fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 pikturat më të famshme të grave që nga viti 2024


pikturat dhe portretet më të famshme të grave që nga viti 2024

Pra, pse të flasim për 10 pikturat më të famshme të grave që nga viti 2024?

E pra, në çdo epokë, zhanër dhe medium, artistët janë përpjekur të kapin formën femërore. Disa nga talentet më të ndritura të botës kanë zgjedhur një muzë që mendojnë se është thelbi i feminitetit për të zbukuruar kanavacën e tyre. Kjo ka krijuar portretet më të famshme të grave në historinë e artit, të cilat janë ende jashtëzakonisht të vlefshme dhe me ndikim edhe sot e kësaj dite.

Këtu, ne kemi zgjedhur 10 pikturat tona më të famshme të grave që nga viti 2024. Ky udhëzues do të shikojë kontekstin rreth secilës prej këtyre pikturave të famshme femërore që ndihmuan në arritjen e famës së tyre, si dhe teknikat mjeshtërore të përdorura për të transformuar çdo grua në një portret bindës dhe dinamik.

1. Lindja e Venusit, Sandro Botticelli, rreth 1485

Lindja e Venusit është piktura më e hershme në listën tonë të pikturave më të famshme të femrave. I menduar për t’u përfunduar në 1485 , Botticelli ishte artisti i parë në Toskanë që pikturoi tempera në kanavacë, e cila konsiderohej inferiore në atë kohë.

Botticelli devijoi nga konventa në përshkrimin e tij të perëndeshës romake të dashurisë. Lakuriqësia e saj ishte e diskutueshme në një kohë kur sundonte morali fetar.

Është për t’u habitur që Lindja e Venusit u bë një nga pikturat më të famshme të grave, pasi promovonte mëkatin, ashtu si veprat e tjera të artit të djegura në Zjarrin e Kotësive të vitit 1497.

Afërdita u porosit nga familja Medici që të varej mbi një shtrat bashkëshortor. Pemët e portokallit në pikturë konsideroheshin emblema të familjes Medici, dhe Venusi është një simbol i famshëm i dashurisë dhe bukurisë. Kur Botticelli vdiq, ai kërkoi të varrosej në këmbët e muzës së saj, Simonetta Cattaneo del Vespucci.

Botticelli Lindja e Venusit - piktura e famshme e grave

Piktura mori vlerësimin e publikut vetëm katër shekuj pas vdekjes së krijuesit të saj Botticelli, i cili tani shihet si një ndikim kryesor i periudhës së Rilindjes së hershme. Tani shfaqet në Galerinë Uffizi në Firence, krah për krah me veprën e saj simotër, La Primavera.

Vlera e saj vlerësohet të jetë 500 milionë dollarë .

2. Mona Lisa, Leonardo Da Vinci, 1503-1519

Mona Lisa është ndoshta më e famshmja nga të gjitha pikturat dhe portretet e grave të grave që nga viti 2023, e njohur edhe për ata që janë më pak të interesuar në art.

Ajo është pikturuar me vaj mbi dru plepi dhe është çuditërisht e vogël për një pikturë me kaq famë, me përmasa 77 x 53 cm . Da Vinci e filloi pikturën në 1503 dhe u gjet në studion e tij kur vdiq në 1519.

Me këtë kryevepër, Da Vinci krijoi precedentin për një pikturë portreti bashkëkohor duke e bërë personin të kthehet drejt shikuesit. Në atë kohë, pikturimi i grave në profil ishte standard në artin italian.

Spekulimet mbi identitetin e modeles kanë qenë të shumta, me teori që sugjerojnë se ishte nëna e Da Vinçit ose një autoportret i vetë burrit, thjesht duke shkëmbyer identitetin gjinor. Një shënim u gjet në vitin 2005 që sugjeron se në fakt ishte një grua e quajtur Lisa del Giocondo.

Në pronësi të qeverisë së Francës, Mona Lisa është ekspozuar në Luvrin në Paris që nga viti 1804. Një nga pikturat më të famshme të femrave – edhe tani në vitin 2024 – qëndron pas xhamit antiplumb, pasi u vodh në vitin 1911 dhe u sulmua nga grupe të ndryshme aktiviste ndër vite.

3. Vajza me një vath perle, Johannes Vermeer, rreth 1665

Piktori holandez Johannes Vermeer mbeti relativisht i panjohur gjatë jetës së tij, ndoshta pasi ai prodhoi vetëm 36 vepra të njohura .

Vajza me një vathë perle është një pikturë vaji që mendohet se është përfunduar në vitin 1665. Ajo u bë e njohur pasi u restaurua për një ekspozitë të vitit 1995 në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington DC.

VAJZË ME VËTHET PERLE, JOHANNES VERMEER - një nga pikturat më të njohura të grave në mbarë botën që nga viti 2024

Në vitin 1999 ishte frymëzimi për romanin me të njëjtin emër, i cili pati një përshtatje filmi të nominuar për Oscar pak më vonë. Pavarësisht se tani është një nga pikturat më të famshme të grave, shumica nuk e kuptojnë se Vermeer po krijonte një troni në vend të një portreti. Tronie është një term holandez që do të thotë një personazh ose lloj personi.

Vajza me një vath perle është më shumë një studim i dritës, ngjyrës dhe shprehjes sesa një portret.

Vepra artistike quhet “Mona Lisa e Veriut”, duke bërë krahasime për shkak të intimitetit të veprës. Vajza me një vathë perla ka qenë në koleksionin në Hagë që nga viti 1902.

4. Maja nudo, Goya, 1797-1800

Një tjetër imazh i frymëzuar nga Venusi, këtë herë i shtrirë në një divan jeshil prej kadifeje në një pozicion më të çuditshëm, duke takuar me guxim shikimin e shikuesit.

Goya pikturoi Maja nudo në vaj në kanavacë midis 1797 dhe 1800. Piktori spanjoll sfidoi zakonin e pikturës nudo në atë kohë duke përshkruar qimet pubike në veprën e artit.

MAJA NUDE, GOYA - një nga pikturat më të diskutueshme dhe më të njohura të shitura ndonjëherë që nga viti 2024

Goya u konsiderua imorale nga Inkuizicioni spanjoll në 1815 , pjesërisht për shkak të kësaj pikture, e cila tani konsiderohet si një nga portretet më të famshme të grave në botë në kohën e këtij shkrimi në 2024.

U përfol gjerësisht se ajo ishte dukesha e Albës. Megjithatë, ka më shumë gjasa që Pepita Tudo, ishte e dashura e tij gjatë vitit 1797 kur filloi të pikturonte.

Pjesa e saj shoqëruese, The Clothed Maja, varet pranë saj në Museo del Prado në Madrid.

5. Marrëveshja në gri dhe të zezë nr 1, James McNeill Whistler, 1871

Duke përdorur vaj në kanavacë, Whistler krijoi një nga pikturat më të famshme të grave duke kapur nënën e tij të dashur. Kjo është arsyeja pse pjesa njihet më mirë si Nëna e Whistler’s.

Pavarësisht se u krijua nga një piktor amerikan, kjo vepër fitoi njohjen më të madhe jashtë SHBA-së.

 

Whistler është konsideruar si showmani i parë i artit modern . Kur u ekspozua për herë të parë, piktura nuk u prit mirë nga londinezët viktorianë. Ajo shihej si shumë e ashpër në një kohë kur pikturat e romantizuara ishin shumë të njohura.

Tani, megjithatë, ajo zbukuron listën e 2024 të pikturave të famshme femra dhe konsiderohet si një vepër e rëndësishme për lëvizjen e Realizmit. E quajtur Mona Lisa Victorian, Nëna e Whistler-it u ble nga shteti francez në 1891.

Është ekspozuar në koleksionin në Musee d’Orsay në Paris.

6. Gruaja me një ombrellë, Claude Monet, 1875

Artisti francez Claude Monet konsiderohet gjerësisht si një udhëheqës i lëvizjes impresioniste. Në këtë portret të famshëm, ne shohim një grua dhe djalin e saj (gruaja e parë e Monet, Camille, dhe djali i tyre, Jean) në një fushë. Monet kombinon figurën dhe pikturën e peizazhit për të krijuar një pjesë që shfaqet si një moment i shkurtër dhe intim.

Gruaja me ombrellë, CLAUDE MONET - një nga pikturat më të famshme në botë që nga viti 2024

Monet besohet se e ka pikturuar këtë jashtë në fushë, duke u marrë vetëm disa orë për të bërë magji me goditje të animuara të penelit të vajit në kanavacë. Gruaja me një ombrellë u shfaq në ekspozitën e dytë impresioniste në 1876.

Një pjesëmarrës ishte një artist tjetër në listën tonë të 10 portreteve të famshme të grave për vitin 2024, John Singer Sargent. Në fakt, ajo frymëzoi versionin e tij të pjesës, të titulluar Two Girl with cadra at Fladbury, në 1889.

Pjesa e Monet tani varet në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington DC.

7. Portreti i Madame X, John Singer Sargent, 1884

Artisti amerikan John Singer Sargent zbuloi për herë të parë një nga pikturat më të famshme të grave në vaj në Francë në 1884.

Në momentin e ekspozitës shkaktoi një skandal të jashtëzakonshëm për shkak të veshjes në foto. Dekolteja e saj e zhytur dhe shpatullat e zhveshura të zonjës X, me një rrip të varur nga supi i saj, ishin shumë provokuese për audiencën.

Pas pritjes së saj negative, Sargent e ndryshoi pak copën duke e lyer përsëri rripin e mbështjellë në vend. Ai u prit më vonë në Amerikë dhe Britani me shumë vlerësime.

Madame X është në fakt Madame Virginie Gautreau, një grua e njohur në Francë për bukurinë e saj të zbehtë dhe misterioze. Ajo refuzoi shumë kërkesa për të pozuar për artistë të tjerë, duke rënë dakord me Sargent pasi ai ishte një tjetër emigrant amerikan.

Sargent krijoi 30 vizatime të saj me laps, bojëra uji dhe vajra, një prej të cilave është ekspozuar në Tate Britain. Portreti i përfunduar është pjesë e koleksionit në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork.

8. Portreti i Adele Bloch-Bauer 1, Gustav Klimt, 1907

Duke përdorur media të përziera, piktori simbolist austriak Gustav Klimt krijoi një pjesë të artë dhe magjepsëse që tani është një nga pikturat më të famshme të grave që nga viti 2024.

Adele Bloch-Bauer është paraqitur me bojëra vaji dhe fletë ari dhe argjendi, me përmasa 140 x 140 cm.

Adele Bloch-Bauer është personi i vetëm që Klimt pikturoi dy herë në karrierën e tij. Pjesa u porosit nga bashkëshorti i saj, por Adele ishte gjithashtu e dashura e Klimt për një kohë.

Klimt u frymëzua shumë nga Mozaiku, arti japonez dhe egjiptian, gjë që mund të shihet në pasurinë dhe simbolikën e përdorur në portret.

Piktura u vodh nga Gjermania naziste në vitin 1941 dhe është një nga pjesët e pakta me fat që është gjetur. Në vitin 2006, ajo u ble për 135 milionë dollarë . Tani mund të gjendet i ekspozuar në Neue Galerie në Nju Jork.

9. Portreti i Dora Maar, Pablo Picasso, 1937

Një pionier i stilit surrealist, Pablo Picasso krijoi shumë portrete të famshme eksperimentale të guximshme të grave.

Portreti i Dora Maar u krijua në 1937 dhe kombinoi një pamje ballore dhe profili të subjektit të saj. Ai kapi një moment sigurie të sigurt ndërsa gruaja e buzëqeshur mbështet kokën në dorë, duke parë drejtpërdrejt dhe përtej shikuesit. Ngjyrat e ndezura dhe format këndore janë një tipar i njohur në shumë prej pikturave të mëvonshme të Picasso-s.

Dora Maar është subjekt i portreteve të shumta të Picasso-s dhe ishte një artiste dhe fotografe më vete. Mendohet se kjo është piktura më e famshme e femrave të tij pasi të dyja frymëzuan dhe sfiduan njëri-tjetrin gjatë kohës që ishin të dashuruar nga viti 1935 deri në vitin 1936 .

Piktura në vaj është ekspozuar e përhershme në Musee Picasso në Paris.

10. Autoportret me gjerdan me gjemba dhe hummingbird, Frida Kahlo, 1940

Frida Kahlo është një nga artistet më të famshme të portreteve femra që nga viti 2024, duke krijuar 55 autoportrete gjatë jetës së saj.

Vetëportreti me gjerdan me gjemba dhe kolibri është një imazh tragjikisht fantastik dhe i fuqishëm i nxitur nga divorci i saj nga Diego Rivera dhe fundi i lidhjes së saj me Nickolas Moray.

Kahlo krijon një atmosferë klaustrofobike me faunë të lezetshme në sfond. Ajo përdor simbolikën fetare me një gjerdan me gjemba shpuese dhe simbolikën meksikane të një kolibri, zakonisht një simbol i fatit, në të zezë.

Pavarësisht pamjes së tmerrshme, secili prej këtyre simboleve është gjithashtu një referencë për ringjalljen, duke sugjeruar shpresë në skajet e veprës.

Piktura fillimisht u ble nga ish i dashuri i saj, Nickolas Moray. Tani është i ekspozuar në Harry Random Center në Austin, Teksas.

Secili prej këtyre portreteve të famshme të grave është krejtësisht unik, një portret i bukurisë dhe joshjes që secili artist ka shtuar stilin dhe vizionin e tij krijues. Shumica ishin të diskutueshme në kohën e ekspozitës së tyre të parë, duke shtuar famë që në fund ua shtoi jetëgjatësinë.

Duket se pavarësisht nga epoka apo stili, femrat do të jenë gjithmonë në qendër të portretit. Magjepsja jonë me bukurinë femërore është arsyeja pse këto portrete ende ndikojnë tek artistët edhe sot e kësaj dite dhe shfaqen në muzetë e shquar. Secili ka vlerë ekstreme, duke dëshmuar se zotërimi i artit është ende një investim i mençur.

 

PËR TË PËRMBLEDHUR, DISA NGA 5 PIKTURAT DHE PORTRETET MË TË FAME TË GRAVE në vitin 2024, DHE MË tej JANË:

 

New Bond Street Pawnbrokers është një dyqan pengjesh luksoze në Londër , që ofron kredi kundër artit luksoz me dokumente minimale, plus këshilla të specializuara në të gjithë. Disa nga shumë artistë të cilëve u huazojmë përfshijnë Andy Warhol, Bernard Buffet, Damien Hirst, David Hockney, Marc Chagall, Raoul Duffy, Sean Scully, Tom Wesselmann, Tracey Emin, Banksy dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

 

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority