fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 Arti / Pikturat më të famshme dhe të shtrenjta të Andy Warhol (që nga viti 2023)


Kur mendoni për Artin e famshëm Pop, një emër të vjen në mendje para kujtdo tjetër: Andy Warhol. Duajeni ose urreni, nuk mund ta mohoni që ky artist amerikan fitoi shumë më tepër se 15 minutat e tij të famës. Ai u bë sinonim i një lëvizjeje të tërë dhe mbahet mend në të gjithë botën e artit si një pionier i guximshëm që ndihmoi në ripërcaktimin e vetë nocionit të artit.

historia e Andy Warhol

 

Përpara se arti dhe pikturat e tij të bëheshin të famshëm (dhe të shtrenjta) Andy Warhol…

Fillimet e përulura

Njeriu që do të bëhej i njohur në mbarë botën si Andy Warhol lindi Andrew Warhola më 6 gusht 1928, nga një çift emigrantësh sllovak. Vitet e hershme të Warhol nuk ishin aspak magjepsëse. Babai i tij ishte një punëtor ndërtimi në qytetin industrial të Pittsburgh, Pensilvani, dhe nëna e tij punonte si rrobaqepëse dhe qëndistare. Të sapoardhur në Shtetet e Bashkuara, familja punoi shumë për të ruajtur rrënjët e tyre sllovake dhe ishin të rregullt në kishën lokale katolike bizantine.

Interesi i Warhol për artin u rrit nga një grup rrethanash të pazakonta. Kur ishte tetë vjeç, ai u sëmur nga korea, e cila ndikoi keq në sistemin e tij nervor. Warhol i ri ishte i mbyllur në shtratin e tij dhe nëna e tij, duke kërkuar një mënyrë për ta mbajtur të zënë, e mësoi të vizatonte.

Kaq mjaftoi për të ndezur një pasion të përjetshëm tek djali i ri dhe pasi u shërua plotësisht nga sëmundja, ai vazhdoi të vizatonte dhe të skiconte në çdo rast. Pasi prindërit i blenë një aparat fotografik, ai shtoi fotografinë në repertorin e tij në rritje të aftësive.

 

historia e artistit Andy Warhol

 

Karriera e hershme

Në vitin 1945, Warhol filloi të studionte dizajnin e pikturës në Institutin e Teknologjisë Carnegie , gjithashtu në Pittsburgh. Pas diplomimit në vitin 1949, ai u largua nga vendlindja e tij dhe bëri një fillim të ri, duke u zhvendosur në New York City dhe duke ndryshuar emrin e tij. Karriera e tij në art filloi kur u punësua nga revista Glamour për të punuar si artist komercial. Gjatë gjithë viteve 1950, ai bëri emër në këtë industri dhe gradualisht u bë i njohur për prekjet e tij unike, duke përfshirë eksperimentet e tij me pulla gome.

Art Pop

Nga fundi i viteve 1950, eksperimentet e Warhol u bënë gjithnjë e më të pazakonta. Ai kaloi më shumë kohë duke pikturuar sesa në të kaluarën. Më në fund, në vitin 1961, Wahol ishte gati të ndante vizionin e tij me botën: Artin e famshëm Pop. Ai ishte magjepsur nga reklamat dhe markat, dhe stili i tij grafik me ngjyra të ndezura dhe unik i tregonte ato në një mënyrë të re.

Në vitin 1962, u përfundua një nga veprat më të famshme të Warhol dhe më pas një nga veprat e tij më të shtrenjta të artit. Mendimi i tij për kanaçet e supave të Campbell-it ndau botën e artit, me tradicionalistët që vënë në dyshim legjitimitetin e tij si një vepër arti. Sfiduese dhe e diskutueshme, ishte e pamundur të mohohej që Andy Warhol kishte mbërritur në skenë.

Së shpejti, stili i veçantë i Warhol ishte kudo. Punimet e tij me ngjyra të ndezura shikonin markat – jo vetëm supën e Campbell-it, por edhe Coca-Cola-n dhe fshesat me korrent – dhe të famshëm. Këto fotografi dhe vepra arti të gjalla, me të njëjtin imazh të shfaqur në kombinime të shumta ngjyrash të ndryshme, përshkruanin ikona të famshme të kulturës pop si Elvis Presley dhe Marilyn Monroe, madje edhe liderin komunist kinez Mao Tse-Tung.

Megjithatë, vepra më e famshme e artit e Andy Warhol nuk ishte një pikturë, por fotografia e tij e Marilyn Monroe, ende e njohur menjëherë sot.

 

historia e artistit ikonë Andy Warhol

 

Vitet Gjashtëdhjetë lëkundëse

Me Warholin tani jashtëzakonisht të kërkuar si një piktor portreti i porositur, në vitin 1964 ai mund të hapte studion e tij, të cilën e quajti Fabrika. Kjo magazinë e madhe u bë shpejt një element kryesor i skenës sociale të Nju Jorkut. Warhol organizoi festa të egra në The Factory, ku morën pjesë të pasur dhe të famshëm, dhe më vonë u përkujtua në “Walk on the Wild Side” të Lou Reed.

Më shumë sesa thjesht një artist, Andy Warhol ishte bërë një personazh i famshëm me mirëbesim. Ai merrej me industrinë e muzikës, duke menaxhuar grupin eksperimental me bazë në Nju Jork, Velvet Underground, dhe shpesh shihej në klubin e famshëm të natës Studio 54. Sigurisht, ai vazhdoi të prodhonte gjithnjë e më shumë art me kalimin e dekadës.

 

histori pas Andy Warhol

 

 

Një arratisje e ngushtë

Në vitin 1968, feministja radikale Valerie Solanas hyri në Fabrika dhe qëlloi Andy Warhol. Solanas, e cila dëshironte të bënte emër si shkrimtare, ishte shfaqur më parë në një film të drejtuar nga Warhol dhe kishte pasur një mosmarrëveshje me të për një skenar. Warhol u plagos rëndë dhe mbajti një korse kirurgjikale për pjesën tjetër të jetës së tij. Solanas u kthye në polici dhe pranoi fajësinë.

Por në shumë mënyra, dëmi ishte bërë. Vrasja e mbetur në tentativë i dha fund ekseseve të viteve gjashtëdhjetë. Siguria në Fabrika u rrit dhe festat e egra u rritën më pak.

Gjatë viteve 70, Warhol u degëzua gjithnjë e më shumë në film. Ai prodhoi më shumë se 60 filma gjatë karrierës së tij, disa prej të cilëve ishin shumë eksperimentalë (Gjumi është gjashtë orë gjumë i një njeriu, ndërsa 45-minuta Eat tregon subjektin e tij duke mos bërë gjë tjetër veçse hanë kërpudha).

Sëmundje dhe vdekje

Warhol vazhdoi të punojë në vitet 1980 kur prezantoi shfaqjen e tij në MTV. Megjithatë, ndërsa u rrit, ai kishte probleme të vazhdueshme me fshikëzën e tëmthit. Në shkurt 1987, ajo u hoq në Spitalin e Nju Jorkut, por megjithëse operacioni fillimisht u konsiderua i suksesshëm, Warhol vdiq dy ditë më vonë, më 22 shkurt 1987. Ai ishte 58 vjeç.

Tridhjetë vjet më vonë, ndikimi i Andy Warhol dhe piktura dhe arti i tij më i famshëm në përgjithësi, ndihet ende fuqishëm. Shumë nga veprat e tij më eksperimentale të artit nuk arritën të rezononin me publikun, por imazhet e tij më ikonike, veçanërisht të Marilyn Monroe dhe kanaçet e supave të Campbell, mund të shihen në mallra në të gjithë botën.

 

Top 10 Arti / Pikturat më të Famshme dhe të shtrenjta të Andy Warhol

 

1. Shot Sage Blue Marilyn

Kur bëhet fjalë për artin dhe pikturat më të famshme dhe më të shtrenjta të Andy Warhol, do të ishte gabim të mos përfshinim Shot Sage Blue Marilyn . Portreti i tij i Marilyn Monroe i vitit 1964 u shit në Christie’s New York për 195 milionë dollarë, duke përfshirë shpenzimet, në maj 2022 dhe u ble nga tregtari multi-milioner amerikan i artit Larry Gagosian.

SHOT SAGE BLUE MARILYN - piktura dhe arti më i famshëm dhe i shtrenjtë i Andy Warhol i shitur ndonjëherë në ankand që nga viti 2022 - 2023

Bazuar në një foto promovuese të bërë për filmin e Monroe Niagara, emri i kësaj pjese pasqyron pse është një nga pikturat më të famshme të Andy Warhol. Menjëherë pasi u krijua në 1962, një ndërhyrës hyri në studion e Warhol’s Factory dhe qëlloi në seritë Marilyn të Warhol, të cilat ishin grumbulluar të gjitha së bashku, duke kërkuar që ato të riparoheshin.

Warhol nuk e ka takuar kurrë personalisht Monroe. Megjithatë, seritë e tij 40×40 inç, The Shot Marilyns, secila me skemën e vet të ngjyrave, janë bërë disa nga veprat e tij më të njohura.

2. Kanaçe e vogël e grisur e supës Campbell (tenxhere me speca)

Kërkojuni njerëzve të përmendin një nga pikturat ose pjesët e artit më të famshme të Andy Warhol dhe shumë do të mendojnë menjëherë për kanaçet e tij ikonike të supës Campbell. Kjo kanaçe modeste është bërë sinonim i lëvizjes së artit pop falë Warholit, por pritja kur u krijuan nuk ishte aq e madhe sa tani.

Kanaçe e vogël e grisur e supës Campbell (tenxhere me piper) - një nga veprat apo pikturat më të famshme dhe të shtrenjta të Andy Warhol-it

Kur ai debutoi koleksionin në vitin 1962 – një kanavacë për secilën nga 32 shijet që shiti Campbell në atë kohë – u shpërfill nga shumë kritikë. Në fakt, pronari i galerisë, Irving Blum, e bleu të gjithë koleksionin për vetëm 1000 dollarë pas mbylljes së shfaqjes.

Megjithatë, kanavacë 16×20 inç “Pepper Pot” nga koleksioni u shit për 11.8 milionë dollarë në Christie’s New York në 2006. Ajo iu shit Larry Gagosian, i cili e bleu pjesën për koleksionistin dhe financierin me bazë në Los Angeles, Eli Broad.

3. Mao

Ndërsa Warhol u bë më i vetëdijshëm për fuqinë e liderit komunist kinez Mao Ce Dun, ai u ndje i detyruar të krijonte një seri pikturash akrilike dhe mëndafshi me bojë mbi kanavacë të Maos. Në total, midis 1972 dhe 1973, Warhol krijoi 199 piktura të Maos në ekran mëndafshi , në pesë shkallë të ndryshme.

Mao nga Andy Warhol - një nga veprat më të diskutueshme dhe më interesante të artit të artistit

Në vitin 2006, një nga pikturat e Maos të Warholit u shit për 17.4 milionë dollarë në ankand. Megjithatë, në fund të vitit 2015, shitja e një serie tjetër në Sotheby’s në Nju Jork eklipsoi këtë total. Pjesa 6.8 këmbë me 4.8 këmbë, e cila më parë ishte në pronësi të menaxherit të parave Steven A. Cohen që nga viti 2007, u shit për një shumë mbresëlënëse 47.5 milionë dollarë përfshirë tarifat.

Ajo iu shit një ofertuesi të panjohur telefonik , me çmimin përfundimtar të shitjes mbi 40 herë më shumë se sa ishte paguar për copën kur u shit për herë të fundit, duke e bërë atë një nga pikturat dhe veprat e artit më të famshme dhe më të shtrenjta të Andy Warhol.

4. Kuti Brillo

Brillo Box – një kuti kompensatë e verdhë e zbukuruar me logon blu dhe të kuqe të Brillo – u shit në Christie’s në Nju Jork pasi pronari Robert Shapazian vdiq. Ai e kishte blerë më parë copën për 43,700 dollarë në 1995, dhe shitjet e Christie’s panë që puna të shkonte për gati katër herë çmimin e parashikuar të shitjes – 2,650,500 dollarë dhe çmimin e blerësit prej 400,500 dollarë.

Andy Warhol dhe Gerard Malanga në studion e tij në Nju Jork, Fabrika, 1965

Një çmim prej 3 milion dollarësh mund të mos e bëjë Brillo Box një nga pikturat më të shtrenjta të Andy Warhol. Megjithatë, është një nga veprat më të famshme të artit të Andy Warhol-it, që e bën listën tonë falë një dokumentari të HBO-së .

Dokumentari ndjek udhëtimin e kësaj kutie pasi ajo u ble për 1000 dollarë nga prindërit e regjisores së dokumentarëve Lisanne Skyler në vitin 1969. Ata e shitën atë brenda dy viteve, pasi e kishin përdorur copën si tavolinë kafeje në apartamentin e tyre – madje ka fotografi të Lisanne-s si një foshnjë e ulur sipër saj. Kush do ta dinte, gjithë ato vite më parë, se do të bëhej një hit surprizë?

5. Përplasje e makinave me argjend (katastrofë e dyfishtë)

Derisa Shot Sage Blue Marilyn u shit në ankand në 2022, Silver Car Crash (Double Disaster) kishte mbajtur më parë titullin e pikturës më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë të Andy Warhol. E shitur në Sotheby’s në vitin 2013, u vlerësua se pjesa do të kapte më shumë se 60 milion £. Në fakt, përfundoi duke u luftuar nga pesë ofertues, përpara se t’i shitej një ofertuesi të paidentifikuar për një shumë të pabesueshme 105 milionë dollarë.

Duke qenë pjesë e serisë së tij “Vdekja dhe fatkeqësia”, ajo mund të mos jetë një nga veprat apo pikturat më të famshme të artit të Andy Warhol, por sigurisht që është një nga më të mëdhatë. Me përmasa mbi 8ft me 13ft, lënda e tij është mjaft e zymtë. Ajo paraqet pasojat e një aksidenti automobilistik, me një makinë argjendi të prishur dhe një trup të përdredhur të njeriut brenda. E dominuar nga bojë argjendi reflektuese, është një pjesë me kontraste të mëdha midis dritës dhe hijes – dhe një që është parë publikisht vetëm një herë në 26 vitet para kësaj shitjeje.

6. Race Riot (në katër pjesë)

Një tjetër nga seritë më të famshme të artit të Andy Warhol, Vdekja dhe Fatkeqësia, Race Riot (në katër pjesë) bazohet në një fotografi të Charles Moore nga revista Life. Duke përshkruar oficerët e bardhë të policisë që sulmojnë protestuesit me ngjyrë, është një pjesë që duket se ka një rëndësi të madhe politike…edhe pse vetë Warhol pretendon se ishte thjesht një fotografi që i ra në sy.

Ajo që mund të befasojë disa është se Warhol nuk kërkoi lejen e Moore para se të përdorte foton – Moore ndërmori veprime ligjore dhe çështja u zgjidh jashtë gjykatës.

E krijuar fillimisht në 1964, kjo pjesë u shit në Christie’s në Nju Jork në 2014, 50 vjet më vonë. Me një gjerësi prej gjashtë metrash, është më i madhi i serisë së Warhol’s Race Riot – dhe i vetmi që përmban panele me ngjyra të ndryshme.

Race Riot pritej të shitej rreth 45 milionë dollarë në ankand. Në vend të kësaj, ajo forcoi vendin e saj në këtë listë të pikturave dhe veprave arti më të famshme dhe të shtrenjta të Andy Warhol-it duke komanduar një çmim shitje prej 62,885,000 dollarë .

7. Burrat në jetën e saj

Marilyn Monroe nuk ishte e vetmja aktore që u shfaq në veprat e artit dhe pikturat më të famshme (dhe të shtrenjta) të karrierës së Andy Warhol. Elizabeth Taylor e gjeti gjithashtu veten objekt të vëmendjes së tij në “Men In Her Life”, një pikturë bardh e zi prej shtatë metrash, e bazuar në fotot që përshkruajnë burrat më të rëndësishëm në jetën e aktores – Mike Todd dhe Eddie Fisher).

Burrat në jetën e saj - një nga artet dhe pikturat më të njohura dhe më të vlefshme nga Andy Warhol, që nga viti 2022 -2023

Data e krijimit të saj në vitin 1982 e bën këtë jo vetëm një nga pikturat më të famshme të Andy Warhol, por edhe një nga veprat e tij më të hershme të ekranit të mëndafshit. Kjo pjesë është një nga një seri prej katër – dhe një nga vetëm dy prej atyre që u krijuan si një pjesë më e madhe, me shumë imazhe. Doli të ishte një sukses i papritur kur u shit nga Phillips në 2010 , duke tejkaluar vlerësimin e tij prej 40,000,000 dollarë për t’u shitur për 63,362,500 dollarë.

8. Përplasja e makinave jeshile (Djegja e makinës së gjelbër I)

Green Car Crash (Green Burning Car I) është një tjetër nga seritë Vdekje dhe Fatkeqësi të Warholit të vitit 1963. Pasi ishte në pronësi private për më shumë se 30 vjet, ajo u hodh në ankand në Christie’s me një vlerësim prej 25 milion dollarë në 2007.

Derisa Silver Car Crash (Double Disaster), numri 5 në listën tonë, u shit në Sotheby’s në 2013, Green Car Crash (Green Burning Car I) mbante rekordin për pikturën më të shtrenjtë të Andy Warhol që është shitur ndonjëherë.

Ajo arriti një çmim shitje prej 71,720,000 dollarë në Christie’s – shumë më tepër se vlerësimi i shtëpisë së ankandit.

Përsëri, është një pjesë plot vdekje dhe shkatërrim, bazuar në fotot e marra nga John Whitehead për revistën Newsweek të pasojave të një ndjekjeje policore. Pasi u ndoq nga policia e Seattle, shoferi u përplas me një shtyllë shërbimi me shpejtësi 60 mph pasi humbi kontrollin e automjetit të tij.

Ndërsa shumica e pikturave të famshme të Andy Warhol-it në Burning Car janë bardh e zi, Green Car Crash (Green Burning Car I) është e vetmja që përdor një ngjyrë të ndryshme.

9. Katër Marlons

Është Marlon Brando ai që është subjekt i veprës së vitit 1966 Four Marlons, i përbërë nga katër imazhe identike të aktorit në ekranin e mëndafshtë të bazuar në një foto nga filmi i motorrit të vitit 1953, “The Wild One”. Nuk ishte hera e parë që ai përdorte Brando si lëndë. Në vitin 1963, një nga veprat më të famshme të Andy Warhol-it ishte Silver Brando, i njëjti imazh publicitar i Brandos në një kanavacë argjendi në shkallë të gjerë.

Katër Marlons Brando nga Andy Warhol

Duke përdorur një kanavacë të papërpunuar dhe të papërpunuar për Four Marlons, Andy Warhol i dha kësaj pjese një ndjenjë më subversive, nervoze dhe mashkullore në krahasim me shumë nga pikturat dhe veprat e tij të tjera të artit. Me përmasa 81 x 65 inç, kjo është një copë e madhe që kishte një çmim mbresëlënës shitjeje prej 69,605,000 dollarësh kur u hodh në ankand në Christie’s në 2014.

Në fakt, ajo u shit në të njëjtin ankand si Triple Elvis, i cili zë vendin e fundit në listën tonë të pikturave më të famshme të Andy Warhol dhe pjesëve të tjera të artit.

10. Triple Elvis [Ferus Type]

Më parë në pronësi të një kazinoje gjermane, Triple Elvis iu shit një ofertuesi anonim telefonik evropian në Christie’s në 2014. Duke përfshirë tarifat, ai arriti në 81.9 milion dollarë – mbi 20 milion dollarë mbi vlerësimin e tij origjinal.

TRIPLE ELVIS [FERUS TYPE] dhe Four Marlons nga Andy Warhol

Ky ekran mëndafshi i vitit 1963 përdor bojë dhe bojë argjendi për të shfaqur tre fotografi identike të Elvisit, kanavacë që qëndron pothuajse shtatë metra e lartë. Adhuruesi i kinemasë Warhol mori frymëzimin e tij nga ekrani i argjendtë – i cili ndoshta diktoi zgjedhjet e tij të ngjyrave për këtë pjesë. Fotografia që ai zgjodhi – ndryshe nga veprat e tij të mëparshme me Elvisin – ishte një publicitet ende i një filmi të Elvisit, westeri i vitit 1960, i drejtuar nga Don Siegel, Flaming Star.

Elvisi i trefishtë[Ferus Type] është një nga 22 pikturat e Elvisit në këtë koleksion. Kur u shfaq fillimisht, Warhol kishte kërkuar që pikturat “duhet të vareshin buzë më buzë, dendur – rreth galerisë…”

 

Për ta përmbledhur, disa nga më të famshmit e Andy Warhol

dhe veprat e shtrenjta të artit përfshijnë:

 

Si të vlerësoni artin dhe pikturat tuaja të vlefshme të Andy Warhol

New Bond Street Pawnbrokers janë një shërbim i matur dhe luksoz i pengmarrjes, duke përfshirë huamarrjen kundër artit të bukur dhe një shumëllojshmëri artistësh si Andy Warhol , Bernard Buffet , Damien Hirst , David Hockney , Marc Chagall , Raoul Duffy , Sean Scully , Tom Wesselmann , Banksy , Banksy , , dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority