fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

5 gjëra dhe fakte interesante që nuk i dinit për Rolex


Rolex është një nga kompanitë më të famshme dhe më të njohura në botë të orëve. Orët Rolex janë sinonim i klasit, cilësisë dhe prestigjit për më shumë se 100 vjet.

Pavarësisht kësaj historie të pasur, ka ende shumë fakte dhe gjëra interesante Rolex që nuk dihen për orët e tij nga publiku i gjerë.

Për t’ju mbajtur të informuar për kompaninë më luksoze të orëve në botë, ekipi i New Bond Street Pawnbrokers doli me këtë listë me pesë gjëra dhe fakte interesante që nuk i dini për Rolex.

Sigurisht, nëse po kërkoni të vendosni në peng një orë Rolex, kontaktoni për një vlerësim falas!

 

Gjëra dhe fakte interesante rreth orëve Rolex

Rolex-Sky-Dweller-artë-para

Këto janë disa fakte dhe sekrete interesante rreth orëve Rolex. Kjo kompani e orëve ka shumë më tepër sesa duket në sy.

1. Të gjitha orët Rolex janë të punuar me dorë

hua kundrejt orëve të shkëlqyera orë xhepi. Një nga gjërat dhe faktet interesante për shumë orë luksoze si Rolex janë të punuara me dorë!

A e dini se çdo orë Rolex është e punuar me dorë? Kjo është e drejtë; çdo orë Rolex është e punuar me dorë nga mjeshtra dhe gra të aftë. Kjo vëmendje ndaj detajeve është ajo që i bën orët Rolex kaq unike dhe të lakmuara nga koleksionistët në mbarë botën.

Një gjë interesante në lidhje me orët e tyre është se punonjësve shumë të aftë të Rolex-it u duhet më shumë se një vit që të montojnë një orë. Burrat dhe gratë e punësuar nga Rolex krenohen me punën e tyre dhe vëmendjen ndaj detajeve. Vëmendja ndaj detajeve është e pakuptimtë.

 

2. Një orë Rolex ka qenë në pikën më të thellë në oqean

Rolex krenohet shumë për qëndrueshmërinë e orëve të saj. Një nga faktet interesante për kompaninë Rolex është se shumë orë Rolex testohen me presion në thellësi të mëdha. Një orë Rolex ka qenë në fund të Hendekut Mariana.

Në vitin 2012, James Cameron zbriti në fund të Hendekut Mariana . Ai bashkoi një sfidë Rolex Deepsea në krahun e zhytësit. Deepsea Challenge është i papërshkueshëm nga uji në një thellësi të pabesueshme prej 12,000 metrash. Ora performoi siç pritej dhe mbajti kohën e përsosur për të gjithë udhëtimin e Cameron.

3. Selia e Rolex-it ka siguri që rivalizon një burg të sigurisë së lartë

Selia e Rolex në Gjenevë është një kështjellë e teknologjisë së lartë. Siguria është kryesisht e nevojshme sepse Rolex prodhon të gjithë përbërësit e tij, kurseni për disa vida të vogla, në shtëpi. I gjithë ari, platini dhe metalet e tjera të çmuara janë farkëtuar në Bienne, një nga katër vendet, me montimin e secilës orë në vetë Gjenevë.

Megjithatë, thesari i vërtetë është pronësia intelektuale. Për shembull, Rolex ka një patentë për një sustë flokësh blu Parachrom , më e hollë se flokët, delikate por e domosdoshme për mallrat e shkëlqyera të Rolex.

Kudo ka kamera sigurie dhe roje të armatosura patrullojnë terrenin. Për të hyrë në ndërtesë, duhet të keni një takim dhe të kaloni nëpër pika të shumta kontrolli sigurie. Ekzistojnë gjithashtu skanerë të gjurmëve të gishtërinjve, dyer të harkuar dhe skanerë sysh për të mbajtur të sigurt selinë.

 

4. Rolexi më i shtrenjtë i shitur për gati 18 milionë dollarë

Rolex është ora më e hollë dhe me klas në botë. Ky reputacion u mbajt në vitin 2017, kur një Rolex Daytona me numrin e referencës 6263 u shit për 17.8 milionë dollarë.

Rolex Daytona ishte Rolexi më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand. Rolex Daytona është një orë shumë e lakmuar mes koleksionistëve. Ai që u shit për 18 milionë dollarë ishte bërë në vitin 1969 dhe kishte një injeksion prej ari të bardhë.

5. Rolex përdor çelikun inox me cilësi më të lartë në botë

Rolex nuk bën kompromis për cilësinë e materialeve të përdorura në orët e tij. Rolex përdor vetëm çelikun inox më të shtrenjtë në botë, 904L. Kompani të tjera përdorin çelik inox me cilësi më të ulët (316L). Çelik inox 904L trajton kushtet më sfiduese, duke përfshirë ujin e kripur, presionin e jashtëzakonshëm dhe fërkimin.

Përfundoj

Me këto pesë fakte dhe sekrete interesante rreth orëve Rolex, mund të jeni të sigurt se jeni të përditësuar me informacionet më të fundit rreth Rolex. Kjo markë e famshme e orës është e cilësisë më të lartë dhe ka një sfond interesant për t’u përshtatur.

Mos harroni, nëse jeni duke kërkuar për një hua në orën tuaj të shkëlqyer , ekspertët në New Bond Street Pawnbrokers janë gati për një vlerësim falas dhe pa detyrime në dyqanin tonë peng në Mayfair, Londra Qendrore .

 

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority