me prerje trekëndore me peshë 9,87 karat.

Diamantet janë montuar në një grup prej ari 18k me pesë diamante të qarta të prera në bagutë në një gjysmë rrathë. Pavarësisht se unaza përmban shtatë diamante në total, pjesa më e madhe e vlerës së saj të shtrenjtë të investimit mund t’i atribuohet diamantit blu. Një nga vetëm një grusht diamanti blu që vlerësohet si blu e gjallë e zbukuruar, ai konsiderohet të jetë një nga diamantet blu më të mirë në ekzistencë.

Bulgari Two-Stone doli në ankand në Christie’s New York më 19 maj 2010. Pati një betejë tre-kahëshe për unazën deri sa u rrëzua çekiçi. Çmimi përfundimtar për këtë unazë të pazakontë dhe të bukur ishte 10.2 milionë funte. Blerësi u rendit si një koleksionist privat aziatik.

Kredia e imazhit: pinterest.com

 

20. Diamant me ngjyra të jashtëzakonshme, Moussaieff – 8.6 milionë funte

Nëse jeni duke kërkuar për unazën më të shtrenjtë të diamantit në botë në vitin 2023, atëherë Diamanti me ngjyra të jashtëzakonshme nga Shtëpia e Moussaieff është një kandidat i shkëlqyeshëm.

Diamanti 7,03 karatësh me ngjyrë blu të thellë i montuar në një brez platini 6¼ është një pretendent për unazën më të shtrenjtë ndonjëherë. Unaza ishte pjesa më e mirë në shitjen e Christie’s Geneva Magnificent Jewels në nëntor 2019, dhe çmimi përfundimtar i unazës dhe kutisë ishte 11,625,000 CHF.

Ky çmim vjen pak më poshtë se unaza më e shtrenjtë e fejesës në botë, e blerë për Mariah Carey për 10 milionë USD (7.4 milionë £) në 2016.

 

Si një përmbledhje e shpejtë e disa prej unazave më të shtrenjta të diamantit në botë, ju gjithashtu mund të shikoni videon tonë më poshtë:

konkluzioni

Siç mund ta shihni, bizhuteritë më të shtrenjta të unazës së diamantit në botë që nga viti 2023 përmbajnë diamante të mëdha me ngjyra. Për të arritur një çmim të lartë, diamanti duhet të jetë i pastër kimikisht, të ketë pak (nëse ka) papërsosmëritë dhe të jetë i prerë në një mënyrë që të theksojë zjarrin, shkëlqimin dhe shkëlqimin e ngjyrës. Vendosja aktuale e pjesës së unazës ka pak efekt në vlerën e saj të investimit.

Aspekti i dytë më i rëndësishëm kur vlerësohen bizhuteritë e bukura si unaza për qëllime investimi, vazhdon të jetë prejardhja. Çdo unazë e cila ka pasur rëndësi të dëshmuar historike do t’i shtojë shumë vlerën e investimit.

Nëse mund t’i kombinoni të dyja, me siguri do të keni një unazë diamanti shumë të shtrenjtë (ndoshta jo diamanti më i shtrenjtë në botë në 2023, por, hej…nuk e dini kurrë). Diamanti Wittelsbach-Graff është një shembull i mirë.

Nëse keni një bizhuteri të bukur dhe dëshironi të dini se sa vlen, kontaktoni me ekipin tonë të vlerësimit të bizhuterive sot. Specialistët tanë kanë një përvojë të kombinuar 60-vjeçare në vlerësimin e disa prej koleksioneve më të rralla dhe më të vlefshme të bizhuterive në MB.

Për të mësuar më shumë rreth huave tona për artet e bukura, mund të vizitoni faqet tona të internetit të dedikuara për diamante ose bizhuteri . Disa nga huatë e shumta që ne ofrojmë janë kundër llojeve të ndryshme të bizhuterive të shkëlqyera: vathë diamanti , gjerdan diamanti , unaza diamanti dhe marka të shkëlqyera bizhuteri diamanti si Graff , Van Cleef & Arpels , Bulgari , Harry Winston , Tiffany dhe Cartier për të përmendur pak.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority