fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta të Cartier, që nga viti 2023


artikull për bizhuteritë më të shtrenjta në botë që nga viti 2023

 

Table of Contents

Ndikimi i luftës në Ukrainë në bizhuteritë e shtrenjta Cartier (unaza, gjerdan, byzylykë dhe më shumë)

Kompanitë e mëdha të argjendarisë po tërhiqen nga Rusia për shkak të pushtimit të Ukrainës, Cartier duke qenë një nga markat kryesore. Lufta ka ndikuar në Cartier në disa mënyra drastike, por të qenët i lidhur me Rusinë gjatë një kohe si kjo mund të rezultojë në pasoja më të këqija për një markë që shet bizhuteritë më të shtrenjta në botë, dhe për të cilën vlerat etike janë parësore për perceptimet e saj të larta. -fundi klientelës.

Me presionin dhe nxehtësinë nga mediat sociale drejtuar këtyre grupeve luksoze që nuk i kishin mbyllur dyqanet e tyre në Rusi në fillim të luftës, ndërsa markat si Nike hoqën të gjithë shpërndarjen, ishte vetëm çështje kohe para se Cartier ta bënte.

Konsumatorët e vunë re këtë dhe mbushën këto marka masive, duke hedhur para në sende të shtrenjta për të pakësuar reagimin e luftës ndërsa tregjet u fundosën. Orët dhe bizhuteritë ruajnë vlerën e tyre me kalimin e kohës dhe madje mund të fitojnë më shumë pavarësisht dështimit ekonomik, kështu që Cartier u bombardua me blerje.

Cartier njoftoi largimin e tyre nga Këshilli Përgjegjës i Bizhuterive më shumë se një javë pas shpalljes së luftës. RJC kishte refuzuar të ndante rrugët me Rusinë, diçka që Cartier dhe markat e tjera e panë si dëshpëruese dhe që nuk reflektonte bindjet e tyre.

Pavarësisht rritjes së shpejtë të shitjeve në Rusi gjatë asaj jave të parë, pronari i Cartier Richemont ka humbur mbi 140 milionë paund, që është ekuivalente me rreth 166 milionë dollarë amerikanë.

Kjo humbje duket e madhe, por në realitet, Cartier dyfishoi fitimin e tyre nga marsi 2021 në mars 2022. Departamenti i tyre i bizhuterive pati një rritje të shitjeve prej 49 për qind me kursin e këmbimit, ndërsa prodhuesit e tyre të orës u rritën me 53 për qind. Kurset e tyre të këmbimit online u rritën dhe në fund fitimi i tyre total u rrit me 61 për qind për vitin.

Njerëzit që përballen me humbjen më të madhe monetare janë miliarderë në Rusi. Ata janë pjesë e shumicës që nxituan në dyqanet e Cartier, por që nga lufta, ata kanë humbur më shumë se 126 milionë dollarë amerikanë për shkak të sekuestrimit të aseteve të tyre.

Biznesi i Cartier mund të vuajë në Rusi me konsumatorët e tyre të zakonshëm që nuk kanë para për të shpenzuar për bizhuteritë dhe orët e tyre. Për të mos përmendur që lufta mbylli një shumicë të industrisë së diamanteve, duke marrë parasysh a e treta e diamanteve natyrore erdhi nga Rusia.

Lufta e Ukrainës ka ndikuar në Cartier, prodhuesin e disa prej bizhuterive më të shtrenjta në botë (që nga viti 2023) dhe shikon në më shumë se një mënyra, duke e lënë të ardhmen e kompanisë dhe të ardhmen e industrisë së argjendarisë të pasigurt dhe në duar. të kësaj lufte.

Bizhuteritë më të shtrenjta Cartier të shitura në ankand 2019–2021 (Gjatë pandemisë COVID-19)

5. Byzylyk rubin dhe diamanti: 1,075,038 dollarë

Ky byzylyk rubin dhe diamanti i përkiste dukeshës së Windsor, Wallis Simpson shitur për një çmim të pabesueshëm në nëntor 2021. Me historinë e tij të pasur dhe disa fotografi të vjetra në vitet 1930 dhe 1940 me byzylykun që zbukuronte kyçin e dorës së Dukeshës, çmimi i tij nuk ishte tronditës.

6. Unaza diamanti: 156,247 dollarë

Shitur në nëntor të 2019 në fillim të pandemisë, kjo unazë diamanti Cartier u shit për një çmim të lartë midis homologëve të tij në një ankand në Hong Kong të mbajtur nga Phillips. E bërë me 18 karat ari të bardhë dhe një dizajn unik të boshtit të ndarë me oniks të vendosur në qendër, kjo unazë diamanti Cartier u dallua për blerësit.

Si u bë Cartier një nga bizhuteritë më të shtrenjta në botë që nga viti 2023

Në fillim të shekullit të 20-të, Mbreti Eduard VII i Anglisë iu referua Cartier si “mbreti i bizhuterive dhe argjendari i mbretërve”, duke e vendosur Cartier si bizhuterinë më të shtrenjtë në botë në atë kohë. Deklarata e tij ishte sigurisht e vërtetë në atë kohë. Eleganca dhe inovacioni i rafinuar i shfaqur në çdo pjesë të prodhuar nga Cartier që atëherë, megjithatë, kanë siguruar që ajo të mos jetë vetëm një deklaratë në kohë e fakteve, por edhe një profeci.

Cartier është një markë që është bërë sinonim i fjalës luks, deri në të gjithë rutinën e mbështjelljes së dhuratave. Që atëherë, ata kanë krijuar një emër për veten e tyre si një argjendari novatore, por klasike, me një sërë pjesësh ikonike të dizajnuara dhe të punuara gjatë viteve.

Bizhuteritë mund të mburren me një histori ikonike, duke filluar si një dyqan bizhuterish në Paris dhe duke i qëndruar provës së kohës për t’u bërë perandoria globale që është sot. Për më shumë se 150 vjet ata kanë qenë në krye të industrisë dhe vazhdojnë të mbajnë një reputacion si një nga markat më të respektuara të bizhuterive në mbarë botën.

 

agjensitë e pengut të rrugëve të reja të kartierit

 

 

Ata janë bërë një emër i nderuar dhe i dashur në botën e markave luksoze në bizhuteri, gjerdan varëse dhe orë dhe ofrojnë disa nga bizhuteritë më të shtrenjta të shitura ndonjëherë. Modelet e tyre luksoze dhe të pasura janë po aq mahnitëse në ditët moderne sa ishin në shekullin e 19-të.

Bizhuteritë Cartier janë shfaqur nga shumë nga individët më të shquar në klasën më të lartë të shoqërisë bashkëkohore.

Fillimet ekstravagante: shekulli i 19-të

E themeluar në vitin 1847 nga një mjeshtër argjendari me emrin Louis-François Cartier, marka shpejt mblodhi një reputacion për aftësinë e saj për të krijuar ekstravagancë. Djali i Louis-Francois, Alfred Cartier, mori drejtimin në 1874 dhe e ktheu markën në forma dhe stile të reja të bërjes së orës, duke përfshirë orën e dorës në modë, por djemtë e tij – Pierre, Louis dhe Jacques – do të ndërtonin markë siç e njohim sot.

Në shekullin e 20-të

Pierre, Louis dhe Jacques donin të zgjeronin Cartier për ta bërë atë një emër ndërkombëtar. Ata do të përqafonin fillimin e shekullit të ri dhe do të hapnin dyqane bizhuterish në Shën Petersburg, Nju Jork dhe Londër. Ishte gjatë kësaj kohe që Louis, i cili mbeti në Paris, e futi markën në shekullin e ri duke u zhvendosur në një seli të re të guximshme në qendër të qytetit. Ai gjithashtu projektoi orën e sheshtë Santos e cila është bërë një element kryesor i përjetshëm i markës.

Pierre hapi dyqanet në Londër dhe Nju Jork, duke zgjeruar shpejt klientelën në Hollywood dhe në të gjithë financuesit, yjet e Broadway-it dhe industrialistët. Ndërkohë, Jacques mori përsipër operacionin Cartier London dhe në 1909 u zhvendos në selinë e tyre aktuale britanike në New Bond Street.

Së bashku, të tre vëllezërit u zgjeruan përtej orëve për të bërë disa prej bizhuterive më të çmuara prej ari në botë , të tilla si gjerdanet më të shtrenjta, byzylykët më të shtrenjtë dhe unazat dhe xhevahiret më të shtrenjta mbretërore në botë. Reputacioni i Cartier u rrit deri në pikën ku ata morën një urdhër mbretëror nga Mbreti Eduard VII, i cili donte mbi dy duzina diademash për kurorëzimin e tij, duke i çimentuar vërtet prodhuesit e bizhuterive si një nga markat më ikonike të luksit të të gjitha kohërave.

Shpërthimi i luftës me Luftën e Parë Botërore shërbeu për të çimentuar se sa në modë ishin bërë orët e dorës, pasi ato shiheshin tani si praktike. Ushtarët, kur ishin në një fushë beteje, nuk kishin mjetet për të parë një orë xhepi. Louis mori frymëzim nga linjat e një tanku, duke çuar në krijimin e orës Tank në 1917.

Fundi i shekullit të 20-të deri në ditët moderne

Cartier përfundimisht u largua nga duart e familjes në 1972, pasi Joseph Kanoui dhe një grup investitorësh të interesuar blenë fillimisht operacionet e Cartier në Paris. Më pas ata blenë bazat e Cartier në Nju Jork dhe Londër, duke kombinuar interesat e Cartier në 1979. Ata filluan të drejtojnë Cartier në të ardhmen përpara se Richemont Group të merrte përsipër operacionet e Cartier në 2012.

 

 

Praktika e Cartier-it në dizajnin e shkëlqyer dhe krijimin e pjesëve mahnitëse nuk është lëkundur kurrë, dhe ajo vazhdoi të ruajë reputacionin e saj si një markë luksoze globale dhe një nga bizhuteritë më të shtrenjta në botë. Cartier ka mbetur në sy të publikut gjatë gjithë historisë së tyre, me dizajnet unike të orëve të tyre që gjithmonë shërbejnë për t’i bërë ato të mahnitshme dhe tërheqëse, që do të thotë se një orë Cartier ka qenë gjithmonë jashtëzakonisht e dallueshme.

Në vitin 1996, Cartier rishikoi një dizajn klasik dhe të veçantë për të krijuar Cartier Tank American – më vonë u përshëndet nga Ralph Lauren për stilin e tij. Ajo mbante një formë jashtëzakonisht unike dhe të dallueshme, duke parë një popullaritet të tillë deri në pikën ku ora prodhohet ende sot.

Një tjetër klasik i përjetshëm u rishikua në vitin 2004 kur u festuan 100 vjetori i orës Santos të Louis Cartier me dizajnin dhe krijimin e Cartier Santos 100.

Me mbi 60 vjet përvojë në ndërmjetësim, New Bond Street Pawnbrokers ndodhet pikërisht në mes të Mayfair-it të njohur për luksin. Duke ndarë një shtëpi me dyqanin ikonik Cartier London, i cili ka qenë baza e tyre britanike për më shumë se 100 vjet, historia e pasur dhe reputacioni i markës i paraprijnë. Pozicioni i tyre si ‘mbreti i bizhuterive’, siç përcaktohet nga Mbreti Eduard VII, në industrinë e luksit në mbarë botën është i padiskutueshëm.

 

mbreti Eduard vii Cartier bond i ri i pengmarrësve të rrugës

 

Nuk ishte befasi, për shembull, kur Dukesha e Kembrixhit, Kate Middleton, zgjodhi të vishte diademën Cartier Halo të familjes mbretërore kur u martua me Princin William. Cartier është argjendaria e zgjedhur për mbretëreshën tonë të ardhshme – ajo gjithashtu shihet shpesh e veshur me një orë Cartier Ballon Bleu – e cila sigurisht ndihmon argjendarin shumë të dëshirueshëm të mbajë një pozicion të madhëruar si një nga dizajnerët më prestigjioz të bizhuterive në botë.

Sigurisht, Cartier nuk është vetëm zgjedhja e parë e familjes mbretërore britanike – siç dëshmon lista jonë, këto pjesë elegante dhe të përjetshme janë po aq të nderuara nga elita dhe të pasurit në të gjithë botën. Nga India në pjesë të tjera të Azisë, Evropë në Amerikë, Cartier konsiderohet si një nga markat më të mira të bizhuterive në botë sipas çdo përkufizimi, në të vërtetë një nga koleksionet më të shtrenjta të bizhuterive me diamant ari të shitur ndonjëherë. Dizajni i shkëlqyeshëm, pafundësisht elegant dhe i mbushur me gurë të çmuar dhe bizhuteri të cilësisë më të mirë që mund të blejnë paratë.

Siç do të prisnit nga një argjendari me një reputacion të tillë për elegancën dhe shijen e hollë, artikujt me famë botërore të Cartier janë shumë të kërkuar nga ata që dinë.

Bizhuteri të shtrenjta Cartier (unaza, gjerdan, byzylykë dhe më shumë) – Ndikimi i pandemisë COVID 19

Pjesët vintage Cartier aktualisht po sigurojnë çmime rekord të larta në ankand pas pandemisë Covid. Përhapja dhe bllokimet që rezultuan kanë dëmtuar kuptueshëm shitjet me pakicë të bizhuterive të bukura, pasi nuk ka asnjë zëvendësim për ekzaminimin personal të këtyre artikujve luksoz. Është e qartë, megjithatë, se projektuesit nuk duhet të shqetësohen ende për fitimet e tyre të ardhshme.

Nuk ka asnjë hezitim nga konsumatorët kur blini pjesë të cilësisë së mirë të Cartier përmes shtëpive të ankandeve si Sotheby’s. Pjesët e ofruara janë disa nga bizhuteritë më të shtrenjta në botë në vitin 2023, kështu që ka pak mundësi që blerësit të zhgënjehen me blerjen e tyre edhe nëse bëjnë oferta përmes ankandeve online.

Disa nga markat më të shtrenjta të bizhuterive, përfshirë Cartier, po përqafojnë shitjet online. Gjerdani më i shtrenjtë në botë në vitin 2023, Heritage in Bloom , vlerësohet në 200 milionë dollarë, kështu që do të jetë interesante të shihet nëse do të shfaqet ndonjëherë në një ankand online.

Byzylyku Tutti Frutti që vendosi një rekord çmimi në ankand online në vitin 2020 e bëri këtë sepse blerësit e informuar e dinin copën dhe nuk kishin nevojë ta ekzaminonin personalisht artikullin. Ora Crash që theu rekorde në 2021 – 2022 ishte e njohur për rrallësinë e saj, gjë që nënkuptonte se blerësit ndiheshin rehat duke shpenzuar shuma të mëdha parash nga distanca.

Kërkesa për mallra luksoze në tregjet në zhvillim po nxit një zhvendosje drejt shitjeve online. Cartier nuk mund të ndërtojë mjaft shpejt dyqane me pakicë. Njerëzit janë të uritur për produkte nga shitës me pakicë luksoze të njohura, kështu që tani është e lehtë të blini një gjerdan diamanti Cartier dhe unazë diamanti Cartier në internet.

Cartier u përball me sfidat e paraqitura nga Covid-19 dhe punoi për të tërhequr klientët kinezë në internet. Kjo punë u shpërblye pasi Cartier u bë marka më e shitur në Tmall Luxury Pavilion, portalin e nivelit të lartë në internet të Alibaba Group, për vitin 2020. Shitjet online të Cartier kanë shpërthyer në të gjitha tregjet gjatë pandemisë Covid.

Pandemia nuk ka ndikuar në vlerën e pjesëve të cilësisë së mirë të Cartier aq sa mund të pritej. Disa nga bizhuteritë më të shtrenjta në botë në vitin 2023 janë shitur muajt e fundit, dhe me sa duket është ende e dëshirueshme të posedosh një gjerdan diamanti Cartier ose unazë diamanti Cartier.

Byzylyku i Dashurisë është një pjesë e zgjuar e bizhuterive Cartier që ka qenë rreth e rrotull për dekada. Byzylyku i Dashurisë përfshin vida të destinuara për t’u lidhur nga një përdorues me ndihmën e partnerit të tyre – një lloj premtimi futurist midis dy të dashuruarve se ata do të qëndrojnë së bashku pa marrë parasysh se çfarë u hedh jeta.

Cartier ka arritur konsumatorë të rinj dhe ka parë shitje të forta me byzylykun e dashurisë duke promovuar diçka të krijuar për veshje të përditshme. Duke qëndruar fleksibël dhe duke ndjekur kërkesën e tregut, Cartier promovuan me sukses produktet e tyre përmes reklamave të balancuara në mediat sociale dhe platformat tradicionale.

Bizhuteritë më të shtrenjta Cartier të shitura në ankand 2019–2021 (Gjatë pandemisë COVID 19)

Askush nuk e di se çfarë do të ndodhë me tregun e bizhuterive të nivelit të lartë, por Cartier po bën gjithçka që është e mundur për të qenë gati nëse gjerdani më i shtrenjtë në botë në vitin 2023 rezulton të jetë një Cartier.

1. Byzylyk Tutti Frutti: 1.34 milion dollarë

Në prill 2020, Sotheby’s shiti byzylykun më të shtrenjtë Cartier në botë për 1.34 milionë dollarë, gjë që shkatërroi vlerësimin e lartë prej 800,000 dollarësh. Kjo shitje vendosi një rekord të ri për çdo xhevahir të shitur në internet dhe stolinë më të shtrenjtë të shitur në ankand që nga viti 2023.

Pjesa është një byzylyk Tutti Frutti i viteve 1930 me safirë, smerald, diamante të vjetra evropiane me prerje të vetme, rubin dhe oniks të prerë në kalibër. Byzylyku është një shembull klasik i stilit Art Deco me shumë gurë të çmuar i bërë i famshëm nga Cartier.

2. Orë Bejsbolli/Galec: 436,114 dollarë

Cartier prodhoi vetëm gjashtë nga këto orë të vitit 1972, kështu që oferta rekord nuk është tronditëse. E quajtur guraleca në MB dhe bejsbolli në SHBA, kjo orë përmban një kuti ari të verdhë dhe një numërues unik katror. Në një ankand të majit 2021 në Gjenevë, kjo shitje vendosi rekordin për çmimin e paguar për një orë vintage Cartier dhe e caktoi atë si një pjesë të bizhuterive më të shtrenjta në botë në vitin 2023.

Ora e shtrenjtë Cartier Peeble shitet në ankand në GjenevëBurimi: https://www.philips.com/detail/cartier/CH080121/88

 

3. Crash Watch: 884,972 dollarë

Një orë e rrallë e serisë së parë të vitit 1970 Cartier Crash vendosi një rekord çmimi në një ankand të Sotheby’s të nëntorit 2021. Kjo orë përmban ar të verdhë 18K dhe mbështjellje manuale. Vetëm dy orë Crash të serisë së parë u shitën në ankand në 25 vitet e fundit.

4. Unaza smeraldi dhe diamanti: 3,600,000 dollarë

Në dhjetor 2020, një unazë diamanti Cartier shitur për më shumë se 3.5 herë mbi vlerësimin e saj në një ankand të Sotheby’s. Unaza përmban një smerald katror 21 karat i rrethuar me diamante të vendosur në ar të verdhë 18k. Kjo mund të mos jetë unaza më e shtrenjtë në botë në vitin 2023, por nuk është larg.

 

Unazat, byzylykët, gjerdanet më të shtrenjta të bizhuterive Cartier (Para pandemisë COVID 19)

Ndërsa shumë prej artikujve të Cartier janë të vështira për t’u vlerësuar, p.sh. Cartier ofron disa nga byzylykët më të shtrenjtë në botë, këtu ne shikojmë top 10 bizhuteritë më të shtrenjta dhe më të hollë Cartier të prodhuara ndonjëherë nga mbreti i bizhuterive.

1. gjerdan me DIAMAND CARTIER JADEIT HUTTON-MDIVANI: 27.4 MILION $

Kur mendoni ‘Cartier’, gjërat e para që ju mendoni janë diamantet dhe bizhuteritë e shtrenjta. Në fund të fundit, byzylyku Cartier më i shtrenjtë në botë që nga viti 2023 , dhe gjerdani më i shtrenjtë Cartier nga Troussant janë zbukuruar tërësisht me këta gurë elegantë dhe të bukur.

Por diamantet nuk janë në krye të kësaj liste.

Në vend të kësaj, byzylyku më i shtrenjtë në botë që nga viti 2023 mund të pretendohet është gjerdani i jashtëzakonshëm Hutton-Mdivani Jadeite. Duke u shitur në ankand për 27.4 milionë dollarë, historia e pabesueshme e kësaj pjese është ajo që e bën atë kaq jashtëzakonisht të vlefshme.

Pronarët e kaluar përfshijnë Barabara Hutton, trashëgimtare e pasurisë Woolworth, si dhe Princesha Nina Mdivani. Sipas legjendës, gjerdani mbeti i fshehur nën shtratin e saj të vdekjes për ta mbajtur të sigurt nga mbledhësit e borxheve. Vetë gjerdani përbëhet nga 27 rruaza jadeite jeshile jeshile, së bashku me një kapëse të bukur prej diamanti, rubin, ari dhe platini – duke i shtuar edhe më shumë vlerë kësaj pjese të jashtëzakonshme.

Ajo që e bën këtë gjerdan të bukur kaq unik është historia e saj e pabesueshme. Por pamja e kësaj pjese të jashtëzakonshme është po aq arsye që fansat e shumtë të Cartier ta lakmojnë këtë pjesë krejtësisht unike.

Me vetë Jadeite që kushton 3 milionë dollarë për karat, nuk është çudi që ky artikull mbresëlënës i bizhuterive ka një vlerë kaq të lartë dhe është i lidhur me familjen mbretërore në çdo hap.

2. SUNRISE RUBY RING: 25 MILION $

E shitur në Sotheby’s në Gjenevë për një vlerë mbresëlënëse prej 19.6 milion £, ose afër 30 milion dollarë, në vitin 2015, Unaza e Rubinit Sunrise mund të jetë bizhuteria më e shtrenjtë në botë që ka parë 2019-ta. Është padyshim unaza më e shtrenjtë e Cartier e shitur aktualisht në ankand, të paktën. I konsideruar rubini më i vlefshëm dhe më i shtrenjtë në botë, me qartësi të jashtëzakonshme dhe kalibër pothuajse perfekt, Rubini i Sunrise është një Rubin Burmese 25,59 karatësh që është nxjerrë në Myanmar.

Cartier e transformoi këtë perlë të bukur në ngjyrë të kuqe gjaku në një unazë elegante të prerë me jastëk, të rrethuar nga diamante të jashtëzakonshme të prera në mburojë në të dyja anët. Ndërsa emri i blerësit dhe historia e kësaj pjese të pabesueshme, nuk u zbuluan kurrë, kjo unazë një herë në jetë konsiderohet si grali i shenjtë i rubinëve për koleksionistët në të gjithë botën.

Rubinët mund të mos konsiderohen aq të vlefshëm sa diamantet nga shumë njerëz. Por ky gur i kuq i thellë ka vlerë shumë më të madhe sesa mund të mendoni, veçanërisht me një qartësi kaq mbresëlënëse. Të njohur si rubinët me ngjyra të larta, këto xhevahire unike janë aq të rralla sa të dhënat e tregtisë janë plotësisht të padisponueshme – dhe siç e dimë të gjithë, mungesa ka një mënyrë fantastike për ta shtyrë vlerën gjithnjë e më lart, gjë që e ka bërë këtë unazë Cartier më të shtrenjtë në botë. që nga viti 2023 .

3. BELLE EPOQUE DIAMOND DEVANT-DE-CORSAGE BRUCH: 17,6 MILION $

Kjo karficë e bukur, elegante dhe tepër unike u krijua në vitin 1912 dhe përmban shumë nga stilet dhe tendencat e njohura të kohës në formën dhe dizajnin e saj. Më e shtrenjtë se gjerdani më i shtrenjtë i diamantit Cartier – duke përjashtuar Patalia – kjo karficë delikate dhe e veçantë është krijuar me diamante me cilësi të jashtëzakonshme. Diamanti qendror në formë dardhe peshon pak më shumë se 24 karat, ndërsa diamanti ovale poshtë peshon 23.55.

Ndërsa ne e dimë origjinën e kësaj pjese të jashtëzakonshme, që nga krijimi i saj në Paris në punëtorinë Henri Picq, dihet pak për historinë e gjatë të kësaj bizhuteri tërheqëse. Për adhuruesit e diamanteve të botës së vjetër dhe dizajnit klasik, karfica e Belle Epoque Diamond Devant-De-Corsage nuk është ajo që duhet humbur. Christie’s shiti karficë zbukurimi dhe pjesa në një moment u shtua në një gjerdan si pjesë e një koleksioni privat.

Ndërsa karficat nuk janë aq të veshura sa dikur, ato kanë qenë prej kohësh një bizhuteri integrale që në kohët e lashta. Mbretëresha Elizabeth II është e njohur për dashurinë e saj ndaj karficave, dhe ato të bardha janë të veshura fort në pallton e saj, këto bizhuteri ekstravagante dikur ishin veshur edhe në flokë dhe kapelë si një pikë theksimi. Me dekada histori, karfica e Belle Epoque mund të jetë veshur nga anëtarët e familjes mbretërore dhe elita gjatë viteve.

një nga gjerdanët më të shtrenjtë në botë - Belle Epoque

Foto e kreditit: https://www.christies.com

4. Gjerdan La Peregrina: 11.8 milionë dollarë

Është art, bizhuteri apo janë të dyja? Gjerdani La Peregrina është një deklaratë e elegancës së përjetshme. Cartier e projektoi këtë gjerdan me një person në mendje për ta veshur: Elizabeth Taylor. Mishërimi i një perle të madhe deklarative, ekuivalente me 55 karat, është padyshim vepra më e mirë e Cartier-it. Fakti që vetë perla ka një histori të vetën, pasi është veshur nga mbretëreshat spanjolle, Margarita dhe Isabel, shton mistikën dhe bukurinë që rrethon këtë gjerdan të jashtëzakonshëm (dhe të shtrenjtë).

Me mbi 500 vjet histori pas kësaj perle ikonë, nuk është çudi që La Peregrina vazhdon të jetë e kërkuar edhe sot e kësaj dite. Vetëm në vitin 1969 kjo perlë e veçantë ra në duart e Richard Burton, i cili ia dhuroi gruas së tij, Elizabeth Taylor. Në këtë pikë, vetëm një perlë e vetme dhe jo një gjerdan, kjo pjesë tepër e vlefshme e historisë u bë fillimisht në një gjerdan pasi Taylor gjeti këlyshët e saj duke përtypur Peregrinën praktikisht të çmuar. Më pas, ajo porositi perlën të vendosej në gjerdanin e bukur të famshëm të Cartier, La Peregrina, siç e njohim ne sot.

Ndërsa konsiderohet një pjesë shumë e re kur vendoset brenda gjerdanit, historia e gjatë dhe misterioze e vetë perlës ofron një kontrast të mrekullueshëm midis pasurisë së Hollivudit dhe stilit të cilësisë së mirë. Perlat janë konsideruar prej kohësh një simbol i fatit dhe pastërtisë, dhe ky gjerdan i pabesueshëm nuk bën përjashtim nga ky rregull.

një nga bizhuteritë më të shtrenjta Cartier në botë

Foto: flickr.com

5. Byzylyk panterë diamanti i dizajnuar nga Cartier: 7 milionë dollarë

I shitur në ankand nga Sotheby’s për një rekord botëror 4.5 milionë funte në vitin 2010, ky byzylyk i dizajnuar nga Cartier u bë jo vetëm byzylyku më i shtrenjtë i Cartier në botë, por edhe byzylyku më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2023 . Byzylyku i panterës së oniksit dhe diamantit, me sytë e tij mahnitës të gjelbër, dikur i përkiste Wallis Simpson, lidhja pasionante e së cilës me Edward VII çoi në abdikimin e tij.

I njohur gjithashtu si Panthère de Cartier, ky byzylyk elegant milion dollarësh ka një jetë të re me një koleksion të ri, modern. Por asgjë nuk krahasohet me origjinalin, i cili u krijua pasi Jeanna Toussaint spiunoi një panterë në natyrë gjatë një safari me vetë Louis Cartier. Duke ofruar një burim fantastik frymëzimi, bizhuteritë e mëdha me temën e maces së shpejti bëhen një temë vrapimi për markën – nga orët e dorës te karficat. Dhe, sigurisht, ikonë Cartier Panthere, u krijua për herë të parë për Dukeshën e Windsor.

Shembulli i përsosur i stilit art deco në koleksionin Cartier, panterat kanë qenë prej kohësh një motiv i Toussaint. Dizajni tredimensional ishte një hap i ri për markën, duke prodhuar pjesë vërtet unike dhe tepër të habitshme në krahasim me dizajnet më të sheshta, më abstrakte të së kaluarës – dhe të së tashmes gjithashtu. Nga unazat te orët, macet e mëdha vazhdojnë të jenë një element kryesor në markën Cartier.

një nga byzylykët më të shtrenjtë në botë Foto: pinterest.com

6. Unaza Diamanti Emerald: 6.2 milionë dollarë

E shitur në ankand në Hong Kong në vitin 2017, kjo unazë smeraldi diamanti është unaza më e shtrenjtë e Cartier e shitur ndonjëherë që nga viti 2023 . Diamanti 5,31 karat ndodhet midis dy smeraldeve në formë dardhe në një shtrat prej ari të verdhë 18 karatësh. Ashtu si shumë nga artikujt në listën tonë, ky është një artikull i veçantë.

Ndërsa dihet pak për këtë unazë elegante, në veçanti, vlera e saj vjen nga cilësia e jashtëzakonshme e bizhuterive, si dhe nga vlera e vetë arit. Artikujt e vetëm kanë tendencë të rriten ndjeshëm në vlerë me kalimin e kohës, dhe kjo unazë unike dhe e bukur nuk bën përjashtim nga ky rregull. Ashtu si me të gjitha bizhuteritë e shtrenjta Cartier, kjo unazë ruhet në mënyrë perfekte dhe do të ishte një shtesë e vlefshme për çdo koleksion.

Pavarësisht një historie të paqartë, unazat Cartier të të gjitha stileve dhe madhësive konsiderohen si disa nga unazat më të mira dhe më të shtrenjta në botë në vitin 2023 . Kjo pjesë e jashtëzakonshme vazhdon atë trend, duke përdorur diamantet në formë të firmës së Cartier-it për t’i dhënë dimension elegant dhe dhunti pjesës. Për një unazë një herë në jetë, Cartier është zgjedhja kryesore e shumë njerëzve.

një nga unazat më të shtrenjta të diamantit në botë

Foto: phillips.com

7. Ora sekrete Phoenix Décor – 2.7 milionë dollarë

Një pjesë unike, të paditurit mund t’i duhet pak kohë për të kuptuar se kjo është në të vërtetë një orë. Në formën e feniksit, kjo copë ari i bardhë 18 karatësh është e veshur me rodium. Me sy smeraldi, feniksi është i mbuluar me më shumë se 3000 diamante. Kjo pjesë vërtet e jashtëzakonshme, e cila përfshin diamante në formë dardhe dhe të prera në portret, tani është një nga artikujt më të veçantë në koleksionin Merveilles du Nil de Cartier.

Duke ndjekur trendin ikonik të Cartier-it për transformimin e bizhuterive në krijesa tredimensionale, kjo orë e jashtëzakonshme është një nga pjesët ikonike të Cartier-it që janë padyshim një shquar për markën. Edhe pa diamantet e pabesueshme dhe arin e bardhë të bukur, arkitektura dhe struktura e një prej bizhuterive më të shtrenjta në botë Cartier janë të mjaftueshme për të kënaqur shumicën e koleksionistëve dhe fansave të bizhuterive.

Një pjesë e deklaruar si asnjë tjetër, feniksi merr fluturimin nga kyçi i dorës për efekt dramatik. Ndonëse nuk është ora më e rehatshme ose funksionale për t’u veshur, kjo pjesë e Cartier është projektuar më shumë për dramë sesa për përdorim. Më shumë një vepër arti sesa një artikull për t’u ngjitur në një kuti bizhuterish, kjo orë e veçantë ia vlen ta ekspozoni.

një nga orët më të shtrenjta në botë

Foto e kreditit: pinterest.com

8. Unazë me ngjyrë diamanti – 2 milionë dollarë

Një ndjenjë shumë më bashkëkohore për unazën e dytë në listën tonë, kjo pjesë është thjesht befasuese. Një diamant blu në formë dardhe ndodhet midis dy diamanteve rozë në formë zemre. Në total, unaza krenohet me diamante me vlerë 5,19 karat. Ashtu si Unaza Emerald Diamanti Cartier, edhe kjo pjesë u shit në ankand në Hong Kong, këtë herë në vitin 2016 dhe shpejt u bë një nga unazat më të shtrenjta të diamantit në botë, në kohën e shkrimit të këtij shkrimi në 2023.

Diamantet me ngjyra mund të konsiderohen më pak prestigjioze në disa qarqe, por Cartier dëshmon se dyshuesit e tyre e kanë gabim me qartësinë intensive dhe përfundimin e bukur të kësaj pjese. Edhe pse kjo pjesë nuk është unaza e vetme më e shtrenjtë e fejesës Cartier, ajo sigurisht që kryeson listën falë dizajnit të saj unik dhe përfshirjes së një motivi zemre.

Duke ngjallur romancë, historia e kësaj unaze është ende një mister, por më shumë se sa e kompenson atë në pamje. Diamantet në formë zemre shtojnë më tej ndjenjën romantike të pjesës, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për dhuratën e një dashnori – që ndoshta është origjina e kësaj pjese të veçantë. Për shumë njerëz, misteri shton tërheqjen e këtyre pjesëve të njëhershme të Cartier – dhe kjo unazë me ngjyrë diamanti bie në atë kategori pa mundim.

një nga unazat më të shtrenjta në botë

Foto e kreditit: christies.com

 

9. Watch Large Ballon Bleu Tourbillon Diamond – 1 milion dollarë

Koha për një orë tjetër. Ndryshe nga byzylyku i panterës me diamant i dizajnuar nga Cartier, këtë herë ne jemi në gjendje të flasim për diçka që mund ta vishni në kyçin tuaj – një orë ekstra të madhe Cartier Ballon Bleu Tourbillon Diamond, e cila u shit për 1 milion dollarë. Komplet me diamante baguette, diametri i kësaj pjese gri me rrasa me fije saten dielli ka një diametër prej 46 mm.

Duart dalluese blu dhe dizajni tërësisht modern e veçojnë këtë orë të bukur nga produktet e tjera Cartier në listë. Pafundësisht i përshtatshëm për t’u veshur, ndërkohë që ka ende diçka shtesë, Ballon Bleu është krijuar për të funksionuar aq mirë sa duket. E qëndrueshme, në modë dhe mbi të gjitha, pjesa ideale e deklaratave për koleksionistët e panumërt në mbarë botën.

Kjo orë mund të mos jetë më ekstravagante ose më e lartë në listë, por luksi i saj i qetë është një ndryshim i këndshëm i ritmit. E nënvlerësuar në mënyrë mashtruese, mund të nevojitet një vështrim i dytë për të parë lavdinë e plotë të kësaj ore të mbushur me gurë të çmuar. Por për ata që hedhin një vështrim të dytë, ka shumë për të parë.

një nga orët më të shtrenjta Cartier të prodhuara ndonjëherë

Foto e kreditit: alux.com

10. Gjerdani Patiala – i paçmuar?

Mënyra e vetme për të përfunduar një listë si kjo është me historinë e Patialës pa qafë. Një nga bizhuteritë më të shkëlqyera të krijuara ndonjëherë që nga viti 2023 , fakti që Cartier e prodhoi nuk duhet të jetë befasi. Gjerdani përfshinte rubin, rreth 3000 diamante dhe 7 diamante të mëdha secila nga 18 deri në 73 karat. Vetëm kjo do t’i siguronte gjerdanit Patiala një vend në listën tonë, megjithatë, ajo përfshinte edhe një diamant tjetër; një diamant i madh i verdhë i njohur si diamanti i Birrës. Ky është diamanti i 7-të më i madh i regjistruar ndonjëherë.

E porositur nga Bhupinder Singh, një nga Maharaja-t më të famshëm dhe ekstravagantë të Indisë, Gjerdani Patiala ishte vetëm një nga shumë bizhuteritë e pabesueshme dhe shumë të vlefshme që u blenë gjatë kohës që ai ishte në pushtet. Ndërsa Bhupinder Singh ishte i mirënjohur për dhurimin e bizhuterive elegante dhe të shtrenjta për gratë e tij të shumta, gjerdani Patiala ishte i tij dhe i vetëm – i veshur në shumë nga imazhet ekzistuese që ekzistojnë ende të këtij burri unik dhe magjepsës.

Në vitin 1957, dhjetë vjet pas pavarësisë së Indisë, gjerdani u zhduk. Një ditë, 40 vjet më vonë, një punonjës i Cartier e gjeti atë në një dyqan bizhuterish të përdorura – fatkeqësisht i mungonin diamantet dhe gurët. E rikthyer plotësisht në lavdinë e saj të mëparshme, kjo stoli do të ishte aq e shtrenjtë sa që as ekspertët nuk mund t’i vënë një çmim. Është një histori magjepsëse, por pak para se të nxitoni për të kontrolluar bizhuteritë tuaja, vlen të përmendet se diamanti i Birrës u rishfaq, duke u shitur në ankand në vitet 1980 për 3.16 milionë dollarë.

pronar i bizhuterive më të shtrenjta të dizajnuara ndonjëherë

Më në fund, si një përmbledhje e shpejtë e 5 bizhuterive më të shtrenjta Cartier në botë, mund të shikoni gjithashtu videon tonë më poshtë:

 

Cilat janë 10 bizhuteritë më të shtrenjta Cartier që mund të blini në 2023 ?

Asetet gjobë janë gjithmonë në kërkesa të mëdha pasi çmimet në ankande në mbarë botën vazhdojnë të rriten çdo vit. Ne kemi shkruar artikuj gjithëpërfshirës mbi sendet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand për asete si koleksionet e verërave të shkëlqyera, bizhuteritë e shtrenjta , çanta dore luksoze , orët e bukura , makinat klasike ose artet e bukura .

Kur bëhet fjalë për faktet e Cartier, dihet mirë se kjo markë e njohur dhe shumë e respektuar e gjerdaneve më të shtrenjta është një nga më të mirat në vitin 2023 . Për koleksionistët dhe adhuruesit e bizhuterive, Cartier është graali i shenjtë i koleksioneve.

New Bond Street Pawnbrokers ne japim hua kundrejt një sërë copash bizhuterish të bukura dhe diamante . Nëse po kërkoni të merrni një vlerësim falas ose të vendosni bizhuteritë tuaja Cartier, atëherë kontaktoni!

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority