fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

12 orët më të mira për të penguar në 2023


Ne vendosim peng dhe japim hua për orët Harry Winston në Londër - një nga orët më të mira për të vënë peng në 2023

Cilat janë orët më të mira për të lënë peng në 2023?

Markat klasike të orëve si Rolex , Patek Philippe , Breitling dhe shumë të tjera përfaqësojnë jo vetëm një artikull të bukur për t’u veshur ose ruajtur për t’u ruajtur, por edhe pasuri të vlefshme për t’u përdorur kur vendosni peng kundër tij.

Orët klasike si këto mbajnë vlerën e tyre falë reputacionit, dizajnit, cilësisë së punimit dhe ekskluzivitetit, ndërsa rezultatet në ankand janë një dëshmi e dëshirueshmërisë dhe tërheqjes së tyre të qëndrueshme. Sigurisht, secila markë ka identitetin dhe veçoritë e veta unike dhe do të ketë shumë faktorë brenda secilit prej tyre që kanë ndikim në vlerën e pengut të orës suaj në atë që është një treg i paqëndrueshëm i 2023-ës.

Le të hedhim një vështrim në disa nga markat më të njohura të orëve, për t’ju dhënë një ide se çfarë kërkojnë pengmarrësit luksoz.

Nëse ju pëlqejnë orët, atëherë ne kemi shkruar artikuj mbi 10 orët më të shtrenjta Rolex të shitura ndonjëherë , 10 orët më të shtrenjta të shitura ndonjëherë dhe 10 markat kryesore të orëve të shkëlqyera në të cilat duhet të investoni

Table of Contents

Ndikimi i Luftës së Ukrainës

Kur Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në territorin ukrainas në fund të shkurtit të vitit 2022, bota u përgatit për një fatkeqësi të re. Lufta tani është dëshmuar të jetë një luftë e vazhdueshme midis dy fuqive, dhe ndërsa skenari i rastit më të keq ende nuk e ka ngritur kokën e tij të shëmtuar, pushtimi ka ndikuar ende negativisht në shumë industri.

Industria e parë që vjen në mendje e prekur nga lufta ruso-ukrainase ka të ngjarë të jetë tregu i naftës, por, që nga viti 2023, një tjetër që ka vuajtur është tregu i orëve luksoze, veçanërisht disa nga potenciali peng i orëve më të mira. Jo shumë kohë pas fillimit të pushtimit, thuhet se rusët sekuestroi orët luksoze Audemars Piguet me vlerë miliona dollarë .

Kjo ndodhi pasi Zvicra u nda nga qëndrimi i saj tradicional për neutralitetin për t’iu bashkuar vendeve të tjera perëndimore në vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë pas pushtimit të Ukrainës. Ndalimi i eksporteve luksoze të qeverisë së Zvicrës ka shkaktuar paqartësi për disa biznese, por ata mbeten të vendosur në qëndrimin e tyre dhe ndalimi është mbajtur deri më tani.

Agjentët rusë e justifikuan bastisjen duke pretenduar se orët Audemars Piguet, të cilat qëndrojnë të patundura në listën tonë të orëve më të mira për peng në vitin 2023, shkelën rregullat doganore lokale kur importoheshin në Rusi. Orët nga Audemars Piguet mund të kushtojnë më shumë se 921,000 USD, duke e bërë bastisjen një strategji të mirë financiare.

Pas pushtimit të Ukrainës, Audemars Piguet ndërpreu operacionet e saj në Rusi.

Pas Covid

Pas pandemisë, shumë tregje të ndryshme filluan të ndjeheshin më pak. Të tregu i orëve luksoze filloi të rritet përsëri edhe përpara se pandemia të pushonte vërtet. Kur situata filloi të përmirësohej, pati një ngadalësim të rënies së eksporteve. Tremujori i fundit i vitit 2020 tregoi një rënie prej vetëm 4 për qind për shkak të lehtësimit të masave të bllokimit dhe tensioneve pandemike.

Në vitin 2020, tregu global i orëve luksoze vlerësohej në 23.623 miliardë dollarë dhe u hodh përsëri në 27.19 miliardë dollarë në 2021. Parashikimet presin që tregu i orëve luksoze të rritet në 28.43 miliardë dollarë në 2023 dhe deri në 33.07 miliardë në 2026; kjo tregon edhe një herë se me kalimin e kohës, markat më të mira të orëve kanë vlerë si për investime ashtu edhe për qëllime pengjesh.

Pasi vaksinimet u bënë gjerësisht të disponueshme dhe kufizimet për Covid filluan të lehtësohen, shumë aspekte të jetës filluan të kthehen. Kjo përfshinte praninë e dyqaneve të pengut dhe procesin e pengmarrjes në përgjithësi, pasi njerëzit dhe pronarët e dyqaneve të pengut ndiheshin më të sigurt në kthimin në biznesin e tyre.

Kjo gjithashtu ka të ngjarë të nënkuptojë më shumë pengje të gjërave si orët luksoze, pasi të dy dyqanet e pengut dhe popullata e përgjithshme po përballeshin ende me barrën financiare të pandemisë. U futën edhe orët e reja luksoze kërkesa më e lartë , pasi njerëzit filluan të donin asete cilësore të markës.

Sfida Covid – Si u prekën orët më të mira për të lënë peng?

Covid-19 preku shumicën dërrmuese të industrive kur goditi botën në vitin 2020, dhe tregu i orëve luksoze nuk ishte përjashtim. Orët luksoze janë të njohura në Evropa, Amerika dhe Azia , vende dhe kontinente që ishin disa nga më të goditurat nga pandemia.

Si të tilla, kompanitë dhe prodhuesit e orëve luksoze panë një kërkesë të zvogëluar për produktet e tyre. Kjo ishte në përputhje me kufizimet në lëvizje dhe më shumë kujdes që depërton në zakonet e shpenzimeve të njerëzve.

Në vitin 2020, dërgesat zvicerane të orëve ranë me rreth 22 për qind për sa i përket vlerës dhe me 33 për qind për sa i përket vëllimit. Në shkurt 2020, eksporti ra gati 9 për qind, duke u përshkallëzuar më tej gjatë tremujorit të dytë të vitit, kur pandemia ishte në kulmin e saj, dhe përfundimisht ra me mbi 61 për qind deri në korrik 2020.

Për shkak se bizneset jo thelbësore u mbyllën për shkak të kufizimeve dhe bllokimeve të qeverisë, pengimi i çdo gjëje u bë i vështirë, veçanërisht në muajt e parë të pandemisë. Edhe pasi kufizimet filluan të hiqen dhe bllokimet përfunduan, shumë lloje të ndryshme biznesesh tashmë ishin zhdukur, të paaftë për t’i bërë ballë travestisë ekonomike të Covid-19.

Kjo përfshinte shumë dyqane pengjesh në pronësi dhe operim lokal që ofronin kredi kundër disa prej markave më të mira të orëve në botë. Këto biznese mbështeten shumë te klientët e tyre vendas për të tregtuar, blerë ose lënë peng asetet e tyre. Kjo e bëri shumë të vështirë vendosjen e pengjeve të çdo lloji. Fakti që ishte një rrezik sigurie shkëmbimi i artikujve pa dekontaminim të plotë shërbeu për ta përkeqësuar këtë çështje.

Me shpejtësi deri në vitin 2023, edhe orët më të mira luksoze ishin asete që u goditën veçanërisht rëndë nga COVID, nga këndvështrimi i dyqaneve të pengut. Si diçka që vishet çdo ditë dhe pranë duarve, ishte një rrezik i madh potencial. Fatmirësisht, për shkak të madhësisë së tyre të vogël, orët luksoze ishin më të lehta për t’u dezinfektuar, por të shoqëruara me bllokimet dhe hezitimin e popullatës për të ndërvepruar në atë nivel, vendosja e një ore luksoze në peng u bë jashtëzakonisht e vështirë për shkak të paqëndrueshmërisë në vlerësim.

Nëse një dyqan lokal pengjesh mbeti i hapur gjatë pandemisë, ata mund të kenë parë një rritje të lehtë në sasinë e përgjithshme të artikujve që morën. Për shkak të pandemisë duke lënë shumë të pasigurt financiarisht, njerëzit u kthyen për të shitur pasuri për para shtesë. Megjithatë, tregu tregon se nëse kjo do të ndodhte, nuk ishte e përhapur dhe ishte më shumë një përjashtim, jo rregull.

Pra, cilat janë orët më të mira për të lënë peng në 2023?

 

1. Rolex – një hyrje e dukshme në listën e orëve tona më të mira për të lënë peng në 2023

Statusi ikonë i Rolex do të thotë se në përgjithësi është një bast i sigurt, ora më e mirë për të lënë peng ose investuar në vitin 2023 dhe më tej, për të arritur dhe mbajtur një vlerë të shkëlqyer.

Submariner, Daytona dhe Rolex GMT janë modele shumë të dëshirueshme, ose nëse keni një model që nuk është më në prodhim, për shembull, 16800 Submariner, do të zbuloni se ka një vlerë më të lartë.

Shoqërimi me të famshëm është gjithashtu një mënyrë e sigurt për të rritur vlerën. Një model i rrallë i Daytona që i përket Paul Newman arriti në 17.8 milionë dollarë (13.8 milionë £) në 2017-ën, duke thyer të gjitha rekordet e mëparshme për orët e vlefshme.

rolx shikojnë agjentët e pengjeve të reja të rrugës

2. Audemars Piguet – opsion investimi elegant në orë

Siç u përmend, një tjetër hyrje e denjë në listën tonë të 10 orëve më të mira për t’u lënë peng në vitin 2023, kjo markë zvicerane kombinon stilin me teknologjinë e shkëlqyer, duke rezultuar në një pjesë investimi të sigurt.

Në vitin 2015, një orë kalendarike e përhershme me flori 18 karatësh jashtëzakonisht e rrallë e prodhuar në vitin 1957 arriti në 545,000 USD (425,000 £) në ankand, pothuajse duke dyfishuar çmimin e pritur të shitjes.

Marka Audemars Piguet është e njohur për disa nga pjesët e saj shumë të rralla të kronografit të cilësisë së mirë, nga të cilat vetëm 286 janë bërë midis viteve 1930 dhe 1950.

Ora Audemars Piquet Royal e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

3. Patek Philippe – ndoshta një nga 2 markat më të mira të orëve për t’u huazuar në 2023

Gjatë historisë së tij të gjatë dhe prestigjioze, Patek Philippe prodhoi disa nga orët luksoze më inovative të bëra ndonjëherë, dhe qëndron përkrah markave si Rolex duke qenë një nga markat më të mira të orëve për të lënë peng, shitur ose investuar që nga viti 2023 dhe më tej.

Sky Moon Tourbillon në ar rozë ishte ora më e shtrenjtë dhe komplekse e markës e prodhuar ndonjëherë kur u lançua në 2001; rrallësia e tyre në ankand i bën këto ora edhe shumë të dëshirueshme dhe të vlefshme.

Nëse keni në dollapin tuaj një nga këto ore elegante dhe shumë të shtrenjta Patek Philippe, ia vlen ta vlerësoni atë si një aktiv kundrejt një kredie.

Ora Pateke Phillipe Grandmaster Chime e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

Pateke Phillipe Grandmaster Chime

4. Breguet – një orë solide për të liruar kapitalin kundër

Orët Breguet mburren me një standard teknologjik mbresëlënës dhe prekje unike, të tilla si “nënshkrimi sekret” i cili është i gdhendur në numërues, por i dukshëm vetëm kur shikohet në mënyrë të pjerrët.

Edhe nëse Breguet juaj nuk përputhet plotësisht me 102,500 franga zvicerane (80,000 £) një pararendës i vitit 1952 i Type XX i marrë në 2018, do të jeni i sigurt se vlera e pengut të orës suaj do të përfitojë nga paketa që mbart kjo markë.

ne pengojmë dhe japim kredi për orët breguet në Londër

5. Breitling – një tjetër opsion interesant pengimi në vitin 2023

E njohur si ora e zgjedhur e pilotit, Breitling ka lidhje të ngushta me industrinë e aviacionit dhe ka shumë veçori të avancuara teknologjike, gjë që e bën atë një tjetër hyrje të shkëlqyeshme në listën tonë të orëve më të mira për të lënë peng në 2023.

Një model Navitimer shkoi për 27,500 USD (21,000 £) në dhjetor 2018, duke reflektuar dëshirueshmërinë dhe tërheqjen e përjetshme të markës.

ne vendosim peng kundër dhe huazojmë orët Breitling në Londër

6. Cartier – mbreti i bizhuterive nuk ka nevojë për prezantim!

E konsideruar si një nga markat më të mira luksoze në botë, nëse keni fatin të zotëroni një orë Cartier, ju keni një pasuri të vlefshme që mund të përdoret si kolateral për një hua me vlerë të lartë.

Orët e cilësisë së mirë Cartier gjithmonë ecin mirë në ankand, ashtu si edhe modelet më bashkëkohore – në vitin 2018 çekiçi zbriti me 21,250 franga zvicerane (16,800 £) në një kronografi me një shtytës Cartier Tank që ishte një nga 100-të e prodhuar dhjetë vjet më parë.

Cartier Cle de Cartier i paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

7. Chopard – disa nga orët më të shkëlqyera për t’u huazuar në 2023

Edhe pse e njohur mirë, kjo markë elegante është e njohur për pamjen e saj bashkëkohore, por klasike, me disa prekje unike. Marka krenohet me disa modele spektakolare, për shembull, ora e dorës për femra Imperiale Quartz 28 mm prej ari të bardhë, e cila është e vendosur me diamante pavé dhe e krijuar nga ari i bardhë 18 karatësh.

Nëse jeni pronari krenar i këtij apo ndonjë modeli tjetër Chopard , me siguri do të keni në posedim një orë të vlefshme dhe unike, e garantuar se do të jetë një nga asetet më të mira për të çliruar kapitalin, duke e lënë peng.

Foto e Chopard Métiers d'art Happy Fish - një nga oraret më të mira për t'u blerë në 2022

8. IWC – ora luksoze që komandojnë ofertat e huasë së mirë për momentin

Ndoshta më pak e njohur se disa marka të tjera të profilit të lartë, IWC , megjithatë, nuk zhgënjen me koleksionet e saj të orëve luksoze, të lidhura kryesisht me sportin dhe aventurën.

Numri i pastër dhe fytyra jashtëzakonisht e madhe e Portugieser të kujtojnë vitet 1930 dhe konsiderohet të jetë modeli i tij ikonë. Për shkak se ato u bënë fillimisht vetëm në numër të vogël dhe ende sot (në kohën e këtij shkrimi në 2022) ngjallin një ndjenjë ekskluziviteti, Portugieser mbetet shumë i dëshirueshëm dhe një tjetër nga opsionet tona më të mira për të penguar.

Ne vendosim peng kundër dhe huazojmë orët IWC në Londër

9. Jaeger-LeCoultre

Një tjetër markë e shkëlqyer zvicerane, Jaeger-LeCoultre është e njohur për disa metoda të pazakonta dhe shumë teknike për të zbukuruar orët e tyre klasike.

Në “vendosjen e borës”, diamantet vendosen me kujdes në orë për të krijuar pamjen e flokeve të dëborës vezulluese siç shfaqen në natyrë. Kjo vëmendje ndaj detajeve reflektohet në çmimet që merr kjo markë në ankand: në vitin 2011 një QP Staybrite u shit për 70,000 euro (62,500 £).

Jaeger Lecoutre Duometre - mungesa e bën këtë orë një mundësi të shkëlqyeshme për të investuar, blerë ose huazuar në 2022 - 2023

10. Panerai

Kjo orëndreqës klasike italiane ka qenë prej kohësh e lidhur me ushtrinë, zhytësit dhe aventurierët e gjithanshëm, ndërsa botimet e kufizuara të orëve që prodhon Panerai e mbajnë vlerën e tyre të lartë dhe mungesa është gjithmonë një arsye pse kjo orë u bë në “orët tona më të mira në lista e pengut në 2023”.

Një Bronzo Luminor Submersible i vitit 1950 u shit për 187,500 dollarë Hong Kong (18,614 £) në nëntor 2018, kutia e tij dalluese prej bronzi që të kujton aventurën nënujore.

Ora Panerai Radiomir e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një tjetër hyrje e denjë në listën tonë të orëve më të mira që marrin kredi në vitin 2022 2023

11. Richard Mille

Të lidhura ngushtë me ngjarjet sportive dhe yjet ikonë, orët Richard Mille përdorin madje materiale të teknologjisë së lartë, ultra të qëndrueshme që zakonisht lidhen me hapësirën ajrore në dizajnet e tyre, duke e çuar këtë markë në një nivel tjetër, ndërsa dizajnet futuriste i bëjnë ato të dallueshme menjëherë.

Pavarësisht se u krijuan vetëm në vitin 1999, falë veçantisë së tyre, orët Richard Mille shiten mirë në ankand dhe do t’ju ofrojnë një nga opsionet më të mira të pengut nëse dëshironi të shfrytëzoni sa më shumë orën tuaj të veçantë.

Ne vendosim peng dhe japim hua për Richard Mille Watches në Londër

12. Urwerk

Duke e çuar dizajnin në një nivel futuristik, orët Urwerk janë mishërimi i të papriturës.

Një markë e krijuar në vitin 1997, këto ora po evoluojnë vazhdimisht me veçori të reja novatore dhe befasuese – ndërlikime rrotulluese për të treguar kohën dhe numrat e projektuar përmes fibrës optike.

Pavarësisht se janë një markë relativisht e re, orët Urwerk kanë vlerë të shkëlqyer të rishitjes për tërheqjen e tyre të çuditshme. Prototipet e hershme të rralla janë veçanërisht të kërkuara, për shembull, dhe UR-102 Nightwatch arriti në 17,500 dollarë (13,600 £) në ankand në qershor 2017.

Një markë futuriste, Urwerk është një hyrje e shkëlqyeshme në listën tonë të 10 orëve më të mira për t'u vendosur peng në 2022 - 2023

13. Vacheron Konstantin

Vacheron Constantin ka prodhuar ora që nga viti 1755, dhe kështu kjo markë e themeluar prej kohësh konsiderohet me të drejtë një nga klasikët më të mirë për të lënë peng, investuar ose shitur në 2023.

Secila prej orëve të tyre përfaqëson një investim dhe aktiv të shëndoshë për të tregtuar kundrejt një kredie, veçanërisht shembujt më të rrallë si edicioni i 260-vjetorit të lëshuar në 2015, Referenca 57260. Në vitin 2005, një Referencë 57260 në pronësi të Mbretit Fouad I të Egjiptit mori një vlerë mahnitëse prej 2.77 milionë dollarë (2.15 milionë funte), duke dhënë një tregues se sa vlerësohet kjo markë.

Ora Vacheron Constantin Harmony Ultra Thin Grande Complication e paraqitur nga New Bond Street Pawnbrokers, një agjent elitar pengjesh në Londër që ka dyqanin e tyre kryesor pengjesh në Londër në Bond Street

12. A. Lange & Söhne

Kjo kompani gjermane është unike në atë që fillimisht u krijua në 1845, pushoi së tregtuari në 1948 pas krijimit të Republikës Demokratike Gjermane, por u ringjall në 1990 pas bashkimit gjerman.

Modelet përshkruhen si më të thjeshta se sa homologët e tyre zviceranë, duke pasur një pamje të veçantë gjermane. Një investim i besueshëm, këto marrin çmime të shkëlqyera në ankand – në vitin 2018 një model “Homage to Walter Lange” arriti në 852,525 dollarë (660,000 £), një nga çmimet më të larta të arritura ndonjëherë për këtë markë.

Një markë e shkëlqyer orash për të penguar (orë sohne lange)

Nëse po kërkoni një kredi në para kundrejt orës suaj klasike, do të gjeni ekspertët e New Bond Street Pawnbrokers specialistët e kërkuar për të vlerësuar vlerën e saj duke parë me kujdes gjendjen, moshën, rrallësinë dhe prejardhjen e saj – prandaj sigurohuni që të sillni në çdo dokumentacion origjinal siç janë faturat, historiku i shërbimit dhe certifikata e autenticitetit.

Me mbi 25 vjet përvojë në pengimin e orëve më të mira klasike dhe mallrave të tjera luksoze, ju mund të jeni të sigurt për një shërbim profesional, të specializuar dhe miqësor që merr parasysh veçoritë unike të aseteve tuaja individuale.

Si e vlerësojnë agjentët e pengut vlerën e orëve më të mira që i huazojnë?

Nuk ka asnjë konsideratë të vetme që agjentët e pengut i referohen kur vendosin se sa vlen një orë pengje. Agjentët e pengut priren të marrin parasysh një sërë faktorësh, specifikë për atë kohë.

 

një nga orët më të mira për të vënë peng në 2022 - 2023

 

1. Vlera e tregut

Kur merrni një orë luksoze te një agjent pengjesh, gjëja e parë që ata do të marrin në konsideratë është vlera e saj në treg si aktualisht, në vitin 2023, por edhe më tej.

Edhe pse rreth 85% e njerëzve rimarrin pronën e tyre të lënë peng pasi të kenë shlyer një kredi peng, një ndërmjetës pengjesh duhet të mendojë se çfarë ndodh nëse dikush nuk mund të përballojë të paguajë huanë . Më pas, agjenti pengmarrës do të duhet të shesë aktivin në mënyrë që të rikuperojë paratë e humbura.

Vlerësimi i vlerës së tregut të orës për vitin 2023 përcakton se për çfarë ore mund të shiten, nëse kredia e pengut nuk shlyhet. Një agjent pengjesh do të përdorë një sërë faktorësh për të përcaktuar vlerën e tregut, duke përfshirë shfrytëzimin e njohurive dhe ekspertizës së tyre të industrisë, si dhe duke iu referuar listave aktuale të çmimeve të orës 2023 dhe artikujve të ngjashëm për shitje në ankand.

Në disa raste, me orët më të mira për të vënë peng, nëse ora luksoze është e rrallë ose shumë unike, pengmarrësit mund t’i duhet të hartojë ekspertizë nga një specialist për të vlerësuar vlerën e saj në treg që nga viti 2023.

Mbani në mend se vlera e tregut të orës suaj luksoze nuk do të jetë e barabartë me shumën që do të lejoheni të huazoni nga një agjent pengjesh. Në shumicën e rasteve, një agjent pengjesh do t’ju ofrojë vetëm rreth 60-70% të vlerës aktuale të orës suaj. Plus, ka edhe interes mbi kredinë për t’u marrë parasysh.

2. Kërkesa dhe oferta

Sa do t’ju lejojë një agjent pengjesh të merrni hua kundrejt orës suaj luksoze, do të ndikohet gjithashtu nga faktorët e kërkesës dhe ofertës.

Nëse tregu tashmë është i ngopur me këtë markë ose model ore, vlera e saj do të jetë më e ulët se një orë që është shumë e kërkuar dhe në mungesë. Kështu, kjo lloj ore nuk do të bënte markën më të mirë për të penguar.

Tendencat e kërkesës dhe ofertës mund të ndryshojnë me kalimin e kohës, kështu që nëse e keni lënë peng të njëjtën orë disa vite më parë, mbani në mend se vlera e saj mund të luhatet nëse variablat e tregut kanë ndryshuar që atëherë.

3. Modeli i orës

Vlerat e pengut do të vendosen gjithashtu sipas markës dhe modelit specifik të orës.

Modelet më ekskluzive do të kenë vlera më të larta, veçanërisht ato që konsiderohen si pjesë investimi ose nga aksionet e botimit të kufizuar. Markat si Rolex janë gjithmonë shumë të kërkuara nga koleksionistët, për shembull, dhe kjo e bën atë një nga orët më të mira për t’u vendosur peng që nga viti 2023.

4. Gjendja

Përpara se të vendosë vlerën e huasë kundrejt orës suaj luksoze, një agjent pengjesh do ta shqyrtojë atë tërësisht për të kontrolluar gjendjen e saj. Saktësia është jetike në shumë orë luksoze dhe çdo mosfunksionim me matjen e kohës ose përbërësit e saj mund të ndikojë në shitshmërinë e saj në të ardhmen, duke ulur kështu vlerën e kredisë.

Në disa raste, nëse ora është shumë e kërkuar, defektet e vogla mund të mos ndikojnë shumë në vlerën e kredisë, veçanërisht nëse ato mund të riparohen. Orët që janë kujdesur dhe ruajtur siç duhet shpesh do të kenë vlera më të larta se ato që nuk kanë pasur.

Agjentët e pengut do të vlerësojnë gjithashtu autenticitetin e orës përpara se të bien dakord për një marrëveshje pengu, kështu që mund të kërkohet dokumentacioni përkatës. Nëse ora konsiderohet e rreme, mos prisni që një agjent pengjesh i mirë të bëjë biznes me ju.

5. Situata juaj personale

Nuk janë vetëm atributet e orës që një agjent pengjesh do të marrë parasysh kur të vendosë për një shifër të vlerës për kredinë tuaj. Ata gjithashtu do të peshojnë gjasat nëse ju do të paguani kredinë dhe do ta shlyeni orën, ose nëse do t’i duhet ta shesin atë.

Agjentët e pengut fitojnë jetesën nga interesat e kredisë. Ata duan të shohin klientët të paguajnë kredinë dhe të kërkojnë orët e tyre, në vend që të përpiqen t’i shesin ato vetë.

Si të rrisni vlerën e koleksionit tuaj të orëve të shkëlqyera

 

Ora juaj luksoze është shumë më tepër sesa thjesht një mënyrë për të mbajtur gjurmët e kohës. Nëse kujdeset siç duhet dhe i kushtohet vëmendja e duhur, mund të jetë një investim fitimprurës, qoftë duke e shitur apo duke e lënë peng. Megjithëse nuk mund të garantohet se ora juaj do të ruajë ose do të rritet në vlerë, duke ndjekur këshillat e mëposhtme do të siguroheni që të maksimizoni vlerën e orës suaj luksoze kur të vijë koha për të shitur.

Si të rrisni vlerën e koleksionit tuaj të orëve të shkëlqyera

 

1. Mbajeni orën në gjendje të mirë

Duhet të synoni ta mbani orën tuaj në gjendje të shkëlqyeshme për të siguruar që ajo të mbajë vlerën e saj maksimale. Çdo papërsosmëri, sado e vogël qoftë, do të zvogëlojë vlerën e orës suaj kur zgjidhni ta shisni.

Markat dhe modelet e ndryshme të orëve mund të përballojnë shkallë të ndryshme trajtimi. Disa marka prodhojnë gamë të orëve që janë ndërtuar me kujdes për të ofruar qëndrueshmëri të jashtëzakonshme. Gama e Rafael Nadal, nga Richard Milles, përdor një sistem Incabloc që mundëson kushinetat e bizhuterive të përballojnë ndikimin e goditjes përmes grupeve të sustave të dizajnuara në mënyrë të ndërlikuar. Teorikisht, kjo do të thotë që ju mund ta mbani orën tuaj edhe për aktivitetet fizike më të vështira.

Megjithatë, për ta mbajtur orën në gjendje të mirë, është mirë ta hiqni orën për aktivitete ku mund të dëmtohet dhe ta mbani në një vend të sigurt dhe të sigurt kur nuk është i veshur. Përdorni sensin tuaj të shëndoshë për të shmangur veshjen e orës në situata kur ajo mund të laget. Ndryshe nga sa mund të mendoni, është gjithashtu e këshillueshme që të shmangni lustrimin e orës suaj luksoze.

2. Asnjëherë mos e lustroni orën

Një gabim i zakonshëm që bëjnë pronarët e papërvojë është lustrimi i orës së tyre. Ata mendojnë se lustrimi është një mënyrë për të ruajtur shkëlqimin e orës së tyre dhe për ta mbrojtur atë nga kontakti i përditshëm me mëngët, gishtat dhe efektet e lagështisë.

Megjithatë, efektet e lustrimit mund të bëjnë më shumë dëm për orën tuaj sesa dobi. Pastrimi i saktë i një ore kërkon një banjë me ultratinguj dhe degradim të plotë të një materiali që nuk mund të shkaktojë asnjë gërvishtje.

Duke lustruar një orë luksoze pa marrë masat e duhura paraprake, mund të shkaktoni dëmtime mikroskopike dhe gërvishtje.

3. Shisni orën tuaj brenda 5 viteve

Është shumë e vështirë të parashikosh tendencat në vlerë për orët e ndryshme në planin afatgjatë. Disa modele janë veçanërisht të kërkuara në ankand, siç është Nautilus 2499.

Ndërsa mund të ketë qenë e lehtë për ekspertët të parashikojnë Nautilus-in novator si një orë që do të mbante vlerën e saj, kjo nuk mund të thuhet për Paul Newman Daytona. Paul Newman ishte një sukses i papritur dhe tani është gjithmonë në kërkesë kur është në ankand.

Ndërsa është e vështirë të parashikosh vlerën e një ore për një periudhë të gjatë, është më e lehtë në afat të shkurtër.

Modelet e kërkuara do të ruajnë gjithmonë një vlerë të arsyeshme rishitjeje për pesë vitet e tyre të para, veçanërisht nëse jeni të zgjuar në zgjedhjen e modelit të duhur kur bëni blerjen tuaj për herë të parë. Edicionet speciale të modeleve të njohura, si edicioni i kufizuar Spectre i Omega Seamaster, ofrojnë mundësinë më të mirë për fitim në investim në një orë luksoze.

4. Sigurohuni që të mbani të gjithë dokumentacionin

Mund të jetë një besim i rrezikshëm që dokumentet mbështetëse të vërtetojnë origjinalitetin e një ore. Nëse një orë e rreme është ndërtuar në një standard bindës, atëherë është e sigurt të thuhet se dokumentet bindëse mund të jenë gjithashtu të rreme. Sidoqoftë, orët luksoze që shiten pa dokumentacion mbështetës gjithmonë shiten me një çmim më të ulët se ato që shiten me të.

Prandaj, ekipi ynë i agjentëve pengues të orëve të ekspertëve, është një ide e mirë të siguroheni që karta juaj e regjistrimit dhe të gjitha dokumentet mbështetëse të mbahen të sigurta dhe në gjendje të shkëlqyer.

5. Sigurohuni që ora juaj të shërbehet rregullisht

Mirëmbajtja e rregullt është jetike për t’u siguruar që një orë të mbajë vlerën e saj. Orat luksoze janë projektuar dhe ndërtuar nga specialistë me ekspertizë në atë që bëjnë. Të njëjtat njohuri specialistike kërkohen për ta mbajtur orën tuaj në gjendje të mirë, kështu që mbani orën tuaj të servisuar rregullisht.

Intervali i rekomanduar ndërmjet shërbimeve ndryshon sipas prodhuesit, me shumicën e markave që sugjerojnë një shërbim të plotë çdo 3 deri në 5 vjet. Megjithatë, për të maksimizuar vlerën e orës suaj, duhet ta servisoni atë çdo dy vjet. Nëse zotëroni një orë luksoze të zhytur, ajo duhet të servisohet çdo vit për t’u siguruar që të ruajë rezistencën ndaj ujit.

Mendoni për orën tuaj luksoze si një motor në miniaturë që fuqizon instrumentet e vogla në lëvizje të vazhdueshme. Të lini motorin e makinës suaj të shtrenjtë luksoze të shkojë pa shërbim për 2 vjet është e paimagjinueshme, atëherë pse është ndryshe për orën tuaj të shtrenjtë luksoze?

Një shërbim kërkon që elementët lëvizës të orës suaj të shkëputen dhe pastrohen me delikatesë. Të gjitha vulat dhe çdo pjesë që shfaq shenja konsumimi zëvendësohen përpara se të lyhet me vaj dhe të rimontohet. Ora juaj është e testuar dhe e rregulluar për t’u siguruar që është në gjendje të mirë dhe performon njësoj si kur ishte krejt e re.

Servisimi dhe rivlerësimi i orës suaj rregullisht ofron gjithashtu një pasqyrë nëse modeli juaj është vlerësuar në vlerën e tregut dhe nëse është një kohë e mirë për t’u shitur.

Për të përmbledhur shpejt 5 markat më të mira të orëve ku mund të huazoni në 2023, mund të shikoni gjithashtu videon tonë të shkurtër më poshtë:

 

Si mund të dijë një agjent pengjesh se çfarë të presë kur huazohet kundër disa prej orëve më të mira të disponueshme për peng?

Nëse klienti është një klient i përsëritur, i cili e ka vënë në peng orën më parë, ka një shans të mirë që ai të shlyejë kredinë dhe të rimarrë orën e tij përsëri. Në fakt, 80% e njerëzve që përdorin një agjent pengjesh e bëjnë këtë të paktën dy herë në vit, zakonisht duke përdorur të njëjtin agjent pengjesh.

Ndërmjetësi i pengjeve do të vlerësojë gjithashtu nëse klienti dëshiron të marrë orën, duke e bazuar vlerën e huasë në atë se sa e rëndësishme ose sentimentale është ora për personin. Nëse është një trashëgimi familjare, klienti ka më shumë gjasa ta dëshirojë atë pas periudhës së huasë në krahasim me dikë që po lë peng një orë që i është dhënë nga një ish-partner, për shembull.

 

Në mënyrë që të siguroheni që të merrni marrëveshjen më të mirë kur negocioni një kontratë pengu për orën tuaj luksoze, është gjithmonë një ide e mirë të zgjidhni një agjent pengjeje me reputacion dhe profesionist në Londër , siç është New Bond Street Pawnbrokers.

Disa nga markat e tjera të orëve me të cilat huazojmë përfshijnë: Bulgari , Harry Winston , Hublot , Omega , Piaget , Roger Dubuis , Tiffany , Ulysse Nardin , Van Cleef & Arpels , për të përmendur vetëm disa.

New Bond Street Pawnbrokers janë specialistë në vlerësimin e orës suaj klasike dhe do të jetë në gjendje të ofrojë një kredi në para kundrejt vlerës së saj. Ekipi është ekspert në shumë marka dhe mund të këshillojë mbi faktorët që do të përcaktojnë vlerën e një pjese individuale dhe tendencat aktuale të tregut.

 

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority