Top 10 over de 10 dyreste impressionistiske malerier og kunst nogensinde solgt på auktion fra 2022-2023

sikkerhedslån mod impressionistisk kunst; Top 10 over de 10 dyreste impressionistiske malerier og kunst nogensinde solgt på auktion fra 2022 -2023

Impressionismens historie

Impressionismen er uden tvivl en af de mest betydningsfulde bevægelser i kunst- og malerihistorien, og dens oprindelse kan spores tilbage til det 19. århundrede i Paris. Bevægelsen blev lanceret i 1874 med en udstilling arrangeret af The Anonymous Society of Painters, Sculptors, Printmakers, etc. Nogle af bevægelsens vigtigste grundlæggere er Monet, Degas, Pissarro, Renoir og Cezanne. Disse malere var forenet i deres adskillelse fra Académie des Beaux-Arts og dens jurybestemte salonudstillinger.

Selv om udstillingen blev afholdt i 1874, havde Monet og andre kunstnere udviklet de teknikker, der var forbundet med denne bevægelse, siden 1860’erne. Dette involverede at arbejde direkte med et emne uden for atelieret og male hurtigt for at fange flygtige øjeblikke. Impressionistiske malerier var kendetegnet ved korte og hurtige penselstrøg, der antydede faste former, med fokus på lysets virkninger. Et andet fællestræk i impressionisternes værker er den fantasifulde brug af farver.

Skygger og højdepunkter blev sjældent afbildet i sort, hvidt og gråt, og kunstnerne brugte farver i stedet for neutrale toner. Mange kunstnere undgik at tilføje lak til de færdige værker og skabte stærkere og mere dristige farver, end publikum og kritikere var vant til.

Ideen om en gruppeudstilling blev første gang drøftet i 1867, men den fransk-preussiske krig gjorde det vanskeligt at gennemføre den. En af de kunstnere, der var stærkt involveret i gruppens udvikling, Frédéric Bazille, blev dræbt på slagmarken i 1870 som 28-årig. Da udstillingen fandt sted i 1874, blev den ikke modtaget godt af alle. Konservative kunstkritikere afviste værkerne som værende ufærdige. Et værk af Monet med titlen “Impression, solopgang” blev især fremhævet, og titlen blev brugt nedsættende som en sammenfatning af bevægelsen, deraf betegnelsen “impressionisme”. Kritikeren Louis Leroy beskrev “Impression, Sunrise” som en skitse i stedet for et færdigt værk. På trods af dette var de mere progressive kritikere positive over for bevægelsens tilgang til at skildre det moderne liv.

Efter udstillingen i 1874 afholdt gruppen syv andre udstillinger frem til 1886. Medlemmerne af gruppen var flydende i hele perioden, og antallet af deltagere i udstillingerne varierede mellem ni og 30. Pissarro er den eneste kunstner, der har deltaget i alle impressionisternes udstillinger. Morisot deltog i alle undtagen en af dem.

Den sidste udstilling i 1886 fandt sted, da en ny æra af avantgarde-maleri var ved at tage sin begyndelse. De centrale medlemmer af bevægelsen var begyndt at udvikle deres egne originale stilarter, hvilket betød, at kun få medlemmer stadig arbejdede i en klart impressionistisk stil. Disse uoverensstemmelser førte til uenighed i gruppen og til opløsning af bevægelsen.

Impressionismen var en flygtig bevægelse i kunsthistorien, der kun strakte sig over tre årtier, men den banede vejen for et nyt avantgarde-maleri. Dens moderne tilgang til maleriet førte til den videre udvikling af den modernistiske kunst i Europa i det 20. århundrede.

Betydningen af impressionisme Kunst og malerier

lån mod impressionistisk kunst

Når det drejer sig om at kende værdien af det, du har, hvad er det så, der præcist gør et impressionistisk maleri eller kunstværk til et impressionistisk maleri, og hvordan ved du, om du har klassisk kunst eller et maleri fra en helt anden æra? Der er et par små tips, som du kan tage et kig på, når du skal vide, om du har et impressionistisk kunstværk på hånden.

Lad os nu uden videre gå i dybden med betydningen af impressionismens kunst og malerier ved at se på de vigtigste elementer, som denne bevægelse består af.

1. Indstilling af scenen

Landskaber er vigtige i impressionismens kunst og malerier, og kærligheden til akvarelbilleder og billedskønne postkort stammer fra denne kærlighed til naturen. Pointen er ikke at skabe et foto-perfekt eller overdrevent realistisk billede – det handler om at få en fornemmelse af et sted og en følelse af lys og bevægelse og at indfange det liv, der omgiver den impressionistiske kunstner. Det er derfor, at sceneriet er en stor del af impressionisme-bevægelsen.

Nogle mennesker beskriver impressionismens kunst og malerier som “ufærdige”, fordi mange scener og stilarter er meget lidt skarpt defineret. I stedet er de afhængige af subtile farveændringer og korte penselstrøg for at skabe følelsen af en scene snarere end det direkte udseende af den.

Tænk på et kamera med en blød fokuslinse – det er til dels sådan, impressionismens malerier og kunst blev komponeret. Berømte eksempler er Broen ved Sèvres af Alfred Sisley og Popler ved Epte af Claude Monet, som begge fokuserer på landskabet og stemningen af et sted frem for stærke, dristige linjer og former.

2. Hverdagsliv

Impressionismen er dog ikke kun begrænset til landskaber, og de, der var involveret i bevægelsen, var også meget interesserede i hverdagens normale liv, snarere end i portrætterede portrætter og familier. Et andet fremtrædende tema i impressionismen er malerier af dagligdagsscener, som f.eks. børn, der leger, eller folk, der sover og endda bader. Dette koncept skabte unikke og fascinerende impressionistiske malerier, som var et vindue ind i hverdagen.

Tekstur spiller en stor rolle i impressionistisk kunst, og det gælder i højere grad for billeder af mennesker end for rimeligt statiske landskaber. Dette resulterer i en noget “rodet” effekt af meget tyk maling og lagvis af farver, hvor tidligere malestilarter var ret flade på lærredet. Ved at vende et impressionistisk maleri på siden kan du få en klar idé om de mange lag og tykkelsen af malingen, der resulterer i toppe og lavninger på overfladen.

Nogle af de mest berømte og dyre impressionistiske malerier fokuserede på livet og alle ting omkring det, herunder Camille Pissarros Den lille landpige og Berthe Morisots Pige på en divan. Begge disse bruger kraftige penselstrøg og belysning for at skabe portrætter, der er langt mere naturlige og mindre poserede, uden de stærke kontraster og linjer, som de mere traditionelle stilarter har.

3. Maleri udendørs

Et af de vigtigste temaer i impressionistisk kunst er ideen om at tage kunsten med ud og male “på stedet” i stedet for at begrænse kunstnerisk talent til et atelier eller et rum. Som sådan er impressionistisk kunst ofte langt mere flydende og naturbaseret sammenlignet med traditionelle portrætter og poserede billeder, og meget mere spontan i sin stil. Almindelige stilarter i disse malerier er udendørs landskaber og landskabsbilleder.

Denne malestil blev udviklet af Monet i Frankrig helt tilbage i 1860’erne og har været populær lige siden, da den giver et bedre flow og et unikt perspektiv på kunstværker. Selv om Claude Monet er en af de mest kendte kunstnere, var der mange malere og selvudnævnte impressionister, der tog ud i det fri, når de skulle skabe deres mesterværker, hvilket resulterede i et mere defineret og organisk lys og farver i deres værker.

4. Fang et øjeblik

Et af de vigtigste temaer i det impressionistiske maleri er at fange et øjeblik i tiden. Ved at arbejde hurtigt kunne malerne fange et flygtigt øjeblik. En anden vigtig indflydelse var udviklingen af fotografiet i det 19. århundrede. Da impressionisterne udviklede deres teknikker, havde de tekniske fremskridt ført til snapshot-kameraet og muligheden for at indfange et enkelt øjeblik. Dette påvirkede kunstnere, der arbejdede med bevægelsen, og opfordrede dem til at indfange et oprigtigt øjeblik på samme måde gennem maleri.

Fede, spontane penselstrøg og det at registrere et helhedsindtryk frem for hver eneste detalje gjorde det muligt for impressionistiske malere at skildre et enkelt øjeblik. Selv om man kan argumentere for, at det betyder, at værkerne ser mindre raffinerede ud end andre stilarter af observerende maleri, giver stilen en fornemmelse af, at et øjeblik er kortvarigt. Scener af Paris’ bylandskaber og byens indbyggere i offentlige omgivelser blev populære motiver til at indfange individuelle øjeblikke i tiden, som regel malet på en løsrevet måde, hvor man observerer scenen. Fritidsscener som f.eks. menneskemængder på caféer, koncertsale og teatre var også almindelige.

5. Malerier i lille skala

Et andet hovedtræk ved det impressionistiske maleri er, at værkerne generelt er i lille skala. Da impressionistiske kunstnere typisk arbejdede udendørs, eller “en plein air”, brugte mange af dem små lærreder, som var lettere at bære. Det gjorde det muligt for dem at tage flere lærreder ud på samme tid og producere mere end ét værk på en enkelt dag. Især Monet var kendt for at arbejde udendørs med flere lærreder ad gangen. Ved at arbejde på denne måde var det muligt for ham at male det samme motiv på forskellige tidspunkter i løbet af dagen og at indfange lysets skiftende virkninger samt flere flygtige øjeblikke, som dagen skred frem.

Ved at bruge mindre lærreder var det også lettere at indfange et indtryk af et øjeblik i forhold til at arbejde i en større skala, fordi kunstnerne kunne færdiggøre billedet hurtigere end med et større værk. Det var især vigtigt, fordi impressionisterne typisk brugte små penselstrøg, hvilket betød, at et stort lærred ville tage meget længere tid at færdiggøre og miste fornemmelsen af et indtryk af et kort øjeblik. At male udenfor betyder, at der er risiko for, at lys- og vejrforholdene hurtigt ændrer sig, og ved at bruge lærreder i lille skala blev det nemmere at afbøde dette. Selv om der er en naturlig variation i størrelsen af det anvendte lærred, og der ikke er en bestemt størrelse, som alle impressionistiske malerier opfylder, er impressionistiske malerier i stor skala helt sikkert usædvanlige.

Top 10 over de dyreste impressionistiske malerier og kunst nogensinde solgt på auktion fra 2022

1. Cezanne – “Kortspillerne”

Impressionisme maleri og kunst : Kortspillere

Cezanne lavede fem malerier af kortspillere, og et af dem blev solgt på auktion i 2002 og blev det dyreste impressionistiske kunstværk i verden i 2022. Det blev solgt i februar 2002 for 259 millioner dollars og blev købt af staten Qatar.

Den græske skibsmagnat George Embiricos, der tidligere ejede værket, havde afvist tilbud om at købe det i mange år, men indledte drøftelser med staten Qatar mod slutningen af sit liv.

Salget blev afsluttet efter hans død. Værket menes at være det sidste af de kortspiller-malerier, som Cezanne skabte, og det blev malet i 1895. Det er også det mest enkle af værkerne i serien.

2. Monet – “Høstakke”

Claude monet Haystacks - et af de mest værdifulde impressionistiske malerier nogensinde solgt på auktion fra 2022 -2023

I maj 2019 blev en version af Monets “Høstakke” solgt hos Sotheby’s New York for 110,7 millioner dollars, hvilket gør det til et af de dyreste impressionistiske kunstværker i verden i 2022.

Maleriet blev malet i 1890’erne og blev solgt på auktion til en ukendt køber. Den høje salgspris viser, at dette værk har en imponerende værdi som investeringsobjekt.

Da det sidst blev solgt i 1980’erne, var salgsprisen kun 2,5 millioner dollars. Sotheby’s salgskatalog for denne auktion beskrev værket som en af de mest definitive serier af malerier fra det 19. århundrede. Denne prestige kan være årsagen til, at det stadig er blandt de dyreste impressionistiske malerier i verden i 2022.

3. Monet – “Haystacks” (alternativ)

En alternativ version af “Haystacks” blev auktioneret hos Christie’s New York i november 2016, hvor den opnåede en salgspris på 81,4 millioner dollars og blev et af de dyreste impressionistiske malerier i verden i 2022.

Ligesom Monet-værket, der blev auktioneret hos Sotheby’s i 2019, blev dette værk også solgt til en ukendt køber. Dette værk skabte en budkrig på auktionen, hvor fem forskellige købere konkurrerede om det i 14 minutter, før det til sidst blev solgt.

I modsætning til den anden version af “Haystacks” viser dette maleri solnedgangen og adskiller sig ved de dybe røde nuancer i værket. Denne individualitet har sandsynligvis bidraget til at gøre det til et så efterspurgt værk og til at tiltrække en så høj salgspris.

4. Renoir – “Bal du Moulin de la Galette”

RENOIR -

Renoirs “Bal du Moulin de la Galette” blev solgt på auktion i maj 1990 for 78 millioner dollars, hvilket gjorde det til et af de dyreste impressionistiske malerier i verden i 2022.

Det blev solgt hos Sotheby’s New York og blev købt af Betsey Whitney, en filantrop og tidligere svigerdatter til John F. Kennedy. På det tidspunkt var værket også det næstdyreste maleri, der nogensinde var solgt, efter Van Goghs “Portræt af Dr. Gachet”.

Maleriet, som stadig i 2022 var et af de dyreste impressionistiske kunstværker i verden, men det menes nu at være en del af en privatsamling i Schweiz. Renoir lavede to versioner af dette maleri, og dette værk er den mindste af de to.

5. Monet – “Bassin aux Nymphéas”

MONET -

Et af de mest berømte eksempler på impressionistisk kunst er Monet’s “Bassin aux Nymphéas”. Dens berømmelse bidrog til, at det blev et af de dyreste impressionistiske kunstværker i verden i 2022.

Det blev solgt i maj 2021 til en ukendt køber af Sotheby’s New York til en pris på 70,4 millioner dollars. Værket er usædvanligt, da det er et stort værk, der er malet både “en plein air” og i Monets atelier. Salget bekræftede også kunstverdenen i, at Coronavirus-pandemien ikke havde bremset kunstmarkedet helt og holdent.

Før salget var det ejet af den amerikanske filmproducent Ray Stark og blev udstillet på Kimbell Art Museum i Texas fra 2019 til salget i 2021.

6. Manet – “Forår (Jeanne Demarsy)”

Et andet af de dyreste impressionistiske malerier i verden i 2022 er Manets “Forår (Jeanne Demarsy)”. Det blev solgt af Christie’s New York i november 2011 for 65 millioner dollars. Det blev solgt af J Paul Getty Museum i Los Angeles til en ukendt køber.

Værket blev udført i 1881 på et tidspunkt, hvor Manet var alvorligt syg, og det var meningen, at det skulle indgå i en serie på fire malerier, der skildrer årstiderne, men kunstneren nåede kun at færdiggøre to af disse værker inden sin død i april 1883.

Dette værk er betydningsfuldt, fordi det var det sidste kritisk vellykkede værk i Manets karriere, hvilket kan være medvirkende til, at det tiltrak en så imponerende pris på auktionen.

7. Cezanne – “Rideau, Cruchon et Compotier”

Cezanne -

“Rideau, Cruchon et Compotier” af Cezanne har den ære at være det dyreste stilleben, der nogensinde er solgt, samt et af de dyreste impressionistiske malerier, der er solgt på auktion.

Det blev bortauktioneret af Sotheby’s i New York i maj 1999 og opnåede en endelig pris på 60,5 millioner dollars. Det blev solgt af Whitney-familien til en ukendt køber.

Når Cezanne udstillede sine værker på de impressionistiske udstillinger, blev han ofte fremhævet af især kritikerne, hvilket gør det meget ironisk, at hans værker i dag er nogle af de dyreste impressionistiske malerier i verden i 2022, herunder “Kortspillerne”, som stadig er det dyreste impressionistiske maleri, der nogensinde er blevet solgt.

8. Monet – “Waterloo Bridge: Effet de Brouillard”

Monet’s værk “Waterloo Bridge” er en sjælden impressionistisk skildring af London snarere end af Paris: Effet de Brouillard” blev solgt i 2021 af Christie’s New York som en del af aftenudsalget for det 20. århundrede.

Dette er et større værk og anses for at være en af kunstnerens største bedrifter. Det tiltrak den højeste pris af alle værker på salget og opnåede en endelig salgsværdi på 48,25 millioner dollars, hvilket betyder, at det er blandt de dyreste impressionistiske malerier i verden i 2022.

Før 2021 blev værket sidst solgt på auktion i 1939. Siden 1951 har det været i Bulova-familiens samling, efter at det i 1951 blev erhvervet af Arde Bulova, formand for Bulova Watch Company.

9. Monet – “Le Bassin aux Nymphéas”

https://www.youtube.com/watch?v=5yx3uZPZpJo

I løbet af sin karriere malede Monet omkring 250 versioner af “Le Bassin aux Nymphéas” og bidrog til at gøre dem til nogle af de mest berømte eksempler på impressionistisk kunst. Disse værkers berømmelse førte sandsynligvis til deres høje salgspriser.

Dette er den anden version, der optræder i de dyreste impressionistiske malerier, der er solgt på auktion. Det blev auktioneret af Christie’s i London for 40,9 millioner pund og er stadig blandt de dyreste impressionistiske kunstværker i verden i 2022. Christie’s auktionerede dette værk i juni 2008, hvor det blev solgt af J. Irwin og Xenia S. Miller til en ukendt køber.

Alle disse malerier blev skabt i haven i Monets hjem i det nordvestlige Paris, hvor han boede indtil sin død i 1926.

10. Cezanne – “Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier”

nature morte avec pot au lait melon et sucrier af cezanne

I oktober 2020 auktionerede Christie’s New York Cezanne’s værk “Nature morte avec pot au lait, melon et sucrier”, et akvarelmaleri med stilleben, på auktion. Det blev solgt af Edsel & Eleanor Ford House og opnåede en endelig auktionspris på 28,65 mio. dollars, hvilket igen bekræftede, at den globale pandemi ikke havde sat en stopper for kunstverdenen.

Det anses for at være et af de fineste akvarelmalerier, der nogensinde er blevet solgt på auktion, og det er også et af de dyreste impressionistiske kunstværker i verden i 2022. Det er malet mellem 1900 og 1906 og er et af de sidste værker, som Cezanne fremstillede før sin død i oktober 1906. Før salget havde den været i Edsel og Eleanor Fords samling siden 1933.

For at opsummere, nogle af de mest berømte

og dyre impressionistiske kunst og malerier omfatter:

Har jeg et impressionistisk kunstværk eller maleri på hænderne?

Hvis du tror, at du måske har et impressionistisk kunstværk eller maleri af stor værdi, er det første, du skal gøre, at få kunstværket vurderet. En professionel vil kunne rådgive dig om alle de nuancer og stilarter, der er involveret i den impressionistiske bevægelse, og give dig en god idé om dit maleris alder.

For dem, der ved, at deres maleri har værdi, og som ønsker at optage et lån, har New Bond Street Pawnbrokers alt, hvad du har brug for. Vi kender værdien af impressionistisk kunst og malerier – og vi ved, at vi kan hjælpe dig. Kontakt os i dag for at få mere at vide om vores lån mod kunst eller impressionistiske malerier.

New Bond Street Pawnbrokers er en diskret, luksuriøs pantelånetjeneste, der omfatter udlån mod kunst og en række kunstnere som Andy Warhol, Bernard Buffet, Damien Hirst, David Hockney, Marc Chagall, Raoul Duffy, Sean Scully, Tom Wesselmann, Tracey Emin, Banksy og Roy Lichtenstein, for blot at nævne nogle få.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Albanian Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) Tamil

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*