fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

10 pikturat më të famshme dhe të shtrenjta të LS Lowry dhe printimet me kornizë (që nga viti 2023)


një nga pikturat më të famshme dhe të shtrenjta dhe printimet me kornizë nga LS Lowry që nga viti 2023

Laurence Stephen Lowry (LS Lowry) ishte një artist i Stretfordit, i lindur më 1 nëntor 1887, i njohur për botën e artit për disa nga pikturat më të famshme dhe printimet me kornizë. Ai vdiq në moshën 88-vjeçare më 23 shkurt 1976, duke lënë pas një trashëgimi artistike mbresëlënëse.

Lowry thuhet të ketë pasur një fëmijëri të pakënaqur, me një nënë të vështirë dhe një baba me qëllime të mira, por të largët, dhe artisti e shpërqendroi veten duke studiuar rrethinat e shtëpisë së tij në Pendlebury, ku familja u shpërngul në vitin 1909.

Lowry ishte i magjepsur nga mjedisi industrial, dhe kjo krijoi një përshtypje të qëndrueshme, e cila mund të shihet në pikturat e tij më të njohura dhe printimet me kornizë. Babai i tij vdiq në 1932, dhe nëna e tij në 1939, gjë që e dërgoi Lowry në një depresion të thellë.

Lowry tha në moshën 88-vjeçare se ai “nuk kishte pasur kurrë një grua”, por kjo nuk e pengoi atë të fitonte një numër miqsh femra. Ai ishte veçanërisht i afërt me artisten tjetër Shelia Fell dhe e mbështeti karrierën e saj duke blerë disa nga fotot e saj të peizazhit. Ai gjithashtu krijoi një miqësi të ngushtë me artistët e Salfordit Harold Riley dhe James Lawrence Isherwood. Një dashnor i tregimit, ai u bë i njohur për historitë e tij zbavitëse, por të paverifikueshme, në shumë raste duke synuar të mashtrojë qëllimisht ata që e rrethonin.

Në 1905, Lowry filloi të studionte nën impresionistin francez Pierre Adolphe Valette në Shkollën e Artit të Mançesterit, ku ai zhvilloi më tej interesin e tij për peizazhet industriale, fillimisht duke zhvilluar një ton të errët, impresionist, përpara se të kalonte në një sfond më të lehtë për të nxjerrë në pah figurat.

Stili i tij është i veçantë dhe i dallueshëm, duke shfaqur peizazhe urbane të populluara nga burra misterioz me shkrepës, në të cilat mund të shihet ndikimi i mjedisit industrial ku ai u rrit. Lowry e konsideronte Rosettin si frymëzimin e tij kryesor.

Lowry la pas një trashëgimi të gjerë artistike: rreth 1000 piktura dhe mbi 8000 vizatime. Këtu janë disa piktura të famshme të spikatura:

1. “Shko në ndeshje”, (1928)Kjo pikturë e famshme ndihmon për të nxjerrë në pah dashurinë e Lowry për simbolizmin dhe tregimin. Duke përcjellë një sërë figurash, të gjitha të drejtuara drejt një stadiumi futbolli, pjesa është qëllimisht e paqartë. Asnjë fytyrë apo ekip nuk është i dukshëm, duke e bërë këtë një përfaqësim të të gjitha ndeshjeve të futbollit, në krahasim me një ngjarje të veçantë.

2. “Peizazhi industrial” (1955)

 

Një pjesë klasike e famshme e Lowry, kjo pikturë thekson qartë temat industriale që përshkojnë punën e tij. Edhe një herë, kompozimi është imagjinar, me elementë realistë, duke e lejuar skenën të kapërcejë një vendndodhje ose një periudhë specifike kohore.


3. “Vjen nga mulliri” (1930)


Veçanërisht Lowry, kjo pikturë e famshme dhe përfundimisht e shtrenjtë tregon figura që shkojnë në shtëpi nga një fabrikë pas punës. Shifrat e shkrepseve janë të identifikueshme menjëherë si Lowry, dhe përdorimi i grive dhe kafeve nxjerr në pah natyrën industriale të skenës.

4. “Bandstand” (1924)

Skica bardh e zi nga LS Lowry
Diçka e një kontrasti për shkak të përdorimit të lapsit, ‘Bandstand’ megjithatë përmban figurat dalluese të shkrepëseve për të cilat është i famshëm Lowry, të përshtatura në një sfond tipik industrial.

5. “Portreti i Ann” (1957 )

Një nga pikturat më të famshme, misterioze dhe më të shtrenjta të LS Lowry, ‘Anne’ përshkruan një grua të pikturuar në stilin e tij të veçantë figural. Ka një sërë teorish mbi identitetin e ‘Ann’ dhe rëndësinë e saj për artisten, megjithëse asgjë nuk është konfirmuar deri më sot.

 

Ok, atëherë cilat janë 10 pikturat më të famshme dhe printimet e kornizave nga LS Lowry?

Lowry la pas një trashëgimi të gjerë artistike: rreth 1000 piktura dhe mbi 8000 vizatime. Këtu janë disa piktura të famshme të spikatura:

1. Shkuarja në Ndeshje

Kryevepra ikonë e Lowry, ‘Going To The Match’, përshkruan një turmë tifozësh futbolli të mbledhur rreth frontit të stadiumit përpara fillimit të lojës. Ajo është pikturuar në vitin 1953 dhe është e dashur nga të gjithë tifozët e futbollit, pavarësisht se pjesa nuk shfaq ndonjë ngjarje të veçantë. Lowry e mbajti qartë pikturën të hapur për interpretim, duke mos ofruar fytyra ose ekipe të dukshme për të sugjeruar se cilën ndeshje futbolli përshkruan imazhi.

SHKONI NË NDESHJE - piktura më e famshme dhe e shtrenjtë dhe printimi i kornizës nga LS Lowry që nga viti 2022 - 2023

Megjithatë, shumë besojnë se imazhi ka lidhje me Burnden Park, shtëpia e mëparshme e Bolton Wanderers, e cila ishte në afërsi të vendit ku jetonte Lowry. “Going To The Match” u shit për një rekord prej 7.8 milion £ në tetor 2022, duke u bërë piktura më e shtrenjtë dhe më e famshme e Lowry deri më sot (në kohën e shkrimit të këtij shkrimi në 2022).

Ajo po kthehet në shtëpinë e saj në Salford, ku mund të gjendet në The Lowry, duke vazhduar të tërheqë vizitorë për vitet në vijim si piktura më e famshme dhe printimi me kornizë i LS Lowry.

 

2. Ndeshja e Futbollit

Ndeshja e Futbollit, e njohur gjithashtu si një nga kryeveprat moderne të Lowry-t, u pikturua në vitin 1949 dhe përshkruan një turmë figurash të mbledhura përreth duke parë ndeshjen. Piktura është bërë më bindëse nga sfondi i saj industrial, me ndeshjen që zhvillohet përpara një koleksioni fabrikash dhe oxhaqesh që lëshojnë tym në skenë.

Një ndeshje futbolli © LS Lowry 1949 - një nga pikturat më të vlefshme dhe më të njohura të Lowry

Vetë Lowry ishte një tifoz i Manchester Cityt, i cili besohet se ka frymëzuar punën e tij këtu për të paraqitur turmat e emocionuara të njerëzve që kalojnë fundjavën e tyre duke shijuar një lojë pasdite.

E tij përshkrim i ndeshjes së futbollit e shpalosur në turmën e jetës normale të qytetit anglez pëlqehet nga shumë njerëz dhe u shit në ankand për 4.5 milionë paund në ankandin e Artit Britanik dhe Irlandez të Christie’s të shekullit të 20-të, duke e bërë atë një nga pikturat më të famshme dhe më të shtrenjta të LS Lowry dhe printimet me kornizë.

 

3. Cirku Piccadilly, Londër

Shfaqja e një prej pikturave të pakta të Lowry në Londër, Piccadilly Circus, pikturuar në vitin 1943, kap zhurmën e dukshme të qytetit duke përshkruar një turmë njerëzish që mblidheshin në rrugë. Piktura gjithashtu përmban trafikun e ngarkuar që gjendet shpesh në Londër, me autobusët e famshëm të kuq që bëjnë rrugën e tyre përmes turmës së njerëzve që grumbullohen në qendër.

LS Lowry PICCADILLY CIRCUS, LONDËR - një nga pikturat më interesante deri më sot nga LS Lowry

Lowry gjithashtu gjeti qartë kënaqësinë në paraqitjen e reklamave të ndryshme të shfaqura në billborde mbi skenë si Coco Cola, duke shtuar këto disa prekje të vogla për ta bërë këtë foto ekstra të veçantë.

Cirku i famshëm Piccadilly është vlerësuar për përshkrimin e detajuar të qytetit, duke u dëshmuar të jetë një nga pikturat më të shtrenjta të Lowry, e cila u shit në ankand për 5.6 milionë dollarë. Ankandi u zhvillua në vitin 2011 gjatë një shitje në mbrëmje në ankandin e Artit Britanik dhe Irlandez të Christie’s të shekullit të 20-të në Londër , gati 6 muaj pas shitjes së The Football Match.

 

4. Një takim i racës veriore

Një Takim i Garave Veriore, i pikturuar në vitin 1956, është thjesht magjepsës në përshkrimin e tij të një grupi të relaksuar njerëzish që shijojnë një ditë në një hipodrom britanik. Ndryshe nga pikturat e tjera më të famshme të Lowry-t, ky imazh është mjaft i afërt dhe nga pak lart, duke krijuar një ndjenjë skenike në pikturë sikur po i shikojmë njerëzit të interpretojnë një skenë dhe jo jetën reale.

TAKIMI

Fotografia u ekspozua fillimisht në Londër dhe përfaqësonte një ndryshim në punën e Lowry, me njerëzit që deklaruan se shprehjet e fytyrës u bënë më të dukshme, duke na dhënë një pasqyrë të qartë të emocioneve të ditës.

Më 19 nëntor 2018, fotografia u shit në Shitjen e Mbrëmjes së Artit Modern Britanik për 5.2 milionë £ , duke e bërë atë një nga pikturat më të shtrenjta të LS Lowry ndonjëherë që nga viti 2022.

 

5. E Premte e Mirë, Daisy Nook

Krijuar në vitin 1946, të Premten e Madhe, Daisy Nook përfaqëson optimizmin e pasluftës që përshkruan të Premten e parë të Mirë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Piktura është qëllimisht e gëzuar, duke treguar një turmë të madhe figurash të famshme të Lowry-t në një panair të Pashkëve në Daisy Nook.

E Premte e Mirë, Daisy Nook nga LS Lowry

Megjithëse nuk mund t’i shihni shprehjet e fytyrës së njerëzve të përshkruar, Lowry shton detaje të vogla për ta bërë të qartë emocionin e ngritur duke shfaqur fëmijë të vegjël duke mbajtur tullumbace dhe tenda të ndritshme që shfaqen në sfond për të përfaqësuar shpirtrat e lartë të njerëzve.

Për shkak të ngjarjes së rëndësishme që shfaq fotografia, të Premten e Mirë, Daisy Nook është një nga pikturat më të famshme dhe më të shtrenjta të Lowry dhe u shit në ankand për 3.8 milion £ në 2007.

 

6. Panairi argëtues në Daisy Nook

Ashtu si piktura e famshme e Lowry të Premten e Madhe, Daisy Nook, Fun Fair at Daisy Nook gjithashtu përshkruan panairin vjetor të Pashkëve. Dy pikturat janë shumë të ngjashme, duke shfaqur një turmë njerëzish shumëngjyrësh që shijojnë argëtimet e panairit, me udhëtimin ‘Silicock Bros Thriller’ që shfaqet dukshëm në sfond.

Panairi argëtues në Daisy Nook nga LS Lowry

Fotografia u pikturua 7 vjet pas të Premtes së Madhe, Daisy Nook në 1953 dhe u bë një nga pikturat më të famshme dhe më të shtrenjta të Lowry, duke u shitur në ankand për 3.4 milion £ në Christie’s në 2011 .

 

7. Deti

Deti i Lowry është një nga pikturat e tij më të famshme falë përshkrimit të qetësisë së oqeanit nga një pamje nga afër. Këndi në të cilin është pikturuar i lejon shikuesit të ndihen sikur janë vetë në det, duke parë ujin nga një varkë që lulëzon në sipërfaqe.

E pikturuar në vitin 1964, ajo vlerësohet për përshkrimin e saktë të paparashikueshmërisë së detit – megjithëse uji duket i qetë, ai është i rrethuar nga një qiell i mjegullt sikur një stuhi mund të jetë në horizont.

Lowry e donte oqeanin, por shpesh e përshkroi atë si “beteja e jetës”, duke gjetur kuriozitet në mënyrën se si mund të shndërrohej në çdo sekondë nga qetësia në të dhunshme dhe kërcënuese për jetën. Deti është me të drejtë një nga pikturat më të shtrenjta dhe më të njohura të LS Lowry, duke u shitur për 2.7 milionë paund në Shitjen e Mbrëmjes së Artit Modern Britanik në Londër në mars 2022 dhe gjithashtu duke u bërë një nga printimet e tij me kornizën më të mirë.

 

8. The Mill, Pendlebury

The Mill, Pendlebury , pikturuar në vitin 1943, është i famshëm për përshkrimin e vendlindjes së Lowry në Anglinë veriperëndimore, ku ai jetonte i rrethuar nga një peizazh veçanërisht industrial. Kur shikoni pikturën, tërhiqesh nga turma e lehtë e shpërndarë në ballë të faqes, e ndjekur nga shtëpitë përreth me tarracë dhe Acme Spinning Company Mill, e cila duket në sfond.

Tema industriale e pikturës shfaqet në mënyrë të përkryer nga oxhaqet e ndezur dhe fabrikat e mëdha që mbështjellin turmën e njerëzve, duke e bërë atë një nga pikturat më të famshme dhe më të vlefshme të Lowry-t dhe printimet me kornizë si përpjekja e tij e parë në një skenë industriale.

Lowry ia shiti The Mill, Pendlebury familjes së pronarit të ndjerë; megjithatë, kur ai vdiq, piktura u nxor në shitje. Ajo mori mbi dyfishin e çmimit të pritur në ankand, duke u shitur për 2.7 milionë funte.

 

9. Peizazhi Industrial

Përshkrimi tjetër i Lowry-t i një skene industriale ishte “Peizazhi industrial”, me oxhaqet e tij të ndezur dhe ndërtesat gri që dominojnë pikturën. Ndryshe nga pikturat e tjera të Lowry-t, njerëzit përshkruhen si figura të vogla, mezi të dukshme dhe pa asnjë shprehje.

Peizazhi Industrial LS Lowry 1944

Mungesa e jetës vetëm shton djerrinat industriale që Lowry ka krijuar, duke e shfaqur qytetin me një ngjyrë gri të errët të rrethuar nga një lumë i ndotur.

Pjesa u pikturua në vitin 1944 dhe gjatë një ankandi në Christie’s në vitin 2011, Peizazhi Industrial u bë një nga pikturat më të shtrenjta dhe më të njohura të Lowry-t dhe printimet me kornizë, duke u shitur për 2.6 milion £.

Lowry më vonë pohoi se ai përdori vetëm pesë ngjyra në pikturat e tij, duke përfshirë Peizazhin Industrial, i cili u vërtetua se ishte i vërtetë, me vetëm një sasi të kufizuar ngjyrash që përshkruhej në shtëpitë që banonin në qytetin industrial.

 

10. Një shesh i qytetit

Një shesh i qytetit nga Lowry , i pikturuar në vitin 1953, ofron një pasqyrë më të hershme të ngutjes dhe ngutjes së jetës së qytetit. Ndryshe nga përshkrimi i tij i zakonshëm, anonim i njerëzve për të cilët vepra e tij është e njohur, kjo pikturë i lejon shikuesit të shohin shprehjet e fytyrës së disa njerëzve nga afër në ballë të imazhit. Burri në qendër të fotos është edhe përballë shikuesit, sikur i ngul sytë drejt tyre, duke e kthyer një skenë të zakonshme në një spektakël simpatik dhe duke e sjellë në jetë.

Një shesh i qytetit LS Lowry

Sheshi i qytetit ka një natyrë magjepsëse, kështu që nuk është për t’u habitur që është një nga pikturat më të famshme, më të vlefshme dhe të shtrenjta të Lowry deri më sot, duke u shitur në ankand me 2.5 milionë funte në mbrëmjen e koleksionit AJ Thompson në 2014. Lowry tha vetë se “një rrugë nuk është një rrugë pa njerëz”, të cilën ai e përshkruan me sukses në Sheshin e qytetit duke sjellë në jetë një rrugë të zakonshme.

Për ta përmbledhur, disa nga artet dhe pikturat më të famshme dhe të shtrenjta nga Lowry përfshijnë:

Ju gjithashtu mund të pëlqeni ….

 

Duke vlerësuar artin dhe pikturën tuaj L Lowry

New Bond Street Pawnbrokers janë një shërbim i matur dhe luksoz i pengmarrjes që lehtëson huazimin kundër artit të bukur dhe një sërë artistësh si Andy Warhol , Bernard Buffet , Damien Hirst , David Hockney , Marc Chagall, Raoul Duffy , Sean Scully , Tom Wesselmann Bank , Tom Wesselmann , , dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority