fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

Top 10 pikturat dhe artet më të famshme të Damien Hirst që nga viti 2023


Para se të fillojmë të diskutojmë pikturat dhe pjesët e artit më të famshme dhe të shtrenjta nga Daniel Hirst, është e rëndësishme të kuptojmë prejardhjen e tij dhe ndikimin që ka pasur në veprën e tij artistike gjatë viteve.

Daniel Hirst ulur pranë një prej pikturave dhe veprave artistike më të famshme dhe të shtrenjta që ai ka prodhuar që nga viti 2023

 

Prezantimi i Daniel Hirst

 

Më 7 qershor 1965, piktori dhe skulptori Damien Hirst lindi në Bristol, Angli. Prindërit e tij katolikë nuk e dinin në atë kohë se ai do të bëhej një nga artistët më të pasur të të gjitha kohërave para se të kishte mbushur të pesëdhjetat.

Kjo pjesë kujton karrierën e tij të pasur dhe me histori, që nga ditët e tij të hershme si një artist i çuditshëm instalacioni, deri në ditët e sotme ku emri i tij qëndron përkrah Warhol dhe Banksy si një nga produktet më të njohura dhe më të tregtueshme të artit modern.

 

Një tjetër nga veprat më të famshme artistike të Damien Hirst

 

Jeta e hershme e Hirst

Leeds - qyteti ku u rrit Daniel Hirst para se të bëhej i famshëm për veprat e tij të shtrenjta dhe të diskutueshme, pikturat dhe skulpturat e tij.

 

Rritja në Leeds me një sfond të fortë fetar ka luajtur një rol kyç në pikturat dhe veprat më të famshme të Damien-it, por edhe në shumicën e veprave të tij të artit. Nëna e tij e përshkruan atë si një “fëmijë morbid” dhe gjatë viteve të adoleshencës, ai ishte një adhurues i zjarrtë i librave të ilustruara të patologjisë që tregonin imazhe grafike të sëmundjes dhe lëndimeve.

Në këtë periudhë të adoleshencës, ai tregoi një interes për vizatimin, gjë që u mbështet nga nëna e tij. Më vonë në jetë, vdekja do të vazhdonte të ishte një temë gjithnjë e pranishme në pikturat dhe veprat e tij artistike, si në veprat e tij më të famshme dhe më pak të njohura.

 

Fillimet e karrierës

një nga veprat e para të artit të prodhuar nga Damien Hirst

Ai vazhdoi studimet për art në Kolegjin Goldsmiths në Universitetin e Londrës. Koha e tij atje përfshinte një ekspozitë të dukshme të titulluar “Ngrije” në 1988, e cila hapi terren të ri dhe çoi në zhvillimin e grupit të artistëve të rinj “Artistë të rinj britanikë”, duke përfshirë Tracey Emin. Pavarësisht se ishte një ekspozitë studentore, Freeze kishte një vlerë të lartë prodhimi dhe katalogu i saj financohej nga një numër zhvilluesish pronash.

Me kolektivin e tij, fokusi ishte në përdorimin e materialeve të pazakonta dhe koncepteve komplekse të artit. Në veprën e tij të hershme, ‘Me kokë të vdekur’, Hirst hulumtoi vdekjen si temë. Fotografia e tmerrshme e sheh artistin duke buzëqeshur pranë një koke të prerë në një morg.

Daniel Hirst nuk i përshtatej shijeve të të gjithëve, por Charles Saatchi – një koleksionist i famshëm dhe i zjarrtë i artit dhe manjati i reklamave – e mbështeti financiarisht, duke i siguruar patronazh artistit të ri dhe duke blerë shumë nga pikturat dhe veprat e tij artistike.

Me mbështetje të fortë financiare, Hirst ishte gati të eksploronte disa nga projektet më ambicioze që ai kishte ëndërruar gjatë viteve të formimit.

Punimet dhe pikturat e Damien Hirst

sigurisht një nga veprat më të njohura të artit nga artisti Daniel Hirst

 

Në vitin 1990, ai prodhoi ‘A Thousand Years’, i cili ishte një pjesë provokuese e tankeve që përmbante një kokë lope të mbuluar me miza dhe krimba. Thuhet se Saatchi ishte aq i impresionuar sa nofulla e tij u përplas në dysheme kur e pa dhe ai e bleu atë në vend…kjo është ende një nga veprat më të famshme të artit të Daniel Hirst deri më sot.

Në vitin 1991, Hirst po ekspozonte solo dhe mbajti ekspozitën e tij të parë në Galerinë Woodstock Street në Londër. Përveç kësaj, ai e shfaqi punën e tij në shfaqjen e Artistëve të Rinj Britanikë vitin e ardhshëm kur u mbajt në Galerinë Saatchi. Kjo përfshinte rezervuarin e tij famëkeq prej 14 metrash prej xhami me një peshkaqen të ruajtur në formaldehid brenda, të titulluar “Pamundësia fizike e vdekjes në mendjen e dikujt që jeton”.

Kur kjo vepër e famshme arti u shit shumë vite më vonë, peshkaqeni ishte kalbur aq keq sa Daniel Hirst ofroi të rivendoste veprën e artit. Kjo përfshinte kapjen e një peshkaqeni tjetër dhe ruajtjen e tij në formaldehid, asgjësimin e peshkaqenit origjinal dhe zëvendësimin e tij. Kjo çoi natyrshëm në diskutime nëse ishte në të vërtetë e njëjta vepër arti, megjithëse kjo nuk ndikoi në çmimin e shitjes prej 8 milionë dollarësh, duke e bërë atë një nga veprat më të shtrenjta dhe më të famshme të artit nga Damien Hirst.

Njohja

Damien Hirst (vepra arti Dashuria e Zotit) - një nga veprat më të vlefshme të artit të krijuara nga ky artist

Veprat e famshme të artit dhe pikturat e Daniel Hirst tërhoqën rregullisht imagjinatën dhe vëmendjen e botës së artit, në mënyra pozitive dhe negative. I guximshëm nga suksesi i instalimit të tij me peshkaqen, Hirst debutoi veprën e tij “Nënë dhe fëmijë të ndarë” në Bienalen e Venecias të vitit 1993. Ai përfshinte një lopë dhe viçin e saj të prerë përgjysmë, i cili u shfaq në katër kuti të ndryshme xhami dhe të ruajtur me formaldehid. Kjo i lejoi vizitorët të kalonin në mes të dy kafshëve dhe të shihnin brendësinë e tyre. Duke fituar shpejt një reputacion, atij iu dha Çmimi Turner në pjesën e pasme të pjesës në 1995.

Krahas këtyre pjesëve të artit të tankeve prej xhami, por më të famshmet e diskutueshme, Daniel Hirst gjithashtu filloi të fitonte famë për pikturat dhe skulpturat e tij. Këto përfshinin pjesë të tilla si “Lullaby, stinët” e vitit 2002, e cila përfshinte shumë pilula në rafte, dhe “Për dashurinë e Zotit” nga viti 2007, e cila ishte një derdhje platini e një kafke njeriu të shekullit të 18-të e mbuluar me diamante. Kjo vepër arti e famshme dhe e shtrenjtë – të cilën ai e vlerësoi me 50 milionë funte – u cilësua nga shumë njerëz në botën e artit si një çudi vulgare, megjithëse sigurisht që ka admiruesit e saj. Nuk dihet përfundimisht nëse ai ka mundur apo jo ta shesë pjesën.

Falë karrierës së tij të çmuar, imagjinatës vizionare dhe njohurive të njohura për biznesin, Hirst ka krijuar një perandori të famshme arti dhe është bërë një nga artistët më të pasur të gjallë sot. Ai konsiderohet së bashku me njerëz si Andy Warhol, Jeff Koons dhe Jasper Johns.

Veprat më të famshme të artit, pikturat dhe skulpturat e Daniel Hirst-it gjithmonë shiten me çmim të lartë; “Dele e zezë me bririn e artë”, një dele e zhytur në formaldehid, brirët e saj të lyera me ar, u shit për 4.1 milionë dollarë në ankand në Sotheby’s, instalacioni i peshkaqenëve të vitit 2008 “The Kingdom” u shit për 15.3 milionë dollarë dhe “Lullably Spring”, një copë e varur në mur e bërë nga mijëra pilula, e shitur për 17 milionë dollarë.

Hirst vazhdon të ekspozojë globalisht dhe jeton në Devon, Angli, me të dashurën dhe tre djemtë e tij.

 

Pra, cilat janë 10 pikturat dhe artet më të famshme të Hirst që nga viti 2023

ne huazojmë dhe lëmë peng kundër artit dhe pikturave të Damien hirst

1. Pamundësia fizike e vdekjes në mendjen e dikujt që jeton

Frymëzimi pas pikturave dhe artit më të famshëm të Damien Hirst është i njohur: vdekja. Hirst është cituar të ketë thënë: “Vdekja është vetëm diçka që më frymëzon, jo diçka që më tërheq poshtë. Në shkollë më thërrisnin të sëmurë. Më kanë dashur gjithmonë filmat horror; Më pëlqen të frikësohem.” Dhe kjo sigurisht ilustron atë që po ndodh në veprën më të famshme artistike të Damien Hirst.

PAMUNDËSIA FIZIKE E VDEKJES NË MENDJEN E DIKUSH TË GJETUR - veprat më të shtrenjta dhe më të famshme të artit të Damien Hirst që nga viti 2022 - 2023

Pamundësia fizike e vdekjes në mendjen e dikujt që jeton është padyshim një nga pikturat më të famshme të Damien Hirst, nëse jo më e famshmja e tij. Është padyshim një pjesë enigmatike. Hirst ruajti një peshkaqen tigër në formaldehid dhe e shfaqi atë në një vitrinë të punuar nga panele xhami. Shprehja në fytyrën e peshkaqenit është një vështrim i frikshëm, i tmerrshëm në nofullat e vërtetë të vdekjes.

Megjithëse nuk është një pikturë në kuptimin tradicional të fjalës, vepra artistike e Hirst është shpesh jashtë sferës së mediumeve të rregullta artistike, dhe kjo është ajo që i bën ato kaq enigmatike. Është interesante se pjesa origjinale u përkeqësua për shkak të dekompozimit natyror dhe që atëherë është zëvendësuar. Ndërsa kjo do të ishte, për çdo artist tjetër, një katastrofë, për Hirst-in, është çuditërisht plotësuese me temën e tij gjithëpërfshirëse; edhe pse përpiqemi të ruajmë imazhin e vdekjes, pashmangshmëria e saj vazhdon.

 

2. Fundi i një epoke

Tjetra në formacionin e veprave më të famshme të Damien Hirst duhet të jetë Fundi i një Epoke. Kjo skulpturë paraqet kokën e prerë të një demi, brirët e tij të stolisur me një disk prej ari të fortë. Ndërsa është sigurisht një nga pjesët më të famshme, është gjithashtu një nga veprat më të shtrenjta të artit Damien Hirst.

Damien Hirst END OF AN ERA - Arti i dytë më i populluar dhe më i vlefshëm nga artisti i shitur ndonjëherë që nga viti 2023

Krahasimi i jetës dhe vdekjes, frikës dhe dashurisë, sëmundjes dhe prishjes fizike, është ajo që e bëri Hirst kaq të famshëm. Ose ndoshta famëkeq. Kafshët e ngordhura të ruajtura në mënyrë perfekte duke përdorur formaldehid, kufoma kafshësh dhe diamante janë sigurisht një mënyrë jokonvencionale për të fituar famë.

Ashtu si me peshkaqenin tigër që shihet në pjesën e fundit, ky është pezulluar në një zgjidhje formaldehidi që është i mbështjellë në një vitrinë të artë. Ndërsa është një pjesë vizualisht e habitshme, qëllimi i Hirst në krijimin e tij ishte të përfaqësonte adhurimin e një idhulli të rremë. Ai u krijua së bashku me një tjetër pjesë të tij shumë të njohur, ‘The Golden Calf’.

 

3. Viçi i Artë

Duke folur për këtë, “The Golden Calf” meriton hyrjen e tij në këtë listë dhe është një tjetër pjesë e punuar dhe vendosur në një tretësirë të formaldehidit. Ashtu si me Fundin e një Epoke, qëllimi i kësaj pjese ishte të përfaqësonte adhurimin, dhe si i tillë, thundrat dhe brirët e viçit janë bërë prej ari.

Viçi gjithashtu përmban diskun e tij të artë që qëndron midis brirëve të tij. Ky disk mban shenjat e Hathor, perëndeshës egjiptiane të dashurisë dhe mbrojtjes. Hathor njihej gjithashtu si një perëndeshë e bukurisë dhe kryesonte muzikën, kërcimin, aktivitetet e tjera të këndshme dhe pjellorinë.

The Golden Calf Damien Hirst - një nga veprat e tij më të famshme dhe më të shtrenjta të artit

THE GOLDEN CALF nga Damien hirst

Ndoshta xhevahiri i kurorës së punës së Hirst, The Golden Calf ka një vlerë të vlerësuar nga 8 deri në 12 milionë funte. Kjo mund të jetë një herë kur një copë fjalë për fjalë ia vlen peshën e saj në ar. Në kohën kur u vendos në akuariumin me formaldehid, viçi ishte vetëm 18 muajsh. Elementet e arit, duke përfshirë brirët, thundrat dhe diskun Hathor, janë ari 18 karatësh.

Hirst po kërkonte të shqyrtonte marrëdhëniet midis idhujve dhe bashkëkohësve të tij. Pjesa peshon 10 ton dhe shitet për një çmim mbresëlënës prej 10 milionë funte.

 

4. Larg nga kopeja

Një nga veprat më enigmatike të Hirst, Away From The Flock përmban një rezervuar tjetër me mur xhami të mbushur me formaldehid. Mënyra se si Hirst ka pozuar delen është ajo që i jep vizionin pjesës, pasi duket se është edhe e gjallë dhe në mes të kërcimit në ajër.

LARG NGA KOPEJA nga Damien Hirst

Ndërsa shumë nga pikturat më të famshme të Damien Hirst shfaqin kafshë të ruajtura, është Away From The Flock ajo që kap më së miri dikotominë e jetës dhe vdekjes.

Ashtu si me Pamundësinë fizike të vdekjes në mendjen e dikujt që jeton (e diskutueshme vepra arti më e famshme e Damien Hirst), Away From The Flock iu nënshtrua përkeqësimit dhe duhej të ribëhej. Gjithsej janë krijuar tre versione të skulpturës, me dy versionet zëvendësuese që imitojnë pozën e origjinalit.

Synimi pas pjesës ishte të kapte një gjendje të largimit ose shkëputjes nga bota e gjallë.

5. Për Dashurinë e Perëndisë

Një tjetër shëmbëlltyrë vezulluese e vdekjes e krijuar nga Hirst, For The Love of God i paraqet shikuesit një kafkë njeriu të zbukuruar. E krijuar nga platini, kafka është një kopje e përsosur e kafkës së njeriut dhe përfshin një grup dhëmbësh të vërtetë njerëzor. Sipërfaqja e kafkës është e veshur me diamante, duke e bërë këtë një nga veprat më të shtrenjta të artit të Damien Hirst të bëra ndonjëherë.

PËR DASHURINË E ZOTIT nga Damien Hirst, dhe pjesë interesante por kontroverse e artit e krijuar nga artisti

Është gjithashtu një nga më bie në sy. Kafka qëndron në majë të një piedestali të zi, i cili qëndron në nivelin e syve për shumicën e të rriturve, kundër një sfondi të zi. Me kaq shumë diamante të mbështjellë në kafkë, reflektimi i dritës rreth tij, i kompensuar nga mjedisi i zi, është tepër efektiv. Të gjithë ata diamante shkëlqejnë me dritë, edhe pse errësira që i rrethon përpiqet ta shuajë atë.

 

6. Përjetësia

Një nga pikturat më të famshme të Damien Hirst që shfaq flutura të vërteta, Eternity ishte përshkrimi i parë – dhe për shumë mbetet më i miri – i këtyre insekteve me krahë fluturues. Piktura përmban një ‘kaleidoskop’ fluturash të përshkruara në një sërë ngjyrash dhe madhësish. Në krijimin e pjesës, Hirst u përpoq të krijonte një ndjenjë ekuilibri duke përcjellë bukurinë e përjetshme të fluturave të kapur në vdekje.

Në qendër të veprës është një reflektim mbi natyrën kalimtare të jetës, si për një pjesë, ashtu edhe për vëzhguesit e tyre njerëzorë. Përdorimi i titullit ‘përjetësia’ duket se merr një ton thuajse tallës, me jetën e shkurtër kalimtare të krijesave kaq të bukura dhe ruajtjen e përjetshme të asaj bukurie në vdekje e vënë në qendër të vëmendjes.

Në mënyrë paradoksale, pavarësisht natyrës kalimtare të pjesëve, Eternity u shit për pothuajse 4 milionë funte dhe fitoi ekspozim të gjerë në skenën e artit, për të mos përmendur një vend të përhershëm në historinë e artit të zakonshëm.

 

7. Pranvera ninulle

ninulla e pranverës damien hirst - një nga artet më të njohura dhe më të vlefshme që nga viti 2022 - 2023

Një divergjencë nga përdorimi i zakonshëm i elementeve natyrore nga Hirst në krijimin e pjesëve të tij, Lullaby Spring është punuar me përpikëri nga pilula me ngjyra dhe është shfaqur në një kabinet. Emri i pjesës është nxjerrë nga ngjyrat e përdorura në krijimin e ekranit. Hirst ka rregulluar çdo pilulë për të krijuar një gamë ngjyrash të pranverës që është edhe bezdisëse dhe eterike për t’u parë.

Ndërsa Hirst krijoi një grup prej katër dollapësh në këtë mënyrë, të quajtur kolektivisht Stinët e Lullaby, është Lullaby Spring ajo që mbetet vepra artistike më e famshme e Damien Hirst nga grupi.

 

8. Kujtimet e momenteve me ju

Kujtimet e momenteve me ty damien hirst

Një tjetër nga veprat më të shtrenjta të artit të krijuara nga Damien Hirst, Memories of Moments With You përmban një kabinet me diamante. Kabineti ishte punuar nga çelik inox, i cili më pas ishte i veshur me ar dhe i theksuar nga qelqi, nikeli, alumini dhe zirkoni kub, të cilat veprojnë si ‘diamantet’. Veshja me ar e kabinetit krijon sfondin perfekt për magjepsjen e shkëlqyeshme të ‘diamanteve’.

 

9. Këtu Sot Gone Tomorrow

Një kthim në formatin e formaldehidit për të cilin Hirst është më i famshëm, Here Today Gone Tomorrow është krijuar nga skelete peshqish dhe peshqish, të shfaqur dhe ruajtur me mjeshtëri në tretësirë.

Këtu sot iku nesër nga DamienHirst

Një divergjencë nga pjesët e tjera të tij, kabineti prej xhami që strehon këtë është në formën e një kryqi simetrik. Një shfaqje njëkohësisht e bukur dhe e frikshme, Here Today Gone Tomorrow është një paraqitje shumë fjalë për fjalë e kalbjes së pashmangshme të mishit.

Me kalimin e kohës, peshku përkeqësohet derisa nuk mbetet asgjë përveç kockave. Është një pjesë komplekse që mbart një ajër surrealizmi dhe elegance që është mjaft e papritur duke pasur parasysh mediumin.

 

10. Ku ka një vullnet, ka një mënyrë

ku ka një vullnet ka një mënyrë Damien hirst

Hyrja përfundimtare në listën tonë të pikturave më të famshme të Damien Hirst, Ku ka një vullnet, ka një mënyrë përmban një kabinet tjetër ilaçesh. Krejt ndryshe nga skulpturat e tij sezonale, pavarësisht se përdor gjithashtu pilula dhe një kabinet, kjo pjesë përshkruan një kuti çeliku të sterilizuar me dyer xhami. Të gjitha pilulat e përdorura në krijimin e kësaj pjese jepen si trajtim për HIV dhe AIDS. Synimi i Hirst në krijimin e tij ishte të simbolizonte vazhdimin e jetës përballë mosmarrëveshjeve në dukje të pamposhtur.

 

Për të përmbledhur, disa nga veprat më të famshme të artit

nga Damien Hirst përfshijnë:

 

Duke vlerësuar pikturat, artin dhe skulpturat tuaja të Damien Hirst

New Bond Street Pawnbrokers janë një shërbim i matur dhe luksoz i pengmarrjes që lehtëson huazimin kundër artit të bukur dhe një sërë artistësh si Andy Warhol , Bernard Buffet , Damien Hirst , David Hockney , Marc Chagall, Raoul Duffy , Sean Scully , Tom Wesselmann Bank , Tom Wesselmann , , dhe Roy Lichtenstein për të përmendur vetëm disa.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority