fbpx

I hope you enjoy this blog post.

If you want us to appraise your luxury watch, painting, classic car or jewellery for a loan, click here.

10 unazat dhe bizhuteritë më të shtrenjta Harry Winston të shitura ndonjëherë në ankand


 

Harry Winston është një kompani bizhuterish luksoze që ka prodhuar pjesë të shkëlqyera për më shumë se tetë dekada. E njohur për mjeshtërinë e saj të jashtëzakonshme dhe vëmendjen ndaj detajeve, kompania është vendosur si një nga markat më prestigjioze të bizhuterive në botë. Një nga pjesët e tij më të famshme është Diamanti Hope, një diamant blu 45,52 karatësh që konsiderohet si një nga diamantet më të vlefshme dhe më të famshme në botë.

 

Le të hedhim një vështrim në Harry Winston: markën, njeriun pas markës dhe disa nga pjesët më të shtrenjta të Harry Winston të shitura ndonjëherë gjatë historisë.

 

Historia e Harry Winston

 

Harry Winston është një kompani bizhuterish luksoze që ka qenë në ballë të industrisë për më shumë se tetë dekada. Kompania u themelua nga argjendari legjendar, Harry Winston, në vitin 1932 dhe shpejt krijoi një reputacion për mjeshtërinë e saj të pashembullt dhe dizajnet e jashtëzakonshme.

 

Sot, Harry Winston konsiderohet si një nga markat më prestigjioze të bizhuterive në botë dhe pjesët e tij janë të lakmuara nga koleksionistët dhe të famshëm.

 

 

Vetë Harry Winston lindi në vitin 1896 në qytetin e Nju Jorkut dhe filloi të punojë në industrinë e bizhuterive në moshën 12-vjeçare. Ai filloi si nxënës në dyqanin e bizhuterive të babait të tij, ku tregoi shpejt një talent të natyrshëm për gurët e çmuar dhe diamante. Ai përfundimisht hapi dyqanin e tij të bizhuterive në vitin 1920 dhe shpejt u bë i njohur për dizajnet e tij të hollë dhe vëmendjen e përpiktë ndaj detajeve.

 

Në vitin 1932, Harry Winston themeloi Harry Winston Inc. në qytetin e Nju Jorkut. Kompania fillimisht u përqendrua në shitjen e bizhuterive të pasurive të patundshme, por shpejt filloi të specializohej në dizajnimin dhe krijimin e pjesëve të veta. Harry Winston krijoi shpejt një reputacion për shijen e tij të jashtëzakonshme dhe aftësinë për të zgjedhur gurët e çmuar të cilësisë më të mirë, dhe bizhuteritë e tij u bënë të kërkuara nga koleksionistët dhe klientët e profilit të lartë, duke përfshirë anëtarët e familjes mbretërore, yjet e Hollivudit dhe shoqëritë.

 

Një nga kontributet më të rëndësishme të Harry Winston në industrinë e bizhuterive ishte prezantimi i konceptit të unazës “grup”. Ai ishte i pari që kombinoi diamante të vegjël në një mjedis më të madh, duke krijuar një pjesë më domethënëse, më të shkëlqyer që ishte edhe tërheqëse dhe më e përballueshme se një diamant i vetëm i madh. Ky stil unaze u bë tepër popullor dhe përdoret ende në shumë prej modeleve të Harry Winston sot.

 

Në vitet 1940, Harry Winston fitoi disa gurë të çmuar të famshëm dhe të vlefshëm, duke përfshirë Diamantin Hope, Diamantin Jonker dhe Diamantin Portugez. Këto blerje ndihmuan në çimentimin e reputacionit të kompanisë si argjendari kryesor i kohës së saj dhe ndihmuan në vendosjen e Harry Winston si një autoritet udhëheqës në diamante dhe gurë të çmuar.

 

Në vitet që pasuan, Harry Winston vazhdoi të krijonte bizhuteri të shkëlqyera që ishin të lakmuara nga koleksionistët dhe klientët e profilit të lartë në mbarë botën. Kompania gjithashtu zgjeroi operacionet e saj për të përfshirë një sërë produktesh të tjera luksoze, duke përfshirë orët dhe aksesorët.

 

Në vitin 2013, Swatch Group bleu Harry Winston, duke sjellë markën ikonike të bizhuterive në portofolin e saj të markave luksoze të orëve dhe bizhuterive. Blerja e ka lejuar Harry Winston të vazhdojë të inovojë dhe të krijojë pjesë të jashtëzakonshme duke përfituar nga ekspertiza dhe burimet e Swatch Group.

 

Sot, Harry Winston është i njohur për mjeshtërinë e tij të jashtëzakonshme, dizajnet e shkëlqyera dhe cilësinë e pashembullt. Pjesët e kompanisë vazhdojnë të jenë të kërkuara nga koleksionistët dhe klientët e profilit të lartë, dhe bizhuteritë e saj vishen rregullisht në tapetet e kuq dhe në ngjarjet kryesore në mbarë botën.

 

10 unazat më të shtrenjta të Harry Winston

& Diamante të shitura ndonjëherë që nga viti 2023

 

1. Diamanti i Shpresës

 

 

Diamanti Hope është një diamant i madh blu me një histori të gjatë dhe intriguese. Është një nga gurët e çmuar më të famshëm në botë, i njohur për madhësinë, ngjyrën dhe veçoritë unike. Diamanti besohet të ketë origjinën në Indi dhe më vonë u ble nga tregtari francez i diamanteve Jean-Baptiste Tavernier në shekullin e 17-të.

 

Diamanti ka kaluar nëpër pronarë të shumtë që atëherë, duke përfshirë Mbretin Louis XIV të Francës, Mbretin George IV të Anglisë dhe trashëgimtaren e pasur amerikane Evalyn Walsh McLean, e cila e mbante atë si gjerdan. Harry Winston e bleu diamantin për një shumë të panjohur në vitin 1949, e vizitoi për disa vite dhe më pas ia dhuroi Muzeut Kombëtar të Historisë Natyrore Smithsonian në Uashington, DC, ku mbetet edhe sot si pjesë e koleksionit të muzeut.

 

Sot, diamanti vlerësohet deri në 350 milionë dollarë dhe mendohet të jetë një nga gurët e çmuar më të çmuar në botë. Mbetet një simbol i çmuar i pasurisë dhe shkëlqimit, dhe ngjyra e tij unike blu dhe përmasat e mëdha e kanë bërë atë një ikonë kulturore.

 

2. Trashëgimia rozë

 

Winston Pink Legacy është një diamant rozë i rrallë dhe shumë i vlefshëm që u emërua pas themeluesit të markës Harry Winston. Diamanti peshon 18,96 karat dhe krenohet me një nuancë të gjallë rozë që rrallë shihet në gurët e çmuar të përmasave të tij. Winston Pink Legacy u ble në ankand në Gjenevë nga Harry Winston në vitin 2018 për një çmim rekord prej 50.4 milionë dollarësh , duke e bërë atë diamantin rozë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand.

 

 

Para shitjes së tij, diamanti ishte pjesë e koleksionit Oppenheimer, i cili është i njohur për diamantet e tij të jashtëzakonshme. Winston Pink Legacy u vlerësua nga Instituti Gemologjik i Amerikës si një diamant i tipit IIa, i cili është lloji më i pastër kimik dhe më i rrallë i diamantit.

 

Winston Pink Legacy konsiderohet një artikull i vërtetë koleksionist dhe është shumë i kërkuar nga njohësit dhe investitorët. Është gjithashtu një nga diamantet më të famshme rozë Harry Winston në botë. Madhësia, ngjyra dhe rrallësia e tij e jashtëzakonshme kanë siguruar që ai të mbetet një nga diamantet më të vlefshme në planet.

 

Kohët e fundit, Harry Winston ka njoftuar se ata janë ‘të hapur për oferta’ në Winston Pink Legacy.

 

3. Winston Blue

 

Winston Blue është një diamant blu në formë dardhe, pa të meta nga brenda, me peshë 13,22 karat. Diamanti u zbulua në Minierën Premier në Afrikën e Jugut në vitin 2013 dhe u ble nga argjendari luksoz Harry Winston nga një shitës anonim për një rekord prej 23.8 milionë dollarësh , duke e bërë atë diamantin më të shtrenjtë blu të shitur ndonjëherë në ankand në atë kohë.

 

 

Diamanti u emërua “Winston Blue” nga CEO i kompanisë për nder të themeluesit, i cili ishte i njohur për pasionin e tij për diamantet e rrallë dhe të hollë. Sot, Winston Blue është vendosur në një unazë të mrekullueshme dhe mbetet në posedim të markës Harry Winston dhe konsiderohet si një nga diamantet blu më të çmuar dhe më të lakmuar në botë.

 

Winston Blue është një diamant i tipit IIb dhe është i rrethuar nga të dyja anët nga diamante më të vegjël në formë dardhe që peshojnë 1.00 dhe 0.96 karat. Ky diamant i përsosur nga brenda është një shembull i bukurisë natyrore të jashtëzakonshme që mund të gjendet në gurët e çmuar më të rrallë në botë.

 

4. Diamanti i Trashëgimisë Winston

 

Winston Legacy Diamond është një nga diamantet më të shquar në botë. Është një diamant i tipit IIa, që do të thotë se ka një nivel të lartë pastërtie dhe është plotësisht pa azot, duke e bërë atë jashtëzakonisht të rrallë. Diamanti peshonte 101.73 karat dhe u nxorr nga miniera Jwaneng në Botsvana në vitin 2013.

 

Winston Legacy Diamond u emërua pas Harry Winston pasi ai e bleu gurin dhe e transformoi atë në një diamant të bukur të prerë në jastëk. Procesi i prerjes dhe lustrimit mori më shumë se një vit për të përfunduar, me mjeshtrit që punonin pa u lodhur për të siguruar që diamanti të ishte prerë në përsosmëri.

Diamanti iu shit Winston në një ankand Christie’s në Gjenevë në vitin 2013 për 26.7 milionë dollarë , duke e bërë atë një nga diamantet më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë. Sot, Winston Legacy Diamond mbetet një testament i bukurisë dhe rrallësisë së diamanteve dhe vazhdon të tërheqë imagjinatën e argjendarisë dhe koleksionistëve.

 

5. Diamanti rozë marsian

 

Diamanti Martian Pink është një diamant mahnitës 12,04 karatësh me një nuancë të mrekullueshme rozë të shkaktuar nga një deformim i rrallë në strukturën e tij të rrjetës kristalore. I emëruar pas misionit të Viking Landers në Mars në 1976, ky diamant krenohet me qartësi të përsosur dhe ngjyrë C.

 

 

Diamanti Martian Pink aktualisht është vendosur në një unazë midis dy diamanteve më të vegjël dhe i montuar në një brez ari 18 karatësh. Unaza iu shit një blerësi të panjohur në një ankand Chrsitie’s në Hong Kong në vitin 2012 për një shumë marramendëse prej 17.4 milionë dollarësh , që kushton rreth 1.5 milionë dollarë për karat.

 

Kjo ishte hera e parë që diamanti ishte në shitje në më shumë se 36 vjet dhe ai mori më shumë se dyfishin e çmimit të vlerësuar në ankand, duke treguar se sa të vlefshëm janë diamantet Harry Winston.

 

6. Gjerdan me diamant Golconda

 

Gjerdani i Diamantit Golconda është një kryevepër e dizajnit dhe mjeshtërisë së bizhuterive, që përmban një grup mahnitës diamantesh të rrallë dhe të çmuar. Pjesa qendrore e gjerdanit është një diamant Golconda 38,05 karatësh, i konsideruar si një nga shembujt më të mirë të këtij lloji në botë. Diamantet Golconda, të cilat vijnë nga miniera në Indi, janë të njohur për qartësinë dhe shkëlqimin e tyre të jashtëzakonshëm, duke i bërë ata shumë të kërkuar nga koleksionistët dhe njohësit.

 

 

Vetë gjerdani është një vepër arti, me dizajne dhe cilësime të ndërlikuara që shfaqin diamantet në potencialin e tyre të plotë. Ajo u krijua nga Harry Winston kur ai bleu diamantin Golconda dhe perlat e tjera të rralla nga pasuria e një Maharaja në vitet 1960.

 

Ky gjerdan i Harry Winston doli në shitje në 2022 për 7.5 milion dollarë , duke e bërë atë një artikull të shtrenjtë, por një pazar në krahasim me diamantet e tjera të famshme nga Harry Winston.

 

7. Byzylyk me rrjetë diamanti

 

Byzylyku Grilë nga Harry Winston është një bizhuteri e shkëlqyer që u shfaq në Oscar 2013. Për të krijuar një pranga unike, Harry Winston kombinoi një grup të byzylykëve të tij të njohur, duke përfshirë byzylykun Grilë dhe byzylykun Platinum Cluster. Charlize Theron u pa e veshur me këtë ansambël mahnitës në tapetin e kuq, i cili thuhet se vlen miliona.

Byzylyku Grilë është një xhevahir i cilësisë së mirë që daton në vitin 1959 dhe është bërë prej platini. Me peshë mbi 50 karat, ai vlerësohet në mbi 3 milionë dollarë . Për të kompletuar ansamblin, aktorja kishte veshur edhe vathë të ngjashëm me vlerë 1.6 milionë dollarë.

 

Kombinimi i byzylykut vintage Grilë dhe byzylykut Platinum Cluster është bërë një stoli ikonë që shfaq mjeshtërinë dhe dizajnin e patëmetë të Harry Winston.

 

8. Vathë me llambadar me diamante

 

Në ndarjen e çmimeve Oscar 2018, Harry Winston shfaqi vathët e tij në trend me llambadar. Vathët mahnitës u panë tek Salma Hayek, një bashkëpunëtore e gjatë e markës. Fustani i saj i ndritshëm ngjyrë vjollce Gucci, një krijim i Alessandro Michele, u plotësua në mënyrë të përkryer nga vathët e shkëlqyeshëm Harry Winston dhe unaza diamanti.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ds3SQ1h8dtY

 

Vathët e llambadarëve janë bërë një trend popullor dhe mjeshtëria dhe dizajni i përsosur i Harry Winston i kanë bërë ata një aksesor shumë të lakmuar. Vathët e platinit përmbajnë 20 diamante në formë dardhe dhe 50 diamante të rrumbullakëta dhe peshojnë 27.5 karat në total.

 

Aftësia e markës për të krijuar pjesë të përjetshme që nxjerrin shkëlqim dhe luks, e ka bërë atë një të preferuar midis të famshëmve të listës A dhe entuziastëve të modës. Ndërsa kjo pjesë nuk është shitur ende në ankand, sipas Harper’s Bazaar, bizhuteritë u vlerësuan në një vlerë befasuese 4.2 milionë dollarë në kombinim me unazën e diamantit që përputhet.

 

9. Gjerdan me rënie me safir dhe diamant

 

Një tjetër pjesë e Harry Winston që është bërë e famshme nga një udhëtim në Oscars, gjerdani me rënie kaskadë i Harry Winston është një kryevepër që tregon mjeshtërinë dhe ekspertizën e jashtëzakonshme të markës në krijimin e bizhuterive të përjetshme.

 

Gjerdani vjen në disa dizajne, secila e zbukuruar me një kombinim unik të gurëve të çmuar, duke përfshirë diamante, safirë dhe gurë të tjerë të çmuar. Një dizajn i tillë përmban safirë të prerë me jastëk në çdo drejtim, duke krijuar një efekt verbues që e bën atë të preferuar në mesin e të famshëmve të listës A.

 

 

Dame Helen Mirren u pa e veshur me këtë gjerdan mahnitës kaskadë gjatë natës së Oscars 2018, ku e kombinoi atë me një fustan blu të zbehtë Reema Acra. Gjerdani e plotësoi në mënyrë të përkryer veshjen e saj dhe i shtoi një prekje magjepsëse dhe luksit pamjes së saj të përgjithshme. Seti i njëjtë i vathëve kompletoi ansamblin, duke e bërë atë në qendër të vëmendjes në tapetin e kuq.

 

Gjerdani vlerësohet në rreth 3.8 milionë dollarë .

 

10. Dragoi i purpurt

 

Gjerdani i dragoit të purpurt të Harry Winston është një gjerdan unik që përmban një safir ngjyrë vjollce 65,32 karatësh të prerë në jastëk që ndodhet në një grup diamantesh në formë dardhe. Një nga gjerdanët më të famshëm të Harry Winston, Purple Dragon peshon gjithsej 64.16 karat.

Harry Winston Purple Dragon

Gjerdani mendohet se ia vlen dhe është bërë i njohur në shtyp që kur Jennifer Lopez e veshi atë në Met Gala në 2019.

Purple Dragon është i paharrueshëm për nuancën e tij të ndritshme vjollce, gjë që e bën atë relativisht unik brenda koleksionit të Harry Winston.

 

Koleksionet e bizhuterive të Harry Winston

 

Koleksionet bashkëkohore të Harry Winston përfshijnë bizhuteri luksoze për blerësit e nivelit të lartë dhe pjesë unike për koleksionistët dhe yjet. Ndërsa Harry Winston është më i njohur për krijimin e unazave me diamant, kompania gjithashtu ka linja të njohura në gjerdan, orë, vathë, byzylykë dhe sharm.

 

Unaza Harry Winston

 

Unazat e Harry Winston janë të famshme në mbarë botën për bukurinë e tyre të përjetshme dhe stilin unik. Ndërsa disa nga unazat më të famshme Harry Winston, të tilla si unaza Pink Legacy Diamond, vlejnë shumë miliona paund, unazat e tjera Harry Winston, duke përfshirë unazat e smeraldit dhe unazat safiri, janë në dispozicion për një çmim prej mijëra.

 

Unazat Harry Winston janë punuar nga metale të çmuara me cilësi të lartë, duke përfshirë platinin, arin e bardhë, ari rozë dhe arin e verdhë. Të futura me një gamë të madhe gurësh të çmuar duke përfshirë diamante të bardhë dhe me ngjyra, safirë, rubin dhe smerald, unazat Harry Winston janë gjithmonë unike dhe tërheqëse.

 

Si dhe unazat e përditshme, Harry Winston krijon unaza të bukura fejese dhe unaza martese duke përfshirë unazat e martesës Harry Winston të mbushura me diamante dhe gurë të tjerë të çmuar.

Unazat e fejesës së Harry Winston janë veçanërisht të njohura në mesin e të famshëmve të listës A dhe janë bërë simbol i dashurisë dhe përkushtimit të vërtetë. Ekspertiza e markës në krijimin e unazave të shkëlqyera reflektohet në koleksionet e saj të stolive dhe stolive të larta të nivelit të lartë dhe vlera, çmimi dhe prestigji i unazave të diamantit Harry Winston i bëjnë ato një zgjedhje popullore për unazat e fejesës.

 

Unazat Harry Winston shpesh janë të dizajnuara për të pasur stile të veçanta të Harry Winston, me shumë unaza me grupe diamante të vegjël ose diamante të renditura në modele të dallueshme si luledielli dhe zambakë.

 

Unazat Harry Winston mbajnë vlerën e tyre me kalimin e kohës dhe bëjnë një investim të shkëlqyer pasi ruajnë një çmim të lartë, kjo është arsyeja pse ato shihen kaq shpesh në dyqanet e bizhuterive të nivelit të lartë të Bond Street, Londër, MB.

 

gjerdan Harry Winston

 

Harry Winston është i mirënjohur për krijimin e gjerdanëve të shkëlqyeshëm që janë elegante dhe unike. Krijuar duke përdorur materiale me cilësi të lartë duke përfshirë diamante, platin dhe ar. Vëmendja e markës ndaj detajeve dhe përkushtimi ndaj cilësisë është e dukshme në çdo pjesë.

 

gjerdan Harry Winston

 

krediti: https://www.flickr.com/photos/mharrsch/23553275153

 

Një nga gjerdanët më ikonë të krijuar nga Harry Winston është gjerdani ‘Wreath’, i cili u projektua në vitet 1950. Ky gjerdan përmban një rregullim të ndërlikuar diamanti dhe përbëhet nga 48 diamante në formë dardhe dhe 114 diamante me prerje të rrumbullakëta, të gjitha të vendosura në platin. Gjerdani është veshur nga shumë të famshëm ndër vite, duke e çimentuar statusin e tij si një pjesë e përjetshme.

 

Një tjetër dizajn i popullarizuar i gjerdanit nga Harry Winston është stili ‘cluster’ i gjerdanit, i cili përmban një grup diamante të renditur në një model mahnitës dhe të ndërlikuar. Ky gjerdan është i përbërë nga diamante të shumtë të vegjël, duke krijuar një efekt vezullues që me siguri do të tërheqë vëmendjen.

 

Ndoshta gjerdani më i famshëm i Harry Winston është Diamanti Hope, i cili tani jeton në Smithsonian pasi Harry Winston e dhuroi atë në 1958. Diamanti Hope u vendos përkohësisht në një gjerdan nga Harry Winston në vitin 2010.

 

Orë Harry Winston

 

Përveç krijimit të bizhuterive të shkëlqyera për burrat dhe gratë, Harry Winston prodhon gjithashtu ora luksoze dhe ore. Orët e markës janë krijuar duke përdorur materiale me cilësi të lartë si ari dhe platini, dhe disa orë Harry Winston janë të mbushura me gurë të çmuar, duke përfshirë diamante të verdhë dhe diamante rozë.

Një nga modelet më ikonike të orëve të markës është ora ‘Midnight Diamond Stalaktites’, e cila përmban një numërues të ndërlikuar me diamante të rregulluar në një model mahnitës dhe unik. Ora mundësohet nga një lëvizje automatike zvicerane, duke siguruar matjen e saktë të kohës.

 

Një tjetër dizajn i njohur i orës nga Harry Winston është ora ‘Project Z’, e cila përmban një kuti të bërë nga një aliazh unik zirkoniumi. Ora është gjithashtu e pajisur me një lëvizje tourbillon, e cila ndihmon në përmirësimin e saktësisë së saj.

 

Orët Harry Winston janë një zgjedhje e shkëlqyer për ata që vlerësojnë luksin dhe mjeshtërinë me cilësi të lartë. Vëmendja e markës ndaj detajeve dhe përkushtimi për përdorimin e materialeve më të mira siguron që orët e saj të jenë elegante dhe të qëndrueshme.

 

Vathë Harry Winston

 

Përveç unazave dhe orëve prej safiri, Harry Winston është i njohur për prodhimin e vathëve unikë nga diamante, rubin, smerald dhe gurë të tjerë të çmuar. Kompletet e vathëve që përputhen me Harry Winston janë të njohur për modelet e tyre të ndërlikuara dhe vëmendjen ndaj detajeve.

Shumë vathë Harry Winston ndjekin modelin tipik ‘grup’ aq shpesh të parë në bizhuteritë Harry Winston, të cilat përmbajnë një grup diamante të renditur në një model mahnitës dhe të ndërlikuar. Këta vathë janë të përbërë nga diamante të shumtë të vegjël, duke krijuar një efekt vezullues që me siguri do të tërheqë vëmendjen.

 

Një linjë tjetër e njohur e vathëve në koleksionin e Harry Winston është linja Sunflower, e cila përmban një rregullim rrethor diamanti që ngjan me petalet e një luledielli. Këta vathë janë të disponueshëm në madhësi të ndryshme dhe janë një zgjedhje popullore për ata që duan një bizhuteri.

 

Është e mundur të gjesh vathë Harry Winston në dyqanet përreth Bond Street dhe zona të tjera tregtare me famë botërore në të gjithë globin.

 

Byzylykë Harry Winston

 

Byzylykët Harry Winston mund të kombinohen me unazat Harry Winston për të krijuar një pamje klasike dhe elegante. Byzylykët Harry Winston janë punuar shpesh nga një sërë metalesh të çmuara, duke përfshirë ari dhe platinin, dhe të vendosura me gurë të çmuar të njohur si diamante të verdhë Harry Winston, diamante të bardhë, safirë dhe rubin.

Një nga byzylykët më të famshëm të Harry Winston është byzylyku me rrjetë diamanti, i cili dikur u mbajt në Oscar nga Charlize Theron. Ashtu si shumë byzylykë të tjerë nga Harry Winston, byzylyku me rrjetë diamanti përmban shumë diamante të vegjël në ‘grupin’ e firmës së famshme të markës, duke i dhënë pamjen e një diamanti shumë më të madh.

 

Byzylykët Harry Winston janë në dispozicion në Mbretërinë e Bashkuar nga bizhuteritë e nivelit të lartë nga Oxford Street në New Bond Street. Duke kombinuar elegancën e thjeshtë me luksin e përjetshëm, byzylykët janë një pjesë e shkëlqyer fillestare për koleksionistët e rinj.

 

Harry Winston magjeps

 

Harry Winston prodhon bukuri unike që mund të vishen ose individualisht si varëse ose së bashku me hijeshi të tjera si pjesë e një byzylyk sharmi. Bie në sy, unike dhe plot personalitet, magjepsjet e Harry Winston kanë diamantet dhe gurët e tjerë të çmuar të markës të formuara në formën e luleve, zemrave, zarfeve dhe simboleve të tjera kuptimplote.

 

Charms janë një lloj i njohur bashkëkohor i bizhuterive, sepse ato mund të shtohen në byzylykë dhe varëse dhe të kombinohen me hijeshi të tjera për të krijuar një pjesë unike për ju. Charms Harry Winston u ofron blerësve mundësinë për të blerë një bizhuteri të vogël por luksoze të bërë nga një prej bizhuterive më të famshme në botë.

 

Tre gjëra që mund të mos i dini për Harry Winston

Imazhi i Harry Winston

Nëse doni të dini më shumë për Harry Winston dhe ndikimin që ai ka pasur në bizhuteritë në mbarë botën gjatë jetës së tij, këtu janë tre fakte jo shumë të njohura për Harry Winston dhe diamantet e tij.

 

1. Harry Winston bëri një kopje “Zemra e Oqeanit” pas Titanikut

 

I mirënjohur në mbarë botën për pjesëmarrjen në filmin e famshëm të James Cameron të vitit 1997, Titanic, The Heart of the Ocean është një gjerdan fiktiv diamanti blu i veshur nga Rose DeWitt Bukater në anije. Ndërsa Harry Winston nuk e krijoi gjerdanin kub të zirkonit të përdorur në film, ai vendosi të krijonte Zemrën e tij të Oqeanit pas publikimit të filmit.

 

Zemra e Oqeanit të Harry Winston përmban një diamant blu 15 karatësh dhe lidhja e tij me filmin e suksesshëm botëror e bën atë një nga gjerdanët më të famshëm të Harry Winston të prodhuara ndonjëherë.

 

Ai lejoi aktoren Gloria Stuart – e cila luante Rozën e moshuar në “Titanic” – të vishte Zemra e Oqeanit në ceremoninë e Oscars atë vit, ku ajo u bë stoli më i shtrenjtë që është veshur ndonjëherë në Oscar.

 

2. Harry Winston ka lindur me një sy për gurët e çmuar

 

Vetë Harry Winston, themeluesi i kompanisë, është një nga pak njerëz të lindur me një talent të vërtetë për diamante dhe gurë të çmuar. Një histori e njohur për të riun Harry Winston është se në vitin 1908, në moshën 12-vjeçare, ai vuri re një gur të gjelbër në tabakanë e një pengmarrësi dhe e bleu atë për vetëm 25 cent.

 

Siç dyshonte i riu i mrekullueshëm, ishte në fakt një smerald i vërtetë, 2 karatësh, të cilin ai e shiti të nesërmen për një shumë të madhe 800 dollarë – një shumë e madhe në atë kohë. Harry Winston e përdori këtë talent në vitet e tij të mëvonshme për të krijuar unaza të bukura smeraldi dhe unaza fejese për mijëra klientë.

 

3. Harry Winston ishte një filantrop i njohur

 

Jeta e Harry Winston ishte e mbushur me anekdota për mirësinë dhe bujarinë e tij. Ai shpenzoi një pjesë të madhe të parave dhe famës së tij duke u përpjekur të ndihmonte kauza të mira dhe gjeste të shumta me qëllime të mira ndër vite reflektojnë mbi karakterin e këtij argjendari me famë botërore.

 

Kur diamanti Lesoto I u minua nga një minatore femër në Afrikën e Jugut në vitin 1967, Harry Winston bleu gurin, e preu atë në 18 diamante dhe ofroi të bënte një copë bizhuteri nga një prej fragmenteve për minatoren femër. Ajo nuk pranoi, por ishte një gjest i paharrueshëm që ishte tipik për Winston gjatë gjithë jetës së tij.

 

Bizhuteritë e Harry Winston mbeten disa nga bizhuteritë luksoze më të njohura sot në botë. I famshëm për blerjen dhe punën me disa prej gurëve të çmuar më të çmuar të zbuluar ndonjëherë, Harry Winston vazhdon të shtyjë kufijtë e prodhimit të bizhuterive çdo vit.

 

Është e mundur të sigurohet një hua kundër bizhuterive Harry Winston në Mbretërinë e Bashkuar në agjentët pengues të New Bond Street në Londër, duke përfshirë huatë kundër unazave të fejesës Harry Winston dhe unazave smeraldi Harry Winston. Nëse po kërkoni të siguroni një hua kundër pjesëve të Harry Winston, si unazat, sigurohuni që të flisni me një ndërmjetës me përvojë për të marrë çmimin më të mirë për bizhuteritë tuaja.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Dansk (Danish) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) TamilBe the first to add a comment!Authorised and Regulated by the Financial Conduct Authority