fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Si të investoni në verëra: Çfarë duhet të dini në vitin 2023?


Këshilla rreth investimit në Fine Wine. Verërat më të mira për të investuar në 2023 - një udhëzues gjithëpërfshirës i investimeve të verës

 

Verërat më të mira për të investuar në 2023 ?

Është interesante se arti i bukur, makinat klasike, orët e punuara me dorë dhe kronografët, veçanërisht me origjinë zvicerane janë gjërat që më shumë gjasa të vijnë në mendje kur mendon për blerjen e artikujve prestigjioz në ankand. Sigurisht, këto janë vërtet krijime të mrekullueshme që mund të komandojnë çmime tepër të larta shitjeje dhe të transformojnë portofolin tuaj të investimeve.

Por ka një alternativë investimi që është anashkaluar pothuajse kriminalisht, dhe ajo është vera e mirë. Në fakt, verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 mund t’ju sjellin një diferencë shumë më të mirë ROI sesa shumë asete luksoze më të paqëndrueshme.

E renditur shpesh në kategorinë ‘alternative’ kur bëhet fjalë për investimin në objekte të dëshirueshme, së bashku me monedha të rralla, pulla dhe kuriozitete të tjera, vera në vitin 2023 është bërë gjithnjë e më popullore për koleksionistët dhe investitorët.

Në fakt, popullariteti i investimit të verës filloi që në vitin 2018, kur rekordi për shishen e vetme më të shtrenjtë të verës u tejkalua 5 herë.

Table of Contents

Verërat e investimeve pas COVID-19

Investimet e shkëlqyera të verërave në 2023 po rimëkëmben ndërsa pandemia zbehet në të kaluarën.

Gjatë pandemisë, çmimet e verërave të mira dhe të cilësisë së mirë filluan të bien sepse kërkesa ishte ulur. Njerëzit ishin më të kursyer me paratë e tyre dhe investimi, veçanërisht në asete më pak tradicionale si vera, ishte në rënie. Për më tepër, restorantet dhe qendrat e ngjarjeve që blenë sasi më të mëdha verërash të shkëlqyera u përballën me vështirësi gjatë vitit 2020 dhe fillimit të 2021, me disa 60% mbyllin dyert e tyre gjatë asaj kohe.

Megjithatë, nuk mund të mbani një verë të mirë. Ndërsa bota rihapet, njerëzit kthehen në restorante dhe bërtasin për gjërat që kanë humbur. Sigurisht, rritja e kërkesës çon në çmime më të larta investimi dhe një sfidë më të madhe për të gjetur verërat e shkëlqyera që dëshironi.

Në një botë pas pandemisë, përtej vitit 2023, është thelbësore të zgjidhni dhe të investoni në verërat që dëshironi sa më shpejt që të jetë e mundur. Veprimi i shpejtë bën më shumë gjasa për t’i marrë ato me një çmim ideal dhe përfundimisht për të siguruar kthimin më të mirë të investimit të verës.

Verërat Bordeaux mbeten investimet më të mira të verës që nga viti 2023. Është gjithashtu një nga investimet kryesore luksoze në të gjithë bordin. Kapërceni çantat e dorës dhe orët dhe blini disa fuçi Bordeaux nëse doni të fitoni vërtet përfitime nga vera e mirë.

Ju as nuk keni nevojë të shqetësoheni për ruajtjen e shisheve me verë të mirë, sepse në një botë moderne (2023) mund të blini bono verë. Vera mbetet në një magazinë të mbyllur ku nuk keni nevojë të merreni me doganat ose kostot përkatëse të detyrimeve ose TVSH-së.

Ndikimi i luftës së Ukrainës në verërat e investimeve

Ashtu si pirësit e verës panë shpresën për një kthim në normalitet, Rusia pushtoi Ukrainën dhe përmbysi një pjesë masive të industrisë së verës. Disa etiketa verërash vijnë nga vendet e Evropës Lindore dhe Qendrore, duke përfshirë disa marka të njohura nga Ukraina.

Pushtimi rus preku të gjitha vendet fqinje për shkak të mungesës së materialeve të nevojshme dhe ndërprerjeve të dërgesave. Meqenëse sulmi rus kishte në shënjestër një port të madh në Detin e Zi dhe e bëri të pamundur që transportuesit të merrnin ose të lëshonin mallrat. Ndërprerja e tregtisë bëri jehonë në disa vende pasi Ukraina nuk arriti të dorëzonte materialet e nevojshme, duke përfshirë xhamin dhe kokërr .

Portet e mbyllura nënkuptojnë kohë shtesë udhëtimi për të arritur një port të hapur dhe me kosto më të larta karburanti rrit çmimet për të gjitha mallrat. Ndikimi në zinxhirin e furnizimit përkthehet në çmime të fryra për shishe.

Disa mungesa mund t’i atribuohen ripërdorimit të materialeve për armë, kryesisht xhami. Materialet ushqimore ishin të nevojshme për të ushqyer njerëzit dhe për të plotësuar furnizimet e humbura ndërsa ukrainasit evakuuan shtëpitë, fermat dhe fabrikat e tyre. Për më tepër, ukrainasve iu desh të ndalonin së punuari në prodhimin e verës për të luftuar për shtëpitë e tyre.

Vreshtat në vendet fqinje gjithashtu ndaluan ose ngadalësuan prodhimin për të mbështetur refugjatët ukrainas. Për shembull, Château Purcari është një punishte vere moldave në pjesën juglindore të vendit. E vendosur në kufirin ukrainas, kjo punishte vere e vlerësuar me çmime me qindra akomodime ndërkombëtare, e lë mënjanë biznesin për të mbështetur Ukrainën.

Fatmirësisht, Château Purcari nuk ka pësuar dëmtime fizike apo efekte të tjera për shkak të luftës. Megjithatë, kantina e verës hapi dyert e saj për mijëra refugjatë ukrainas duke ofruar strehim, ushqim, ujë, batanije dhe më shumë.

Përveç mbështetjes së refugjatëve ukrainas, vreshtat kufitare humbën nga fondet e turizmit ku ata mbështeteshin për të mbështetur prodhimin e verës. Ashtu si njerëzit filluan të udhëtojnë në një botë pas pandemisë, Rusia në thelb ndërpreu turizmin në Evropën Lindore.

Gërmimi i shitjeve më të thella dhe të shkëlqyera të verërave në këto vende ndikon në tregun global. Megjithëse ka më pak konkurrencë me njohësit rusë të verërave, vendet e tjera po peshojnë në të dyja anët e konfliktit. Degëzimet gjeopolitike janë të ndërlikuara dhe e bëjnë edhe më sfiduese marrjen e disa verërave.

Ashtu si me pandeminë COVID-19, ndikimi i ruso-ukrainas në çmimet e investimeve të verërave të shkëlqyera duhet të zbutet. Është gjithashtu e mundur të zgjidhni verëra nga pjesë të tjera të botës për të anashkaluar vështirësitë e Evropës Lindore derisa gjërat të qetësohen.

Verërat e investimit gjatë COVID-19

Ndërsa bota mësoi të lundronte në pandeminë COVID-19, tregu i verërave të shkëlqyera për fat të keq nuk ishte imun ndaj luhatjeve ekonomike. Shumë elementë kontribuojnë në konsumin më të ulët të përzgjedhjeve më të mira të verërave në botë, duke përfshirë turizmin më të ulët dhe ngrënien e mirë, uljen e të ardhurave dhe disponueshmërinë.

Pra, çfarë do të thotë e gjithë kjo për opsionet e shkëlqyera të investimit të verërave në 2023 dhe më tej?

Në kuptimin më të thjeshtë, produktet më të shtrenjta dhe të gazuara të verës ishin artikujt që do të merrnin goditjen më të madhe në dritën e pandemisë. Me anulimin e vendeve publike dhe ngjarjeve të klasit të lartë, shumë opsione të njohura të pijeve u ulën në depo dhe jo në tavolina për publikun. Tregtia e drejtë dhe tarifat për verërat e importuara ishin gjithashtu faktorë të rëndësishëm kontribues në rënien e investimeve të verërave në mbarë botën.

Kur krahasohen të dhënat aktuale të rënies së fundit ekonomike nga pandemia COVID-19 me krizën financiare të 2008 dhe 2009, ka shumë modele paralele. Për shkak të këtyre ngjashmërive, investimi në verë mund të jetë një zgjedhje e frikshme në vitin 2022, pasi tregu rimëkëmbet gjatë viteve të ardhshme.

Si e bën e gjithë kjo mbledhjen e verës për investim një zgjedhje të mirë në vitin 2023?

shtëpia e ankandeve kundër pengmarrjes

Epo, përveç shtimit të koleksionit tuaj të verërave të mira të investimeve, ka opsione për stoqet dhe fonde të verës me çip blu. Në këtë mënyrë, ju mund t’i jepni portofolit tuaj të investimeve diversitetin që dëshironi pa u shqetësuar për blerjen, transportin dhe ruajtjen e investimit tuaj të verës.

Mbledhja e verërave të shkëlqyera mund të jetë një investim i shtrenjtë dhe konsumues nëse dëshironi t’i ruani ato në shtëpinë tuaj. Përndryshe, investitorët kanë një zgjedhje për t’i mbajtur ata diku tjetër në një strukturë profesionale, kështu që investimi juaj është i sigurt derisa të vendosni ta shisni më vonë.

Kur mësoni se si të investoni në verë, merrni parasysh potencialin e rritjes në treg. Ai është më pak i paqëndrueshëm se mallrat e tjerë si ari ose pasuritë e paluajtshme në tregjet në shkallë të gjerë. Për më tepër, kufijtë më të ulët të konsumit dhe prodhimit gjatë pandemisë aktuale krijojnë një mungesë që ndihmon në rritjen e vlerës së mundësive të investimit të verërave të shkëlqyera ndërsa tregu rimëkëmbet përtej vitit 2023.

Këto veçori i bëjnë verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 një mundësi të shkëlqyer për shumë investitorë seriozë.

Fakti kurioz dhe unik, verërat Bordeaux janë një investim më i favorshëm sesa çantat dhe orët luksoze. Verërat e investimeve Bordeaux përmbajnë disa nga performuesit më të mirë në treg, duke përfshirë ato të njohura si Vieux Chateau Certan i Pomerol 2011 duke u renditur në vendin e 7-të dhe St Emilion’s Cheval Blanc 1998 duke vendosur të 8-tin në mesin e 500 investimeve më të mira të verërave që nga viti 2023.

Cila rrugë është më e mira kur vendosni se si të investoni në verë për vitin e ardhshëm 2023? Megjithëse Bordeaux është një konkurrent natyror, shumë korrje të mëdha shampanje ishin të ashpra, me kushtet shkatërruese të motit që kontribuan në një rënie të rrushit përpara fillimit të korrjes.

Duke marrë parasysh këto elemente ekstreme, organi rajonal i tregtisë, Comité Champagne, ndihmon në zbatimin e një sistemi rezervë për të kundërpeshuar vitet e korrjes të frytshme me ato jo aq produktive. Në këtë mënyrë, kërkesa dhe çmimet mund të mbeten pak më statike.

Pra, megjithëse oferta dhe kërkesa për shampanjë nuk janë të ngjashme në vitin 2023 me vitet e mëparshme, shumë shpresojnë se çmimet nuk do të luhaten shumë.

Ndërsa bota fillon të tërhiqet nga pandemia dhe konsumatorët fillojnë të festojnë sërish në publik, çmimet e investimeve të shampanjës mund të rriten në mënyrë dramatike. Kjo rritje e mundshme e tregut e bën shampanjën një konkurrente të shkëlqyer në tregun e verërave për investitorët e rinj dhe me përvojë.

Pra, a është vera një investim i mirë edhe me sfidat ekonomike në mbarë botën aktualisht? Natyrisht, në vitin 2023, stoqet e verës dhe verës vazhdojnë të mbajnë vlerë dhe interes për investitorët në mbarë botën si një mall luksi.

 

Cilat janë verërat më të mira të investimeve që do të sjellë 2023?

Duke marrë parasysh renditjen aktuale, edhe me ndryshimet në modelet e konsumit, shumë nga verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 mund të kenë tarifa të zbritura për të tërhequr blerës të rinj. Një element interesant në tregun e verërave gjatë dy viteve të fundit tregon se shitjet e verës në thes rriten në mënyrë eksponenciale më shumë se në vitet e mëparshme.

Konsumatorët që blejnë nga dy deri në dhjetë litra produkte të verës në kuti rritën konsumin e vëllimit me 10% dhe rritën vlerën e përgjithshme me 8%.

 

Vera më e shtrenjtë në botë e shitur gjatë pandemisë COVID-19 (2019-2021) është…

The “Kingdoms” DOMAINE DE LA ROMANÉE-CONTI, N°1 METHUSELAH ASSORTMENT 1985 – CHP 900,000

Duke parë mbrapa, shishja më e shtrenjtë e verës e shitur në ankand në vitin 2020 ishte për një blerës zviceran për 900,000 CHP. Kjo “Kingdoms” nga Baghera/loti i yjeve të verërave ishte i vetmi i këtij lloji në të gjithë botën dhe përfshinte një grup me gjashtë shishe Methuselah (6L) me format të madh nga Domaine de la Romanée-Conti.

Këto verëra Domaines Prieuré-Roch ishin në qendër të ofertave konkurruese nga interesi në rritje midis entuziastëve dhe investitorëve të mëdhenj të terroirëve Côte-de-Nuits. Ky produkt i veçantë mori më shumë se dyfishin e vlerës së tij konservatore të vlerësuar për shkak të karakterit cilësor dhe historik të pijeve të rralla dhe likeret Chartreuse.

 

Verërat më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand që nga viti 2023

Organizatorë të shquar të ankandeve si Sotheby’s dhe Christie’s kanë degën e tyre të dedikuar për këtë temë, duke ofruar pjesë të rralla dhe të dëshirueshme për shitje me vërtetim të ekspertëve. Shifrat e arritura përpara rënies së damarit janë rritur në vitet e fundit.

Më poshtë janë vetëm disa shembuj të shisheve ose kutive të shitura në ankand, të dukshme për çmimin dhe/ose trashëgiminë e tyre.

 

DRC 1945 Burgundy – 424,000 £

Ankandi i verës i Sotheby’s 2018 pa rekordin botëror për një shishe të vetme vere të thyer në mënyrë të përsëritur, me këtë verë të veçantë investimi që përfundimisht zuri vendin e parë.

Domaine de la Romanee-Conti, një pronë franceze me mbi shtatë shekuj përvojë, mban reputacionin midis koleksionistëve si burimi më i mirë i verës më të mirë në botë që nga viti 2023, dhe kjo shishe e cilësisë së mirë të vitit 1945 mund të jetë fare mirë pikërisht kjo.

Nëse dëshironi t’i derdhni vetes një gotë trashëgimi dhe histori, mund t’ju duhet një kapital i konsiderueshëm për ta bërë këtë, pasi tani ekzistojnë vetëm 600 shishe nga kjo pjesë.

Një nga shishet më të mira të verës për të investuar në 2021

Burimi i imazhit: https://www.independent.co.uk/news/world/europe/wine-world-most-expensive-bottle-burgundy-1945-sothebys-auction-a8583326.html

 

1 907 Heidsieck & Co Monopole Champagne ‘Diamant Bleu’ – £ 200,000

Kjo shishe është një shembull se si historia e një vere mund t’i shtojë joshjes së saj investimi.

E nxjerrë nga fundi i detit mbi pesë dekada pasi anija në të cilën ndodhej u fundos nga një U-Boat gjerman, kjo shampanjë u shit me 228,000 euro në një ankand në Moskë.

Shpresojmë që shija e kësaj vere të rrallë të mos jetë ndotur nga notat e padëshiruara të ujit të kripur.

Një nga koleksionet më të mira të verërave për investim në 2020 dhe 2021

 

Chateau Margaux 1787 – £ 180,000

E ardhur nga një vresht i njohur francez dhe që ka mbi dy shekuj të vjetër, nuk është çudi që kjo shishe Chateau Margaux ka marrë 191,000 euro në ankand.

Por duket se mosha dhe cilësia nuk janë arsyet e vetme që kjo shishe vere ishte kaq shumë e kërkuar nga investitorët. Në fakt, ajo ishte në pronësi të Thomas Jefferson, presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara të sapolindur, i cili e ngriti atë përtej një shisheje ‘të zakonshme’ të Chateau Margaux të vitit 1787.

Fatkeqësisht, shishja u rrëzua jo shumë kohë pasi u ble në ankand.

 

Kuti me gjashtë shishe DRC Romanée-Conti 1996 – 134,750 dollarë

Rastet janë gjithashtu një opsion për investitorin e ardhshëm të verës.

Nëse jeni një entuziast i verës dhe ideja për të blerë dhe rishitur pa shijuar madhështinë e asaj që keni blerë duket pothuajse sakrilegjike, atëherë një rast mund të jetë zgjidhja më e mirë e investimit. Këtu, ju mund të blini 6 shishe me një goditje të vetme, të shijoni dhe shijoni njërën dhe t’i shisni 5 individualisht. Mund të mos jetë strategjia më efikase nga perspektiva e investimit të verës, por ndonjëherë ju thjesht duhet të trajtoni veten.

Sigurisht, ashtu si fushat e tjera të investimeve, ka shumë shtresa kur bëhet fjalë për blerjen dhe shitjen e verës. Shishet e vetme me gjashtë shifra janë niveli i sipërm, dhe ka ende shumë verëra të dëshirueshme, por me çmim të moderuar që mund të jenë ende një shtesë e vlefshme për portofolin tuaj të investimeve.

Disa Chateau Lafite-Rothschild mund të blihen për 2000 £ dhe ka shumë ankande në internet që mund t’ju ndihmojnë t’ju japin një pasqyrë të vetë tregut. Njëlloj, mund të mendoni se duhet të prisni dekada për të bërë ndonjë kthim në investimin tuaj të verës – në fakt, ekspertët kanë këshilluar se 5-10 vjet është koha optimale për rishitje.

Çmimet e verës në ankand janë rritur afërsisht trefish gjatë dekadës së fundit dhe ky trend rritës ka të ngjarë të vazhdojë pasi më shumë njerëz tërhiqen nga siguria relative e këtij tregu investimi dhe sharmi i natyrshëm që vjen me objektet tregtare me një histori të madhe. . Një verë e mirë mund të ndihmojë në ngritjen e një vakti në lartësi të reja, por një verë vërtet e mrekullueshme mund të përfitojë shumë ju dhe portofolin tuaj të investimeve.

 

Investimi në verëra… Një rast studimor MBLEDHJA £ 20M

 

Një biznesmeni jashtë shtetit i është dhënë një hua kundrejt koleksionit të tij të verërave të shkëlqyera të investuara, me vlerë 20 milionë funte. Biznesmeni, i cili zgjodhi të mbetet pa emër, ka kërkuar kapitalin për të investuar në interesa të reja biznesi.

Huaja prej 20 milion £ u ndërmjetësua nga Octavian Vaults, një kompani e specializuar në ruajtjen e verërave të shkëlqyera. Qemeret e tyre të ruajtura mirë janë të vendosura 100 metra nën kodrat Wiltshire dhe janë bërë nga guri i fortë Bath.

Sipas faqes së internetit të Octavian, kjo lejon që temperatura dhe drita të mbahen në një nivel optimal. Një nga bodrumet e tyre u përdor gjatë Luftës së Dytë Botërore për të ruajtur municionet dhe ka të ngjarë të ishte ndërtuar për të qenë thellë nën tokë për të shmangur granatimet e armikut.

20 milionë kredi për verë investimi

FANËT E FAMSHME

Kasaforta private e Octavian është shtëpia e shisheve të verës së mirë që u përkasin 10,000 koleksionistëve dhe investitorëve privatë.

Mes tyre thuhet se janë kompozitori i West End dhe Broadway, Lord Lloyd Webber, dhe ish-menaxheri i Manchester United, Sir Alex Ferguson, i cili dihej se kishte pirë verë të mirë me numrin e tij të kundërt pas ndeshjeve gjatë kohës së tij në klubin e futbollit veriperëndimor.

Për të siguruar kapitalin – të cilin Octaviani nuk mund ta siguronte i vetëm – ata punuan së bashku me Emigrant Bank Fine Art Finance, së cilës duhej t’i jepnin vërtetimin se vera e investimit ishte e vërtetë. Ata gjithashtu duhej të siguronin prova se vera do të mbahej në gjendje të kënaqshme.

Mendohet se kredia e dhënë ishte e barabartë me pjesën më të madhe të vlerës së investimit të verës.

 

Cilat janë avantazhet e investimit në verë të shkëlqyer në 2023?

Mund të jetë e çuditshme për ata që nuk janë veçanërisht të interesuar për verën se pse dikush do të paguante kaq shumë për një enë qelqi me rrush të fermentuar, por ka shumë arsye të nivelit se pse mund të jetë një investim i sigurt dhe i konsideruar. vendim.

Për një gjë, ashtu si investimet e tjera alternative të përmendura më parë, tregu i verërave të shkëlqyera është i qëndrueshëm ndaj stuhive ekonomike falë natyrës së veçantë të argëtimit të kombinuar me pasionin e koleksionistëve të përkushtuar.

Mbledhja e verës së mirë është gjithashtu një kalim kohe mjaft praktike dhe me pak mirëmbajtje. Arti i bukur i varur kërkon hapësirë muri dhe ndriçim të veçantë për të minimizuar zbehjen; orët kanë nevojë për pastrim dhe shërbime rutinë; makinat klasike kanë nevojë për përkëdhelje të automobilave dhe një garazh që nuk është i mbushur me bojëra të vjetra dhe rrjeta merimangash.

Por edhe me verërat më të mira të investimit, gjithçka që ju nevojitet është diku të thatë dhe të freskët për ta ruajtur atë në mënyrë të sigurt (një bodrum është zgjedhja më e dukshme) dhe më pas thjesht e lini të grumbullojë vlerë, pa shqetësime.

Rrallësia e natyrshme që vjen me një kuti apo shishe të cilësisë së mirë është një nga aspektet më të forta të asaj që e bën investimin e mirë të verës të dëshirueshme si për blerësin ashtu edhe për shitësin.

Nëse keni pasur 200,000 £ për të investuar në diçka dhe keni blerë, të themi, një Ferrari 488 ose një McLaren 720S, atëherë ju keni një supermakinë fantastike, por keni blerë edhe diçka që një ditë do të zëvendësohet nga një më e re. , model më i avancuar.

Por një magnum i Bordosë i vitit 1937, që është një nga një mijë, thjesht mbetet ai që është dhe nuk do të bjerë në errësirë nga një magnum më i ri, më i mirë i 1937-ës.

Çfarë kanë të përbashkët verërat më të mira për të investuar në 2023?

kredi_kundër_vjeljeve_të mira_verë

Vendi i origjinës

Siç ndoshta do ta dini, ka verëra me vende të mbrojtura të origjinës, vera e bardhë e gazuar më e famshme nga rajoni i Shampanjës në Francë.

Në të njëjtën mënyrë, prona ose vreshti ku rrushi u rrit dhe më pas u fermentua dhe u shisua është çelësi kur bëhet fjalë për mundësitë më të mira të investimit të verës në vitin 2023 .

Veraritë dhe vilat prestigjioze kanë fituar reputacion dhe kësisoj dëshirueshmëri me kalimin e kohës, si Musigny, Romanee-Conti, Chambertin, etj. Hulumtimi i historisë dhe tërheqjes së një prodhuesi të verës është një hap i këshillueshëm përpara se të konfirmoni vendimet tuaja për verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 dhe më tej.

Mosha

Të gjithë e dinë shprehjen ‘plaket si një verë e mirë’ dhe natyrisht, ajo vlen për investimet e verës.

Shumë nga shishet e vetme më të vlefshme të shitura ndonjëherë në ankand u shtypën dhe shisheshin për herë të parë para vitit 1900, me disa të vjetra deri në vitin 1789. Sigurisht, vetëm mosha nuk gjeneron vlerë, por është një faktor kyç në përcaktimin e verërave më të mira për të investuar në vitin 2023.

Providencë

Dëshmia e origjinës dhe historia e shishes/kasës. Organizatorët e ankandit sigurisht që do të sigurohen që e gjithë vera e mirë të ketë certifikimin e duhur dhe dëshminë e origjinalitetit, por kjo është diçka që duhet mbajtur parasysh kur blini ose shisni verë si investim. Falsifikimi dhe mashtrimi janë armiqtë e çdo koleksionisti, dhe mbajtja e rojes suaj është çelësi.

Një vështrim më i afërt i faktorëve që përcaktojnë

Investimet më të mira të verës në 2023

Këtu janë një sërë faktorësh për t’u kujdesur kur përpiqeni të vlerësoni vlerën e investimit tuaj të verës në vitin 2023 . Mund të duhen vite studimi dhe ekspertize për të vendosur një shifër të saktë në një shishe, por duke ndjekur këtë listë kontrolli, me siguri do të jeni në gjendje të kuptoni nëse shishja juaj është verë e mirë apo e shijshme.

Rajon

Rajoni ku prodhohet vera është një faktor i rëndësishëm për përcaktimin e verërave më të mira për të investuar në 2022 dhe 2023

Gjëja e parë – dhe më e lehtë – për të bërë kur vlerësoni verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 është të shikoni rajonin në të cilin u prodhua vera. A është korrur në një rajon verërash të krijuar mirë apo në një rajon më pak të zhvilluar verërash?

Vera nga një vend si Franca, Italia ose Spanja ka shumë më tepër gjasa të jetë e vlefshme sesa një verë nga SHBA-ja, ose vendet evropiane me më pak traditë të vjetër të verës, si Gjermania.

Më pas duhet të shikoni më nga afër dhe të kuptoni se në cilin rajon brenda vendit të origjinës është korrur vera juaj e investimit. Disa rajone njihen mirë si prodhues të verërave premierë dhe kjo do të ndikojë në vlerën e investimit të shishes suaj.

Megjithatë, mos bëni gabim duke supozuar se shishja juaj e verës investuese është e vlefshme vetëm sepse është franceze, italiane ose spanjolle; vera e korrur në një nga rajonet kryesore të rritjes së verës në Kaliforni mund të jetë më e vlefshme se një verë më e vogël franceze.

Terrori

Lloji i terrenit ku rritet rrushi është një tjetër faktor i rëndësishëm për investimet më të mira të verës në 2022 dhe 2023

Terroir është një fjalë që përdoret tepër nga njohësit dhe investitorët e verës, dhe një fjalë që shpesh ngatërron ata që nuk dinë.

Pra, çfarë do të thotë?

Terroir është fjala franceze për ‘tokë’ dhe i referohet tre faktorëve kryesorë; klima, toka dhe terreni. Këta tre faktorë ndikojnë në mënyrën se si rritet rrushi, dhe për këtë arsye mund të kenë ndikim në shijen e përgjithshme të produktit përfundimtar.

Klima e ftohtë ose e ngrohtë mund të ndikojë në nivelet e sheqerit të rrushit, me një klimë më të nxehtë të lidhur me përmbajtjen e lartë të sheqerit. Ka qindra lloje toke që mund të ndikojnë në shijen e një vere, dhe ndërsa mund të duhen disa kërkime, ia vlen të mësoni nëse jeni serioz për të investuar në verë.

Së fundi, terreni mund të ketë një ndikim; rrushi i rritur në lartësi të ndryshme dhe në distanca të ndryshme nga një trup ujor mund të kenë ndikim në shijen e verës suaj të investimit.

Një faktor tjetër të cilit njerëzit mund t’i referohen kur përdorin fjalën terroir është tradita e prodhimit të verës në rajon.

Pra, si mund të përdoret kjo për të vlerësuar një shishe verë dhe për të përcaktuar verën më të mirë për të investuar në vitin 2023 ?

Verërat nga disa terroirë në mbarë botën janë më të vlefshme se të tjerat, kështu që bëni disa kërkime mbi terroirin e verës dhe shikoni nëse është veçanërisht i dukshëm. Nëse është, vera juaj mund të jetë mjaft e vlefshme.

 

MoshaMosha e verës është thelbësore kur vlerësohet shishja më e mirë e verës për të investuar në 2022 dhe 2023

Mosha është një faktor i rëndësishëm kur vlerësohet një shishe verë për qëllime investimi.

Verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 nuk duhet të jenë të vjetra për të qenë të vlefshme dhe një shishe e vjetër nuk e bën atë automatikisht të mirë në vetvete, por sigurisht që është një tregues i dobishëm i vlerës. Vera e investimit që ka dekada të vjetra mund të jetë shumë e vlefshme, thjesht duhet të merrni parasysh faktorë të tjerë.

Për më tepër, duhet të merrni parasysh kohën e marrë për të bërë verën, jo vetëm vitin e korrjes që është shtypur në etiketë. Vera e investimit që është vjetëruar për 6 vjet në fuçi ka të ngjarë të jetë shumë më e vlefshme se ajo që është vjetëruar për disa muaj. Bëni disa kërkime për shishen tuaj të veçantë dhe do të jeni në gjendje të zbuloni se sa kohë ishte vjetëruar.

viti

edhe një faktor tjetër i rëndësishëm në përcaktimin e vlerës së verës për qëllime investimi

Në të kaluarën, me siguri keni dëgjuar që një njohës i verës t’i referohet një vere si një ‘vit të mirë’.

Çfarë do të thotë kjo saktësisht?

Ajo që ata po i referohen është viti i vjeljes së rrushit. Ashtu si me çdo bujqësi, rendimenti i të korrave mund të luhatet. Mund të ketë vite të këqija, me diell ose lagështi të pamjaftueshme, dhe rrushi mund të dalë keq si rezultat. Dhe pastaj ka vite të mira, ku të gjithë faktorët që ndikojnë në korrje bashkohen për të rezultuar në rrush të përsosur dhe një verë me shije të shkëlqyer.

Sigurisht, kjo ndryshon shumë sipas rajonit; një vit i mirë në Bordeaux mund të ketë qenë një vit i tmerrshëm në Toskanë.

Bëni kërkimin tuaj dhe kuptoni nëse vera juaj e investimit ishte pjesë e një korrjeje të mirë. Nëse do të ishte, ju keni më shumë gjasa të merrni një çmim të mirë për të.

Emërtimi

Ne huazojmë dhe vendosim peng kundër verërave Rothschild Chateau Lafite

Nga Vin De Table (vera e tryezës) në shkallët më të ulëta të klasifikimit deri te Vin de Pays dhe Emërtimi d’Origine Vin Délimité de Qualité Supérieure (AOVDQS) ka shumë varietete brenda këtyre klasifikimeve të përhapura. Këto dallime mbajnë nderim të madh dhe ndikojnë në popullaritet për shkak të epërsisë së tyre.

Në mbarë botën këto verëra investimi po shohin zona të reja të kërkesës në tregun global dhe po përshtaten në përputhje me rrethanat. Këto grupe të reja të pasurisë janë pikërisht ajo, demografia mbresëlënëse fitimprurëse, dinamike dhe bashkëkohore e një të pasuri të ri.

Revista Forbes citon ndryshimet dinamike në shpërndarjen gjithnjë në ndryshim të pasurisë dhe mbizotërimin e individëve me vlerë të lartë neto në mbarë botën si më të përqendruar në Kinë sesa në vitet e mëparshme. Në fakt:

“Ka 63,500 individë me vlerë neto ultra të lartë me pasuri më shumë se 100 milionë juanë” Forbes.com

Verërat e shkëlqyera më të shtrenjta në botë nga Bordeaux, Burgundy, Rhône, Champagne dhe Spanja kanë parë rritje fenomenale të shitjeve në Hong-Kong, porta për në Kinë dhe në tregjet e reja aziatike, si rezultat i kësaj rishpërndarjeje të pasurisë.

Chateau-lafite-rothschild-1799

Shumë drejtues të mendimit e kanë vënë në pikëpyetje pjekurinë e këtij tregu, ndjeshmëritë dhe shijet e tij ende nuk janë përcaktuar në hartë, megjithatë ka një rritje të qartë të kërkesës.

Berry Brothers dhe Rudd – tregtarë të nderuar britanikë të verërave dhe pijeve alkoolike – kanë thënë se megjithëse Mbretëria e Bashkuar vazhdon të ‘dominojë’, Kina po shfaq rritje të madhe siç thuhet më poshtë:

“Kina po bëhet një lojtar gjithnjë e më i rëndësishëm në tregun e verërave të shkëlqyera, dhe për Bordeaux-in në veçanti, adhuruesit e verës kineze janë blerësit e dytë më të mëdhenj të Claret-it të lartë për nga vëllimi pas Gjermanisë dhe i treti për nga vlera, pas Hong Kongut dhe Mbretërisë së Bashkuar.
Megjithatë, ritmi i rritjes së importeve të Bordo në Kinë është shumë më i madh se ai i çdo vendi tjetër.’ Berry Brothers dhe Rudd – Fine Wine Report

Edhe pse Kina është blerësi i dytë më i madh i klave të larta, ajo qëndron në vendin e 11-të dhe të 20-të për sa i përket vlerës së përgjithshme të eksportit për investimet e verërave të shkëlqyera në përgjithësi, dhe kur shikojmë vëllimin e madh të konsumuar, Kina në përgjithësi kërcen në vendin e 14-të përpara Hong Kongut në vendin e 16-të.

Disa nga emrat më të mëdhenj të industrisë komentuan të ardhmen e tregut të verërave në Hong Kong dhe kishin shpresa shumë të mëdha. Eddison Leung tha se:

“Hong-Kong është dritarja drejt Kinës…[and] për një audiencë të konsumatorëve të sofistikuar që janë të arsimuar mirë në këtë drejtim dhe kanë fuqi blerëse. Çmimi mesatar i blerjes është ndërmjet 60 dhe 120 euro.’ Eddison Leung në‘Skena e mirë e verës në Hong Kong.

Raporti i verërave të shkëlqyera thotë përfundimisht se “Është e qartë se Burgundy po kërkon të synojë Kinën si një treg kryesor për të ardhmen”. Dhe për arsye të mirë, ndërsa shpërndarja e pasurisë ndryshon me dinamizmin e ekonomisë së shekullit të 21-të, me siguri do të ketë rritje të reja të kërkesës për produkte luksoze – duke përfshirë verën e mirë – jashtë shtetit.

Vetëm një nga këta faktorë që zbatohet pozitivisht në shishen tuaj në izolim nuk ka gjasa ta bëjë verën tuaj të vlefshme si investim (megjithëse jam i sigurt se do të ketë shije të mirë). Megjithatë, nëse dy ose më shumë nga këta faktorë vlejnë për shishen tuaj, mund të keni një pjesë të vlefshme në duar dhe me shumë mundësi një nga verërat më të mira për të investuar në vitin 2023.

Në përgjithësi, nëse është e mundur, unë do t’ju rekomandoja t’i çoni verën tuaj investimit një specialisti të vlerësimit të verës përpara se të merrni ndonjë vendim të nxituar për blerjen ose shitjen

 

Rreziqet e investimit në verë të mirë

Verë Faux Fine

kredi kundrejt agjentëve të pengut të rrugës së bonove të reja të verës së mirë

Gjithmonë ka rreziqe në investimin e shumave të mëdha të kapitalit në aktive likuide, nga mashtrimet e fillimit të viteve 2000 deri te falsifikuesit modernë të sofistikuar.

Nuk është e vështirë të kuptosh pse – gjatë bumit masiv të investimeve të shkëlqyera të verërave të fillimit të viteve 2000 – tërheqja e falsifikuesve të verërave ishte kaq e lartë. Mashtrimi i bankave tokësore ishte në rritje, raportoi policia metropolitane në këtë periudhë. Në një artikull telegrafik të vitit 2011 thuhej se

“Mashtrimi i mirë i investimeve të verës është i fundit në një listë të gjatë të mashtrimeve dhe mashtrimeve që u kushtojnë konsumatorëve në Mbretërinë e Bashkuar mbi 38 miliardë paund në vit, sipas Autoritetit Kombëtar të Mashtrimit.” Matthew Wall | E shtunë 25 qershor 2011

Dhjetë mashtrimet më të mira të verërave në histori

 

1. Shishet Jefferson (1985 – sot)

Në prill të vitit 1985, promotori gjerman i muzikës dhe koleksionisti i verërave Hardy Rodenstock pohoi se ai dinte për një shtëpi të shekullit të 18-të në Paris që ekspozoi një bodrum të fshehur gjatë prishjes që përmbante afro 100 shishe verë – Mbi 20 prej tyre ishin të gdhendura me inicialet ‘Th. J’.

Më vonë atë vit, Christie’s-në-Londër nxori në ankand një shishe të vjetër të gdhendur me shënimin e shkarravitur ‘1987, Lafite, Th.J’ duke pretenduar se i përkiste një koleksioni verërash të vjetra franceze në pronësi të presidentit të tretë të SHBA, Thomas Jefferson.

Duke nisur një zhurmë në botën e ralluar të verërave, koleksionistët nga e gjithë bota nxituan të merrnin një ose më shumë nga gdhendjet e mbetura Th.J. shishe. Në fund të viteve 1980, Bill Koch pagoi 500,000 dollarë për katër shishe.

Dekada më vonë dhe shpejt përpara në 2005, Muzeu i Arteve të Bukura të Bostonit përgatiti një ekspozitë që shfaq koleksionin eklektik të verërave të rralla të Koch dhe kërkoi origjinën e shishes Jefferson.

Koch punësoi një ish-agjent të FBI-së, i cili dërgoi një hetues në pasurinë e Jefferson për të hulumtuar lidhjen midis tij dhe shisheve të zbuluara. Si një mbajtës i përpiktë rekord, u arrit në përfundimin se ishte e dyshimtë që Jefferson kishte porositur ose zotëruar ndonjëherë verën e cilësisë së mirë pasi asnjë regjistrim nuk zbuloi ndonjë provë.

 

2. Brunello di Montalcino – 2008

Brunello është emri i një lloji të veçantë të Sangiovese dhe me ligj, Brunello di Montalcino duhet të jetë 100% rrush Sangiovese i rritur në zonën e Montalcino dhe i vjetëruar të paktën 5 vjet përpara se të dalë në shitje.

Brunello di Montalcino (2008)

Siç u zbulua në skandalin e verës të vitit 2008 të shpikur ‘Brunellogate’, prodhuesit e shisheve po shkelnin lirisht verërat e tyre gjoja 100% Sangiovese me rrush më inferior të varieteteve të tjera si Merlot i rritur në vend dhe verë nga një rajon jugor italian, Pulia. Shtimi i rrushit nga rajone të tjera e zgjeroi verën, duke e bërë atë më të errët në ngjyrë, më të madhe në trup, më të pasur në shije dhe më tërheqëse për shijet ndërkombëtare.

 

3. Biçikleta e kuqe – 2010

Biçikleta e kuqe 2010 SKANDAL

Me sa duket një Pinot Noir nga rajoni i Languedoc, Red Bicyclette u shpërnda nga E&J Gallo në SHBA, duke shitur rreth 18 milionë shishe. Kur autoritetet franceze hetuan, u zbulua se vetëm një pjesë e verës ishte Pinot Noir dhe pjesa më e madhe u krijua nga Merlot dhe Syrah.

Gjoba u dhanë në shumën totale rreth 180,000 euro dhe dënimi u kufizua në konsiderata financiare për shkak të faktit se nuk u shkaktua asnjë lëndim apo dëm personal.

 

4. Georges Duboeuf – 2005

Në një gjyq që tronditi botën franceze të verës, ikona e verës George Deboeuf u gjobit me 30,000 euro për mashtrim në lidhje me origjinën dhe cilësinë e verërave pasi u zbulua rreth 300,000 shishe verë të prodhuara nga pasuria e tij ishin përzier në mënyrë të paligjshme me verë të cilësisë më të ulët dhe jo një burim të vetëm.

Deboeuf mohoi çdo përgjegjësi, fajësoi gabimin njerëzor dhe deklaroi se më pak se 200,000 litra nga 270 milionë litra që ai prodhoi në përgjithësi u prekën dhe asnjëra prej tyre nuk u ishte shitur konsumatorëve në mbarë botën.

 

5. Austria dhe antifriz – 1985

Në vitin 1985, skandali i antifrizit filloi të qarkullonte pasi u zbulua se gjatë prodhimit disa kantina austriake shtuan dietilen glikol në verërat e tyre për t’i bërë ato më të ëmbla dhe më të plota.

Austria dhe antifriz (1985)

Një hetim u nis pasi një nga prodhuesit llogariti sasi jashtëzakonisht të mëdha të dietilen glikolit në deklaratën e tij tatimore dhe laboratorët gjermanë konfirmuan përdorimin e tij.

Disa prodhues të verës u arrestuan dhe miliona shishe u shkatërruan. Skandali pati një efekt të dëmshëm në industrinë e verës në të gjithë Austrinë, me eksportet që u kthyen në nivelet e para 1985-ës vetëm në vitin 2001, gati dy dekada më vonë.

 

6. Skandali italian i metanolit – 1986

Në vitin 1986, një vit pas skandalit të antifrizit, një prodhues mashtrues i verës italiane përziu nivele vdekjeprurëse të metanolit në verën e tij. Për pasojë humbën jetën 23 persona dhe mbi 90 persona u dërguan në spital pasi u helmuan. Giovanni Cirvegna dhe djali i tij Daniele u akuzuan për akuza të shumta të vrasjes nga pakujdesia.

Skandali tronditi industrinë italiane të verës dhe bëri që qeveria të ashpërsonte aktet e saj dhe të zbatonte masa më të rrepta kontrolli mbi prodhimin e verës.

 

7. Praktika të pandershme të përzierjes në Bordo – shekulli i 19-të

Verërat nga Bordeaux shpesh përzihen me ato më të forta nga Rhone, Spanja ose rajoni Languedoc për të përmirësuar ngjyrën dhe forcën. Gjatë disa shekujve, ishte e zakonshme që prodhuesit e verës të përdornin një përzierje verërash nga ‘high country’ dhe ishin shtimet e verërave nga jashtë rajonit që e ngritën popullaritetin e verërave të Bordosë.

Në vitin 1905, raportet e verës së errët dhe të mprehtë në fuçi nga Afrika e Veriut dhe Midi po dërgoheshin në MB, duke mbajtur emrat e kështjellave të tyre përkatëse dhe duke deklaruar se ishin 100% Bordeaux. Kjo kishte një ngjashmëri me përzierjen e të kuqve të Afrikës së Veriut për të hequr përqendrimin, ngjyrën dhe përmbajtjen e alkoolit.

 

8. Mashtrimi i investimeve të shampanjës – 1997

Gjatë fundit të viteve 1990, një natë para Mijëvjeçarit, u bë një telefonatë ku thuhej se nuk kishte mjaft shampanjë në botë për të festuar atë që pritej të ishte ‘festa më e madhe për një mijë vjet’.

Në shpëtim erdhën Lee Rosser, Craig Dean dhe Julian Blee, tre burra nga një biznes investimi i verës me bazë në Paris, të cilët i bindën njerëzit të blinin verën e cilësisë së mirë nga 1996 dhe 1997, Champagne Lantz, për 30 £ për shishe.

Shitjet arritën në mbi 4.5 milion £, duke u premtuar klientëve të tyre se mund të siguronin shishet e blera të shampanjës në një obligacion përpara se t’i shisnin në ankande të paracaktuara përpara Mijëvjeçarit, duke arritur një rritje vjetore prej 35% në investimin fillestar.

Rënia ishte se ankandet nuk ekzistonin, dhe ishte një hile dhe një taktikë shitjesh për të rritur shitjet. Jo vetëm që nuk ishin organizuar ankande, por edhe shishet e shampanjës vlenin dukshëm më pak se sa pretendohej, duke mos lënë fare fitime.

 

9. Producenti Rhône i akuzuar nga vajza – 2010

Një nga prodhuesit më të mëdhenj të Châteauneuf-du-Pape, Guy Arnaud, e ndau pasurinë e tij prej 51 hektarësh në të tretat, me tre pjesë të barabarta të ndara midis tre vajzave të tij. Çdo vajzë priste të merrte 17 ha, të vlerësuara në 500,000 £ për hektar kur ai kaloi. Dy nga tre vajzat ranë dakord me marrëveshjen, por vajza e tretë, Carole Perveyrie-Arnaud, kërkoi komplotin e saj menjëherë, duke e paditur Arnaud për 200,000 euro.

Kur toka nuk iu dha para vdekjes së të atit, ajo veproi nga zemërimi dhe zhgënjimi duke pretenduar se babai i saj po shkelte ligjet e emërtimit dhe po përdorte një përzierje verërash nga origjina të tjera.

Nuk u gjet asnjë provë për të mbështetur këtë pretendim dhe çështja më vonë u pushua.

 

10. Fake Mont Tauch në Kinë – 2007 – 2010

Midis viteve 2007 dhe 2010 vlerësohet se rreth 400,000 shishe të asaj që dukej të ishte Mont Tauch Fitou u importuan dhe u shitën me çmime çuditërisht të ulëta që nuk ishin në përputhje me vlerën e zakonshme të shitjes me pakicë.

Ky lajm arriti në ekipin e shitjeve të Mont Tauch dhe ekipi u alarmua për shkak se ishte distributori i vetëm i markës në të gjithë Azinë. Pas analizave nga Mont Tauch, u konfirmua se vera ishte ndoshta verë me cilësi më të ulët e blerë me shumicë nga Amerika e Jugut në paketim të falsifikuar mirë që kishte shije “radikalisht inferiore”.

Edhe pse me markë tregtare, shishet dhe etiketat ishin falsifikime të mira.

Burimi: The Drinks Business

Këmbanat e Alarmit Makroekonomik

Duke filluar nga viti i peizazhit 2011, kthimi i verërave të shkëlqyera, si Château Lafite, Château Mouton Rothschild dhe Château Margaux, kishte tejkaluar shumë verërat e tjera të shkëlqyera në tregjet e aksioneve, falë kërkesës në rritje nga ekonomitë gjithnjë e më të pasura në zhvillim si Kina. gjatë viteve ’90.

Pyesni çdo shitës me pakicë luksoze se nga vjen baza e tyre më e madhe e klientëve dhe do të jetë gjithmonë Kina, nga mallrat luksoze britanike te verërat e investimeve. Nuk është gënjeshtër që tregjet kineze dhe ato të Lindjes së Largët kanë një tendencë për të romantizuar monarkinë e Mbretërisë së Bashkuar dhe kjo prirje duket se shtrihet edhe në sektorin e mallrave luksoze. Këto vende përfaqësojnë para të reja në sektorin e luksit, investimi në verëra të shkëlqyera dhe të rralla nuk është ndryshe.

Megjithëse varësia e Kinës ndaj mallrave luksoze është e zakonshme, e përhapur dhe e gjithëpranishme, padyshim që ka shenja makroekonomike në të gjithë Azinë dhe në Kinë. Paqëndrueshmëria e tregut kinez të aksioneve po ndodh në një shkallë marramendëse dhe përpjekjet e fundit nga qeveria kineze çuan në një kuptim të gjerë se ky problem ishte nën kontroll.

Për shembull, në 2015, më 27 korrik , Indeksi i Shangait ra me 8.5 për qind, më i madhi që nga shkurti i të njëjtit vit. Avery Booker një partner në China Luxury Advisors tha në atë kohë:

“Luhatjet e tregut të aksioneve nuk kanë gjasa të kenë një ndikim të rëndësishëm në konsumin e luksit”, “Konsumatorët kinezë në përgjithësi e shohin tregun kinez të aksioneve si një kazino dhe nuk i rregullojnë blerjet e tyre të mallrave të konsumit bazuar në uljet dhe ngritjet e tij.”

Ky citat duket se paraqet një përfundim të prerë të vendosur, ku konsumatorët kinezë janë të paprekur, ose do të gjejnë zgjidhje të tjera, si për shembull pronat e paluajtshme britanike, në mënyrë që të përmbajnë dhe mbrojnë pasurinë e tyre nga luhatjet e egra dhe të papritura të tregut.

“Për konsumatorin kinez shumë të pasur, këto rrotullime të tregut të kombinuara me pasiguritë gjeopolitike kanë përshpejtuar shtytjen për të nxjerrë monedhën e tyre nga ekonomia kineze,” tha z. Friedman i Wealth-X . “Kjo do të shfaqet më së shumti në pronat e patundshme rezidenciale luksoze, por ky impuls do të përhapet edhe në blerje të tjera luksoze”.

Megjithëse ndryshimet në bursë mund të kenë pasur vetëm një ndikim të lehtë psikologjik në blerjet luksoze për kinezët.

Kur e shikojmë historikisht këtë treg, mund të themi se është një treg infantil, madje i papjekur. Thashethemet në internet janë përhapur se njerëzit kinezë me vlerë neto ultra të lartë përziejnë Coca-Cola-n me verën e tyre pasi nuk i pëlqenin aq shumë, nëse kjo është e vërtetë apo jo është një pyetje tjetër, por kjo sjell pjekurinë e tregut në plan të parë.

Fuçi të bukura të verës

Verë e mirë dhe ryshfet

Luksi ka të bëjë me aspiratat dhe armadën e ëndrrave të artikujve harxhues. Kjo përfshin verën e mirë dhe pijet alkoolike për këta të sapo pasuruar, elita dhe forca qeveritare të Lindjes së Largët. Peizazhi korruptiv i këtyre arenave politike është i njohur gjerësisht prej kohësh. Në një artikull lajmesh , Cigaret Good Cat – që shiten me pakicë me një ekuivalent prej 889 dollarësh në Kinë – ishin ndër artikujt e tjerë luksoz që dyshohej se ishin përdorur për të korruptuar zyrtarët në një shkallë të gjerë, qysh në vitin 2012!

Cigare Good Cats

Më pas, në vitin 2013, e gjithë kjo erdhi në një goditje të rëndë, pasi presidenti i ri kinez Xi Jinping goditi ashpër dhuratat si pjesë e përpjekjes së tij më të gjerë kundër korrupsionit dhe shitjet e verës (dhe pijeve alkoolike) filluan të bien.

“Një forcë tregu që askush nuk dukej se e kishte parashikuar kishte shpuar flluskën. Dhuratat ishin një aspekt i dukshëm i korrupsionit që Xi kërkoi të çrrënjoste – nëse dikush ju bënte një favor politik, ose ndryshonte një rregull, një dhuratë jepej dhe merrej. Shumë besojnë se verërat e dhëna shpesh nuk konsumoheshin asnjëherë dhe ky fakt nuk dukej se kishte rëndësi. Pa më dhurata, tregu filloi të ngadalësohej. Meqenëse kërkesa aktualisht mbetet e ulët, çmimet qëndrojnë pranë niveleve më të ulëta pesëvjeçare, me shumë nga verërat më të mira ende me ulje gati 40% nga kulmi i tyre i shkaktuar nga dhuratat në 2011.” VinePair.Com

 

Në gusht 2015, rajoni i Bordeaux raportoi një rënie prej 13% në shitje dhe një rënie prej 9% të eksporteve në Kinë, është e vështirë të shihet se si këto nuk ishin të lidhura drejtpërdrejt.

Konglomerati global i luksit LVMH raportoi një ngadalësim të shitjeve në të gjithë bordin, ndërsa vera dhe pijet alkoolike peshonin më shumë në bilancin e kompanisë.

Është thënë se Kina ka një etje të pashuar për investime të shkëlqyera në verë, megjithatë rënia në treg e shkaktuar nga një ‘forcë tregu që askush nuk mund ta parashikonte’ përfaqëson sfidat me të cilat përballen markat luksoze. Këto marka duhet të mbajnë një pjesë të tregut në një treg të papjekur dhe të paqëndrueshëm të aksioneve. Bota e zotërinjve që investon në 6 fuçi Merlot, pi 2 dhe shet 4 për të blerë 6 verëra të tjera më të reja është zhdukur prej kohësh dhe këtu po punojnë forca të reja.

 

Zonat gjeografike të verërave të shkëlqyera në zhvillim…

 

  1. Kalifornia është vendi ku ndodhet vera e mirë “interesante”.

James Simpson, Master i Verës i paraqitur nga nbsp.verta.net, një agjent pengjesh i themeluar në Londër, që ka shfaqjen e tyre kryesore peng në Londër, Bond Street

James Simpson, Master i Verës

 

Golden State i Kalifornisë prodhon afërsisht 90% të verës së prodhuar në të gjithë SHBA-në dhe është shtëpia e disa prej verërave më të pëlqyera në botë, si dhe prezanton disa nga verërat më të mira për të investuar në 2023. Një kombinim i furnizimit të ngushtë dhe niveleve të ulëta të prodhimit do të thotë që prodhimet më të mira të etiketave të shquara mund të arrijnë vlera Burgundiane.

Ashtu si bordo, investimi i verës së mirë në vitin 2023 përbëhet nga nivele të ulëta prodhimi dhe oferta e ngushtë, me çdo vjelje që synon të vazhdojë të kënaqë një treg besnik në SHBA, si dhe një treg të lulëzuar jashtë shtetit për koleksionistët e verës dhe investitorët e verës për të arritur kthime të larta nga investimi i tyre i mirë në verë.

Një treg global për tregtinë e verës, Liv-ex, deklaroi në indeksin e tij California 50, se performanca mesatare e çmimeve të verërave të investimeve amerikane përjetoi një rritje prej 34% në vitin deri më 31 mars 2022, e cila ishte mbi tendencën e përgjithshme të tregut prej 23.2%. , dhe sasia e verërave kaliforniane të tregtuara në Liv-ex është rritur me pothuajse 480% gjatë pesë viteve të fundit duke arritur shifra rekord prej 504 deri në fund të 2021, duke ilustruar tregun e përsosur për disa nga verërat më të mira për të investuar në 2023.

Verërat me cilësi të lartë kaliforniane dhe kërkesa e shtuar kanë çuar në rritje të çmimeve dhe në shifra lulëzuese që tregojnë kthime mbresëlënëse dhe të qëndrueshme të investimeve të verës. Kjo tregon rëndësinë e kohës dhe produktit të duhur për investime të shkëlqyera të verës në vitin 2023 për t’i shtuar portofolit në rritje të koleksionistëve në të gjithë botën.

Duke folur gjatë shfaqjes së Pol Roger të verërave nga vreshtat e Robert Sinskey të Kalifornisë dhe shumë të tjera, James Simpson deklaroi që në vitin 2016 se Kalifornia është vendi për investime të shkëlqyera të verës.

Në të vërtetë, në vitin 2016, pasi sapo kishte shtuar Robert Sinskey Vineyards dhe Staglin Family Vineyard (të dyja me bazë në Kaliforni), në portofolin e tyre, Simpson vuri në dukje shumë herët se tendencat në Mbretërinë e Bashkuar po drejtoheshin drejt verërave kaliforniane. Sipas tij, verërat kaliforniane janë vendimtare për suksesin e vazhdueshëm të Pol Roger UK.

Pol Roger është një prodhues i shquar i shampanjës, duke prodhuar të paktën 110,000 kuti në vit. Që daton që nga vitet 1860, Britania e Madhe ka qenë gjithmonë tregu kryesor i eksportit për Champagne Pol Roger.

Në një deklaratë, ai tha, “Ne mendojmë se Kalifornia është gjëja tjetër e madhe për sa i përket verës së mirë dhe kursi i këmbimit është i mirë dhe tregtia e verërave në Mbretërinë e Bashkuar po kërkon diçka të shkëlqyeshme për të shitur, dhe ne nuk jemi të ngazëllyer për Australinë. Amerika e Jugut apo Afrika e Jugut.”

Ai vuri në dukje se këto shtesa në portofolin e tyre nuk ishin domosdoshmërisht të nevojshme, por kompanitë donin “respektim ndërkombëtar”. Ai tha se Staglin ka të ngjarë të “hapë dyert” në “restorantet uber elegant amerikanë”.

Edhe pse nuk zbuloi asgjë, Simpson tha gjithashtu se Pol Roger UK po kërkonte kohën për të marrë një emër tjetër nga Kalifornia. Përderisa ai tha me vendosmëri se Kalifornia është vendi për të pasur verëra të shkëlqyera, siç mendon ai, “[…] Kalifornia është më interesante se kudo tjetër në Botën e Re”, ai përmendi gjithashtu Oregon si një vend me interes për Pinot Noir.

 

2. Kili

Tendencat e investimeve të verës në Kili

Si eksportuesi i katërt më i madh në botë i verës, vera kiliane ka parë diçka si një revolucion gjatë dy dekadave të fundit dhe vendi po rritet me shpejtësi në reputacion për cilësinë e saj të kuqe të klasit botëror, nga Cabernet Sauvignon, Merlot dhe Syrah.

Vitet e fundit, përmes hartave dhe analizave të tokave para mbjelljes, cilësia dhe vlera e verërave kiliane janë rritur dhe vendi ka zhvilluar një specialitet në prodhimin e verërave fisnike dhe të shkëlqyera me cilësi të lartë, duke çuar në kthime më të mëdha të investimeve të verës.

Industria kiliane e verërave ka objektiva ambicioze, kryesisht për të rritur eksportin e verërave me një çmim më të lartë rasti.

 

3. Argjentinë

Një nga rajonet e verës që shfaq një prirje të rritjes së potencialit investues

Me një histori të pasur vere, Argjentina është më e njohur për prodhimin e disa prej malbekëve më të mirë në botë dhe është qasja e përpiktë e prodhuesve të saj të verës dhe rritja e besimit në zanatin e tyre që e ka shtyrë verën argjentinase në botën e verërave të shkëlqyera me një ritëm mbresëlënës, duke udhëhequr për disa nga investimet më fitimprurëse të verërave të shkëlqyera në 2023.

Vera argjentinase ka parë një ndryshim gjatë dekadës së fundit në cilësinë dhe stilin e saj pasi prodhuesit e saj fokusohen në freskinë, shprehjen e frutave dhe gjatësinë e saj, duke u përkthyer në disa nga verërat më të dallueshme dhe më të mira për të investuar në 2023.

 

Vlerësimi i investimeve tuaja të shkëlqyera të verës

Nëse jeni duke kërkuar të pengoni verëra të shkëlqyera , na kontaktoni sot. Dyqani ynë i rrugës Blenheim është i vendosur në zemër të Mayfair. Emërimet mund të bëhen, por nuk janë 100% të nevojshme; ne jemi gjithmonë të lumtur të bëjmë shëtitje.

Mezi presim t’ju shohim – dhe verërat tuaja të shkëlqyera – shumë shpejt. Disa nga verërat që ne huazojmë përfshijnë Chateau Petrus , Chateau Margaux , Chateau Lafite dhe Chateau Mouton për të përmendur vetëm disa.

Shpresojmë që ju ka pëlqyer artikulli ynë mbi verërat më të mira për të investuar në vitin 2023 dhe ju inkurajojmë të lexoni më tej në blogun tonë gjithëpërfshirës!

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority