Top 10 over de dyreste Tiffany & Co-smykker, der nogensinde er solgt på auktion fra 2023

Historien om Tiffany & Co.

Top 10 over de dyreste Tiffany & Co smykker, der nogensinde er solgt på auktion

Tiffany & Co. er i dag et af de mest luksuriøse smykkemærker i verden – men virksomhedens historie viser, hvor meget virksomheden har ændret sig i løbet af de næsten to århundreder, den har eksisteret. I 1837 slog Charles Tiffany sig sammen med John Young, hans skolekammerat og senere svoger, for at oprette “Tiffany and Young”, som åbnede sine døre på Manhattan i 1837. Tiffany and Young var langt fra den smykkeforhandler, som det er i dag, og specialiserede sig i de første år i papirvarer og nips i de første par år, hvor de fik en ny partner (J.L. Ellis) og snart blev til “Tiffany, Young og Ellis”.

Dette trepartssamarbejde var kortvarigt, og Tiffany beholdt eneretten til firmaet i 1853. Som en forretningsorienteret mand vidste han, at diamanter og andre juveler kunne føre til en stærk fremtid for hans firma – det førte til, at han drejede organisationen næsten helt over på værdifulde smykker under navnet “Tiffany & Company”. I skarp kontrast til datidens forretninger anvendte Tiffany’s faste priser for at forhindre priskonkurrence og afviste kreditbetaling. I 1845 startede organisationen deres postordrekatalog “Blue Book”, som stadig er en del af Tiffany’s i dag, og som viser de nyeste og bedste designs.

Tiffanys og dets produkters mangfoldighed var til fuld udfoldelse under den amerikanske borgerkrig; firmaet forsynede Unionens styrker med flag, kirurgiske redskaber og endda sværd til nærkamp. Selv om firmaet allerede var blevet kendt som en smykkevirksomhed, blev firmaets sølvbestik stadig anerkendt – herunder priser ved flere internationale udstillinger.

I 1879 købte Charles Tiffany en af historiens største gule diamanter (287 karat) kort efter, at den var blevet opdaget i Sydafrika. Tiffany-diamanten er siden blevet skåret til 128 karat, og Audrey Hepburn, Lady Gaga og Beyoncé er blandt de eneste, der har båret den.

Efter Charles’ død i 1902 blev hans søn Louis ansat i virksomheden som designchef. I første halvdel af det 20. århundrede fortsatte Tiffany’s sin eksperimenterende linje og skabte i denne periode medaljer, porcelænsvarer og luksuriøse Tiffany’s-ure. Organisationen flyttede til sin nuværende butik på Fifth Avenue i 1940 og tog i den forbindelse den ikoniske statue af Atlas, der holder et Tiffany’s-ur op, med sig fra det tidligere hovedkvarter. Avon Products, Inc. overtog ejerskabet af organisationen i 1978, men solgte den til investorer seks år senere efter klager over kvalitetsproblemer; virksomheden gik derefter på børsen i 1987 og solgte 4,5 millioner aktier.

Selv om Tiffany’s opretholdt et image af luksus, fremhævede selskabet specifikt sine billigere produkter under den amerikanske recession i 1990 for at præsentere sig selv som en juveler til overkommelige priser. I de seneste år har virksomheden udvidet sit netværk af partnerskaber; den har skabt diamant-smartphones sammen med SoftBank, eSport-trofæer sammen med Riot Games og endda særlige Nike Air Force-sko.

LVMH-konglomeratet købte Tiffany & Co. for over 15 milliarder dollars i 2021 og har fortsat kontrol over det i dag – mens brandets produkter stadig er stærke statussymboler. Tiffanys kreationer er mange penge værd, og de når op på høje priser hos pantelånere over hele verden.

De 10 dyreste smykker fra Tiffany & Co. Smykker, der nogensinde er solgt på auktion

1. Medusa vedhænget (2,9 millioner pund)

Medusa-vedhænget, der blev solgt for 3,7 millioner dollars på en auktion i New York, er det mest solgte Louis Comfort Tiffany-design og kunne endda være hele firmaets dyreste parti. Dette vedhæng, der blev skabt omkring 1904, bruger opal, guld og granat til at skabe et stykke, der er lige så hypnotisk som det er slangeagtigt. Medusa-vedhænget er et godt eksempel på, hvordan mærket konsekvent har integreret naturlige motiver i sit arbejde.

Flere af slangerne på smykket er leddelt for at give ekstra fleksibilitet – hvilket viser, at smykker fra begyndelsen af det 20. århundrede stadig var fulde af karakter og unikke finesser. Professor Shimon Schocken solgte den på Sotheby’s auktion i 2021, hvor den opnåede en langt højere værdi end de estimater, der blev anslået før salget (mellem 100.000 og 200.000 dollars). Succesen med dette stykke var med til at gøre det til en af auktionens hovedattraktioner, hvilket viser dette luksuriøse mærkes prestige.

2. Safir- og diamantring (1,08 mio. £)

Sapphire- og diamantringe er et kendetegn for alle luksussmykker – og en Tiffany diamantring med en kuglesleben safir i midten er særlig glansfuld. Diamanterne er specifikt gamle europæiske diamanter, en populær stil fra begyndelsen af det 20. århundrede, som giver genstandene en klassisk antikke fornemmelse. Den blev solgt for 1,3 millioner dollars på en auktion i New York i 2015, hvilket er toppen af Tiffany & Co.s diamantringe.

American Gemmological Laboratories i New York analyserede denne ring og fandt ud af, at safiren ikke havde nogen forbedringer; de fandt også ud af, at den stammede fra Kashmir. Disse sten er særligt sjældne, og samlere betragter dem som de mest ægte blå ædelstene, som nogen smykker kan tilbyde. Safiren i dette eftertragtede stykke vejer omkring 8 karat og bliver endnu mere lysende ved hjælp af de to brydningsbrillanter.

3. Schlumberger Hedges and Rows halskæde (£425.502)

Denne Tiffany and Co.-halskæde er designet af Jean Schlumberger, en juveler, der var så prestigefyldt, at han fik lov til at underskrive sine kreationer for firmaet, og blander guld, gul beryl, turkis og diamanter. Slutresultatet er en ranke-lignende kaskade, der ubesværet repræsenterer det naturlige tema, der er til stede i mange af hans værker. For eksempel skaber blandingen af turkis og diamant indtrykket af en blomstrende blomst, der skinner klart på en solskinsdag.

Tilføjelsen af gul beryl afbalancerer og kontrasterer behændigt turkisstenene – og hjælper dem begge med at bryde ud med endnu mere farve. Denne halskæde blev solgt for 529.575 dollars (eller 425.502 pund) i 2022 på en auktion i New York over afdøde Charlotte og George Shultz’ private smykkesamling. Omkring en tredjedel af deres smykker var fra Tiffany & Co., og halskæden Hedges and Rows var langt det dyreste parti på denne auktion.

4. Soleste Ring (£355,866)

Soleste-ringen blander diamanter med pinkfarvede farvede diamanter, hvilket giver den mulighed for at vise et større udvalg af nuancer, når den fanger lyset. Nogle anser lyserøde diamanter for at være et eksempel på ufuldkommenhed eller urenheder, men denne rings bevidste design viser, at det er muligt at blande flere forskellige diamanttyper sammen, samtidig med at man stadig understreger elegance og fortræffelighed. Ringen tilhørte en canadisk filantrop og blev solgt for HK$3.468.000 (£355.866) på en auktion i Hong Kong i 2022.

En rund brillantskåret diamant med en vægt på 10 karat er kernen i denne ring med en montering i rosaguld, der er med til at understrege den romantiske kvalitet af denne ædelsten. De mindre lyserøde diamanter forstærker denne forbindelse yderligere, hvilket potentielt gør det til en fremragende Tiffany vielsesring for køberen. Soleste-ringen er stadig et populært valg af smykker i dag; Tiffany’s forhandler stadig mange lignende designs, der gør brug af forskellige farver og sten.

5. Turmalin- og diamantring (£262.850)

Denne ring indeholder en Paraiba-turmalin, som har en lysere blå farve end andre turmaliner – en farve, som mange sammenligner med Caribien. Bombé-designet (“bombeformet”) afspejler en vintage Edwardian trend, som var særlig populær i første halvdel af det 20. århundrede, og giver stenen mulighed for at blomstre endnu mere. Denne ædelsten er flankeret af runde brillantslebne diamanter med cirkulære rosa, gule og blå safirer, hvilket giver et meget levende smykke.

En turmalin- og diamantring kan fungere som en ekstraordinær Tiffany & Co. forlovelsesring på grund af den ekstra gnist, som denne sten giver. Gemmologiske rapporter tyder på, at turmalinen kommer fra Mozambique, verdens største forekomststed for disse ædelsten. Værket blev solgt for HK$2.565.000 (eller £262.850) på en auktion i Hong Kong i 2021. Dette smykkes art deco-stil er en vigtig del af det, der gør det så værdifuldt for samlere af luksussmykker.

6. Naturperle og diamanthalskæde (£230.570)

Perler og diamanter er en klassisk kombination, fordi førstnævnte kan blødgøre sidstnævnte, mens diamanter også kan give perler en mere sprød kant. Perle- og diamanthalskæden er fra begyndelsen af det 20. århundrede, nærmere bestemt omkring 1910, hvilket gør den til en genstand, der er officielt fremstillet af Louis Tiffany, grundlæggerens søn. Der er 81 perler i denne halskæde, herunder runde og urunde sten, som er de mest værdifulde typer af perler.

Centralt i denne genstand er en diamant på næsten 3 karat, som ifølge Gemmological Institute of America har en SI1-klarhed, hvilket betyder, at den kun har mindre inklusioner. Denne marquise-slebne diamant har også en E farve, hvilket gør den faktisk umulig at skelne fra den reneste D farve, og den har et karakteristisk isagtigt udseende. På en auktion over sjældne juveler i Hongkong i november 2017 blev denne halskæde solgt for HK$2.250.000 (£230.570).

7. Schlumberger tulipanhalskæde (£206.702)

Tulip halskæden er endnu et Jean Schlumberger-stykke, der viser hans hengivenhed til naturen, og den blander guld, diamanter og platin for at skabe imponerende, flerlagede teksturer. Denne genstand havde et overslag på HK$ 1.500.000 – men blev i sidste ende solgt for HK$ 2.019.000 (£206.702), hvilket viser, at Schlumberger-kreationer ofte kan overgå forventningerne. Tulip-halskæden opnåede denne pris ved et salg i Hongkong i november 2022 og kommer fra samme kollektion som Soleste-ringen.

Denne halskædes tulipaner er håndlavede – hver enkelt knop er forskelligartet for at fremhæve den naturlige mangfoldighed i verden som helhed. Brillantslebne diamanter i form af sommerfugle og guldsmede pryder også halskæden, hvilket giver endnu mere glans til dette naturmotiv. De gyldne sløjfer supplerer diamanterne og tulipanknopperne og skaber et neutralt, men blændende æstetisk udtryk. Denne halskæde har Schlumbergers signatur, hvilket viser, at hans unikke tilgang er en vigtig faktor for kvaliteten af smykket.

8. Diamant-solitaire ring (£226.211)

Denne solitaire ring var engang en del af Tiffany’s Legacy-kollektionen – en serie, der fokuserede på diamanter og deres betydning for firmaets historiske smykkekreationer. Den pudeformede diamant, der pryder denne diamant, vejer over 5 karat og har en iskold E farve af høj kvalitet. Dens klarhed er VS2, hvilket betyder, at den har flere indeslutninger end en VS1-diamant, men de er stadig kun “meget små” og mindre tydelige end let indesluttede sten.

Den centrale diamant er også flankeret af mange afrundede diamanter i brillant-slibning, hvilket giver mere gnist og tilføjer flere dimensioner til det samlede smykke. Dette ville gøre den til en fremragende Tiffany & Co. forlovelsesring, især i kombination med platinmonteringen. Solitaire-ringen blev solgt for 282.000 dollars (226.211 £) på et lot i New York i april 2008, og den er sandsynligvis steget yderligere i værdi i årene siden.

9. Ring med farvede diamanter og diamantblomster (£185.816)

Denne ring er en anden, der bruger diamanter i forbindelse med farvede diamanter for at øge dens glans; denne ring har en lilla-rød sten, der vejer omkring 0,4 karat. Selv om denne farve nogle gange tyder på problemer med dannelsesprocessen, har ædelstenen stadig en usædvanlig klarhed med kun små inklusioner. Dette gør det muligt at kombinere den godt med de ekstra rosenskårne diamanter i en blomsterformation, hvilket fortsætter Tiffany & Co.s naturtema.

Diamanterne i rosenslibning vejer i alt 7 karat, hvilket gør dette til et pragtfuldt smykke, der også kan bruges som en Tiffany & Co.-forlovelsesring. Denne genstand er fra Sarah Davis og var et særligt tilløbsstykke på en auktion over juveler og jadeit i Hongkong i juni 2021, hvor den blev solgt for HK$1.815.000 (£185.816). Den lilla-røde diamant giver dette smykke en karakteristisk rosa farve, hvilket yderligere forstærker den blomsteragtige lighed.

10. Halskæde med farvede diamanter og diamantvedhæng (£155.103)

Denne vedhængskæde har også farvede diamanter som supplement til designet, i dette tilfælde med en gul brillant i midten. Disse ædelstene er sjældne og er kendt for at symbolisere solen, hvilket muligvis er grunden til, at denne diamant er kernen i halskæden. Den gule diamant vejer 11 karat og er sat i en ramme med et bølgemotiv sammen med mange andre diamanter, hvilket skaber en spektakulær, levende glans, som forstærkes af en diamantkæde.

Derudover har hoveddiamanten en IF-klarhed (internt fejlfri) – det betyder, at eventuelle ufuldkommenheder er usynlige. Halskæden har en længde på 70 m, så bæreren kan vise hovedartiklen frem på en fremtrædende måde; kæden har også en snoet kvalitet, hvilket får den til at virke blødere. Denne genstand blev solgt for HK$1.515.000 (£155.103) på en smykkeauktion i Hongkong i 2022, hvor den var en af de dyreste partier på markedet.

En oversigt over Tiffany & Co.s kollektioner

Der har været mange Tiffany’s kollektioner gennem årene – som alle er et bevis på mærket og dets engagement i at fremstille smykker af høj kvalitet. Der er i øjeblikket tolv samlinger til rådighed, herunder:

1. Tiffany Lock

Tiffany Lock-kollektionen symboliserer sammenhold og enhed, som kan modstå enhver storm, og består af tolv luksuriøse armbånd og fire andre smykker. Alle kollektionens smykker har form som en hængelåslignende lås, så du eller en af dine kære kan vise dybden af jeres forhold og den sikkerhed, det giver jer.

Især armbåndene har tre farvemuligheder – hvidguld, rosaguld og gulguld. Der findes yderligere varianter med diamantakcenter, halv-pavé diamanter eller fuld-pavé diamanter, så man kan tilføje endnu mere prestige til sit armbånd.

De fire andre smykker end armbånd omfatter Tiffany & Co.-øreringe, en ring, en ring med to fingre og et vedhæng, som alle er i rosaguld og har halvpavé-diamanter. Selv om formene naturligvis er forskellige for disse smykker, gør de stadig brug af dette hængelås-inspirerede design sammen med den innovative drejemekanisme, som Tiffany-designerne brugte et helt år på at perfektionere.

Disse kreationer er alle unisex og kan repræsentere enhver form for personligt bånd – ikke kun den romantiske slags. Som en del af et samarbejde med Daniel Arsham har mærket også designet en hvidguldsarmring med tsavoritter, der passer til en gammel bronze Tiffany’s hængelås i bronze.

2. Tiffany HardWear

Tiffany HardWear-kollektionen er en direkte hyldest til arkitekturen i New York og understreger den balance og spænding, der er karakteristisk for livet i en travl by. Dette omfatter over 100 Tiffany-smykker af høj kvalitet – såsom et Tiffany & Co.-armbånd, en halskæde og øreringe med flere designmuligheder for hver af dem.

Mange af disse smykker har en kædestil, der symboliserer det urbane element i New York, som binder alle indbyggere sammen. Kollektionen fås i hvid-, rosa- og gulguld, og nogle af kollektionens smykker har også diamanter som en måde at tilføje endnu mere luksus til deres design på.

Andre stilmuligheder inkorporerer kugler og hængelåse i smykket og repræsenterer New Yorker-ånden på forskellige innovative måder. Som supplement til smykkerne er der også HardWear-solbriller, der kan hjælpe brugeren med at navigere i byen på en solskinsdag. Nogle af kollektionens smykker er simpelthen kvinders yndlingsdesigns i New York, f.eks. et sæt Tiffany & Co.-øreringe eller en klassisk Tiffany-diamantring.

Uanset form eller form er Tiffany-smykker en luksuriøs mulighed for at skille sig ud, da disse smykker stadig tilbyder masser af prestige til bærere, der i stedet handler hos Tiffany UK.

3. Tiffany T

Tiffany T-objekterne er rene, slanke designs, der hver især indeholder bogstavet T, et motiv, der har været almindeligt forekommende i Tiffanys smykker i de sidste fire årtier. Dette er endnu en måde, hvorpå mærket inkorporerer forbindelsesmuligheder i sine produkter – med en betydelig mængde T-produkter, der bruger dette bogstav som et hængsel eller en lås. Med disse varer viser Tiffany’s, hvor stærke deres designs er, og hvordan de bringer kunderne tættere sammen.

For eksempel moderniserer kollektionens Tiffany & Co.-øreringe den klassiske dråbeformede stil som en T-formet stang, og der er Tiffany-mænds armbånd, som klikkes sammen med et skinnende diamantfyldt T-formet hængsel.

Der findes tre varianter af T-kollektionen, nemlig T True, T1 og T Smile. T True handler om styrken af en persons kærlighed, med sammenkædede Ts, der viser vigtigheden af partnerskab eller samarbejde. T1-produkterne har et klassisk og kraftfuldt udtryk, der minder om de første T-formede designs, der blev populært i 1980’erne.

T Smile-produkterne fremhæver glæden ved at bruge kurver til at kombinere det ikoniske T med det titulære udtryk. Alle tre varianter fokuserer på at blande tidløse designs og motiver med mere moderne stilarter – f.eks. kan Tiffany & Co.-ringe i denne kollektion være både dristige og diskrete.

4. Tiffany knude

Tiffany Knot-kollektionen er endnu en serie, der prioriterer forbindelser og bånd, denne gang i form af en bogstavelig knude. Disse smykker fås i rosa guld eller gult guld med diamanter – de omfatter en række Tiffany & Co. halskæder, øreringe, ringe, herrearmbånd og meget mere. Dette knudedesign er et kraftfuldt symbol, som er populært i smykker på grund af konnotationer af langvarig kærlighed.

Tiffany Knot-artikler kan f.eks. fungere som en god bryllupsgave ved at repræsentere det par, der binder knuden; der er masser af situationer, hvor en Tiffany Knot er en fremragende gave.

Tidløse knudeikonografier passer også godt sammen med diamantbesatte genstande, da begge symboliserer varighed og kærlighedens dybder. Tiffany-smykker afspejler ofte vigtigheden af forbindelsesmuligheder – især båndene mellem køber og bærer. Hver enkelt genstand er et vidnesbyrd om virksomhedens håndværk, og kompleksiteten af denne knude tilføjer yderligere elegance til designet, som nemt kan supplere en iboende streg af oprør.

Tiffany Knot-kollektionen er inspireret af New York i lighed med HardWear-serien og symboliserer den ukuelige New York-ånd. Disse designs kan nemt krydse grænser, så du kan nyde dem selv hos Tiffany UK.

5. Tilbage til Tiffany

Denne kollektion er en hyldest til en klassisk Tiffany’s nøglering fra 1969 – en nøglering, hvor der var indgraveret “Please return to Tiffany & Co.”. Over halvtreds år senere er det ikoniske design stadig populært og danner grundlag for 113 smykker i serien Return to Tiffany.

Hver enkelt genstand har til hensigt at replikere den specifikke form og tekst i en eller anden form, hvilket viser, hvor uforanderlige (og tidløse) Tiffany-smykker normalt er. Smykkerne fås i gulguld, rosaguld, sølv og sterlingsølv, og nogle smykker indeholder endda farvet emalje eller amazonit, som får kollektionen til at skinne i Tiffany Blue.

Tiffany & Co.-halskæder i denne kollektion er særligt populære og giver folk mulighed for frit at vise mærket på deres person ved hjælp af et hjerteformet vedhæng. Nogle stykker har en pil i samme farve eller en helt anden farve for at gøre designet endnu mere slående.

Denne kollektion viser Tiffany-smykker som et tegn på status frem for alt andet – og sikrer, at bærerne kan vise deres stil og prestige. Tiffany & Co.-ringe og manchetter er også en del af denne kollektion og har graveringer af høj kvalitet, mens nogle af disse smykker er opdaterede varianter af det oprindelige nøgleringe-design.

6. Tiffany Victoria

Tiffany Victoria-serien er en kollektion, der hovedsageligt er inspireret af naturen, og som søger at skabe forbindelse mellem brugeren og den naturlige verden omkring ham/hende. Beyoncé selv stod model for mange af disse blomstrede smykker, da hun samarbejdede med Tiffany-mærket, hvilket er et tydeligt tegn på deres fremragende kvalitet.

Denne kollektion byder på mange forskellige ædelsten – såsom diamanter, perler, safirer og organit, som alle passer sammen med blad- og blomstermotiverne. De fås i gulguld, rosaguld eller platin; især sidstnævnte giver en umiskendelig glans til alle de smykker, du vælger. Diamanterne kan også fås i marquise, pæreformede eller runde slibninger.

Disse smykker er meget varierede, herunder Tiffany & Co.-halskæder med buede vinranker, enkle blomsterdråber og cirkelnøgler – nogle halskæder er endda helt sammensat af det elegante vinmotiv. Denne kollektion er også et symbol på virksomhedens bestræbelser på bæredygtighed; Tiffany-smykker bruger etisk udvundet guld og har som mål at blive en netto-nul-organisation inden 2050.

Tiffany-mærket deltager jævnligt i kampagner til bevarelse af miljøet, hvilket yderligere viser virksomhedens passion for miljøet. Victoria er ikke bare et simpelt naturmotiv, der afspejler de aktuelle tendenser og den stigende påskønnelse af naturen verden over; det er et klart supplement til deres hårde arbejde.

7. Elsa Peretti

Nogle Tiffany-kollektioner er udtrykkeligt et udstillingsvindue og en fejring af en designers arbejde; Elsa Peretti-serien er et sådant eksempel. Elsa Peretti designede regelmæssigt fremragende Tiffany-objekter gennem hele det 20. århundrede – og på et tidspunkt udgjorde de op til 10 % af mærkets produkter.

Hendes værker har fået stor anerkendelse både i hendes hjemland Italien (hvor hun modtog en fortjenstorden) og i udlandet, hvor hun er blevet beskrevet som en af de mest succesfulde kvinder inden for smykkekunst. Denne luksuriøse samling omfatter de 662 Tiffany-genstande, som Peretti designede eller bidrog til før sin død i 2021.

Værkerne i denne samling omfatter: Der er mange forskellige ting i denne kollektion: Tiffany vielsesringe, vielsesringe, forlovelsesringe, manchetter, halskæder og meget mere. Hun har designet disse genstande gennem flere årtier, så de afspejler ændringer i Perettis egen tilgang samt generelle tendenser, der påvirker hele området, og nogle gange tendenser, som hun selv har sat.

Med en innovativ auteur i centrum for denne kollektion er der næsten uendelig variation i kollektionen. For eksempel omfatter hendes forlovelsesringe fra Tiffany & Co. alene mange måder at integrere diamanten på. Dette giver køberne mulighed for at vælge den ring, der passer til deres elskede, samtidig med at de kan fejre Elsa Perettis lange og spændende karriere som designer.

8. Atlas

Den mytologiske figur Atlas har været en del af Tiffany’s historie siden 1853. Det var dengang, mærket for første gang opstillede “Atlas Clock” – en statue af titanen, der holder et ur op. Flere steder senere er statuen stadig placeret over flagskibsbutikkens indgang på Fifth Avenue, og den er inspirationen til deres Atlas-kollektion, som har et tydeligt romersk tema.

Kollektionens elementer omfatter diamanter i form af romertal i rosa, gult og hvidguld. Nogle smykker ligner udtrykkeligt tallet X, herunder Tiffany & Co.-øreringe, vedhæng og flerrækkede ringe, hvilket forstærker dette motiv yderligere.

Der er også 17 ure i Atlas-kollektionen, der fungerer som en yderligere hyldest til den ikoniske statue. I lighed med de sædvanlige Tiffany-smykker fås disse ure i forskellige størrelser, farver og ædelsten for at give endnu mere fleksibilitet for bærerne.

Selv om smykker har været firmaets primære forretningsområde i 170 år, har Tiffany’s også været en førsteklasses urproducent – og er i stand til at bygge bro mellem disse to områder. Disse smykker har til formål at minde kunderne om organisationens egen historie og om behovet for, at man skal gribe dagen forude ved at få mest muligt ud af sin tid.

9. Paloma Picasso

Paloma Picasso (datter af den berømte maler) er en anden af Tiffany & Co’s mest anerkendte designere og begyndte at arbejde med virksomheden i 1980. Hendes tidlige inspiration var urban street art og ædelsten, som hun mente var underrepræsenteret i moderne accessories – hvilket hjalp hende til hurtigt at blive en radikal og progressiv stemme for virksomheden.

Vibration har altid været kernen i disse designs, og den samlede Paloma Picasso-kollektion består af fire forskellige underkategorier. Disse omfatter “Paloma’s Graffiti”, “Olive Leaf”, “Paloma’s Studio” og “Paloma’s Melody”, hvilket viser bredden af hendes bidrag til forretningen gennem flere årtier.

Paloma’s Graffiti forvandler New Yorks gadekunst til fantastiske smykkedesigns. Disse Tiffany & Co.-halskæder, armbånd og ringe er mønstrede efter ordene “love”, “rock”, “wish” og “peace” samt enkle designs af hjerter, pile og kys. Olive Leaf smykker afspejler marokkanske olivenlunde i forskellige farver og mange elegante designs, f.eks. en Tiffany-bryllupsring med mønster efter en gren.

Paloma’s Studio indeholder farverige ædelsten med tanzanitter, turmaliner, rubellitter og meget mere i øreringe, ringe og vedhæng. Paloma’s Melody omfatter Tiffany & Co.-armbånd, ringe og vedhæng, der bruger sammenfiltrede bånd, som glider og skifter i løbet af dagen.

10. Tiffany & Co. Schlumberger

Jean Schlumberger designede mange smykker for Tiffany’s mellem 1956 og sin død i 1987, herunder den berømte Tiffany Diamond’s fugleinspirerede broche-montering. Denne forkærlighed for naturen er en vigtig del af hans kreationer, lige fra øreklip med kronbladene til en ærtebælgbroche og manchetknapper med agern.

Tiffany & Co. Schlumberger-serien gør designene tilgængelige for et moderne publikum – herunder mere konventionelle genstande som f.eks. en safir- og diamantring, der kan fungere som en Tiffany-bryllupsring. Disse smykker viser endnu en gang virksomhedens unikke hengivenhed over for naturen med etiske kilder bag hver eneste ædelsten, der indgår i denne kollektion.

Schlumbergers naturinspirerede smykker er nok hans mest berømte – den førnævnte ærtebælgbroche er en af dem, der skiller sig særligt ud. Her blandes gult guld i form af blade med perler eller grønne krysopras-kugler, som begge kan fungere som ærter, afhængigt af det præcise emne.

Et andet karakteristisk Schlumberger-stykke er forlovelsesringen “Two Bees” fra Tiffany & Co. Disse bier symboliserer kongelighed og samvær og hjælper køberen med at vise den sande værdi af deres kærlighed, især fordi denne ring normalt koster omkring 74.500 £. Hvert enkelt smykke i denne kollektion er et eksempel på Schlumbergers håndværk og unikke blik for fremragende smykker.

11. Tiffany Keys

Tiffany Keys er et naturligt supplement til Tiffany Lock-serien og består af over 100 halskæder, som alle har et unikt nøgledesign. Denne kollektion håber at fejre uafhængighed og optimisme og viser, at de har styrken til at gå mod fremtiden og er sikre på deres evne til at åbne enhver dør, der ligger forude.

Der findes Tiffany & Co.-halskæder i mange former og størrelser, som repræsenterer den individuelle nøgle, som bærerens nøgle har; de kan vælge en, der ligner deres egen, eller blot det mest tiltalende design. Som det er tilfældet med mange af Tiffany’s kollektioner, omfatter disse smykker også muligheder for diamantakcenter samt fuldpavé.

Keys-kollektionen har også flere andre genstande, herunder flere Tiffany & Co.-ringe og armbånd til mænd, der stadig indeholder elementer, der ligner en nøgle. Mange af stykkerne har et fleur-de-lis-motiv, hvilket giver et højere niveau af raffinement og raffinement.

Dette symbol er historisk set blevet brugt til at repræsentere helgener og endda franske kongelige, måske som en hyldest til de franske juvelerer, der forsynede Tiffany’s med deres første diamanter i 1840’erne. Hver genstand i denne kollektion har en forbløffende opmærksomhed på detaljer, et Tiffany’s varemærke, der er med til at forklare mærkets vedvarende popularitet og tilbyder indviklede nøgle-designs, der kan passe til enhver køber.

12. Tiffany 1837

Tiffany 1837-kollektionen er opkaldt efter virksomhedens ydmyge begyndelse samme år og byder på en bred vifte af kvalitetsgenstande, der viser dette prestigefyldte mærkes unikke historie. Tiffany-smykker har gennemgået mange forandringer gennem næsten to århundreder; denne serie blander smykker, ure og andet tilbehør i populære, tidløse designs.

F.eks. et Tiffany & Co.-armbånd med indlejrede cirkler, som er en hyldest til klassiske smykker. Ringene i denne kollektion kan også bruges som Tiffany-bryllupsring, så man kan vise, at ens kærlighedshistorie er lige så evig som Tiffany-smykkernes popularitet.

For yderligere at understrege dette mærkes historie er hvert 1837-urværk forsynet med det samme årstal indgraveret, hvilket viser, at dets langsigtede succes ville være umulig uden hver enkelt bærers engagement. Denne kollektion hylder over 180 års ekspertdesigns, herunder den ikoniske Makers Signet Ring, som bringer disse tidløse kreationer ind i den moderne tidsalder.

De elleve ure findes i flere forskellige stilarter, hvilket gør dem til et godt valg for både gammeldags og gammeldags brugere og for dem, der ønsker at være moderne. Tiffany-smykker og -tilbehør er begge ulasteligt håndværk – disse ting kan kombineres perfekt for at skabe et mere maksimalistisk look.

3 ting, du måske ikke vidste om Tiffany & Co.

1. Tiffany Blue

Tiffany’s introducerede sin karakteristiske blå farve med den første version af deres Blue Book-katalog i 1845 – som stadig opdateres regelmæssigt den dag i dag. Udtrykket “blue book” har henvist til en købsvejledning siden det 15. århundrede, men denne ikoniske nuance af rødbenet blå er en original fra virksomheden. Med tiden blev denne farve (uofficielt) kendt som Tiffany Blue og blev en del af mange fantastiske designs. Pantone kodificerede dette yderligere ved at kalde nuancen for “1837 Blue”, hvilket refererer til virksomhedens historiske oprindelse.

Tiffany Blue er også farven på mærkets berømte Blue Box-emballage – en af Tiffany’s britiske filialer i London mindes endda denne farve gennem Blue Box Caféen. Charles Tiffany selv valgte denne nuance til at være det definerende æstetiske kendetegn for sit firma, og Tiffany & Co. fik i 1998 ophavsret til denne nuance for at sikre eksklusivitet.

Enhver smykkelsker genkender straks Tiffany Blue’s prestigefyldte kvalitet og dets evne til at fremhæve flotte designs på stort set alle typer smykker og tilbehør.

2. Comfort Tiffany

Comfort Tiffany var far til Charles Tiffany og bidrog kraftigt til sin søns drøm ved at yde et lån på 1000 dollars for at hjælpe Tiffany og Young med at sikre deres første ejendom. Han opmuntrede Charles’ forretningssind og gav ham endda lov til at lede familiens forretning i en alder af 15 år. Den erfaring, han har fået fra dette, kan være ansvarlig for hans vindende virksomhedsstrategier. Tiffany og Young indtjente f.eks. kun 4,98 dollars på deres første dag, men deres udholdenhed gav stor succes.

Charles’ far ejede en bomuldsfabrik, og Charles arbejdede også selv kortvarigt på fabrikkens kontor. Comfort døde i 1843 i en alder af 66 år, kun seks år efter at hans søn havde startet sin virksomhed, og længe før den nåede at blive det imperium, den er i dag. Uden hjælp fra Comfort’s lån er det muligt, at Charles ikke ville have været i stand til at etablere sin virksomhed. Det betyder, at en forståelse af Tiffany’s arv begynder med en forståelse af de bidrag, som den titulære grundlæggerens far har ydet.

3. Tiffany Cross

Æresmedaljen med Tiffany-korset

Tiffany Cross Medal of Honour Medal of Honour var en måde at anerkende heltemod i aktiv kamp blandt flåde- og marinepersonale i mellemkrigstiden. Det oprindelige design af æresmedaljen blev en version uden for kamp, og det Tiffany-designede kors fra 1919 blev uddelt til dem, der tog store risici for at fuldføre deres mission under kamp. Kun soldater og søfolk, der udviste disse præstationer under eller efter den amerikanske første verdenskrig – fra den 6. april 1917 – kunne komme i betragtning.

Der var nogle undtagelser fra medaljen, idet Floyd Bennett og Richard Byrd begge modtog en medalje for at flyve til Nordpolen i 1926. Den eneste person, der modtog denne medalje til det tilsigtede formål uden for rammerne af Første Verdenskrig, var Frank Schlit, der hjalp belejrede marinepatruljer i Nicaragua i 1928. Det er fuldt ud muligt, at der er flere modtagere, som var dårligt dokumenteret på det tidspunkt, da det amerikanske militærs samtidige optegnelser giver modstridende rapporter.

Hvis du ønsker at lære mere om de dyreste luksus smykker og deres historie, kan du også besøge vores artikler om Chopard, Boucheron, Van Cleef & Arpels, Harry Winston, Graff og Cartier.

This post is also available in: English Français (French) Deutsch (German) Italiano (Italian) Português (Portuguese, Portugal) Español (Spanish) Български (Bulgarian) 简体中文 (Chinese (Simplified)) 繁體中文 (Chinese (Traditional)) hrvatski (Croatian) Čeština (Czech) Nederlands (Dutch) हिन्दी (Hindi) Magyar (Hungarian) Latviešu (Latvian) polski (Polish) Português (Portuguese, Brazil) Română (Romanian) Русский (Russian) Slovenčina (Slovak) Slovenščina (Slovenian) Svenska (Swedish) Türkçe (Turkish) Українська (Ukrainian) Albanian Հայերեն (Armenian) Eesti (Estonian) Suomi (Finnish) Ελληνικά (Greek) Íslenska (Icelandic) Indonesia (Indonesian) 日本語 (Japanese) 한국어 (Korean) Lietuvių (Lithuanian) Norsk bokmål (Norwegian Bokmål) српски (Serbian) Tamil