fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta Boucheron të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023


Historia e Boucheron

Një element kryesor i prestigjit parizian, emri Boucheron është sinonim i inovacionit dhe ka pasur një histori të historisë që nga themelimi i kësaj marke në 1858. Boucheron është një stilist i përjetshëm i bizhuterive luksoze përgjegjës për disa përparime të rëndësishme, duke përfshirë diamante rondelle dhe gjerdan pa kapëse, të cilat firma i filloi në shekullin e 19-të. Patronët mbretërorë në të gjithë botën kanë përdorur shërbimet e Boucheron – si Mbretëresha Elizabeth Nëna Mbretëreshë, Maharajah Sir Bhupinder Singh dhe Duka i Madh Alexei Romanov. Edhe Queen Consort Camilla kohët e fundit veshi një diademë Boucheron në një darkë shtetërore, duke treguar një lidhje të qartë midis kësaj marke dhe statusit të lartë.

Frédéric Boucheron vinte nga një familje rrobaqepëse – dhe shpejt e ktheu përvojën e tij drejt prodhimit të disa prej bizhuterive më të mira në Francë. Ai hapi dyqanin e tij të parë Boucheron nën arkadat e Palais Royal, i cili ishte zemra e luksit në Paris në shekullin e 19-të, por u zhvendos në Place Vendôme në 1893. Si këndi më me diell i zonës, Boucheron besonte se ky ishte vendi i përsosur për t’u siguruar që diamantet të shkëlqenin bukur. Ndërsa dyqani qëndron ende sot atje, duket se historia e ka vërtetuar atë të drejtë; veçanërisht pasi argjendarë të tjerë i janë bashkuar Boucheron në këtë shesh në vitet që pasuan.

1893 ishte gjithashtu një vit i rëndësishëm për markën Boucheron, pasi hapi dyqanin e parë ndërkombëtar në Moskë; një dyqan në Londër do të pasonte së shpejti në 1903. Nju Jorku do të merrte Boucheron-in e tij në vitin 1911, me dyqane në Bejrut, Tokio, San Francisko, Toronto, Hong Kong dhe vende të tjera kyçe anembanë globit gjatë dekadave që nga ajo kohë. Me kompaninë tani një emër të njohur për ata që janë të interesuar në bizhuteri premium, është e lehtë të kuptosh pse kjo markë ka duruar. Modelet e bizhuterive Boucheron kanë ende shumë për t’u ofruar klientëve – dhe arrijnë çmime të larta në dyqanet e pengut dhe ankandet sot.

Frédéric vdiq në 1902 dhe ia la Boucheron familjes së tij, ku do të mbetej një biznes familjar deri në 1994. Djali i tij Louis Boucheron e trashëgoi drejtpërdrejt kompaninë dhe do të vazhdonte ta administronte atë për dekada të tëra – ai madje u ngarkua të vlerësonte bizhuteritë kombëtare iraniane nga Shahu i vendit në vitin 1930. Kjo tregon se emri Boucheron kërkonte respekt në skenën globale; opinioni i tyre profesional ishte jetik për përcaktimin e vlerës së thesareve më të rëndësishme të një vendi. Gérard Boucheron do të ndiqte babain e tij Louis dhe udhëhoqi me shpejtësi një kthim në bizhuteritë e bukura dhe delikate Boucheron pas Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 1963, djali i Gérard, Alain, do të merrte drejtimin dhe e kaloi markën në një drejtim shumë më të guximshëm, i cili integronte materiale krejtësisht të reja. Kjo do të përfshinte koralin, bruzën, kristalin e shkëmbit dhe madje edhe lapisin – të gjitha këto pjesë novatore ishin një largim i mprehtë nga përdorimi i mëparshëm i gurëve të çmuar nga Boucheron, por Alain ishte ende i vërtetë ndaj vizionit të Frédéric. Gjatë viteve 1970 dhe 1980, madje ishte e zakonshme të shiheshin gurë të çmuar të përzier me diamante. Gucci bleu Boucheron në vitin 2000, dhe tani është pjesë e Kering, megjithëse ndryshimi i udhëheqjes nuk e ngadalësoi kurrë suksesin e kompanisë pasi ajo ende shkëlqen kundër konkurrentëve si Cartier, Tiffany dhe Chopard.

 

Top 10 bizhuteritë më të shtrenjta të diamantit Boucheron

& Unaza të shitura ndonjëherë në ankand

 

1. Gjerdan Julia (deri në 4.7 milion £)

 

Ndoshta pjesa më e vlefshme e Boucheron për të dalë në ankand në kujtimet e fundit, ‘Julia Necklace’ krenohet me 423 diamante dhe 1,739 safirë. Marka e modeloi gjerdanin e veçantë në vitin 2009 si një bashkëpunim me stilistin Marc Newson, i cili shpenzoi 1500 orë duke vendosur çdo gur të çmuar. Dizajni zbaton shumë fraktale komplekse matematikore dhe emri i gjerdanit është një haraç për Gaston Julia; një matematikan francez i famshëm për punën e tij fraktal.

Në nëntor 2021, gjerdani Julia u bë stoli më i shtrenjtë i shitur në Poloni, në një ankand privat të organizuar nga Desa Unicum. Detajet janë të pakta për çmimin aktual të çekiçit të gjerdanit, por vlerësimet profesionale i dhanë një vlerë prej 20-25 milionë zloti. Kjo do të thotë se gjerdani mund të jetë shitur për 4.7 milionë funte, por ka të ngjarë të jetë shitja më e shtrenjtë në ankand Boucheron, edhe pa sqarime të drejtpërdrejta mbi çmimin.

 

2. Unazë safiri dhe diamanti (422,500 £)

 

Boucheron ka projektuar një numër unazash prestigjioze prej safiri dhe diamanti gjatë viteve dhe kjo unazë e veçantë u hodh në ankand me koleksionin privat të novelistes romantike thriller Barbara Bradford. Me një safir ovale me prerje të përzier që peshon 31.26 karat dhe diamante 2.30 karatësh, unaza u shit në një ankand në Londër dhe arriti një çmim prej 422,500 £. Kjo e bën atë potencialisht çmimin më të lartë të unazës Boucheron në rekord.

Diamanti dhe safiri është një përzierje e njohur në modelet e Boucheron dhe në të gjithë botën e bizhuterive në përgjithësi, për shkak të kombinimit të bukur të ngjyrave. Duke përdorur vetitë refraktive të diamantit të shkëlqyeshëm, dizajni mund të nxjerrë në pah bluzën më të thellë të safirit, duke ofruar elegancë të klasit botëror në proces. Safiri i unazës Boucheron është me origjinë birmaneze (sipas Gübelin) ose nga Sri Lanka (sipas SSEF) – edhe ekspertët nuk janë të sigurt për këtë detaj.

 

3. Suite me gjerdan dhe byzylykë rubin dhe diamante (356,800 £)

 

Rubini dhe diamanti është një tjetër kombinim ikonik që ofron një kontrast të papërmbajtshëm, duke ofruar ekuilibrin e përsosur të shkëlqimit dhe pasurisë. Gjerdani i këtij kompleti përfshin shtatëmbëdhjetë rubin në një dizajn të prerë ovale që kombinohen bukur me diamantet markeze dhe dardhë. Si rezultat, ky gjerdan i përjetshëm përfshin shumë forma tërheqëse që plotësojnë njëra-tjetrën. Suita u shit në Hong Kong për 3,540,000 HK$ (ose 356,800 £) në nëntor 2016.

Rubinët e të dy artikujve nuk tregojnë prova të trajtimit termik dhe vlerësuesit bien dakord për origjinën e tyre birmaneze – Myanmar është ende një prodhues kryesor i rubinëve sot. Kjo ngjyrë e veçantë njihet si ‘gjaku i pëllumbit’ dhe ofron një nuancë dalluese të kuqe të thellë me nuanca vjollce. Diamantet në secilën pjesë kanë gjithashtu prerje të shkëlqyera, duke siguruar një nivel edhe më të madh të pasurisë, e cila shkëlqen me shkëlqim në të gjitha 46 karatët.

 

4. Dragonfly Tiara (210,246 £)

 

Boucheron krijoi diademën me pilivesa në vitin 1909 për të pasqyruar tendencat e reja të modës. Kjo kohë ishte një pikë e ndezur e ndryshimit të roleve gjinore dhe gratë së shpejti do të ndryshonin veshjet e tyre si përgjigje; Ekspertët besojnë se kjo diademë ishte një ndeshje e përkryer për gratë radikale të asaj epoke. Diadema me pilivesa nxjerr elegancë duke lënë mënjanë stilin e ngurtë të aksesorëve të shekullit të 19-të – mbi të gjitha, kjo diademë përfaqëson natyrën e qëndrueshme të markës Boucheron.

Kjo diademë e veçantë ishte nga koleksioni privat i Anna-Lisa Björling, e cila e bleu atë në 1956 dhe e veshi atë në shfaqjen debutuese të bashkëshortit të saj si Don Carlo vitin e ardhshëm. Ndërtimi i platinit lejon që korniza e kësaj diademe të lidhet bukur me diamantet e vjetra dhe të prera në trëndafil që zbukurojnë aksesorin. Kjo diademë u shit për 2.7 milionë krona suedeze (ose 210,246 £) në dhjetor 2022 si pjesë e shitjes dimërore të Bukowskis.

 

5. Byzylyk diamanti (93,750 £)

 

Prodhuar në vitin 1955, ky byzylyk i stilizuar Boucheron përfshin 70 karat diamante në katër prerje të ndryshme. Megjithëse marka nuk është e panjohur për përzierjen e prerjeve, ato zakonisht e kufizojnë këtë në dy. Dizajnerët zakonisht e bëjnë këtë për të ndihmuar që vetitë unike të çdo diamanti të shkëlqejnë. Secili lloj shkëlqen dhe shkëlqen në mënyrën e vet, dhe numri i lartë i karateve i jep atij edhe më shumë prestigj duke kontribuar gjithashtu në çmimin përfundimtar të byzylykut Boucheron.

Prerjet e sakta janë brilante të vjetra, baguette, katrore dhe kalibër ku secila ofron një formë të larmishme, të shumëanshme si pjesë e një dizajni të vogël kopsash. Ky byzylyk u shit për 93,750 £ në një ankand të stolive të shkëlqyera të organizuar në Bonhams në Londër në prill 2018 – ai arriti këtë çmim të lartë, pavarësisht se artikullit i mungonte një diamant. Fuqia e këtij dizajni të byzylykut Boucheron mbetet, pavarësisht nga mangësitë që ka.

 

6. Karficë smeraldi dhe diamanti (90,109 £)

 

Kjo karficë zbukurimi u shit për 113,775 dollarë (90,109 £) në një ankand në Nju Jork në maj 2022 dhe ofron një kombinim klasik të smeraldit dhe diamantit. Bizhuteritë në mbarë botën i kanë çiftuar këta gurë për shekuj, sepse diamantet janë në gjendje të theksojnë gjelbërimin e pasur të çdo smeraldi. Karfica përfiton plotësisht nga ky efekt – dhe smeraldi qëndron si tërheqja kryesore e pjesës, me diamantet që shërbejnë për të nxjerrë në pah bukurinë e saj nga çdo kënd.

Smeraldi kolumbian i artikullit nuk ka përmirësime dhe ka një prerje klasike drejtkëndëshe smeraldi, e cila i jep atij një sipërfaqe më të madhe. Kjo e ndihmon smeraldin të dallohet edhe më tej në mesin e diamantëve të shumtë të prerë në baguette, të cilët tashmë tërheqin syrin me prerjet e tyre të sakta dhe profesionale. Megjithëse karfica është një aksesor mjaft i vogël, ky dizajn elegant dhe tërheqës është pikërisht arsyeja pse ajo mund të shitej për mbi 100,000 dollarë.

 

7. Gjerdan diamanti (73,243 £)

 

Ky gjerdan diamanti i vitit 1950 u shit për 92,500 dollarë (ose 73,243 £) në një ankand në Nju Jork në dhjetor 2010 dhe ishte produkt i qëndrimit të Gérard Boucheron në kompani. Gjerdani qëndron si një shembull i qëllimit të tij të pasluftës për të rigjallëruar Boucheron dhe për ta bërë atë një prodhues të shquar të bizhuterive të bukura me diamante edhe një herë. Shumë nga krijimet e Gérard-it u frymëzuan nga flora, duke përfshirë strukturën e ngjashme me petalet e kësaj pjese të veçantë.

Gjerdani me diamant Boucheron përdor diamante të rrumbullakëta dhe të prera në bagutë – kjo e fundit ndihmon në nxjerrjen në pah të gurëve të rrumbullakët dhe i ndihmon ata të shkëlqejnë edhe më shumë. Pjesa qendrore e këtij artikulli përbëhet nga pesë diamante rrethore më të mëdhenj, të gjithë të rrethuar nga gurë baguette shumë më të vegjël. Me montimin e platinit dhe të arit të bardhë 18K që kombinon këta elementë së bashku në një dizajn elegant (dhe plotësues), është e lehtë të shihet se si kjo gjerdan diamanti Boucheron e përmbushi vlerën e tij të vlerësuar.

 

8. Vathë varëse smeraldi dhe diamanti (69,247 £)

 

Një shembull tjetër i një çiftimi klasik, këta vathë varëse smeraldi dhe diamanti janë një simbol i shëndetit dhe fatit të mirë. Ata u shitën për 87,500 dollarë (ose 69,247 £) në qershor 2014 në një ankand në Nju Jork, gjë që i bëri ata një nga lotet më të vlefshme në atë ngjarje specifike. Vathët Boucheron janë të njohur për përzierjen e gurëve të çmuar, gjë që u jep atyre më shumë vlerë, ndërsa ndihmon që ngjyrat të dallohen dhe të plotësojnë njëra-tjetrën.

Pikat e smeraldit janë me origjinë Zambiane – dhe kanë kaluar nëpër trajtime të qartësisë gjatë viteve për të përmirësuar më tej shkëlqimin e tyre. Të kombinuara, këta vathë Boucheron peshojnë 50,66 karat, me smeraldët që marrin pjesën më të madhe të kësaj peshe. Kapakët e diamantit të smeraldit janë të vendosura për të kufizuar sasinë e metalit që shfaqet dhe për të nxjerrë në pah edhe më shumë ngjyrat; këta vathë janë një shembull tjetër i bizhuterive të larta Boucheron.

 

9. Varëse dhe gjerdan me diamant Belle Époque (64,800 £)

 

Ky gjerdan me diamant Boucheron është i vitit 1905 dhe ilustron Belle Époque. Kjo ishte një epokë optimiste e historisë franceze e cila filloi në vitet 1870 dhe do të zgjaste deri në shpërthimin e Luftës së Parë Botërore në 1914. Arti i të gjitha llojeve lulëzoi gjatë ‘Epokës së Bukur’ dhe bizhuteritë Boucheron nuk ishin përjashtim. Kjo i lejoi Frédéric Boucheron të vazhdonte të bënte emër duke dhënë pjesë që pasqyronin krijimtarinë e tij të pakufishme.

Mbi një shekull pas krijimit të tij, kjo gjerdan diamanti Boucheron u shit për 64,800 £ në shtator 2008 si pjesë e një ankandi të Bonhams në Londër. Gjerdani është i mbushur me gurë të çmuar me prerje brilante, me një rënie në formë dardhe në qendër të pjesës që peshon 4,06 karat. Kjo formë ishte e zakonshme gjatë Belle Époque, ku bizhuteritë e larta Boucheron shpesh adoptonin një paraqitje më lulesh – kufiri i diamantit i vendosur nga millegrain e plotëson në mënyrë të përsosur këtë strukturë elegante.

 

10. Varëse dhe zinxhir Art Deco Diamanti dhe Ujëvara me Perla (59,520 £)

 

Art Deco filloi në Francë gjatë viteve 1910 dhe së shpejti do të bëhej popullor në të gjithë Evropën në dekadat që pasuan. Kjo varëse ujëvarë është vetëm një nga kontributet e shumta të Boucheron drejt forcimit të stilit si një shenjë dalluese e cilësisë. Lëvizja Art Deco synonte të kombinonte si mjeshtërinë tradicionale ashtu edhe stilet moderne ndjellëse për të treguar qëndrueshmërinë e magjepsjes gjatë një kohe ndryshimesh të mëdha sociale dhe teknologjike.

Megjithëse varëse u projektua afërsisht në vitin 1925, zinxhiri shoqërues u bë në të vërtetë rreth vitit 1890 – që do të thotë se këto pjesë vijnë nga dy epoka të veçanta. Kjo tregon përkushtimin e fortë të markës ndaj bizhuterive të bukura Boucheron, pavarësisht vitit apo lëvizjes. Zinxhiri përfshin motive me gjethe diamanti të cilat shkojnë mirë me perlat e tij shoqëruese bouton, dhe vetë varëse gjithashtu kombinon këta dy gurë luksoz në një efekt të shkëlqyeshëm.

 

 

Një përmbledhje e koleksioneve të Boucheron

 

Ka katërmbëdhjetë koleksione nëpër bizhuteritë e larta dhe të përgjithshme të Boucheron, duke përfshirë:

 

1. Ailleurs

 

Me këtë koleksion, drejtoresha krijuese e Boucheron, Claire Choisne shpreson të kapërcejë hendekun midis materialeve që shumica e stilistëve nuk do të kombinonin. Ailleurs (frëngjisht për ‘tjetër’) përfaqëson një mënyrë për të anashkaluar kufijtë, duke treguar bukurinë e natyrës në pesë grupe që mishërojnë rërën, tokën, guralecat, gjethet dhe vullkanet.

Secila prej tyre ka shumë për të ofruar – për shembull, seti Femme Sable (Gruaja me rërë) përzien diamantin me bastun prej palme kacavjerrëse në pjesët e tij, duke përfshirë një gjerdan dhe karficë të veçantë. Seti Femme Galet (Gruaja me guralecë) përmban unaza dhe vathë diamanti Boucheron që përdorin guralecë mermeri autentikë – ky koleksion është një mundësi për përdoruesit që të përqafojnë botën komplekse që i rrethon.

 

2. Holographique

 

Një tjetër element kryesor i bizhuterive të larta Boucheron, koleksioni Holographique (Holographic) ofron një shfaqje prizmatike të ngjyrave dhe dritës. Kjo kombinon shirita kristali me diamante për të realizuar nëntë grupe verbuese dhe të gjalla – grupi me të njëjtin emër Holographique është në qendër të këtij koleksioni dhe madje integron turmalinë në ngjyra të ndryshme.

Pjesët Prismé (Prism) aplikojnë disa rreshta kristalesh për të kombinuar këtë efekt nëpër unazat dhe vathët e shtrirë të prerë në dardhë, të cilat rezultojnë në një efekt të mahnitshëm dhe të gjallë. Çdo grup ofron një nuancë dhe temë unike për përdoruesit e tij, me Chromatique (Chromatic) që përfshin artikuj të shumtë me lule, ndërsa Opalescence përdor smalt transparent për të ndërtuar një karficë të stilizuar të peshkut betta.

 

3. Soditje

 

Koleksioni Contemplation synon të sjellë jetëgjatësinë në pesë grupe, me Claire Choisne duke e përdorur këtë koleksion si një kanavacë personale për të krijuar një eksplorim surrealist të bukurisë. Kompleti Ciel (Sky), për shembull, përdor një përzierje tanzanite-blu kabochons, perla, diamante dhe titan për gjerdanin e tij mahnitës.

Për më tepër, grupi Nuage (Cloud) përfshin gjerdanin Apesanteur (Pa peshë), i cili përdor 10,000 fije titani, si dhe mbi 4,000 diamante për të simuluar kompleksitetin e nënvlerësuar të një reje që kalon. Ky koleksion thekson shkëlqimin që ne shpesh e marrim si të mirëqenë dhe që është gjithmonë i pranishëm në momentet më të thjeshta të jetës.

 

4. Si një mbretëreshë

 

Frymëzuar drejtpërdrejt nga një karficë zbukurimi Boucheron dhënë Elizabeth II në ditëlindjen e saj të 18-të, Like A Queen nënkupton një lidhje të gjatë midis bizhuterive Boucheron dhe familjes mbretërore në mbarë botën. Koleksioni ka shtatë komplete, secila prej të cilave përmban dizajne Art Deco me ngjyra të ndryshme, duke përfshirë Hypnotic Blue, Mega Pink, Rolling Red, Green Garden, Moon White, Frosty White dhe Lemon Slice.

Përdoruesit mund të vendosin të bashkojnë një byzylyk të verdhë Boucheron me një karficë zbukurimi blu dhe varëse veshësh jeshile – ose mund të vendosin t’i përmbahen një ngjyre të veçantë. Çdo pjesë mund të ofrojë një nivel luksi që dikur ishte i rezervuar ekskluzivisht për monarkët në fuqi.

 

5. Maharaxhat e rinj

 

Duke vazhduar temën mbretërore, Maharajah i Patialës e porositi Boucheron të projektonte bizhuteritë e tij në 1928 ndërsa ishte në Paris. Duke marrë frymëzim nga 149 konceptet origjinale të Louis Boucheron, New Maharajahs është një haraç për këtë moment dhe kërkon të modernizojë këto dizajne.

Ky koleksion përfshin shumë pjesë – duke përfshirë një gjerdan klasik me diamant Boucheron që integron smerald dhe platin në një strukturë jake. Ka gjithashtu chokers ari të bardhë, xhevahire veshësh të veshur me diamant, unaza ikonë diamanti Boucheron dhe më shumë. Ky koleksion tregon se është e mundur të respektohen dizajnet e së kaluarës duke i çuar ato përpara; të tilla si duke u dhënë më shumë mundësi grave për t’i shijuar ato.

 

6. Art Deco

 

Koleksioni Art Deco i Boucheron kujton lëvizjen me të njëjtin emër që kjo kompani ndihmoi të kryesonte në Paris dhe Evropë në përgjithësi. Koleksioni është në shumë mënyra një ringjallje e këtij stili, duke synuar të përziejë sofistikimin me ndryshimet moderne sociale. Për shembull, Cravate Émeraude është një pjesë e ngjashme me kravatën e cila i bën jehonë detajeve mashkullore të garderobave me flaper dhe mund të shërbejë si një gjerdan ose karficë zbukurimi.

Ekziston gjithashtu një gamë unazash për meshkuj Boucheron të cilat mund të dyfishohen si një unazë martese Boucheron. Këto artikuj shtyjnë kufijtë gjinorë – kjo është në qendër të stileve të Art Deco, si dhe ndikimi i tij mbi stolitë dhe modën.

 

7. Katër

 

Koleksioni i unazave Boucheron Quatre ka qenë pjesë e kompanisë që nga viti 2004 dhe shërben për të theksuar forcën e brendshme të përdoruesve. Këto unaza janë të disponueshme në përmasa të vogla ose të mëdha, të cilat të dyja qëndrojnë në të njëjtin dizajn me katër shtresa – ari i verdhë, i bardhë, rozë dhe ari çokollatë.

Ka unaza Boucheron Quatre të cilat zëvendësojnë shtresën e çokollatës me ngjyra të tjera si e zeza, blu dhe e kuqe. Ky koleksion mund të jetë zgjedhja perfekte e grupit të dasmave Boucheron – dhe gjithashtu vjen me dizajne byzylykësh, gjerdanësh dhe varëse veshësh. Këto pjesë ende përfshijnë unazën Boucheron Quatre për të pasqyruar sa i gjithanshëm është ky dizajn.

 

8. Gjarpri Bohéme

 

Serpent Bohéme ka qenë një koleksion klasik i Boucheron që nga fillimi i tij në 1968 dhe fokusohet në një formë ikonike loti në shumë stile dhe gurë. Për shembull, ka unaza të disponueshme si diamante, margaritar nënë, kuarc rozë, malakit, rodolit dhe madje edhe akuaprazë; një gur aq i rrallë sa u zbulua vetëm në vitin 2012.

Si një dizajn prestigjioz dhe i përjetshëm, kjo mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer për unazën tuaj të fejesës Boucheron. Dizajni është i disponueshëm në mënyrë alternative si një gjerdan, varëse, byzylyk ose një grup vathësh, dhe fillimet e tij i ka në një gjerdan të ngjashëm me gjarpërin, të cilin Frédéric Boucheron ia dhuroi gruas së tij në 1888 për përvjetorin e tyre të kristaltë.

 

9. Jack de Boucheron

 

I prezantuar në vitin 2019, koleksioni Jack de Boucheron thekson feminilitetin në të gjitha format e saj dhe përdor një dizajn kabllor për t’i bërë pjesët edhe më fleksibël. Kjo i lejon ata të marrin formën e byzylykut, gjerdanit, byzylykut, rripit, grupit të vathëve ose karficës, ndërkohë që bashkohen lehtësisht sipas nevojës.

Shumë nga pjesët janë të disponueshme në ari të verdhë ose të bardhë – duke i ndihmuar ata që i veshin të përqafojnë femrën e tyre në mënyrën që funksionon më mirë për ta. Kjo strukturë kabllore e adaptueshme përfshin gjithashtu opsione të ndryshme të veshura me diamant, duke kombinuar një dizajn të lëmuar futuristik me lulëzimin tradicional; Jack de Boucheron e vendos këtë kontrast në zemër të pjesëve të tij.

 

10. Koleksioni Animaux

 

Me lidhje me një nga koleksionet e para të Boucheron nga viti 1866, Animaux de Collection (Kafshë të Koleksionueshme) shpreson të lidhë njohësit e bizhuterive me një krijesë që përputhet me stilin e tyre unik. Këto janë në dispozicion si unaza, vathë, gjerdan, byzylykë dhe varëse, me një gamë të madhe kafshësh për të zgjedhur.

Seti Wladimir është veçanërisht interesant pasi bazohet në macen e zezë të Gérard Boucheron me të njëjtin emër – dhe madje e përshkruan atë në gjerdanin e tij të famshëm Collier Fleurs me diamantë. Ekzistojnë gjithashtu pjesë në këtë koleksion të bazuara në cikada, panda, luanë, leopardë, qiqra dhe shumë të tjera, duke treguar shumëllojshmërinë e madhe të pranishme në kafshët tona të preferuara.

 

11. Natyra Triomphante

 

Shumë nga pjesët e Boucheron e kanë origjinën e tyre në botën natyrore – dhe koleksioni Nature Triomphante (Natyra Triumfuese) e përfshin këtë për të shfaqur bukurinë që ekziston rreth nesh. Kjo përfshin sende të tilla si një unazë fejese Boucheron e frymëzuar nga pendët e palloit, një byzylyk që i ngjan një shigjete dhe madje edhe gjerdan të bazuar në dredhkën që rrjedh në të gjithë Parisin.

Këto dizajne të ndryshme mbushin hendekun midis së kaluarës dhe së tashmes për të ndihmuar përdoruesit të lidhen me botën natyrore. Qindra diamante të vegjël të rrumbullakët i vënë në pikën e të gjitha këtyre pjesëve dhe i lejojnë ato të shkëlqejnë më shumë në çdo mjedis; por sidomos kur bartësi i tyre është mes natyrës.

 

12. Couture

 

Koleksioni Couture është një tjetër që eksploron historinë e markës. Frédéric Boucheron ishte trashëgimtari i një biznesi draperie përpara se të krijonte kompaninë e tij të vetëtitulluar, dhe Couture përfshin tekstile në çdo pjesë për të pasqyruar këtë. Vathët Boucheron janë një pjesë e spikatur e këtij koleksioni, duke kopjuar një teksturë pëlhure me ndihmën e zinxhirëve prej ari rozë dhe kapakëve të ajrosur diamanti.

Disa nga këto opsione përfshijnë gjithashtu stilin Art Deco, i cili shton saktësi dhe elegancë më të madhe. Ky koleksion përfshin gjerdanin Delilah – një shall ari i verdhë i vendosur me diamant që imiton një qasje të punuar me dorë për të ofruar më shumë fleksibilitet duke i bërë homazh markës dhe origjinës së saj.

 

13. Arkitekturë

 

Bizhuteritë dhe lëvizjet arkitekturore zakonisht shkojnë dorë për dore – koleksioni Architecture është një dëshmi për këtë, duke marrë frymëzim nga Art Deco krahas bukurisë së ndërtesave pariziane. Pjesët që përbëjnë koleksionin janë quajtur Vendôme sipas Place Vendôme, ku dyqani kryesor i Boucheron ka qenë që nga viti 1893; kjo është arsyeja pse pothuajse çdo pjesë përfshin një dizajn tetëkëndësh.

Vendôme Lisere është një artikull veçanërisht i gjithanshëm – me versionin Solitaire që gjithashtu formon një unazë të shkëlqyer fejese ose grup martese Boucheron. Varëse dhe unaza me këtë stil vijnë gjithashtu në disa variante të dallueshme që përdorin akuamarin, turmalinë jeshile dhe morganit për të prodhuar opsione më madhështore ngjyrash.

 

14. I përjetshëm

 

Megjithëse dizajnet e Boucheron kanë ndryshuar jashtëzakonisht gjatë 165 viteve, çdo epokë ka një cilësi të përjetshme që ende mund t’i mahnitë njerëzit sot. Koleksioni Timeless përmban pesë artikuj klasikë, duke përfshirë byzylykë, gjerdan dhe një unazë Boucheron – të gjitha këto përdorin dizajne ikonike. Për shembull, unaza Goutte merr frymëzim nga ndërtesat madhështore me kube të Rusisë, ndërsa byzylyku dhe gjerdani Riviére Vendôme pasqyrojnë selinë e firmës.

Si një testament i prestigjit parizian gjatë shekujve, koleksioni gjithashtu përdor liberalizimin e diamanteve. Çdo pjesë është një vitrinë e spikatur e dinastisë Boucheron, duke përfshirë arsyen pse ankandët dhe dyqanet e pengut ofrojnë çmime të larta për artikujt e tyre.

 

3 gjëra që mund të mos i keni ditur për Boucheron

 

1. Vlerësimi Ndërkombëtar i Diamanteve Boucheron

 

Shenja e Boucheron në botën e bizhuterive përfshin më shumë sesa thjesht prodhimin e tyre të pjesëve me cilësi të lartë – ata gjithashtu përpiluan një shkallë gjithëpërfshirëse për kontrollimin e vlerave të diamantit në çdo monedhë. Ka dy faktorë kyç që kontribuojnë në këtë; konkretisht qartësia dhe ngjyra e një guri. Këto cilësi mund të kryqëzohen, duke ndikuar si rezultat në rezultatin e përgjithshëm. Për shembull, një diamant me qartësi edhe pak të errët mund të ndikojë në ngjyrosjen e gurit në një mënyrë që zhvlerëson ndjeshëm vlerën e tij.

Vlerësimi përfundimtar është nga 100, me një rezultat perfekt që përfaqëson cilësinë më të madhe të mundshme të diamantit. Kur i monton këto bizhuteri për të bërë krijimet e tyre me famë (ose edhe vetëm gjatë trajtimit të gurëve), Boucheron pret një vlerësim prej të paktën 90. Nëse një gur bie nën atë prag ose ka një performancë dukshëm të dobët për sa i përket qartësisë ose ngjyrës së tij, kompania në vend të kësaj e hedh diamantin, duke demonstruar një përkushtim ndaj cilësisë dhe llogaridhënies në çdo fazë.

 

2. Macja Vladimir

 

Macja e Gérard Boucheron është përjetësuar si pjesë e serisë Animaux de Collection; por historia e plotë e Vladimirit është ende e rëndësishme. Ai u adoptua në vitet 1970 dhe u bë me shpejtësi një pjesë thelbësore e fushatave reklamuese të Boucheron, ku do të mbështillej me gurë të çmuar ose do të rrethohej nga orari më i ri i markës. Wladimir banonte kryesisht në shtëpinë e qytetit mbi dyqanin Place Vendôme, megjithëse ai ishte gjithashtu një prezent i rregullt në dyqan, me njerëzit që lavdëronin familjen e tij.

Rëndësia e Wladimir në reklama ndihmoi në krijimin e një lidhjeje midis bizhuterive me cilësi të lartë Boucheron dhe maceve, të cilat kanë mbetur një pjesë e koleksioneve të markës. Edhe përtej artikujve me temë Wladimir në Animaux de Collection, ka edhe pjesë të luanit “Shibli” dhe leopardit “Fuzzy”, të cilat përfaqësojnë lidhjen që vendosi Wladimir.

Kjo mace ikonë madje veproi si një udhërrëfyes dixhital turistik në një retrospektivë të vitit 2018 për të festuar 160 vjetorin e kompanisë; Wladimir është një komponent thelbësor i historisë së Boucheron-it, trashëgimia e të cilit shpresojmë të zgjasë.

 

3. Koleksioni Mackay

 

Boucheron ka pasur shumë porosi dhe komisione interesante gjatë 165 viteve të funksionimit të saj – si dhe shumë klientë të përsëritur. Një klient i shpeshtë gjatë gjithë kohës së Frédéric Boucheron në biznes ishte Marie Louise Mackay, gruaja e industrialistit amerikan John William Mackay. Midis 1876 dhe 1902, Marie do të shfaqej 102 herë në librin e librit të porosive speciale të Boucheron. Me kalimin e kohës, ajo do të grumbullonte një koleksion bizhuterish të cilësisë së lartë, të cilat shpejt u bënë një nga thesaret më të vlerësuara (dhe më të shtrenjta) evropiane jo mbretërore.

Burri i saj financoi një numër prej këtyre artikujve; dhe përmendja e veçantë duhet të shkojë te Safiri i Kashmirit. Mackay i kërkoi personalisht Frédéric Boucheron të gjente safirin më të madh të mundshëm, atë që do të përputhej me blunë e syve të gruas së tij. Kjo mori pak kohë, por Frédéric përfundimisht gjeti një safir 159 karatësh nga Kashmiri, një zonë e njohur për safirët blu me lule misri – të rrallë dhe të gjallë në të njëjtën masë. Mbetjet e bizhuterive të Mackay tani janë pjesë e Muzeut të Mansionit Mackay në Virginia City, Nevada.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority