fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Aston Martin: historia pas një ikone


Historia e Aston Martin fillon në vitin 1913 kur Lionel Martin dhe Robert Bamford kërkuan të krijonin gamën e tyre të automjeteve për shkak të faktit se Martin ishte një vrapues i etur në Aston Hills. Automjeti i tyre i parë përmbante një motor me katër cilindra Coventry-Simplex me shasinë e një Isotta-Fraschini të vitit 1908, dhe pas një diskutimi të madh kur zgjidhnin se si ta quanin makinën, ata krijuan emrin ‘Aston Martin’ – një kombinim i Aston Hills dhe mbiemri i bashkëthemeluesit Lionel Martin.

Ditët e para: 1910-1920

Aston Martin

Kompania ishte vendosur të fillonte prodhimin masiv të makinës së tyre të parë, por ata u penguan nga shpërthimi i Luftës së Parë Botërore, që do të thoshte se ata duhej të prisnin deri në periudhën e pasluftës për të provuar përsëri për të krijuar kompaninë. Megjithatë, Bamford u largua nga kompania në vitin 1920, duke e lënë Lionel Martin të gjente fonde nga burime të tjera.

Në vitin 1922 kompania filloi të përparonte dhe madje mori pjesë në Çmimin e Madh të Francës, por kjo do të ishte jetëshkurtër dhe ata pësuan falimentim në 1924.

Më vonë atë vit kompania gjeti blerës të rinj dhe emri i saj zyrtar u bë ‘Aston Martin Motors’, por ajo do të dështonte një vit më vonë; në vitin 1926, fabrika u mbyll dhe themeluesi Lionel Martin u detyrua të linte biznesin.

Pavarësisht nga pasuria e varfër e Aston Martin në jetën e tij të shkurtër, pronarët e rinj Bill Renwick dhe Augustus Bertelli refuzuan të dorëzoheshin dhe vazhduan të punonin për të ndërtuar reputacionin e kompanisë së makinave.

Disa dekada me gunga: 1930-1960

Aston Martin

Aston Martin vazhdoi të luftonte gjatë gjithë viteve 1930, megjithatë, dhe shpejt u përball me vështirësi financiare. L. Pideaux Brune mori përsipër kompaninë kur pronarët e mëparshëm nuk mund ta çonin më përpara kompaninë, dhe më pas ia kaloi atë Arthur Sutherland, i cili filloi periudhën kur ata filluan të prodhonin në masë makina Aston Martin për rrugë.

Por Aston Martin do të pengohej përsëri nga lufta; Lufta e Dytë Botërore ndaloi të gjithë prodhimin e makinave Aston Martin, gjë që do të ndikonte në betejat e tyre financiare që do të pasonin.

David Brown mori përsipër në vitin 1947 dhe prezantoi një seri makinash në mënyrë që të përpiqej të kthente Aston Martin në të zezë. Në vitin 1950, Aston Martin njoftoi serinë e tij DB dhe deri në vitin 1958 kishte lëshuar një sërë makinash që përfshinin makinat e famshme DB Mark II dhe DB2/4 si dhe modelet pasuese.

Gjenerata e suksesit: 1960-1980

Aston Martin

Vitet 1950 kishin ndihmuar Aston Martin të ndërtonte një reputacion të fortë në Mbretërinë e Bashkuar dhe kompania e makinave ishte e gatshme të bënte një rikthim. Ishte në vitin 1963 që ata prezantuan Grand Tourer luksoz DB5, një evolucion i serisë së tyre të suksesshme DB4, lloji i makinës që do të ndihmonte Aston Martin të çimentonte rolin e tyre në industrinë e makinave gjatë gjithë viteve 1960, duke lëshuar më vonë automjetet e tyre të serive DBS dhe DB6.

DB5 ndihmoi për t’i sjellë famën kryesore ndërkombëtare Aston Martin, pasi ajo u bë makina më e njohur e James Bond, duke u shfaqur në filmin e njohur të vitit 1964 Goldfinger.

Megjithatë, rritja e pasurisë për Aston Martin nuk ishte pa një rritje të shpejtësisë dhe në vitin 1972 u shit te Company Developments. Pas ngritjes së një borxhi afër 1 milion paund, kompania iu shit sërish një kompanie tjetër, gjë që vuri në pikëpyetje stabilitetin dhe përfitimin e prodhuesit të makinave.

Por këtë herë ata arritën një kthesë të suksesshme dhe zbatuan një përpjekje të madhe rekrutimi për të gjetur punonjës të talentuar që do të ndihmonin të kthenin fatin e kompanisë. Pronarët e rinj ndihmuan në ndryshimin e drejtimit të Aston Martin, duke modernizuar linjën e saj të makinave larg nga seria e Grand Tourer drejt makinave në stilin e ngjashëm të V8 Vantage (1977) dhe Volante të konvertueshme (1978).

Aston Martin në epokën moderne: 1980-2000

Aston Martin

Aston Martin zgjeroi kompetencën e saj duke blerë prodhuesin e njohur britanik të makinave MG, me planet për të krijuar një seri të re inovative makinash. Por kjo nuk u zhvillua kurrë pasi kompania u godit rëndë nga trazirat ekonomike të viteve 1980.

Nga fundi i viteve 1980, Pace Petroleum dhe Victor Gauntlett blenë kompaninë ndërsa Ford bleu tre të katërtat e biznesit. Aston Martin Virage hyri në prodhim në vitet 1990 përpara se Ford të merrte kontrollin e plotë të kompanisë, duke fituar 100% të aksioneve.

Kjo çoi në epokën më të suksesshme për Aston Martin; nën Ford, ata prodhuan modele të famshme si DB7 Volante, V8 Vantage me performancë të lartë, V12 Vantage, DB7 Vantage, DB9 dhe shumë të tjera.

Aston Martin Sot

Aston Martin

Ka gjashtë organizata të ndryshme që kanë një interes në kompani, me ditët e trazirave financiare shumë prapa kompanisë dhe të ardhurat arritën pothuajse 0.5 miliardë £. Me më shumë se 1000 punonjës në mbarë botën dhe dy filiale, kompania simbolike britanike e makinave duket se ka kaluar nëpër një histori të vështirë për ta vendosur veten në një pozicion të fortë për të ardhmen e parashikueshme.

…shitja shumë milionëshe e Aston Martin në Bonhams

Tifozët e Aston Martin, rrethuan datën 13 maj 2017 në kalendarët e tyre, sepse atëherë Bonhams mbajti shitjen e Aston Martin në Newport Pagnell. Shitja u zhvillua në qytetin jashtë Milton Keynes dhe pa për rrëmbim dymbëdhjetë Aston Martin klasikë të pasluftës, të ndërtuara midis 1953 dhe 1990.

E themeluar në vitin 1913, vitet e para të Aston Martin u penguan nga Lufta e Parë Botërore, kur të gjitha makineritë duhej të përdoreshin për përpjekjet e luftës. Makineritë e Aston Martin iu shitën qeverisë për të ndërtuar avionë luftarakë. Gjatë gjithë viteve të ndërluftës, ata filluan të prodhonin makina, por u munduan nga vështirësitë financiare që penguan përparimin e tyre.

Në vitin 1947, David Brown mori përsipër kompaninë dhe e transformoi atë në fuqinë e makinave luksoze që është sot. Brown ishte aq ndikues sa që seria kryesore DB e kompanisë – duke përfshirë DB5 klasike të James Bond – përdor inicialet e Brown deri më sot. Të gjitha makinat në shitje në Bonhams muajin e ardhshëm janë nga periudha Brown dhe në vazhdim.

Një makinë për koleksionistët

Aston Martin DB6 Volante

Pjesa më e spikatur në shitje është një Aston Martin DB6 Volante e vitit 1968, versioni i konvertueshëm i DB6. Si pasardhës i DB5, makinë e bërë e famshme nga James Bond në Goldfinger (1964), DB6 ishte një makinë shumë e dëshirueshme. Për më tepër, ai kishte një ecuri të kufizuar, me më pak se 2,000 të bëra ndonjëherë.

Sidoqoftë, Volante i konvertueshëm është edhe më i rrallë, pasi u bënë vetëm 140. Rrallësia e tij e ka bërë atë një favorit të fortë midis koleksionistëve, dhe kjo reflektohet në çmimin e vlerësuar të shitjes; midis 700,000 dhe 900,000 £.

Nëse DB6 Volante është jashtë diapazonit tuaj të çmimeve, ka tre DB6 të tjera për t’u rrëmbyer, megjithëse pa zbritjen e rrallë. Ata kanë një çmim më të moderuar, midis 270,000 dhe 340,000 £.

Nëse është mjaft e mirë për Bond…

Aston Martin DB5

Një tjetër pjesë që do të kthejë kokën është një Aston Martin DB5 i vitit 1964, i lëshuar në të njëjtin vit me filmin e James Bond që e bëri atë të famshëm. Puna e tij me bojë blu të errët e veçon atë nga automjeti i famshëm i 007, por kjo nuk ka gjasa të largojë ndonjë blerës të mundshëm. Për shumë, ky është Aston Martin thelbësor, kështu që prisni që kjo të jetë një pjesë e diskutueshme kur të dalë në ankand. Bonhams e ka vendosur vlerësimin nga 500,000 deri në 600,000 £, por mos u habitni nëse kjo shkon edhe më e lartë.

Një Aston Martin për tifozët e garave

1960 Aston Martin DB4 Sallon garash me peshë të lehtë 4,5 litra

Ndërsa shumica e makinave janë prodhuar për rrugë, ka një pjesë që është ndërtuar për pistën. Salloni i konkurrencës me peshë të lehtë 4.5 litra Aston Martin DB4 i vitit 1960 u ndërtua në një kohë kur prodhuesit italianë – veçanërisht Ferrari – dominonin botën e sportit motorik. Ajo u ndërtua për të sfiduar monopolin italian në garat me motor, gjë që e bëri në mënyrë të theksuar, duke fituar gara të shumta gjatë viteve 1960.

Kjo nuk është një makinë për të vozitur nëpër rrugë, por nëse po kërkoni të zotëroni një pjesë tuajën e historisë së garave, kjo është pjesa për ju. Është vlerësuar në mes 220,000 dhe 260,000 £.

Në vitin 2015 Aston Martin zbuloi automjetin më të fundit të frymëzuar nga bond – DB10…

DBten-web-lajme

Njoftimi i këstit më të ri në serinë e James Bond – SPECTER – përmbante gjithashtu një zbulim tjetër emocionues; një makinë krejt e re nga bashkëpunëtorët e vjetër të Bond-it, Aston Martin. Aston Martin DB10, një dizajn me porosi i ndërtuar vetëm për qëllimet e xhirimit të filmit të ri, nuk do të jetë i disponueshëm për publikun, me vetëm 10 të prodhuara për qëllime filmimi.

Ai përmban një trup më të hijshëm dhe më të efektshëm se paraardhësi i tij duke ruajtur ‘pamjen’ tradicionale të Aston Martin. Jo keq për një makinë kompanie, siç thotë gjithmonë ekipi ynë i agjentëve të makinave klasike në Londër . Komentatorët e industrisë po parashikojnë se makina është një prototip për versionin ‘rrugor’ të DB10 i cili mund të shpallet më vonë këtë vit – pas publikimit të filmit.

Ekskluziviteti

Natyra ekskluzive e këtij automjeti thjesht tregon se sa e ngushtë dhe e dobishme është marrëdhënia midis Aston Martin dhe Bond. Cili ekskluzivitet tjetër filmik mund të mburret me një model të paparë më parë të një makine nga një markë luksoze e njohur globalisht? Sigurisht, njoftimi mund të shihet edhe si një dremitje për vetë filmat; Makinat e Bond shpesh duken normale në sipërfaqe, por falë modifikimeve të bëra nga MI6, ato janë të një lloji.

Automjeti thelbësor i Bond

Lidhja midis dy markave shkon prapa në vitin 1959, kur Bond i Ian Fleming voziti një Aston Martin DB3 në romanin e tij Goldfinger. Megjithatë, momenti vendimtar ishte viti 1964, kur Bond i Sean Connery voziti një Aston Martin DB5 në përshtatjen filmike të librit.

DB5 është, deri më sot, makina më ikonike e James Bond-it që është përdorur në jo më pak se 6 filma, duke përfshirë një shfaqje të shkurtër në fund të Skyfall të 2012-ës si një shenjë për fansat. Mos e përjashtoni mundësinë që automjeti më i famshëm i Bond të shfaqet në SPECTRE.

Aston Martin është shpërfillur në favor të prodhuesve të tjerë të makinave gjatë viteve, zakonisht për të gjeneruar para (përdorimi i BMW Z3 në GoldenEye thuhej se ishte shumë fitimprurës), por megjithatë reputacioni i Aston Martin si automjeti kryesor i Bond nuk duket kurrë ndërrim.

Një marrëdhënie reciproke e dobishme

Dhe është kjo marrëdhënie që bën të ketë kuptim shpallja e prototipit DB10 si një mjet ekskluziv për filmin e ardhshëm; është reciprokisht e dobishme si për prodhuesit e filmit ashtu edhe për prodhuesit e makinave. Të dyja përforcojnë dhe përmirësojnë imazhin e tjetrit.

Aston Martin i lidh makinat e tyre me një agjent sekret të fshehtë, filmat e të cilit gjithashtu ndodhin të jenë ekskluziviteti i tretë më fitues i filmave të të gjitha kohërave, dhe producentët e Bond mund të përdorin makina nga ndoshta marka më prestigjioze britanike e makinave atje. si pak para shtesë për prodhim.

Të mos harrojmë, është shumë emocionuese edhe për publikun e gjerë. Jo vetëm që DB10-të e personalizuara janë një pjesë emocionuese e kujtimeve për fansat që të aspirojnë t’i kenë në dorë (kurrë mos thuaj kurrë…), por një vështrim tërheqës i mënyrës sesi po shkojnë dizajnet e Aston Martin. Makinat e Aston Martin priren të kenë një zakon të bëhen të përjetshme dhe tani duket se DB10 mund ta bëjë pikërisht këtë.

Aston Martin i Bond-it shitet për 2.4 milionë funte në ankandin e bamirësisë së Christie’s

I nxjerrë me çmimin e ankandit prej 2.4 milion £, Aston Martin DB10 i projektuar posaçërisht për filmin e James Bond ‘Spectre’ është një gjetje ekskluzive. Pavarësisht pamundësisë për të vozitur këtë model në rrugët publike, ai u shit për 2,434,500 paund gjatë një ankandi bamirësie. Makinat luksoze janë një blerje popullore, veçanërisht kur makina të tilla ekzistojnë si kujtime me porosi.

I organizuar nga Christie’s, ankandi prezantoi 24 pjesë të kujtimeve që ishin paraqitur drejtpërdrejt në filmin ‘Spectre’, me donacione nga Daniel Craig, Sam Mendes, Michael G. Wilson, Barbara Brocolli, Jesper Christensen dhe Sam Smith.

Me vetëm 10 në ekzistencë, nuk është çudi që kjo makinë është një artikull i nxehtë për koleksionistët. Makinat e Aston Martin janë shfaqur gjatë gjithë epokës së filmit të James Bond, duke shfaqur gjithçka, nga targat rrotulluese deri te mitralozat e fshehur!

Megjithatë, DB10 veçohet nga pjesa tjetër, me një trup ekskluziv me fibër karboni, thyerje karbon-qeramike dhe një motor të jashtëzakonshëm V8 4.7 litra. Brendësia shfaq veçori të zbukuruara me lëkurë dhe Alcantra, me butona që ofrojnë modalitetin sportiv, nivele të ndryshme pezullimi dhe tërheqjen e shtuar të një lexuesi të gjurmëve të gishtave.

Franshiza e James Bond ngjall një tërheqje klasike dhe të admirueshme – duke lënë një përshtypje të qëndrueshme me çdo publikim të ri. Nga makinat klasike si Aston Martin dhe Rolls Royce, te Mercedes-Benz apo Lamborghini moderne, vlera dhe kërkesa vazhdon të rritet me publikimin e filmave me ndikim.

New Bond Street Pawnbrokers ofrojnë kredi për makinat klasike të mëposhtme: Aston Martin, Bugatti , Ferrari , Jaguar , Mercedes dhe Porsche

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority