Top 10 over de dyreste Van Cleef & Arpels-smykker, der nogensinde er blevet solgt på auktion fra 2023

Van Cleef & Arpels er et luksus smykkemærke, der har været synonymt med raffinement, elegance og skønhed i over et århundrede. Virksomheden er kendt for sit udsøgte håndværk og sin sans for detaljer og har skabt nogle af de mest fantastiske og ikoniske smykker i smykkedesignets historie, herunder smykker, der er blevet båret af verdensberømte skuespillerinder og stjerner.

Blandt disse stykker er der en håndfuld, der ikke kun skiller sig ud for deres skønhed, men også for deres ekstraordinære pris. I denne artikel udforsker vi nogle af de dyreste smykker, der nogensinde er fremstillet af Van Cleef & Arpels, og vi går i dybden med deres design, materialer og historierne bag deres skabelse.

Fra diamantbesatte halskæder til komplicerede ure repræsenterer disse smykker toppen af luksus og eksklusivitet og giver et indblik i den verden af high-end smykker, som Van Cleef & Arpels har været med til at forme.

Historien om Van Cleef & Arpels

Van Cleef & Arpels er et fransk luksusmærke inden for smykker, ure og parfume, som har betaget kunderne med sine indviklede og elegante designs i over et århundrede. Firmaet blev grundlagt i 1896 af Alfred Van Cleef og Salomon Arpels, to franske smykkehåndværkere, der mødtes i Paris.

Virksomhedens tidlige år var præget af grundlæggernes omhyggelige opmærksomhed på detaljer og deres forpligtelse til kun at bruge de fineste materialer. De fik hurtigt et ry for at skabe udsøgte smykker, der var både smukke og funktionelle, og deres designs blev populære blandt den velhavende og fashionable elite i Paris.

I 1906 døde Salomon Arpels, og i stedet drev Alfred Van Cleef forretningen sammen med to af sine svogre, Charles og Julien. De købte lokaler til mærket over for Ritz Hotel i Paris og åbnede deres første smykkebutik. Den tredje Arpels-bror, Louis, blev ansat i firmaet i 1913.

I løbet af Art Deco-perioden i 1920’erne og 1930’erne udvidede Van Cleef & Arpels sit sortiment til også at omfatte ure og andre luksustilbehør. Virksomhedens ry for kvalitet og innovation fortsatte med at vokse, og den blev snart en favorit blandt berømtheder og kongelige over hele verden.

En af firmaets mest berømte kunder var skuespillerinden Grace Kelly, som bar en Van Cleef & Arpels-halskæde ved sit bryllup med prins Rainier III af Monaco i 1956. Halskæden, som bestod af tre diamant- og platinstrenge, blev senere kaldt “Princess Grace”-halskæden til ære for skuespillerinden.

I dag er Van Cleef & Arpels ejet af Richemont Group, en schweizisk luksusvarevirksomhed, der også ejer mærker som Cartier, Dunhill og Montblanc. Selv om virksomheden er en del af en større virksomhed, er den fortsat forpligtet til sin arv af håndværk og opmærksomhed på detaljer.

Mærkets nuværende administrerende direktør og kreative direktør, Nicolas Bos, har været ansat i virksomheden siden 1994 og har spillet en afgørende rolle i dens ekspansion og modernisering. Under hans ledelse har virksomheden åbnet nye butikker rundt om i verden og introduceret nye kollektioner, der kombinerer traditionelt håndværk med moderne design.

Ud over sine smykker og ure producerer Van Cleef & Arpels også en række parfumer, der er inspireret af den samme følelse af luksus og raffinement, som kendetegner mærkets smykker. Virksomhedens dufte er kendt for deres komplekse og sofistikerede kompositioner, som ofte indeholder sjældne og eksotiske ingredienser.

På trods af de udfordringer, der er forbundet med at drive et luksusmærke i den moderne tidsalder, er Van Cleef & Arpels fortsat forpligtet til sine kerneværdier som kvalitet, håndværk og skønhed. Uanset om det er en diamanthalskæde eller en parfumeflaske, er alle dele, der bærer brandets navn, et vidnesbyrd om grundlæggernes vision og virksomhedens vedvarende arv af ekspertise.

10 af de dyreste Van Cleef & Arpels-stykker

Smykker, der nogensinde er solgt på auktion fra 2023

1. Walska Briolette Diamond broche

Sotheby’s Genève satte i 2013 auktionsrekord for det dyreste Van Cleef & Arpels-smykke nogensinde solgt på auktion, da de solgte Walska Briolette Diamond Brooch for over 10,5 millioner dollars, hvilket var langt over det højeste estimat.

Walska Briolette Diamond Brooch er et fantastisk smykke, der blev skabt af Van Cleef & Arpels i 1971, efter at de købte Walska Briolette Diamond af operasangerinden Ganna Walska, som var en kendt samler af fine smykker. Selskabet forvandlede kort efter den flotte, levende gule diamant til denne smukke diamantbroche.

Selve diamanten er på omkring 96 karat og er et fint eksempel på en levende gul diamant.

2. Kroningssæt af kejserinde Farah Pahlavi

Måske er en af de mest specielle og berømte bestillinger, som Van Cleef & Arpels nogensinde har lavet, kroningssættet til kejserinde Farah Pahlavi, som blev kronet som den sidste kejserinde af Iran i 1967. Sættet består af en tiara, en halskæde, øreringe, en broche og et armbånd, alle med diamanter, smaragder, rubiner og perler.

Pierre Arpels foretog 24 rejser til Teheran for at udvælge sten fra landets nationalskat til at blive brugt i sættet. Diademet har en central smaragd på 150 karat og er omgivet af diamanter. Halskæden og øreringe er prydet med en kombination af pæreformede og runde diamanter, smaragder og perler. Armbåndet har en central diamant omgivet af mindre diamanter, smaragder og perler, og brochen er en smuk sammensætning af diamanter og smaragder.

I alt er den krone, som kejserinden bar ved sin kroning, dækket af 36 smaragder, 36 spineller og rubiner, 105 perler og 1.469 diamanter. Selvom sættet aldrig er blevet solgt på auktion, er det sandsynligvis mange millioner dollars værd – potentielt omkring 20 millioner dollars.

3. Chevron Mystérieux halskæde

Chevron Mystérieux-halskæden er en af Van Cleef & Arpels’ mest berømte og værdifulde kreationer. Halskæden er et fantastisk eksempel på mærkets brug af Mystery Set-teknikken, som gør det muligt at sætte ædelsten uden synlige takker eller indstillinger, hvilket skaber et sømløst og fejlfrit udseende.

Halskæden har et chevron-formet design af diamanter og Mystery Set rubiner med et centralt motiv af diamanter, safirer og smaragder. Diamanterne og safirerne er anbragt i et mønster, der giver indtryk af en tredimensionel chevron, hvor hver ædelsten passer problemfrit ind i den næste ædelsten.

Halskæden er skabt af en række sten, der er slebet fra den berømte Legend-diamant til 40 millioner dollars, som er den femtestørste diamant af ædelstenskvalitet, der nogensinde er udvundet. Den nøjagtige værdi af selve halskæden kendes ikke, men den er sandsynligvis mange millioner dollars værd.

4. Princie-diamanten

I dag er “Princie”-diamanten i hænderne på den royale familie i Qatar, som betalte 40 millioner dollars for ædelstenen på en auktion i 2013. Men stenen har en lang og berømt historie, som også omfatter Van Cleef & Arpels.

Princie-diamanten er en sjælden og enestående 34,65 karat pink diamant, der oprindeligt blev udvundet i Golconda-minerne i Indien for over 300 år siden. Den blev solgt på auktion i 1960 og blev erhvervet af Van Cleef & Arpels, som gav den navnet “Princie Diamond” til ære for den unge prins af Baroda, som var til stede på auktionen. Diamanten blev senere solgt til en privat samler, men dukkede op igen i 2013, da den blev solgt på auktion.

Van Cleef & Arpels spillede en vigtig rolle i Princie-diamantens historie, idet de erhvervede den i 1960 og udstillede den i deres showroom i New York i mange år. Diamantens unikke og usædvanlige skønhed kombineret med Van Cleef & Arpels’ ry for exceptionelt håndværk og design var med til at cementere dens plads i diamanthistoriens annaler.

5. Zip halskæden

En af Van Cleef & Arpels’ mest innovative og dristige kreationer er Zip-halskæden. Renée Puissant, husets kunstneriske direktør og datter af Estelle Arpels og Alfred Van Cleef, blev inspireret af lynlåsen, en ny lukning, der dukkede op på beklædningsgenstande i slutningen af 1930’erne, til at udvikle et smykke. Hertuginden af Windsor, en ven af Puissant, siges at have foreslået idéen.

Den originale Zip-halskæde, der blev skabt i 1950, er et ekstraordinært eksempel på Maison’s innovative ånd og tekniske opfindsomhed. Dens alsidighed er bemærkelsesværdig; den kan bæres som en halskæde, når den er åben, og som et armbånd, når den er lukket.

Zip-halskædens exceptionelle design og funktionalitet gjorde den til et øjeblikkeligt ikon for Van Cleef & Arpels, og huset fortsatte med at skabe versioner af smykket i guld og platin, prydet med ædel- og prydsten. Værdien af zip-halskæden er blevet anslået til mellem 1,5 og 2 mio. dollars.

6. Bleu Absolu halskæde

Et andet berømt Van Cleef & Arpels-vedhæng er Bleu Absolu-kæden, et fantastisk vedhæng med fem Kashmir-safirer på i alt næsten 86 karat. Safirerne i halskæden har været længe i hænderne på Maharani af Baroda, hvilket kun øger berømmelsen og værdien af denne unikke halskæde.

Bleu Absolu-vedhænget er et udsøgt eksempel på Van Cleef & Arpels’ evne til at forvandle sjældne og kostbare materialer til tidløse smykker. Siden den blev skabt, har den været udstillet på udstillinger rundt om i verden. Den er aldrig blevet solgt på auktion, men det er sandsynligt, at denne halskæde ville kunne indbringe millioner af dollars.

7. Grace Kellys bryllupssæt med diamanter og perler

Grace Kellys bryllupssmykker, der blev skabt af Van Cleef & Arpels, er et af de mest ikoniske og mindeværdige eksempler på brandets udsøgte håndværk. Kelly, en Hollywood-skuespillerinde, der blev prinsesse af Monaco, bar et fantastisk sæt smykker ved sit bryllup med prins Rainier III i 1956.

Sættet bestod af en halskæde, et armbånd og en ring, alle i platin og prydet med diamanter og perler. Efter at have skabt disse skræddersyede smykker til brylluppet i 1956 blev Van Cleef & Arpels udnævnt til “Fyrstendømmet Monacos patenterede leverandør”.

Van Cleef & Arpels’ involvering i Kellys bryllup var et bevis på brandets ry som leverandør af udsøgte og tidløse smykker. De smykker, der blev skabt til Kellys bryllup, er stadig nogle af de mest ikoniske og eftertragtede eksempler på Van Cleef & Arpels’ kreationer, og de inspirerer fortsat designere og smykkeelskere over hele verden.

8. Heures Florales ur

Det dyreste armbåndsur skabt af Van Cleef & Arpels er Heures Florales-uret, som har et prisskilt på 256.000 dollars. Dette ur er et fantastisk eksempel på Van Cleef & Arpels’ håndværk og elegance i urmageriet.

Heures Florales-uret har et delikat blomstermotiv på urskiven med individuelle blomster, der repræsenterer hver time på dagen, og er fremstillet af en række forskellige ædle ædelstene, herunder diamanter, safirer og rubiner. Heures Florales-uret er ikke kun et smukt smykke, men også et funktionelt ur.

Uret drives af et mekanisk urværk af høj kvalitet og er anbragt i en urkasse af hvidguld eller rosa guld, afhængigt af modellen.

9. Passe-Partout halskæden

Passe-Partout halskæden er et ikonisk smykke fra Van Cleef & Arpels, som giver brugeren mulighed for at tilpasse halskædens form og størrelse, så den passer til mange forskellige looks og stilarter. Halskæden har to store blomsterclips, der er fastgjort til en fleksibel guldkæde med metalskinner, som kan løsnes fra halskæden for at lave den om til et armbånd, en choker eller brocher.

Dens navn, som kan oversættes til “hovednøgle”, er passende, da den er designet til at være alsidig og kunne bruges til mange forskellige outfits. Det, der adskiller Passe-Partout halskæden fra andre halskæder, er dens evne til at supplere ethvert outfit, uanset om det er afslappet eller formelt. Med blå og gule safirer, rubiner, smaragder og diamanter er det et lyst og værdifuldt stykke, som ville indbringe en masse på auktion.

10. Van Cleef & Arpels Alhambra halskæde

Van Cleef & Arpels Alhambra-halskæden er faktisk ikke et af de dyreste smykker, der nogensinde er blevet solgt på auktion, men er alligevel værd at nævne på denne liste. Det er uden tvivl et af de mest berømte og ikoniske Van Cleef & Arpels-smykker i verden. Alhambra-smykker er prydet med et karakteristisk firkløverdesign inspireret af motiverne på fliserne i Alhambra-paladset i Grenada i Spanien.

Siden den første Alhambra-halskæde blev præsenteret i 1968, er den blevet betragtet som Van Cleef & Arpels’ signatursmykke. Van Cleef & Arpels-smykker, der blev båret af berømtheder og kongelige personer, herunder hertuginden af Cambridge og Elizabeth Taylor, ville ingen liste over Van Cleef & Arpels-smykker være komplet uden at nævne dette berømte smykke. Mange Van Cleef & Arpels Alhambra-halskæder sælges for mange hundrede tusinde dollars.

Alt om Van Cleef & Arpels-kollektionerne

Hvis du er interesseret i at købe nogle Van Cleef & Arpels-smykker, eller hvis du ønsker at sikre dig et lån i Van Cleef-smykker, er det vigtigt at kende dig godt til brandets moderne smykkekollektioner.

1. Van Cleef & Arpels ringe

Van Cleef & Arpels er kendt for at skabe smukke ringe, herunder forlovelsesringe og vielsesringe, i en række forskellige stilarter. Van Cleef-smykker er sat i forskellige ædelmetaller, herunder gulguld, rosaguld og platin, og deres ringe er sat med smukke ædelsten, herunder hvide diamanter, safirer og smaragder.

Blandt deres mest populære ringe er Alhambra-ringerne, der ligesom andre Van Cleef Alhambra-smykker har det unikke Alhambra-motiv med firekløveret. Alhambra-designet fås i forskellige ædelstensvarianter som perlemor, onyx, karneol og malakit.

Van Cleef & Arpels tilbyder også en række moderne ringe med indviklede designs, unikke ædelstensklip og usædvanlige indstillinger. Deres “Perlée”-kollektion indeholder en række ringe, der er prydet med små guldperler, der skaber en struktureret og elegant effekt, og deres “Between the Finger”-ringe har to separate ringe, der er forbundet med en delikat bro, der sidder mellem fingrene.

2. Van Cleef & Arpels ure

Ud over Van Cleef & Arpels-smykker er Van Cleef & Arpels-ure nogle af de mest eftertragtede Van Cleef & Arpels-ure.

Deres urserier har indviklede designs, unikke materialer og avancerede tekniske funktioner. En af deres mest populære kollektioner er “Poetic Complications”, som indeholder ure, der viser miniaturekunstværker og indviklede mekaniske bevægelser. Disse ure er prydet med ædelstene og indviklede designs, der viser mærkets ekspertise inden for smykkefremstilling.

En anden populær kollektion er “Charms”-linjen, som indeholder legende og farverige ure med urskiver, der ligner Van Cleef & Arpels’ ikoniske charms-armbånd, mens Van Cleef & Arpels’ “Midnight”-kollektion er en mere klassisk og raffineret serie af ure med enkle, men elegante designs. Disse ure er fremstillet af materialer af høj kvalitet som rosaguld og diamanter og er perfekte til formelle lejligheder.

3. Van Cleef & Arpels halskæder

Van Cleef & Arpels halskæder er kendt for deres enestående håndværk og udsøgte design. Et af de mest ikoniske Van Cleef-vedhæng er Van Cleef & Arpels Alhambra-vedhænget, som har det berømte Alhambra-firkløverdesign, der ses i mange af de andre Alhambra-vedhæng.

Alhambra-kollektionen er ikonisk og er blevet båret af berømtheder verden over, herunder Reese Witherspoon og Gwyneth Paltrow. Alhambra halskæder fås i en lang række stilarter og designs, hvor forskellige ædelsten og metaller anvendes til at skabe unikke udstillinger.

Et andet berømt Van Cleef-vedhæng er Lucky Spring-kollektionen, som indeholder finurlige og finurlige forårsdesigns, herunder blomster, mariehøns og hjerter i rosaguld og platin. Lucky Spring-kollektionen er en sjov og legende tilgang til forårets symboler og kombinerer Van Cleef-smykkernes elegance med lette, men delikate designs.

4. Van Cleef & Arpels øreringe

Van Cleef øreringe er nogle af de mest berømte smykker i Van Cleef & Arpels’ smykkesortiment. Med Van Cleef øreringe, herunder Alhambra, Lucky Spring og Frivole, er det muligt at bære Van Cleef øreringe, der passer til resten af dit outfit eller står i kontrast til andre dele.

Ligesom andre kollektioner fra mærket er nogle af de mest ikoniske Van Cleef øreringe Alhambra øreringe, som har det karakteristiske kløvermotiv, der er blevet synonymt med mærket. Alhambra-øreringe fås i forskellige størrelser og materialer, herunder gulguld, rosaguld og hvidguld, med mulighed for ædelsten som perlemor, onyx og diamanter.

Ud over Van Cleef øreringe med Alhambra-motivet fremstiller Van Cleef & Arpels også øreringe i Perlée-serien. Perlée øreringe kollektionen har delikate perlearbejder og elegante designs, der skaber et smukt og diskret look.

En anden populær serie af Van Cleef øreringe, Frivole øreringe kollektionen, er inspireret af naturen og har blomsterdesign. Disse øreringe fås i en række forskellige stilarter, herunder ørestikker og dråbeøreringe. Frivole øreringe er udformet med ekstraordinær opmærksomhed på detaljer, hvilket skaber et fantastisk look, der er både delikat og raffineret.

5. Van Cleef & Arpels armbånd

Nogle af de mest populære Van Cleef & Arpels-smykker i Storbritannien er Van Cleef-armbånd, som kan bæres rundt om håndleddet og kombineres med andre Van Cleef-tilbehør, herunder halskæder og ringe. Van Cleef & Arpels-armbånd fås med alle mærkets mest populære motiver, herunder Alhambra- og Lucky Spring-designs.

Alhambra-armbåndskollektionen er en af mærkets mest ikoniske kollektioner med det karakteristiske kløvermotiv. Disse armbånd er fremstillet af en række forskellige ædle materialer, herunder guld, perlemor, onyx og diamanter. Alhambra-armbånd fås i forskellige størrelser og stilarter, herunder armbånd med enkelt eller dobbelt omvikling, armbånd og armbånd med charms.

Lucky Spring-armbåndskollektionen er inspireret af naturens skønhed og har fine blomsterdesigns. Disse armbånd fås i en række forskellige stilarter, herunder armbånd, manchetter og armbånd med charms. Lucky Spring-armbåndene er fremstillet med omhyggelig opmærksomhed på detaljerne, hvilket gør dem både fantastiske og unikke.

6. Van Cleef & Arpels clips og manchetknapper

Ud over traditionelle smykker og ure fremstiller Van Cleef & Arpels også tilbehør med smykker, herunder manchetknapper til skjorter og smykkeklemmer. Nogle af de mest populære Van Cleef & Arpels-clips omfatter Lucky Animals-kollektionen, som indeholder en række lyse, smykkede dyreclips med dyretema.

Lucky Animals-kollektionen viser mærkets kreativitet og tekniske ekspertise med en række dyr som elefanter, aber og sommerfugle. Hvert klip er udformet med ædle materialer, herunder guld, diamanter og farverig emalje, hvilket gør dem både fantastiske og unikke. Disse clips er perfekte til at tilføje et strejf af lune til ethvert outfit.

Van Cleef & Arpels tilbyder også et imponerende udvalg af manchetknapper, herunder klassiske stilarter og moderne designs. Mærkets manchetknapper er udformet med den samme opmærksomhed på detaljer som deres andre smykker og har en række forskellige materialer, herunder guld, sølv og emalje. Manchetknapperne fås i forskellige former, herunder runde, firkantede og ovale, og er perfekte til at tilføje et strejf af raffinement til ethvert jakkesæt eller enhver skjorte.

3 ting, du måske ikke ved om Van Cleef & Arpels

Hvis du gerne vil vide alt, hvad der er at vide om Van Cleef & Arpels, hvorfor så ikke starte med nogle mindre kendte fakta om firmaet og dets historie? Her er tre fascinerende fakta, som du måske ikke vidste om Van Cleef & Arpels.

1. De er kendt for en teknik kaldet “Serti Mystérieux”.

Van Cleef & Arpels er kendt for sin brug af “Serti Mystérieux”-teknikken i sine smykker. Denne teknik indebærer, at diamanter eller andre ædelstene sættes i guld, således at tasterne ikke er synlige, og der skabes en glat og problemfri overflade. Effekten sammenlignes ofte med udseendet af et glasmaleri, hvor de enkelte glasstykker holdes sammen af blystrimler.

“Serti Mystérieux”-teknikken kræver et højt niveau af dygtighed og præcision, da hver sten skal skæres og formes omhyggeligt for at passe ind i guldfatningen. Herefter bliver de omhyggeligt manipuleret og bøjet rundt om stenen, så de holder den på plads uden at være synlige fra overfladen. Resultatet er et fantastisk smykke, der ser ud til at være lavet udelukkende af ædelsten, uden synligt metal eller tænger, der forringer smykkets skønhed.

Van Cleef & Arpels har brugt denne teknik i en række forskellige smykkedesigns, lige fra halskæder og armbånd til øreringe og brocher.

2. Et af de mest berømte Van Cleef & Arpels-designs er inspireret af et brætspil

Van Cleef & Arpels opfandt “Ludo Hexagone”-motivet i 1935, som var inspireret af brætspillet Ludo. Den sekskantede form blev brugt i mange af deres smykker og urdesigns og er siden blevet et karakteristisk element i mærkets identitet. Motivet var en genistreg fra Van Cleef & Arpels’ side, da det gav dem mulighed for at skabe indviklede, geometriske mønstre ved hjælp af en enkel og let genkendelig form. Med sine seks sider egner sekskanten sig godt til symmetri og gentagelse og kan kombineres med andre former og farver for at skabe en lang række forskellige designs.

Et af de mest berømte eksempler på “Ludo Hexagone”-motivet er “Alhambra”-kollektionen, som blev introduceret i 1968. Denne kollektion indeholder enkle, men elegante halskæder, armbånd, øreringe og ringe, der alle er prydet med små, gyldne sekskanter. Sekskanterne er arrangeret i en kløverform, hvor hvert blad består af fire sekskanter, hvilket skaber et delikat og tidløst design.

3. Van Cleef & Arpels driver deres egen smykkeskole

Van Cleef & Arpels er et af de få luksus-smykkemærker, der har sin egen smykkeskole, kendt som “L’Ecole Van Cleef & Arpels”. Skolen tilbyder kurser i smykkedesign, historie og håndværk og er åben for både fagfolk og offentligheden.

L’Ecole Van Cleef & Arpels blev grundlagt i 2012 i Paris og er siden blevet udvidet med satellitlokationer i Hongkong og Shanghai. Skolens pensum er designet til at give de studerende en omfattende forståelse af smykkefremstillingens kunst og videnskab, lige fra ædelsternes historie til de teknikker, der bruges til at sætte og polere dem.

Kurserne på L’Ecole Van Cleef & Arpels undervises af et hold af eksperter, herunder mesterjuvelerer, gemmologer, historikere og designere. De studerende har mulighed for at lære af disse eksperter gennem en række forskellige klasser og workshops, herunder kurser i gemmologi, smykkedesign, urmagerkunst og kunsthistorie.

Kom i kontakt

Hos New Bond Street Pawnbrokers er vi pantelånere i London, Storbritannien, som har specialiseret os i at tilbyde lån mod fine smykker, herunder smykker fra Van Cleef & Arpels, Chopard og Graff.

Hvis du ønsker at sikre et lån mod Van Cleef-smykker i Storbritannien, kan du kontakte os i dag og tale med en af vores eksperter.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Albanian Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) Tamil