fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 çantat Hermes më të shtrenjta në botë të prodhuara ndonjëherë që nga viti 2023


Investimi më i mirë i çantave hermes dhe birkin 2023

 

Çantat e dorës Hermes, konkretisht çantat Birkin, njihen si çantat më të shtrenjta në botë që nga viti 2023. Çmimet variojnë nga disa mijëra deri në gjysmë milioni për të marrë në dorë një. Këto ditë, çantat dhe çantat e shtrenjta Hermes Birkin, në veçanti, janë më shumë se një aksesor – ato janë një investim.

Table of Contents

Si ndikoi lufta në Ukrainë në investimet e Hermes

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar një taksë të konsiderueshme në vlerën e tregut të mallrave luksoze, dhe kjo nuk është vetëm ekskluzive për Hermes. Kompanitë si Prada, Moncler, LVMH, Kering, Richemont dhe Chanel kanë marrë të gjitha një goditje nga ky konflikt pasi mbyllën dyqanet e tyre në Rusi pas pushtimit të Ukrainës.

Sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara gjithashtu mbështetën vendimet e marra nga këto kompani. Çdo mall luksi me vlerë më shumë se 1000 dollarë për produkt është i ndaluar të dërgohet në Rusi. Masa synon oligarkët rusë (mbështetësit kryesorë të regjimit të Putinit) që frekuentojnë këto marka të nivelit të lartë.

Tani, furnitorët po skematizojnë kompanitë proxy për të kapërcyer këtë çështje, e cila vetëm ka çuar çmimin e këtyre mallrave të paligjshme në çati. Edhe për elitat ruse, çmimet janë shumë të larta për t’u shqetësuar tani.

Do të pritej që vlera e tregut botëror të këtyre markave luksoze të bjerë duke pasur parasysh këto ngjarje, por efektet kanë qenë mjaft të zakonshme. Për të kuptuar shkakun, duhet të pranojmë se proporcioni i të ardhurave vjetore midis këtyre gjigantëve të tregut është drastikisht i ndryshëm.

Shitjet e luksit në Rusi gjenerojnë vetëm rreth 9 miliardë dollarë të ardhura vjetore, të cilat zbehen me të ardhurat e krijuara në vendet e tjera. Shtetet e Bashkuara nxjerrin rreth 64 miliardë dollarë të ardhura në vit, me Kinën që arrin në mbi 150 miliardë dollarë të ardhura vjetore.

Prandaj, markat luksoze si Hermes mund të humbin vetëm rreth 5% të të ardhurave të tyre vjetore nëse tërhiqen nga tregjet ruse. Duke e ditur këtë, ata shfrytëzuan shanset e tyre dhe vendosën të pezullojnë shitjen e mallrave të tyre te blerësit rusë. Ky veprim do të nxiste një mori markash të tjera të nivelit të lartë që të vepronin për këtë çështje – më shumë për këtë më vonë.

Hermes, i pari ndër këto marka që u tërhoq vullnetarisht nga Rusia pas pushtimit më 4 mars, bëri këtë deklaratë –

“Të shqetësuar nga situata në Evropë në këtë kohë, me keqardhje kemi vendosur të mbyllim përkohësisht dyqanet tona në Rusi dhe të ndalojmë të gjitha aktivitetet tona tregtare nga mbrëmja e 4 marsit.”

Hermes kishte tre dyqane në Moskë që tani janë mbyllur përkohësisht. Kjo përbën vetëm më pak se 1% të 311 dyqaneve të tyre në mbarë botën – një dëmtim i thjeshtë në rrjetin e tyre të përgjithshëm të ekskluziviteteve.

Markat e tjera luksoze e vëzhguan dhe e ndoqën shpejt këtë lëvizje të Hermes. Disa orë pasi Hermes ishte tërhequr nga tregjet ruse, Chanel bëri një lëvizje identike duke i mbyllur ato 17 dyqane në Rusi dhe duke dhuruar 2 milionë euro për organizatat e ndihmës në Ukrainë.

Burimi i imazhit: Sothebys

Grupet si LMVH shkuan një hap më tej dhe mbyllën të 124 dyqanet e tyre në Rusi dhe dhuruan 5.5 milionë dollarë për Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC).

Disa marka fituan vlerën e tregut në Rusi pas ditëve të para të pushtimit. Këto përfitime ishin të mundshme për shkak të blerjeve të konsiderueshme në Rusi pas kërcënimeve të sanksioneve. Ndërsa kompanitë u tërhoqën, raftet u zbrazën brenda disa orësh.

Është e zakonshme që disa tregje të rriten në vlerë pas një tragjedie ose ngjarjeje botërore. Përgjigja e tyre ndaj ngjarjeve botërore nxit vëmendje më të madhe ndaj markës dhe identitetit të tyre, duke rritur efektivitetin e reklamimit dhe duke rritur shitjet.

Tregjet perëndimore dhe aziatike panë tendenca të ngjashme. Markat e shumta të artikujve luksoz panë një rritje në vlerën e tyre të tregut pas reagimeve të tyre ndaj pushtimit të Ukrainës. Megjithatë, është e dyshimtë se kjo do të zgjasë gjatë. Ndërsa konflikti vazhdon dhe kombet janë të tendosura ekonomikisht nga rritja e çmimeve të naftës, kjo do të ndikojë në etiketat e nivelit të lartë shumë më tepër se marka mesatare.

Arsyeja që mbështet trendin jetëshkurtër është se shumë produkte të nivelit të lartë importohen, si parazgjedhje. Materialet e përdorura për të bërë këto produkte (përkatësisht lëkura) po bëhen gjithashtu gjithnjë e më të kushtueshme, duke bërë që çmimi mesatar i çantave të nivelit të lartë të rritet vazhdimisht me kalimin e kohës.

COVID-19 nuk ka ndihmuar as me tendosjet në rritje në zinxhirët e furnizimit. Me shpejtësinë e prodhimit që lëkundet dhe mungesat gjithnjë në rritje të punëtorëve, këto tregje do të vazhdojnë të zhyten në vlerë për një afat të gjatë.

Ne na pëlqen t’i mendojmë këto ngjarje si të ndara në dëmin e tyre, por këto çështje ndërlikohen për të krijuar çështje të reja pas tyre. Për shkak të kësaj, ne mund të presim që vlera e disa markave të nivelit të lartë të bjerë, ndoshta edhe më shumë se sa kanë pasur gjatë disa viteve të fundit për shkak të COVID-19.

 

Si ndikoi Covid-19 në investimet e Hermes

Çuditërisht, rishitja luksoze ose moda e dorës së dytë ka marrë një goditje gjatë pandemisë Covid-19. Meqenëse gjithnjë e më shumë njerëz kanë kaluar kohë brenda, ka pasur më pak kërkesa për investime për çantat e statusit.

Para Covid-it, industria po lulëzon pasi u rrit në një treg prej 24 miliardë dollarësh. Në vitin 2019, shumë marka luksoze do të rrisnin çmimet e tyre për të gjeneruar më shumë të ardhura për të kompensuar çdo humbje nga Covid.

Investimi në Hermes, megjithatë, nuk është ndikuar aq shumë sa mund të mendoni. Edhe pse nuk kishin ku të tregonin çantat e tyre të shtrenjta, blerësit vazhduan të blinin nga Hermes.

Axel Dumas, CEO i Hermes, deklaroi se normat ranë 6% në 2020 krahasuar me vitet e mëparshme. Konkurrentët, si p.sh Louis Vuitton dhe Gucci, raportuan rënie prej rreth 16%. Edhe pse Hermes ka parë një rënie në shitje, ajo nuk ka qenë aq drastike sa markat e tjera luksoze.

Në fakt, marka luksoze franceze ishte e katërta më e njohura në vitin 2019 dhe performuesi më i mirë në industri në vitin 2020.

 

7 çantat më të shtrenjta Hermes të shitura në ankand gjatë luftës së COVID-19 dhe Ukrainës (2019-2022)

Ankandistët janë tronditur kur kanë parë se sa mirë ka qenë tregu i rishitjes për çantat dhe çantat e shtrenjta Hermes gjatë pandemisë, me Birkin që kryeson rrugën. Më poshtë janë 7 nga çantat më të shtrenjta Hermes që janë shitur në 2019-2021, pavarësisht nga prezantimi i Covid-19.

1. Sac Bijou Birkin 2 milionë dollarë (rishfaqur në 2019)

Ekzistojnë vetëm tre Diamond Sac Bijou Birkins, duke e bërë këtë çantë Hermes një mall të rrallë. Kjo pjesë mahnitëse vjen nga Koleksioni Haute Bijouterie dhe mahnit çdo koleksionist. Ai përdor ar rozë të zbukuruar me gjithsej 2712 diamante, dhe Birkin në miniaturë është plotësisht funksional, duke e lejuar atë të vishet si byzylyk. Kjo pjesë e jashtëzakonshme kushton 2 milionë dollarë.

Bizhuteri Hermes Haute

Burimi i imazhit: Hermes Haute Bijouterie

2. Himalaya Birkin 500 000 dollarë (shitur në 2019)

E njohur si çanta më e shtrenjtë Hermes, Himalaya Birkin iu shit David Oancea në vitin 2019 për 500 000 dollarë të raportuar. Kur një grua në internet i tha Oanceas se kishte çantën më të shtrenjtë në botë, si një koleksionist i vërtetë i çantave të shtrenjta Hermes, iu deshën vetëm katër ditë që ai të blinte dhe të merrte pronësinë e asaj çante.

çanta më e shtrenjtë Hermes Birkin e shitur te David Oancea

 

3. Diamond Himalaya Birkin 500,000 dollarë (shitur në 2022)

Diamond Himalaya Birkin përdor lëkurën e krokodilit Niloticus të lyer me një gradient të bardhë dhe gri për të imituar malet Himalayan. Ai krenohet me pajisje mbresëlënëse prej ari të bardhë 18 karatësh, të veshur me më shumë se 200 diamante për një total prej 8.2 karatësh në të gjithë. Një Diamond Himalaya Birkin 28 inç u shit për 500,000 dollarë në ankand në 2022.

 

4. Himalaya Kelly – Çanta më e rrallë 437,330 dollarë (shitur në 2020)

Himalaya Kelly njihet si çanta e dorës më e rrallë në botë që nga viti 2023.

Ndërtimi i saj nuk është më pak se një vepër arti, e punuar me lëkurë krokodili të Nilit. Kjo çantë krokodili Hermes Kelly e ka marrë emrin e saj nga ngjyra e saj gri tymuese e cila zbehet butësisht në një të bardhë të mrekullueshme margaritare, që i ngjan maleve me dëborë Himalayan.

Në vitin 2020, kjo çantë krokodili Hermes u shit në një ankand për 437,330 dollarë. Për shkak se Himalaya Kelly është bërë me mjeshtëri të lartë në një numër të kufizuar, koleksionistët dhe investitorët njësoj i konsiderojnë ato jashtëzakonisht të dëshirueshme.

5. Faubourg Birkin – Çanta Birkin më popullore me botim të kufizuar: 305 100 dollarë (shitur në 2021)

Një tjetër çantë me botim të kufizuar u shit në ankand në nëntor 2021.

Një White Faubourg Sellier u shit për 305,100 dollarë , duke e bërë atë një nga çantat më të shtrenjta Hermes që nga viti 2023. Shumë pak nga këto çanta u krijuan, duke i bërë ato jashtëzakonisht të vështira për t’u gjetur.

Edhe pse Faubourg Birkin ka 35 vjet që ekziston, Hermes bëri disa çanta dore në botim të kufizuar që ishin 20 cm dhe kishin disa detaje të reja që nuk ishin parë kurrë. Vetëm 50 nga këto çanta Hermes Birkin të edicionit jashtëzakonisht të kufizuar (dhe të shtrenjta) u krijuan, duke bërë që vlera e tyre të rritet me shpejtësi.

Një White Faubourg Sellier u shit për 305,100 dollarë, duke e bërë atë një nga çantat më të shtrenjta Hermes në 2022 - 2023.

6. Ombre Birkin – 137,500 dollarë

Ombre Birkin është një artikull i rrallë koleksionist për shumë entuziastë për shkak të përbërjes së tij të lëkurës së hardhucës. Për shkak të lëkurës më të vogël, kjo çantë zakonisht vjen në 25 centimetra.

Një prekje unike ka lëkurën e hardhucës që mbulon bllokimin dhe veshjen për një shfaqje mahnitëse të modelit simetrik.

Ajo shkoi për 137,500 dollarë mbresëlënëse në Sotheby’s.

6. Birkin Metallic 126,000 dollarë (shitur në 2021)

Një tjetër vepër arti mbresëlënëse është çanta Metallic Birkin. Hermes e lëshoi këtë artikull në botim të kufizuar në 2005 në opsione bronzi dhe argjendi. Modeli i argjendtë përdor pajisje palladiumi, ndërsa versioni i bronztë ka pajisje ari.

Përveç kësaj, ato përmbajnë sasi të tepërt të bojës për të krijuar një pamje metalike duke ndryshuar konsistencën e materialeve të lëkurës. Çanta Metallic Silver Hermès Birkin u shit për 126,000 dollarë në ankand në 2021.

Përtej COVID-19

Çantat Hermes më të shtrenjta në botë

EVER Shitur në ankand që nga viti 2023

 

Le të hedhim një vështrim në 10 nga çantat më të shtrenjta Birkin (dhe jo vetëm) të prodhuara ndonjëherë nga Hermes që nga viti 2023.

10. Çanta e dorës Kelly me lëkurë ekzotike krokodili

Kjo çantë e shtrenjtë Hermes nxjerr në pah lëkurën e vërtetë të aligatorit. Është 12 inç i gjatë me një ngjyrë të zezë vezulluese me pajisje të bukura të verdha të bëra prej ari që e dekorojnë atë.

Lëkura e çantës përmban luspat e pagabueshme të aligatorit, të cilat kombinohen me mbresë të spikatur të kërthizës dhe simbolin katror pranë logos së stampuar të Hermes, i jep atij një ndjenjë të madhe autenticiteti.

Për të përfshirë këtë çantë të stilit të lartë në katalogun tuaj, do t’ju kërkohet të ndaheni me të paktën 50,000 dollarë.

Kredia e imazhit: Pinterest

9. Çanta krokodili Hermes Grafit

Kjo kryevepër e dizajnit përmban një shpinë grafiti që shkon lehtësisht me çdo ngjyrë tjetër që keni zgjedhur të vishni.

Lëkura e krokodilit Porosus, e kompletuar me pajisje paladiumi dhe kyçi dhe çelësi i firmës Hermes nxjerrin në pah pamjen e shtrenjtë dhe të hollë të çantës.

Thjesht për të theksuar se sa e vlefshme është, njerëzit presin me vite në radhë për ta bërë këtë model çantë dore për ta, duke e bërë atë një çantë të vërtetë të vlefshme Hermes për koleksionistët.

Për të marrë veten një nga këto, do t’ju kërkohet të ndani rrugët me jo më pak se 85,000 dollarë.

8. Kuletë Hermes Birkin Crocodile Blue – 150,000 dollarë

Foto: SWNS.com

7. Hermes Birkin me diamant fuchsia – 222,000 dollarë

Foto: financesonline.com

E shitur më parë për 222,000 dollarë, kjo çantë është rritur vazhdimisht në vlerë që nga lëshimi i saj. Shkëlqen me ar të bardhë 18 karatësh dhe diamante, duke theksuar bazën e saj të gjallë fuchsia.

6. Niloticus Crocodile Himalaya Birkin – 379,000 dollarë

Ky Birkin përmban pajisje paladiumi dhe ka qepje tonale. Pjesa e brendshme është e veshur me Gris Perle chevre dhe ka një xhep me zinxhir me një tërheqje zinxhir të gdhendur Hermes dhe një xhep të hapur. Ai arriti një çmim prej 379,000 dollarë në shitjen e tij të fundit.

5. Krokodili Hermes Matte Birkin

Kjo çantë dore super e shtrenjtë Birkin mburret me 40 cm lëkurë krokodili Black Porosus dhe një brendshme Chevre.

Pajisjet e çantës janë prej ari të verdhë, duke i dhënë asaj një kontrast të mrekullueshëm me të zezën mat. Lëkura ekzotike e çantës është bërë duke përdorur agat për të lustruar njollat e lëkurës së ‘krokodilit të ujit të kripur’ në një ‘Lisse Finish’.

Kapësja e çantës është 11 inç e gjatë, e zbukuruar me 10 karat diamante të bardhë, gjë që nuk lë asnjë dyshim se pse kjo çantë Birkin është kaq e shtrenjtë.

Birkins në këtë linjë ekskluzive është shitur për 175,000 dollarë.

4. Ginza Tanaka punoi Hermes Birkin

Një nga çantat më të shtrenjta Birkin, kjo edicion i kufizuar Hermes Birkin është punuar me dorë nga askush tjetër përveç stilistja e njohur japoneze Ginza Tanaka.

Trupi i çantës është tërësisht platini, me 2000 diamante vezulluese të ngulitura artistikisht në të. Kjo i jep asaj pamjen e pikave të ujit që mbushin anën e saj, vetëm se në këtë rast pikat janë diamante!

Rripi i çantës është një diamant vezullues 8 karatësh në formë dardhe. Është i shkëputshëm dhe mund të vishet veçmas si gjerdan ose byzylyk, me ç’rast çanta kthehet në tufë.

Prandaj, nëse keni 1.9 milionë dollarë për të shpenzuar për një çantë të shtrenjtë Hermes Birkin, pse të mos merrni vetë këtë vepër arti prej diamanti dhe platini?

Ginza Tanaka ka punuar me çantën Hermes Birkin

Foto: Pinterest

3. Çanta e dorës Rouge H Porosus Crocodile

Një tjetër çantë dore e shtrenjtë Hermes, kjo është një tërheqje e qartë e syve me pamjen e saj të kuqe të ndezur, në të cilën përdoren pajisje 18 karatësh prej ari të bardhë.

Nëse këto nuk arrijnë t’ju tërheqin sytë, patjetër që do të mahniteni nga dekorimet e diamantit në sipërfaqen e tyre. Vetëkuptohet që lëkura poroze e krokodilit e përdorur për këtë pjesë të bukur është 100% autentike dhe ekzotike.

Duke qenë e vetmja çantë e dorës në llojin e saj, ekskluziviteti i saj e bën atë të bëhet një nga çantat më të shtrenjta Hermes me çdo shitje, aktualisht me vlerë jo më pak se 1.9 milionë dollarë.

Çanta e dorës Rouge H Porosus Crocodile shitet për një nga çmimet më të larta të çantave në mbarë botën

Foto: Pinterest

 

2. Ari rozë Hermes Kelly – 2 milionë dollarë

Kjo çantë është dizenjuar nga Hermes në bashkëpunim me stilistin dhe argjendarin e këpucëve Pierre Hardy.

Ashtu siç sugjeron emri i tij, ai është bërë prej ari rozë të fortë, i zbukuruar me 1160 diamante me pika. Dizajni i arit rozë është bërë që të duket si lëkura e krokodilit me rrathë që në të vërtetë funksionojnë, duke justifikuar kohën e prodhimit 2-vjeçar që është marrë për të bërë këtë çantë.

Me ar të ngurtë dhe diamante mbi të, kush mund të ankohej kur u kërkohet të ndahen me 2 milionë dollarë për këtë pjesë të shtrenjtë por ekskluzive të Hermes Kelly?

çanta e shtrenjtë hermes

Foto: Purseblog

1. Hermes Chaine d’ancre

Një tjetër kryevepër nga Pierre Hardy, kjo çantë shumë e vlefshme Hermes përmban një stil të përpunuar dhe të ndërlikuar të cilit artistit iu deshën dy vjet për ta bërë.

Çanta është e stolisur ose më mirë e bërë nga 1160 diamante duke shtuar deri në 33,94 karat. Kjo çantë është pjesë e koleksionit Hermes Haute Bijouterie me vetëm tre pjesë të bëra, duke e bërë atë një koleksion shumë të vlefshëm.

Për ta bërë këtë vepër arti pjesë të koleksionit tuaj, do t’ju kërkohet gjithashtu të ndani mbi 2 milionë dollarë (vetëm tre nga këto modele janë bërë ndonjëherë), duke e bërë atë në krye të listës sonë të vitit 2023 të çantave më të shtrenjta Hermes në botë.

Me disa karat ari dhe diamant të spërkatur në lëkurë të vërtetë ekzotike me dizajne kreative që të lënë pa frymë, nuk është çudi që këto çanta Hermes shkojnë me çmime kaq të larta.

Kryesisht i lidhur me të famshëm dhe blerës të tjerë të nivelit të lartë, si personalitete dhe anëtarë të familjes mbretërore, zotërimi i një prej këtyre çantave i lë ata që mund ta njohin atë pa dyshim se nga 99 problemet tuaja, paratë nuk bëjnë pjesë në listë.

Hermes Chaine d'ancre, çanta Hermes më e shtrenjtë në botë e prodhuar ndonjëherë nga 2022 - 2023

Foto Kredia: INCPak

Historia e Hermesit

Ne nuk mund të përfundojmë një diskutim për çantën më të shtrenjtë Birkin (e cila është gjithashtu çanta Hermes më e shtrenjtë në përgjithësi) pa një kuptim të mirë të historisë dhe trashëgimisë së markës.

Hermes është një stilist dhe prodhues francez i mallrave luksoze të modës, i themeluar në 1837. Kjo markë shumë e respektuar është e specializuar në mallra dhe aksesorë luksoz, produkte parfumesh, lëkurë dhe produkte të gatshme për t’u veshur, dhe më e rëndësishmja, çantat më të shtrenjta në botë.

Kompania është padyshim më e famshme për çantat e saj më të shtrenjta Birkin, një markë e çantave që vihet më shpesh nga të famshmit dhe e cila u emërua pas aktores/këngëtares Jane Birkin.

Duke kombinuar reputacionin dhe klasin e tyre, dizajnet sublime dhe materialet e nivelit të lartë të përdorura në prodhimin e çantave, disa nga këto çanta Hermes Birkin kanë qenë në gjendje të arrijnë çmime shumë të larta dhe kthim nga investimi.

Historia pas markës ikonë Hermes nuk është historia që mund të imagjinohet. Shtëpia e modës mund të jetë padyshim e vjetër dhe gusht, por fillimet e saj nuk janë të zhytura në magjepsjen dhe shkëlqimin e shoqërisë së lartë, por në historinë modeste të një krijuesi parzmore.

Në pronësi të familjes për pesë breza, Hermes sot përfaqëson një nga markat më të vlefshme të çantave luksoze dhe të shtrenjta, megjithatë dy shekuj më parë, Thierry Hermes filloi jetën e tij profesionale si prodhues lëkure. I njohur për prodhimin e mallrave të kuajve me cilësi të lartë, ai ishte djali në dukje i papërsëritshëm i një babai emigrant francez dhe një nëne gjermane, pa pritur asgjë të jashtëzakonshme prej tij.

 

dyqani hermes në Paris - shtëpia e çantave më të shtrenjta Hermes Birkin

 

Fillimet

Historia e Hermes fillon me Thierry Hermes i cili lindi në 1801, në qytetin Krefeld. Në mënyrë të përshtatshme për një njeri që do të bëhej babai i një perandorie mode, ishte një vend i famshëm për tekstilet e tij të hollë, të cilat i dhanë Krefeldit epitetin mjaft romantik të ‘qytetit të kadifes dhe mëndafshit’.

Në moshën 27-vjeçare, Thierry dhe familja e tij u zhvendosën për të qenë pranë një kryeqyteti tjetër të modës. Duke ngritur dyqanin në Pont Audemer , pak në veri të Parisit, kreu i familjes së Hermes filloi prodhimin e lëkurës dhe punimin e parzmoreve, me pjesët e tij të bukura të kërkuara shpejt nga të mëdhenjtë dhe të mirët.

Duke themeluar Shtëpinë e Hermesit në Paris nëntë vjet më vonë, Thierry hapi një punëtori në Bulevardin e Madh, me fisnikët nga i gjithë kontinenti që vinin tek ai për parzmoret dhe frerët e hollë që ai kishte reputacion për të prodhuar.

 

një nga shumë asetet më të shtrenjta të çantave birkin

 

Një pajisje për kalorës par excellence

Në kohën kur Thierry vdiq në 1878, Shtëpia e Hermes ishte një pajisje e kalërimit par excellence. Të dekoruar vazhdimisht, ata mburreshin me një klientelë të dalluar dhe të përkushtuar, duke ofruar mundësi të padëshiruara më parë për djalin dhe trashëgimtarin e tij Charles-Emile.

Dhe ai shkroi me kapital.

Duke e zhvendosur ndërmarrjen e famshme të babait të tij në 24 Rue du Fauborg Saint-Honore, ku qëndron edhe sot e kësaj dite, Charles-Emile vazhdoi të vepronte si shalë artizan, duke e shtrirë famën e Hermes në të gjithë globin, përmes Evropës në Rusi, Afrikën e Veriut, Azi. , dhe përfundimisht Amerikat.

Ishte në vitin 1900 që u prodhua çanta e parë e Hermes – produkti që do të bëhej elementi më i dashur i linjës së modës. Të projektuar për të transportuar shalë, Haut a Courroies iu bashkuan talenteve të Charles-Emile me djemtë e tij Adolphe dhe Emile-Maurice, të cilët do të merrnin përsipër dy vjet më vonë pas daljes në pension të tij.

Degëzim jashtë

Në vitin 1914, Emile-Maurice arriti të siguronte zakonin e carit rus, i cili përdorte ekskluzivisht shalët Hermes. Në këtë pikë, duke punësuar 80 prodhues specialistë të shalës për të vazhduar me kërkesën, kompania u bë e para në Francë që përdori zinxhirë, për të cilat fituan të drejta ekskluzive.

Duke përfituar nga shpikja e tyre, ata prezantuan një linjë xhaketash golfi lëkure në vitin 1918, të cilat ishin krijuar posaçërisht për trashëgimtarin anglez të fronit, Edward, Princin e Uellsit, me zinxhirin e përfshirë në dizajnin e tij duke u bërë i njohur në të gjithë Francën si “Hermes”. mbërthyes’.

Deri në vitin 1919, shitjet e parzmoreve të kuajve dhe pajisjeve të kuajve ishin në rënie. Familja e dinte se duhej të ripërqendronte përpjekjet e saj diku tjetër, kështu që tre vjet më vonë, ata prezantuan çantat e tyre të para prej lëkure Hermes si përgjigje.

Ideja u frymëzua nga Julie Hermes, e cila ishte e martuar me Emile-Maurice. Pasi ajo u ankua vazhdimisht se nuk mund të gjente një çantë sipas dëshirës së saj, burri i saj vendosi të prodhonte një version të zvogëluar të Haut a Courroies, të cilin ai personalisht gjeti kohë për ta dizajnuar.

Ky ndryshim në taktikë ishte një sukses i padyshimtë dhe dy vjet më vonë kompania ishte në gjendje të krijonte ambiente në Shtetet e Bashkuara, si dhe të hapte dy dyqane të reja në atdheun e tyre francez. Brenda pesë të tjerave, ata po zbulonin koleksionin e tyre të parë të modës së grave, i cili u shfaq në Paris.

 

Një nga çantat e shtrenjta të krokodilit himalayan Hermes, e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

 

Duke u bërë një ikonë e vërtetë e modës

1935 pa debutimin e një prej çantave më ikonike të të gjitha kohërave të Hermes: Sac a Depeches, e njohur më vonë si çanta Kelly. Një tjetër element kryesor u prezantua dy vjet më vonë në formën e shallit të tyre të famshëm mëndafshi. Një mori e tërë klasike të Hermes-it pasuan, me dizajnerët e kompanisë që merrnin frymëzim nga një grup gjithnjë e më i gjerë librash, pikturash dhe objektesh arti.

Deri në vitet 1950, marka ishte zgjeruar akoma më tej. Duke u mburrur me një ndarje të re parfumesh si dhe me një mori fansash të famshëm, duke përfshirë Grace Kelly, Princeshën e Monakos, statusi i Hermes si element kryesor i stilit u sigurua.

Nga kjo pikë e tutje, ajo do të shkojë nga forca në fuqi, emri i saj përgjithmonë sinonim i stilit të lartë dhe copave të modës së lartë. Duke zgjeruar shtrirjen e tij në mbarë botën, Hermes u bë i preferuari i të famshëmve, anëtarëve të familjes mbretërore dhe emrave më të pasur dhe më të nderuar përreth.

Gjatë gjithë kësaj, kompania mbeti në duart e themeluesve të saj, familjes jashtëzakonisht të talentuar Hermes.

Dëshmia e fundit dhe ndoshta më ndjellëse e cilësisë së qëndrueshme dhe joshjes së produkteve të tyre ndoshta erdhi në vitin 2016, kur një studim tregoi se çanta ikonike e tyre më e shtrenjtë Birkin kishte dëshmuar një investim më të mirë gjatë 35 viteve të mëparshme sesa aksionet ose ari.

Vazhdon të jetë kështu edhe sot e kësaj dite, ashtu si edhe shumë shembuj të tjerë të famshëm të shkëlqimit të dizajnit të Hermes që ekzistojnë.

Si Hermes vazhdon të ketë sukses në 2023

Hermes është një markë e shtrenjtë e çantave luksoze që ka pasur sukses të vazhdueshëm që nga fillimi i pandemisë. Ndërsa markat e tjera luksoze rritën me shpejtësi çmimet në disa nga çantat e tyre më të njohura, shefi i financave të Hermes kishte një strategji të ndryshme. Hermes vazhdoi të rriste gradualisht çmimet në të gjitha çantat e dorës, me përjashtim të çmimit të çantave Birkin (kjo është ende e vërtetë në momentin e këtij shkrimi në 2023).

Hermes bashkëpunoi gjithashtu me marka të tjera kryesore, si Apple , për të mbajtur veten në sytë dhe mendjet e njohësve të pasur të çantave.

Imazhi i dyqanit Hermes për çantat më të shtrenjta në botë që nga viti 2022 dhe 2023

 

A janë çantat luksoze ende një investim i mirë?

Shumë njerëz, veçanërisht mijëvjeçarët, janë zhytur në tregun e rishitjes luksoze. Në vend që të blejnë çanta luksoze për të shfaqur veshjet e tyre, njerëzit kanë filluar t’i blejnë ato si investime.

Për të investuar në çantat luksoze dhe të shtrenjta në mënyrë profesionale, ju duhet t’i mbani blerjet tuaja në gjendje pothuajse perfekte.

Investimi në një çantë Birkin

Çantat Hermes Birkin janë sigurisht të shkëlqyera dhe të shtrenjta, por pa dyshim një nga çantat më të mira për të investuar në 2023.

Zgjedhja e çantës së duhur Hermes Birkin është një nga vendimet më të mëdha për të marrë nëse dëshironi një aktiv të shtrenjtë që do të ketë një kthim të mirë nga investimi kur të rishitet më vonë. Që nga viti 2023, Hermes Birkin parashikohet të dyfishohet në vlerë brenda dekadës së ardhshme.

Për shembull, në vitin 2016 një çantë Hermes Birkin theu rekorde globale për t’u bërë çanta më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand për një rekord prej 208,175 £. E shitur te një blerës anonim në Christie’s, Hong Kong, çanta është bërë nga lëkura e rrallë e krokodilit Himalayan me detaje ari të bardhë dhe e veshur me mbi 200 diamante.

E njohur prej kohësh si një karamele e lakmueshme midis të pasurve dhe të famshëmve, çanta Hermes Birkin është bërë një simbol statusi për përdoruesit e saj dhe me një çmim të shtrenjtë që shpesh tejkalon atë të një shtëpie familjare, nuk është çudi që ata zakonisht presin. lista mbi pesë vjet.

Çantave mund të duhen deri në dy ditë për t’u bërë me dorë nga artizanët francezë dhe shpërndarja është shumë e kontrolluar duke krijuar kërkesë të lartë që shpesh tejkalon ofertën. Nuk është çudi atëherë që këto çanta të shtrenjta Birkin shihen të varura nga krahët e personave socialë dhe të famshëm si Victoria Beckham, e cila thuhet se zotëron një koleksion prej rreth 1.5 milionë funtesh.

Ekspertët në New Bond Street Pawnbrokers thonë se një çantë normale Birkin është një investim i shtrenjtë, por i vlefshëm, ndërkohë që një çantë me edicion të kufizuar si kjo do të vazhdojë të rritet në vlerë.

“Studimet kanë vazhduar të tregojnë se çantat Birkin janë një investim jashtëzakonisht i fortë me vlerën e tyre duke u rritur mbi 500% në 35 vitet e fundit,” tha David Sonnenthal, themeluesi i New Bon Street Pawnbrokers.

“Kërkimet në fillim të këtij viti sugjeruan se një çantë Birkin ofron një kthim më të mirë nga investimi sesa ari dhe aksionet në tregun amerikan të aksioneve. Gjithashtu, ndryshe nga makinat apo bizhuteritë e reja, ato vlerësojnë vlerën në momentin që i blini.”

 

Së fundi, si një përmbledhje e top 5 çantave më të shtrenjta Hermes në botë, mund të shikoni edhe videon tonë më poshtë:

 

Sa kushtojnë çantat e dorës Hermes në 2023 ?

Çantat Birkin konsiderohen si çantat më të shtrenjta në botë që nga viti 2023. Çmimi i çantës Birkin që nga viti 2023 fillon të paktën 40,000 dollarë për të marrë një të tillë.

Çanta më e shtrenjtë Birkin, Himalaya Birkin, së fundmi është shitur për gjysmë milioni. Këto çanta ikonike janë ekskluzive, që do të thotë se vlera e tyre pritet të rritet në vitet në vijim.

Asetet gjobë janë gjithmonë në kërkesa të mëdha pasi çmimet në ankande në mbarë botën vazhdojnë të rriten çdo vit. Ne kemi shkruar artikuj gjithëpërfshirës mbi artikujt më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand për asete si koleksionet e verërave të shkëlqyera, bizhuteritë e shtrenjta , makinat klasike , orët prestigjioze , diamante ose artet e bukura .

New Bond Street Pawnbrokers është dyqani kryesor i pengjeve në Londër që ofron kredi kundër çantave Hermes . Kontaktoni sot për një vlerësim falas!

 

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority