fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

10 orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë në mbarë botën që nga viti 2023


 

Roger Moore është James Bond (1973 deri në 1985) - një nga orët rolex më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Nëse keni pyetur ndonjëherë se cilat janë 10 orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë në botë që nga viti 2023, atëherë e dini se për shumë koleksionistë dhe specialistë të orëve, zotërimi i një Rolex është diçka për të cilën duhet aspiruar. Orët Rolex janë më shumë sesa thjesht orët, ato janë trashëgimi, investime dhe artikuj koleksionistësh. Ndryshe nga shumë mallra të tjera luksoze, orët Rolex ruajnë vlerën e tyre me kalimin e kohës; shumë madje do të rriten në vlerë.

Sinonim i cilësisë, luksit dhe stilit, kjo markë zvicerane e preferuar vazhdon ta gjejë veten në krye të listës për markat më të shtrenjta luksoze të orëve në vitin 2023.

Por edhe kur bëhet fjalë për Rolexes, jo të gjitha orët krijohen njësoj siç mund të dëshmojnë shumica e koleksionistëve të orëve. Rolexes zënë disa nga vendet kryesore për orët më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë gjatë historisë që nga viti 2023.

Por sa të shtrenjta janë orët Rolex? Dhe cila është ora më e shtrenjtë Rolex në botë e shitur ndonjëherë që nga viti 2023?

Edhe modelet bazë Rolex vlejnë disa mijëra dollarë. Orë Vintage Rolex, prodhime të rralla dhe ato me pronarë të famshëm mund të kërkojnë shumë më tepër.

 

Le të zhytemi direkt!

Lufta në Ukrainë dhe efekti në industrinë e orëve luksoze 2023

Lufta ruso-ukrainase ka vazhduar që nga viti 2014, por kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit 2022, pati pasoja të menjëhershme.

Sanksionet ndaj Rusisë ishin të shpejta. Qytetarët në të dy vendet, të shqetësuar për bizneset e tyre, kërkuan menjëherë mënyra për të ruajtur paratë e tyre. Disa njerëz ikën dhe shitën pasuritë e tyre për ta bërë këtë. Lëvizja masive e qytetarëve nga Ukraina shkaktoi krizën më të madhe të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore.

Sanksionet kundër Rusisë ndikojnë në industritë ruse dhe kompanitë që eksportojnë në vend. Përpara COVID dhe luftës në Ukrainë, Rusia llogariste deri në 5% nga të gjitha shpenzimet luksoze. Pasi Rusia pushtoi Ukrainën, shumë orëpunues zviceranë ndaluan eksportin e mallrave në Rusi dhe mbeten të paaftë për të përdorur rrugët tregtare përmes vendit për në Azi.

Me një ndërprerje të biznesit dhe një fluks më të vogël të parave në të dy vendet, shumë blerës rusë iu drejtuan markave luksoze si Rolex. Investimi në bizhuteri të shtrenjta është si të investosh në ar. Është një praktikë e shkëlqyer për të garantuar sigurinë e parave tuaja. Pas blerjes, edhe ora më e shtrenjtë Rolex në 2023 mund të shohë një rritje çmimi 2-3 herë në tregun sekondar.

Ka pasoja të tjera të luftës në Ukrainë në industrinë e orëve. Qytetarët jo vetëm që po blejnë sende luksi për të mbrojtur paratë e tyre nga humbja e vlerës, por Rusia është një furnizues kryesor i diamanteve dhe metaleve të çmuara që përdoren për të prodhuar ora të cilësisë së lartë. Kjo mungesë materialesh është duke shkaktuar një problem të madh për industrinë globale të diamanteve.

Çfarë do të thotë e gjithë kjo për orët më të rralla Rolex? Do të thotë se ajo që ne e njohim si Rolex-i më i shtrenjtë në 2022 mund të bëhet edhe më i kushtueshëm ose i vështirë për t’u gjetur. Kërkesa është e lartë, por për shkak të inflacionit dhe rritjes së kostove të prodhimit, prodhimi nuk përputhet saktësisht me kërkesën.

Ora më e shtrenjtë Rolex 2023: Çmimet më të larta se kurrë më parë

Cila është ora më e kushtueshme e Rolex që ia vlen investimi në 2023? Blerësit akuzuan Rolex se ka krijuar kërkesë për produktet e tyre duke kufizuar prodhimin, por Rolex mohon me forcë këtë pretendim.

Sido që të jetë, ka një mungesë të pamohueshme. Shitësit me pakicë kanë lista pritjeje për modelet më të njohura Rolex.

Çmimet e shitjes me pakicë të Rolex u rritën 1-3% në 2023, por kjo nuk ndikoi në kërkesë. Orët më të mira Rolex për të investuar vazhdojnë të jenë më të paktat dhe më të vështirat për t’u gjetur. Ja pse.

Mungesa

Njerëzit e dinë se prodhuesit e orëve luksoze lulëzojnë me ekskluzivitetin. Mungesa e orëve luksoze nxit çmimet. Në vitin 2023, megjithatë, ato u bënë edhe më të pakta.

Në një deklaratë të fundit nga Rolex, prodhuesit e orës pranojnë se nuk mund të përballojnë kërkesën pa sakrifikuar cilësinë. Meqenëse ata refuzojnë të ndryshojnë cilësinë e orëve, nuk ka plan për të rritur prodhimin përtej asaj që është aktualisht. Në vend që të rrisnin prodhimin, ata rritën çmimin.

Materialet dhe Inflacioni

Orët Rolex prej çeliku inox janë më të njohurat dhe më të vështirat për t’u gjetur. Kur ato shiten, blerësit zgjedhin materiale të tjera si ari i cili më pas i detyron ata të shesin gjithashtu. Orët Rolex inox vazhdojnë të jenë orët më të shtrenjta Rolex në vitin 2023.

Për shkak të COVID, rritjes së kostove të punës dhe sanksioneve ndaj tregtisë, çmimi i materialeve u rrit në vitin 2023. Kostoja më e lartë e materialeve bie mbi blerësin.

Rritja e interesit në investim

Tregu sekondar për orët e përdorura Rolex është më i lartë se kurrë tani. Shitësit me pakicë të Rolex panë një rritje 2-3 herë të çmimeve në tregjet e tyre për shkak të rritjes së kërkesës. Pse?

Shumë njerëz besojnë se shënimi është për shkak të njerëzve që ridrejtojnë fondet që përndryshe do të përdornin për udhëtime përpara COVID. Të tjerë besojnë se rritja e interesit për të investuar i bëri njerëzit të blejnë artikuj që kanë vlerë të mirë. Orët Rolex janë një zgjedhje perfekte për këtë kauzë.

Kjo kohë është e paprecedentë. Lufta në Ukrainë, pandemia e COVID dhe inflacioni kanë efekte të papara në çmimet e mallrave luksoze. Askush nuk mund të parashikojë se çfarë do të bëjë tregu, por historia dëshmon se orët Rolex janë një investim i shëndoshë.

 

4 orët më të shtrenjta Rolex në botë të shitura gjatë pandemisë COVID-19 (2019-2021)

 

Tregu i bizhuterive dhe orëve luksoze u godit nga një rënie prej 25% në 2019 dhe 2020, me fillimin e pandemisë dhe Covid-19. Ishte një nga tregjet më të mëdha të mallrave personale luksoze që u prek. Brezat e rinj janë më të interesuar mallra të kursyera dhe të ripërdorura , duke e bërë tregun e luksit më pak të kërkuar se në vitet e mëparshme.

Sidoqoftë, në 2021 – 2022, tregu i orëve luksoze filloi të rritet përsëri në qarqet shoqërore të koleksionistëve, me investitorët që kërkojnë mundësi për të shitur mallra luksoze në internet. Rolex është një nga ato kompani luksoze, dhe orët e tyre luksoze dhe të shtrenjta janë më të dëshiruara se kurrë, kryesisht për shkak të rrallësisë dhe cilësisë së tyre.

artikull për tregun e orëve luksozeSa të shtrenjta janë orët Rolex gjatë pandemisë?

Le të hedhim një vështrim në katër orët më të shtrenjta Rolex nga lista jonë e orëve më të mira Rolex të prodhuara ndonjëherë, të shitura nga 2019 deri në 2021, gjatë pandemisë COVID.

Rolex Daytona (Paul Newman)

Ky edicion special i orës Daytona të Rolex në nuancën e së kuqes është veçanërisht i rrallë dhe i shtrenjtë, veçanërisht pasi Paul Newman, një personazh i famshëm, e ka në pronësi atë.

Ajo vjen si një nga orët më të kushtueshme Rolex në listën tonë. Ref. Ora 6263 në pronësi të Paul Newman kohët e fundit është nxjerrë në ankand, në vitin 2020, për 5.48 milionë dollarë për një ofertues anonim.

Daytona është gjithashtu ora e tretë më e vlefshme e shitur nga Rolex në historinë e shitjeve dhe ankandeve të tyre të orëve, që nga viti 2023.

Kjo orë relativisht e shtrenjtë shkon rregullisht për rreth 80,000 dollarë, por ky edicion u shit në ankand me një çmim më të lartë për shkak të pronësisë së saj dhe gdhendjes së personalizuar, të shkruar nga vetë Paul Newman për vajzën e tij, duke i thënë asaj që “të voziste me kujdes”.

Së fundi, vlen të theksohet se këto orë Daytona nuk janë më në qarkullim dhe janë prodhuar vetëm rreth 22, duke i bërë ato një nga orët më të vlefshme Rolex në botë që nga viti 2023.

Kjo orë tani është në dispozicion në një muze në Los Angeles për t’u parë.

Split-sekonda

Ref. 4113, një orë me nofkën “Split-Seconds”, është një nga orët më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2023. Ajo u hodh në ankand në vitin 2020 për 2.6 milionë dollarë.

Pra, çfarë e bën këtë një nga orët më të rralla Rolex në treg?

Prova qëndron në prodhimin e saj. Në fillim të viteve 1940, Rolex prodhoi vetëm dymbëdhjetë ora të serive Split-Seconds 4113, dhe ato nuk dolën në treg. Që atëherë, ato janë përcjellë nëpër qarqe elitare, ankande dhe koleksione.

Kronografi i dytë Rolex Split

Së pari, madhësia e tij vjen në 4 4 (çfarë do të thotë kjo?). Është një gjë e rrallë e jashtëzakonshme – janë bërë vetëm 12, ‘ ndërsa vetëm 8 janë shfaqur , kryesisht nga familjet origjinale.’

Për një Rolex, ajo përmban një kornizë jashtëzakonisht të hollë dhe vesh si një orë moderne, megjithëse të 12-të janë prodhuar në 1942. Por ajo që me të vërtetë e dallon këtë nga pjesa tjetër dhe e bën atë vërtet të veçantë është butoni shtesë që shfaqet jashtë kurorës – 4113 është i vetmi kronografi i sekondës së ndarë që është ndërtuar ndonjëherë nga Rolex.

Meqenëse këto orë Rolex nuk janë shitur kurrë për publikun, ato tani shiten për një çmim jashtëzakonisht të lartë. Një tjetër hyrje e denjë në listën tonë 2023 të orëve më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë në ankand.

x580x9999_RolexSplitSeconds4113_1

 

Ora përmban një byzylyk lëkure ngjyrë kafe të çelur dhe katër numra të specializuar rozë prej ari. Fytyra e orës përmban tre orë, të cilat tregojnë kohën, datën dhe sekondat.

Qepja unike e lëkurës dhe pamja e ashpër e bëjnë këtë orë një nga orët më të rralla Rolex që ekzistojnë sot, kjo është arsyeja pse ajo e bën atë në listën tonë të top 10 orëve Rolex 2023 më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në mbarë botën.

Rolex Submariner 1962 Rare Edition

Edhe pse nuk është Rolex më i kushtueshëm në listën tonë që nga viti 2023, kjo orë Submariner e vitit 1962 u shit në ankand në vitin 2021 për 200,000 paund britanik.

E mbiquajtur “369 Submariner”, ora përmban numrat “3, 6 dhe 9” në vend të formatimit të rregullt për faqen e orës.

Nëndetësja Rolex më e shtrenjtë e shitur si investim në mbarë botën që nga viti 2022 - 2023

Shiriti i orës është prej çeliku inox dhe tregtohet si orë mashkullore. Ajo ka një numërues të zi zviceran dhe akrepat e orës Mercedes të bërë gjithashtu prej çeliku.

Kjo orë e rrallë, e shtrenjtë dhe ikonike Rolex mund të kalojë edhe 1 milion dollarë në ankande dhe mbi dhjetë prej këtyre versioneve të specializuara janë shitur me atë çmim vitet e fundit në ankande në mbarë botën.

Rolex GMT-Master (Marlon Brando)

Në vitin 2019, Rolex GMT Master i Marlon Brando u shit për 2 milionë dollarë, duke e bërë atë një nga 10 orët më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë në 2019-2022.

Kjo orë është një nga orët më të vlefshme Rolex sepse pronari i saj ishte aktori i filmit të vitit 1979 Apocalypse Now.

Kjo është e drejtë, njerëz, vetë aktori e ka veshur këtë orë në film dhe pronari i ri me fat duhet ta mbajë atë në koleksionin e tij. Edhe pse jo aq e kushtueshme sa ora Daytona në pronësi të Paul Newman, ky Rolex luksoz, i shtrenjtë dhe i rrallë meriton më shumë njohje.

Iniciali dhe mbiemri i aktorit madje janë gdhendur në metal në anën e pasme, duke e bërë këtë një tjetër orë Rolex të personalizuar dhe të cilësisë së mirë në botë në kohën e këtij shkrimi në 2023. Ora në vetvete është prej çeliku të mrekullueshëm inox me një byzylyk lëkure të zezë.

Përfundim: Cila është ora më e shtrenjtë Rolex që nga viti 2019 – 2023?

 

Çdo orë Rolex është e vlefshme, por disa janë më shumë se të tjerat. Me siguri do të gjeni më shumë vlerë në orët e rralla të cilësisë së mirë Rolex sesa në modelet e zakonshme apo të reja. Megjithatë, një model i ri Rolex mund të jetë një investim i shkëlqyer në vitin 2023 dhe më tej, nëse keni kapitalin për të ndarë në këtë përpjekje të shtrenjtë por shpërblyese.

Rolex ka vazhduar vetëm të rritet në popullaritet, siç është trendi me prodhuesit zviceranë të orës si Patek Philippe, Cartier dhe Rolex. Të ardhurat e tyre kanë ndjekur të njëjtin trend.

Disa nga orët më të shtrenjta Rolex për t’u “kujdes” për momentin janë seritë e vjetra Explorer dhe orët e rralla Daytona. Çmimet më të larta të Rolex në ankande priren të jenë të këtyre edicioneve.

Për të përfunduar, cila është ora më e shtrenjtë Rolex në botë e shitur ndonjëherë që nga viti 2019 – 2022, gjatë periudhës së COVID?

Në 2019, 2020 dhe 2021, ora më e shtrenjtë Rolex ka vazhduar të jetë Daytona “Big Red”, në pronësi të Paul Newman, e cila u hodh në ankand në vitin 2017 dhe përsëri në 2020.

Së shpejti nuk shohim asnjë tjetër që e tejkalon këtë në çmim.

 

Rolekset më të shtrenjta në botë të shitur ndonjëherë përpara COVID-19

Qoftë e personalizuar në një set filmi ose e blerë nga një aktor i famshëm, çdo orë në këtë listë është prodhuar nga mbreti i orarbërësve në një moment të historisë së pabesueshme të kompanisë.

Këtu ekipi ynë prezanton dhjetë orët më të shtrenjta Rolex në botë, të shitura nga kompania deri më sot (2023), bazuar në çmimin e shitjes ose vlerësimin e tyre.

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar në artikujt tanë mbi 10 orët më të shtrenjta Patek Phillipe të shitura ndonjëherë , 10 orët më të shtrenjta të shitura ndonjëherë dhe 10 markat kryesore të orëve të shkëlqyera në të cilat duhet të investoni

10. Nëndetësja Rolex 1967 (Steve McQueen)

Një përfundim elegant argjendi, një fytyrë tërheqëse e zezë dhe pamja e veçantë Rolex e viteve ’60 mund të sigurojë që kjo Nëndetëse Rolex e vitit 1967 është e gjitha shenjat dalluese të një ore me cilësi të lartë dhe është një nga orët më të shtrenjta Rolex në botë që nga viti 2023 .

Por vlera e kësaj ore unike nuk vjen nga modeli i saj specifik. Në vend të kësaj, pronari i famshëm i kaluar i Rolex-it, askush tjetër përveç Steve McQueen, është arsyeja për koston e lartë të këtij artikulli të veçantë koleksionist të cilësisë së mirë.

E shitur për një ankand mbresëlënës 234 000 dollarë në vitin 2009, kjo orë ishte më se e denjë për vendin e dhjetë në listën tonë të orëve më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2023.

Ora përmendet si 5512 dhe vazhdon të jetë një nga orët më të kërkuara në botë deri më sot.

9. Rolex Daytona në Ferrari Red (Paul Newman)

Për të vazhduar me temën e artikujve të koleksionistëve të famshëm, Rolex Daytona është një Ferrari Red unik, në pronësi të aktorit të famshëm Paul Newman, duke zënë vendin në numrin 9.

Frymëzuar nga tema e kuqe e ndezur dhe e zezë e thellë e Ferrarit klasik, kjo orë me mbështjellje me dorë përmban 17 bizhuteri individuale dhe ka një pamje tepër të veçantë. E dallueshme menjëherë, ka një arsye pse kjo pjesë unike e historisë së orës do të shfaqet në listën e orëve më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë në botë që nga viti 2023 .

Duke u shitur për një vlerë të pabesueshme 267 203 dollarë në ankand në 2014, ora Daytona në pronësi të Paul Newman dëshmoi se ishte një nga orët më të shtrenjta Rolex në botë. Ora përmendet si 6565, dhe mendohet se vetëm 22 versione të këtij Rolex tepër të rrallë ekzistojnë deri më sot, duke shtuar më tej tërheqjen e dizajnit të saj të specializuar.

një nga orët më të vlefshme Rolex në botë që nga viti 2022 - 2023

Foto: pinterest.com

8. Rolex Pearlmaster në Platinum Diamond

Diamantet janë konsideruar gjithmonë si më të fundit në luks – dhe Rolex Pearlmaster në Platinum Diamond nuk bën përjashtim nga ky rregull, duke përfaqësuar një nga orët më të shtrenjta Rolex në botë, të shitura ndonjëherë që nga viti 2023 .

Kjo orë e bukur është tërësisht me botim të kufizuar, madje edhe numri i saj është krejtësisht unik, i krijuar nga diamanti meteorit.

Sikur të mos mjaftonte kjo, edhe vetë korniza vjen e stolisur me 42 diamante në formë baguette, të ndara në mënyrë perfekte. Elegante, tërheqëse dhe menjëherë bie në sy, pasuria e jashtëzakonshme e kësaj ore e bën të lehtë të kuptosh pse vlerësohet kaq shumë.

Ndër orët më moderne të shitura ndonjëherë në listë, Pearlmaster u lançua në edicion ultra të kufizuar për një çmim të pabesueshëm 277 850 dollarë.

Si një pjesë bashkëkohore më e përshtatshme për shitjen me pakicë, kjo orë unike mund të gjendet në bizhuteritë luksoze më shpesh sesa në një ankand. Por sidoqoftë, është një shtesë vërtet tërheqëse në listë.

7. 1972 Rolex Submariner (James Bond)

Nuk janë vetëm heronjtë e jetës reale që u shtojnë vlerë artikujve fantastikë të koleksionistëve. Spiuni imagjinar James Bond ka dëshmuar gjithashtu vlerën e tij kur bëhet fjalë për orën luksoze, me Rolex Submariner të vitit 1972, në veçanti, që tërhoqi një vëmendje të madhe.

E veshur nga aktori i njohur i Bond, Sir Roger Moore, ora u modifikua në mënyrë eksplicite për qëllime filmi, duke përfshirë riformimin e kornizës në një sharrë rrethore të veçantë për t’u përdorur në Live and Let Die. Ndërsa këto modifikime e bëjnë orën më pak të përshtatshme për të treguar kohën, ato shtojnë më tej tërheqjen unike të kësaj ore elegante.

I shitur në ankand për një vlerë marramendëse prej 365 000 dollarë në vitin 2015, ky artikull koleksionist vlen vërtet më shumë se pesha e tij në ar, duke e bërë atë në listën tonë të vitit 2022 të orëve më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë.

E referuar si 5513, vlera e kësaj ore dëshmon se Rolexes mund të vlerësohen po aq për historinë e tyre sa edhe funksionalitetin e tyre.

6. Gold Rolex Oyster Perpetual (Dr. Rajendra Prasad)

Një Rolex i veçantë dhe tepër i veçantë, Gold Rolex Oyster Perpetual është një orë me një histori vërtet unike dhe mahnitëse.

E krijuar nga ari rozë e çmuar, e kompletuar me një imazh të Indisë në numërues, kjo pjesë elegante ishte një dhuratë për Dr. Rajendra Prasad, presidentin e parë të Indisë. Ora përfshin gjithashtu datën e kushtetutës së parë të Indisë si pjesë e dizajnit të saj. E kaluara e orës është e mbuluar në mister, me ora që duket se është vjedhur nga familja e Prasadit dekada më parë.

Ndërsa Sotheby’s e ka vlerësuar këtë orë unike me 444 000 dollarë, që nga viti 2022 ky Rolex i shtrenjtë nuk është shitur kurrë. Kjo pasi qeveria indiane ka punuar për të ndërhyrë në shitjen e orës, për t’ia kthyer pronarëve të ligjshëm, familjes së Prasadit, që tani e tutje mund të mbetet në duart e tyre.

Një hyrje e denjë në listën tonë të orëve më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2023 .

një nga 10 orët më të shtrenjta rolex

Foto: pinterest.com

5. Rolex GMT Master II Ice

Ostentatious është ndoshta fjala më e mirë për të përshkruar një nga orët më luksoze dhe më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2023 . Duke e kthyer kokën, tepër luksoze dhe me diamante, nuk ka asgjë delikate në këtë orë të pabesueshme.

E krijuar në vitin 2014, kjo orë e shfaqur është e ndërtuar nga më e bardha e arit dhe është e mbuluar në çdo centimetër nga diamante verbuese, të vendosura në dizajne dhe forma ekstravagante.

Kur bëhet fjalë për luksin e jashtëzakonshëm, ka pak orë që përputhen mjaft me GMT Master II Ice. Një nga modelet më të shtrenjta Rolex që nga viti 2023, me çmim në treg në 485 350 dollarë, blerja e kësaj pjese unike sigurisht që nuk është diçka për t’u marrë lehtë – por me siguri do të jetë një tregtar; megjithatë, ju zgjidhni ta shfaqni atë.

Rolex GMT Master Ice

4. Oyster Albino Cosmograph Daytona (Eric Clapton)

Një tjetër orë e bukur e bërë tepër popullore nga pronari i saj i famshëm. Cosmograph Daytona me një ngjyrë unike Oyster Albino është një orë elegante më vete, e prodhuar në vitin 1971.

Kjo orë e veçantë ishte një nga vetëm katër me totalizues të veçantë kronografish argjendi, që të çojnë në ngjyrën Albino. Me një dizajn klasik të zi dhe argjend me karakteristika unike, është e lehtë të kuptosh pse kjo orë elegante mund të vlejë kaq shumë edhe pa prejardhjen e saj të famshme.

Për Oyster Albino Cosmograph Daytona të Eric Clapton, çmimi në ankand është 1.4 milionë dollarë. Shitur për herë të fundit në ankand në vitin 2015, vlera e kësaj pjese unike vazhdon të rritet nga viti në vit, gjë që e bën atë një nga orët më të shtrenjta në botë që nga viti 2023 . E konsideruar si grali i shenjtë i Rolexes, kjo orë bie nën referencën 6263.

Ora e katërt më e gjerë Rolex e prodhuar ndonjëherë. Një rolx më i shtrenjtë ndonjëherë

Foto: phillips.com

3. Rolex Antimagnetic

Shembulli i përsosur i një Rolex vlera e të cilit ka lulëzuar me kalimin e kohës, Rolex Antimagnetic përfaqëson botën e vjetër të prodhimit të orës. Nuk u lëshua kurrë për publikun e gjerë, kjo orë shumë e zgjedhur u krijua vetëm 12 herë.

Dhuruar ekskluzivisht për shoferët dhe ekipet e garave në vitin 1942, ne nuk kemi parë kurrë diçka të tillë si ky shembull elegant i Rolex-eve të botës së vjetër.

Duke u shitur në ankand për 2.5 milionë dollarë në vitin 2016, mbledhja e kësaj ore të bukur sigurisht që nuk është për ata me zemër të dobët. Me vetëm një duzinë ekzistuese, duket se vlera e kësaj ore unike vetëm do të rritet me kalimin e kohës, duke e bërë atë ndoshta orën më të shtrenjtë të prodhuar ndonjëherë nga Rolex në proces, në kohën e këtij shkrimi në 2023.

Ora e tretë më e shtrenjtë Rolex në botë e shitur ndonjëherë nga 2022 - 2023

Foto: https: forbes.com

2. Rolex ari (Bao Dai)

Kur bëhet fjalë për honorarët, Rolexes marrin gjithmonë një çmim të jashtëzakonshëm. Bao Dai Rolex i veçantë është shembulli i përsosur i kësaj. Krijuar nga ari i verdhë 18 karatësh, kjo orë dikur ishte në pronësi të Bao Dai.

Kjo figurë e famshme ishte në fakt perandori i fundit që sundoi mbi Vietnamin. Duke shfaqur shënues diamanti dhe një numërues të zi, vlera e kësaj ore është e dukshme vetëm nga pamja e saj – pa qenë as të vetëdijshëm për historinë e saj të pabesueshme.

E shitur në ankand për 5 milionë dollarë vetëm disa vjet më parë, kjo orë ari është e dyta më e shtrenjtë Rolex e shitur ndonjëherë në botë që nga viti 2023 . Kjo është, pjesërisht, falë dizajnit të tij krejtësisht unik dhe luksoz, dhe për shkak të historisë së tij magjepsëse dhe të pasur.

Phillips vendos rekord botëror me Rolex Bao Dai

1. Rolex Cosmograph Daytona (Paul Newman)

Kjo orë tërheqëse dhe me pamje interesante mund të duket mjaft standarde për syrin e patrajnuar. Por kjo Rolex Cosmograph Daytona specifike, që i përket aktorit legjendar Paul Newman, është ora me vlerë më të lartë që Rolex ka shitur ndonjëherë në mbarë botën që nga viti 2023.

Stili i orës ishte aq i njohur për përdorimin e saj nga Newman saqë shpesh kategorizohet si ‘Paul Newman Watch’. Ndërsa vetë ora ishte një blerje në dyqanin e famshëm Tiffany nga gruaja e aktorit të ndjerë, një mesazh i personalizuar me mbishkrim, plus fakti që aktori e mbante orën çdo ditë, e rriti jashtëzakonisht vlerën e saj.

Duke u shitur në ankand për një shumë befasuese prej 17.8 milionë dollarë në 2017, Rolex do të luftojë për të arritur këtë objektiv kur bëhet fjalë për prodhimin e orëve të reja në të ardhmen. Ora më e shtrenjtë Rolex në botë e shitur ndonjëherë që nga viti 2023 është sa unike aq edhe e pabesueshme.

Koleksioni Rolex mund të jetë jashtëzakonisht shpërblyes, edhe nëse buxheti juaj është më i kufizuar se kostot miliona dollarëshe të disa prej orarëve më të shtrenjtë në botë. Ankandet janë një burim i shkëlqyer për të gjetur artikujt më të mirë të koleksionistëve dhe ia vlen më shumë se investimi në kohë për të ndjekur atë pjesë të përsosur.

Çfarëdo që mendoni për orët më të shtrenjta të Rolex, nuk mund ta mohoni se ka diçka pak magjepsëse në secilën prej tyre.

Origjinali i Paul Newman's Rolex Cosmograph Daytona Ref_ 6239

Përmendje të veçanta

Master i rrallë i Rolex ‘Blueberry’ GMT

Edicioni i Rare Blueberry - orë e bukur rolex që vjen me një çmim shumë të shtrenjtë

Edicioni i rrallë i boronicës

 

Marka e orëve Rolex është ajo që kërkon respekt në shkallë globale. Është ndjellëse e një cilësie të dallueshme, numrat shënojnë me një kohë të përjetshme që me sa duket nuk do të mbaronte kurrë, shasia që do të mbijetonte gjatë gjithë jetës. Kjo është arsyeja pse ajo konsiderohet gjerësisht si një nga orët më luksoze të shitura ndonjëherë.

Proceset e pakrahasueshme

Jake Ehrlich, James Dowling, Benjamin Clymer, Ariel Adams në Selinë Botërore të Rolex

Jake Ehrlich, James Dowling, Benjamin Clymer, Ariel Adams në Selinë Botërore të Rolex

Por sa e vërtetë është kjo? Sigurisht prodhuesi i orëve – i regjistruar në Londër në 1905 dhe së shpejti duke zhvendosur selinë e tij në Zvicër rreth vitit 1908 – përdor teknika të pakrahasueshme falsifikimi, kërkimi dhe prodhimi.

Pra, a do të thotë kjo që orët e tyre i qëndrojnë provës së kohës?

Në të vërtetë, procesi i prodhimit të Rolex mbështet reputacionin e këtij prodhuesi të orës si diçka me shkëlqim të njohur botërisht.

Duke e çuar maturinë zvicerane në ‘një nivel të ri’, prodhuesi i orës rrallë lejon dikë të hyjë në selinë e tyre të fshehtë. Vëmendja ndaj detajeve dhe nivelit që proceset janë të përfshira në selinë e tyre është e pabesueshme, dhe kjo fillon me shkritoren e brendshme që ata përdorin për të derdhur të gjithë arin për orët Rolex.

Nëse një njeri mund ta bëjë mirë punën, le të jetë kështu

 

Për t’i shtuar kësaj, ata kanë ekipin e tyre kërkimor, përdorin çelik të specializuar thjesht pasi duket më mirë dhe kanë laboratorin e tyre shkencor për të emëruar një çift. Përpara se çdo orë Rolex të lëshohet në domenin publik ose në treg, një dorë e specializuar e dedikuar mbledh dhe teston të gjitha lëvizjet Rolex .

Në Rolex, morali duket të jetë shumë pragmatik – nëse një njeri mund ta bëjë punën po aq mirë, atëherë le të jetë kështu. Pra, a e justifikon kjo reputacionin dhe çmimin e shtrenjtë të Rolex?

Me thashethemet se disa modele Rolex duhen muaj për t’u bërë, ky prodhues i nderuar i orës ka arritur këtë pozicion të përsosmërisë dhe një reputacion të fortë për një arsye. Pra, ndërsa modelet e reja krijohen vazhdimisht, modelet që konsiderohen të rralla ose me njëfarë interesi – veçanërisht historikisht – mund të kenë vlerë veçanërisht të mirë.

Në të vërtetë, në vitin 2023, Rolex prodhon vazhdimisht disa nga orët më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë në ankande. Revolucioni i tyre i parë:

“Këllëfi i orës së saj markë Rolex Oyster, i cili ishte këllëfi i parë i papërshkueshëm nga uji që doli në treg në vitin 1926 . Unë do të thosha se termi Rolex Oyster është një metaforë e përsosur për të përshkruar Rolex Corporation e sotme, në kuptimin që Rolex si kompani është gjithashtu si një Oyster i papërshkueshëm nga uji në shumë mënyra.” Rolex Eksploron një botë të mrekullueshme

Korniza e boronicës dhe rrallësia e saj

 

Disa nga Rolex-ët më të rrallë kanë një çmim të lartë thjesht për shkak të estetikës, mungesës, periudhës dhe markës autentike Rolex. Kjo është sigurisht e vërtetë për një nga Rolex-ët më të rrallë që ekziston, Edicioni Blueberry i Serisë Master Rolex GMT .

Një nga arsyet për rrallësinë e Rolex Blueberry është se ora fillimisht ishte projektuar për tregun lindor.

Një tjetër aspekt interesant i dizajnit të kësaj ore është se fytyra është krejt ndryshe nga çdo Rolex tjetër. Kjo është për shkak se boronicat personalizohen shpesh dhe lehtësisht. Ekziston një numër në rritje i llojeve të ndryshme të kornizave në dispozicion. Ju mund të keni çdo gjë nga kornizat e Pepsit dhe kornizat e koksit deri te kornizat e birrës rrënjë, megjithatë, gjetja e një shembulli të mirë të boronicës është jashtëzakonisht e pazakontë.

 

Hermes Paul Newman

Rolex Hermes Paul Newman - ora më e rrallë Rolex në botë që nga viti 2022 -2023

Hermes Paul Newman - një nga orët më të shtrenjta Rolex të shitur në ankand

Tjetra është Hermes Paul Newman, kjo orë përshtatet në një kategori të dallueshme midis orëve Rolex, që janë orët që janë Daytonas dhe ato që nuk janë.

Ndarja e mahnitshme 4113 nuk është një Daytona, kjo orë është. Ulja midis shtytësit të hershëm të pompës/ kornizës prej çeliku 6239 dhe shtytësit të mëvonshëm të vidhos / kornizës së zezë 6263 i jep kësaj ore një avantazh në çuditshmërinë e saj.

Kjo Paul Newman Daytona, në gjendje super me një kuti solide prej 18k Gold është e vetmja e njohur që ekziston. E kompletuar me një pullë kuti (pulla importi franceze dhe shenja Rolex France) dhe konfirmimi nga Hermes se ata e shitën këtë orë e bëjnë këtë një nga orët më të dëshirueshme të Paul Newman atje dhe sigurisht një nga orët më të shtrenjta në botë të shitura ndonjëherë në treg si të vitit 2023 .

Referenca Zerografe 3346

një nga orët më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë nga 2022 - 2023

Zerographe Reference 3346 - një nga orët më të shtrenjta Rolex në botë të shitura ndonjëherë që nga viti 2022 - 2023

 

Sipas të gjitha të dhënave, ky është Rolexi më i rrallë nga të gjithë. Aq e rrallë sa letërsia Rolex nuk përmend origjinën e saj.

Ora mban një referencë prej 3346 dhe një datë prodhimi të vitit 1937. Ka vetëm katër shembuj të njohur dhe asnjë që është në këtë gjendje. Christie’s vlerëson se nuk janë bërë më shumë se 12 prej tyre.

Por pse është kaq e rëndësishme? Zenographe ishte i pari Rolex që strehoi një lëvizje kronografike të brendshme. Ishte gjithashtu Rolexi i parë që kishte një kornizë rrotulluese – dy faktorë kryesorë përcaktues për Rolex-in modern.

 

Për të përmbledhur shpejt 5 orët më të shtrenjta Rolex në botë, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

 

Për të mësuar më shumë rreth huave tona për orët e shkëlqyera, mund të vizitoni faqen tonë uebfaqe e dedikuar. Së fundi, disa nga markat e shumta të orëve ndaj të cilave huazojmë përfshijnë: A. Lange dhe Sohne , Breguet , Breitling , Bulgari , Cartier , Chopard , Harry Winston , Hublot , IWC , Jaeger LeCoultre , Omega , Panerai , Piaget , Richard Mille , Roger Dubuis , Tiffany , Ulysse Nardin , Urwerk , Vacheron Konstantin , Van Cleef & Arpels , Audemars Piguet , Graff , Patek Philippe , dhe Rolex

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority