Top 10 nejdražších impresionistických obrazů a umění, které se kdy prodaly v aukci, od roku 2022 -2023

půjčky se zástavou impresionistického umění; Top 10 nejdražších impresionistických obrazů a umění, které kdy byly prodány v aukci, od roku 2022 -2023

Dějiny impresionismu

Impresionismus je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších směrů v dějinách umění a malířství, jehož počátky sahají do 19. století v Paříži. Hnutí bylo zahájeno v roce 1874 uspořádáním výstavy Anonymní společností malířů, sochařů, grafiků atd. Mezi významné zakladatele tohoto hnutí patří Monet, Degas, Pissarro, Renoir a Cézanne. Tito malíři se svorně oddělili od Akademie krásných umění a jejích salonních výstav.

Ačkoli výstava vznikla v roce 1874, Monet a další umělci rozvíjeli techniky spojené s tímto hnutím již od 60. let 19. století. To znamenalo pracovat přímo s objektem mimo ateliér a malovat rychle, aby se zachytily prchavé okamžiky. Impresionistické obrazy se vyznačovaly krátkými a rychlými tahy štětcem, které naznačovaly pevné tvary, se zaměřením na účinky světla. Dalším společným rysem impresionistických děl je nápadité používání barev.

Stíny a světla byly zřídkakdy zobrazovány v černé, bílé a šedé barvě, umělci používali barvy namísto neutrálních tónů. Mnozí umělci se vyhýbali přidávání laku na hotová díla a vytvářeli výraznější a sytější barvy, než na jaké byli diváci a kritici zvyklí.

Myšlenka uspořádat skupinovou výstavu se poprvé objevila v roce 1867, ale prusko-francouzská válka to ztížila. Jeden z umělců, kteří se na vývoji skupiny významně podíleli, Frédéric Bazille, byl v roce 1870 ve věku 28 let zabit na bojišti. Když se výstava v roce 1874 konala, nebyla všeobecně kladně přijata. Konzervativní umělecká kritika díla odmítala jako nedokončená. Vyzdviženo bylo zejména Monetovo dílo „Imprese, východ slunce“, jehož název byl použit jako hanlivé shrnutí celého hnutí, a proto se pro něj vžil termín „impresionismus“. Kritik Louis Leroy označil „Impresi, východ slunce“ za skicu namísto dokončeného díla. Přesto progresivnější kritici kladně hodnotili přístup hnutí k zobrazování moderního života.

Po výstavě v roce 1874 uspořádala skupina do roku 1886 dalších sedm výstav. Členství ve skupině bylo po celou dobu proměnlivé a počet účastníků výstav se pohyboval mezi devíti a třiceti. Pissarro je jediným umělcem, který se zúčastnil všech výstav impresionistů. Morisot se zúčastnil všech kromě jednoho.

Poslední výstava v roce 1886 se konala v době, kdy začínala nová éra avantgardního malířství. Ústřední členové hnutí začali rozvíjet svůj vlastní originální styl, což znamená, že jen málo členů stále pracovalo v jasně impresionistickém stylu. Tyto neshody vedly k neshodám mezi skupinou a k rozpuštění hnutí.

Impresionismus byl v dějinách umění pomíjivý, trval pouhá tři desetiletí, ale připravil půdu pro nové avantgardní malířství. Jeho moderní přístup k malbě vedl k dalšímu rozvoji modernistického umění v Evropě ve 20. století.

Význam impresionismu Umění a obrazy

půjčky proti impresionistickému umění

Když přijde na to, jak poznat hodnotu toho, co máte, co přesně dělá impresionistický obraz nebo umělecké dílo a jak poznáte, zda máte klasické umění nebo obraz z úplně jiné doby? Existuje několik drobných rad, podle kterých poznáte, zda máte v rukou impresionistické dílo.

Bez dalších okolků se nyní podívejme na význam impresionistického umění a malířství, a to na základě hlavních rysů tohoto hnutí.

1. Nastavení scény

Krajina je v impresionistickém umění a malířství významná, z lásky k přírodě pramení láska k akvarelovým scenériím a dokonalým pohlednicím. Nejde o to, aby vznikl dokonalý nebo superrealistický snímek – jde o to, abyste získali pocit místa, světla a pohybu a zachytili život, který impresionistu obklopuje. Proto je scénografie velkou součástí hnutí impresionismu.

Někteří lidé označují impresionistické umění a obrazy za „nedokončené“, protože mnohé výjevy a styly mají jen velmi málo ostrých rysů. Místo toho se spoléhají na jemné změny barev a krátké tahy štětcem, které vytvářejí spíše pocit ze scény než její přímý vzhled.

Představte si objektiv s měkkým ohniskem na fotoaparátu – tak se částečně komponovalo impresionistické malířství a umění. Mezi známé příklady patří Most v Sèvres od Alfreda Sisleyho a Topoly na řece Epte od Clauda Moneta, které se zaměřují na scenérii a atmosféru místa před silnými, výraznými liniemi a tvary.

2. Každodenní život

Impresionismus se však neomezuje pouze na scenérie a účastníci tohoto hnutí se také velmi zajímali o každodenní normální život, spíše než o pózující portréty a rodiny. Dalším významným tématem impresionismu jsou obrazy s výjevy z každodenního života, jako jsou hrající si děti nebo spící či dokonce koupající se lidé. Díky tomuto pojetí vznikly jedinečné a fascinující impresionistické obrazy, které byly oknem do každodenního života.

Textura hraje v impresionistickém umění velkou roli, a to spíše v obrazech lidí než v přiměřeně statických krajinách. Výsledkem je poněkud „chaotický“ efekt velmi husté barvy a vrstvených barev, zatímco dřívější malířské styly byly na plátně poměrně ploché. Obrácením impresionistického obrazu na bok získáte jasnou představu o mnoha vrstvách a tloušťce barvy, které na povrchu vytvářejí vrcholy a žlábky.

Některé z nejznámějších a nejdražších impresionistických obrazů se zaměřovaly na život a vše kolem něj, například Děvčátko z venkova od Camilla Pissarra nebo Dívka na divanu od Berthe Morisot. V obou případech se používají silné tahy štětcem a osvětlení, aby se vytvořil portrét, který je mnohem přirozenější a méně pózovaný, bez ostrých kontrastů a linií tradičnějších stylů.

3. Malování venku

Jedním z hlavních témat impresionistické tvorby je myšlenka vyrazit s uměním ven a malovat „na místě“, nikoliv uzavřít umělecký talent do ateliéru nebo místnosti. Impresionistické umění je proto často mnohem plynulejší a přirozenější než tradiční portréty a pózované obrazy a má mnohem spontánnější styl. Obvyklým stylem těchto obrazů jsou venkovní scenérie a krajiny.

Tento styl malby a tvorby, který vyvinul Monet ve Francii již v 60. letech 19. století, je od té doby oblíbený a nabízí lepší plynulost a jedinečnou perspektivu uměleckých děl. Ačkoli je Claude Monet jedním z nejznámějších umělců, mnoho malířů a samozvaných impresionistů se při tvorbě svých mistrovských děl vydalo do přírody, což vedlo k výraznějšímu a organičtějšímu světlu a barvám v jejich dílech.

4. Zachycení okamžiku

Jedním z hlavních témat impresionistického malířství je zachycení okamžiku v čase. Rychlá práce umožnila malířům zachytit prchavý okamžik. Dalším významným vlivem byl rozvoj fotografie v 19. století. V době, kdy impresionisté rozvíjeli svou techniku, vedl technický pokrok ke vzniku momentkového fotoaparátu a možnosti zachytit jediný okamžik. To ovlivnilo umělce, kteří s tímto hnutím spolupracovali, a podnítilo je to k tomu, aby podobným způsobem zachytili upřímný okamžik prostřednictvím malby.

Odvážné, spontánní tahy štětcem a zachycení celkového dojmu namísto každého detailu umožnily impresionistickým malířům zobrazit jediný okamžik. Lze sice namítnout, že díky tomu vypadají méně rafinovaně než jiné styly observační malby, ale tento styl navozuje pocit krátkého okamžiku. Oblíbeným námětem pro zachycení jednotlivých okamžiků v čase se staly výjevy pařížských městských scenérií a obyvatel města na veřejných prostranstvích, malované obvykle nezaujatým způsobem, který scénu pozoruje. Časté byly také volnočasové scény, jako jsou davy lidí v kavárnách, koncertních sálech nebo divadlech.

5. Malby v malém měřítku

Dalším hlavním rysem impresionistického malířství je, že díla jsou zpravidla malá. Vzhledem k tomu, že impresionističtí umělci obvykle tvořili venku neboli v plenéru, používali mnozí malá plátna, která se lépe přenášela. To jim umožnilo vytvořit více pláten najednou a vytvořit více než jedno dílo za den. Zejména Monet byl známý tím, že pracoval venku s několika plátny najednou. Tento způsob práce mu umožnil malovat stejný objekt v různých denních dobách a zachytit měnící se účinky světla i více prchavých okamžiků v průběhu dne.

Použití menších pláten také usnadnilo zachycení dojmu z okamžiku ve srovnání s prací ve větším měřítku, protože umělci mohli obraz dokončit rychleji než u většího díla. To bylo důležité zejména proto, že impresionistický styl obvykle používal drobné tahy štětcem, což znamenalo, že dokončení velkého plátna by trvalo mnohem déle a ztratil by se pocit dojmu z krátkého okamžiku. Malování venku znamená riziko rychlé změny světla a povětrnostních podmínek, což pomohlo zmírnit použití malých pláten. Ačkoli se velikost použitých pláten přirozeně liší a neexistuje konkrétní velikost, které by odpovídaly všechny impresionistické obrazy, velkoformátové impresionistické obrazy jsou rozhodně neobvyklé.

10 nejdražších impresionistických obrazů a uměleckých děl prodaných v aukcích od roku 2022

1. Cézanne – „Hráči karet“

Impresionistické malířství a umění : Hráči karet

Cézanne vytvořil pět obrazů karetních hráčů a jeden z nich se v roce 2002 prodal v aukci a stal se nejdražším impresionistickým uměním na světě v roce 2022. V únoru 2002 byl prodán za 259 milionů dolarů a koupil jej katarský stát.

Dříve patřil řeckému lodnímu magnátovi Georgi Embiricosovi, který dlouhá léta odmítal nabídky na odkoupení díla, ale na sklonku svého života zahájil jednání se státem Katar.

Prodej byl dokončen až po jeho smrti. Toto dílo je považováno za poslední z obrazů karetních hráčů, které Cézanne vytvořil, a bylo namalováno v roce 1895. Je to také nejstručnější z celé série děl.

2. Monet – „Hromady sena“

Claude Monet Hromady sena - jeden z nejcennějších impresionistických obrazů, které se kdy prodaly v aukci od roku 2022 -2023

V květnu 2019 se v newyorské aukční síni Sotheby’s prodala verze Monetova obrazu „Stromy sena“ za 110,7 milionu dolarů, což z něj v roce 2022 učinilo jedno z nejdražších děl impresionistického umění na světě.

Obraz vznikl v 90. letech 19. století a byl prodán v aukci neznámému kupci. Tato vysoká prodejní cena svědčí o působivé investiční hodnotě tohoto díla.

Při posledním prodeji v 80. letech minulého století činila prodejní cena pouhých 2,5 milionu dolarů. Prodejní katalog Sotheby’s k této aukci označuje toto dílo za jednu z nejvýznamnějších sérií obrazů z 19. století. Tato prestiž může být důvodem, proč i v roce 2022 patří mezi nejdražší impresionistické obrazy na světě.

3. Monet – „Senoseč“ (alternativa)

Alternativní verze obrazu „Hromady sena“ byla v listopadu 2016 vydražena v aukční síni Christie’s v New Yorku, kde dosáhla prodejní ceny 81,4 milionu dolarů a stala se jedním z nejdražších impresionistických obrazů na světě v roce 2022.

Stejně jako Monetovo dílo vydražené v aukční síni Sotheby’s v roce 2019 bylo i toto dílo prodáno neznámému kupci. O toto dílo se v aukci strhla válka, v níž se o něj 14 minut ucházelo pět různých kupců, než bylo nakonec prodáno.

Na rozdíl od druhé verze obrazu „Hromady sena“ zobrazuje tento obraz zapadající slunce a odlišuje se sytě červenými tóny uvnitř díla. Tato osobitost pravděpodobně přispěla k tomu, že se jedná o tak žádané dílo, které přitahuje tak vysokou prodejní cenu.

4. Renoir – „Bal du Moulin de la Galette“

RENOIR -

Renoirův obraz „Bal du Moulin de la Galette“ se v květnu 1990 prodal v aukci za 78 milionů dolarů, což z něj v roce 2022 učinilo jeden z nejdražších impresionistických obrazů na světě.

V aukční síni Sotheby’s v New Yorku ji zakoupila Betsey Whitneyová, filantropka a bývalá snacha Johna F. Kennedyho. V té době se jednalo o druhý nejdražší obraz, který byl kdy prodán, hned po Van Goghově Portrétu doktora Gacheta.

Obraz, který i v roce 2022 představoval jedno z nejdražších impresionistických děl na světě, je nyní údajně součástí soukromé sbírky ve Švýcarsku. Renoir vytvořil dvě verze tohoto obrazu, přičemž tento obraz je menší z nich.

5. Monet – „Basin aux Nymphéas“

MONET -

Jedním z nejznámějších příkladů impresionistického umění je Monetův obraz „Bassin aux Nymphéas“. Jeho sláva přispěla k tomu, že se v roce 2022 stal jedním z nejdražších impresionistických uměleckých děl na světě.

V květnu 2021 ji aukční síň Sotheby’s New York prodala neznámému kupci za 70,4 milionu dolarů. Dílo je neobvyklé tím, že se jedná o velkoformátové dílo, které bylo namalováno jak v plenéru, tak v Monetově ateliéru. Její prodej také potvrdil, že pandemie koronaviru trh s uměním zcela nezpomalila.

Před prodejem ji vlastnil americký filmový producent Ray Stark a od roku 2019 do prodeje v roce 2021 byla vystavena v Kimbell Art Museum v Texasu.

6. Manet – „Jaro (Jeanne Demarsy)“

Dalším z nejdražších impresionistických obrazů na světě v roce 2022 je Manetovo „Jaro (Jeanne Demarsy)“. V listopadu 2011 byl prodán v aukční síni Christie’s v New Yorku za 65 milionů dolarů. Muzeum J. Paula Gettyho v Los Angeles ji prodalo neznámému kupci.

Dílo vzniklo v roce 1881 v době, kdy byl Manet vážně nemocný, a mělo být součástí série čtyř obrazů zobrazujících roční období, ale umělec stihl před svou smrtí v dubnu 1883 dokončit pouze dvě z těchto děl.

Toto dílo je významné tím, že se jedná o poslední kriticky úspěšné dílo v Manetově kariéře, což možná přispělo k tomu, že na aukci dosáhlo tak impozantní ceny.

7. Cézanne – „Rideau, Cruchon et Compotier“

Cézanne -

Cézannovo dílo „Rideau, Cruchon et Compotier“ se pyšní titulem nejdražšího zátiší, které kdy bylo prodáno, a zároveň je jedním z nejdražších příkladů impresionistických obrazů prodaných v aukci.

V květnu 1999 byl vydražen v aukční síni Sotheby’s v New Yorku a jeho konečná cena dosáhla 60,5 milionu dolarů. Rodina Whitneyových ji prodala neznámému kupci.

Když Cézanne vystavoval svá díla na impresionistických výstavách, byl často vyzdvihován zejména kritikou, takže je velmi ironické, že jeho díla dnes patří k nejdražším impresionistickým obrazům na světě v roce 2022, včetně obrazu „Hráči karet“, který zůstává nejdražším impresionistickým obrazem, který byl kdy prodán.

8. Monet – „Waterloo Bridge: Mondeo – „Mondeo de Mondeo“ – „Effet de Brouillard“

Vzácné impresionistické zobrazení Londýna, nikoli Paříže, Monetovo dílo „Waterloo Bridge: Effet de Brouillard“ prodala v roce 2021 newyorská aukční síň Christie’s v rámci večerní dražby 20. století.

Jedná se o rozsáhlejší dílo, které je považováno za jeden z umělcových největších úspěchů. Na aukci dosáhl nejvyšší ceny ze všech děl a jeho konečná prodejní hodnota činila 48,25 milionu dolarů, což znamená, že v roce 2022 patřil k nejdražším impresionistickým obrazům na světě.

Před rokem 2021 bylo dílo naposledy prodáno v aukci v roce 1939. Od roku 1951 byly ve sbírce rodiny Bulova poté, co je v roce 1951 získal Arde Bulova, předseda společnosti Bulova Watch Company.

9. Monet – „Le Bassin aux Nymphéas“

Během své kariéry namaloval Monet asi 250 verzí obrazu „Le Bassin aux Nymphéas“ a přispěl k tomu, že patří k nejznámějším příkladům impresionistického umění. Věhlas těchto děl pravděpodobně vedl k jejich vysokým prodejním cenám.

Jedná se o druhou verzi, která se objevila v žebříčku nejdražších impresionistických obrazů prodaných v aukci. Obraz byl vydražen v aukční síni Christie’s v Londýně za 40,9 milionu liber a v roce 2022 stále patří mezi nejdražší impresionistická díla na světě. Christie’s toto dílo dražila v červnu 2008, kdy jej J. Irwin a Xenia S. Millerovi prodali neznámému kupci.

Všechny tyto obrazy vznikly v zahradě Monetova domu na severozápadě Paříže, kde žil až do své smrti v roce 1926.

10. Cézanne – „Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier“ (Příroda s hrncem na lačno, melounem a sukrérem)

nature morte avec pot au lait melon et sucrier od cezanna

V říjnu 2020 dražila aukční síň Christie’s v New Yorku Cézannovo dílo „Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier“, akvarelové zátiší. Prodával ji Edsel & Eleanor Ford House a její konečná aukční cena dosáhla 28,65 milionu dolarů, což opět potvrdilo, že globální pandemie svět umění nezastavila.

Je považován za jeden z nejlepších akvarelů, které se kdy prodaly v aukci, a v roce 2022 je také jedním z nejdražších děl impresionistického umění na světě. Obraz vznikl v letech 1900 až 1906 a je jedním z posledních děl, která Cézanne vytvořil před svou smrtí v říjnu 1906. Před prodejem byl od roku 1933 ve sbírce Edsela a Eleanor Fordových.

Shrneme-li to, některé z nejznámějších

a drahé impresionistické umění a obrazy zahrnují:

Mám na rukou impresionistické dílo nebo obraz?

Pokud si myslíte, že máte v rukou nějaké opravdu cenné impresionistické dílo nebo obraz, je třeba nejprve nechat dílo ocenit. Profesionál vám poradí se všemi nuancemi a stylem impresionistického hnutí a poskytne vám dobrou představu o stáří obrazu.

Pro ty, kteří vědí, že jejich obraz má hodnotu, a chtějí si vzít půjčku, má New Bond Street Pawnbrokers vše, co potřebujete. Známe hodnotu impresionistického umění a obrazů – a víme, že vám můžeme pomoci. Kontaktujte nás ještě dnes a zjistěte více informací o našich půjčkách na výtvarné umění nebo impresionistické obrazy.

New Bond Street Pawnbrokers je diskrétní, luxusní zastavárna, která poskytuje půjčky na umělecká díla a řadu umělců, jako jsou Andy Warhol, Bernard Buffet, Damien Hirst, David Hockney, Marc Chagall, Raoul Duffy, Sean Scully, Tom Wesselmann, Tracey Emin, Banksy, Roy Lichtenstein a další.

This post is also available in: English (Angličtina) Français (Francouzština) Deutsch (Němec) Italiano (Ital) Português (Portugalština ( Portugalsko)) Español (Španělský) Български (Bulharština) 简体中文 (Čínština ( Zjednodušený )) 繁體中文 (Čínština (tradiční )) hrvatski (Chorvatský) Dansk (Dánský) Nederlands (Holandský) हिन्दी (Hindština) Magyar (Maďarština) Latviešu (Lotyština) polski (Polský) Português (Portugalština ( Brazílie)) Română (Rumunština) Русский (Ruský) Slovenčina (Slovenština) Slovenščina (Slovinština) Svenska (Švédský) Türkçe (Turečtina) Українська (Ukrajinský)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*