De 10 dyraste Chopard-smyckena som någonsin sålts på auktion från och med 2023

Chopard är ett lyxigt schweiziskt smyckes- och klockmärke som är känt för sin utsökta design och sitt högkvalitativa hantverk. Märket grundades av Louis-Ulysse Chopard 1860 och fick snabbt ett rykte för sina exakta och pålitliga klockor innan det expanderade till fina smycken på 1970-talet. I den här artikeln dyker vi ner i Chopards historia och utforskar några av de dyraste Chopard-objekten som någonsin sålts på auktion eller setts runt om i världen.

Chopards historia

Chopard är ett lyxigt schweiziskt smyckes- och klockmärke som grundades av Louis-Ulysse Chopard 1860. Varumärket har varit känt för sin utsökta design och sitt högkvalitativa hantverk. Sedan starten har företaget byggt upp ett rykte som ett av de mest prestigefyllda märkena i världen av avancerade smycken och klockor.

Louis-Ulysse Chopard, som ursprungligen grundades i Sonvilier i Schweiz, började tillverka klockor med precision och omsorg om detaljer i slutet av 1800-talet. Hans klockor fick snabbt rykte om sig för sin noggrannhet och tillförlitlighet och snart började märket expandera sin verksamhet. År 1921 flyttade Chopard sitt huvudkontor till Genève i Schweiz, där varumärket fortfarande är beläget.

I början var Chopard främst känt för sina klockor, men på 1970-talet började företaget utöka sitt utbud till att även omfatta fina smycken. Detta var en viktig milstolpe för varumärket och bidrog till att befästa dess status som en av världens ledande lyxjuvelerare och klocktillverkare.

En av de mest ikoniska modellerna i Chopards historia är Happy Diamonds-kollektionen, som lanserades för första gången 1976. Kollektionen har diamanter som kan röra sig fritt i ett genomskinligt hölje, vilket skapar en lekfull och finurlig effekt. Denna design blev snabbt ett signum för varumärket och är fortfarande mycket eftertraktad av samlare idag.

På 1980-talet expanderade Chopard sin verksamhet igen, den här gången genom att förvärva en kedja av detaljhandelsbutiker i Europa. Detta gjorde det möjligt för företaget att erbjuda sina produkter till en bredare publik och bidrog till att öka dess synlighet på lyxmarknaden. Under de senaste åren har Chopard fortsatt att förnya och utöka sitt utbud. Märket har släppt många ikoniska kollektioner, inklusive Imperiale, Happy Sport och L.U.C., som alla har sin egen unika stil och design.

I dag är Chopard fortfarande familjeägt och Caroline Scheufele och hennes bror Karl-Friedrich Scheufele är företagets båda ordförande. Under deras ledning har Chopard fortsatt att blomstra, utökat sin räckvidd över hela världen och befäst sin position som ett av världens mest prestigefyllda varumärken för lyxsmycken.

Förutom sina smycken och klockor är Chopard också känt för sitt engagemang för hållbarhet. Företaget har genomfört ett antal initiativ för att minska sin miljöpåverkan, bland annat genom att använda material från etiska källor och investera i förnybar energi. År 2013 inledde företaget sin resa till hållbar lyx och gjorde ett åtagande att göra en positiv inverkan på lyxbranschen.

Chopard har en lång och historisk historia i världen av lyxiga smycken och klockor. Från sin ödmjuka början som klocktillverkare i Sonvilier till sin nuvarande status som ett globalt lyxmärke har företaget fortsatt att satsa på kvalitet, hantverk och innovation. Med en ljus framtid framför sig och ett arv av excellens bakom sig kommer Chopard säkert att fortsätta att vara ledande i världen av lyxvaror och Chopard diamantringar och klockor under många år framöver.

De 10 dyraste Chopard-smyckena

1. Chopard 201 karat klocka

Chopard 201-Carat Watch är ett unikt mästerverk som såldes för 25 miljoner dollar år 2000, vilket gör den till den dyraste klocka som någonsin sålts på auktion. Själva klockan har 201 karat diamanter, inklusive tre stora hjärtformade diamanter som omger själva urtavlan: en 15 karat rosa diamant, en 12 karat blå diamant och en 11 karat vit diamant.

Urtavlan och klockarmbandet pryds av 163 karat vita och gula diamanter, som alla är placerade i ett armband och ett hölje i vitguld. Detta är en av de mest extravaganta och djärva klockor som någonsin skapats av en urmakare, och lyxen och sällsyntheten avspeglas i priset. Chopard 201-Carat Watch är inte bara ett konstverk utan också ett tekniskt underverk. Klockan drivs av ett mekaniskt urverk med tourbillonkomplikation, som syns genom en baksida av safirglas.

2. Chopard blå diamantring

Chopard Blue Diamond Ring är ett av de mest anmärkningsvärda smycken som någonsin har skapats och har en fantastisk 9 karats blå diamant, som är exceptionellt sällsynt och värdefull. Diamanten är satt i en triangel av små vita diamanter på ett diamantpavéband i 18 karat vitguld för att skapa ett slående smycke.

Chopard Blue Diamond Ring såldes på en auktion hos Sotheby’s för över 16 miljoner dollar, vilket gör den till en av de dyraste Chopard-diamantringar som någonsin sålts på auktion.

Den blå Chopard-diamantringen är ett verkligt mästerverk i smyckesdesign och utan tvekan en av de dyraste blå diamanter som någonsin sålts i världen. Detta exceptionella smycke är fortfarande eftertraktat av samlare och finsmakare. I dag sägs den vara i Scheufele-familjens ägo, som numera är delägare i Chopard-märket.

3. Chopard örhänge med 62 opaler

Chopard Earring Set with 62 Opals är ett par matchande diamantörhängen med 62 opaler i fairmined guld. Setet bars som bekant av Cate Blanchett vid Oscarsgalan 2014 och värderas till cirka 18 miljoner dollar, vilket gör det till ett av de dyraste smyckena som någonsin burits vid Oscarsgalan.

Värdet på detta örhängen är utan tvekan högre på grund av detta, liksom på grund av den etiska provenansen hos diamanterna och metallerna som används i setet. Chopards örhänge med 62 opaler är ett utmärkt exempel på de hållbara smycken som Chopard har åtagit sig att skapa under de senaste åren.

4. Chopard smaragd- och diamanthalsband

Chopard Superb Diamond and Emerald Necklace är ett magnifikt halsband med en fantastisk mängd diamanter och smaragder. I mitten av halsbandet finns en stor päronformad smaragd omgiven av en halo av vita diamanter för att skapa en slående fokuspunkt. Totalt har halsbandet cirka 191 karat gröna colombianska smaragder och 16 karat vita diamanter.

Det är svårt att ange ett exakt värde för Chopard Emerald and Diamond Necklace eftersom det är ett unikt föremål, men det tros vara värderat till cirka 3 miljoner dollar, vilket gör det till ett extremt sällsynt och eftertraktat Chopard-hänge. Diamanterna i halsbandet är, liksom många andra ädelstenar i Chopard-smycken, hållbart utvunna och av hög kvalitet, vilket ger ett vackert, strukturerat utseende med levande gröna inslag.

5. Chopard Happy Diamond-klocka

Ett av de dyraste Chopard-objekten som någonsin sålts på auktion är Chopard Happy Diamond Watch, ett diamantinklätt armbandsur som såldes på Christie’s auktionshus för 1,67 miljoner dollar i Genève 2015.

Själva klockan är unik och har en cirkulär urtavla med pavé-satta diamanter under ett glaserat fack som innehåller fem flytande cirkulärt slipade diamanter. Var och en av dessa är omgärdad av rosa marquise-slipade diamanter som väger cirka 2,62 karat, samt blå marquise-slipade diamanter som väger cirka 1,48 karat. Klockan är inlagd i platina och guld, och dess design har vissa likheter med andra föremål i Chopard-kollektionen ”Happy”.

6. Chopard Super Ice Cube-klocka

Chopard Super Ice Cube-klockan, som utstrålar sofistikering och stil, är den näst dyraste Chopard-klockan som någonsin skapats – även om den är värd betydligt mindre än klockan med 201 karat, med en relativt blygsam summa på 1,1 miljoner dollar.

Klockan har en unik, geometrisk design som är både elegant och modern. Den är tillverkad av högkvalitativa diamanter som har skurits och formats för att likna iskuber. Diamanterna är placerade runt en fyrkantig urtavla och ett armband, som båda är gjorda av vitguld med fler diamanter. Klockan väger totalt 60 karat och har en safirglasskiva med anti-repor mot repor.

Chopard Super Ice Cube Watch är en fulländning av klockor och smycken och visar hur innovativ Chopard design är. Förutom att den här utsökta klockan är iögonfallande på handleden har den också modern funktionalitet som vattentålighet till 160 fot.

7. Chopard Secret Watch

Nästa steg är en annan klocka från Chopard, den här gången kallad Chopard Secret Watch. Chopard Secret Watch är en underbar diamantbeströdd klocka som värderas till cirka 508 000 dollar.

Chopard Secret Watch har fått sitt namn efter den diamantinklädda gångjärnsdörren som täcker klockans främre urtavla. Chopard tillverkade endast två Secret-klockor, vilket höjer värdet och gör den till ett eftertraktat föremål bland samlare. Själva klockan är också full av ädelstenar och diamanter, och urtavlan är täckt av pavédiamanter.

Klockhuset är försett med sammanlagt 19 karat diamanter i baguette-, briljant- och fyrkantig skärning. Chopard Secret Watch är ett bevis på Chopard-smyckenas tidlösa elegans och på att de tilltalar både män och kvinnor.

8. Solglasögon från Chopard

Förutom att skapa lyxklockor och smycken har Chopard gjort sig ett namn genom att tillverka diamantbeströdda accessoarer, bland annat ett par lyxiga solglasögon med diamanter. Värderade till 400 000 dollar är detta världens dyraste solglasögon.

Solglasögonen är tillverkade av 60 gram 24-karats guld och dekorerade med 51 diamanter som är placerade extremt tätt intill varandra – mycket mer än i den traditionella pavéinställningen. Detta gör att stenarna får en mjuk yta som låter ljuset lysa igenom.

Designen och skapandet av Chopard-solglasögonen, de dyraste solglasögonen i världen, som först visades upp i Dubai på The One and Only Royal Mirage den 14 maj 2012, visar hur villig Chopard är att tänja på gränserna och skapa djärva statement-pjäser.

9. Chopard L.U.C Tourbillon Baguette Watch

Chopard L.U.C. Tourbillion Baguette är en klocka i begränsad upplaga som kombinerar hundratals år av klockforskning med modernt smyckesmode. Klockan har det imponerande kronometercertifierade L.U.C. 02.01-L tourbillion urverket som står för noggrann tidtagning och bär Poincoinde Genéves stämpel.

Klockan tros vara värd omkring 240 000 dollar, vilket säkert beror på att den är försedd med över 300 baguetteslipade diamanter med en total vikt på 27 karat. Chopard tillverkade endast 25 L.U.C. Tourbillion Baguette-klockor, vilket gör den här klockan både utsökt och sällsynt.

Chopard L.U.C. Tourbillion Baguette Watch är den perfekta sammanslagningen av Chopard-design och experthurologi. Den här klockan kommer att tilltala både samlare som är intresserade av fint tillverkade armbandsur och de som är intresserade av sällsynta ädelstenar och juveler.

10. Chopard Imperiale Quartz 28 mm vitguld

Den sista posten i den här listan är en annan Chopard-klocka, den här gången Chopard Imperiale Quartz 28 mm White Gold. Det här Chopard-armbandsuret uppskattas vara värt omkring 90 000 dollar, vilket gör det till ett relativt blygsamt exemplar jämfört med många andra Chopard-urtavlor.

Chopard Imperiale Quartz 28 mm White Gold är en liten klocka som främst är utformad för kvinnor. Den är helt täckt av vita diamanter i pavé med briljantslipning på sammanlagt 9,61 karat och är infattad i 18 karat vitguld. Kronan och klackarna på klockan är försedda med inverterade diamanter och – eftersom Chopard aldrig glömmer bort funktionaliteten även när de skapar så vackra plagg som detta – är klockan också vattenbeständig upp till 50 meter.

Chopards smyckeskollektioner

I dag är Chopard mest kända för sina lyxklockor av hög kvalitet, men deras sortiment omfattar även fina smyckeskollektioner, inklusive Chopard diamantringar och diamanthalsband. Läs mer om några av de mest populära och älskade Chopard-smyckekollektionerna nedan.

1. Chopard-klockor

Chopard är mest känt för sina vackra klockor och tidsmaskiner, som företaget har tillverkat sedan 1800-talet. Många av de dyraste Chopard-objekten är armbandsur som kombinerar fina juveler och ädelstenar med noggrann tidtagning och precision.

Chopard tillverkar klockor för män och kvinnor, och herrklockorna är vanligtvis lite tyngre än de mer små damkollektionerna. Några av de mest kända Chopard-klocka Bland dessa finns Happy Diamonds-kollektionen, en ikonisk kollektion som är känd för sin lekfulla och eleganta design med diamanter på varje klocka, och L.U.C.-kollektionen, som är uppkallad efter Chopards grundare och känd för att erbjuda den högsta nivån av teknisk expertis och precisionsurverk.

Alpine Eagle-kollektionen från Chopard är inspirerad av de schweiziska alpernas skönhet och varje Alpine Eagle-klocka har en unik design med en texturerad urtavla som påminner om en örns iris. Alpine Eagle-kollektionen omfattar både herr- och damklockor, med alternativ som sträcker sig från sportiga till utsmyckade.

Mångfalden i Chopards klockkollektioner gör Chopard till en av världens mest kända klocktillverkare idag, känd för lyxklockor som tilltalar köpare som värdesätter stil, skönhet, precision och praktiska egenskaper.

2. Chopard ringar

Chopard har skapat fina smycken sedan 1970-talet, inklusive Chopard diamantringar och ringar med andra ädelstenar. Alla Chopard-ringar är tillverkade med samma omsorg om detaljer som deras klockor, och några av de mest populära kollektionerna av Chopard-ringar är Happy Hearts-kollektionen, Ice Cube-kollektionen och Happy Diamonds-kollektionen.

Happy Hearts-kollektionen är en ikonisk kollektion av Chopard-ringar med hjärtformade motiv prydda med diamanter och färgstenar. Happy Hearts ringar är inspirerade av teman som kärlek och glädje och är lika känsliga som iögonfallande och populära som romantiska gåvor.

En annan populär kollektion av Chopard diamantringar är Happy Diamonds-kollektionen. Happy Diamonds är Chopard-ringar med flytande diamanter som är placerade på ett sätt som gör att diamanterna kan röra sig fritt inom ramen. Happy Diamonds ringar är lekfulla, eleganta och tidlösa, och de finns i många olika former, inklusive hjärtan och blommor.

Chopards Ice Cube-kollektion av ringar är en unik kollektion som har en liknande stil som den berömda Chopard Ice Cube-klockan. Varje Ice Cube-ring är tillverkad av block av högkvalitativt guld och har en ren, modern design. Dessa ringar är perfekta för kunder som föredrar en minimalistisk design.

3. Chopard förlovnings- och bröllopsringar

Förutom att skapa ringar för vardagsbruk och speciella tillfällen designar och skapar Chopard vackra Chopard-förlovningsringar och vigselringar för både män och kvinnor. Alla Chopard vigsel- eller förlovningsringar tillverkas med samma utsökta omsorg om detaljer som Chopards övriga sortiment, och Chopard förlovningsringar tillverkas i olika utföranden, bland annat Chopard Ice Cube-ringen eller Chopard For Ever-ringen.

De flesta Chopard-förlovningsringar har en vacker vit diamant eller ett antal mindre vita diamanter i en pavéinfattning. En populär kollektion av förlovningsringar från Chopard är For Ever-kollektionen. Denna kollektion har elegant, minimalistisk design med fokus på diamanter av hög kvalitet. For Ever-kollektionen är perfekt för dig som vill ha en tidlös och elegant förlovningsring som kommer att stå sig i alla tider.

Förutom förlovningsringar erbjuder Chopard även ett sortiment av vigselringar och bröllopsringar som är lika fantastiska. Ice Cube-kollektionen har fyrkantiga band som är tillverkade av 18k vitt, rosé eller gult guld. Den geometriska designen i Ice Cube-kollektionen är perfekt för dig som vill ha en modern och samtida Chopard-bröllopsring.

4. Chopard halsband

Förutom Chopard diamantörhängen och -ringar skapar Chopard vackra diamanthalsband och -hängsmycken. Köpare som letar efter ett Chopard-hänge kan hitta underbara, unika smycken med varumärkets signaturmotiv och design, inklusive hängsmycken i Happy Hearts-, Happy Diamonds- och Ice Cube-sortimenten. Var och en av dessa stilar är distinkt men ändå igenkännbar för Chopard.

Chopard Happy Hearts halsband, liksom andra föremål från Happy Hearts-kollektionen, har alla söta hjärtsymboler och berlocker som hänger på kedjor i vitguld eller roséguld. Chopard Happy Hearts diamanthalsband finns i flera färger och stilar och är ett populärt val av gåva vid romantiska tillfällen, till exempel årsdagar och Alla hjärtans dag, även om de inte enbart ges som en romantisk gåva.

Chopards Happy Diamonds-halsband är en annan populär design, och varje Happy Diamonds-halsband har bländande diamanter som blinkar mellan två kristaller. Happy Diamonds halsband är en av Chopards mest kända kollektioner och symboliserar lyx och elegans. Kollektionen finns i flera olika stilar och färger, bland annat vit-, gul- och roséguld samt platina.

Chopard Ice Cube-hängen är vackra diamanthalsband med den traditionella Chopard Ice Cube-designen. Varje Ice Cube-halsband är prytt med små diamanter som är skurna i kubiska kvadrater som liknar iskuber. Ice Cube-halsbanden är moderna och minimalistiska och matchar Chopards kollektioner av Ice Cube-klockor och -ringar.

5. Chopard-armband

Precis som Chopards andra smyckessortiment finns Chopard-armband i ett antal kollektioner, bland annat Happy Hearts, Happy Diamonds, Ice Cube och Precious Lace. Chopards utbud av armband är både elegant och modernt och kombinerar varumärkets signatur med invecklad design med moderna skärningar och stilar.

Precious Lace Chopard-armband är fina, delikata armband med fina, ljusa diamanter och ädelmetaller i avslappnad design som kan bäras både vid speciella tillfällen och till vardagliga kläder. Precious Lace-armband finns i både roséguld och vitguld och i utföranden med diamanter och rubiner.

Happy Hearts armband, liksom Happy Hearts halsband och klockor, har varumärkets signaturhjärtan i enkla armband som kan bäras varje dag. Happy Hearts-armband finns med en mängd olika ädelstenar och ädelstenar, inklusive onyx, malakit och pärlemor, och alla Happy Hearts-armband är också prydda med diamanter.

En annan populär kollektion av Chopard-armband är Happy Diamonds-serien. Precis som andra Chopard Happy Diamonds-armband har Happy Diamonds-armbanden utsökta diamanter som omges av safirkristaller, och Chopard Ice Cube-armbanden har samma moderna kubiska design som andra armband i denna kollektion.

6. Chopard örhängen

Förutom Chopard-armband, -ringar och -halsband tillverkar företaget också vackra diamantörhängen i matchande uppsättningar. Chopard diamantörhängen finns i flera olika kollektioner, bland annat Happy Hearts, Ice Cube och Precious Lace örhängen. Liksom de flesta Chopardpjäser har Chopard-örhängen små vita diamanter och andra ädelstenar som är formade i unika mönster.

Happy Hearts-kollektionen innehåller fantastiska hjärtformade ädelstenar och stenar som är skurna i hjärtform, medan Chopard Precious Lace-örhängena innehåller matchande uppsättningar av intrikata diamantdesigns som är formade till blommor och andra delikata former. Liksom andra Chopard-smycken i Ice Cube-serien är Ice Cube-örhängen moderna diamantörhängen med fyrkantiga diamanter i vit-, gul- och roséguld.

Chopard-örhängen från kollektionerna Happy Hearts, Happy Diamonds, Ice Cube och Precious Lace kan kombineras med andra Chopard-örhängen från samma kollektioner eller med lyxiga smycken från andra juvelerare för att skapa en skräddarsydd mix-and-match-stil.

Tre saker du kanske inte vet om Chopard

Om du är intresserad av att veta mer om varumärket Chopard, så är här tre saker som du kanske inte redan vet om den lyxiga klocktillverkaren och juveleraren.

1. Chopard har åtagit sig att förändra hållbarheten i lyxbranschen

Under det senaste decenniet har Chopard fördubblat sina ansträngningar för att bedriva etisk klocktillverkning och gruvdrift, och dessa etiska diamanter och metaller används för att tillverka hållbara Chopard diamantringar och Chopard diamanthalsband. Chopard har gått längre än Kimberleyprocessens certifieringssystem och 2013 lanserade företaget sitt eget program ”Journey to Sustainable Luxury” som bygger på tre pelare: etisk anskaffning av råvaror, ansvarsfull bearbetning av material och användning av förnybara energikällor i produktionen.

För att se till att företaget endast använder guld och andra ädelmetaller från ansvarsfulla källor i sina smycken har varumärket etablerat direkta partnerskap med guldgruvor och raffinaderier i Sydamerika och Västafrika, där en stor del av världens guld produceras. Företaget kräver också att alla leverantörer ska följa ”Chopard Ethical Gold Framework”, som fastställer strikta normer för miljömässigt och socialt ansvar samt mänskliga rättigheter och arbetsvillkor.

2. Chopard har ett långvarigt samarbete med Cannes filmfestival.

Chopard har ett långvarigt samarbete med filmfestivalen i Cannes, som är en av de mest prestigefyllda filmfestivalerna i världen. Varumärket har varit festivalens officiella partner sedan 1998 och dess smycken har blivit en självklarhet på röda mattan.

Som officiell partner till filmfestivalen i Cannes ansvarar Chopard för design och tillverkning av Palme d’Or-trofén, som delas ut till festivalens bästa film. Trofén består av 118 gram rent guld och är ett av de mest eftertraktade priserna inom filmindustrin.

Förutom att skapa Palme d’Or-trofén designar Chopard också varje år en unik kollektion av högklassiga smycken som bärs av kändisar på röda mattan.

Kollektionen innehåller ofta utsökta plagg som är utformade för att komplettera festivalens glamour och elegans. Märket har samarbetat med ett antal kända kändisar under åren, bland annat Rihanna, Julianne Moore och Marion Cotillard, för att skapa unika smycken som fångar festivalens anda.

3. Chopard ägs och drivs fortfarande av fjärde generationens familjemedlemmar.

Chopard är ett sällsynt exempel på ett lyxvarumärke som har lyckats förbli familjeägt och drivet i fyra generationer. Företaget grundades 1860 av Louis-Ulysse Chopard och har sedan dess varit i familjen Chopards ägo.

Idag drivs varumärket av Karl-Friedrich Scheufele och hans syster Caroline Scheufele, som är den fjärde generationen i familjen som leder företaget. Karl-Friedrich Scheufele är medordförande för varumärket och ansvarar för övervakningen av företagets klocktillverkning, medan Caroline Scheufele är konstnärlig ledare och ansvarig för designen av varumärkets smycken och accessoarer.

Trots att Chopard är ett globalt lyxvarumärke med butiker runt om i världen har företaget lyckats behålla sin familjeägda karaktär och lägger stor vikt vid traditionella värden och hantverk. Företaget har ett rykte om sig att behandla sina anställda som familjemedlemmar, och många av de hantverkare som arbetar för företaget har arbetat för varumärket i flera decennier.

Kontakta oss

Om du vill säkra ett lån mot Chopard-smycken kan du kontakta oss på New Bond Street Pawnbrokers idag. Vi är ett team av prisbelönta pantbanker på New Bond Street i London och vi erbjuder lån mot exklusiva smycken som Chopard, Graff och Harry Winston.

This post is also available in: English (Engelska) Français (Franska) Deutsch (Tyska) Italiano (Italienska) Português (Portugisiska, Portugal) Español (Spanska) Български (Bulgariska) 简体中文 (Förenklad kinesiska) 繁體中文 (Traditionell kinesiska) hrvatski (Kroatiska) Čeština (Tjeckiska) Dansk (Danska) Nederlands (Nederländska) हिन्दी (Hindi) Magyar (Ungerska) Latviešu (Lettiska) polski (Polska) Português (Portugisiska, Brasilien) Română (Rumänska) Русский (Ryska) Slovenčina (Slavisk) Slovenščina (Slovenska) Türkçe (Turkiska) Українська (Ukrainska) Albanian (Albanska) Հայերեն (Armeniska) Eesti (Estniska) Suomi (Finska) Ελληνικά (Grekiska) Íslenska (Isländska) Indonesia (Indonesiska) 日本語 (Japanska) 한국어 (Koreanska) Lietuvių (Litauiska) Norsk bokmål (Norskt Bokmål) српски (Serbiska) Tamil