fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Historia e makinave motorike Rolls-Royce që nga viti 2023


Rolls Royce

1904 – Fillimi

Charles Stewart Rolls (1877-1910) lindi në Hill Street, Mayfair vetëm një hedhje guri nga Sheshi Berkeley, Londra Perëndimore. Pasi ndoqi Kolegjin Eton dhe Universitetin e Kembrixhit, ku studioi inxhinieri, ai zgjodhi një karrierë si tregtar makinash dhe hapi shitësin e tij të parë me një kredi prej 6600 £ nga babai i tij. CS Rolls & Co, filloi me importimin e automjeteve franceze Peugeot dhe Minerva të ndërtuara nga Belgjika, por nuk kaloi shumë dhe ai donte një makinë që ishte pak më luksoze për t’ua shitur klientëve të tij të pasur.

Në vitin 1904, Rolls u takua me Henry Edmunds, një drejtor i Royce Ltd, në Royal Automobile Club në Londër. Edmunds i tregoi Rolls makinën e re të kompanisë së tij, një Royce 10, e cila ishte prodhuar nga Royce në Mançester. Rolls ishte i impresionuar nga dizajni, pavarësisht se ai fuqizohej nga një motor me 2 cilindra dhe u organizua të takohej me pronarin dhe inxhinierin kryesor të kompanisë, Henry Royce në hotelin Midland në Mançester më 4 maj 1904.

Gjatë këtij takimi të famshëm, Rolls ra dakord të blinte të gjitha makinat që Royce mund të bënte. Makinat e mëvonshme do të marrin distinktivin Rolls-Royce dhe do të shiten ekskluzivisht përmes CS Rolls & Co në Fulham. Makina e parë me distinktivin Rolls-Royce, Rolls-Royce 10 hp, u shfaq në Sallonin e Parisit në dhjetor 1904.

1906 – 1910

Rolls Royce
Rolls-Royces kishte krijuar një reputacion për butësinë dhe besueshmërinë e tyre, vendimtare në një kohë kur shumica e mjeteve motorike ishin prodhuar në mënyrë të papërpunuar dhe tejet të pabesueshme. Në vitin 1906 Rolls u nis për në SHBA, ku ai synonte të përfitonte nga reputacioni i firmës dhe krijoi një distributore për makinat e tij në Nju Jork.

Pavarësisht suksesit të hershëm të kompanisë, ishte e qartë se interesi i Rolls për biznesin po zbehej. Koka e tij ishte kthyer nga një shpikje e re, aeroplani, dhe ai ishte një nga blerësit e parë të avionit të ri të Orville dhe Wilbur Wright, Wright Flyer, në 1909. Rolls vazhdoi të vendosë një numër rekordesh të hershme të aviacionit, duke përfshirë kalimin e parë të dyfishtë pa ndalesë të Kanalit Anglez në 1909.

Ndërsa Charles Rolls ishte i zënë me vendosjen e rekordeve të aviacionit, kompania që ai themeloi kishte qenë e zënë me zhvillimin e një prototipi të ri, Rolls-Royce 40/50 kf. Kjo makinë e re kishte një motor me 6 cilindra, i cili ishte shumë më i lëmuar se motori me dy cilindra që zëvendësoi. E lançuar në panairin e makinave Olympia në 1907, makina nuk ishte gati për testim deri në vitin e ardhshëm kur Revista Autocar e quajti atë “makina më e mirë në botë”. Puna e bukur e argjendtë e makinës së shfaqjes (AX201) krijoi edhe pseudonimin, ‘Fantazma e Argjendtë’. Edhe pse kjo nuk u përdor zyrtarisht nga fabrika deri në vitin 1921.

Megjithatë, tragjedia e goditi kompaninë në korrik 1910 kur avioni Wright Flyer Charles Rolls po pilotonte u rrëzua në aeroportin Hengistbury, Bournemouth. Rolls u vra menjëherë, dhe në mënyrë të turpshme u bë personi i parë në MB që u vra në një aksident aeronautik duke përdorur një avion me motor.


1911 – Lindi një Zonjë e Argjendtë

Rolls Royce

Mercedes ka yllin me tre cepa, Ferrari ka ‘kalin e egër’ të shfrenuar Cavallino dhe Rolls-Royce ka ‘shpirtin e ekstazës’. Kjo zonjë e bukur argjendi ka zbukuruar pjesën e përparme të pothuajse çdo Rolls-Royce që nga viti 1911. Projektuar nga skulptori i njohur Charles Sykes, motivi i famshëm është modeluar në të vërtetë sipas një personi real. Eleanor Velasco Thornton, sekretare private e Lord Montague, një nga klientët më të rëndësishëm të Rolls-Royce.

Dizajni bazohet në një porosi private nga Lord Montague për një zbukurim mbulesë për një Rolls-Royce në koleksionin e tij privat. Origjinali ndryshon nga versioni zyrtar për faktin se tregon Eleanorën duke mbajtur gishtin tregues për buzët e saj.

Si rezultat, ky version quhet ‘The Whisper’ dhe është jashtëzakonisht i rrallë. Vetëm anëtarët e familjes Montague mund të specifikojnë ‘Whisper’ për të zbukuruar Rolls-Royce-in e tyre të ri. Pëshpëritja thuhet se nënkupton që Montague kishte një lidhje me Eleanorën në atë kohë.


1925 – Fantazma

Rolls Royce

I lançuar si një zëvendësim për “Silver Ghost” 40/50, Phantom u prezantua në vitin 1925 dhe përdori një motor revolucionar pushrod-OHV me 6 cilindra. Ndërsa shasia ishte e njëjtë me modelin 40/50 në dalje, pezullimi u përmirësua për të përdorur susta gjysmë eliptike në boshtin e përparmë dhe susta konsol në boshtin e pasmë. Kjo i dha makinës një udhëtim magjik në tapet dhe forcoi më tej reputacionin e Rolls-Royce si prodhuesi i makinave më të mira në botë.


1931 – Bentley i bashkohet familjes

Rolls-Royce bleu Bentley Motor Company në 1931 pasi Bentley ra në vështirësi financiare pas depresionit të madh. Rolls-Royce zgjodhi të mos vazhdojë prodhimin e modeleve të veçanta Rolls-Royce dhe Bentley, në vend të kësaj, ata përdorën distinktivin Bentley në disa nga modelet më sportive në gamë.

1933 – Nga e kuqja në të zezë

Rolls Royce
Në vitin 1933, ngjyra e sfondit të simbolit Rolls-Royce u ndryshua nga e kuqe në të zezë, sepse mendohej se e kuqja ndonjëherë binte në kontrast me zgjedhjen e punës së karrocave të zgjedhura nga disa klientë. Ky ndryshim nganjëherë përmendet si një shenjë respekti për vdekjen e themeluesit Henry Royce, i cili vdiq në mars të vitit 1933, por kjo është e pasaktë.


1946 – Prodhimi kalon në Crewe

Rolls Royce

Pas Luftës së Dytë Botërore, Rolls-Royce Motorcars rifilloi prodhimin në një fabrikë të papërdorur në Crewe. Fabrika ishte përdorur më parë për prodhimin e motorëve aero Rolls-Royce Merlin dhe Griffin gjatë viteve të luftës.

Rolls-Royce kishte nevojë për më shumë hapësirë sepse filloi të prodhonte karroca për herë të parë. Pasi bleu kapitalin e mbetur të ndërtuesve të njohur të karrocave Park Ward Limited, të cilin e kishte pjesërisht në pronësi që nga viti 1936.

1955 – 1965 Reja e Argjendtë

Rolls Royce
Në vitin 1955 Rolls-Royce ndaloi shitjen e shasive të veçanta dhe projektoi trupin e tyre në shtëpi për herë të parë. Prodhuar duke përdorur çelik të shtypur, guaska e trupit ishte dukshëm më e lehtë se sa shembujt e ndërtuar tradicionalë të karrocave.

Makina e re u pagëzua me Silver Cloud, por nuk ishte një sukses i menjëhershëm nga blerësit tradicionalë të Rolls-Royce, të cilëve nuk u pëlqente zgjedhja e kufizuar e opsioneve dhe dizajni mjaft bulboz. Megjithatë, makina e re ishte shumë më e lirë për t’u prodhuar sesa një automjet tradicional i ndërtuar me autobus, duke u shitur me pakicë për një çmim prej vetëm 5078 £ përfshirë taksat.

Ky Rolls-Royce më i përballueshëm hapi markën për një brez të ri blerësish, duke përfshirë Elvis Presley, John Lennon dhe Frank Sinatra.

1965 – 1980 Hija e argjendtë

Rolls Royce
Nga mesi i viteve 1960, dizajni i makinave kishte ndryshuar ndjeshëm me shumicën e prodhuesve që zgjodhën një model të integruar shasi monokoke. Në një përpjekje për të vazhduar, Rolls-Royce lançoi Silver Shadow në 1965, i cili përdori një strukturë unike të trupit dhe shasisë për herë të parë.

Platforma krijoi një sërë derivatesh, duke përfshirë Corniche ultra të butë, Camargue të dizajnuar nga Pininfarina dhe modele të shumta Bentley. Silver Shadow përdori gjithashtu pezullimin inovativ hidropneumatik i cili siguroi cilësi të jashtëzakonshme të udhëtimit për atë periudhë.

Makina e re ishte një hit i madh me blerësit dhe deri më sot ajo është modeli më i popullarizuar i Rolls-Royce ndonjëherë, duke shitur 30,057 modele gjatë jetëgjatësisë së saj 35-vjeçare.

1981 – 1997 Shpirti i Argjendtë

Rolls Royce
Në fillim të viteve 1980, Hija e Argjendtë po zgjatej në dhëmb dhe nevojitej një model i ri për të mbajtur ritmin me rivalët gjermanë Mercedes-Benz. Rezultati ishte Silver Spirit i cili u shfaq për herë të parë për publikun në 1980.

Spirit bazohet në shasinë e Shadow, por ka një pezullim vetë-nivelues të përditësuar që përmirësoi cilësinë e udhëtimit dhe një kuti ingranazhesh automatike me 3 shpejtësi të përmirësuar. Modeli krijoi një numër derivatesh duke përfshirë Silver Spur me rrota të gjata dhe limuzinën Park Ward.

2003 – Lindja e një epoke të re

Rolls Royce

Në fillim të shekullit, makinat Rolls-Royce ishin në rënie. Modelet më sportive të Bentley kishin kaluar shitjet e Rolls-Royce për herë të parë dhe Silver Seraph, i lançuar në vitin 1998 nuk po rezultoi të ishte shumë i popullarizuar. Ishte e qartë se duhej një drejtim i ri dhe ai erdhi në formën e BMW-së, e cila bleu të drejtat për të përdorur emrin pas një blerjeje të markës Bentley nga rivali Volkswagen. Për shkak se BMW bleu vetëm të drejtat për të përdorur markën, ata duhej të zhvillonin një model të ri dhe të ndërtonin një fabrikë të re për ta bërë atë.

Fabrika e re u ndërtua në bazën e pasurisë së Lord March në Goodwood, West Sussex. Objekti i ri i gjendjes së artit u projektua për të qenë sa më miqësor ndaj mjedisit dhe shënoi fillimin e një epoke të re dhe emocionuese për markën. Makina e re, e pagëzuar me emrin Phantom VII, u ndërtua në një shasi alumini me kornizë hapësinore më të fundit për të kursyer peshë dhe fuqizohej nga një motor BMW 6.75L V12.

Phantom VII rezultoi një sukses i madh me blerësit, për shkak të numrit të madh të opsioneve të personalizueshme që ishin në dispozicion. Klientët mund të zgjidhnin nga 44,000 ngjyra bojërash, të specifikonin çdo ngjyrë të brendshme lëkure që dëshironin dhe madje mund të kishin inicialet e tyre të gdhendura në pult.

Ai gjithashtu rifuti në mënyrë të famshme dyert vetëvrasëse të cilat lejojnë pasagjerët të zbresin nga pjesa e pasme në një mënyrë elegante. Për më tepër, makina e re i lejoi Rolls-Royce të pretendonte se ata bënë makinën më të mirë në fjalë edhe një herë.

2009 – Një Rolls-Royc e për njerëzit

Rolls Royce
Pas suksesit të Phantom, një Rolls-Royce i ri u zhvillua për të tërhequr një brez të ri. “Christened Ghost”, për nder të 40/50, përdor motorin dhe platformën e një BMW të serisë 7 në një përpjekje për të kursyer kostot. Megjithëse janë bërë ndryshime të rëndësishme, kompania pranon se deri në 20% të komponentëve të shasisë janë të përbashkëta.

Por për botën e jashtme, ky është ende një Rolls-Royce: ai ka prezencën komanduese në rrugë që kërkon çdo Rolls-Royce, së bashku me një brendshme elegante të lavdishme që mund të personalizohet sipas kërkesave ekzakte të klientit.

Ghost ka prodhuar një numër derivatesh, duke përfshirë modelet Wraith coupe dhe Dawn të konvertueshme, së bashku me një version të zgjeruar me bazën e rrotave. Kjo e ka ndihmuar Ghost të bëhet një nga modelet më të njohura të Rolls-Royce të të gjitha kohërave. Por ende nuk e ka tejkaluar Silver Shadow si Rolls-Royce më popullor ndonjëherë.

2017 – Lancuar i gjithë Phantom i ri

Rolls Royce
2017 pa lançimin e Phantom VIII krejtësisht të ri. Ky mjet i teknologjisë së fundit është zhvilluar edhe një herë në shasinë e vet të kornizës hapësinore prej alumini dhe është i pajisur me pezullim vetë-nivelues, amortizues të kontrolluar elektronikisht dhe shufra aktive kundër rrotullimit për të ndihmuar në përmirësimin e udhëtimit tashmë mbresëlënës të paraardhësit të tij.

Një gamë e re gomash është zhvilluar gjithashtu në lidhje me Continental, e cila synon të reduktojë sasinë e zhurmës së rrugës brenda automjetit. Dhe sigurisht, nuk do të ishte një Rolls-Royce nëse nuk do të kishte një grup praktikisht të pafund të bojës dhe opsioneve të personalizimit të brendshëm.


2018 – Një drejtim i ri për Rolls Royce, Cullinan

Rolls Royce
2018 e sheh kompaninë të marrë një drejtim të ri dhe emocionues, me lançimin e SUV-it të saj të parë, Cullinan. Zhvilluar për të tërhequr blerësit në tregjet në zhvillim, është ndërtuar në të njëjtën shasi të kornizës hapësinore prej alumini si Phantom i ri dhe ndan motorin e tij 6.75 litra me dy turbocharge, por përdor sistemin e vet 4×4.

Asambleja përfundimtare do të bëhet në Goodwood dhe klientët do të jenë në gjendje të zgjedhin nga një sërë opsionesh personalizimi. Lansimi i Cullinan shënon ringjalljen e Rolls-Royce nën drejtimin e BMW. Kompania është edhe një herë fitimprurëse dhe mund të qëndrojë krenare si një kompani ikonë britanike që mund të aksionojë me të vërtetë pretendimin e saj për të prodhuar makinat më të mira në botë.

Shërbimet e Rolls-Royce Pawnbroking

Me bazë në West End të Londrës, New Bond Street Pawnbrokers janë zgjedhja e natyrshme për të lënë peng automobilin tuaj të dashur Rolls-Royce. Me mbi 60 vjet përvojë në vlerësimin e disa prej markave më të mëdha luksoze në botë, së bashku me verërat e shkëlqyera, antike dhe gurë të çmuar, ne do t’i kushtojmë Rolls-Royce-it tuaj vëmendjen që meriton.

Ekipi ynë i ekspertëve ka përvojë në vlerësimin e modeleve klasike dhe moderne të Rolls-Royce, kështu që të jeni të sigurt se do t’ju ofrojmë një vlerësim të drejtë dhe të ndershëm. Ne gjithashtu krenohemi me nivelet e shërbimit që ofrojmë.

Pra, nëse po kërkoni të përdorni Rolls-Royce-in tuaj si kolateral për një hua, telefononi sot ekipin tonë të specializuar të automobilave . Ju garantohet një shërbim i matur dhe profesional. New Bond Street Pawnbrokers ofrojnë kredi për makinat klasike të mëposhtme: Aston Martin , Bugatti , Ferrari , Jaguar , Mercedes dhe Porsche

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority