fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

10 veprat më të famshme të artit të Banksy (përfshin histori artistike dhe fakte interesante)


Banksy është artisti më i njohur i grafitit në botë, duke shitur vepra me vlerë miliona paund dhe duke krijuar një emër të njohur kur bëhet fjalë për disa nga veprat më të famshme dhe më të shtrenjta të artit në botë (në kohën e këtij shkrimi në 2023).

Gjithçka duke mbetur i fshehur në një cep të errët të botës së artit, i cili filloi me pakënaqësinë politike dhe të qenit “muta me një kanaçe me sprej”. Ne eksplorojmë se si ky anglez i pakapshëm (ndoshta) arriti të hipte lart në botën e artit.

 

banksy ratgirl - një nga veprat e tij më të shtrenjta të artit

 

Fillimi i Banksy në botën e grafitit erdhi në qytetin e tij të lindjes, Bristol, i cili ka qenë i njohur për artet e tij të gjalla – dhe veçanërisht skenën e tij të artit të rrugës – për shumë vite. Ai filloi si pjesë e Ekuipazhit DryBreadZ.

Ky ndikim i hershëm mbi Banksy dhe puna e tij e bëri atë të adoptonte pseudonimin e tij Banksy për të shmangur arrestimin për dëmtim kriminal, por identiteti i tij po formohej gjithashtu. Ai gjithashtu kishte filluar të formësonte stilin e tij të ngarkuar politikisht, i ndikuar nga artisti francez i grafitit Blek le Rat.

Gjetja e një stili

Kishte diçka të re dhe të freskët në punën e artit të Banksy, si në dizajn ashtu edhe në shpërndarje. Ai përdori shabllone në vend që të lyente me dorë të lirë me një kanaçe sprej. Ai thotë se kjo është për shkak se ai ishte “shumë mut” për ta bërë atë siç duhet pa shabllon. Përdorimi i idesë së paraformuar pasqyroi më tej ndikimet dhe idetë që Banksy i ri po zhvillonte në lidhje me fuqinë e institucionit dhe duke e prishur atë.

Blek ende po ndikonte në Banksy dhe, i armatosur me një stil të ri vizual, artisti i ri filloi të vendoste më shumë mesazhe politike në linjën e tij të zjarrit, një temë që përfundimisht ka dhënë disa nga veprat e tij më të famshme dhe të shtrenjta të artit.

Karriera e tij me të vërtetë filloi të ngrihej pasi u transferua në Londër. Stencilat e tij tërhoqën më shumë vëmendjen e njerëzve në rrugët më të ngarkuara dhe shtypi filloi t’i kushtonte vëmendje. Gjatë kësaj kohe, artisti zhvilloi marrëdhënie të ngushta me artistë të tjerë me interesa të ngjashme. Ndërsa vëmendja ndaj tij u rrit, ai u bashkua me Steve Lazarides , një fotograf që pranoi të bëhej agjenti dhe publicisti i tij.

 

vajza dhe tullumbace përfaqësojnë një pikë referimi në veprën më të famshme artistike të Bansky

Epoka e Londrës

Londra gjithashtu e shtyu Banksy-n të orientohej në atë që do të thoshte vepra e tij tashmë e famshme e artit, duke marrë fotografitë e globalizimit dhe lakmisë së korporatave me punë sa befasuese aq edhe e bukur. Këto pjesë, të krijuara në fluturim dhe në thelb ilegalisht, po vinin për të përfaqësuar zërin e pakënaqur të kombit.

Veprat e famshme të artit të Banksy u shfaqën në vendet më të papritura publike dhe trajtuan në mënyrë satirike rolin e korporatizmit, markave të mëdha ose ideve të varfra në shoqërinë tonë.

Banksy nuk ka qenë kurrë një adhurues i heqjes së artit të tij të famshëm nga rrugët dhe në galeritë e artit. Edhe pse është e sigurt që tregtarët dhe blerësit e arteve të bukura e kanë bërë këtë për të gjithsesi.

Në vend të kësaj, ai ka zgjedhur muret në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe në mbarë botën, për të ndarë mesazhin e tij. Galeritë e artit, thotë ai, janë për xhinglat e milionerëve. Synimet e tij kanë qenë gjithmonë art për njerëzit.

Steve Jobs Banksy - i diskutueshëm dhe një nga mbishkrimet më të njohura të artistit

Vëmendje ndërkombëtare

Një nga objektivat më të mëdhenj dhe më të famshëm të artit të tij ka qenë muri i diskutueshëm i Bregut Perëndimor në Lindjen e Mesme. Shabllonet e tij satirike kritikuan përfshirjen izraelite në Palestinë, duke ndezur një debat rreth rolit dhe legjitimitetit të murit. A mund të vandalizohej edhe kur ekzistenca e tij tashmë ishte aq shumë e vajtuar, e diskutuar dhe e sulmuar? Veprimi i paligjshëm i Banksy, mbi një mur të paligjshëm, shkaktoi debat të ashpër në mbarë botën. Siç kishte shpresuar pothuajse me siguri vetë Banksy.

Në vitet e fundit puna e Banksy është bërë po aq mall sa një mesazh dhe ai njihet se ka koleksionistë të famshëm. Disa nga pjesët më të famshme të veprave të artit të Banksy-t mund të shiten për miliona dollarë dhe të pasurit që ai ka sulmuar kaq ashpër, duket se nuk e vënë re ironinë e pagesës së milionave për privilegjin. Kjo liri e ka lejuar atë të eksplorojë më shumë mënyra për të nxjerrë në pah mangësitë e shoqërisë sonë.

Për shembull, projekti i tij i përkohshëm i artit, Dismaland, e ktheu një lido të papërdorur në një kthesë të keqe në Disneyland për një verë në 2015. Gjithçka është bërë në fshehtësi dhe financuar nga paratë e tij. Ishte një qëndrim post-modernist për brishtësinë e shoqërisë. Njerëzit u dyndën në mijëra për të parë ngjarjen me bileta të shitura çdo ditë.

Banksy dismaland - një tjetër nga veprat e tij më të famshme të artit

Veprat e tij të artit janë shumë të njohura. Hedhësi i luleve është ndoshta vepra arti më popullore e Bansky deri më sot, ose sigurisht një nga 10-shen e tij më të mirë. Subjekti duket se është në mes të një trazire, me fytyrë të mbuluar me një shami dhe kapak prapa, ndërsa ai hedh një buqetë me lule dhe jo një koktej Molotov. Imazhi i rebelit është paraqitur bardhë e zi, ndërsa lulet dallohen me ngjyra në tablonë distopike.

 

Hedhësi i luleve të tërbimit Banksy - një nga veprat e tij më të famshme artistike deri më tani që nga viti 2022 - 2023

 

Pra, çfarë vjen më pas për Robin Hood-in e botës së artit të grafitit?

Banksy e ka mbajtur të fshehtë identitetin e tij, pavarësisht interesit të madh se kush është ai dhe ky nivel misteri pothuajse ka ndërtuar një kult rreth emrit të tij. Arti më i famshëm i Bansky dhe mesazhi i tij vazhdon të përhapet në mbarë botën.

 

Top 10 artet më të famshme dhe më të shtrenjta nga Banksy të shitura ndonjëherë në ankand

kredi kundrejt banksy art

1. Dashuria është në kosh

Si një nga pjesët më ikonike dhe më të njohura të Banksy atje, “Dashuria është në kosh” falë vlerës së saj dhe natyrës së pazakontë transformuese të pjesës. Arti më i shtrenjtë i Bansky filloi jetën si një pikturë e njohur si Vajza me tullumbace, e shitur për 1.4 milionë dollarë në tetor 2018.

Mirëpo, sapo ka rënë kavilja, në kornizën e pikturës është aktivizuar një grirëse, duke e copëtuar pjesërisht, duke tronditur botën e artit dhe duke bërë lajme globale.

Veprat më të fundit të Banksy 'Love is in the Bin' e krijuar drejtpërdrejt në ankand

E riemërtuar Love is in the Bin u rishitur nga pronari në tetor 2021 për 16 milionë GBP në Sotheby’s Contemporary Art Sale, duke e bërë këtë pjesë një nga veprat më të famshme të artit të Banksy ndonjëherë – si dhe një nga më të menduarit dhe tronditëse.

Para se t’i shitej një pronari të ri, vepra artistike më e famshme e Banksy kishte vend krenarie në muzeun gjerman Staatsgalerie Stuttgart.

2. Ndryshues i lojës

Game Changer është një nga veprat më të famshme të artit të Banksy për vlerën e tij dhe ndikimin që ka bërë te punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe pacientët. Dhuruar në Spitalin e Përgjithshëm të Southampton në Hampshire në maj 2020, skica bardh e zi është një haraç i drejtpërdrejtë për punonjësit e kujdesit shëndetësor, duke shfaqur një djalë që luan me një kukull me një uniformë infermierie me kryq të kuq dhe imazhe të lidhura me superheroin që sugjerojnë se punonjësit e kujdesit shëndetësor janë heronj të vërtetë modernë.

Banksy një nga pikturat e tij më të famshme dhe më të shtrenjta deri më sot (nga 2022 - 2023)

Pas dhurimit të saj, vepra arti u shit në Christie’s në mars 2021 për të përfituar mirëqenien e Spitalit Universitar Southampton. Ky besim i NHS drejton Spitalin e Përgjithshëm Southampton së bashku me pesë qendra të tjera të kujdesit shëndetësor.

Si e dyta nga veprat më të shtrenjta të artit të Banksy, Game Changer arriti në ankand një vlerë të pabesueshme 14.4 milionë GBP, duke ofruar burime të konsiderueshme për të mbështetur spitalin dhe shërbimet përreth të përfshira në ofrimin e kujdesit shëndetësor të dedikuar për pacientët në nevojë.

3. Parlamenti i deleguar

Për disa vite përpara suksesit të jashtëzakonshëm të ankandit të Game Changer, vepra arti satirike më e famshme e Banksy me vlerën më të lartë ishte Parlamenti i Devoltuar . Në këtë pikturë me ngjyra të plota me vaj në kanavacë, përshkruhet Dhoma e Komunave në Mbretërinë e Bashkuar, me të gjithë politikanët të zëvendësuar me shimpanze.

Si një nga pikturat më të mëdha të Banksy, kjo kanavacë e gjerë katër metra bëri një ndikim në mënyra të shumta falë natyrës së saj satirike, detajeve të pabesueshme dhe madhësisë së përgjithshme.

Në vitin 2009, piktura e stilit klasik pritej të shitej për rreth 2 milionë GBP. Megjithatë, shuma përfundimtare ishte shumë më e lartë kur vepra artistike e Banksy më në fund mbërriti në ankand me shitjet e Sotheby’s Post War dhe Contemporary Art Evening.

Me një shitje përfundimtare prej 9.9 milionë GBP, Parlamenti i Devolvuar u bë vepra e tretë më e shtrenjtë e Banksy, e cila u kritikua shumë nga vetë artisti me një citim nga kritiku i artit Robert Hughes në burimin e tij në Instagram:

“Por çmimi i një vepre arti tani është pjesë e funksionit të saj, puna e tij e re është të ulet në mur dhe të bëhet më e shtrenjtë. Në vend që të jetë pronë e përbashkët e njerëzimit siç është një libër, arti bëhet pronë e veçantë e dikush që mund ta përballojë atë”.

4. Dashuria është në ajër

Dashuria është në ajër është një pjesë klasike e Banksy-t sa mund ta imagjinoni për veprat më të famshme të artit të Banksy, që përshkruan një figurë bardh e zi të një protestuesi që përgatitet të hedhë një buqetë me lule me ngjyra të plota në vend të koktejit të pritshëm Molotov.

Ndërsa pjesa ishte shumë e vlefshme dhe e kërkuar, kjo vepër arti gjithashtu bëri lajm falë Sotheby’s në Nju Jork që njoftoi pranimin e kriptomonedhave Ether dhe Bitcoin për pagesë.

LOVE IS IN THE AIR nga Banksy - në një vepër arti më të vlefshme dhe popullore nga artisti

Në maj 2021, Love is in the Air u shit në ankand për 12.9 milionë dollarë. Pagesa për veprën e artit u konfirmua se do të bëhej në kriptomonedhë, me shumë fansa të artit që menduan nëse ky opsion shtesë pagese kontribuoi në një pikë shitjeje në rritje.

Me veprën e artit të vlerësuar fillimisht në 5 milionë dollarë, çmimi u dyfishua nga vlera e pritur – ndoshta pjesërisht për shkak të publicitetit më të madh dhe aksesit të ri.

5. Më trego Monet

Megjithëse ndoshta nuk është një nga veprat më të njohura të artit më të njohur të Banksy-t, Show me the Monet vazhdon prirjen e tij për të bërë deklarata politike pa pasur nevojë për asnjë fjalë.

I konsideruar gjerësisht si një pjesë që provokon mendime dhe me nuanca nga dashamirët e artit, Banksy përdor stilin e nënshkrimit të Monet për të nxjerrë në pah dëmin mjedisor shkakun e biznesit të madh dhe se si ai ndikon në bukurinë natyrore.

ME TREGO MONETIN nga Banksy

E shfaqur fillimisht në Crude Oils: A Gallery of Re-Mixed Masterpieces, Vandalism and Vermin, një ekspozitë nga Banksy, pjesa fitoi shumë interes përpara shitjes së saj.

Më trego ankandin e hitit Monet në Sotheby’s Contemporary Art Evening Auction në tetor 2020, me ankandin me bazë në Londër që e shet pikturën për 7.5 milionë GBP, duke e bërë atë artin e dytë më të shtrenjtë nga Banksy në kohën e shitjes.

6. Na fal shkeljet tona

Një nga veprat më të famshme të artit të Banksy është pa dyshim Na fal shkeljen , që përfshin shtatë metra ngjyra tërheqëse. Kjo pjesë unike përmban një dritare gjigante xhami me njolla të veshur me grafiti dhe një artist të ri të rrugës që gjunjëzohet përpara ndërtesës së supozuar të vandalizuar.

Dritarja monumentale me njolla e Banksy - Na fal shkeljen tonë

Bazuar në një vepër të vitit 2010 me të njëjtin emër që Banksy krijoi në Salt Lake City, Utah, ky përshkrim dramatik fokusohet në konceptin e artistëve të rrugës që e bëjnë mjedisin e tyre më të bukur, në vend që të ndotin ose shkatërrojnë pronat personale.

Na fal shkeljen tonë është një shembull i përqendrimit të Banksy në veprat artistike bashkëpunuese, me më shumë se 100 studentë të Shkollës së Qytetit të Engjëjve që kontribuojnë me veprat e tyre artistike në këtë vepër.

Në tetor 2020, Sotheby’s në Hong Kong shiti copën shumëngjyrëshe për 64 milionë dollarë HKD, që barazohet me rreth 6.3 milionë GBP – më shumë se dyfishi i vlerësimit fillestar të tij.

7. Në varësi të disponueshmërisë

Një pikturë tjetër që sfidon konceptin që shumë njerëz kanë për veprat më të shtrenjta të artit të Banksy, Subject to Availability është një deklaratë e ashpër për ndryshimin e klimës, ngrohjen globale dhe ndotjen e ndërtuar mbi një peizazh të qetë.

Një kopje e pikturës së famshme të vitit 1890 me vaj nga Albert Bierstadt të Parkut Kombëtar Mount Ranier, pjesa përfshin një mohim ylli në tekst të thjeshtë që lexon “në varësi të disponueshmërisë vetëm për një periudhë të kufizuar, duke sugjeruar përkohshmërinë e mjedisit të bukur që peizazhi përshkruan.

Në varësi të Disponueshmërisë banksy

Duke u shfaqur për herë të parë në një ekspozitë të galerisë së artit në Bristol në vitin 2009, piktura përfundimisht arriti në ankand në qershor 2021 në Christie’s në Londër. Çmimi përfundimtar i shitjes ishte 4.5 milionë GBP, duke i dhënë kësaj pikture një vend të fortë në dhjetëshen e veprave më të famshme të artit të Banksy për t’u shitur në një ankand.

Natyra e nënvlerësuar dhe mesazhi i qartë i pikturës tërhoqën shumë vëmendje falë qasjes së saj unike dhe përmbajtjes që provokon mendime.

8. Shitja përfundon sot

Ashtu si Love is in the Air, Sale Ends Today është klasikja e Banksy, e njohur menjëherë si vepra arti nga një prej artistëve më të famshëm të rrugës në botë. Kjo pjesë është një koment i drejtpërdrejtë mbi kulturën konsumiste, duke shfaqur individë që luten dhe kapin për një shenjë shitjeje, duke reflektuar mbi gatishmërinë e shoqërisë për të shkuar më tej dhe më tej për të zotëruar sende.

Krijuar me vaj në kanavacë, Sale Ends Today fillimisht u shfaq në ekspozitën Barely Legal të Banksy në Los Angeles në 2006.

Shitja përfundon sot - një nga veprat më të njohura, më të vlefshme dhe të shtrenjta të Banksy-t

Si një nga stilet më të famshme të artit të Banksy, nuk është çudi që pjesa u shit mirë në Christie’s në Hong Kong në maj 2021. Ironikisht, duke marrë parasysh deklaratën e qartë të Banksy kundër konsumizmit, pjesa shpejt u rendit në listën më të vlefshme me një çmim shitje prej 47 milionë dollarë HKD, ekuivalente me 4.3 milionë GBP.

Kjo pjesë satirike mbetet e preferuara për shumë artdashës, ndër artet më të famshme të Banksy në stilin e tij të firmës.

9. Koncepti origjinal për posterin Barely Legal

Një nga pjesët më të vlerësuara të Banksy është një parodi e një fotografie ndoshta edhe më të famshme nga Annie Leibovitz, ku shfaqet një Demi Moore shumë shtatzënë dhe e paraqitur në Vanity Fair.

Si një reklamë për ekspozitën e ardhshme të Banksy në 2006 në Los Angeles, Barely Legal, ai krijoi një satirë unike të veprës së famshme të artit , duke shfaqur një fytyrë majmuni, flokë të zinj dhe cigare.

Piktura dy metra e gjatë është në një drejtim të ndryshëm nga shumë prej veprave më të famshme artistike të Banksy – me sa duket, pjesërisht, falë qëllimit të saj për të shfaqur si poster për shfaqjen.

Pavarësisht nga origjina e saj, pjesa origjinale u shit në Mars 2021 në Sotheby’s në Londër. Pjesa parodi arriti një vlerë mahnitëse prej 2.6 milionë GBP, duke e forcuar atë në top dhjetë listën e artit më të shtrenjtë të Banksy.

10. Qesh tani

Një pjesë më e ulët e krijuar më herët në karrierën e Banksy si artist rruge, Laugh Now është një vepër e porositur e krijuar për Ocean Rooms, një klub nate në Brighton. Në krijimin e tij u lëshuan printime të shumta të nënshkruara dhe të panënshkruara, të gjitha duke shfaqur të njëjtin majmun me pamje të trishtuar me një tabelë sanduiç që lexonte, “Qesh tani, por një ditë do të jemi në krye”.

Kur një printim i tillë mbërriti në ankand me Sotheby’s në Londër, me një dizajn të lyer me spërkatje në metal, ai u shit në qershor 2021 për një kosto totale prej 2.4 milion £. Përpara shitjes, Sotheby’s njoftoi prezantimin e Ether dhe Bitcoin si opsione pagese kripto, duke rritur potencialisht profilin e pjesës dhe duke u ofruar fansave të artit më shumë opsione për blerje për artin më të famshëm të Banksy.

Me pjesët e Banksy që shiten për shuma gjithnjë e më të mëdha, kjo vepër arti mund të bjerë në dhjetëshen e parë në të ardhmen – por për momentin, ajo mbetet vepra e dhjetë më e shtrenjtë e Banksy në ekzistencë.

 

10 faktet më interesante që mund të mos i dini për Banksy

Bansky i paraqitur nga nbsp.verta.net, një agjent pengjesh i themeluar në Londër, që ka shfaqjen e tyre kryesore peng në Londër, Bond Street

krediti i fotografisë: carnagenyc via photopin cc

1. Banksy mbetet anonim pavarësisht suksesit të tij të jashtëzakonshëm

Pavarësisht se është një nga artistët më të njohur të rrugës dhe satiristët modernë në botë, identiteti aktual i Banksy mbetet i mbuluar me mister. Ndërsa ai është përshkruar herë pas here me detaje të paqarta, si rrobat e tij të ashpra dhe dhëmbët e argjendtë, emri i tij i vërtetë është një nga sekretet më të ruajtura në botën e artit.

Ndërsa ka pasur shumë spekulime gjatë viteve nga shumë burime të ndryshme, veçanërisht krahas shitjeve të artit më të shtrenjtë të Banksy, ai mbetet po aq anonim si kurrë më parë – pavarësisht se ka miliona ndjekës në mediat sociale dhe është paraqitur në revista, artikuj lajmesh dhe në faqet e internetit në të gjithë planetin.

2. Banksy mbështet sektorin e kujdesit shëndetësor

Një nga veprat më të famshme të artit të Banksy është fotografia e Game Changer, e renditur më lart si arti i dytë më i vlefshëm i shitur ndonjëherë me emrin e tij bashkangjitur. Por ndërsa shitja është e mirëpublikuar, shumë njerëz nuk e dinë se Banksy ka synuar gjithmonë të mbështesë kauza bamirësie. Spitali i Përgjithshëm i Southampton është vetëm një shembull i kësaj bujarie.

Pamja e Detit Mesdhe është një shembull tjetër i një grupi prej tre pikturash të Banksy të shitura në ankand për të blerë pajisje rehabilitimi për fëmijë dhe për të financuar një njësi për infarktin akut për Spitalin BASR, Betlehem.

3. Banksy mori një nominim për Oscar

Krahas veprave të tij më të famshme të artit të Banksy, artisti anonim ka marrë edhe role regjisoriale, duke filluar me filmin e tij debutues Exit Through the Gift Shop , i cili u shfaq premierë në Festivalin Sundance në 2010. Filmi tregon historinë e Thierry Guetta, një francez që jeton në LA, i cili është i fiksuar pas artit të rrugës.

Pas debutimit të tij, dokumentari u nominua për një çmim Oscar – me vetë Banksy që promovoi shfaqjen e filmit përmes veprave të reja artistike në muret në të gjithë SHBA dhe Kanada, duke përfshirë Park City, Los Angeles dhe San Francisco.

4. Banksy është kapur vetëm një herë

Pavarësisht një karriere të gjatë dhe të suksesshme si artist rruge, Banksy thuhet se është kapur vetëm një herë për krijimin e artit të rrugës. Në vitet 1990, ai u arrestua në Nju Jork për spërkatje të një tabele mbi një ndërtesë apartamentesh, duke çuar në 40 orë burgim, shërbim në komunitet dhe një gjobë të madhe.

Megjithëse nuk mund ta dimë vërtet nëse ai u kap në ndonjë kohë tjetër, në kohën moderne, një vepër e Banksy-t ka të ngjarë të pritej me një përgjigje shumë më pozitive falë famës së tij dhe vlerës së pabesueshme të artit më të shtrenjtë të Banksy në ankand.

5. Disa njerëz nuk e konsiderojnë Banksy një artist të pastër grafiti

Arti më i famshëm i Banksy ka një pamje të veçantë të krijuar duke përdorur një shabllon për të pikturuar në mure, kanavacë ose materiale të tjera. Ndërsa ai është një nga artistët e rrugës më të njohur në botë sot, disa njerëz nuk pajtohen me punën e tij dhe e konsiderojnë atë një “shitur” për moskrijimin e artit të pastër të grafitit.

Një luftë arti midis Banksy dhe një artisti tjetër popullor të quajtur Robbo çoi në vite të tëra secila pikturë mbi punën e tjetrit në rrugët e Londrës. Ndërsa Robbo vdiq në vitin 2011, ndjekësit e tij vazhdojnë të shfrytëzojnë rastin për të pikturuar mbi veprën e Banksy kur dhe ku munden.

6. Banksy përdor kafshë në veprën e tij artistike

Ju mund të jeni të njohur me përdorimin e shimpanzeve, minjve dhe kafshëve të tjera në artin më të famshëm të Banksy, por artisti shkon përtej kësaj duke pikturuar si në kafshë të vërteta ashtu edhe në ato të rreme për të bërë një deklaratë. Në ekspozitën e tij të vitit 2006 në Los Anxhelos, një elefant i pikturuar dhe qindra minj u shfaqën në këtë ngjarje për të krijuar një mesazh rreth varfërisë dhe mungesës së ujit, ndërsa një shfaqje e mëparshme në 2006, Turf War, përfshinte pikturën jo toksike të lopëve dhe deleve.

Banksy e konsideron veten një aktivist të kafshëve, por është përballur me polemika mbi këto veprime nga grupe të tjera aktiviste.

7. Banksy krijoi një monedhë të falsifikuar

Individët që duan të zotërojnë një pjesë të artit të jashtëzakonshëm të Banksy-t pa koston e lartë të veprave më të shtrenjta të artit të Banksy-t, mund të konsiderojnë një nga Tennerët e tij Di-Face, duke zëvendësuar mbretëreshën me Princeshën Diana me një kartëmonedhë dhjetë paund. Këto kartëmonedha Banksy të Anglisë u prodhuan në vitin 2004, secila me një Certifikatë origjinaliteti.

Sot, kartëmonedhat individuale shiten për mbi 1,000 GBP në faqet e ankandeve në internet, ndërsa Muzeu Britanik mban një nga kartëmonedhat brenda koleksionit të tyre të medaljeve, monedhave dhe monedhave të tjera. Shënimet u lëshuan gjatë një festivali, me individë që merrnin shënime dhe zbuluan se nuk mund t’i shpenzonin më pas në dyqanet lokale për shkak të natyrës së tyre të falsifikuar.

8. Banksy hapi një park tematik parodi

Dismaland ishte një nga projektet më të mëdha dhe më ambicioze të Banksy deri më sot, duke transformuar një pishinë të hapur të papërdorur në Weston-Super-Mare në një parodi të parqeve tematike familjare. Shfaqja e rreme e artit të parkut tematik ishte e njohur si një ‘park argëtues’ dhe shfaqi 58 artistë plus dhjetë vepra të reja nga vetë Banksy.

Më shumë se 150,000 njerëz vizituan gjatë periudhës pesëjavore të hapjes, me Banksy që financoi ndërtimin e parkut. Të gjitha pajisjet dhe druri u dërguan më pas në një kamp refugjatësh në Calais.

Dismaland u bë lajm në mbarë botën si një nga instalacionet më të famshme të artit të Banksy.

9. Banksy financoi një hotel në Betlehem

Në vitin 2017, 100 vjet pas kontrollit britanik të Palestinës, Banksy financoi krijimin e një galerie arti dhe hoteli në Betlehem të njohur si Hotel Walled Off . Kjo hapësirë publike përfshin dhoma të dizajnuara të krijuara nga Dominique Petrin, Sami Musa dhe vetë Banksy, duke përfshirë një galeri arti, duke e bërë të gjithë këtë biznes një nga projektet më të famshme të veprave artistike të Banksy jashtë kanavacës, artit të rrugës dhe skicave të tij.

Ndryshe nga Dismaland, Hotel Walled Off nuk ka kërkesa për bileta dhe është i hapur për publikun si një hotel funksional në zonë. Dhomat e hotelit kanë të gjitha “pamjen më të keqe” të një muri drejtpërdrejt përballë ndërtesës.

10. Banksy shitet më mirë në ankand se çdo artist tjetër

Pavarësisht qëndrimit anti-kapitalist të Banksy, ai ka parë suksesin më të madh në ankand për të gjitha veprat e tij artistike, duke përfshirë marifetet më të famshme të veprave artistike të Banksy, si piktura e copëtuar. Me kalimin e kohës, vepra artistike e Banksy vazhdon të rritet në vlerë në ankandet në mbarë botën.

Që nga janari 2021, sipas një analize të fundit, 127 vepra arti individuale nga Banksy janë shitur për mbi 100,000 dollarë USD në ankand. Në të njëjtën periudhë, 76 pjesë të Pikasos dhe 84 pjesë të Warholit u shitën, duke e vendosur Banksy në krye të listës për vëllimin e pikturave dhe rritjen e shpejtë të vlerës së shumë pjesëve të tij.

 

Pse është Arti Banksy i vlefshëm?

Kanavacë Banksy (GATI PËR TË VARUR) - Mbaj monedhat e tua që dua të ndryshoj - Madhësi të shumta kanavacë

Kur shumë njerëz mendojnë për artin modern, Banksy është një nga artistët e parë me të cilët lidhen. Nga rrënjët e tij relativisht të thjeshta në Bristol, Banksy është bërë një fenomen mbarëbotëror – dhe një emër i njohur për shumicën e njerëzve në mbarë botën.

Ashtu si shumë artistë të tjerë modernë, vlera e punës së Banksy nuk është thjesht për shkak të teknikës apo procesit. Në vend të kësaj, është vëmendja kolektive që rrethon veprën më të famshme artistike të Banksy dhe mesazhet që ai përfaqëson në punën që krijon.

1. Mesazhi i Banksy përmes artit

Banksy nuk ka pasur kurrë frikë të bëjë një deklaratë. Në shumë prej veprave të tij të famshme të artit, ai përdor mesazhe të qarta dhe satirë vizuale për të shprehur qartë mendimin e tij në mënyra që janë shumë jashtë normës. Ai shpesh përfshin tema kundër luftës dhe revolucionare në punën e tij, duke kritikuar korporatat, qeveritë dhe shoqërinë.

Nga ndryshimet klimatike te lakmia e korporatave, natyra e zymtë e artit të tij bën që shumë njerëz të ulen dhe të marrin parasysh. Ky interes, nga ana tjetër, tërheq më shumë vëmendje, duke çuar në shitjen e veprave më të shtrenjta të artit të Banksy në miliona në ankand.

2. Shkathtësia e Banksy

Ndërsa Banksy mund të jetë më i njohur për artin e tij të rrugës në stil stencil, shkathtësia e tij shkon shumë përtej kufijve të mureve në mbarë botën. Kjo shkathtësi ndihmon për të përmirësuar vlerën e artit të tij duke dhënë mesazhin e tij në mënyra unike, diçka që koleksionistët e artit e vlerësojnë pasi shumë prej veprave të tij janë krejtësisht të veçanta.

Për shembull, një vepër arti e copëtuar e njohur tani si Love is in the Bin është krejtësisht unike dhe ka fituar popullaritet të gjerë për marifetin e përfshirë në ankand. Kjo veçanti dhe shkathtësi e rrisin çmimin e artit të tij si përvojë dhe investim.

3. Apeli global i Banksy

Pavarësisht mesazheve të forta, Banksy ka tërheqje globale si një artist me famë botërore. Aty ku ai ka krijuar shabllone unike në mure ose nëpër prona të ndryshme, qytetet përjetojnë rritje të turizmit, duke përfituar komunitetin lokal.

Puna e tij filantropike në mbështetje të spitaleve përmes dhurimeve të vizatimeve dhe pikturave e ka ndërtuar më tej profilin e tij si një artist që i shtyn kufijtë duke iu përmbajtur temës në të cilën beson.

Duke shkuar përtej artit konvencional, veçantia e Banksy ndihmon në rritjen e vlerës së artit të tij.

4. Shoqëria e spektaklit

Një monedhë e quajtur në vitin 1967 nga filozofi Guy Debord, e njohur si ‘shoqëria e spektaklit’ , thotë se vlera arrihet përmes vëmendjes së fituar.

Pra, ndërsa Banksy fiton më shumë vëmendje për veprimet e tij, vlera e tij rritet. Si një artist i tërhequr drejt spektaklit, nga deklaratat dramatike të shfaqjeve të tij të mëparshme me kafshë të pikturuara deri te Dismaland duke krijuar një park tematik të mirëfilltë bazuar në mesazhin dhe veprën e tij artistike, ka kuptim që Banksy është rritur në vlerë me kalimin e viteve.

Sa më shumë vëmendje që fitohet përmes shfaqjeve të reja, ngjarjeve emocionuese me vlerë lajmesh dhe veprave të reja artistike vazhdon të ndërtohet mbi atë vëmendje.

5. Faktori anonim

Ndërsa nuk ka gjasa që Banksy të zhduket nga faqja e dheut nesër, nëse do të zhdukej, anonimiteti i tij do të thotë se ai do të vazhdojë të jetë një mister i botës së artit për dekadat e ardhshme. Ndërsa Banksy mbetet anonim, njerëzit do të jenë kuriozë për të dhe veprat e tij artistike, dhe vlera e artit të tij ka të ngjarë të rritet vetëm në përputhje me këtë. W

Derisa shumica e artistëve fitojnë popullaritet pas vdekjes së tyre për shkak të një limiti në artin e disponueshëm, me Banksy, nuk ka nevojë të jetë një ngjarje kaq dramatike që të mos ketë më vepra arti.

6. Lidhja e artit me internetin

Ndërsa puna e Banksy është kryesisht piktura fizike, printime, art rruge dhe marifete, nuk ka dyshim se ai ka arritur një audiencë të madhe në mbarë botën duke shpërndarë artin e tij në internet. Fotografia e artit të Banksy është shumë e përhapur në të gjithë internetin dhe përdorimi i mediave sociale nga artisti i ka fituar atij miliona ndjekës dhe e ka lejuar atë të ndajë artin e tij në mënyrë të arritshme me një audiencë më të gjerë.

Sa më shumë njerëz duan të njohin Banksy dhe të shijojnë artin e tij, aq më i madh është interesi dhe aq më e lartë është vlera.

 

Për ta përmbledhur, disa nga më të famshmit e Bansky

dhe veprat e shtrenjta të artit përfshijnë:

 

Përtej Banksy – Si Artistët e Graffiti ia shitën rrugën përsëri borgjezisë

 

pesë pikë grafiti bronx

Shkrimtarët e grafitit nuk janë trajtuar gjithmonë me një nderim të tillë nga mediat kryesore. Që nga lindja e kulturës hip-hop në Bronksin e Jugut në fund të viteve 1970, grafiti u konsiderua nga shumë njerëz në pozita të pushtetit dhe privilegji si plaga e qytetit, një valë e parregullt dhe e pandalshme e dëmeve kriminale që kërcënonte të gjitha vlerat e kohës që mbaheshin të shtrenjta.

Të gjitha anët e institucionit dënuan ekuipazhet tashmë legjendare që drejtonin linjat hekurudhore pas errësirës në të gjithë qytetin, puna e tyre konsiderohej një vepër vandalizmi dhe jo shprehjeje, kaosi dhe jo krijimtarie.

I LËVDUR NGA BOTA E ARTIT

Duke filluar nga viti kryesor i 2015-ës, perceptimi i botës dhe në të vërtetë i botës për këtë lloj forme arti ka ndryshuar në mënyrë drastike. Shkrimtarët e grafitit janë bërë artistë grafiti, të lavdëruar në vend që të spastrohen nga pushteti. Arti më i famshëm i Banksy, natyrisht, ishte shumë në ballë të këtij revolucioni kulturor së bashku me Shepard Fairey, themeluesin e Obey, dhe Space Invader, ndër të tjera në mbarë botën.

Në ditët e sotme, puna e tyre mbrohet në qoshet e rrugëve dhe anët e ndërtesave nga Tottenham në Tokio, duke qëndruar si një dëshmi e talentit, këmbënguljes dhe ndikimit të tyre politik që puna e tyre ka pasur për kaq shumë vite.

Jeta për artistin modern të rrugës është dukshëm e ndryshme nga ato që filluan pesë, dhjetë apo njëzet vjet më parë. Efekti i këtij të ashtuquajturi revolucion ka ndryshuar mënyrën se si bota e artit e percepton punën e tyre; ndërsa shumica e asaj që ata bëjnë, nëse nuk porositen, është ende e paligjshme, ajo gjithashtu nderohet në një mënyrë që ekuipazhet e qytetit të Nju Jorkut nuk mund ta kishin besuar gjithë ato vite më parë.

DY BOTËT TANI JANË TË MJEGUARA

Arti i rrugës është tani një atraksion i madh sa ka qenë ndonjëherë arti i bukur, veçanërisht në epokën moderne. Koleksionistët para-Raphaelite tani ulen pranë koleksionistëve të artit të rrugës në shtëpi ankandesh dhe galeri në të gjithë botën – linja midis ‘fine’ dhe ‘rrugës’ nuk ka qenë kurrë më e paqartë.

Hyni në Bambi . E shpallur me pseudonimin e parashikueshëm dhe ndoshta të ndaluar të “Femra Banksy”, puna e saj ka shpërthyer në skenë falë një numri miratimesh dhe komisionesh të profilit të lartë nga disa prej njerëzve më me ndikim në botë. Nga Brad Pitt dhe Angelina Jolie te Kanye West dhe Kim Kardashian, ka pasur një tendencë të vërtetë rritëse të mbledhjes së origjinaleve dhe printimeve të saj të kufizuara që shoqërojnë çdo pjesë të punës – diçka që ka ndihmuar në konsolidimin e artit të rrugës si një forcë vërtet fitimprurëse. brenda botës së artit.

Duke parë punën e saj, krahasimi me artin e famshëm të Banksy nuk është i padrejtë. Figura ikonike nga kultura pop janë ndryshuar, shtrembëruar dhe anuar për të përkthyer mesazhe që janë të rëndësishme për shoqërinë bashkëkohore dhe për shkak të kësaj, është e lehtë të shihet pse është krijuar një bujë e tillë rreth punës së saj.

Ashtu si Banksy më i famshëm, edhe ajo mbetet anonime – ka zëra se ajo gjithashtu ka një karrierë të suksesshme në industrinë e muzikës – dhe mistika rreth veprës së saj artistike duket se vazhdon të rritet çdo ditë.

 

VENDI I DUHUR, KOHA E DUHUR

Bambi ka hyrë në përleshje në atë që duket të jetë pikërisht koha e duhur, me veprat më të famshme artistike të Bansky që hapin rrugën për perceptimin e grafitit si art i bukur. Ndërsa ajo nuk mund të presë që të përputhet me Banksy për sa i përket ndikimit të menjëhershëm , ajo mund të përfitojë nga mbledhshmëria e punës së saj. Ndërsa pjesët origjinale shiten për dhjetëra mijëra paund dhe printime që ende gjenerojnë shuma katërshifrore, ajo ilustron vlerën dhe qëndrimin që arti i rrugës tani ka brenda botës së artit. Nëse arti i famshëm i Banksy ndryshoi qëndrimet e njerëzve ndaj vlefshmërisë së formës së artit, Bambi po ndryshon mënyrën se si sillen koleksionistët me blerjet e tyre.

A do t’i rezistojë kohës puna e saj? Është shumë herët për të thënë. Por nëse muret e milionerëve në mbarë botën vazhdojnë të jenë të populluara nga printimet e saj origjinale, trashëgimia e Bambit do të thotë shumë më tepër nga sa duket.

New Bond Street Pawnbrokers janë një shërbim i matur dhe luksoz i pengmarrjes, duke përfshirë huamarrjen kundër artit të bukur dhe një shumëllojshmëri artistësh si Andy Warhol , Bernard Buffet , Damien Hirst , David Hockney , Marc Chagall , Raoul Duffy , Sean Scully , Tom Wesselmann , Banksy , Banksy , , dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority