Topp 10 dyraste impressionistiska målningar och konst som någonsin sålts på auktion 2022-2023

Lån mot impressionistisk konst; Topp 10 dyraste impressionistiska målningar och konst som någonsin sålts på auktion 2022-2023

Impressionismens historia

Impressionismen är utan tvekan en av de mest betydelsefulla rörelserna i konst- och målerihistorien, med ursprung från 1800-talet i Paris. Rörelsen startade 1874 med en utställning som anordnades av The Anonymous Society of Painters, Sculptors, Printmakers etc. Några viktiga grundare av rörelsen är Monet, Degas, Pissarro, Renoir och Cezanne. Dessa målare förenades i sitt avståndstagande från Académie des Beaux-Arts och dess jurybedömda salongsutställningar.

Även om utställningen kom till stånd 1874 hade Monet och andra konstnärer utvecklat de tekniker som hörde ihop med rörelsen sedan 1860-talet. Detta innebar att han arbetade direkt med ett motiv utanför ateljén och målade snabbt för att fånga flyktiga ögonblick. Impressionistiska målningar kännetecknades av korta och snabba penseldrag som antydde fasta former, med fokus på ljusets effekter. En annan gemensam nämnare för impressionisternas verk är den fantasifulla användningen av färg.

Skuggor och höjdpunkter avbildades sällan i svart, vitt och grått, utan konstnärer använde färg i stället för neutrala toner. Många konstnärer undvek att lägga till fernissa på de färdiga verken och skapade starkare och djärvare färger än vad publiken och kritikerna var vana vid.

Idén om en grupputställning diskuterades första gången 1867, men det fransk-preussiska kriget försvårade detta. En konstnär som var starkt involverad i gruppens utveckling, Frédéric Bazille, dödades på slagfältet 1870, 28 år gammal. När utställningen ägde rum 1874 var den inte allmänt uppskattad. Konservativa konstkritiker avfärdade verken som oavslutade. Ett verk av Monet med titeln ”Impression, soluppgång” lyftes särskilt fram och titeln användes på ett nedsättande sätt för att sammanfatta rörelsen, därav termen ”impressionism”. Kritikern Louis Leroy beskrev ”Impression, Sunrise” som en skiss i stället för ett färdigt verk. Trots detta var mer progressiva kritiker positiva till rörelsens sätt att skildra det moderna livet.

Efter utställningen 1874 ordnade gruppen ytterligare sju utställningar fram till 1886. Gruppen var under hela denna tid i rörelse, och antalet deltagare i utställningarna varierade mellan nio och 30 personer. Pissarro är den enda konstnär som har deltagit i alla impressionistiska utställningar. Morisot deltog i alla utom en av dem.

Den sista utställningen 1886 ägde rum när en ny era av avantgardemåleri inleddes. Rörelsens centrala medlemmar hade börjat utveckla sina egna originella stilar, vilket innebar att få medlemmar fortfarande arbetade i en tydligt impressionistisk stil. Dessa skillnader ledde till oenighet inom gruppen och till att rörelsen upplöstes.

Impressionismen var en flyktig rörelse i konsthistorien som bara omfattade tre decennier, men den banade väg för ett nytt avantgardemåleri. Dess moderna inställning till måleri ledde till den vidare utvecklingen av modernistisk konst i Europa under 1900-talet.

Betydelsen av impressionismens konst och målningar

Lån mot impressionistisk konst.

När det gäller att känna till värdet på det man har, vad är det som gör en impressionistisk målning eller ett konstverk och hur vet man om man har klassisk konst eller en målning från en helt annan epok? Det finns några små tips som du kan ta en titt på för att veta om du har ett impressionistiskt konstverk i handen.

Låt oss nu utan vidare utforska innebörden av impressionistisk konst och målningar genom att titta på de viktigaste dragen i denna rörelse.

1. Att sätta in scenen

Landskap har stor betydelse i impressionistisk konst och målningar, och kärleken till akvarellbilder och perfekta vykort kommer från denna kärlek till naturen. Det handlar inte om att skapa en perfekt eller överrealistisk bild – det handlar om att få en känsla av en plats och en känsla av ljus och rörelse, och att fånga det liv som omger den impressionistiska konstnären. Därför är landskapet en stor del av impressionismen.

En del människor beskriver impressionistisk konst och målningar som ”oavslutade” eftersom många scener och stilar inte har någon större skärpa. Istället förlitar de sig på subtila färgskiftningar och korta penseldrag för att skapa känslan av en scen snarare än den direkta bilden av den.

Tänk på ett objektiv med mjukt fokus på en kamera – det är delvis så impressionistiska målningar och konstverk komponerades. Berömda exempel är Bron vid Sèvres av Alfred Sisley och Poplar vid Epte av Claude Monet, som båda fokuserar på landskapet och känslan av en plats framför starka, djärva linjer och former.

2. Vardagsliv

Impressionismen är dock inte bara begränsad till landskap, och de som deltog i rörelsen var också mycket intresserade av vardagens normala liv, snarare än av porträtt och familjer. Ett annat framträdande tema inom impressionismen är målningar av vardagliga scener, som barn som leker, människor som sover och till och med badar. Detta koncept gav upphov till unika och fascinerande impressionistiska målningar som var ett fönster in i vardagslivet.

Textur spelar en stor roll i impressionistisk konst, mer i bilder av människor än i ganska statiska landskap. Detta resulterar i den något ”röriga” effekten av mycket tjock färg och skiktade färger, medan tidigare målningsstilar var ganska platta på duken. Om du vänder en impressionistisk målning på sidan kan du få en tydlig bild av de många skikten och tjockleken på färgen, vilket resulterar i toppar och dalar på ytan.

Några av de mest kända och dyra impressionistiska målningarna fokuserade på livet och allt som omger det, bland annat Camille Pissarros Den lilla lantbruden och Berthe Morisots Flickan på en divan. Båda dessa använder sig av kraftiga penseldrag och belysning för att skapa porträtt som är mycket mer naturliga och mindre poserade, utan de starka kontrasterna och linjerna i mer traditionella stilar.

3. Målning utomhus

Ett av de viktigaste temana i impressionistisk konst är idén om att ta konsten ut och måla ”på plats”, snarare än att begränsa den konstnärliga talangen till en ateljé eller ett rum. Impressionistisk konst är ofta mycket mer flytande och naturbaserad, jämfört med traditionella porträtt och poserade bilder, och mycket mer spontan i sin stil. Vanliga stilar i dessa målningar är utomhuslandskap och landskap.

Den här stilen utvecklades av Monet i Frankrike redan på 1860-talet och har varit populär sedan dess, eftersom den ger ett bättre flöde och ett unikt perspektiv på konstverk. Claude Monet är en av de mest kända konstnärerna, men många målare och självutnämnda impressionister tog sig ut i naturen för att skapa sina mästerverk, vilket resulterade i mer definierat och organiskt ljus och färger i deras verk.

4. Fånga ett ögonblick

Ett viktigt tema inom det impressionistiska måleriet är att fånga ett ögonblick i tiden. Genom att arbeta snabbt kunde målarna fånga ett flyktigt ögonblick. Ett annat viktigt inflytande var fotografins utveckling under 1800-talet. När impressionisterna utvecklade sina tekniker hade de tekniska framstegen lett till snapshotkameran och möjligheten att fånga ett enda ögonblick. Detta påverkade konstnärer som arbetade med rörelsen och uppmuntrade dem att fånga ett ögonblick på ett liknande sätt genom att måla.

Med djärva, spontana penseldrag och genom att registrera ett helhetsintryck snarare än varje detalj kunde de impressionistiska målarna skildra ett enda ögonblick. Även om det kan hävdas att detta innebär att verken ser mindre raffinerade ut än andra stilar av observationsmålning, ger stilen en känsla av att ögonblicket är kortvarigt. Scener av Paris stadslandskap och stadens invånare i offentliga miljöer blev populära motiv för att fånga enskilda ögonblick i tiden, vanligtvis målade på ett distanserat sätt som observerar scenen. Fritidsscener som folkmassor på kaféer, konsertsalar och teatrar var också vanliga.

5. Småskaliga målningar

Ett annat viktigt kännetecken för det impressionistiska måleriet är att verken i allmänhet är småskaliga. Eftersom impressionistiska konstnärer vanligtvis arbetade utomhus, ”en plein air”, använde många av dem små dukar som var lättare att bära med sig. Detta gjorde det möjligt för dem att ta fram flera dukar samtidigt och producera mer än ett verk på en enda dag. Särskilt Monet var känd för att arbeta utomhus med flera dukar samtidigt. Genom att arbeta på detta sätt kunde han måla samma motiv vid olika tidpunkter under dagen och fånga ljusets skiftande effekter samt flera flyktiga ögonblick under dagens gång.

Att använda mindre dukar gjorde det också lättare att fånga ett intryck av ett ögonblick jämfört med att arbeta i en större skala eftersom konstnärerna kunde slutföra bilden snabbare än med ett större verk. Detta var särskilt viktigt eftersom den impressionistiska stilen vanligtvis använde små penseldrag, vilket innebar att en stor duk skulle ta mycket längre tid att färdigställa och att känslan av ett intryck av ett kort ögonblick skulle gå förlorad. Att måla utomhus innebär en risk för att ljus- och väderförhållandena ändras snabbt, och att använda småskaliga dukar hjälpte till att mildra detta. Även om det finns en naturlig variation i storleken på den duk som används och det inte finns någon specifik storlek som alla impressionistiska målningar överensstämmer med, är storskaliga impressionistiska målningar verkligen ovanliga.

Topp 10 dyraste impressionistiska målningar och konst som någonsin sålts på auktion 2022

1. Cezanne – ”Kortspelarna”

Impressionismens måleri och konst : Kortspelare

Cezanne gjorde fem målningar av kortspelare och en av dem såldes på auktion 2002 och blev den dyraste impressionistiska konsten i världen 2022. Det såldes i februari 2002 för 259 miljoner dollar och köptes av staten Qatar.

George Embiricos, en grekisk rederimagnat, som tidigare ägde verket, hade avvisat erbjudanden om att köpa det i många år, men inledde diskussioner med staten Qatar mot slutet av sitt liv.

Försäljningen slutfördes efter hans död. Verket tros vara det sista av Cezannes målningar av kortspelare, och det målades 1895. Det är också det mest avskalade verket i serien.

2. Monet – ”Höstackar”

Claude monet Haystacks - en av de mest värdefulla impressionistiska målningar som någonsin sålts på auktion från och med 2022 -2023

I maj 2019 såldes en version av Monets ”Haystacks” på Sotheby’s New York för 110,7 miljoner dollar, vilket gör den till ett av de dyraste impressionistiska konstverken i världen 2022.

Målningen gjordes på 1890-talet och såldes på auktion till en okänd köpare. Det höga försäljningspriset visar på det imponerande värdet av detta verk som investeringsobjekt.

När det senast såldes på 1980-talet var försäljningspriset endast 2,5 miljoner dollar. I Sotheby’s försäljningskatalog för denna auktion beskrevs verket som en av de mest definitiva serierna av målningar från 1800-talet. Denna prestige kan förklara varför det fortfarande är en av de dyraste impressionistiska målningarna i världen år 2022.

3. Monet – ”Haystacks” (alternativ)

En alternativ version av ”Haystacks” auktionerades ut på Christie’s New York i november 2016 och nådde ett försäljningspris på 81,4 miljoner dollar och blev en av de dyraste impressionistiska målningarna i världen 2022.

Liksom Monet-objektet som auktionerades ut på Sotheby’s 2019 såldes även detta verk till en oidentifierad köpare. Verket skapade ett budkrig på auktionen, där fem olika köpare tävlade om det i 14 minuter innan det såldes.

Till skillnad från den andra versionen av ”Haystacks” visar den här målningen solnedgången och skiljer sig genom de djupa röda tonerna i verket. Denna individualitet bidrog troligen till att göra det till ett så eftertraktat verk och att det fick ett så högt försäljningspris.

4. Renoir – ”Bal du Moulin de la Galette”

RENOIR -

Renoirs ”Bal du Moulin de la Galette” såldes på auktion i maj 1990 för 78 miljoner dollar, vilket gjorde den till en av de dyraste impressionistiska målningarna i världen 2022.

Den såldes på Sotheby’s New York och köptes av Betsey Whitney, en filantrop och tidigare svärdotter till John F Kennedy. Vid den tidpunkten var verket också den näst dyraste målningen som någonsin sålts, efter Van Goghs ”Porträtt av dr Gachet”.

Målningen, som 2022 fortfarande är en av de dyraste impressionistiska konstverken i världen, tros nu ingå i en privat samling i Schweiz. Renoir gjorde två versioner av denna målning, varav den här är den mindre av de två.

5. Monet – ”Bassin aux Nymphéas”

MONET -

Ett av de mest kända exemplen på impressionistisk konst är Monets ”Bassin aux Nymphéas”. Dess berömmelse bidrog till att det blev ett av de dyraste impressionistiska konstverken i världen 2022.

Den såldes i maj 2021 av Sotheby’s New York till en okänd köpare och nådde ett pris på 70,4 miljoner dollar. Verket är ovanligt eftersom det är ett storskaligt verk som målades både ”en plein air” och i Monets ateljé. Försäljningen bekräftade också för konstvärlden att Coronavirus-pandemin inte hade bromsat konstmarknaden helt och hållet.

Före försäljningen ägdes den av den amerikanska filmproducenten Ray Stark och visades på Kimbell Art Museum i Texas mellan 2019 och försäljningen 2021.

6. Manet – ”Vår (Jeanne Demarsy)”

En annan av de dyraste impressionistiska målningarna i världen år 2022 är Manets ”Vår (Jeanne Demarsy)”. Den såldes av Christie’s New York i november 2011 för 65 miljoner dollar. Den såldes av J Paul Getty Museum i Los Angeles till en okänd köpare.

Verket, som producerades 1881 när Manet var allvarligt sjuk, var tänkt att ingå i en serie av fyra målningar som skildrade årstiderna, men konstnären kunde bara slutföra två av dessa verk innan han dog i april 1883.

Detta verk är betydelsefullt eftersom det var det sista kritiskt framgångsrika verket i Manets karriär, vilket kan vara en förklaring till varför det drog till sig ett så imponerande pris på auktionen.

7. Cezanne – ”Rideau, Cruchon et Compotier”

Cezanne -

”Rideau, Cruchon et Compotier” av Cezanne är det dyraste stilleben som någonsin har sålts och ett av de dyraste exemplen på impressionistiska målningar som har sålts på auktion.

Den auktionerades ut av Sotheby’s i New York i maj 1999 och nådde ett slutpris på 60,5 miljoner dollar. Den såldes av familjen Whitney till en okänd köpare.

När Cezanne ställde ut sina verk på impressionistutställningarna blev han ofta utpekad av kritikerna, vilket gör det mycket ironiskt att hans verk nu är några av de dyraste impressionistiska målningarna i världen år 2022, inklusive ”Kortspelarna”, som fortfarande är den dyraste impressionistiska målning som någonsin har sålts.

8. Monet – ”Waterloo Bridge”: Effet de Brouillard”

Monets verk ”Waterloo Bridge” är en sällsynt impressionistisk skildring av London snarare än Paris: Effet de Brouillard” såldes 2021 av Christie’s New York som en del av dess 20th Century Evening Sale.

Detta är ett större verk och anses vara en av konstnärens största prestationer. Det fick det högsta priset av alla verk på försäljningen och nådde ett slutligt försäljningsvärde på 48,25 miljoner dollar, vilket innebär att det är en av de dyraste impressionistiska målningarna i världen år 2022.

Före 2021 såldes verket senast på auktion 1939. Sedan 1951 har den varit i Bulova-familjens samling efter att den förvärvades 1951 av Arde Bulova, ordförande för Bulova Watch Company.

9. Monet – ”Le Bassin aux Nymphéas”

https://www.youtube.com/watch?v=5yx3uZPZpJo

Under sin karriär målade Monet omkring 250 versioner av ”Le Bassin aux Nymphéas” och bidrog till att de är några av de mest kända exemplen på impressionistisk konst. Dessa verk är kända och har sannolikt lett till höga försäljningspriser.

Detta är den andra versionen som förekommer i de dyraste impressionistiska målningarna som sålts på auktion. Det auktionerades ut av Christie’s i London för 40,9 miljoner pund och är fortfarande ett av de dyraste impressionistiska konstverken i världen 2022. Christie’s auktionerade verket i juni 2008, där det såldes av J. Irwin och Xenia S. Miller till en okänd köpare.

Alla dessa målningar gjordes i trädgården till Monets hem i nordvästra Paris, där han bodde fram till sin död 1926.

10. Cezanne – ”Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier”

nature morte avec pot au lait melon et sucrier av cezanne

I oktober 2020 auktionerade Christie’s New York Cezannes verk ”Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier”, en akvarellmålning med stilleben. Den såldes av Edsel & Eleanor Ford House och nådde ett slutpris på 28,65 miljoner dollar, vilket återigen bekräftade att den globala pandemin inte hade stoppat konstvärlden.

Den anses vara en av de finaste akvarellerna som någonsin sålts på auktion och är också ett av de dyraste impressionistiska konstverken i världen år 2022. Den målades mellan 1900 och 1906 och är ett av de sista verk som Cezanne producerade innan han dog i oktober 1906. Före försäljningen hade den funnits i Edsel och Eleanor Fords samling sedan 1933.

För att sammanfatta några av de mest kända

och dyr impressionistisk konst och målningar inkluderar:

Har jag ett impressionistiskt konstverk eller en målning på mina händer?

Om du tror att du har ett värdefullt impressionistiskt konstverk eller en målning i din ägo är det första du bör göra att få konstverket värderat. Ett proffs kan ge dig råd om alla nyanser och stilar som ingår i den impressionistiska rörelsen och ge dig en bra uppfattning om målningens ålder.

För dem som vet att deras målning har ett värde och vill ta ett lån har New Bond Street Pawnbrokers allt du behöver. Vi känner till värdet av impressionistisk konst och målningar – och vi vet att vi kan hjälpa dig. Kontakta oss idag för att få veta mer om våra lån mot konst eller impressionistiska målningar.

New Bond Street Pawnbrokers är en diskret, lyxig pantbankservice som inkluderar utlåning mot konst och en mängd olika konstnärer som Andy Warhol, Bernard Buffet, Damien Hirst, David Hockney, Marc Chagall, Raoul Duffy, Sean Scully, Tom Wesselmann, Tracey Emin, Banksy och Roy Lichtenstein för att bara nämna några.

This post is also available in: English (Engelska) Français (Franska) Deutsch (Tyska) Italiano (Italienska) Português (Portugisiska, Portugal) Español (Spanska) Български (Bulgariska) 简体中文 (Förenklad kinesiska) 繁體中文 (Traditionell kinesiska) hrvatski (Kroatiska) Čeština (Tjeckiska) Dansk (Danska) Nederlands (Nederländska) हिन्दी (Hindi) Magyar (Ungerska) Latviešu (Lettiska) polski (Polska) Português (Portugisiska, Brasilien) Română (Rumänska) Русский (Ryska) Slovenčina (Slavisk) Slovenščina (Slovenska) Türkçe (Turkiska) Українська (Ukrainska) Albanian (Albanska) Հայերեն (Armeniska) Eesti (Estniska) Suomi (Finska) Ελληνικά (Grekiska) Íslenska (Isländska) Indonesia (Indonesiska) 日本語 (Japanska) 한국어 (Koreanska) Lietuvių (Litauiska) Norsk bokmål (Norskt Bokmål) српски (Serbiska) Tamil

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*