fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 posterat më të shtrenjtë të filmave horror të shitur ndonjëherë në ankand (vintage dhe klasik)


10 posterat më të shtrenjtë dhe më të famshëm të filmave klasikë horror të shitur ndonjëherë në botë që nga viti 2022 - 2023

E keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë i bën posterat e filmave horror vintage, klasikë dhe retro, disa nga asetet më të shtrenjta të shitura ndonjëherë? Epo, ndërsa sot riprodhimet e posterave të filmave janë të lehta për t’u marrë, në vitet 1930, posterat nuk u lëshuan në publik për shitje. Si të tillë, shumë postera kanë humbur, dhe vetëm disa pjesë të rralla janë ruajtur gjatë viteve.

Mungesa e tyre është ajo që i bën ata të vlefshëm, dhe posterat e filmave horror të vjetër janë shitur vazhdimisht për shumat më të mëdha në ankand. Veprat e artit retro të përdorura për të krijuar një poster filmash horror që ngre flokë është ikonë, kjo është arsyeja pse kaq shumë kërkojnë t’i shtojnë ato në koleksionin e tyre.

Këtu është lista jonë e posterave më të shtrenjtë të filmave horror klasikë të shitur në ankand që nga viti 2023.

1. Posteri i Drakulës i vitit 1931, 525,800 dollarë

Në vitin 1931, publiku u mahnit nga Drakula e aktorit Bela Lugosi. Performanca vendosi një precedent për mënyrën sesi vampiri do të luhej për dekadat në vijim.

Një poster i rrallë i stilit A, me format një fletë , u shit për 525,800 dollarë në Heritage Auctions në 2017. Me këtë shitje, ai u bë posteri më i shtrenjtë i filmit horror vintage në histori që nga viti 2023.

Dracula Horror Poster - një nga poterët më të shtrenjtë dhe më të famshëm të filmave në veprën e shitur ndonjëherë që nga viti 2023

Është një nga vetëm dy postera të njohur në këtë stil që ekzistojnë, me një portret kërcënues të Lugosit që shikon shikuesin në një sfond të pikturuar blu të thellë. Fjala Drakula pothuajse kërcen nga posteri me një font të verdhë të theksuar.

Fotografia e Universal Studio konsiderohet si një themelues i filmave klasikë horror dhe posteri filloi me një ofertë minimale prej 150,000 dollarë. Disa pjesë të filmit madje u censuruan pasi kishin frikësuar publikun pa kuptim.

2. Poster i Londrës Pas mesnatës së vitit 1927, 478,000 dollarë

Vendi i dytë në listën e 2023 të posterave më të shtrenjtë të filmave horror vintage është London After Midnight i vitit 1927.

Është filmi më i hershëm në listë dhe posteri i shitur në ankand është e vetmja kopje e njohur me ngjyra që ekziston. Ajo vendosi rekordin në vitin 2014 për shitjen më të shtrenjtë në ankand. Ankandi u zhvillua në Heritage Auctions në Dallas, Teksas.

https://www.youtube.com/watch?v=tZrOyGUqg-k

1927 LONDËR PAS MESNATES (478,000 dollarë) - Një nga posterët më të njohur, më të vlefshëm, të cilësisë së mirë, klasike dhe retro të filmave horror të shitur ndonjëherë në botë

London After Midnight ishte një film mister i heshtur i prodhuar nga MGM Studios. Fatkeqësisht, është një nga filmat e humbur, pasi i vetmi kasetë ekzistuese u shkatërrua në një zjarr në vitet 1960. Shumë nuk ishin të sigurt nëse një poster kishte mbijetuar, prandaj u shit për një vlerë kaq të lartë.

Vepra e artit vintage në poster ka një stil klasik horror, me figurën kërcënuese të Cheney në shpatullën e heroinës sonë. Ajo është në kthetrat e tij ndërsa imazhi i zymtë i natës i London Bridget duket poshtë tyre.

3. Posteri i Mummy 1932, 453,500 dollarë

Ky poster litografik i projektuar nga Karol Grosz mbajti titullin e posterit më të shtrenjtë të filmit horror nga viti 1997 deri në vitin 2014 , kur London After Midnight e mposhti atë.

Në vitin 1997 u shit për 453,500 dollarë në shtëpinë e ankandit Sotheby.

1932 THE MUMMY (453,500 dollarë)

Si vetëm një nga tre posterët e mbijetuar, pritej të rimarrë rekordin për posterat më të shtrenjtë të filmave horror retro në 2018. Oferta minimale e saj u caktua në 950,000 dollarë dhe Sotheby’s vlerësoi se do të shitej për 1.5 milion dollarë . Fatkeqësisht, askush nuk ofroi për të, duke e mbajtur atë në vendin e tretë në listën tonë 2023 të posterave më të shtrenjtë të filmave horror.

Mummy është një figurë universale dhe një nga shfaqjet klasike horror të Boris Karloff. Popullariteti i tij në dalje ishte pjesërisht për shkak të zbulimit në botën reale të varrit të Tutankhamun dhe ‘mallkimit’ fatkeq që mendohej se do t’i vihej ekipit që e gjeti atë.

4. Poster Frankenstein 1931, 358,500 dollarë

Frankenstein i vitit 1931 është roli që e bëri aktorin Boris Karloff një emër të njohur . Në moshën 44-vjeçare, ai u vonua në Hollivud, por nuk e la atë që të vuloste gjurmët e tij në zhanrin klasik të horrorit.

Posteri i filmit u shit në Heritage Auctions për 385,500 dollarë në 2015.

Në shumë mënyra, Frankenstein ndërtoi formulën fituese për filmat me përbindësh. Ishte filmi i parë që përdori efektin zanor të Castle Thunder tashmë të klikuar. Grimi për aktorët përbëhej nga përzierje të trashë bojë yndyrore që kërkonin orë të tëra për t’u aplikuar dhe do të duhej të shkriheshin në fund të ditës. Ai u bazua në romanin me të njëjtin emër të Mary Shelley, të cilin ajo e shkroi në moshën 19-vjeçare.

Posteri i Frankenstein zbukuron listën e posterave më të shtrenjtë të filmave horror vintage 2023 në numrin katër, dhe vepra artistike është mishërimi i dizajnit retro të posterëve.

5. Posteri i 1935 The Bride of Frankenstein, 334,600 dollarë

Nuk është çudi që vazhdimi i Frankenstein u shit gjithashtu për një çmim të lartë në Heritage Auctions.

Posteri 7 metra i gjatë për The Bride of Frankenstein u shit për 334,600 dollarë në 2007, pothuajse aq sa origjinali. Nusja e Frankenshtajnit u prodhua gjithashtu nga Universal Pictures, me Boris Karloff që u kthye.

Posteri i nuses së Frankenshtajnit

Pavarësisht suksesit të filmit origjinal, Nusja e Frankenshtajnit nuk mund të ishte bërë kurrë. Regjisori fillimisht nuk donte të krijonte një vazhdim, dhe kur e bëri, ai u përball me zënka me aktorët e tij se si do të përparonin personazhet. Aktori kryesor Boris Karloff nuk u pajtua që Frankenstein të fliste dhe luftoi që ai të hesht, siç bëri në filmin e parë.

Në fund të fundit, filmi u realizua dhe Karloff filloi të fliste si Frankenstein. Filmi u censurua në shumë shfaqje ndërkombëtare dhe u ndalua tërësisht nga disa vende.

6. Posteri i Maces së Zezë të vitit 1934, 334,600 dollarë

Një tjetër shitje e madhe për Heritage Auctions, i vetmi poster i njohur i filmit me një fletë Style B për The Black Cat fitoi 334,600 dollarë në ankand.

Litografia me gurë të zi, të bardhë dhe të kuq është pothuajse po aq ikonë sa vetë filmi, duke tërhequr menjëherë vëmendjen e shikuesit. Posteri iu dha Heritage Auctions nga koleksionisti Todd Feiertag , i cili gjithashtu dhuroi posterin The Mummy në këtë listë.

1934 Posteri i Black Cat, 334,600 dollarë - një nga posterët më të vlefshëm, më të njohur retro që nga viti 2022 -2023

Macja e Zezë ishte hiti më i madh i vitit i Universal Picture në arkë. Kjo ishte pjesërisht për shkak të dy aktorëve kryesorë, Boris Karloff dhe Bela Lugosi. Ishte fotografia e parë në të cilën ata bashkëpunuan dhe fansat e horrorit ishin të etur për të parë se si do të punonin në ekran.

Me 334,600 dollarë, vlera e posterit të The Black Cat e lidh atë me The Bride of Frankenstein në listën e vitit 2023 të posterave të shtrenjtë klasikë të filmave horror.

7. Posteri i Drakulës i vitit 1931, 312,000 dollarë

Një tjetër poster për Drakulën e Bela Lugosit është gjithashtu ndër posterët më të shtrenjtë të filmave horror retro që nga viti 2023.

Filmi u ripublikua në vitin 1938, duke bërë thirrje për një tjetër poster për të tërhequr audiencën në kinema. Ajo ka vepra arti të ngjashme me origjinalin, këtë herë me një nuancë të gjelbër kërcënuese mbi të gjithë posterin.

Posteri i edicionit të ribotimit të Drakulës u shit në Heritage Auctions për 312,000 dollarë. Shitja u zhvillua në vitin 2020, duke reflektuar një vlerë më aktuale se posterat e tjerë në listë. Posterët e shitur në vitet 1990 dhe fillim të viteve 2000 mund të vlejnë edhe më shumë sot para një blerësi të motivuar.

Posteri përmban një font të përditësuar nga origjinali. Në vend të shkronjave bllok hije, një germë më e thjeshtë jeshile e lehtë tërheq vëmendjen e shikuesit falë shkronjave të holla të bardha në qendër të tyre.

Bela Lugosi është po aq kërcënuese, duke u shfaqur nga sfondi i gjelbër i thellë me një vështrim të drejtpërdrejtë nga publiku.

8. Posteri i Maces së Zezë të vitit 1934, 286,800 dollarë

Një tjetër hyrje për filmin klasik horror të vitit 1934, Macja e Zezë. Këtë herë në një format me një fletë Style D US që u shit për 286,600 dollarë në Heritage Auctions.

Shitja u zhvillua në vitin 2007, me ofertuesit që luftuan për posterin alternativ të filmit klasik horror.

1934 Posteri i Maces së Zezë, 286,800 dollarë

Macja e Zezë është një klasik kulti, prandaj i frymëzon blerësit që të bëjnë oferta kaq të larta. Ishte revolucionar për kohën e tij pasi shfaqte një rezultat pothuajse të vazhdueshëm në sfond. Zakonisht, filmat në fillim të viteve 1930 përdornin muzikë vetëm mbi titujt dhe kreditet.

Filmi bazohet lirshëm në poemën e Edgar Allan Poe me të njëjtin titull. Si filmi i parë me Boris Karloff dhe Bela Lugosi, ai krijoi një precedent për shtatë bashkëpunimet e tyre të ardhshme. Audienca nuk mjaftohej me këta dy yje të Hollivudit.

9. Poster King Kong i vitit 1933, 244,500 dollarë

King Kong është një nga filmat më ikonë horror përbindësh të të gjitha kohërave, kështu që nuk është çudi që posteri i tij me tre fletë në SHBA u shit me një çmim të lartë në shtëpinë e ankandit Sotheby. Ajo u ble për 244,500 dollarë nga Cecilia Presley .

Posteri i King Kongut i vitit 1933, 244,500 dollarë

Filmi bëri historinë e filmit dhe është i njohur për animacionin e avancuar stop-motion nga Willis O’Brien. Ishte gjithashtu një nga filmat e parë që pati një partiturë origjinale muzikore, i cili u prodhua nga Max Steiner. King Kong është në fakt filmi i parë që u rikthye ndonjëherë.

Posteri tregon titullarin Kong duke u ngjitur në një rrokaqiell të Nju Jorkut, me pjesën tjetër të qytetit shumë poshtë tij. Në njërën dorë ai mban aktoren Fay Wray dhe në tjetrën shtyp një aeroplan duke u përpjekur ta sulmojë. Goja e tij është e hapur në një zhurmë, duke ofruar një interpretim artistik të një prej skenave më të njohura në historinë e filmit.

10. Posteri i 1933 Njeriu i padukshëm, 228,000 dollarë

Ndoshta imazhi më i bezdisshëm në të gjithë listën, The Invisible Man me një fletë u shit për 228,000 dollarë në Heritage Auctions.

Vepra artistike Style A Teaser nuk është posteri zyrtar për filmin, por lë një përshtypje të qëndrueshme te këdo që e sheh atë. Nga sfondi i zi i errët shfaqet një fytyrë e zbehur e kapur në portokalli dhe të kuqe. Një palë sy të verdhë i afrohen shikuesit dhe fraza ikonë “Më kap nëse mundesh”, shfaqet në fund të posterit.

Posteri zyrtar i filmit horror vintage u shit për 182,400 dollarë në vitin 2020, i cili ishte edhe viti kur u riprodhua duke përdorur efekte moderne. Në origjinalin e vitit 1933, Claude Rains u kap si i padukshëm në ekran duke veshur një kostum të plotë prej kadifeje të zezë, të filmuar kundër një sfondi prej kadifeje të zezë.

Posteri i 1933 Njeriu i padukshëm, 228,000 dollarë

Nuk është çudi që çdo poster i filmave horror retro në top 10 u publikua para ose gjatë viteve 1930. Ne i kushtojmë rëndësi rrallësisë, dhe këto postera ishin të paktë dhe të shumtë, që u publikuan vetëm për të promovuar filmin në kinema dhe teatro. Ato që kanë mbijetuar vlejnë një pasuri të vogël pasi përfaqësojnë një pjesë ikonike të historisë kinematografike.

Ndërsa zhanret e tjera shiten për shuma të mëdha, filmat horror kanë qenë gjithmonë të lidhur me audiencën në një nivel më të thellë. Një film horror na lejon të përballemi me frikën tonë nga siguria e një kinemaje. Ata çlirojnë diçka primare, adrenalinën e mbijetesës, dhe kjo është arsyeja pse ato janë sende të vlefshme koleksioniste.

Përtej tmerrit – Postera të filmave të vjetër dhe klasikë që na pëlqejnë vërtet

 

Klasik ‘Dr. Posteri i filmit Jo (1962)

jo një nga posterët e filmave horror vintage për të cilët kemi folur, posteri i parë i filmit të parë të James Bond është i bukur
I lëshuar në vitin 1962, Dr. No ishte filmi i parë i Bond-it që u krijua nga seria e Ian Fleming. Të qenit posteri i parë i Bond-it i krijuar ndonjëherë do të thotë se atij i është dhënë një vlerë më e lartë se shumë postera të tjerë klasikë të këtij lloji, tmerr apo jo.

Me Sean Connery dhe Ursula Andress, ky film pati një sukses të madh dhe ishte katalizatori për serialin me famë botërore Bond që mbetet i njohur edhe sot e kësaj dite.

Posteri i cilësisë së mirë “Magjistari i Ozit” (1939)

Posteri vintage i Magjistarit të Ozit është një klasik - ashtu si filmi

 

Krejt ndryshe nga posterët tuaj më të shtrenjtë klasikë, të vjetër dhe retro të filmave horror, ky poster i lezetshëm u publikua në vitin 1939, kur technicolor ishte një zhvillim mjaft i fundit në industri. Kjo është arsyeja pse Magjistari i Ozit (një mrekulli e teknikës) ishte një sukses i tillë.

Ky poster klasik i filmit përfaqëson llojin e ri të magjisë që po krijohej në film në atë kohë, me hapësirën e tyre të re të gjetur të ngjyrave dhe mundësive. Deri më sot, nuk ka pasur ende një shembull tjetër të këtij posteri retro, kështu që mund të thuhet me siguri se është një investim shumë unik dhe i vlefshëm.

 

Set “Ocean’s 11” me postera filmash retro me panele me 5 dyer (1960)

Set

I bërë i famshëm kohët e fundit nga njerëz si Brad Pitt, George Clooney dhe Matt Damon, ky poster klasik i filmit të vitit 1960 i origjinalit ishte pjesë e një fushate shumë të suksesshme të kohës së tij. Ky grup me 5 panele dyersh është një mundësi tepër unike për të blerë një material të rrallë nga kinemaja e ditëve të shkuara.

Në vitet ’60, këto lloj panelesh u prodhuan vetëm për publikimet kryesore dhe janë ndër disa prej posterave më të rrallë të filmave amerikanë sot.

Posteri i famshëm i filmit “Hollywood” (1923)

Posteri i famshëm retro i filmit

Një foto e Paramount me njerëz si Charlie Chaplin dhe Douglas Fairbanks, ky poster shumëngjyrësh është një nga më të bukurit e mbetur nga epoka e heshtur. Një histori simpatike, që përfshin një aktore që përpiqet të bëjë rrugën e saj në Hollywood, kjo pjesë e cilësisë së mirë është një artikull shumë i çmuar nga fillimi i shekullit të njëzetë që satirizon Hollywood-in për lakminë e tij.

Si vetëm një nga dy shembujt e mbetur, ky me siguri do të përbënte pjesën qendrore të çdo koleksioni të posterëve klasikë dhe filmash, horror apo jo.

 

Për ta përmbledhur, disa nga posterët më të famshëm dhe më të shtrenjtë të filmave horror vintage, klasik dhe retro në 2023 përfshijnë:

 

Duke vlerësuar posterat e filmave horror klasikë, retro dhe të vjetër

Ne në New Bond Street Pawnbrokers jemi gjithmonë në kërkim të gjetjeve unike të filmit dhe nganjëherë huazojmë posterat e vlefshëm të filmave horror klasik, të vjetër dhe retro, kështu që kontaktoni nëse keni pyetje të mëtejshme ose dëshironi të mësoni më shumë rreth shërbimet tona.

New Bond Street Pawnbrokers janë një shërbim i matur dhe luksoz i pengmarrjes që lehtëson huazimin kundër artit të bukur dhe një sërë artistësh si Andy Warhol , Bernard Buffet , Damien Hirst , David Hockney , Marc Chagall, Raoul Duffy , Sean Scully , Tom Wesselmann Bank , Tom Wesselmann , , dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

Na kontaktoni për të diskutuar rreth rregullimit të një vlerësimi falas.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority