De 10 dyraste ringarna och smyckena från Harry Winston som någonsin sålts på auktion

Harry Winston är ett lyxigt smyckesföretag som har tillverkat utsökta smycken i över åtta decennier. Företaget är känt för sitt exceptionella hantverk och sin omsorg om detaljer och har etablerat sig som ett av de mest prestigefyllda smyckesmärkena i världen. En av de mest berömda bitarna är Hope-diamanten, en blå diamant på 45,52 karat som anses vara en av de mest värdefulla och berömda diamanterna i världen.

Låt oss ta en titt på Harry Winston: varumärket, mannen bakom varumärket och några av de dyraste Harry Winston-objekten som någonsin sålts genom historien.

Harry Winstons historia

Harry Winston är ett lyxigt smyckesföretag som har legat i framkant av branschen i över åtta decennier. Företaget grundades av den legendariske juveleraren Harry Winston 1932 och fick snabbt ett gott rykte för sitt oöverträffade hantverk och sin exceptionella design.

Idag anses Harry Winston vara ett av världens mest prestigefyllda smyckesmärken och dess smycken är eftertraktade av både samlare och kändisar.

Harry Winston själv föddes 1896 i New York City och började arbeta inom smyckesindustrin vid 12 års ålder. Han började som lärling i sin fars smyckesaffär, där han snabbt visade en naturlig talang för ädelstenar och diamanter. Så småningom öppnade han sin egen smyckesaffär 1920 och blev snabbt känd för sina utsökta mönster och sin noggranna uppmärksamhet på detaljer.

1932 grundade Harry Winston Harry Winston Inc. i New York City. Företaget fokuserade till en början på försäljning av smycken från dödsbon, men började snart specialisera sig på att designa och skapa egna smycken. Harry Winston etablerade snabbt ett rykte för sin exceptionella smak och sin förmåga att välja ut ädelstenar av högsta kvalitet, och hans smycken blev eftertraktade av samlare och högprofilerade kunder, inklusive kungligheter, Hollywoodstjärnor och societetsmedlemmar.

Ett av Harry Winstons mest betydelsefulla bidrag till smyckesindustrin var hans introduktion av konceptet ”klusterring”. Han var den förste att kombinera små diamanter i en större infattning, vilket gav ett mer betydelsefullt och briljant smycke som var både iögonfallande och mer prisvärt än en enda stor diamant. Denna typ av ring blev otroligt populär och används fortfarande i många av Harry Winstons designer idag.

På 1940-talet förvärvade Harry Winston flera berömda och värdefulla ädelstenar, bland annat Hope-diamanten, Jonker-diamanten och den portugisiska diamanten. Dessa förvärv bidrog till att befästa företagets rykte som den främsta juveleraren i sin tid och bidrog till att etablera Harry Winston som en ledande auktoritet när det gäller diamanter och ädelstenar.

Under de följande åren fortsatte Harry Winston att skapa utsökta smycken som var eftertraktade av samlare och högt uppsatta kunder runt om i världen. Företaget utvidgade också sin verksamhet till att omfatta en rad andra lyxprodukter, inklusive klockor och accessoarer.

2013 förvärvade Swatch Group Harry Winston och tog in det ikoniska smyckesmärket i sin portfölj av lyxklockor och smycken. Förvärvet har gjort det möjligt för Harry Winston att fortsätta att förnya sig och skapa exceptionella föremål samtidigt som man drar nytta av Swatch Groups expertis och resurser.

Idag är Harry Winston känt för sitt exceptionella hantverk, sin utsökta design och sin oöverträffade kvalitet. Företagets smycken fortsätter att vara eftertraktade av samlare och högt profilerade kunder, och smycken bärs regelbundet på röda mattor och vid stora evenemang runt om i världen.

De 10 dyraste ringarna från Harry Winston

& Diamanter som någonsin har sålts från och med 2023

1. Hoppets diamant

Hope-diamanten är en stor blå diamant med en lång och spännande historia. Det är en av de mest kända ädelstenarna i världen, känd för sin storlek, färg och unika egenskaper. Diamanten tros ha sitt ursprung i Indien och förvärvades senare av den franske diamanthandlaren Jean-Baptiste Tavernier på 1600-talet.

Diamanten har sedan dess haft många olika ägare, bland annat kung Ludvig XIV av Frankrike, kung Georg IV av England och den rika amerikanska arvtagerskan Evalyn Walsh McLean, som bar den som ett berömt halsband. Harry Winston köpte diamanten för en okänd summa 1949, visade den i flera år och donerade den sedan till Smithsonian National Museum of Natural History i Washington, D.C., där den fortfarande finns kvar som en del av museets samling.

Idag värderas diamanten till upp till 350 miljoner dollar och anses vara en av världens mest värdefulla ädelstenar. Den är fortfarande en värdefull symbol för rikedom och glamour, och dess unika blå färg och stora storlek har gjort den till en kulturell ikon.

2. Det rosa arvet

Winston Pink Legacy är en sällsynt och mycket värdefull rosa diamant som fått sitt namn efter grundaren av varumärket Harry Winston. Diamanten väger 18,96 karat och har en levande rosa nyans som sällan ses i ädelstenar av denna storlek. Winston Pink Legacy köptes på auktion i Genève av Harry Winston 2018 för ett rekordpris på 50,4 miljoner dollar, vilket gör den till den dyraste rosa diamant som någonsin sålts på auktion.

Före försäljningen ingick diamanten i Oppenheimers samling, som är känd för sina exceptionella diamanter. Winston Pink Legacy klassificerades av Gemological Institute of America som en typ IIa-diamant, vilket är den kemiskt renaste och mest sällsynta typen av diamant.

Winston Pink Legacy anses vara ett verkligt samlarobjekt och är mycket eftertraktad av kännare och investerare. Det är också en av de mest kända rosa diamanterna från Harry Winston i världen. Dess exceptionella storlek, färg och sällsynthet har gjort att den fortfarande är en av de mest värdefulla diamanterna på jorden.

Nyligen har Harry Winston meddelat att de är ”öppna för erbjudanden” på Winston Pink Legacy.

3. Winston Blue

Winston Blue är en päronformad, internt felfri blå diamant som väger 13,22 karat. Diamanten upptäcktes i Premier-gruvan i Sydafrika 2013 och köptes av lyxjuveleraren Harry Winston från en anonym säljare för rekordhöga 23,8 miljoner dollar, vilket gjorde den till den dyraste blåa diamanten som någonsin sålts på auktion vid den tidpunkten.

Diamanten döptes till ”Winston Blue” av företagets VD för att hedra grundaren, som var känd för sin passion för sällsynta och utsökta diamanter. I dag har Winston Blue satts in i en vacker ring och är fortfarande i Harry Winstons ägo och anses vara en av de mest värdefulla och eftertraktade blå diamanterna i världen.

Winston Blue är en typ IIb-diamant och den flankeras på båda sidor av mindre päronformade diamanter som väger 1,00 och 0,96 karat. Den här internt felfria diamanten är ett exempel på den exceptionella naturliga skönhet som kan hittas i världens mest sällsynta ädelstenar.

4. Winston Legacy Diamond

Winston Legacy Diamond är en av de mest anmärkningsvärda diamanterna i världen. Det är en typ IIa-diamant, vilket innebär att den har en hög renhetsgrad och är helt fri från kväve, vilket gör den exceptionellt sällsynt. Diamanten vägde 101,73 karat och bröts i Jwaneng-gruvan i Botswana 2013.

Winston Legacy Diamond har fått sitt namn efter Harry Winston efter att han köpte stenen och förvandlade den till en vacker kudddiamant. Det tog över ett år att skära och polera diamanterna, och mästare arbetade outtröttligt för att se till att diamanten var perfekt slipad.

Diamanten såldes till Winston på en Christie’s-auktion i Genève 2013 för 26,7 miljoner dollar, vilket gör den till en av de dyraste diamanterna som någonsin sålts. I dag är Winston Legacy Diamond fortfarande ett bevis på diamanters skönhet och sällsynthet och fortsätter att fånga både juvelerares och samlares fantasi.

5. Marsiansk rosa diamant

Martian Pink Diamond är en fantastisk diamant på 12,04 karat med en underbar rosa nyans som orsakas av en sällsynt deformation i dess kristallgitterstruktur. Den här diamanten är uppkallad efter Viking Landers uppdrag till Mars 1976 och har felfri klarhet och C-färg.

Den rosa diamanten från Mars är för närvarande placerad i en ring mellan två mindre diamanter och monterad på ett 18 karats guldband. Ringen såldes till en okänd köpare på en Chrsitie’s auktion i Hong Kong 2012 för svindlande 17,4 miljoner dollar, vilket motsvarar cirka 1,5 miljoner dollar per karat.

Det var första gången diamanten var till salu på över 36 år och den fick mer än dubbelt så mycket som det uppskattade priset på auktionen, vilket visar hur värdefulla Harry Winston-diamanter är.

6. Golconda diamanthalsband

Golconda Diamond Necklace är ett mästerverk av smyckesdesign och hantverk, med en fantastisk samling sällsynta och dyrbara diamanter. Halsbandets mittpunkt är en Golconda-diamant på 38,05 karat, som anses vara ett av de finaste exemplen av sitt slag i världen. Golconda-diamanter, som kommer från gruvor i Indien, är kända för sin exceptionella klarhet och briljans, vilket gör dem mycket eftertraktade av både samlare och finsmakare.

Själva halsbandet är ett konstverk, med invecklade mönster och inställningar som visar diamanterna till sin fulla potential. Den skapades av Harry Winston när han förvärvade Golconda-diamanten och andra sällsynta ädelstenar från en maharadjas egendom på 1960-talet.

Detta Harry Winston-halsband såldes 2022 för 7,5 miljoner dollar, vilket gör det till ett dyrt föremål men ett fynd jämfört med andra berömda diamanter från Harry Winston.

7. Diamantnätarmband

Lattice Bracelet från Harry Winston är ett utsökt smycke som visades upp på Oscarsgalan 2013. För att skapa en unik manschett kombinerade Harry Winston ett antal populära armband, inklusive Lattice Bracelet och Platinum Cluster Bracelet. Charlize Theron sågs på röda mattan i denna fantastiska klädsel, som sägs vara värd miljoner.

Lattice Bracelet är ett vintage smycke från 1959 och är tillverkat av platina. Den väger över 50 karat och är värderad till över 3 miljoner dollar. För att fullborda helheten bar skådespelerskan också matchande örhängen till ett värde av 1,6 miljoner dollar.

Kombinationen av vintage Lattice Bracelet och Platinum Cluster Bracelet har blivit ett ikoniskt smycke som visar upp Harry Winstons oklanderliga hantverk och design.

8. Diamantljuskrona örhängen

Vid Oscarsgalan 2018 visade Harry Winston upp sina trendiga ljuskronaörhängen. De fantastiska örhängena sågs på Salma Hayek, som länge samarbetat med märket. Hennes skimrande lila Gucci-klänning, som är en skapelse av Alessandro Michele, kompletterades perfekt av de glittrande Harry Winston-örhängena och diamantringen.

https://www.youtube.com/watch?v=Ds3SQ1h8dtY

Ljuskronor har blivit en populär trend och Harry Winstons oklanderliga hantverk och design har gjort dem till en mycket eftertraktad accessoar. Örhängena i platina har 20 päronformade diamanter och 50 runda diamanter och väger totalt 27,5 karat.

Varumärkets förmåga att skapa tidlösa plagg som utstrålar glamour och lyx har gjort det till en favorit bland kändisar och modeentusiaster. Även om detta smycke inte har sålts på auktion ännu, värderades smycket enligt Harper’s Bazaar till otroliga 4,2 miljoner dollar i kombination med den matchande diamantringen.

9. Kaskader av safir och diamanter som dropphalsband

Ett annat Harry Winston-plagg som har blivit berömt genom en resa till Oscarsgalan, Harry Winstons dropphalsband med kaskadformade droppar är ett mästerverk som visar upp märkets exceptionella hantverk och expertis i att skapa tidlösa smycken.

Halsbandet finns i flera olika utföranden, var och en prydd med en unik kombination av ädelstenar, inklusive diamanter, safirer och andra ädelstenar. En sådan design har safirer med kuddskärning i båda riktningarna, vilket skapar en bländande effekt som gör den till en favorit bland kändisar på A-listan.

Dame Helen Mirren sågs bära det här fantastiska halsbandet med droppar i kaskad under Oscarsgalan 2018, där hon kombinerade det med en ljusblå Reema Acra-klänning. Halsbandet kompletterade hennes outfit perfekt och gav en touch av glamour och lyx till hennes totala look. De matchande örhängena kompletterade helheten och gjorde henne till centrum för uppmärksamheten på röda mattan.

Halsbandet är värderat till cirka 3,8 miljoner dollar.

10. Den lila draken

Harry Winstons halsband med lila drake är ett unikt halsband med en 65,32 karat stor lila safir i kuddform som sitter i ett kluster av päronformade diamanter. Purple Dragon är ett av Harry Winstons mest kända halsband och väger totalt 64,16 karat.

harry winston lila drake

Halsbandet tros vara värt ungefär och har blivit populärt i pressen sedan Jennifer Lopez bar det på Met Gala 2019.

Den lila draken är minnesvärd för sin ljusa lila färg, vilket gör den relativt unik i Harry Winstons kollektion.

Harry Winstons smyckeskollektioner

Harry Winstons samtida kollektioner innehåller lyxiga smycken för köpare i den övre prisklassen och unika smycken för samlare och stjärnor. Harry Winston är mest känt för sina diamantringar, men företaget har också populära produkter i form av halsband, klockor, örhängen, armband och berlocker.

Harry Winston ringar

Harry Winstons ringar är kända över hela världen för sin tidlösa skönhet och unika stil. Medan några av de mest kända Harry Winston-ringarna, till exempel Pink Legacy Diamond-ringen, är värda flera miljoner pund, kan andra Harry Winston-ringar, till exempel smaragdringar och safirringar, fås för flera tusen pund.

Harry Winstons ringar är tillverkade av högkvalitativa ädelmetaller som platina, vitguld, roséguld och gult guld. Harry Winstons ringar är alltid unika och iögonfallande, eftersom de är försedda med ett stort antal ädelstenar, inklusive vita och färgade diamanter, safirer, rubiner och smaragder.

Harry Winston skapar vackra förlovningsringar och vigselringar, inklusive Harry Winston vigselringar med diamanter och andra ädelstenar.

Harry Winstons förlovningsringar är särskilt populära bland kändisar på A-listan och har blivit en symbol för äkta kärlek och engagemang. Varumärkets expertis när det gäller att skapa utsökta ringar återspeglas i dess högklassiga kollektioner av fina smycken och högklassiga smycken, och värdet, priset och prestigen hos Harry Winstons diamantringar gör dem till ett populärt val av förlovningsringar.

Harry Winston-ringar är ofta utformade för att ha en typisk Harry Winston-stil, där många ringar har kluster av små diamanter eller diamanter arrangerade i igenkännbara mönster som solrosor och liljor.

Harry Winston-ringar håller sitt värde med tiden och är en utmärkt investering eftersom de håller ett högt pris, vilket är anledningen till att de är så vanliga i de exklusiva smyckesbutikerna på Bond Street i London, Storbritannien.

Harry Winston halsband

Harry Winston är känd för att skapa utsökta halsband som är både eleganta och unika. Tillverkad av högkvalitativa material som diamanter, platina och guld. Varumärkets uppmärksamhet på detaljer och engagemang för kvalitet är uppenbart i varje plagg.

Harry Winston halsband

kredit: https://www.flickr.com/photos/mharrsch/23553275153

Ett av Harry Winstons mest ikoniska halsband är halsbandet ”Wreath”, som designades på 1950-talet. Det här halsbandet har ett intrikat arrangemang av diamanter och består av 48 päronformade diamanter och 114 runda briljantslipade diamanter, alla i platina. Halsbandet har burits av många kändisar genom åren, vilket har befäst dess status som ett tidlöst smycke.

Ett annat populärt halsband från Harry Winston är halsbandet ”cluster”, som består av ett kluster av diamanter arrangerade i ett fantastiskt och invecklat mönster. Det här halsbandet består av många små diamanter som skapar en skimrande effekt som garanterat kommer att fånga ögat.

Det kanske mest kända halsbandet från Harry Winston är Hope Diamond, som nu finns i Smithsonian efter att Harry Winston donerade det 1958. Hope-diamanten sattes tillfälligt i ett halsband av Harry Winston 2010.

Harry Winston klockor

Harry Winston tillverkar inte bara fina smycken för både män och kvinnor, utan även lyxklockor och tidmätare. Varumärkets klockor tillverkas av högkvalitativa material som guld och platina, och vissa Harry Winston-klockor är försedda med dyrbara ädelstenar som gula diamanter och rosa diamanter.

En av märkets mest ikoniska klockdesigns är klockan ”Midnight Diamond Stalactites”, som har en intrikat urtavla med diamanter arrangerade i ett fantastiskt och unikt mönster. Klockan drivs av ett schweiziskt automatiskt urverk som garanterar exakt tidtagning.

En annan populär klockdesign från Harry Winston är ”Project Z”-klockan, som har ett hölje tillverkat av en unik zirkoniumlegering. Klockan är också utrustad med ett tourbillon urverk, vilket bidrar till att förbättra precisionen.

Harry Winston-klockor är ett utmärkt val för dem som uppskattar lyx och högkvalitativt hantverk. Märkets uppmärksamhet på detaljer och engagemang för att använda de bästa materialen gör att klockorna är både eleganta och hållbara.

Harry Winston örhängen

Förutom safirringar och klockor är Harry Winston känd för att tillverka unika örhängen av diamanter, rubiner, smaragder och andra ädelstenar. Harry Winstons matchande örhängen är kända för sin invecklade design och sin omsorg om detaljer.

Många Harry Winston-örhängen följer det typiska ”klustermönstret” som är så vanligt förekommande i Harry Winston-smycken och som består av ett kluster av diamanter arrangerade i ett fantastiskt och invecklat mönster. Dessa örhängen består av många små diamanter som skapar en skimrande effekt som garanterat kommer att fånga ögat.

En annan populär serie örhängen i Harry Winstons kollektion är Sunflower-serien, som har ett cirkulärt arrangemang av diamanter som liknar kronbladen på en solros. Dessa örhängen finns i olika storlekar och är ett populärt val för dem som vill ha ett statement-smycke.

Det är möjligt att hitta Harry Winston örhängen i butiker på Bond Street och andra världsberömda shoppingdistrikt runt om i världen.

Harry Winston armband

Harry Winston-armband kan kombineras med Harry Winston-ringar för att skapa en klassisk och elegant look. Harry Winston-armband är ofta tillverkade av olika ädelmetaller, inklusive guld och platina, och är försedda med populära ädelstenar som Harry Winstons gula diamanter, vita diamanter, safirer och rubiner.

Ett av de mest kända Harry Winston-armbanden är diamantsmycket, som Charlize Theron en gång bar på Oscarsgalan. Liksom många andra armband från Harry Winston har diamantlisterarmbandet många små diamanter i varumärkets berömda ”kluster”, vilket ger intrycket av en mycket större diamant.

Harry Winston-armband finns i Storbritannien hos exklusiva juvelerare från Oxford Street till New Bond Street. Armbanden kombinerar enkel elegans med tidlös lyx och är ett utmärkt startplagg för nya samlare.

Harry Winston charm

Harry Winston tillverkar unika berlocker som kan bäras antingen individuellt som ett hänge eller tillsammans med andra berlocker som en del av ett berlockarmband. Harry Winstons charm är iögonfallande, unika och fulla av personlighet och har varumärkets signaturdiamanter och andra ädelstenar i form av blommor, hjärtan, kuvert och andra betydelsefulla symboler.

Charms är en populär modern typ av smycken eftersom de kan läggas till armband och hängen och kombineras med andra charms för att skapa ett unikt smycke för dig. Harry Winston charm erbjuder köparna chansen att köpa ett litet men lyxigt smycke tillverkat av en av världens mest kända juvelerare.

Tre saker som du kanske inte vet om Harry Winston

Harry Winston bild

Om du vill veta mer om Harry Winston och den inverkan han har haft på smycken runt om i världen under hela sitt liv, så finns här tre inte särskilt välkända fakta om Harry Winston och hans diamanter.

1. Harry Winston tillverkade en kopia av ”Heart of the Ocean” efter Titanic.

Den är välkänd världen över för att ha figurerat i James Camerons storfilm Titanic från 1997, och The Heart of the Ocean är ett fiktivt blått diamanthalsband som Rose DeWitt Bukater bar på fartyget. Även om Harry Winston inte skapade halsbandet i kubisk zirkonia som användes i filmen, bestämde han sig för att skapa sitt eget Heart of the Ocean efter filmens lansering.

Harry Winstons Heart of the Ocean har en 15 karat blå diamant, och dess koppling till den världsomspännande storfilmen gör det till ett av de mest kända Harry Winston-halsbanden som någonsin har tillverkats.

Han lät skådespelerskan Gloria Stuart – som spelade den äldre Rose i Titanic – bära Heart of the Ocean vid Oscarsceremonin samma år, där det blev det dyraste smycket som någonsin burits vid Oscarsgalan.

2. Harry Winston föddes med ett öga för ädelstenar

Harry Winston själv, företagets grundare, är en av de få personer som är födda med en sann talang för diamanter och ädelstenar. En populär historia om den unge Harry Winston är att han 1908, när han var 12 år gammal, fick syn på en grön sten i en pantbanksbutik och köpte den för bara 25 cent.

Som det unga underbarnet misstänkte var det i själva verket en äkta smaragd med två karat, som han sålde nästa dag för hela 800 dollar – en enorm summa på den tiden. Harry Winston använde denna talang under sina senare år för att skapa vackra smaragdringar och förlovningsringar för tusentals kunder.

3. Harry Winston var en välkänd filantrop.

Harry Winstons liv var fyllt av anekdoter om hans vänlighet och generositet. Han använde en stor del av sina pengar och sin berömmelse till att hjälpa till med goda ändamål, och många välmenande handlingar under årens lopp speglar den världsberömda juvelerarens karaktär.

När Lesotho I-diamanten bröts av en kvinnlig gruvarbetare i Sydafrika 1967 köpte Harry Winston stenen, delade den i 18 diamanter och erbjöd sig att göra ett smycke av ett av fragmenten till den kvinnliga gruvarbetaren. Hon avböjde, men det var en minnesvärd gest som var typisk för Winston under hela hans liv.

Harry Winston-smycken är fortfarande några av de mest populära lyxsmyckena i världen idag. Harry Winston är känd för att ha köpt och arbetat med några av de mest värdefulla ädelstenar som någonsin upptäckts och fortsätter att tänja på gränserna för smyckestillverkning varje år.

Det är möjligt att få ett lån mot Harry Winston-smycken i Storbritannien hos New Bond Street pawnbrokers i London, inklusive lån mot Harry Winston-förlovningsringar och Harry Winston-smaragdringar. Om du vill säkra ett lån mot Harry Winston-produkter, t.ex. ringar, se till att du pratar med en erfaren mäklare för att få det bästa priset för dina smycken.

This post is also available in: English (Engelska) Français (Franska) Deutsch (Tyska) Italiano (Italienska) Português (Portugisiska, Portugal) Español (Spanska) Български (Bulgariska) 简体中文 (Förenklad kinesiska) 繁體中文 (Traditionell kinesiska) hrvatski (Kroatiska) Čeština (Tjeckiska) Dansk (Danska) Nederlands (Nederländska) हिन्दी (Hindi) Magyar (Ungerska) Latviešu (Lettiska) polski (Polska) Português (Portugisiska, Brasilien) Română (Rumänska) Русский (Ryska) Slovenčina (Slavisk) Slovenščina (Slovenska) Türkçe (Turkiska) Українська (Ukrainska) Albanian (Albanska) Հայերեն (Armeniska) Eesti (Estniska) Suomi (Finska) Ελληνικά (Grekiska) Íslenska (Isländska) Indonesia (Indonesiska) 日本語 (Japanska) 한국어 (Koreanska) Lietuvių (Litauiska) Norsk bokmål (Norskt Bokmål) српски (Serbiska) Tamil