Top 10 Duurste Impressionisme schilderijen & kunst ooit verkocht op veilingen vanaf 2022 -2023

Onderpand leningen tegen impressionistische kunst; Top 10 Duurste Impressionisme schilderijen & kunst ooit verkocht op veiling vanaf 2022 -2023

Geschiedenis van het impressionisme

Het impressionisme is ongetwijfeld een van de belangrijkste bewegingen in de kunst- en schildergeschiedenis, waarvan de oorsprong teruggaat tot de 19e eeuw in Parijs. De beweging werd gelanceerd in 1874 met de organisatie van een tentoonstelling door The Anonymous Society of Painters, Sculptors, Printmakers, enz. Enkele belangrijke oprichters van de beweging zijn Monet, Degas, Pissarro, Renoir en Cezanne. Deze schilders waren verenigd in hun afscheiding van de Académie des Beaux-Arts en haar salonjury’s.

Hoewel de tentoonstelling in 1874 tot stand kwam, waren Monet en andere kunstenaars al sinds de jaren 1860 bezig met de ontwikkeling van de technieken die met de beweging samenhangen. Dit betekende rechtstreeks werken met een onderwerp buiten het atelier, snel schilderen om vluchtige momenten vast te leggen. Impressionistische schilderijen werden gekenmerkt door korte en snelle penseelstreken die hinten naar vaste vormen, met een focus op de effecten van het licht. Een andere overeenkomst in het impressionistische werk is het fantasierijke gebruik van kleur.

Schaduwen en hoogtepunten werden zelden in zwart, wit en grijs afgebeeld, en kunstenaars gebruikten kleur in plaats van neutrale tinten. Veel kunstenaars vermeden het toevoegen van vernis aan afgewerkte werken, waardoor sterkere en gedurfdere kleuren ontstonden dan het publiek en de critici gewend waren.

Het idee voor een groepstentoonstelling werd voor het eerst besproken in 1867, maar de Frans-Pruisische oorlog bemoeilijkte dit. Een kunstenaar die sterk betrokken was bij de ontwikkeling van de groep, Frédéric Bazille, werd in 1870 op 28-jarige leeftijd op het slagveld gedood. Toen de tentoonstelling in 1874 plaatsvond, werd ze niet door iedereen goed ontvangen. Conservatieve kunstcritici deden de werken af als onvoltooid. Een werk van Monet met de titel “Impressie, zonsopgang” werd in het bijzonder uitgekozen, waarbij de titel denigrerend werd gebruikt om de beweging samen te vatten, vandaar de term “Impressionisme”. Criticus Louis Leroy beschreef “Impression, Sunrise” als een schets in plaats van een voltooid werk. Desondanks waren de meer progressieve critici positief over de manier waarop de beweging het moderne leven in beeld bracht.

Na de tentoonstelling in 1874 hield de groep nog zeven tentoonstellingen tot 1886. Het lidmaatschap van de groep was gedurende deze periode veranderlijk en het aantal deelnemers aan de tentoonstellingen varieerde van negen tot 30. Pissarro is de enige kunstenaar die aan alle impressionistische tentoonstellingen heeft deelgenomen. Morisot nam aan alle deel, op één na.

De laatste tentoonstelling in 1886 kwam er toen een nieuw tijdperk van avant-gardistische schilderkunst aanbrak. De centrale leden van de beweging waren begonnen hun eigen originele stijlen te ontwikkelen, zodat slechts weinig leden nog in een duidelijk impressionistische stijl werkten. Deze meningsverschillen leidden tot onenigheid binnen de groep en de ontbinding van de beweging.

Het impressionisme was een vluchtige beweging in de kunstgeschiedenis, die slechts drie decennia duurde, maar het maakte de weg vrij voor nieuwe avant-gardistische schilderkunst. Zijn moderne benadering van de schilderkunst leidde tot de verdere ontwikkeling van de modernistische kunst in Europa in de 20e eeuw.

De betekenis van Impressionisme Kunst & Schilderijen

leningen tegen impressionistische kunst

Als het erop aankomt de waarde te kennen van wat je hebt, wat maakt dan precies een impressionistisch schilderij of kunstwerk, en hoe weet je of je klassieke kunst hebt of een schilderij uit een heel ander tijdperk? Er zijn een paar kleine hints die u kunt bekijken om te weten of u een impressionistisch kunstwerk in handen heeft.

Laten we nu zonder verder uitstel ingaan op de betekenis van impressionistische kunst en schilderijen, door te kijken naar de belangrijkste kenmerken waaruit deze stroming bestaat.

1. Instelling van de scène

Landschappen zijn belangrijk in de impressionistische kunst en schilderijen, met een liefde voor aquarellen en ansichtkaarten die voortkomen uit deze liefde voor het buitenleven. Het gaat er niet om een foto-perfect of uber-realistisch beeld te maken – het gaat om het gevoel van een plek en een gevoel van licht en beweging, en om het leven rondom de impressionist vast te leggen. Daarom is het landschap een groot deel van de impressionistische beweging.

Sommige mensen omschrijven impressionistische kunst en schilderijen als ‘onaf’, omdat veel scènes en stijlen nauwelijks scherp omlijnd zijn. In plaats daarvan vertrouwen ze op subtiele kleurveranderingen en korte penseelstreken om het gevoel van een scène te creëren in plaats van de directe aanblik ervan.

Denk aan een soft focus lens op een camera – dit is deels hoe impressionistische schilderijen en kunst werden samengesteld. Bekende voorbeelden zijn De brug bij Sèvres van Alfred Sisley en Populieren aan de Epte van Claude Monet, die beide de nadruk leggen op het landschap en het gevoel van een locatie boven sterke, gedurfde lijnen en vormen.

2. Dagelijks leven

Het impressionisme beperkte zich echter niet alleen tot het landschap, en de deelnemers aan de beweging waren ook zeer geïnteresseerd in de alledaagse normaliteit van het leven, in plaats van in geposeerde portretten en families. Een ander prominent thema in de impressionistische beweging zijn schilderijen van scènes uit het dagelijks leven, zoals spelende kinderen, of slapende en zelfs badende mensen. Dit concept zorgde voor unieke en fascinerende impressionistische schilderijen die een venster waren op het dagelijks leven.

Textuur speelt een grote rol in impressionistische kunst, meer nog in afbeeldingen van mensen dan in redelijk statische landschappen. Dit resulteert in het enigszins ‘rommelige’ effect van zeer dikke verf en gelaagde kleuren, terwijl vroegere schilderstijlen vrij vlak op het doek waren. Door een impressionistisch schilderij op zijn kant te draaien kun je een duidelijk beeld krijgen van de vele lagen en de dikte van de verf, waardoor pieken en dalen in het oppervlak ontstaan.

Enkele van de beroemdste en duurste impressionistische schilderijen waren gericht op het leven en alles daaromheen, zoals Camille Pissarro’s De kleine plattelandsmeid en Berthe Morisot’s Meisje op een divan. Beide maken gebruik van zware penseelstreken en belichting om portretten te maken die veel natuurlijker en minder geposeerd zijn, zonder de scherpe contrasten en lijnen van meer traditionele stijlen.

3. Buiten schilderen

Een van de belangrijkste thema’s in impressionistische kunstwerken is het idee om kunst naar buiten te brengen en ’ter plekke’ te schilderen, in plaats van artistiek talent te beperken tot een atelier of kamer. Als zodanig is impressionistische kunst vaak veel vloeiender en natuurgetrouwer dan traditionele portretten en geposeerde beelden, en veel spontaner van stijl. Veel voorkomende stijlen in deze schilderijen zijn buitenbeelden en landschappen.

Ontwikkeld door Monet in Frankrijk in de jaren 1860, is deze stijl van schilderen en creëren sindsdien populair, met een betere doorstroming en een uniek perspectief van kunstwerken. Hoewel Claude Monet een van de bekendste kunstenaars is, gingen veel schilders en zelfbenoemde impressionisten naar buiten om hun meesterwerken te maken, wat resulteerde in meer gedefinieerd en organisch licht en kleur in hun werk.

4. Een moment vastleggen

Een belangrijk thema in de impressionistische schilderkunst is het vastleggen van een moment in de tijd. Door snel te werken konden schilders een vluchtig moment vastleggen. Een andere belangrijke invloed was de ontwikkeling van de fotografie in de 19e eeuw. Toen de impressionisten hun technieken ontwikkelden, had de technische vooruitgang geleid tot de snapshotcamera en de mogelijkheid om een enkel moment vast te leggen. Dit beïnvloedde kunstenaars die met de beweging werkten en moedigde hen aan om een onbevangen moment op een soortgelijke manier vast te leggen door middel van schilderen.

Gedurfde, spontane penseelstreken en het vastleggen van een algemene indruk in plaats van elk detail stelden de impressionistische schilders in staat een enkel moment weer te geven. Hoewel gesteld kan worden dat de stukken er daardoor minder verfijnd uitzien dan andere stijlen van observerend schilderen, geeft de stijl het gevoel van een kort moment. Scènes van Parijse stadsgezichten en de inwoners van de stad in openbare gelegenheden werden populaire onderwerpen voor het vastleggen van individuele momenten in de tijd, meestal geschilderd op een afstandelijke manier die de scène observeert. Vrijetijdstaferelen zoals mensenmassa’s in cafés, concertzalen of theaters kwamen ook vaak voor.

5. Kleinschalige schilderijen

Een ander belangrijk kenmerk van de impressionistische schilderkunst is dat de stukken over het algemeen kleinschalig zijn. Omdat impressionistische kunstenaars meestal buiten werkten, of “en plein air”, gebruikten velen kleine doeken die gemakkelijker te dragen waren. Hierdoor konden ze meerdere doeken tegelijk maken, waardoor ze meer dan één werkstuk op één dag produceerden. Vooral Monet stond erom bekend dat hij buiten werkte met meerdere doeken tegelijk. Door op deze manier te werken kon hij hetzelfde onderwerp op verschillende momenten van de dag schilderen en de veranderende effecten van het licht en meerdere vluchtige momenten vastleggen naarmate de dag vorderde.

Het gebruik van kleinere doeken maakte het ook gemakkelijker om een impressie van een moment vast te leggen in vergelijking met het werken op een grotere schaal, omdat kunstenaars het beeld sneller konden voltooien dan met een groter werk. Dit was vooral belangrijk omdat in de impressionistische stijl meestal kleine penseelstreken werden gebruikt, waardoor het veel langer zou duren om een groot doek te voltooien en het gevoel van een impressie van een kort moment verloren zou gaan. Buiten schilderen betekent dat het risico bestaat dat het licht en de weersomstandigheden snel veranderen, en het gebruik van kleine doeken hielp om dit te beperken. Hoewel er natuurlijke variatie is in de grootte van het gebruikte doek en er geen specifieke grootte is waaraan alle impressionistische schilderijen voldoen, zijn grootschalige impressionistische schilderijen zeker ongebruikelijk.

Top 10 Duurste Impressionisme schilderijen & kunst ooit verkocht op veiling vanaf 2022

1. Cezanne – “De Kaartspelers”

De impressionistische schilderkunst en kunst : Kaartspelers

Cezanne maakte vijf schilderijen van kaartspelers en één daarvan werd in 2002 op een veiling verkocht en werd in 2022 de duurste impressionistische kunst ter wereld. Verkocht in februari 2002 voor 259 miljoen dollar en gekocht door de staat Qatar.

Voorheen eigendom van George Embiricos, een Griekse scheepsmagnaat, had hij jarenlang aanbiedingen om het werk te kopen afgewezen, maar tegen het einde van zijn leven ging hij in gesprek met de staat Qatar.

De verkoop werd afgerond na zijn dood. Het werk is vermoedelijk het laatste van de kaartspelerschilderijen die Cezanne maakte, en het werd geschilderd in 1895. Het is ook het meest sobere van de reeks werken.

2. Monet – “Hooibergen”

Claude monet Haystacks - een van de meest waardevolle impressionistische schilderijen ooit verkocht op een veiling vanaf 2022 -2023

In mei 2019 werd een versie van Monet’s “Hooibergen” bij Sotheby’s New York verkocht voor 110,7 miljoen dollar, waarmee het een van de duurste kunstwerken uit het impressionisme in de wereld was in 2022.

Het schilderij werd gemaakt in de jaren 1890 en werd op een veiling verkocht aan een onbekende koper. Deze hoge verkoopprijs wijst op de indrukwekkende waarde van dit werk als beleggingsobject.

Bij de laatste verkoop in de jaren tachtig bedroeg de verkoopprijs slechts 2,5 miljoen dollar. Sotheby’s verkoopcatalogus voor deze veiling beschreef het stuk als een van de meest definitieve series schilderijen uit de 19e eeuw. Dit prestige verklaart wellicht waarom het in 2022 nog steeds een van de duurste impressionistische schilderijen ter wereld is.

3. Monet – “Hooimijten” (alternatief)

Een alternatieve versie van “Hooimijten” werd in november 2016 geveild bij Christie’s New York, waarbij een verkoopprijs van 81,4 miljoen dollar werd bereikt en het een van de duurste impressionistische schilderijen ter wereld werd in 2022.

Net als het Monet-stuk dat in 2019 bij Sotheby’s werd geveild, werd ook dit werk verkocht aan een onbekende koper. Dit werk veroorzaakte een biedingsoorlog op de veiling, waarbij vijf verschillende kopers er 14 minuten lang om streden voordat het uiteindelijk werd verkocht.

In tegenstelling tot de andere versie van “Hooimijten” toont dit schilderij de ondergaande zon en onderscheidt het zich door de diepe rode tinten in het werk. Deze individualiteit heeft er waarschijnlijk toe bijgedragen dat het zo’n gewild werk is geworden en zo’n hoge verkoopprijs heeft opgeleverd.

4. Renoir – “Bal du Moulin de la Galette”

RENOIR -

Renoirs “Bal du Moulin de la Galette” werd in mei 1990 op een veiling verkocht voor 78 miljoen dollar, waarmee het een van de duurste impressionistische schilderijen ter wereld was in 2022.

Verkocht bij Sotheby’s New York, werd het gekocht door Betsey Whitney, een filantroop en de voormalige schoondochter van John F Kennedy. Destijds was het stuk ook het op één na duurste schilderij dat ooit werd verkocht, na Van Gogh’s “Portret van Dr. Gachet”.

Het schilderij, dat in 2022 nog steeds tot de duurste impressionistische kunst ter wereld behoorde, zou nu deel uitmaken van een privécollectie in Zwitserland. Renoir maakte twee versies van dit schilderij, waarvan dit de kleinste is.

5. Monet – “Bassin aux Nymphéas”

MONET -

Een van de beroemdste voorbeelden van impressionistische kunst is Monet’s “Bassin aux Nymphéas”. Zijn bekendheid droeg ertoe bij dat het in 2022 een van de duurste Impressionistische kunstwerken ter wereld werd.

Verkocht in mei 2021 aan een onbekende koper door Sotheby’s New York, bereikte het een prijs van 70,4 miljoen dollar. Het werk is ongewoon omdat het een groot werk is, dat zowel “en plein air” als in het atelier van Monet is geschilderd. De verkoop bevestigde ook voor de kunstwereld dat de Coronavirus pandemie de kunstmarkt niet helemaal had afgeremd.

Vóór de verkoop was het in het bezit van de Amerikaanse filmproducent Ray Stark en werd het tussen 2019 en de verkoop in 2021 tentoongesteld in het Kimbell Art Museum in Texas.

6. Manet – “Lente (Jeanne Demarsy)”

Een ander van de duurste schilderijen uit het impressionisme in de wereld in 2022 is Manet’s “Lente (Jeanne Demarsy)”. Het werd in november 2011 door Christie’s New York verkocht voor 65 miljoen dollar. Het werd verkocht door het J Paul Getty Museum in Los Angeles aan een onbekende koper.

Het werk werd gemaakt in 1881, toen Manet ernstig ziek was. Het was bedoeld als onderdeel van een serie van vier schilderijen over de seizoenen, maar de kunstenaar kon slechts twee van deze werken voltooien voor zijn dood in april 1883.

Dit werk is belangrijk omdat het het laatste kritisch succesvolle werk in Manets carrière was, wat er wellicht toe bijdraagt dat het op de veiling zo’n indrukwekkende prijs opbracht.

7. Cezanne – “Rideau, Cruchon et Compotier”

Cezanne -

“Rideau, Cruchon et Compotier” van Cezanne is het duurste stilleven dat ooit is verkocht, en een van de duurste voorbeelden van impressionistische schilderijen die op een veiling zijn verkocht.

Geveild door Sotheby’s in New York in mei 1999, bereikte het een eindprijs van 60,5 miljoen dollar. Het werd door de familie Whitney verkocht aan een onbekende koper.

Toen Cezanne zijn werk tentoonstelde in de impressionistische tentoonstellingen werd hij vaak door critici in het bijzonder uitgekozen, waardoor het zeer ironisch is dat zijn werken nu tot de duurste impressionistische schilderijen ter wereld behoren in 2022, waaronder “De Kaartspelers”, dat nog steeds het duurste impressionistische schilderij is dat ooit is verkocht.

8. Monet – “Waterloo Bridge: Effet de Brouillard”

Een zeldzame impressionistische afbeelding van Londen in plaats van Parijs, Monet’s werk “Waterloo Bridge: Effet de Brouillard” werd in 2021 verkocht door Christie’s New York als onderdeel van de avondverkoop van de 20e eeuw.

Dit is een groter werk en wordt beschouwd als een van de grootste prestaties van de kunstenaar. Het leverde de hoogste prijs op van alle werken op de veiling, met een uiteindelijke verkoopwaarde van 48,25 miljoen dollar, wat betekent dat het een van de duurste impressionistische schilderijen ter wereld is in 2022.

Voor 2021 werd het werk voor het laatst geveild in 1939. Sinds 1951 bevond het zich in de collectie van de familie Bulova, nadat het in 1951 was aangekocht door Arde Bulova, de voorzitter van de Bulova Watch Company.

9. Monet – “Le Bassin aux Nymphéas”

Gedurende zijn hele carrière schilderde Monet ongeveer 250 versies van “Le Bassin aux Nymphéas”, waardoor ze tot de beroemdste voorbeelden van de impressionistische kunst behoren. De bekendheid van deze werken leidde waarschijnlijk tot hun hoge verkoopprijzen.

Dit is de tweede versie die voorkomt in de duurste impressionistische schilderijen die op een veiling worden verkocht. Het werd door Christie’s in Londen geveild voor 40,9 miljoen pond en behoort anno 2022 nog steeds tot de duurste Impressionistische kunstwerken ter wereld. Christie’s veilde dit werk in juni 2008, waar het door J. Irwin en Xenia S. Miller werd verkocht aan een onbekende koper.

Al deze schilderijen zijn gemaakt in de tuin van Monets huis in het noordwesten van Parijs, waar hij tot zijn dood in 1926 woonde.

10. Cezanne – “Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier”

nature morte avec pot au lait melon et sucrier door cezanne

In oktober 2020 veilde Christie’s New York het Cezanne-werk “Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier”, een aquarelschilderij met stilleven. Verkocht door het Edsel & Eleanor Ford House, bereikte het een uiteindelijke veilingprijs van 28,65 miljoen dollar, waarmee opnieuw werd bevestigd dat de wereldwijde pandemie de kunstwereld niet had gestopt.

Het wordt beschouwd als een van de mooiste aquarellen die ooit op een veiling zijn verkocht en is tevens een van de duurste Impressionistische kunstwerken ter wereld in 2022. Geschilderd tussen 1900 en 1906, is het een van de laatste werken die Cezanne ooit maakte voor zijn dood in oktober 1906. Voor de verkoop was het in de collectie van Edsel & Eleanor Ford sinds 1933.

Samengevat, enkele van de beroemdste

en dure impressionistische kunst en schilderijen omvatten:

Heb ik een impressionistisch kunstwerk of schilderij in handen?

Als u denkt dat u een serieus waardevol stuk impressionistische kunst of schilderij in handen hebt, is het eerste wat u moet doen het kunstwerk te laten taxeren. Een vakman kan u adviseren over alle nuances en stijlen van de impressionistische stroming en u een goed beeld geven van de ouderdom van uw schilderij.

Voor degenen die weten dat hun schilderij waarde heeft en een lening willen afsluiten, heeft New Bond Street Pawnbrokers alles wat u nodig heeft. Wij kennen de waarde van impressionistische kunst en schilderijen – en we weten dat we u kunnen helpen. Neem vandaag nog contact met ons op voor meer informatie over onze leningen tegen kunst of impressionistische schilderijen.

New Bond Street Pawnbrokers is een discreet, luxe pandjeshuis met onder meer leningen tegen kunst en een verscheidenheid aan kunstenaars, zoals Andy Warhol, Bernard Buffet, Damien Hirst, David Hockney, Marc Chagall, Raoul Duffy, Sean Scully, Tom Wesselmann, Tracey Emin, Banksy en Roy Lichtenstein, om er maar een paar te noemen.

This post is also available in: English (Engels) Français (Frans) Deutsch (Duits) Italiano (Italiaans) Português (Portugees, Portugal) Español (Spaans) Български (Bulgaars) 简体中文 (Vereenvoudigd Chinees) 繁體中文 (Traditioneel Chinees) hrvatski (Kroatisch) Čeština (Tsjechisch) Dansk (Deens) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hongaars) Latviešu (Lets) polski (Pools) Português (Portugees, Brazilië) Română (Roemeens) Русский (Russisch) Slovenčina (Slavisch) Slovenščina (Sloveens) Svenska (Zweeds) Türkçe (Turks) Українська (Oekraïens)

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

*