Top 10 over de dyreste Chopard-smykker, der nogensinde er solgt på auktion fra 2023

Chopard er et schweizisk luksusmærke for smykker og ure, der er kendt for sit udsøgte design og kvalitetshåndværk. Mærket blev grundlagt af Louis-Ulysse Chopard i 1860 og fik hurtigt et ry for sine præcise og pålidelige ure, inden det i 1970’erne udvidede til at omfatte fine smykker. I denne artikel dykker vi ned i Chopards historie og udforsker nogle af de dyreste Chopard-objekter, der nogensinde er blevet solgt på auktion eller set rundt om i verden.

Historien om Chopard

Chopard er et schweizisk luksusmærke for smykker og ure, som blev grundlagt af Louis-Ulysse Chopard i 1860. Mærket har været kendt for sine udsøgte designs og kvalitetshåndværk. Siden starten har virksomheden opbygget et ry som et af de mest prestigefyldte mærker inden for high-end smykker og ure.

Louis-Ulysse Chopard, der oprindeligt blev etableret i Sonvilier i Schweiz, begyndte at fremstille ure med præcision og sans for detaljer i slutningen af det 19. århundrede. Hans ure fik hurtigt et ry for deres nøjagtighed og pålidelighed, og snart begyndte mærket at udvide sine aktiviteter. I 1921 flyttede Chopard sit hovedkvarter til Genève i Schweiz, hvor mærket stadig er beliggende i dag.

I de tidlige dage var Chopard primært kendt for sine ure, men i 1970’erne begyndte virksomheden at udvide sit sortiment til også at omfatte fine smykker. Dette skridt var en vigtig milepæl for mærket og var med til at cementere dets status som en af verdens førende luksusjuvelerer og urmagere.

Et af de mest ikoniske designs i Chopards historie er Happy Diamonds-kollektionen, som blev lanceret første gang i 1976. Kollektionen har diamanter, der frit kan bevæge sig i en gennemsigtig æske, hvilket skaber en legende og finurlig effekt. Dette design blev hurtigt et kendetegn for mærket og er stadig meget eftertragtet af samlere i dag.

I 1980’erne udvidede Chopard sine aktiviteter igen, denne gang ved at opkøbe en kæde af detailbutikker i hele Europa. Dette skridt gav virksomheden mulighed for at tilbyde sine produkter til et bredere publikum og var med til at øge dens synlighed på luksusmarkedet. I årene derefter har Chopard fortsat med at forny og udvide sit sortiment. Mærket har udgivet adskillige ikoniske kollektioner, herunder Imperiale-, Happy Sport- og L.U.C.-kollektionerne, som hver især har deres egen unikke stil og design.

I dag er Chopard stadig familieejet, og Caroline Scheufele og hendes bror Karl-Friedrich Scheufele er meddirektører for virksomheden. Under deres ledelse er Chopard fortsat med at blomstre, udvide sin rækkevidde over hele verden og befæste sin position som et af verdens mest prestigefyldte luksusjuvelerbrands.

Ud over sit sortiment af smykker og ure er Chopard også kendt for sit engagement i bæredygtighed. Virksomheden har gennemført en række initiativer for at reducere sin miljøpåvirkning, herunder anvendelse af etisk producerede materialer og investering i vedvarende energi. I 2013 indledte virksomheden sin rejse til bæredygtig luksus og forpligtede sig til at gøre en positiv indvirkning på luksusindustrien.

Chopard har en lang og historisk historie i verden af luksussmykker og ure. Fra sin ydmyge begyndelse som urmager i Sonvilier til sin nuværende status som et globalt luksusmærke har virksomheden fortsat forpligtet sig til kvalitet, håndværk og innovation. Med en lys fremtid foran sig og en arv af ekspertise bag sig vil Chopard helt sikkert fortsætte med at være førende inden for luksusvarer og Chopard diamantringe og ure i mange år fremover.

De 10 dyreste Chopard-smykker

1. Chopard 201-karat ur

Chopard 201-Carat uret er et enestående mesterværk, der blev solgt for 25 millioner dollars tilbage i 2000, hvilket gør det til det dyreste ur, der nogensinde er solgt på auktion. Selve uret er udstyret med 201 karat diamanter, herunder tre store hjerteformede diamanter, der omgiver selve urskiven: en 15 karat pink diamant, en 12 karat blå diamant og en 11 karat hvid diamant.

Urskiven og urremmen er prydet af 163 karat hvide og gule diamanter, der alle er indfattet i et hvidguldsarmbånd og -kasse. Dette er et af de mest ekstravagante og dristige ure, der nogensinde er skabt af en urmager, og luksus og sjældenhed afspejler sig i prisen. Chopard 201-Carat uret er ikke kun et kunstværk, men også et teknisk vidunder. Uret er drevet af et mekanisk urværk med tourbillonkomplikation, som kan ses gennem en bagside af safirglas.

2. Chopard blå diamantring

Chopard Blue Diamond Ring er et af de mest bemærkelsesværdige smykker, der nogensinde er skabt, og har en fantastisk 9 karat blå diamant, som er usædvanlig sjælden og værdifuld. Diamanten er indfattet i en trekant af små hvide diamanter på et 18 karat hvidgulds diamantpavébånd for at skabe et slående smykke.

Chopard Blue Diamond Ring blev solgt på en auktion hos Sotheby’s for over 16 millioner dollars, hvilket gør den til en af de dyreste Chopard-diamantringe, der nogensinde er solgt på auktion.

Den blå Chopard diamantring er et sandt mesterværk i smykkedesign og uden tvivl en af de dyreste blå diamanter, der nogensinde er blevet solgt i verden. Dette usædvanlige smykke er stadig eftertragtet af samlere og kendere. I dag siges det at være i Scheufele-familiens besiddelse, som nu er medejer af Chopard-mærket.

3. Chopard øreringe med 62 opaler

Chopard øreringe med 62 opaler er et par matchende diamantøreringe med 62 opaler, der er sat i fairmined guld. Sættet blev som bekendt båret af Cate Blanchett ved Oscar-uddelingen i 2014 og er vurderet til omkring 18 millioner dollars, hvilket gør det til nogle af de dyreste smykker, der nogensinde er blevet båret ved Oscar-uddelingen.

Værdien af dette sæt øreringe er uden tvivl oppustet på grund af dette samt den etiske oprindelse af de diamanter og metaller, der er anvendt i sættet. Chopard øreringe med 62 opaler er et godt eksempel på de bæredygtige smykker, som Chopard har forpligtet sig til at skabe i de seneste år.

4. Chopard smaragd- og diamanthalskæde

Chopard Superb Diamond and Emerald Necklace er en storslået halskæde med et fantastisk udvalg af diamanter og smaragder. I midten af halskæden er der en stor pæreformet smaragd omgivet af en glorie af hængende hvide diamanter, der skaber et slående fokuspunkt. I alt har halskæden omkring 191 karat grønne colombianske smaragder og 16 karat hvide diamanter.

Det er svært at give en præcis værdi for Chopard Emerald and Diamond Necklace, fordi det er et unikt stykke, men det menes at være vurderet til omkring 3 millioner dollars, hvilket gør det til et ekstremt sjældent og eftertragtet Chopard-vedhæng. Diamanterne i halskæden er, som mange andre ædelsten i Chopard-smykker, udvundet på en bæredygtig måde og af høj kvalitet, hvilket skaber et smukt, struktureret look med levende grønne farver overalt.

5. Chopard Happy Diamond ur

Et af de dyreste Chopard-objekter, der nogensinde er solgt på auktion, er Chopard Happy Diamond Watch, et diamantbesat armbåndsur, der blev solgt på Christie’s auktionshus for 1,67 millioner dollars i Genève i 2015.

Selve uret er unikt og har en pavé-sat diamantcirkelskive under et glaseret rum, der indeholder fem flydende cirkulære diamantslebne diamantkoblinger. Hver af disse er omkranset af fancy pink marquise-slebne diamanter, der vejer ca. 2,62 karat, samt fancy levende blå marquise-slebne diamanter, der vejer ca. 1,48 karat. Uret er indfattet i platin og guld, og dets design har en vis lighed med andre varer i “Happy”-kollektionen fra Chopard.

6. Chopard Super Ice Cube ur

Chopard Super Ice Cube-uret, der udstråler raffinement og stil, er det næstdyreste Chopard-ur nogensinde – selv om det er betydeligt mindre værd end uret med 201 karat og har en relativt beskeden værdi på 1,1 millioner dollars.

Uret har et unikt, geometrisk design, der er både elegant og moderne. Den er fremstillet af diamanter af høj kvalitet, der er blevet udskåret og formet til at ligne isterninger. Diamanterne er sat rundt om en firkantet urskive og et armbånd, som begge er lavet af hvidguld med flere diamanter. Uret vejer i alt 60 karat og har en urskive af safirglas, der er antirejsende.

Chopard Super Ice Cube-uret er en succes inden for urvidenskab og smykker og viser, hvor innovativt Chopard-design er. Dette udsøgte ur ser ikke kun iøjnefaldende ud på håndleddet, men har også moderne funktionalitet som f.eks. vandtæthed til 160 fod.

7. Chopard Secret Watch

Det næste er endnu et ur fra Chopard, denne gang kaldet Chopard Secret Watch. Chopard Secret Watch er et smukt diamantbesat ur, der er vurderet til omkring 508.000 dollars.

Chopard Secret Watch er opkaldt efter den diamantindfattede hængslede dør, der dækker urets urskive foran. Chopard fremstillede kun to Secret-ure, hvilket øger værdien af uret og gør det til et eftertragtet stykke blandt samlere. Selve uret er også besat med ædelstene og diamanter, og urskiven er dækket af pavédiamanter.

Urkassen er besat med i alt 19 karat diamanter i baguette-, brillant- og firkantede slibninger. Chopard Secret Watch er et vidnesbyrd om Chopard-smykkernes tidløse elegance og om deres tiltrækningskraft på både mænd og kvinder.

8. Chopard-solbriller

Ud over at skabe luksusure og smykker har Chopard skabt sig et navn ved at fremstille tilbehør med diamanter, herunder et par luksussolbriller med diamanter. Med en værdi på 400.000 dollars er disse solbriller verdens dyreste solbriller.

Solbrillerne er fremstillet af 60 gram 24 karat guld og dekoreret med 51 diamanter, som er sat ekstremt tæt sammen – meget tættere end i den traditionelle pavé-indstilling. Dette giver stenene en blød overflade, der lader lyset skinne igennem.

Designet og skabelsen af Chopard-solbrillerne, som er de dyreste solbriller i verden, og som blev præsenteret første gang i Dubai på The One and Only Royal Mirage den 14. maj 2012, viser, hvor villig Chopard er til at flytte grænser og skabe dristige statement pieces.

9. Chopard L.U.C Tourbillon Baguette ur

Chopard L.U.C. Tourbillion Baguette er et ur i begrænset oplag, der kombinerer hundredvis af år af urteknologi med moderne smykkemode. Uret er udstyret med det imponerende kronometercertificerede L.U.C. 02.01-L tourbillion urværk, der står for nøjagtig tidtagning og bærer Poincoinde Genéves stempel.

Uret menes at være omkring 240.000 dollars værd, hvilket uden tvivl skyldes, at det er forsynet med over 300 baguette-slebne diamanter med en samlet vægt på 27 karat. Chopard har kun produceret 25 L.U.C. Tourbillion Baguette-ure, hvilket gør dette ur både udsøgt og sjældent.

Chopard L.U.C. Tourbillion Baguette Watch er den perfekte sammensmeltning af Chopard-design og eksperthurologi. Dette ur vil appellere lige så meget til samlere, der er interesseret i fint forarbejdede armbåndsure, som til dem, der er tiltrukket af sjældne ædelsten og juveler.

10. Chopard Imperiale Quartz 28 mm hvidguld

Det sidste punkt på denne liste er endnu et Chopard-ur, denne gang Chopard Imperiale Quartz 28 mm hvidguld. Dette Chopard-armbåndsur er anslået til at være omkring 90.000 dollars værd, hvilket gør det til et relativt beskedent stykke sammenlignet med mange andre Chopard-ure.

Chopard Imperiale Quartz 28 mm hvidguld er et lille ur, der primært er designet til kvinder. Den er helt dækket af hvide brillantslebne pavé diamanter med en samlet værdi af 9,61 karat, som er indfattet i 18 karat hvidguld. Kronen og lænkerne på vasken er afsluttet med inverterede diamanter, og – fordi Chopard aldrig glemmer funktionalitet, selv når de skaber smukke stykker som dette – er uret også vandtæt op til 50 meter.

Chopard-smykkekollektioner

I dag er Chopard mest kendt for sine luksuriøse ure i den høje ende af skalaen, men deres sortiment omfatter også fine smykkekollektioner, herunder Chopard diamantringe og diamanthalskæder. Læs mere om nogle af de mest populære og elskede Chopard-smykkekollektioner nedenfor.

1. Chopard ure

Chopard er mest berømt for at fremstille smukke ure og ure, som virksomheden har skabt siden det 19. århundrede. Mange af de dyreste Chopard-ure er armbåndsure, som kombinerer fine juveler og ædelsten med nøjagtig tidtagning og præcision.

Chopard fremstiller ure til mænd og kvinder, og herreure vejer som regel lidt tungere end de mere små damekollektioner. Nogle af de mest berømte Chopard-ur linjer omfatter Happy Diamonds-kollektionen, en ikonisk kollektion, der er kendt for sit legende og elegante design med diamanter på hvert eneste ur, og L.U.C.-kollektionen, der er opkaldt efter Chopards grundlægger og kendt for at tilbyde det højeste niveau af teknisk ekspertise og præcisionsure.

Alpine Eagle kollektionen fra Chopard er inspireret af de schweiziske alpernes skønhed, og hvert Alpine Eagle ur har et unikt design med en urskive med struktur, der minder om en ørns iris. Alpine Eagle-kollektionen omfatter både herre- og dameure med alt fra sporty til udsmykkede ure.

Mangfoldigheden af Chopards urkollektioner gør Chopard til en af verdens mest berømte urmagere i dag, kendt for kollektioner af luksusure, der appellerer til købere, der sætter pris på stil, skønhed, præcision og funktionalitet.

2. Chopard ringe

Chopard har skabt fine smykker siden 1970’erne, herunder Chopard diamantringe og ringe med andre ædelstene. Alle Chopard-ringe er fremstillet med samme sans for detaljer som deres ure, og nogle af de mest populære kollektioner af Chopard-ringe omfatter Happy Hearts-kollektionen, Ice Cube-kollektionen og Happy Diamonds-kollektionen.

Happy Hearts-kollektionen er en ikonisk kollektion af Chopard-ringe med hjerteformede motiver prydet med diamanter og farvede sten. Inspireret af temaerne kærlighed og glæde er Happy Hearts ringe lige så delikate som iøjnefaldende og er populære som romantiske gaver.

En anden populær kollektion af Chopard diamantringe er Happy Diamonds kollektionen. Happy Diamonds er Chopard-ringe med svævende diamanter, der er sat på en måde, så diamanterne kan bevæge sig frit i indfatningen. Happy Diamonds ringe er legesyge, elegante og tidløse, og de findes i mange forskellige former, herunder hjerter og blomster.

Endelig er Chopards Ice Cube-kollektion af ringe en unik kollektion, der har en lignende stil som det berømte Chopard Ice Cube-ur. Hver Ice Cube-ring er fremstillet af blokke af guld af høj kvalitet og har et rent, moderne design. Disse ringe er perfekte til kunder, der foretrækker et minimalistisk design.

3. Chopard forlovelses- og bryllupsringe

Ud over at skabe ringe til hverdagsbrug og særlige lejligheder designer og skaber Chopard smukke Chopard-forlovelsesringe og vielsesringe til både mænd og kvinder. Enhver Chopard vielsesring eller forlovelsesring er fremstillet med samme udsøgte opmærksomhed på detaljer som Chopards andre serier, og Chopard forlovelsesringe er fremstillet i en række forskellige designs, herunder Chopard Ice Cube-ringen eller Chopard For Ever-ringen.

De fleste Chopard forlovelsesringe har en smuk hvid diamant eller en række mindre hvide diamanter i en pavéfatning. En populær kollektion af forlovelsesringe fra Chopard er For Ever-kollektionen. Denne kollektion har slanke, minimalistiske designs med fokus på diamanter af høj kvalitet. For Ever-kollektionen er perfekt til dem, der ønsker en tidløs og elegant forlovelsesring, som vil stå sin prøve i tidens løb.

Ud over forlovelsesringe tilbyder Chopard også en række vielsesringe og vielsesringe, som er lige så fantastiske. Ice Cube-kollektionen har firkantede bånd, der er fremstillet af 18 karat hvid-, rosa- eller gulguld. Det geometriske design i Ice Cube-kollektionen er perfekt til dem, der ønsker en moderne og nutidig Chopard-bryllupsring.

4. Chopard halskæder

Ud over Chopard diamantøreringe og -ringe fremstiller Chopard smukke diamanthalskæder og vedhæng med diamanter. Købere, der leder efter et Chopard-vedhæng, kan finde smukke, unikke smykker med brandets signaturmotiver og -design, herunder vedhæng i Happy Hearts, Happy Diamonds og Ice Cube-serien. Hver af disse stilarter er karakteristiske, men er stadig genkendelige som Chopard.

Chopard Happy Hearts halskæderne, ligesom andre varer fra Happy Hearts-kollektionen, har alle søde hjertesymboler og charms på kæder i hvidguld eller rosaguld. Chopard Happy Hearts diamanthalskæder med diamanter fås i flere farver og stilarter og er et populært valg af gave til romantiske lejligheder, herunder jubilæer og Valentinsdag, selv om de ikke udelukkende gives som en romantisk gave.

Chopards Happy Diamonds halskæder er et andet populært design, og hver Happy Diamonds halskæde har blændende diamanter, der funkler mellem to krystaller. Som en af de mest berømte Chopard-kollektioner symboliserer Happy Diamonds halskæderne luksus og elegance. Denne kollektion fås i en række forskellige modeller og farver, herunder hvid-, gul- og rosaguld samt platin.

Endelig er Chopard Ice Cube-vedhæng smukke diamanthalskæder, der har det traditionelle Chopard Ice Cube-design. Hver Ice Cube halskæde er prydet med små diamanter, der er skåret i kubiske firkanter, der ligner isterninger. Ice Cube-halskæderne passer til Chopards kollektioner af Ice Cube-ure og -ringe og er moderne og minimalistiske.

5. Chopard-armbånd

Ligesom Chopards andre smykkesortimenter fås Chopard-armbånd i en række kollektioner, herunder Happy Hearts, Happy Diamonds, Ice Cube og Precious Lace. Chopards udvalg af armbånd er både elegant og moderne og kombinerer brandets karakteristiske, indviklede design med moderne snit og stilarter.

Precious Lace Chopard-armbånd er fine, delikate armbånd med fine, lette diamanter og ædle metaller i afslappede designs, der kan bæres både til særlige lejligheder og til hverdagstøj. Precious Lace-armbånd fås i både rosa guld og hvidguld og i designs med diamanter og rubiner.

Happy Hearts armbånd, ligesom Happy Hearts halskæder og ure, har mærkets karakteristiske hjertedesigns i enkle armbånd, der kan bæres hver dag. Happy Hearts-armbånd fås med en række forskellige ædelsten og ædelstene, herunder onyx, malakit og perlemor, og alle Happy Hearts-armbånd er også prydet med diamanter.

En anden populær kollektion af Chopard-armbånd er Happy Diamonds-serien. Ligesom andre Chopard Happy Diamonds-armbånd har Happy Diamonds-armbånd udsøgte diamanter omkranset af safirkrystaller, og Chopard Ice Cube-armbånd har det samme moderne kubiske design som de andre smykker i denne kollektion.

6. Chopard øreringe

Ud over Chopard-armbånd, -ringe og -halskæder fremstiller firmaet også smukke diamantøreringe i matchende sæt. Chopard diamantøreringe fås i flere kollektioner, herunder Happy Hearts, Ice Cube og Precious Lace øreringe. Som de fleste Chopard-øreringe har Chopard-øreringe små, hvide diamanter og andre ædelstene, der er formet i unikke designs og mønstre.

Happy Hearts-kollektionen indeholder fantastiske hjerteformede ædelstene og sten, der er skåret i hjerteform, mens Chopard Precious Lace-øreringe omfatter matchende sæt af indviklede diamantdesigns, der er formet til blomster og andre delikate former. Ligesom andre Chopard-smykkedesigns i Ice Cube-serien er Ice Cube-øreringe moderne diamantøreringe med firkantede diamanter indfattet i hvidt, gult og rosa guld.

Chopard øreringe fra kollektionerne Happy Hearts, Happy Diamonds, Ice Cube og Precious Lace kan kombineres med andre Chopard smykker fra de samme kollektioner eller med luksus smykker fra andre juvelerer for at skabe en skræddersyet mix-and-match stil.

Tre ting, du måske ikke ved om Chopard

Hvis du er interesseret i at vide mere om Chopard-mærket, er her tre ting, som du måske ikke allerede ved om den luksuriøse urmager og juveler.

1. Chopard har forpligtet sig til at forvandle luksus bæredygtighed

I løbet af det seneste årti har Chopard fordoblet sin indsats for at praktisere etisk urmageri og minedrift, og disse etiske diamanter og metaller indgår i produktionen af bæredygtige Chopard diamantringe og Chopard diamanthalskæder. Chopard er gået videre end Kimberley-processens certificeringsordning, og i 2013 lancerede virksomheden sit eget program “Journey to Sustainable Luxury” baseret på tre søjler: etisk indkøb af råmaterialer, ansvarlig forarbejdning af materialer og brug af vedvarende energikilder i produktionen.

For at sikre, at virksomheden kun anvender ansvarligt indkøbt guld og andre ædelmetaller i sine smykker, har mærket etableret direkte partnerskaber med guldminer og raffinaderier i Sydamerika og Vestafrika, hvor en stor del af verdens guld produceres. Virksomheden kræver også, at alle leverandører overholder “Chopard Ethical Gold Framework”, som fastsætter strenge standarder for miljømæssigt og socialt ansvar samt menneskerettigheder og arbejdsvilkår.

2. Chopard har et mangeårigt partnerskab med Cannes Film Festival

Chopard har længe haft et partnerskab med Cannes Film Festival, som er en af de mest prestigefyldte filmfestivaler i verden. Mærket har været officiel partner for festivalen siden 1998, og dets smykker er blevet en fast bestanddel af den røde løber.

Som officiel partner for filmfestivalen i Cannes er Chopard ansvarlig for at designe og skabe Palme d’Or-trofæet, som uddeles til festivalens bedste film. Trofæet er lavet af 118 gram rent guld og er en af de mest eftertragtede priser i filmbranchen.

Ud over at skabe Palme d’Or-trofæet designer Chopard også hvert år en unik kollektion af smykker, der bæres af berømtheder på den røde løber.

Kollektionen indeholder ofte udsøgte stykker, der er designet til at supplere festivalens glamour og elegance. Mærket har samarbejdet med en række kendte berømtheder i årenes løb, herunder Rihanna, Julianne Moore og Marion Cotillard, for at skabe unikke smykker, der indfanger festivalens ånd.

3. Chopard ejes og drives stadig af fjerde generation af familiemedlemmer

Chopard er et sjældent eksempel på et luksusmærke, der har formået at forblive familieejet og drevet i fire generationer. Firmaet blev grundlagt i 1860 af Louis-Ulysse Chopard, og det har været i Chopard-familiens eje lige siden.

I dag drives mærket af Karl-Friedrich Scheufele og hans søster Caroline Scheufele, som er fjerde generation af familien, der leder virksomheden. Karl-Friedrich Scheufele er meddirektør for mærket og ansvarlig for tilsynet med virksomhedens urmageraktiviteter, mens Caroline Scheufele er kunstnerisk direktør og ansvarlig for designet af mærkets smykker og accessories.

På trods af at Chopard er et globalt luksusmærke med butikker over hele verden, er det lykkedes det firmaet at bevare en familieejet følelse med stor vægt på traditionelle værdier og håndværk. Virksomheden har ry for at behandle sine medarbejdere som familie, og mange af de håndværkere og håndværkere, der arbejder for virksomheden, har været ansat i årtier.

Kom i kontakt

Hvis du ønsker at sikre dig et lån mod Chopard-smykker, kan du kontakte os i dag hos New Bond Street Pawnbrokers. Vi er et team af prisvindende pantelånere på New Bond Street i London, og vi tilbyder lån mod high-end smykker, herunder Chopard, Graff og Harry Winston smykker.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Albanian Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) Tamil